مطالب مرتبط:
جلسه سرنوشت ساز در باشگاه سپاهان؛ تصمیم گیری برای شکایت به رای کمیته انضباطی
آمادگی بسیج جامعه پزشکی در مقابله با کرونا/ فعالیت بسیج پزشکی در مراکز درمانی
جلسه سرنوشت ساز در باشگاه سپاهان؛ تصمیم گیری برای شکایت به رای کمیته انضباطی
هفته آینده با پیک بیماری کرونا مواجه هستیم/صدور مجوز برای جذب نیرو در دانشگاه های علوم پزشکی
جلسه سرنوشت ساز در باشگاه سپاهان؛ تصمیم گیری برای شکایت به رای کمیته انضباطی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 اسفند 1398 ساعت 01:052020-02-28پزشكي

پزشکی بازساختی و سلول درمانی جهت گیری آینده پژوهشگاه رویان/ درمان سرطان با سلول های بنیادی سرطان ساز+ویدئو


رویکرد رویان در تحقیقات آتی، پزشکی آینده و پزشکی بازساختی است.

رویان زمانی پاسخ به نیاز به درمان ناباروری را دنبال می کرد و اکنون به دیگر موضوعات شایع در جامعه از جمله سرطان و دیابت وارد شده است.

- مأموریت ها پژوهشگاه رویان علاوه بر درمان بیماران نابارور، پژوهش و توسعه علم و فناوری در زمینه های زیست شناسی و پزشکی تولیدمثل، سلول های بنیادی و زیست فناوری، تجاری سازی یافته های پژوهشی برای ارائه خدمات و تولید محصولات زیستی برای رفع نیازهای علمی تخصصی کشور تعریف شد.

پژوهشگاه رویان نزدیک به 30 سال پیش با هدف پژوهش و آموزش در زمینه علم باروری و ناباروری و ارائه درمان به زوج های نابارور تاسیس شد.

 بعد از گذشت چند دهه، پژوهشگاه رویان نه تنها به خوبی از عهده ماموریت های خود در زمینه ارائه درمان به زوج های نابارور برآمده، بلکه در عرصه های علمی دیگر از جمله زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی، پزشکی تولید مثل رویان و زیست فناوری هم قدم برداشته است بعد از گذشت چند دهه، پژوهشگاه رویان به خوبی از عهده ماموریت های خود در زمینه پژوهش و آموزش در موضوع باروری و ناباروری و ارائه درمان به زوج های نابارور برآمده و اکنون این پژوهشگاه به نامی شناخته شده در کشور، منطقه و  جهان در زمینه علم باروری و ناباروری تبدیل شده است.

علاوه بر این، اکنون پژوهشگاه رویان در کنار شهرتش در زمینه درمان ناباروری، در عرصه های علمی دیگر از جمله زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی، پزشکی تولید مثل و زیست فناوری هم شناخته شده است.

ماحصل این فعالیت های پژوهانه دستاوردهایی از جمله انجماد سلول جنسی و جنین انسان، تولید بزهای تراریخت، تولید جنین های دامی، پیوند با استفاده از سلول درمانی، بانک های خصوصی و عمومی سلول های بنیادی بند ناف و تولید پروتیین های نوترکیب بوده است.

درباره دستاوردهای پژوهشگاه رویان در حوزه پزشکی و سلامت در سالی که گذشت و شاخص ترین دستاوردهای این پژوهشگاه با عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت وگو کرده ایم.

آنچه در گفت وگو با عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی می خوانید: *دستاورهای پژوهشگاه رویان در درمان بیماری های استخوان و غضروف، پوست، بیماری های چشم و بیماری های سیستم عصبی *ورود جدید پژوهشگاه رویان به عرصه جدید مطالعات سرطان با نگاه سلول های بنیادی سرطان زا *دامپروری، موضوع فعالیت پژوهشگاه در زمینه بیوتکنولوژی  *ورود به مطالعات سرطان با نگاه سلول های بنیادی سرطان زا  *ورود پژوهشگاه رویان به درمان بیماری دیابت به دلیل نیاز جامعه  *تمرکز بر پزشکی آینده، رویکرد پیش روی پژوهشگاه رویان *بیماری هایی که درمان عملی یافته اند بیماری های که در مرحله تحقیقات بالینی هستند تا در آینده راه حلی برای درمان داشته باشند *درمان بیماری های پوستی، دستاوردهای عملیاتی پژوهشگاه رویان در سلول درمانی فارس: آخرین دستاوردهای پژوهشگاه رویان در زمینه پزشکی تولید مثل و سلول درمانی چه بوده است؟ شاهوردی: پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در زمینه پزشکی تولید مثل فعالیت می کند که نتیجه تحقیقات تولید مثل در درمان بیماری ها و مشکلات ناباروی به بار می نشیند.

  موضوع سلول درمانی یکی از محصولات دانش وسیع سلول های بنیادی است.

در حال حاضر سلول درمانی برای درمان بیماری های استخوان و غضروف بیماری های پوست، بیماری های چشم و بیماری های سیستم عصبی موثر بوده است علاوه بر فعالیت های رویان  جهاد دانشگاهی در زمینه پزشکی تولید مثل، یکی دیگر از حوزه های فعالیت این پژوهشگاه، سلول های بنیادی است که در حوزه سلول های بنیادی در تولید دانش و کاربردی کردن این دانش فعالیت می کند.

موضوع سلول درمانی یکی از محصولات دانش سلول های بنیادی است و در درمان بیماری های مختلف نتیجه تحقیقات روی سلول درمانی را می بینیم، برای مثال در بیماری های استخوان و غضروف بیماری های پوست، بیماری های چشم و بیماری های سیستم عصبی، کارهای بسیار خوبی را در این عرصه انجام داده ایم.

  *دامپروری در رویان فارس: پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی دستاوردهایی در زمینه بیوتکنولوژی دارد، مهمترین و شاخص ترین این دستاوردها چه بوده است؟ شاهوردی: در راستای دیگر وظایف  یکی دیگر از کارهایی که انجام داده ایم در زمینه بیوتکنولوژی بوده است و در مجموعه رویان موضوعات مربوط به بیوتکنولوژی را هم دنبال می کنیم.

بیوتکنولوژی یکی دیگر از موضوعاتی است که در پژوهشگاه رویان دنبال می شود.

این تحقیقات به ویژه در صنعت دام پروری در حال پیگیری است و تاکنون نتایج خوبی از پرورش گونه ها و نسل های خوب دامی حاصل شده است  نتایج و دستاوردهای پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در حوزه بیوتکنولوژی بیشتر در زمینه دامپروری کشور در حال استفاده است و در صنعت دام پروری تجربه خوبی حاصل شده که پرورش گونه ها و نسل های خوب دامی را امکان پذیر کرده است.

این تحقیقات منجر به تولید نوترکیب ها و همانندسازی حیوانات شده که برای مثال یک حیوان در معرض انقراض به دنیا آمد.

این تحقیقات در پژوهشکده بیوتکنولوژی جهاد دانشگاهی در اصفهان انجام شده است.

  * رویان متمرکز بر سلول های بنیادی سرطان زا  فارس: با توجه به درگیری بخشی از مردم با بیماری سرطان در کشور، آخرین فعالیت های پژوهشگاه رویان در زمینه درمان سرطان ها چیست؟ شاهوردی: یکی از عرصه های جدید فعالیت پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی که اخیراً به آن وارد شده مطالعات سرطان با تمرکز بر سلول های بنیادی سرطان زا است.

 سلول های بنیادی یکی از علل سرطان هستند و شناسایی این سلول ها به شناخت سلول های سرطانی و در نتیجه پیشگیری از بروز سرطان کمک می کند.

به دلیل رشد سرطان در جامعه، نیاز به یافتن درمان های جدید و انجام تحقیقات بیشتر در موضوع سرطان در کشور احساس می شد که از این مجموعه پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با سابقه فعالیت در حوزه سلول های بنیادی به این موضوع وارد شد.

البته با توجه به زمینه فعالیت پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در موضوع سلول های بنیادی رویکرد ورود رویان به بحث سرطان هم متفاوت بود و در این عرصه جدید کاری پژوهشگاه رویان به موضوع سرطان با نگاه سلول های بنیادی سرطان زا وارد شده است.

  یکی از حوزه های جدید کاری پژوهشگاه رویان مطالعه روی موضوع سرطان با نگاه سلول های بنیادی سرطان زا است و یک پایگاه و برنامه تحقیقاتی هم در این باره در نظر گرفته شده است در حال حاضر در این باره یک پایگاه و یک برنامه تحقیقاتی هم در نظر گرفته شده است و با افتتاح پایگاه تحقیقاتی مربوط در شهر بابل، برنامه تحقیقاتی رویان درباره مطالعه روی سلول های بنیادی سرطان ساز به شهر بابل منتقل شده است.

به این ترتیب در حال حاضر علاوه بر اصفهان یک پایگاه تحقیقاتی در زمینه سرطان در بابل هم در اختیار داریم و تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی سرطان ساز در شهر بابل در دست انجام است و محققان تحقیقات برای پیشگیری و درمان سرطان با سلول های بنیادی را دست پیگیری دارند.

*برنامه پژوهشگاه رویان برای درمان دیابت  فارس: پژوهشگاه رویان مطالعاتی را در زمینه درمان دیابت در کشور در دستور کار قرار داده بود، این مطالعات به کجا رسیده است؟ شاهوردی: پژوهشگاه رویان در عرصه دیابت در قالب یک مرکز تحقیقاتی کار خود را آغاز کرده است و در واقع اکنون حاصل تلاش یک دهه پژوهش و تحقیق در زمینه دیابت در حال به ثمر نشستن است که در نهایت بتوانیم به عنوان یک مجموعه فعال تحقیقاتی و درمانی، هم پذیرای بیماران باشیم و هم در قالب یک مرکز تحقیقاتی کار پژوهش را ادامه دهیم.

دیابت بیماری جامعه صنعتی است و به دلیل سبک زندگی امروز جامعه شهری، بسیاری از مردم را به خود گرفتار کرده است.

به دلیل نیاز امروزی که در جامعه شایع شده پژوهشگاه رویان به موضوع دیابت ورود کرده است ورود پژوهشگاه رویان به موضوع دیابت به دلیل نیاز جامعه بوده است، زیرا بیماری دیابت از جمله بیماری هایی است که جامعه صنعتی و جامعه شهری را بسیار گرفتار کرده است و با سبک زندگی و مشکلات امروز جامعه شایع شده است.

  با ورود پژوهشگاه رویان به موضوع بیماری دیابت، امیدواریم که بتوانیم در درمان، فرهنگ و پیشگیری کارهایی را انجام دهیم که البته این فعالیت ها و اقدامات را در کنار سایر مراکز تخصصی و تحقیقاتی کشور در حوزه دیابت انجام خواهیم داد.

*پزشکی آینده، رویکرد پیش روی پژوهشگاه رویان فارس: تاکنون مردم پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی را بیشتر در زمینه درمان ناباروری می شناختند در سال های آینده رویکرد تحقیقاتی و درمانی این پژوهشگاه چگونه خواهد بود؟ شاهوردی: در حال حاضر نام رویان تبدیل به یک برند شده است و رویان برند خوشنامی است.

از این بابت خدا را شاکر هستیم و از اینکه مردم کشورمان به این نام اطمینان دارند و مسئولان به رویان اعتماد دارند، شکرگذار هستیم، زیرا اعتماد مردم و مسئولان برای پژوهشگاه رویان سرمایه است.

پزشکی آینده، برنامه پژوهشگاه رویان برای آینده تحقیقات و پژوهش ها در این مجموعه است؛ پزشکی آینده به پزشکی بازساختی اختصاص دارد که در آن کمتر خبری از دارو است و از بافت های بدن برای ترمیم و درمان بیماری ها استفاده می شود​ در برنامه های کلان و پیش رو، نگاهی که در پژوهشگاه رویان برای آینده مد نظر داریم، پزشکی آینده است.

پزشکی آینده، پزشکی بازساختی را شامل می شود، موضوع سرطان را در بر می گیرد، موضوع مغز و علوم شناختی را شامل می شود و موضوعات دیگری مانند بیماری دیابت هم در راستای پزشکی بازساختی تعریف می شوند.

امیدواریم که بتوانیم در آینده این برنامه ها را در پژوهشگاه رویان اجرا کنیم، به طوری که هم در زمینه پژوهش و هم در زمینه ارائه خدمات بتوانیم در این موضوعات ورود پیدا کنیم.

*تحقیقاتی که به درمان عملیاتی منجر شده اند فارس: در حال حاضر استفاده از نتایج تحقیقات پژوهشگاه رویان در درمان کدام بیماری ها عملیاتی شده است؟ تحقیقاتی که طی نزدیک به 30 سال در پژوهشگاه رویان انجام شده برای بیماری های لک و پیس، سوختگی ها و بیماری های مربوط به استخوان، غضروف و مفاصل درمان پیدا کرده است شاهوردی: در حال حاضر در درمان بیماری هایی از جمله لک و پیس نتایج خوبی به دست آورده ایم، در درمان سوختگی ها پاسخ های بسیار خوبی گرفته ایم، در درمان بیماری های مربوط به استخوان، غضروف و مفاصل نتایج بسیار خوبی به دست آورده ایم و این موارد جزء درمان های عملیاتی است که تاکنون محقق نشده است.

همچنین در زمینه درمان بیماری های انسداد عروق اندام تحتانی یا بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های سیستم عصبی در فاز تحقیقات بالینی هستیم و امیدواریم این تحقیقات هم به مرحله ای برسد که مردم بتوانند در سطح جامعه به شکل عمومی از آن استفاده کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: پژوهشگاه رویان - پژوهش - پژوهشگاه - رویان - درمان - سلول های بنیادی - پزشکی بازساختی - پزشکی - باروری - ناباروری - سرطان - درمان ناباروری - درمان بیماران - محصولات زیستی - فناوری - زیست - سلول - علم و فناوری - ارائه خدمات - درمان سرطان - سلول درمانی - تولید - آینده - زیست شناسی - تجاری سازی - نیاز - تحقیقات - محصولات - ماموریت - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
هشدار در مورد استفاده نادرست از وایتکس

کرونا همچنان تهران را تهدید می کند

لبنیات فله ای و سنتی نخورید

مهم ترین درس های کرونا برای آینده در گفت وگوی شفقنا با دکتر احمد فیاض بخش: برای مدیریت بحران هایی مثل کرونا به تنوعی از تخصص ها نیاز داریم/ نمی توانیم درباره درمان مردم، وارد بحث های ماوراءالطبیعه بشویم

درمان سریع تر بیماری کووید-19 با استفاده از روش های جدید داروسازی

حدود 3 هزار کادر پزشکی در بخش های ویژه کرونا در کرمانشاه فعالیت دارند

400 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های گیلان بستری هستند

عارضه چشم صورتی علامت بیماری کرونا است

باید و نبایدهای تغذیه ای برای پیشگیری از کرونا

عکس|چهره دیوید بکهام بعد از کرونا

هزار بسته اقلام بهداشتی بین بیماران خاص خراسان جنوبی توزیع شد

2 کارگاه زیرزمینی مواد شوینده غیر مجاز در مشهد پلمب شد

تاثیر عفونت ادراری کودکان بر نوعی بیماری مزمن کلیوی

کشف ژن هایی که به ساخت ویتامین دی در بدن کمک می کنند

ربیعی: تندیسی به یاد پزشکان و کادر درمانی جان باخته ساخته شود

درمان سریع تر بیماری کویید-19 با استفاده از روش های جدید داروسازی

نزدیک به سه هزار پزشک و پرستار در بخش های ویژه کرونا در کرمانشاه فعالیت دارند

آخرین آمار قربانیان کرونا در جهان

آخرین آمار از ابتلا به کرونا در ترکیه

کرونا و بارداری

آزمایش تمامی فرآورده های رانیتیدین موجود در بازار دارویی کشور

توزیع غذای متبرک حرم رضوی در بیمارستان امام رضا(ع) لارستان + تصاویر

چگونگی اهدای پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونا برای درمان مبتلایان اعلام شد

جزییات پویش طرح غربالگری در تهران

گزارش تصویری: مرکز نقاهتگاه ایران مال

هزار بسته اقلام بهداشتی بین بیماران خاص خراسان جنوبی توزیع شد

بازگشایی مطب های متخصصان عفونی و فوق تخصص های ریه

دارویی که ژاپن رایگان به کشورهای درگیر کرونا می دهد

جذب 3 هزار پرستار بدون آزمون استخدامی

پلمب 5 مورد از کارخانجات خراسان شمالی از ابتدای شیوع بیماری کووید 19 تاکنون

کرونا در اسراییل/ مبتلایان به 7428 و فوتی ها به 41 نفر رسید

صدور معرفی نامه آنلاین درمان از سوی مرکز خدمات حوزه

گندزدایی منزل مسکونی 50 بیمارکرونایی در مراغه

در این روزهای کرونایی مواد غذایی فله ای یا صنعتی بخریم؟

جزییات پویش طرح غربالگری در تهران

آخرین وضعیت 3 روش درمانی کرونا در ایران

تامین روشنایی مراکز درمانی اولویت صنعت برق کرمان است

نیاز معلولان شیروان به اقلام بهداشتی برای پیشگیری از کرونا

عوارض مسمومیت با قرص برنج چیست؟

تولید ماسک های نانویی و محلول های ضد عفونی غیر الکلی

توصیه های تغذیه ای برای بیمارانی که کرونا را شکست دهند

ببینید | یک ویدئوی خلاقانه درباره بیماران مظلوم و خانواده های شان

ارائه نتایج پلاسما درمانی بیماران کرونا

اعلام جزییات درگیری خانوادگی در اورژانس بیمارستان آستارا

زنان باردار چقدر و چگونه ورزش کنند؟

مراقبت های پیشگیرانه در کودکان برای مقابله با کرونا ضروری است

آزمایش تمامی نمونه های «رانیتیدین»

آزمایش تست 25 دقیقه ای برای تشخیص ابتلا به کرونا

کودکان از ویروس کرونا در امان نیستند

اجرای طرح غربالگری بیماری کرونا در تهران

7 ماده مغذی برای دوران همه گیری بیماری ها!

فیلم | به کوچه کرونا خوش آمدید!

توصیه های بهداشتی به زنان باردار

توصیه های طب ایرانی برای رفع خشکی پوست / مصرف زیادِ گرمی ها ممنوع

جنجال آزمایش واکسن سل برای کرونا

اجرای طرح غربالگری بیماری کووید 19 در پایتخت

چرا همیشه در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

همه چیز درباره هانتا ویروس

بیمار بهبود یافته از کرونا به نقاهتگاه نفس در آبادان انتقال یافت

ژاپن: داروی آویگان را رایگان به کشورهای درگیر کرونا می دهیم

ارائه خدمات مشاوره روانشناختی در پی شیوع کرونا در گیلان

اجرای طرح غربالگری بیماری کووید 19 در تهران

شناسایی 40 داروی بالقوه برای درمان کرونا

وقتی درد از یک مشکل سلامت جدی خبر می دهد

ژاپن: داروی آویگان را رایگان به کشورهای درگیر کرونا می دهیم

محققان: عارضه چشم صورتی نشانه ویروس کروناست

درمان 7 نوع بیماری با 7 نوع خوراکی

خبری نگران کننده از کرونا

امکان شیوع امواج جدید کرونا در تهران

عارضه چشم صورتی نشانه ویروس کروناست

کودکان از ویروس کرونا در امان نیستند

خطر همچنان در کمین شماست در خانه بمانید

ببینید | توصیه عجیب ترامپ به مردم آمریکا: وزارت بهداشت گفته ماسک بزنید؛ ولی من نمی زنم!

پیروزی مادربزرگ شیرازی بر کرونا

وقتی روزنامه ها را نمی شود شست

6 توصیه برای کودکان بدغذا و کم غذا

تست 25 دقیقه ای برای تشخیص ابتلا به کووید 19 آزمایش شد

کمبودی در خصوص تأمین مواد ضدعفونی دست و سطوح در استان وجود ندارد

آزمایش تمامی نمونه های داروی «رانیتیدین» موجود در کشور

پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید

عارضه «چشم صورتی» علامت بیماری کرونا است

آخرین اخبار کرونا در ایران/ کاهش ورود بیماران به مراکز درمانی

طرز تهیه ی سوپ مارچوبه؛ خوش طعم و مقوی

ارائه نتایج پلاسما درمانی بیماران کرونا

پیام یک پزشک از بیمارستان: قرار است همه بمیریم!

تازه ترین آمار کرونا در مکزیک، پاناما و ساحل عاج

اضطراب و ترس از کرونا موجب تشدید رفتارهای وسواسی می شود

محققان: عارضه چشم صورتی نشانه ویروس کروناست

وقتی درد از یک مشکل سلامت جدی خبر می دهد

7 ماده مغذی برای دوران همه گیری بیماری ها!

توییت باشگاه رم درباره دختر ایرانی متخصص اورژانس

آخرین آمار ابتلا به کرونا در جهان

چرا همیشه در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

باید و نبایدهای تغذیه ای برای پیشگیری از ویروس کرونا

ژاپن: داروی آویگان را رایگان به کشورهای درگیر کرونا می دهیم

کرونا و تهدید زیست محیطی

تشکیک در آمار قربانیان کرونا در فرانسه / چرا خانه های سالمندان از قلم افتاد؟

جزییات پویش طرح غربالگری در تهران

نگرشی نو به تقویت تاب آوری اجتماعی | کرونا را با آگاهی و خودمراقبتی باید شکست داد

اجرای طرح غربالگری بیماری کووید 19 در پایتخت

پزشکی بازساختی و سلول درمانی جهت گیری آینده پژوهشگاه رویان/ درمان سرطان با سلول های بنیادی سرطان ساز+ویدئو

پزشکی بازساختی و سلول درمانی جهت گیری آینده پژوهشگاه رویان/ درمان سرطان با سلول های بنیادی سرطان ساز+ویدئو