مطالب مرتبط:
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 فروردین 1399 ساعت 16:202020-03-27دانش

کاسبان بحران!


علی دهقانی*؛ درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، - در حالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- علی دهقانی*؛ درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

در هر برهه ای از وقایع مهم و ابتلائات دشوار همواره جریانات و افراد از طیف ها و خط فکری گوناگونی بوده اند که در بحران های پیش آمده نه در راستای حل بحران بلکه در راستای اهداف سیاسی و اقتصادی خود قدم برداشته اند و سعی خود را بر آن داشته اند که از آب گل آلود به وجود آمده به اصطلاح ماهی بگیرند.

امروز نیز درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

اولین جرقه سوء استفاده از بیماری همه گیر کرونا در کشور مدتها قبل حتی قبل تر از زمانی که این بیماری شروع به شیوع گسترده در کشور بکند، توسط رسانه های فارسی زبان غربی عربی و پیاده نظام آن ها در فضای مجازیزده شد.

این امر مربوط به زمانی است که هنوز این بیماری در کشور شایع نشده بود و تنها کشور چین با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد.

از همان زمان شایعه پراکنی های غیرواقع این رسانه نما های وابسته به بودجه های نفتی سعودی آغاز شد تا میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تحت تاثیر این شایعات قرار دهند.

البته این ترفند تا حدود زیادی هم مثمر ثمر واقع شد و در درصد مشارکت مردم اتر مخرب خود را گذاشت.

البته جریان مذکور در این حد توقف نکرد و از همان ابتدای اعلام رسمی گسترش بیماری شروع به آمارسازی و متهم کردن نظام به بی عملی و ناکارآمدی در مواجهه با این ویروس کردند.

اگرچه خطرات این ویروس و سرعت شیوع آن از همان ابتدا قابل توجه و مستلزم اقدام جدی بود، اما این آمارسازی های غیرواقع و هجمه به نظام هدفی غیر از مقابله با این بیماری را دنبال میکرد و آن حمله به شخصیت ها و ارزش های نظام و ملت بود که در اشکال گوناگون خود را نشان داد و در روهای آتی این اهدا روشن تر شد.

از جمله این شواهد حمله به مقدسات و استهزا آثار دعا و تضرع توسط رسانه های مذکور بود که به طور گسترده روی آن تمرکز کرده بودند.

دستگیری پیاده نظام این رسانه ها در برخی بیمارستان ها که خود را کادر درمان جا زده و اقدام به تولید محتوای رسانه ای و آمارسازی و اقدامات مشابه کرده بودند از دیگر شواهد این ماجراست.

البته در این روند رسانه ها تنها نبودند و کشور های متخاصم و شخصیت های رسمی سیاسی آنهاخود نیز به میدان آمدند و میتوان گفت دایره کاسبان این بحران را سردمداری کردند.

تا جایی بمباران اطلاعات و هجمه تبلیغاتی خود را علیه ایران گسترش دادند که کشور چین اولین کشور محل شیوع، به حاشیه رانده شد و حمله بیولوژیک یا دیگر عوامل محتمل ایجاد ویروس نادیده گرفته شد در حالی که ایران تنها مسئول و مقصر انتشار این بیماری در جهان معرفی می شد.

در این بین سیاسیون غربی به خصوص آمریکایی ها به کار رسانه ای بسنده نکرده و صراحتا وارد میدان شدند و همان اهدافی که از ماهها قبل به دنبال ان بودند یعنی کشاندن ایران به میز مذاکره و آغاز روند جدیدی برای سازش را این بار به بهانه کرونا و ارسال لوازم بهداشتی و پزشکی به ایران از سر گرفتند هرچند این تحرکات با واکنش قاطع در داخل ایران مواجه شد.

با این واکنش آمریکایی ها نیز به سرعت به موضع اول و آخر خود بازگشتند و در این وانفسای مبارزه با این بیماری، افراد جدیدی را مورد تحریم یک جانبه خود قرار دادند.

همگام با این تلاش ها جریانات انحرافی در داخل نیز شرایط را برای جولان خود مناسب دیدند و خط انحرافی و فتنه انگیزانه گذشته خود را از سر گرفتند.

عده ای تحت تاثیر فضای مسموم رسانه ای دست به خود تحقیری گسترده زده و با مقایسه غیر واقع ایران و کشورهای اروپایی و غربی جمهوری اسلامی را به کم کاری و ناکارآمدی در این عرصه متهمکردند.

البته دیری نپایید که اغلب این تلاش ها و ظاهر سازی ها نقش بر آب شد و با شیوع کرونا در اروپا و آمریکا در اندک زمانی تعداد مبتلایان و تلفات در این کشور ها از ایران پیشی گرفت و رژیم های اروپایی و سیاسیون آمریکا حتی از تامین اولیه ترین مایحتاج بهداشتی و پزشکی مردم خود ناتوان شدند.

عده ای دیگر هم که اغلب شامل سیاست مداران داخلی و مسئولین کنونی یا سابق بودند، دست به دنبال کردن اهداف سیاسی گذشته خود زدند که مشهور ترین آنها تقاضای مذاکره و سازش و نیز رفع حصر!! و آزادی زندانیان سیاسی بود.

البته در این زمینه نیز قوه قضاییه به موقع و به جا ورود کرد و با تشخیص اوضاع بحرانی کشور دست به تخفیف و عفو و مرخصی گسترده ی زندانیان کرد.

اما اگر بگوییم در داخل خود دولت نیز عده ای از این قاعده مستثنی نیستند، گزاف نگفته ایم.

چرا که از همان روزهای ابتدایی که مسئولین کشور متوجه خطر شدید این بیماری شدند تمهیدات لازم اندیشیده شد و هم از سوی وزارت بهداشت که در خط مقدم این جبهه قرار داشت و هم از سوی نیروهای مسلح هشدار ها و در پی آن طرح های پیشنهادی برای جلوگیری از تسریع در روند شیوع این بیماری ابلاغ شد.

از جمله آن ها اعمال محدودیت ها بر کار ادارات و نیز اعمال محدودیت های ترافیکی بین شهری و طرح خلوت سازی بازار ها و خیابان های داخل شهری بود که از طرف وزیر بهداشت ضرورت آن گوشزد و از سوی ستادکل نیروهای مسلح برای اجرای آن اعلام آمادگی شد.

اما تک تک این طرح ها با مقاومت رییس جمهور و حلقه پرنفوذ اطرافیان او بر زمین ماند.

بعد ها نیز رییس جمهور به عدم اجرای ین طرح ها در رسانه ها افتخار کرده و اینکه مبارزه با کرونا را تنها به خود مردم سپرده و اعمال محدودیت نکرده است را یک حسن بر شمرد.

از این روست که بیشتر به نظر می آید این کار نیز جنبه استفاده تبلیغاتی داشته و میتوان حلقه منتسب به رییس جمهور در دولت را نیز از این قاعده مستثنی نکرد.

هرچند چند روز بعد با افزایش شدید سفرهای نوروزی و مبتلایان و فوتی ها اجبارا تصمیمات جدیدی گرفته شد.

البته این تنها بخش داخلی ماجرا بود.

مسئولین خارجی نیز در این وانفسا بعضا به فکر احیای سیاست های گذشته خود افتادند و برخی با وجود هشدارای فراوان مبنی بر خطرات محموله های ورودی از غرب، چندین محموله پزشکی از کشورهایی مثل فرانسه وارد کردند و این بیماری را بهانه ای برای تنش زدایی مجدد و همبستگی جهانی قرار دادند.

در ادامه همین روند نیز پیاده نظام رسانه ای غربگرایان هم از فرصت استفاده کرده و کرونا را دلیلی بر لزوم رفع تحریم ها و راه حل آن را نیز مذاکره عنوان کردند.

البته این تنها بخشی از تلاش ها برای گرفتن ماهی از این آب گل آلود بود و نقش محتکران و غارتگران تجهیزات پزشکی نیز در این میان قابل انکار نیست.

لازم به ذکر است هدف از تطویل کلام نه اتهام زنی و نه جریان شناسی صرف و نه اهداف سیاسی صرف است.

بلکه باید در هر بحرانی بالاخص بحرانی به فراگیری این بیماری دست های پشت پرده و جریانات و اهداف سیاسی و غیر سیاسی آن ها را شناخت تا از ضربه زدن تک تک این جریانات به روند مقابله با بحران جلوگیری کرد.

به ویژه بحرانی که ساعتی تاخیر انداختن در تصمیم گیری و مقابله و ایجاد تمهیدات لازم میتواند به بهای جان چندین هم وطن تمام شود.

* علی دهقانی- عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو" نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: بیماری - جهانی - درگیر - بحران - کشور - همکاری - اقدام - آب گل آلود - عادت - علیه - خبرگزاری - حل بحران - دانشگاه - اقتصادی - سیاسی - افراد - آب گل - آلود - گروه - فکری

آخرین اخبار سرویس:
پردیس بین المللی کیش دانشجو پذیرش می کند

بیش از 1500 متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور بازگشته اند

شروع ترم آینده همه دانشگاه ها از مهر ماه

تلاش دانشمندان برای نامریی کردن انسان !

قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن »مایا« کشف شد

ساخت تونل ضدعفونی کننده افراد توسط پژوهشگران دانشگاه الزهرا(س)

از کشف 3 هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب تا آزادی استاد دانشگاه صنعتی شریف از زندان آمریکا

کرسی آزاد اندیشی به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز برگزار می شود

انتخاب دکتر فیروز فر بعنوان رییس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان

دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد اعلام شد

نانو پوششی با خواص ضدویروس تولید شد

بنیاد نخبگان بوشهر از دانشجویان مستعد تحصیلی حمایت می کند

دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد اعلام شد

بیش از 1500 متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور بازگشته اند

تدابیری که دانشگاه ها برای بازگشایی دارند

برگزاری کارگاه مجازی تدوین برنامه های درسی دانشگاه علمی کاربردی

برگزاری کارگاه مجازی تدوین برنامه های درسی دانشگاه علمی کاربردی

شیوه تدوین متمرکز آیین نامه ارتقاء اساتید برای همه دانشگاه ها، مانع خلاقیت و مانور می شود

ثبت ویدئوی آهسته از حرکات مولکول ها با سرعت 1600 فریم بر ثانیه

شهرهای تاریخی چین در مسیر ابریشم معرفی شدند

17 خرداد و تدبیر دانشگاه های پایتخت برای حضور دانشجویان

پهپادی برای ضد عفونی محیط

آغاز کلاس های عملی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد اعلام شد

اردو های جهادی تابستان در مناطق سفید کشور برگزار می شود / جهش تولید راهبرد اصلی گروه های جهادی

شروع ترم بعدی دانشگاه ها اعلام شد + جزییات

امتحان حضوری دانشجویان دانشگاه آزاد در شهرهای قرمز ممنوع شد

اعلام دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد

اعلام جزییات تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد

ترم آینده دانشگاه ها کی شروع می شود؟

ابلاغ دستورالعمل تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم رشته های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

شروع ترم بعدی دانشگاه ها اعلام شد + جزییات

شروع ترم آینده همه دانشگاه ها از مهر ماه خواهد بود

نانو پوشش ضد ویروس کرونا برای اولین بار توسط محققین دانشگاه اراک تولید شد

سریع ترین ربات جهان را بشناسید

اردو های جهادی تابستان در مناطق سفید کشور برگزار می شود / جهش تولید راهبرد اصلی گروه های جهادی

شهرهای تاریخی چین در مسیر ابریشم معرفی شدند

شروع ترم آینده همه دانشگاه ها از مهر ماه خواهد بود

دانشگاه یاسوج در میان 100 دانشگاه برتر سال 2020 قاره آسیا

مریخ نورد چین تابستان به سیاره سرخ می رود

برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در شهرستان ها ی با وضعیت قرمز غیر حضوری است

امتحان حضوری در شهرهای قرمز ممنوع شد/امتحانات دکتری شفاهی و برخط

تاکید رییس کل دادگستری خوزستان بر رصد مشکلات استان توسط دانشجویان

برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در شهرستان ها با وضعیت قرمز غیر حضوری است

ارتقای حوزه تصویربرداری سلولی با میکروراکتوری

ساخت دستگاه استریلیزه کننده با استفاده از پرتو فرابنفش

علیرضا فیروزفر رییس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان شد

تلاش دانشمندان برای نامریی کردن انسان !

کوچک ترین و سریع ترین ربات جهان ساخته شد

تلاش دانشمندان برای نامریی کردن انسان !

دانشگاه صنعتی شریف در میان 100 دانشگاه برتر آسیا

گل چینی 310 کیلوگرم گل محمدی از مزرعه تحقیقاتی دانشگاه آزاد دهاقان

امتحان حضوری در شهرهای قرمز ممنوع شد/امتحانات دکتری شفاهی و برخط

زمان قطعی شروع ترم آینده دانشگاه ها اعلام شد

ترم آینده دانشگاه ها از چه تاریخی آغاز می شود؟

حضور دانشجویان خوارزمی در دانشگاه منوط به داشتن ماسک و دستکش شد

ترم آینده دانشگاه ها کی شروع می شود؟

نگرانی از بازگشایی خوابگاه های کارشناسی

دانشگاه یاسوج در میان 100 دانشگاه برتر سال 2020 قاره آسیا

حضور دانشجویان خوارزمی در دانشگاه منوط به داشتن ماسک و دستکش شد

شروع ترم آینده همه دانشگاه ها از مهر ماه خواهد بود

مهر ماه؛ زمان شروع ترم آینده همه دانشگاه ها

بازگشایی خوابگاه های کارشناسی؛ بزرگترین نگرانی

ابلاغ دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد

یکی از سریع ترین و کوچک ترین ربات های جهان ساخته شد

دستورالعمل تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم رشته های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

دانشجویان بدون پرداخت مبلغ اضافی تحصیل کنند

دانشجویان دانشگاه آزاد در محل سکونت خود امتحانان دهند

زمان ارسال مدارک پذیرش بدون آزمون دانشگاه هنر اسلامی تبریز تمدید شد

مهلت ثبت نام در آزمون گواهینامه و دانشنامه دندانپزشکی از فردا 17 خرداد ماه آغاز می شود

مرحله دانشگاهی مسابقات قرآن دانشجویان دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار می شود

شروع ترم آینده همه دانشگاه ها از مهر ماه خواهد بود

یکی از سریع ترین و کوچک ترین ربات های جهان ساخته شد

روند بازگشایی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اعلام شد

ساخت دستگاه استریلیزه کننده با استفاده از پرتو فرابنفش

یکی از سریع ترین و کوچک ترین ربات های جهان ساخته شد

جزییات ارائه گرنت فناوری به پایان نامه و رساله های دانشجویان

برگزاری حضوری امتحانات در شهرهای قرمز مجاز نیست / امکان برگزاری برخط امتحانات دروس عمومی

تکلیف نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در هرمزگان مشخص شد

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

جزییات ارائه گرنت فناوری به پایان نامه و رساله های دانشجویان

تکلیف نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در هرمزگان مشخص شد

کدام منطقه پاک ترین هوای کره زمین را دارد؟

ابلاغ دستورالعمل امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد

آموزش مجازی بی نقص نیست، بهترین انتخاب در شرایط فعلی است

برگزاری حضوری امتحانات در شهرهای قرمز مجاز نیست

برگزاری حضوری امتحانات در شهرهای قرمز مجاز نیست | امکان برگزاری برخط امتحانات دروس عمومی

جزییات اصلاحیه تقویم آموزشی و امتحانات دانشگاه آزاد/ امتحانات حضوری در شهرهای قرمز ممنوع

کشف مدارک جعلی در میدان انقلاب / نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم چند دانشگاه مهم اعلام شد

محققان دانشگاه رایس ساختار ساندویچی دوبعدی ساختند

روند بازگشایی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اعلام شد

بنیانگذار انتشارات جاویدان درگذشت

چرایی ناموفق بودن دانشگاه های آلمان در تربیت اسلام شناسان برجسته

دانشجویان بدون پرداخت مبلغ اضافی ترم تحصیلی خود را می گذرانند

بازگشت اخترشناسان به 11 میلیارد سال قبل/ از مزه غذا های مجازی تا تشخیص ملکولی کرونا در 55 دقیقه

18 خرداد آخرین مهلت ثبت نام مقطع کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای فارس

فارس من| آموزش مجازی بی نقص نیست، بهترین انتخاب در شرایط فعلی است/ وقتی دانشگاه آلمانی از دانشگاه ایرانی ظرفیت کلاس مجازی می گیرد

فارس من| دانشجویان بدون پرداخت مبلغ اضافی ترم تحصیلی خود را می گذرانند

صدای عدالت خواهی دانشجویان در کرمانشاه / خون آسیه پناهی به ناحق ریخته شد؛ عاملان این جنایت محاکمه شوند!

رباتی با دستان نرم و پوستی حساس

کاسبان بحران!

کاسبان بحران!