مطالب مرتبط:
مسئله جدی تشخیص اخبار جعلی در بحران کرونا / صدا و سیما با هنرمندان آشتی کند
فعالیت 28مرکز مراقبت مادر و کودک ویژه بحران کرونا
آیا آنها از بحران «کرونا» اطلاع داشتند؟
سرلشکر باقری: باید از بحران کرونا فرصت سازی کنیم/ غربالگری 58 میلیون نفر تاکنون
ناکامی در غلبه بر بحران کرونا علت احتمالی خودکشی وزیر دارایی ایالت هسن آلمان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 01:302020-03-29پزشكي

مهارت حل مسئله در بحران کرونا


کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی گفت: مواجهه با مشکل در زندگی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است و افراد در سراسر زندگی خود با مسائل و مشکلات مختلفی رو به رو می شوند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در هنگام پدید آمدن مشکل چه کاری درست است؟ آیا باید اجازه بدهیم آن مشکل به راحتی به جسم و روان ما آسیب بزند یا راه منطقی آن است که با آن روبه رو شویم و به عنوان مسئله ای به آن نگاه کنیم و به دنبال راه حل و برطرف کردن آن باشیم.

در این روزها که افراد درگیر بیماری کرونا هستند وقتی که فرد فکر می کند که هیچ راهکاری برای مدیریت این بیماری و یا مبتلا نشدن به این بیماری وجود ندارد و یا کسی که باورش این است که اگر به این بیماری مبتلا شود پایان زندگی است، طبیعتا احساس ناامیدی خواهد داشت و همه این افکار منجر به احساس ناامیدی می شود، بنابراین احساسات ما برگرفته از افکار ماست و چه خوب است که به افکاری که به ذهنمان می آید آگاه و هوشیار باشیم.

ما نمی توانیم از رخ دادن رویدادهای ناخوشایند در جامعه جلوگیری کنیم اما توان مدیریت و کنترل بدن، ذهن و عواطف خود را داریم.

مطهره مهدوی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در این ارتباط در گفت وگو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری اظهار کرد: مدیریت ذهن و عواطف در این روزها امری مهمتر از مدیریت جسمی است، اگر برای گرفتار نشدن به ویروس ناشناخته کرونا اختیاری نداریم، در عوض می توانیم ذهن و عواطف خود را کنترل کنیم.

وی افزود: مواجهه با مشکل در زندگی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است و افراد در سراسر زندگی خود با مسائل و مشکلات مختلفی رو به رو می شوند، از این رو توانایی افراد در مواجهه با این گونه موقعیت ها به شیوه صحیح و کارآمد از اهمیت بالایی برخوردار است.

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه بطور کلی عموم افراد در برخورد با مسائل و مشکلات روزمره، به یکی از سه روش اجتنابی، هیجانی و منطقی (یا مسئله مدارانه) برخورد می کنند، بیان کرد: برخی از افراد در برخورد با مسائل و مشکلات فرار می کنند، افرادی که سعی می کنند از مشکلات روزمره اجتناب کنند و یا بر روی آنها سرپوش بگذارند، اگرچه ظاهرا به مشکلات اهمیت نمی دهند، اما در واقع در انبوهی از مشکلات حل نشده و متراکم باقی می مانند و با تشدید مشکلات، درمانده می شوند و احساس می کنند کنترلی بر شرایط ندارند و کاری از دستشان برنمی آید.

مهدوی با اشاره به اینکه گرچه فرار از مشکلات روش خوبی نیست اما برخی از افراد مسائل و مشکلات روزمره زندگی را جدی نمی گیرند، خاطرنشان کرد: در نتیجه از روی اهمالکاری و یا اعتماد به نفس کاذب، با انواع آسیب های اجتماعی و روانی مواجه می شوند، امروز ویروس کرونا دشمن بزرگ ماست، اما برخی از شهروندان این مشکل را جدی نمی گیرند و توصیه های بهداشتی را رعایت نمی کنند و بعد از گرفتار شدن، پشیمان می شوند که دیگر فایده ای ندارد.

وی افزود: مقابله احساسی و هیجانی دومین روش بالقوه در برخورد با مسائل و مشکلات است و در اثر برخورد احساسی و هیجانی با مشکلات، موج منفی به ذهن شخص راه می یابد و موج های منفی موجب ترشح هورمون استرس در بدن می شود و سیستم ایمنی انسان را تضعیف می کند و با شکل گیری تدریجی احساس کنترل ناپذیری مشکلات، آنها را به افرادی از پیش شکست خورده تبدیل خواهد کرد.

مشاور و مددکار کلانتری مرکزی سوادکوه ادامه داد: افرادی که در مواجهه با مشکلات، احساسی و هیجانی برخورد می کنند، علاوه بر اینکه در کنترل مشکلات روزمره خود ناتوان می شوند، منتقل کننده موج منفی به دیگران نیز هستند.

این افراد نه تنها در صحنه مبارزه درمانده می شوند، بلکه ترس و درماندگی و شکست را به فرزندان خود نیز منتقل می کنند، گاهی اوقات افرادی که احساس ناامیدی را تجربه می کنند ناخودآگاه افکار و خاطراتی به ذهنشان می آید که آنها را ناامیدتر می کند و مواقعی که غمگین تر هستیم و خلق ما پایین است خاطرات منفی را در ذهنمان بیشتر مرور می کنیم.

مهدوی افزود: برخی افراد باورشان این است که اگر درباره موضوعی نگران نباشم یعنی اینکه کنترل امور از دست من خارج شده است در صورتی که باید بداند در این شرایط باید اصول بهداشتی را رعایت کند ولی نگران بودن چیزی را تغییر نمی دهد و فقط حال فرد را بد می کند و آرامش فرد را از بین می برد، همچنین رویکرد سومی هم وجود دارد که حاکی از مقابله منطقی و آگاهانه با مشکلات است.

در واقع افراد با رویکرد سوم نه از مشکلات فرار می کنند و نه با آه و ناله، موج منفی منتشر می کنند، بلکه به مسائل و مشکلات موجود فکر می کنند، تجزیه و تحلیل می کنند و با چشم باز به میدان مبارزه با مشکلات وارد می شوند.

وی بیان کرد: چنین افرادی با مجهز شدن به ادراک و آگاهی صحیح نسبت به مسئله، موج مثبت به ذهن خود وارد می کنند و با تمرکز انرژی و اراده، می توانند از مشکلات عبور کنند و با توجه به روحیه خوبی که دارند، دیگران را نیز به حل مشکلاتشان امیدوار می سازند، بررسی افکارمان از زوایای مختلف به ما کمک می کند افکار واقع بینانه ای داشته باشیم و دراین شرایط بهتر است که مهارت حل مسئله خود را افزایش دهیم، مهارت حل مسئله یعنی برای مدیریت این اوضاع و شرایط چه کاری از دست من ساخته است و درشرایط مواجهه با بیماری کرونا مهارت حل مسئله همان رعایت اصول بهداشتی است که به خوبی در رسانه های معتبر گفته می شود و افراد می توانند از منابع معتبر و علمی این اصول را دریافت کنند.

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه والدین باید بدانند با توجه به اینکه رفتار و خلق و خوی انسان مسری است باید خیلی حواسشان به روحیه خودشان باشد چون این روحیه آنها به فرزندان درخانواده منتقل می شود، بیان کرد: باید با اتخاذ روش های موثر مبارزه، مانع از شکل گیری وسواس کرونا و حتی فوبیای کرونا به ویژه در کودکان شویم، زیرا وسواس فکری یکی از پیامدهای برخورد احساسی و هیجانی با مسئله کرونا است و ممکن است بعد از حل مشکل کرونا نیز ادامه پیدا کند و سپس به اختلال روان شناختی دیگری به نام فوبیای کرونا نیز تبدیل شود لذا باید مبارزه با ویروس کرونا را با روش های موثر و جدی دنبال کنیم تا به اطمینان خاطر و آرامش روانی برسیم.

مهدوی افزود: خوب است افراد فعالیتهایی را در برنامه خود در خانه بگنجانند و اگر افراد کاری برای انجام دادن در خانه نداشته باشند دچار احساس ناکارآمدی، غمگینی و پوچی می شوند، نیاز است فعالیت هایی را برای خود برنامه ریزی کنیم که احساس مفید بودن داشته باشیم، به عنوان مثال آموختن هنر، خواندن کتاب، و انجام هر فعالیتی که احساس مفیدبودن در ما ایجاد کند خیلی کمک کننده است، احساس مسؤولیت نسبت به سلامت فردی را یکی از مؤلفه های مبارزه موثر با کرونا می باشد باید درک کنیم که در برابر سلامتی خودمان مسؤول هستیم و هیچکس بیشتر از خودمان نمی تواند به فکر سلامتی ما باشد.

انتهای پیام/86041/ع رسانه های مازندران پیشرو در مبارزه کرونا
کلید واژه ها: بیماری - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - مشکل - روانشناسی بالینی - زندگی - احساس - افکار - کارشناسی ارشد - خبرگزاری فارس - بیماری کرونا - افراد - کرونا - روانشناسی - روان - کارشناسی - خبرگزاری - احساسات - شهرستان - بالینی - مشکلات - مدیریت - گزارش - طبیعی - درگیر - بحران - پایان - مسائل - هنگام - ماست - ارشد

آخرین اخبار سرویس:
فوتی های ناشی از کرونا در خوزستان به 465 نفر رسید

توضیح باشگاه گل گهر درباره بازیکنان کرونایی این تیم

طرح ترافیک از فردا اجرا می شود

شناسایی 16مورد جدید کرونا در استان اردبیل

خطرات کرونا برای نوزادان مادران مبتلا

ایران از لیست آمار 10 کشور اول در ابتلا به کرونا خارج شد + جدول

توضیح باشگاه گل گهر درباره بازیکنان کرونایی این تیم

طرز تهیه کاری پلو

پذیرش 29 بیمار مشکوک به کرونا در قم/ حال 45 نفر وخیم است

زوال عقل از اواخر 40 سالگی شروع می شود

درخواست باشگاه گل گهر سیرجان از سازمان لیگ

فرماندار تهران: نگران عادی شدن ویروس کرونا هستیم

درخواست باشگاه گل گهر سیرجان از سازمان لیگ

آخرین آمار کرونا تا پنجم خرداد/ ابتلای 2023 تن دیگر به «کووید-19» / صفر فوتی در نوزده استان کشور

خطرات کرونا برای نوزادان مادران مبتلا

افزایش آمار قربانیان کووید 19 در خراسان شمالی به 126 نفر

خطر ابتلا به ام اس در میان ساکنان شهر ها 30 درصد بیشتر است

2023 ابتلا و 34 فوتی جدید کرونا در کشور / 19 استان بدون فوتی

آغاز ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون شطرنج

افزایش مبتلایان به کووید19 در کرمان به 1516 نفر

راهنمای انتخاب شامپو، مناسب موی سر شما

آمار کرونا در فارس در حال افزایش است

آمار فوتی کرونا در 19 استان صفرشد/خوزستان بر مدارقرمز

توضیحاتی درباره کرونا و از بین رفتن حس بویایی و چشایی

شناسایی 629 بیمار جدید در خوزستان

افزایش آمار قربانیان کرونا در خراسان شمالی به 126 نفر

بهبودیافتگان کرونا امگا3 مصرف کنند

زمین های بایر دانشگاه علوم پزشکی دزفول در آتش

فوتی های ناشی از کرونا در خوزستان به 465 نفر رسید

آمازون تعداد کارگران مبتلا به کرونا را مخفی می کند

115 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند

اخراج معلولان از برخی مراکز نگهداری بهزیستی؟!

ویسی: پرسپولیس، محترم اما سلامتی جامعه مهم تر است

ارتباط زوال عقل با سن

محدودیت فعالیت تعدادی از کادر درمانی درگیر با پرونده مرگ مادر باردار بوشهری

تهدید سلامت گوش و شنوایی با این موارد عجیب، از سشوار تا هدفون

تنها راه مبارزه با کرونا شکسته شدن زنجیره انتقال است

خواص گیاه والک

اقلام بهداشتی تنها باید از داروخانه ها تهیه شود

شناسایی 63بیمار جدید کرونایی در مازندران

ویسی: پرسپولیس، محترم اما سلامتی جامعه مهم تر است

ویتامین K؛ راز استخوان هایی مستحکم و رگ های خونی منعطف

آداب غذاخوردن بعد از ماه رمضان

علایم حمله قلبی کدامند؟

تعطیلی 60 واحد صنفی غیرمجاز در شیراز

واکنش محسن رضایی به اعتراض مردم غیزانیه | دستپخت افکار آمریکایی است

درمان فوری سرماخوردگی در عرض یک روز

خونریزی لثه و درمان خانگی آن

زوال عقل از اواخر 40 سالگی شروع می شود

ارتباط زوال عقل با سن

شناسایی 16 مورد جدید مبتلا به کرونا درایلام

مجموع مبتلایان کووید19 در کشور به 137724 نفر رسید

واکنش محسن رضایی به تجمع و اعتراض مردم غیزانیه | دستپخت افکار آمریکایی است

غذا هایی که باعث پیری زودرس می شوند

گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا در کشور

تهدید سلامت گوش و شنوایی با این موارد عجیب، از سشوار تا هدفون

پنکیک پنیری، میان وعده ای ساده و لذیذ

زیارت کنید، اما کرونا نگیرید!

4 هزار و 568 مورد نمونه گیری ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری انجام گرفت

فرماندار تهران: نگران عادی شدن کرونا هستیم

افتتاح بخش آنکولوژی و کموتراپی بیمارستان میبد+تصاویر

زوال عقل از اواخر 40 سالگی شروع می شود

طرح ترافیک تهران از فردا آغاز می شود

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری ها

عمر 96 ساعته ویروس کرونا روی صفحه موبایل

تعداد مبتلایان کرونا به 137724 نفر رسید

ثبت نشدن آمار هزاران قربانی ویروس کرونا در ایتالیا + فیلم

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری ها

بهره برداری از دستگاه C- arm بیمارستان شهداء سرپلذهاب

پروتکل  بهداشتی بازگشایی آبدرمانی های استان اردبیل تدوین می شود

آمار کرونا در ایران؛ تایید ابتلای 2023 نفر

آغاز ثبت نام کاندیداهای فدراسیون شطرنج از 7 خرداد

نظام غربالگری کرونا در خوزستان گسترش یافت/ شناسایی 629 بیمار جدید

ماسک های chr(034)سوپاپ دارchr(034) برای جمعیت عادی نیست

افزایش 67 نفری مبتلایان به کرونا در کردستان/ثبت 146 فوتی

برزیل، دومین کانون شیوع کرونا در جهان

آمار مبتلایان به کرونا در استان به 1607 نفر افزایش یافت

تجهیز مرکز تست کرونا در دزفول به کابین نمونه گیری

گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا در کشور

درخواست باشگاه گل گهر سیرجان از سازمان لیگ؛ تمامی تیم ها در آزمایشگاه های معتبر تست بدهند

شناسایی 2023 مبتلای جدید به کرونا/ 19 استان بدون مورد فوتی

اعلام زمان ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون شطرنج

ابتلای 67 مورد جدید ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان

ارسال بیش از 450 اثر به جشنواره تجلی وفاق

آمار فوتی کرونا در 19 استان صفرشد/خوزستان بر مدارقرمز

کرونا در ایران| در 19 استان بدون وفات/ 7 هزار و 451 نفر تاکنون جان باخته اند

مجموع مبتلایان کووید19 در کشور به 137724 نفر رسید/ در 19 استان کشور، فوتی نداشته ایم

زیارت حرم ها در روز های کرونایی

غلامرضا شمس ناتری مسافران شمال کنار سواحل

آمار فوتی کرونا در 19 استان صفر شد/خوزستان بر مدار قرمز

74 مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شد

ابتلای 31 نفر دیگر به ویروس کرونا در کرمان

شمار مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یافت

74 مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شد

شمار مبتلایان کرونا در جهان به مرز 5.5 میلیون نفر رسید

طرح ترافیک تهران از فردا آغاز می شود

بیانیه باشگاه گل گهر سیرجان در خصوص ابتلای بازیکنان این تیم به کرونا

تلاش برای رساندن بیماران کرونایی بستری به زیر 100 نفر

تحلیل آماری مبتلایان و فوت شدگان کرونا در فارس

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

مهارت حل مسئله در بحران کرونا

مهارت حل مسئله در بحران کرونا