مطالب مرتبط:
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 فروردین 1399 ساعت 16:202020-03-27دانش

کاسبان بحران!


علی دهقانی*؛ درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، - در حالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- علی دهقانی*؛ درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

در هر برهه ای از وقایع مهم و ابتلائات دشوار همواره جریانات و افراد از طیف ها و خط فکری گوناگونی بوده اند که در بحران های پیش آمده نه در راستای حل بحران بلکه در راستای اهداف سیاسی و اقتصادی خود قدم برداشته اند و سعی خود را بر آن داشته اند که از آب گل آلود به وجود آمده به اصطلاح ماهی بگیرند.

امروز نیز درحالی که کشور درگیر بیماری سریع الانتشار کروناست و این بیماری به بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است، برخی جریانات طبق عادت به جای همکاری و اقدام علیه این بیماری، آن را دستاویز اهداف خود کرده اند.

اولین جرقه سوء استفاده از بیماری همه گیر کرونا در کشور مدتها قبل حتی قبل تر از زمانی که این بیماری شروع به شیوع گسترده در کشور بکند، توسط رسانه های فارسی زبان غربی عربی و پیاده نظام آن ها در فضای مجازیزده شد.

این امر مربوط به زمانی است که هنوز این بیماری در کشور شایع نشده بود و تنها کشور چین با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد.

از همان زمان شایعه پراکنی های غیرواقع این رسانه نما های وابسته به بودجه های نفتی سعودی آغاز شد تا میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تحت تاثیر این شایعات قرار دهند.

البته این ترفند تا حدود زیادی هم مثمر ثمر واقع شد و در درصد مشارکت مردم اتر مخرب خود را گذاشت.

البته جریان مذکور در این حد توقف نکرد و از همان ابتدای اعلام رسمی گسترش بیماری شروع به آمارسازی و متهم کردن نظام به بی عملی و ناکارآمدی در مواجهه با این ویروس کردند.

اگرچه خطرات این ویروس و سرعت شیوع آن از همان ابتدا قابل توجه و مستلزم اقدام جدی بود، اما این آمارسازی های غیرواقع و هجمه به نظام هدفی غیر از مقابله با این بیماری را دنبال میکرد و آن حمله به شخصیت ها و ارزش های نظام و ملت بود که در اشکال گوناگون خود را نشان داد و در روهای آتی این اهدا روشن تر شد.

از جمله این شواهد حمله به مقدسات و استهزا آثار دعا و تضرع توسط رسانه های مذکور بود که به طور گسترده روی آن تمرکز کرده بودند.

دستگیری پیاده نظام این رسانه ها در برخی بیمارستان ها که خود را کادر درمان جا زده و اقدام به تولید محتوای رسانه ای و آمارسازی و اقدامات مشابه کرده بودند از دیگر شواهد این ماجراست.

البته در این روند رسانه ها تنها نبودند و کشور های متخاصم و شخصیت های رسمی سیاسی آنهاخود نیز به میدان آمدند و میتوان گفت دایره کاسبان این بحران را سردمداری کردند.

تا جایی بمباران اطلاعات و هجمه تبلیغاتی خود را علیه ایران گسترش دادند که کشور چین اولین کشور محل شیوع، به حاشیه رانده شد و حمله بیولوژیک یا دیگر عوامل محتمل ایجاد ویروس نادیده گرفته شد در حالی که ایران تنها مسئول و مقصر انتشار این بیماری در جهان معرفی می شد.

در این بین سیاسیون غربی به خصوص آمریکایی ها به کار رسانه ای بسنده نکرده و صراحتا وارد میدان شدند و همان اهدافی که از ماهها قبل به دنبال ان بودند یعنی کشاندن ایران به میز مذاکره و آغاز روند جدیدی برای سازش را این بار به بهانه کرونا و ارسال لوازم بهداشتی و پزشکی به ایران از سر گرفتند هرچند این تحرکات با واکنش قاطع در داخل ایران مواجه شد.

با این واکنش آمریکایی ها نیز به سرعت به موضع اول و آخر خود بازگشتند و در این وانفسای مبارزه با این بیماری، افراد جدیدی را مورد تحریم یک جانبه خود قرار دادند.

همگام با این تلاش ها جریانات انحرافی در داخل نیز شرایط را برای جولان خود مناسب دیدند و خط انحرافی و فتنه انگیزانه گذشته خود را از سر گرفتند.

عده ای تحت تاثیر فضای مسموم رسانه ای دست به خود تحقیری گسترده زده و با مقایسه غیر واقع ایران و کشورهای اروپایی و غربی جمهوری اسلامی را به کم کاری و ناکارآمدی در این عرصه متهمکردند.

البته دیری نپایید که اغلب این تلاش ها و ظاهر سازی ها نقش بر آب شد و با شیوع کرونا در اروپا و آمریکا در اندک زمانی تعداد مبتلایان و تلفات در این کشور ها از ایران پیشی گرفت و رژیم های اروپایی و سیاسیون آمریکا حتی از تامین اولیه ترین مایحتاج بهداشتی و پزشکی مردم خود ناتوان شدند.

عده ای دیگر هم که اغلب شامل سیاست مداران داخلی و مسئولین کنونی یا سابق بودند، دست به دنبال کردن اهداف سیاسی گذشته خود زدند که مشهور ترین آنها تقاضای مذاکره و سازش و نیز رفع حصر!! و آزادی زندانیان سیاسی بود.

البته در این زمینه نیز قوه قضاییه به موقع و به جا ورود کرد و با تشخیص اوضاع بحرانی کشور دست به تخفیف و عفو و مرخصی گسترده ی زندانیان کرد.

اما اگر بگوییم در داخل خود دولت نیز عده ای از این قاعده مستثنی نیستند، گزاف نگفته ایم.

چرا که از همان روزهای ابتدایی که مسئولین کشور متوجه خطر شدید این بیماری شدند تمهیدات لازم اندیشیده شد و هم از سوی وزارت بهداشت که در خط مقدم این جبهه قرار داشت و هم از سوی نیروهای مسلح هشدار ها و در پی آن طرح های پیشنهادی برای جلوگیری از تسریع در روند شیوع این بیماری ابلاغ شد.

از جمله آن ها اعمال محدودیت ها بر کار ادارات و نیز اعمال محدودیت های ترافیکی بین شهری و طرح خلوت سازی بازار ها و خیابان های داخل شهری بود که از طرف وزیر بهداشت ضرورت آن گوشزد و از سوی ستادکل نیروهای مسلح برای اجرای آن اعلام آمادگی شد.

اما تک تک این طرح ها با مقاومت رییس جمهور و حلقه پرنفوذ اطرافیان او بر زمین ماند.

بعد ها نیز رییس جمهور به عدم اجرای ین طرح ها در رسانه ها افتخار کرده و اینکه مبارزه با کرونا را تنها به خود مردم سپرده و اعمال محدودیت نکرده است را یک حسن بر شمرد.

از این روست که بیشتر به نظر می آید این کار نیز جنبه استفاده تبلیغاتی داشته و میتوان حلقه منتسب به رییس جمهور در دولت را نیز از این قاعده مستثنی نکرد.

هرچند چند روز بعد با افزایش شدید سفرهای نوروزی و مبتلایان و فوتی ها اجبارا تصمیمات جدیدی گرفته شد.

البته این تنها بخش داخلی ماجرا بود.

مسئولین خارجی نیز در این وانفسا بعضا به فکر احیای سیاست های گذشته خود افتادند و برخی با وجود هشدارای فراوان مبنی بر خطرات محموله های ورودی از غرب، چندین محموله پزشکی از کشورهایی مثل فرانسه وارد کردند و این بیماری را بهانه ای برای تنش زدایی مجدد و همبستگی جهانی قرار دادند.

در ادامه همین روند نیز پیاده نظام رسانه ای غربگرایان هم از فرصت استفاده کرده و کرونا را دلیلی بر لزوم رفع تحریم ها و راه حل آن را نیز مذاکره عنوان کردند.

البته این تنها بخشی از تلاش ها برای گرفتن ماهی از این آب گل آلود بود و نقش محتکران و غارتگران تجهیزات پزشکی نیز در این میان قابل انکار نیست.

لازم به ذکر است هدف از تطویل کلام نه اتهام زنی و نه جریان شناسی صرف و نه اهداف سیاسی صرف است.

بلکه باید در هر بحرانی بالاخص بحرانی به فراگیری این بیماری دست های پشت پرده و جریانات و اهداف سیاسی و غیر سیاسی آن ها را شناخت تا از ضربه زدن تک تک این جریانات به روند مقابله با بحران جلوگیری کرد.

به ویژه بحرانی که ساعتی تاخیر انداختن در تصمیم گیری و مقابله و ایجاد تمهیدات لازم میتواند به بهای جان چندین هم وطن تمام شود.

* علی دهقانی- عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو" نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: بیماری - جهانی - درگیر - بحران - کشور - همکاری - اقدام - آب گل آلود - عادت - علیه - خبرگزاری - حل بحران - دانشگاه - اقتصادی - سیاسی - افراد - آب گل - آلود - گروه - فکری

آخرین اخبار سرویس:
لیزر در راه خدمت رسانی به ترک اعتیاد معتادان

گیاهان دارویی و بلوط ظرفیتی مطلوب برای رونق اشتغال در لرستان

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

فارس من| برنامه درسی دانشگاه ها پشت درهای بسته نوشته نشود

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

استخدام مهندس معمار در یک شرکت معتبر در گیلان

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

آزمون های پایان سال دانشگاه آزاد و پایه نهم مدارس در خوزستان به صورت غیرحضوری برگزار می شود/ افزایش ظرفیت تست گیری روزانه/ کاهش شاخص R0 در استان

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی نظام جدید از امروز

تصویر واقعی و شگفت انگیز سیاره مشتری بالاخره ثبت شد و معمایی قدیمی را حل رد! +تصاویر

معرفی افراد متخلف در مدارک تحصیلی ارجاع شده به وزارت علوم به مراجع قانونی

دانشگاه آزاد ملزم به اعلام اسامی بورسیه ها شد

آزمون های پایان سال دانشگاه آزاد و پایه نهم مدارس در خوزستان به صورت غیرحضوری برگزار می شود/ افزایش ظرفیت تست گیری روزانه/ کاهش شاخص R0 در استان

نظر متفاوت داور عصر جدید درباره قتل رومینا اشرفی

سیاه چاله ای که مواد داغ به فضا منتشر می کند

روز پرشمار کرونا در هرمزگان/ 215 مبتلا و دو فوتی جدید

فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند

بشیر حسینی: قاتل رومینا کامنت ها بودند!

وزیر علوم: موارد تخلف در مدارک تحصیلی به دقت بررسی و افراد متخلف به مراجع قانونی معرفی شده اند

برگزاری آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه بصورت مجازی یا حضوری از هفتم تیر ماه دراستان

اگر قصد دفاع مجازی از پایان نامه خود را دارید، بخوانید

خاموشی خوابگاه ها

امتحانات پایانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از اول مرداد آغاز می شود

دانشگاه آزاد اسامی بورسیه های خود را به وزارت علوم ارسال کند

هشدار مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان به مؤسسات غیرمجاز

عکس:نفیسه روشن پر از ناز و عشوه در جنگل

افتتاح مرکز رشد مشترک پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی قوچان

جلوی جذب رانتی نماینده سابق سراوان را بگیرید

دو فضانورد ناسا با فضا پیمای دراگون، در راه ایستگاه فضایی بین المللی

جلوی جذب رانتی نماینده سابق سراوان را بگیرید

چینی ها موفق به پرتاب دو ماهواره به فضا شدند

خاموشی خوابگاه ها

chr(034)صفحات تکتونیکیchr(034) زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد حضوری برگزار می شود

مهرگان صاحب مجتمع فرهنگی می شود

عمر صفحات تکتونیکی زمین بیش از 4 میلیارد سال است

رومینا اشرفی، حالا دیگر آزاد شد!!!

محصولات بهداشتی تولیدی دانشگاه آزاد قزوین به زودی رونمایی می شود

اخبار جذب هیات علمی در سال 99

نحوه بازگشایی خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی اعلام شد

پیشنهاد طراحی مدل استخدام جدید اعضای هیئت علمی خانم

تمام مراحل ارزشیابی و امتحانات پیام نور با استادان است

نحوه برگزاری امتحانات نظری و عملی دانشگاه سوره مشخص شد

کرونا مانع ورود 170 هزار مهاجر و دانشجو به کانادا

منکر تقلب های علمی نیستیم

وزارت علوم: 10 درصد دانشجویان از شرایط دوران کرونا کاملا رضایت داشتند

تمهیدات ویژه برای فعالیت های بین المللی دانشگاه آزاد بررسی شد

رضایت کامل 10 درصد دانشجویان از شرایط دوران کرونا

طراحی و بهره برداری از سامانه آزمون های بر خط دانشگاه سمنان

تمهیدات ویژه برای فعالیت های بین المللی دانشگاه آزاد بررسی شد

10 درصد دانشجویان از شرایط دوران کرونا کاملا رضایت داشتند

صفحات تکتونیکی زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند

«صفحات تکتونیکی» زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند

تمهیدات ویژه برای فعالیت های بین المللی دانشگاه آزاد بررسی شد

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد حضوری برگزار می شود

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد حضوری برگزار می شود

امتحانات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حضوری برگزار می شود

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد حضوری برگزار می شود

تمهیدات ویژه برای فعالیت های بین المللی دانشگاه آزاد بررسی شد

وبینار آموزشی «نظام وظیفه تخصصی» 12 خرداد ماه برگزار می شود

آغاز ثبت نام و پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان

تکلیف امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد مشخص شد

تکلیف امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد مشخص شد

امتحانات دوره کارشناسی دانشگاه های آذربایجان شرقی به صورت مجازی برگزار می شود

مجلس جدید؛ زخم کهنه / شماره 13 نشریه دانشجویی «حرف حساب» منتشر شد

امضای تفاهم نامه قرارگاه خاتم الانبیا و مناطق آزاد

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 11 خرداد 99

امضا تفاهم نامه همکاری میان قرارگاه خاتم الانبیا و مناطق آزاد

ثبت نام آزمون کاردانی نظام جدید فنی وحرفه ای آغاز شد

امتحانات دانشگاه آزاد از 24 خرداد آغاز می شود

ادامه دردسر های آموزش مجازی برای دانشجویان؛ 5 جلسه 20 دقیقه ای برای یک درس تخصصی!

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد حضوری برگزار می شود

کارگاه آموزشی تجربیات علمی و چالش ­های کرونا

​​​​​​​تولید اسلب ­های بزرگ صفحات کریستالیزاتور صنایع فولادریزی

هنگام برگزاری امتحانات پایان ترم خوابگاه ها بازگشایی نمی شوند

ادامه وضعیت قرمز در استان خوزستان

کارگاه آموزشی تجربیات علمی و چالش های کرونا برگزار می شود

دانشجوی دانشگاه الزهرا عنوان بانوی برتر درجه بین المللی شطرنج را کسب کرد

دسترسی به فایل کتاب های درسی در کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه

تعطیلی دانشگاه ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

مشکلات آموزش مجازی ادامه دارد

هشدار مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان به خانواده ها/معرفی و پلمب یک موسسه اعزام به خارج

پلمپ موسسات غیر مجاز اعزام دانشجو به خارج از کشور

60 سال ماموریت ناسا

دسترسی به فایل کتاب های درسی در کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

کاسبان بحران!

کاسبان بحران!