مطالب مرتبط:
دومین محموله ماسک رایگان تحویل دانشگاه علوم پزشکی قزوین شد
دیوان عالی کشور رای محکومیت محمدعلی نجفی را نقض کرد
صدها فعال مدنی و استاد دانشگاه: به تحریم های ایران پایان دهید
جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی دوشنبه 11 فروردین
اندر احوالات دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل نظام آموزش و پرورش کشور
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 01:452020-03-29دانش

به جای برخی دانشگاه ها مدرسه عالی فناوری داشته باشیم/ در عمل به علم ضعیف هستیم


مشاور رییس فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه در حوزه مشکلات مربوط به دانشگاه ها و آموزش عالی راهکارهایی ارائه کرده و در نشریات فرهنگستان منتشر کرده ایم، - به جای برخی دانشگاه ها "مدرسه عالی فناوری" داشته باشیم/ در "عمل به علم" ضعیف هستیم مشاور رییس فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه در حوزه مشکلات مربوط به دانشگاه ها و آموزش عالی راهکارهایی ارائه کرده و در نشریات فرهنگستان منتشر کرده ایم، گفت: در جهت رونق فناوری، به جای دانشگاه های گسترده و زیاد، می توانیم "مدرسه عالی فناوری" داشته باشیم و تعدادی از موسسات آموزشی فعلی می توانند در جهت رونق بخشی فناوری های مورد نیاز منطقه بازسازی شوند.

محمد شاهدی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه فرهنگستان ها معمولاً درباره مشکلات کلان کشور بررسی، مطالعه و اعمال نظر می کنند، افزود: فرهنگستان ها همچنین درباره وضعیت علم و پیشرفت آن مطالعه انجام داده و راهکارهایی را برای اصلاح و جهت دهی علم در کشور ارائه می دهند.

وی اظهار کرد: همچنین با توجه به حضور فرهیختگان کشوری و افراد صاحب نظر در فرهنگستان علوم، هر جا مسئولان کشوری نیاز به مشورت علمی داشته باشند، اعضای فرهنگستان نظرات خود را در اختیار مسئولان قرار می دهند و در این راستا همایش، جلسات و گروه های بحث و تبادل نظر برگزار کرده و نتایج مطالعات خود را در قالب بیانیه به مسؤولان ذی ربط انتقال می دهند.

مشاور رییس فرهنگستان علوم، سپس به ارائه یک جمع بندی از فعالیت های انجام شده در سال 98 فرهنگستان علوم پرداخت و تصریح کرد: در سال جاری به دلیل کمبود بودجه، فعالیت پژوهشی جدیدی را شروع نکردیم؛ اما سعی کردیم با برگزاری همایش های کوتاه مدت (نیم روزه) و کم هزینه، مباحث مهم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و برای هر یک از موارد بیانیه هایی را تهیه کردیم و به مسئولان انتقال داده یا در آینده به آن ها انتقال خواهیم داد.

انتشار نتایج مطالعات در نشریات فرهنگستان علوم شاهدی یادآورد شد: خلاصه این مطالب در نشریه خبرنامه فرهنگستان، نامه فرهنگستان، مجله آموزش مهندسی، مجله پژوهش های راهبردی کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین در سایت فرهنگستان- بنا به نوع موضوع و محتوای آن ها- منتشر می شود.

وی همچنین به برگزاری جلسات مشترک فرهنگستان علوم با معاونین پژوهشی فرهنگستان های علوم پزشکی، هنر و ادب و زبان فارسی درباره موضوعات مختلف از جمله مرجعیت علمی، اقتصاد مقاومتی، بررسی مشکلات نظام آموزش و پرورش و راهکارها، سلامت جامعه شامل سلامت جسم، سلامت روان و سلامت اجتماعی- معنوی و سبک زندگی اسلامی-ایرانی، اشاره کرد و افزود: نتایج فعالیت این کارگروها در مجلات فرهنگستان ها، از جمله نشریات فرهنگستان علوم پزشکی، چاپ و منتشر می شود.

مشاور رییس فرهنگستان علوم در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه فرهنگستان علوم اولویت های پژوهشی خود را بر اساس مسائل کلی کشور تعیین می کند، افزود: با این حال فرهنگستان مسئولیت اجرایی نداشته یا به عبارتی توان عملیاتی کردن نتایج را ندارد.

ارائه راهکارها در حوزه سیلاب استفاده از نظرات فرهنگستان در سیاست گذاری های وزارت نیرو مشاور رییس فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: در ابتدای سال در مورد مسائل مربوط به سیلاب از ما نظرخواهی شد که در این حوزه اصلاحات برای گزارش تهیه شده و راهکارهایی را به مسئولان ذی ربط ارائه کردیم.

شاهدی همچنین با بیان اینکه نتایج همایش های فرهنگستان در مورد مسأله آب کشور را به اتاق فکر وزارت نیرو بردیم، گفت: برخی از پیشنهادات فرهنگستان در این حوزه در سیاست گذاری های وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است.

وی تشریح کرد: وزیر کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست از ما درخواست کردند نتایج همایش های خودمان در حوزه مسائل مربوط به آب را به آن ها ارائه دهیم.

در همین راستا از وزیر نیرو، وزیر کشاورزی و جمعی از صاحب نظران دعوت کرده و همایشی در رابطه با مشکلات آب را با حضور وزیر نیرو، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و کارشناسان دانشگاه ها و دستگاه های مختلف برگزار کردیم.

در این همایش برخی مشکلات و راهکارهای لازم برای حل مشکلات آب کشور ارائه و پیشنهاد شد کمیته مشترکی بین وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و فرهنگستان علوم تشکیل شود تا در قالب نتایج حاصل از کار این کمیته، راهکارهایی را در حوزه آب به مسئولان کشوری ارائه دهیم.

مشاور رییس فرهنگستان علوم ضمن تأکید بر اهمیت بحران آب و مسائل مربوط به آن در کشور، اظهار کرد: نبود یکپارچگی در تصمیم گیری های این حوزه باعث شده خواسته ها و سیاست های اتخاذ شده کمتر به نتیجه برسد.

پس نیاز است در مورد مسأله آب یکپارچگی در کشور به وجود آید و مسئولان برنامه ریزی خاصی داشته باشند.

چاپ راهکارهای مشکلات آموزش عالی در نشریات فرهنگستان شاهدی با بیان اینکه مشکلات مربوط به دانشگاه ها و آموزش عالی، از جمله مسائلی نظیر تغییرات در روش آموزش، کنکور، افزایش کیفیت آموزش و .

را در فرهنگستان علوم مورد مطالعه قرار دادیم، افزود: در این حوزه راهکارهایی ارائه کردیم که در نشریات فرهنگستان علوم به چاپ رسیده است.

به جای برخی از دانشگاه ها، "مدرسه عالی فناوری" داشته باشیم وی در پاسخ به اینکه راهکار اصلی فرهنگستان برای افزایش کیفیت آموزش عالی چیست، توضیح داد: مفاهیمی همچون دانشگاه یا دانشکده باید به درستی تعریف شوند و نمی شود جایی که یک ساختمان و چند عضو هیئت علمی هست را "دانشگاه" نامید.

در دنیا نیز دانشگاه تعریف خاص خودش را دارد، در حالی که در کشور ما خیلی از مؤسسات به خواست افراد ایجاد شده و به جای دانشگاه می توانند "مدرسه عالی فناوری" یا با نام های مشابه تعریف شوند و برای گسترش فناوری های علمی تلاش کنند.

مشاور رییس فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه دانشگاه باید در کنار جامعیت، از مجموعه امکانات و اعضای هیئت علمی با سابقه برخوردار باشد، گفت: اگر تعاریف دانشگاه یا دانشکده در وزارت علوم به درستی تعریف شود، مواردی که در این تعریف نمی گنجند باید اسم خودشان را بر اساس امکانات و نیازهای منطقه اصلاح کنند.

شاهدی تصریح کرد: اگر بخواهیم دانشگاه های کوچک را تعطیل کنیم، عده ای معترض می شوند که محل ما از رونق می افتد! دانشگاه برای رونق یک شهر کوچک یا منطقه نیست، هر چند که می تواند باعث رونق آموزشی در یک منطقه شود.

در اوایل انقلاب بحثی دامن زده شد که باید دانشگاه آزاد ایجاد شود تا فناوری ها رونق پیدا کنند؛ ولی در مسیر، تغییر جهت داد و دانشگاه های آموزش علوم بدون مهارت آموزی کافی ایجاد شد.

در همین راستا و در جهت رونق فناوری، به جای دانشگاه های گسترده و زیاد، می توانیم "مدرسه عالی فناوری" داشته باشیم و تعدادی از موسسات آموزشی فعلی در جهت رونق بخشی فناوری های مورد نیاز منطقه بازسازی شوند.

در "عمل به علم" ضعیف هستیم انتشار نتایج مطالعات در حوزه آموزش و پرورش؛ به زودی در قالب یک مقاله وی خاطرنشان کرد: در حال انجام کار مشترکی با فرهنگستان علوم پزشکی در حوزه مشکلات آموزش و پرورش و مدارس هستیم که نتایج آن به زودی آماده و منتشر خواهد شد.

مشاور رییس فرهنگستان علوم در همین رابطه تأکید کرد: فرهنگستان اعتقاد دارد اگر قرار است آموزش اصلاح شود، بایستی از دبستان و حتی قبل از دبستان شروع شود.

آموزش در دبستان و دبیرستان به اندازه کافی در کشور ما جدی گرفته نشده است و سرمایه گذاری بهینه چه از نظر علمی و چه از نظر چگونگی آموزش و محتوا نشده است.

شاهدی گفت: کمبود بودجه، عدم تأمین کافی معلمان و عدم آموزش های لازم قبل از شروع شغل بسیار اثرگذار معلمی در دبستان باعث شده زمینه آموزشی ما نیز در جهت خوب زیستن و استفاده صحیح ازعلم نباشد، بلکه بیشترین تلاش برای یادگیری تست زدن و استفاده برای گذر از کنکور و راهیابی به دانشگاه باشد.

وی در پایان به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور اشاره کرد و گفت: این کشورها با هدف اصلاح آموزش برای استفاده در عمل، جلو رفتند و موفق شدند، در حالی که ما با وجود پیشرفت علمی، در استفاده در عمل چندان خوب نیستیم و از این لحاظ مشکلات زیادی داریم که جای بحث فراوان دارد.

نکته دیگر اینکه به زبان فارسی و هویت ملی در حد کافی در مدارس بها داده نمی شود و این نیز اثرات نامطلوبی بر جامعه دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه ها - دانشگاه - فناوری - فرهنگستان علوم - عالی - آموزش عالی - مشکلات - مدرسه - آموزش - موسسات آموزشی - منتشر - مشاور - مربوط - رییس - رونق - علوم - حوزه - بازسازی - گفت وگو - آموزشی - گسترده - مطالعه - موسسات - منطقه - ایسنا - نیاز - مورد - کشور - بیان - کلان

آخرین اخبار سرویس:
مسئولان شهرستان دزفول به مسئله تغییر کاربری غیرقانونی باغ های میوه و زمین های کشاورزی ورود کنند

افزایش 20 درصدی پرداخت تسهیلات دانشجویی در دانشگاه سمنان

انجمن اسلامی دانشجویان الزهرا دوره دانشجویی_تشکیلاتی 《معراج》را برگزار می کند

جذب نیروی امریه در جهاد دانشگاهی

برگزاری کلاس های عملی دانشجویان در تابستان به صورت فشرده

عواقب پشت کنکور ماندن هیتلر

رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری

دانشجویان دانشگاه آزاد شهرکرد بسته های غذایی بین نیازمندان توزیع کردند

رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری

جذب نیروی امریه

رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری

روایت هایی از فردوسی و تندیس ها و مجسمه هایش

شاخص های سند ”دانشگاه اسلامی“ ارزیابی می شود

کنکور سراسری سال 99 در روزهای30 و 31 مردادماه برگزار می شود

روایتی از اتفاقات و مشکلات مردم غیزانیه خوزستان

میدان مغناطیسی زمین به تدریج در حال ضعیف شدن است

ضدعفونی دانشگاه های دامغان به همت بسیج دانشجویی

چین نخستین کاوشگر خود را به مریخ می فرستد

دومینوی فلسطین / چهارمین شماره نشریه دانشجویی «زیتون» منتشر شد

امتحانات دروس عمومی دانشگاه خلیج فارس از 16 تا 18 تیر به صورت مجازی برگزار می شود

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 99 چقدر است؟

مزیت های کیت تشخیص کرونا

هنرمند برجسته تاجیک درگذشت

آزمون های پایان ترم دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان به صورت حضوری برگزار می شود

مسابقه کتاب خوانی «علی (ع) از زبان علی (ع)» برگزار می شود / مهلت شرکت تا 10 خرداد

دانشمند ایرانی که 14 ماه توسط آمریکایی ها گروگان گرفته شده بود

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد دانشگاه شاهد تمدید شد

مردم غیزانیه مقابل ایستگاه تقویت فشار آب تجمع کردند

توضیح مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز درباره مشکلات مردم غیزانیه

ثبت نام پذیرش بدون آزمون دوره دکتری دانشگاه تهران تا 13 خردادماه ادامه دارد

درگذشت جوره بیک نذری هنرمند برجسته تاجیک

موافقت وزارت علوم با تاسیس 15 رشته در دانشگاه فنی و حرفه ای یزد

جوره بیک نذری هنرمند برجسته تاجیک درگذشت

درگذشت دانشمند و هنرمند برجسته تاجیک

ناسا 11 قفسه مخصوص به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

استعلام از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

جزییات برگزاری آزمون سراسری 99

ناسا 11 قفسه مخصوص به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

استعلام دانشگاه علامه طباطبایی از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

دانشمندان وجود دو سیاره جدید را تایید کردند

کرونا دانشگاه های خصوصی را با بحران مواجه می کند / علائم نگران کننده در رشد اقتصادی آموزش عالی

آمادگی برگزاری امتحانات بصورت مجازی را داریم

دانشگاه ها در راستای اجرای سند دانشگاه اسلامی ارزیابی می شوند

صندوقی برای ارائه خدمات سرمایه گذاری جسورانه

استعلام از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

جزییات زمان و نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد

جزییات شیوه نامه بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا

آغاز امتحانات پایان ترم دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

ثبت نام مقدماتی دانشگاه دامغان تا پایان خردادماه تمدید شد

75 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا زن هستند/ لزوم بهره گیری بیشتر از زنان در سایر دانشگاه ها

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

کلاس های عملی؛ فشرده در تابستان

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد دانشگاه شاهد تمدید شد

کرونا، اولویت طرح های پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی

جزییات برگزاری آزمون سراسری 99

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟

75 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا زن هستند/ لزوم بهره گیری بیشتر از زنان در سایر دانشگاه ها

دانشگاه ها در راستای اجرای سند دانشگاه اسلامی ارزیابی می شوند

روایت خبرنگار خبرگزاری دانشجو از تجمع سوم خرداد مردم غیزانیه

ساخت سامانه مبتنی بر اینترنت اشیا برای کنترل عفونت در بیمارستان ها

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟

عدم ایجاد شرایط حضور افراد در کشور منجر به خروج نخبگان می شود

فناوری سوپرخازن با قابلیت شارژ سریع / گوشی خود را با انرژی پاک پر کنید

امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد شروع می شود

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

ساخت سامانه مبتنی بر اینترنت اشیا برای کنترل عفونت در بیمارستان ها

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان محقق شد

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان محقق شد

بسیج دانشجویی اردکان به توزیع 1000 پرس غذای گرم در بین محرومان پرداخت + تصاویر

توسعه و بهسازی رشته های تحصیلی+ فیلم

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران

آزادی 66زندانی فسا با کمک خیرین

درگاه نابرابر / وقتی مرکز ملی تبادل اطلاعات برخلاف قانون موجب تبعیض می شود!

حرکت دنیا به سمت ترند «مدیریت پروژه رباتیک»/نقش «سیستم های تصمیم یار» در مدیریت پروژه صنایع

فعالیت های قرآنی وزارت علوم برای دانشجویان در ایام کرونایی / وضعیت سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت

فارس من| نگرانی دانشجویان از امتحان حضوری در دانشگاه ها/ شرایط فراهم نباشد امتحانات پایان ترم حضوری نیست

واکنش مسئول بسیج دانشجویی آزاد اهواز نسبت به مشکلات مردم غیزانیه

مونتاژ کردن صندلی به دست ربات + فیلم

زمان و شرایط ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید/ امکان ثبت درخواست از طریق سامانه ی اطلاعاتی sina.bmn.ir

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز نسبت به مشکلات مردم غیزانیه واکنش نشان داد

جلسات دفاع پایان نامه های ارشد و دکتری دانشگاه رازی از 17 خرداد حضوری برگزار می شود

آخرین اخبار از افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

آخرین جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

امتحانات پایان ترم دروس نظری دانشگاه فردوسی به صورت غیرحضوری برگزار می شود / برگزاری کلاس های عملی از 14 تیر تا 15 مرداد

اراده دانشگاه علامه برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم است

آخرین خبر از دریافت تسهیلات دانشجویان نخبه

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد

زمان دقیق ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی 1400 – 1399

پیشنهاد جایگزینی آزمون جامع دکتری با میانگین نمرات دروس مطرح شد

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید

اسامی منتخبان مسابقه خاطره نویسی chr(034)من و کروناchr(034) اعلام شد

بومی سازی سرنگ های فشار بالا

اطلاعیه پذیرش دانشجو در دوره دکترای تخصصی (Ph.D) حکمرانی

مرکز آموزش عالی دانیال نبی (ع) شوش افتتاح شد

اسامی منتخبان مسابقه خاطره نویسی من و کرونا اعلام شد

اشرفی زاده: تصمیمی برای بازگشایی دانشگاه خواجه نصیر از 17 خرداد نگرفته ایم / احتمال برگزاری الکترونیک آزمون های پایان ترم

اشرفی زاده: هنوز تصمیمی برای بازگشایی دانشگاه خواجه نصیر از 17 خرداد نگرفته ایم / احتمال برگزاری الکترونیک آزمون های پایان ترم

جزییات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها

به جای برخی دانشگاه ها مدرسه عالی فناوری داشته باشیم/ در عمل به علم ضعیف هستیم

به جای برخی دانشگاه ها مدرسه عالی فناوری داشته باشیم/ در عمل به علم ضعیف هستیم