مطالب مرتبط:
عاقبت جنگ فناورانه چین و آمریکا/ برنده فناوری «نسل پنجم» کیست + فیلم
جام جهانی شمشیربازی| پیروزی سابریست ها برابر چین
نیکاراگوئه: دولت آمریکا بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی است
تاثیر کرونا بر اقتصاد چین غیرقابل اجتناب است
جام جهانی شمشیربازی| پیروزی سابریست ها برابر چین
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 اسفند 1398 ساعت 07:002020-02-24بين الملل

آیا جنگ جهانی بین آمریکا و چین اجتناب ناپذیر است؟


این نگرانی بزرگ که احتمال وقوع یک جنگ جهانی بین این دو موتورخانه اقتصادی جهان وجود دارد، از این واقعیت ناشی می شود که رابطه بین این دو حاوی یک مکانیسم تاریخی است که اغلب به جنگ منتهی شده است: - گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: ظهور شتابان چین به عنوان یک قدرت بزرگ طی چند دهه گذشته، عده زیادی را به سمت این نظریه سوق داده که وقوع یک جنگ جهانی بین آمریکا و چین احتمالی واقعی است.

پیشتر با تعرفه های وضع شده از سوی هر دو کشور، ما شاهد درگرفتن یک جنگ تجاری بین این دو کشور بوده ایم.

هرچند با توجه به تحول مثبتی که ماه گذشته صورت گرفته و نشانه ای از حرکت به سمت شکلی از تنش زدایی را درخود دارد، اما با امضای مرحله اول یک توافق تجاری از سوی دو کشور، این توافقنامه به هیچ وجه جامع نیست و بسیاری از مسائل را حل نشده باقی می گذارد که به  طور بالقوه در آینده می توانند به عنوان نقاط کشمکش عمل کنند.

تله  توکودیدس این نگرانی بزرگ که احتمال وقوع یک جنگ جهانی بین این دو موتورخانه اقتصادی جهان وجود دارد، از این واقعیت ناشی می شود که رابطه بین این دو حاوی یک مکانیسم تاریخی است که اغلب به جنگ منتهی شده است: مکانیسمی که با عنوان تله توکودیدس از آن یاد می شود.

این تله به مورخ یونان باستان توکودیدس ارجاع دارد که نوشته است یکی از دلایل اصلی جنگ پلونزی که بین دو متحد یکی به رهبری آتن و دیگری به رهبری اسپارت در گرفت، این بود که ظهور آتن و ترسی که از این بابت در دل اسپارت ها افتاده بود، جنگ را اجتناب ناپذیر کرده بود.

وضعیت خطرناکی که توکودیدس هزار سال پیش از آن نام برده، برای اشاره به ساز و کار انفجارآمیزی مورد استفاده قرار می گیرد که وقتی یک قدرت در حال ظهور یک قدرت حاکم را مورد تهدید قرار می دهد به وجود می آید.

گراهام آلیسون استاد دانشگاه هاروارد تله توکودیدس را در مورد رابطه چین- آمریکا به کار برده که در آن چین در حال ظهور، هم اکنون موقعیت آمریکا را در بسیاری از جنبه ها به چالش می کشد.

در قالب پروژه تله توکودیدس در هاروارد، تاریخ 500 ساله گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و 16 مورد یافت شده که در آنها یک قدرت در حال ظهور، یک قدرت حاکم را به چالش کشیده که در 12 مورد آنها وقوع جنگ حتمی بوده است.

برخی از نمونه های قابل توجه از این موارد که به جنگ منتج شدند شامل ظهور فرانسه ناپلئونی است که قدرت حاکم بریتانیا را در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم به چالش کشید و همچنین ظهور آلمان در سال های منتهی به جنگ جهانی اول که به جنگ با قدرت حاکم بریتانیا و هم پیمانانش منجر شد.

انتقال قدرت مسالمت آمیز آنگلو- آمریکایی در مورد نتیجه بالقوه رابطه بین آمریکا و چین، اگر نگاه دقیق تری به یکی از چهار موردی بیندازیم که در آنها در طول 5 قرن گذشته جنگی درنگرفته است، برخی مشابهت ها و درس های عمیق تر را می توان یافت: خصوصا وقتی که یک آمریکای در حال ظهور قدرت امپراتوری بریتانیا را در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به چالش کشید و آن را پشت سرگذاشت.

هرچند دوره هایی وجود داشته که در آنها تنش ها بین این دو کشور بالا گرفته است و در سال 1895 یک مورد از اختلاف نظر بر سر ونزوئلا نیز بین دو کشور رخ داده، اما بریتانیا در نهایت وجود آمریکا را پذیرفت و در برخی جنبه ها از ظهور قدرت آمریکا حمایت کرد که اغلب از آن تحت عنوان نزدیکی دوباره بزرگ یاد می شود.

این نزدیکی دوباره در نهایت بریتانیا و آمریکا را  به سمت نقطه ای سوق داد که در طول جنگ جهانی اول در یک جبهه پیروز در کنار هم بجنگند.

بعلاوه بین این دو کشور در طول انتقال مسالمت آمیز قدرت، هم قبل و هم بعد از جنگ جهانی اول ارتباطات متعددی وجود داشت و ایجاد شد.

  برخی از چهره های برجسته و دارای ارتباطات گسترده در بریتانیا حتی در اوج گیری آمریکا نقش حمایت گرانه فعالی را ایفا کردند.

برای مثال ویلیام استید  روزنامه نگار و سردبیر انگلیسی یکی از این افراد بود.

او در کتاب سال 1901 خود آمریکایی کردن جهان: گرایش قرن بیستم می گوید که بریتانیایی ها باید از قدرت آمریکا به وجد بیایند و از ظهور آن منزجر نباشند.

بلافاصله بعد از جنگ جهانی اول ارتباطات رسمی تر و نهادی تری بین دو کشور شکل گرفت و شبکه های متنفذی که استید هم جزو آنها بود، نقش مهمی در این میان ایفا کردند.

بعد از بحث های زیاد بین هیئت های نمایندگی آمریکایی و بریتانیایی در کنفرانس صلح پاریس در سال 1919 دو سازمان موازی یکی در لندن قلب امپراتوری بریتانیا و دیگری در نیویورک یکی از مراکز قدرت بزرگ جدید تشکیل شد.

سازمان اول موسسه امور بین المللی بریتانیا بود که پس از آنکه از سوی جرج پنجم در سال 1926 به این موسسه یک حکم سلطنتی داده شد بعدها به موسسه سلطنتی امور بین المللی تبدیل شد.

 این موسسه نشست افتتاحیه خود را در سال 1920 برگزار کرد.

یک سال بعد شورای روابط خارجی به عنوان شاخه آمریکایی این موسسه تشکیل شد.

شورای روابط خارجی از دل اندیشکده ای به نام اینکوایری بیرون آمد که پرزیدنت وودرو ویلسون را برای کنفرانس صلح پاریس آماده کرده بود.

شورای روابط خارجی روابط نزدیکی با قطب بانکداری یعنی جی پی مورگان اند کمپانی داشت.

این واقعیت که موسسه سلطنتی امور بین المللی که از آن با عنوان چتم هاوس نیز نام برده می شود ترتیبی داد تا سازمانی موازی در کشوری تشکیل شود که پیشتر کاملا  در مسیر کاستن از قدرت بریتانیا قرار داشت، با توجه به اینکه این شورا قدرت چتم هاوس را نمایندگی می کرد کاری بسیار مناسب بود.

بسیاری از قدرتمندترین شبکه ها در قلب امپراتوری بریتانیا یا مستقیم یا از طریق سازمان های اولیه ای که بعد برای شکل گیری چم هاوس در هم ادغام شدند، مسئول خلق این موسسات بودند.

برخی از چهره های ذی نفوذی که به این شبکه ها تعلق داشتند عبارت بودند از سیسیل رودس سلطان الماس و امپریالیست پر شور، رجینالد بالیول برت، مشاور معتمد ملکه ویکتوریا و شاه جرج پنجم؛ آلفرد میلنر دولتمرد و بانکدار صاحب نفوذ بعلاوه خود استید.

در سال های بعد از شکل گیری چتم هاوس این سازمان بسیاری از افراد برجسته دیگر را به خود جذب کرد، از جمله نخست وزیران انگلیس، آرتور بالفور و رمزی مک دونالد.

علاوه بر این اعضای چتم هاوس از معماران و حامیان کلیدی اتحادیه ملت ها و سازمان ملل نیز بودند.

بعلاوه چتم هاوس مورد حمایت مالی تجار و شرکت های مهم آمریکایی از جمله سلطان نفتی جان دی.

راکفلر و شرکت فورد موتور نیز قرار داشت.

مهم است اشاره شود که بریتانیا و آمریکا وقتی مرکز قدرت جهان به سمت آمریکا تغییر کرد، ارتباطات گسترده ای با هم داشتند و حتی بریتانیا یک سازمان موازی را در قلب مرکز قدرت جدید ایجاد کرد.

ارتباطات بین دو کشور و پذیرش ظهور آمریکا از سوی بریتانیا و حتی نقش حمایتگرانه برخی از بریتانیایی ها در آمریکایی کردن جهان، قطعا عوامل کلیدی این هستند که توضیح می دهند چرا هیچگاه بین این دو قدرت جنگی در نگرفت.

از این رو در رابطه با اینکه آیا یک جنگ داغ بین آمریکا و چین اجتناب ناپذیر است یا نه، پرسشی کلیدی پیش می آید: آمریکا چقدر در ظهور چین نقش دارد؟ آمریکا و قد برافراشتن چین پاسخ بسیار ساده این است که آمریکا عمیقا در ظهور چین نقش داشته است.

در واقع ایالات متحده به طرق مختلف ظهور چین در صحنه جهانی را تسهیل کرده، روندی که با تصمیم دولت آمریکا در زمان نیکسون  مبنی بر خارج کردن چین از انزوا آغاز شد و به ادغام شدن آن در نظم بین المللی که قدرت آمریکا بر آن سلطه داشت - قدرتی که همه چیز را در یک سیستم جهانی تحت الشعاع خود قرار می داد- کمک کرد.

نیکسون حتی پیش از آنکه در سال 1969 رییس جمهور آمریکا شود موضع خود را در مورد چین روشن کرده بود.

نیکسون در سال 1967 در مقاله ای در نشریه فارن افرز  که شورای روابط خارجی آن را منتشر می کند گفته بود که   از انزوا بیرون آوردن چین و همراه کردن آن با سیستم بین المللی در حال تحول، باید راهبرد دراز مدت آمریکا باشد.

چهار سال بعد در سال 1971 هنری کیسینجر که به عنوان مشاور امنیت ملی نیکسون کار می کرد برای برداشتن گام های اولیه در روابط با چینی ها، محرمانه به چین سفر کرد.

این دیدار کیسنیجر پایه های دیدار نیکسون از چین در سال بعد را گذاشت که دیداری تاریخی برای رییس جمهور آمریکا به شمار می رفت.

بعد در سال 1973 دیوید راکفلر میلیاردر و بانکدار آمریکایی از چین دیدار کرد و نشستی خصوصی را با چوئنلای نخست وزیر وقت چین انجام داد.

در واقع خانواده راکفلر ارتباطات زیادی با چین داشتند که سابقه آن به یک قرن پیش بازمی گشت، از فروش نفت سفید به این کشور در سال 1863 تا تشکیل موسسات پزشکی از طریق بنیاد راکفلر.

دیوید راکفلر همچنین در سال 1973  تیم کوچکی از  افراد خود در بانک چیس را به سفری 10 روزه به چین برد و مقاله ای را برای نیویورک تایمز نوشت که در آن از این کشور و تجربه اجتماعی آن تحت رهبری مائو زدونگ تمجید و تحسین به عمل آورد.

بعد از این سفر بانک چیس که دیوید راکفلر رییس و مدیرعامل آن بود، به اولین بانک آمریکایی تبدیل شد که بعد از انقلاب چین در دهه 1940 با بانک چین رابطه ای را برقرار می کرد.

بدون نیکسون، کیسینجر و راکفلر که چین را از انزوا خارج کردند، بسیار نامحتمل بود که چین می توانست حتی به قدرتی که امروزه دارد نزدیک نیز شود، چرا که این اقدامات راه را برای رشد انفجاری چین در دهه های بعد هموار کرد.

همچنین آمریکا از طریق انتقال فناوری به ظهور چین کمک کرد.

برای مثال در سال 1999 دولت کلینتون فناوری موشکی را به چین انتقال داد تا این کشور بتواند یک ماهواره ارتباطاتی را با استفاده از یک موشک چینی پرتاب کند.

این انتقال فناوری به سوخت ماهواره و کمربندهای انفجاری مربوط می شد که به طور بالقوه می توانست به توسعه برنامه موشک های بالستیک چین کمک کند.

امروز ارتباطات متعددی بین آمریکا و چین وجود دارد.

علاوه بر بنیاد راکفلر بسیاری از بنیادهای مستقر در آمریکا جای پاهای بزرگی در چین دارند؛ بنیاد فورد از زمان افتتاح یک دفتر در سال 1988 در چین کار می کند و  بنیاد صلح بین المللی کارنگی یک مرکز جهانی را در پکن گشوده است.

ارتباطات بین آمریکا و چین با عضویت مشترک آنها در انبوهی از سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی، گروه 20 و بانک مرکزی جهانی  یعنی بانک تسویه های بین المللی گسترش یافته است.

با توجه به نقش گسترده ارتباطات آمریکا با چین در ظهور این کشور، این نتیجه گیری به نظر منطقی می رسد که جنگ جهانی بین این دو قدرت اجتناب ناپذیر نیست.

بی شک در آینده درگیری هایی بین این دو کشور به وجود خواهد آمد، به خصوص در نقاط داغی چون دریای جنوب چین و به  طور بالقوه در آفریقا، مگر آنکه هر دو کشور راه جدیدی را برای تعامل با یکدیگر در پیش بگیرند.

با توجه به اینکه خود جنگ ها نیز در حال تغییر هستند، احتمال کشمکش در حوزه های جنگ سایبری، روانی و اقتصادی بین آنها نیز در آینده نزدیک به شدت بالاست.

با این حال این احتمال که یک جنگ جهانی هسته ای بین آنها دربگیرد کمتر از آن است که اغلب مطرح می شود، نه تنها به این دلیل که خود تسلیحات هسته ای به عنوان بازدارنده های انهدام قطعی دو طرفه عمل می کنند، بلکه به این دلیل که آمریکا و شبکه های قدرت در آمریکا به شدت در ظهور چین نقش داشته اند و امروزه نیز همچنان در این موتورخانه آسیایی به سرمایه گذاری های هنگفت خود ادامه می دهند.


کلید واژه ها: جنگ جهانی - جهان - جهانی - آمریکا - احتمال - کشور - احتمال وقوع - توافق - گذشته - واقعی - توافقنامه - موتورخانه - تنش زدایی - جنگ تجاری - بزرگ - خبرگزاری - اقتصادی - تاریخی - واقعیت - نگرانی - نشانه - آینده - مسائل - رابطه - تعرفه - کشمکش - تحول - ظهور - صورت - قدرت

آخرین اخبار سرویس:
در بحران کرونا هم می توان نیمه پر لیوان را دید

عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد

فعال صلح آمریکایی: نظامیان آمریکا منبعی برای گسترش کرونا شده اند

فعال صلح آمریکایی: نظامیان آمریکا منبعی برای گسترش کرونا شده اند

مرخصی نازنین زاغری تمدید شد

اعتراض به تحریم های ایران جهانی شد

اعمال سیاست های دیرهنگام در آمریکا

حمله جنگندهای ائتلاف سعودی-آمریکایی به دو استان حجه و صنعا

عربستان پرواز هایش را به حالت تعلیق درآورد

کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد

هشدار نتانیاهو درپی وخیم شدن اوضاع کرونا

مدل نگه دارنده های پرده

پلوسی: در شرایط اضطراری هستیم

حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض/زمینه چینی اعراب برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب/ سیر صعودی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در چند کشور عربی/واکنش مقام اماراتی به تماس تلفنی بن زاید با بشار اسد

ناآرامی در زندان همدان

رویکرد آمریکا در قبال ایران خلاف ادعاهای بشردوستانه کاخ سفید است/ ترامپ نمی خواهد بی نتیجه بودن فشار تحریم ها را قبول کند

سئول: کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد

جان باختگان کرونا در آمریکا ظرف 48 ساعت دو برابر شد

ببینید | پاسخ کارشناس شبکه من و تو : چرا ویروس کرونا در کشورهای اروپایی پیشرفته، کشنده تر است؟

کشته شدن یکی از فرماندهان برجسته ارتش ملی لیبی

جهان علیه تجاوزات رژیم سعودی فریاد برآورد

قرنطینه نیویورک غیرقانونی است

با این گزارش به هلسینکی سفر کنید

کشته شدن یکی از فرماندهان برجسته ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر

دلیل تماس ولیعهد ابوظبی با بشار اسد چه بود؟

کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد

تحویل رییس پیشین سازمان اطلاعاتی ونزوئلا به آمریکا

انتقال تجهیزات تروریستی به بهانه کمک رسانی

کشته شدن یکی از فرماندهان برجسته ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر

دولت مکزیک خواستار خانه نشینی یک ماهه مردم شد

دولت مکزیک خواستار خانه نشینی یک ماهه مردم شد

تلاش برای انتقال تجهیزات برای تروریست ها به بهانه کمک های بشردوستانه

ماجرای نوروز 93 در سفارت ایران در قاهره و توطئه آمریکا و عربستان از زبان کاردار وقت

پیشنهاد روزنامه نگار کره ای برای غلبه بر کرونا

روایت سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ تر از جنگ جهانی اول و دوم است

عملیات مروارید؛ پایان کار ارتش بعثی در خلیج فارس

ترامپ: قرنطینه سه ایالت ضرورتی ندارد!

سئول: کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد

نباید در روابط ایران و آژانس انتظار شرایط زمان آمانو را داشته باشیم/ اکثریت نخبگان کشور بر ضرورت تصویب لوایح FATF اتفاق نظر داشتند

پیشنهاد روزنامه نگار کره ای برای غلبه بر کرونا

کشته شدن یکی از فرماندهان برجسته ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر

نخست وزیر ایتالیا: کرونا می تواند فلسفه وجودی اتحادیه اروپا را از بین ببرد

درخواست نتانیاهو از کابینه رژیم صهیونیستی در خصوص گسترش کرونا

وقوع 3 انفجار مهیب در عربستان

عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد

نخست وزیر ایتالیا: کرونا می تواند فلسفه وجودی اتحادیه اروپا را از بین ببرد

دولت وفاق لیبی مدعی کشته شدن جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای حفتر شد

نخست وزیر فرانسه: دو هفته سخت تر را پیش رو داریم

دولت وفاق لیبی مدعی کشته شدن جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای حفتر شد

جواب آزمایش کرونای پاپ و دستیاران اش اعلام شد

عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد

جهان علیه تحریم ایران

افزایش چشمگیر محبوبیت ترامپ در امریکا

چشمه صلح یا گرداب خشونت؛ بررسی پیامد های تجاوز نظامی ترکیه به سوریه

مرگ نوزاد مبتلا به کرونا در آمریکا

نباید در روابط ایران و آژانس انتظار شرایط زمان آمانو را داشته باشیم/ اکثریت نخبگان کشور بر ضرورت تصویب لوایح FATF اتفاق نظر داشتند

جدال پکن – واشنگتن؛ از جنگ تعرفه ای تا ابزارِ ایغورها/ ژاپن و معمای میانجی گری/ تایوان سکوی پرش آمریکا/ ادامه موشک بازی کیم

آزمایش کرونای پاپ و دستیاران نزدیک او منفی شد

فعال اصولگرا: حیف که تحریم ها مانع کمک رسانی ما به مردم مستضعف آمریکاست

تحویل رییس پیشین سازمان اطلاعاتی ونزوئلا به آمریکا

ابراز همدردی سفیر ایران با بازماندگان قربانیان کرونا در فرانسه

تلفات کووید-19 در ایتالیا به 10 هزار و 23 نفر رسید

شمار جان باختگان کرونا در آمریکا ظرف 48 ساعت دو برابر شد

پدافند یمنی جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

ساکنان سه ایالت آمریکا از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند!

پدافند یمنی جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

جدال پکن – واشنگتن؛ از جنگ تعرفه ای تا ابزارِ ایغورها/ ژاپن و معمای میانجی گری/ تایوان سکوی پرش آمریکا/ ادامه موشک بازی کیم

قربانیان کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر فراتر رفت

استاد دانشگاه کالیفرنیا: برگزیت باعث شد بریتانیا بیش از گذشته به آمریکا نزدیک شود/ روزهای دشواری در انتظار بوریس جانسون است

ژاپن و آمریکا با تعویق المپیک چند میلیارد دلار ضرر کردند؟

ساکنان سه ایالت آمریکا از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند!

نارضایتی سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

آزادی 14 اسیر ارتش و کمیته های مردمی یمن در عملیات تبادل اسرا

نارضایتی سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

استاد دانشگاه کالیفرنیا: برگزیت باعث شد بریتانیا بیش از گذشته به آمریکا نزدیک شود/ روزهای دشواری در انتظار بوریس جانسون است

دستور ترامپ برای بکارگیری سربازان بازنشسته

مقابله پدافند هوایی یمن با جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی در صنعا

برکناری امام جماعت مسجدی در عربستان به دلیل درخواست آزادی زندانیان

بحرین به تعهدات خود در قبال شهروندانش پایبند نیست

کمک 5 تریلیون دلاری گروه 20 برای مقابله با کرونا

بحرین به تعهدات خود در قبال شهروندانش پایبند نیست/ غرب فقط تماشاچی نقض حقوق بشر منامه است

تحویل رییس پیشین سازمان اطلاعاتی ونزوئلا به مقامات آمریکا

حمله جنگنده های صهیونیستی به غزه

برکناری امام جماعت مسجدی در عربستان به دلیل درخواست آزادی زندانیان

هزینه هنگفت ساخت تسلیحات هسته ای در آمریکا با وجود احتیاج به 300 هزار تختخواب بیمارستانی!

آزمایش کرونای پاپ و دستیاران نزدیک او منفی شد

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 2000 نفر گذشت

کرونا، سردخانه های مادرید را پر کرد

chr(034)اسپیس ایکسchr(034) مامور ارسال محموله به chr(034)دروازهchr(034) ناسا شد

مقابله پدافند هوایی یمن با جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی در صنعا

وضع محدودیت عبور و مرور در ترکیه/توصیه اردوغان به قرنطینه اختیاری

داستان ناتمام خودکشی در میان نظامیان آمریکایی

ترامپ با قرنطینه کردن «نیویورک» مخالفت کرد

وضع محدودیت عبور و مرور در ترکیه/توصیه اردوغان به قرنطینه اختیاری

شمار جان باختگان کرونا در آمریکا طی 48 ساعت 2 برابر شد

قرنطینه ایالت های نیویورک، کانتیکت و نیوجرسی در حال حاضر ضروری نیست

قرنطینه ایالت های نیویورک، کانتیکت و نیوجرسی در حال حاضر ضروری نیست

طعنه کلینتون به ترامپ درباره کرونا

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 2000 نفر گذشت

آیا جنگ جهانی بین آمریکا و چین اجتناب ناپذیر است؟

آیا جنگ جهانی بین آمریکا و چین اجتناب ناپذیر است؟