مطالب مرتبط:
رفع مشکلات محرومان و تحقق عدالت اولویت اول نمایندگان مجلس باشد
راه حل مشکلات اقتصادی کشور تکیه بر اقتصاد مقاومتی است
فیلم/حضور حماسی مردم کردستان در انتخابات یازدهم مجلس
غرب درباره انتخابات ایران چه می گوید؟/ آیا اولویت مجلس یازدهم سخت گیری علیه روحانی است؟
استاندار تهران: تخلفاتی درباره خریدوفروش رأی گزارش شده /شمخانی: تلاش مجلس بعدی رفع دغدغه های مردم باشند/آشنا:به کسی رأی دهیم که لایق است نه مدعی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 07:452020-02-22سياسي

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مجلس یازدهم در برابر موجی از مطالبات اقتصادی مردمی قرار گرفته که در تمام صحنه ها تعهد خود را به نظام اسلامی نشان داده اند، - " یک اقتصاددان گفت: نمایندگان مجلس یازدهم باید با پیگیری اجرای سیاست های زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب آوری و انعطاف پذیری اقتصاد، ثبات اقتصادی را بر کشور حاکم کنند.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مجلس یازدهم در برابر موجی از مطالبات اقتصادی مردمی قرار گرفته که در تمام صحنه ها تعهد خود را به نظام اسلامی نشان داده اند، حضور مردم در انتخابات و اعتماد دوباره به نظام جمهوری اسلامی موضوع متقابلی است که به صورت پیگیری مطالبات اقتصادی مردم از سوی نمایندگانی که به مجلس راه می یابند چونان آیینه ای باید به جامعه منعکس شود، چرا که عدم توجه به معیشت مردم و رشد اقتصادی که برنامه های توسعه ای و چشم اندازهای اقتصادی ناظر به آن است اعتماد مردم را به خانه ملت کاهش می دهد.

ساسان شاه ویسی؛ اقتصاد دان و استاد دانشگاه دراین گفت و گو به بیان پاره ای از اولویت های اقتصادی جامعه و وظایف نمایندگان مجلس آتی پرداخته است.

موضوعات اقتصادی اولین و مهمترین مساله امروز کشور ماست، از نظر شما کدام اولویت های اقتصادی باید مورد توجه نمایندگان راه یافته به مجلس آتی قرار بگیرد؟ مجلس یازدهم نیازمند ورود نمایندگانی با انگیزه، استعداد، دغدغه مند و آگاه به مسائل اقتصادی کشور است، نماینده مجلس یازدهم باید به دور از شعار زدگی مطالبات مردم را دنبال کند و با آگاهی از انحرافات اقتصادی چند سال گذشته مشخصا یک سال و نیم گذشته که منجر به از دست رفتگی های اقتصادی چون کاهش ارزش پول ملی، افزایش گرانی، تورم و رکود مزمنی که چالش هایی برای تولید رقم زده شده و برای اولین بار بیش از ده درصد سرمایه ثابت را با روند منفی رو به رو کرده است که اثر بسیار بزرگ منفی و کاهنده ای در تولید ناخالص ملی به جا گذاشته و جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی را با چالش هایی مواجه کرده و نرخ بیکاری را افزایش داده است ورود کند.

به نظر می رسد مجلس یازدهم نیازمند حضور نمایندگانی دغدغه مند برای اجرای سیاست های اقتصادی ابلاغی مقام معظم رهبری است.

سیاست هایی که تاب آوری، انعطاف پذیری و ظرفیت اقتصاد کشور را افزایش می دهد و با برفراری ثبات موجب رونق تولید و اشتغال می شود.

متاسفانه سیاست های دولت در هفت سال گذشته مانع تحقق اصول و خط مشی های اقتصاد مقاومتی شده است، لذا مبنا قرار دادن الگوی اقتصاد مقاومتی در حوزه های مختلف تجارت، بازار؛ نیروی انسانی و منابع دانشی به صورتی قدرتمند و رقابت پذیر در عرصه داخلی و بین المللی سهم و قابلیت اقتصاد ایران را در اقتصاد بین الملل افزایش خواهد داد.

مقام معظم رهبری رویکرد اقتصادی ویژه ای دارند که در نامگذاری سال نو مشهود است آیا این مساله باید رکن اساسی در تصویب قوانین و نظارت بر عملکرد مجلس با توجه به انتخاب شعار اقتصادی سال باشد؟ در عین حالی که مقام معظم رهبری در سالهای گذشته شعارهایی را برای نامگذاری سال جدید از اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال، حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید انتخاب کردند تا ضرورت طراحی و تدوین قوانینی مبتنی برنام سال از سوی مجلس و دولت دنبال شود اما دولت در بودجه ریزی، نرخ تولید ملی و در نهایت تولید ثروت و رفاه عمومی حرکتی در این راستا صورت نداده است، تنها موضوع مورد نظر دولت، نگرانی از عدم ارتباط با غرب است گویی اگر نتوانیم با خارجی ها ارتباط برقرار کنیم و به آنها نفت نفروشیم سایر منابع سرشار طبیعی،دریایی، زمینی و ارتباط با کشورهای همسایه نیز از دست می رود، در هفت سال گذشته دچار تشتتی در رویکردهای اساسی مدل سازی اقتصاد ملی کشور شده ایم که مجلس آینده باید ناهمترازی اقتصادی که از سطح سیاست های کلی و راهبردها به حوزه های اجرایی تنه می زند و هم تنش می آفریند را بزداید و با ایجاد ثبات اقتصادی در مسیر اعتماد سازی توجه بازیگران اقتصادی را به سرمایه گذاری در ایران و ارتقای تولید ملی جلب کند.

مرکز پژوهش های مجلس به عنوان یک ظرفیت اثر گذار می تواند در حوزه های دانشی و جهت دهی های مبتنی بر آگاهی بخشی به اذهان عموم نمایندگان موثرتر عمل کند و با دوری از رویکردهای سیاسی، جناحی، دوره ای و محیطی به عنوان بازوان فکری و اجرایی مجلس در مسیر ایجاد ارزش افزوده اقتصادی مجلس را به تصویب قوانین ونظارت بیشتر به حرکت دربیاورد.

بی تردید هر نامزدی از امروز باید با اطلاعات لازم وکافی حوزه تخصصی اقتصادی را برای ورود به مجلس انتخاب کند تا با نگاه آسیب شناسانه کاستی های اقتصادی را جبران کند.

نماینده مجلس یازدهم باید به این موضوع آگاه باشد که کشور در جنگ اقتصادی و بزنگاه خطرناکی است که از دو سال گذشته روند پر شتابی به خود گرفته است، روندی که تاثیر تنش های اقتصادی آن در اعتراضات و نقدهای اجتماعی مشهود است از این روتغییراتی که در مجلس و چرخش نخبگانی به وجود می آید باید منجر به ورود استعدادهای جدیدی به مجلس شود و مطالبات مردمی را از طریق نمایندگان بنحو احسن پیگیری کند.

آیا دنبال کردن برنامه های توسعه ای الزام مهم برنامه کاری نمایندگان مجلس خواهد بود؟ مهمترین معروفی که امروز مورد مطالبه نمایندگان است اصلاحات اقتصادی است که باید منجر به بهبود وضعیت معیشت مردم ایران شود.

این مطالبه از امروز باید به دور از شعارزدگی، تخریب ها و انگ ها تنها به سمت دولت و استفاده از همه ظرفیت ها و منابع کشور برای بهبود معیشت مردم سوق داده شود.

نمایندگان مجلس از امروز باید بودجه ای که به شدت دچار انحراف، کسری و استقراض شده است را بشناسند و نقش دولت و مجلس را در طراحی، نظارت و اثر گذاری بر اقتصاد کلان به خوبی مورد مطالعه قرار دهند.

مهمترین دغدغه نمایندگان مجلس یازدهم اجرا برنامه ششم توسعه ای است که متاسفانه دولت از آن سخن نمی گوید و نمایندگان مجلس دهم نیز هم پای دولت برنامه توسعه ای و اصلاح ساختاری بودجه را مورد بی توجهی و بی مهری قرار دادند، تا جایی که داد رییس دیوان محاسبات از خودسری شرکت های دولتی درآمده است، شرکت های دولتی که حیاط خلوت مدیران و نمایندگان مجلس شده است، لذا نمایندگان مجلس یازدهم در اقتصاد کلان وظایفی دارند که مهمترین آنها تحقق چشم اندازهای ایران 1404 و افق مطلوبی است که مقام معظم رهبری پیش پای ما قرار دادند که اتفاقا قابل دست یابی است.

مطالبه جدی نسبت به تحقق برنامه ششمی که اواسط آن هستیم و الزام به عملیاتی سازی دامنه های کمیت پذیر برنامه ششم مثل نرخ بیکاری، اشتغال، کاهش نرخ تورم، رکود، سرمایه گذاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی که عموما تعلیق شده است اهم وظایف مهم مجلس یازدهم است.

موضوع مهم دیگری که نمایندگان مجلس باید به آن توجه داشته باشند دوری از نگاه فردی قومی و منطقه ای است.

به نظر می رسد عموم نمایندگان باید از شوهای قومی منطقه ای دست بردارند و نگاه ها و رویکردها را مبتنی بر منافع ملی تعریف کنند، با این رویکرد مجلس یازدهم تا حد قابل توجهی می تواند فرورفتگی های اقتصادی را جبران کند، این مهم بسته به بازطراحی نگرش نمایندگان مجلس به موضوع مهم منافع ملی و ورود نیروهای جوان، خبره، متخصص، تازه نفس و انقلابی است.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - مجلس یازدهم - اقتصاد مقاومتی - یازدهم - مردم - نظام اسلامی - مطالبات - مجلس - حضور مردم در انتخابات - پیگیری - نمایندگان - اسلامی - مشکلات معیشتی مردم - نظام جمهوری اسلامی - خبرگزاری - مقاومتی - نمایندگان مجلس - مشکلات معیشتی - جمهوری اسلامی - نظام - انعطاف پذیری - ثبات اقتصادی - برابر - مردمی - معیشت - رفع مشکلات - معیشت مردم - اقتصاددان - حضور مردم

آخرین اخبار سرویس:
نوزادان تازه متولدشده در زمان همه گیریِ کرونا+عکس

جزییات اعلام جرم علیه یک نماینده مجلس

نامه رییس مجلس چین به لاریجانی؛ تاکید بر مبارزه مشترک تهران و پکن با کرونا

ممنوعیت همه تجمعات نیمه شعبان/ ایستگاه صلواتی نزنید

وزیر دفاع ترکیه موفقیت های ایران در مقابله با کرونا را تبریک گفت

وزیر بهداشت یمن: قادر به مقابله با کرونا نیستیم

بانگ «اللهم عجل لولیک الفرج» در فضای گیلان طنین انداز می شود

انبار احتکار مواد بهداشتی در همدان کشف شد

اصلاح برخی از جرایم تخلفات رانندگی

موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

نخست وزیر ژاپن وضعیت فوق العاده اعلام می کند

معاون نخست وزیر لهستان کناره گیری کرد

انتقاد تند سردار غیب پرور از رییس صداوسیما ؛ این تذهبون؟ | کلاف کار از دست شما خارج شده است

آزادی زندانیان در همه گیری کرونا لازم بود

موافقت با راه اندازی مجمع مشورتی جوانان آذربایجان غربی

هشدار وزیر بهداشت یمن درباره ورود کرونا به این کشور

قدردانی روحانی از موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

سردار غیب پرور: آقای علی عسکری، این تذهبون؟ / سریال پایتخت کاملا ضد اخلاقی است

خاطرات مستند استاد خسروشاهی درباره آیت الله پسندیده (ره) منتشر شد

تعیین تکلیف پایان یا ادامه سال تحصیلی تا 30 فروردین

غربال 222 هزار خانوار در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا

الجزیره: کرونا معادلات آینده جهان را تغییر می دهد

زمان بندی پایان سال تحصیلی تا 30فروردین تعیین می شود/ بررسی زمان کنکور سراسری در کمیسیون آموزش

انتشار رایگان PDF مجموعه10جلدی جنگ ایران وعراق دراسناد سازمان ملل

ممنوعیت همه تجمعات نیمه شعبان/ ایستگاه صلواتی نزنید

اهدای انگشتر حاج قاسم به شرکت کننده عصر جدید

سردار غیب پرور: آقای علی عسکری، این تذهبون؟

فیلم| امام رضایی یعنی ...

دانش آموختگان پزشکی و پیراپزشکی برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند

تشکیل ستاد بزرگداشت «هفته هنر انقلاب اسلامی» در استان البرز

فیلم| رهبر انقلاب: صدا و سیما را رهبری اداره نمی کند

اینفو گرافی| نعمت بزرگ جوانی

«جهش تولید» با استفاده از ظرفیت جوانان محقق می شود

کلیپ نوشت| بازی با جان مردم در طرح فاصله گذاری هوشمند

بحران کرونا و بیکاری در مثلث تصمیم های متناقض

توزیع 14 هزار بسته حمایتی بین نیازمندان توسط سپاه در کرمانشاه

برگزاری شورای عالی کار چهارشنبه 20 فروردین

گزارش اولیه اثرات اقتصادی کرونا تا پایان هفته به صحن علنی ارائه می شود

نورافشانی 14 نقطه از شهر تهران به مناسبت نیمه شعبان

حرم امیرالمومنین (ع) در آستانه نیمه شعبان

ارائه گزارش تبعات اقتصادی کرونا در صحن مجلس

محسن رفیق دوست: هویدا کُشته شد،اعدام نشد/ بعید نیست کار هادی غفاری باشد/هویدا گفت در اعدامم عجله نکنید خیلی حرف ها دارم

ستاد مردمی مقابله با کرونا نباید به نهادی وابسته شود

هشدار وزیر بهداشت یمن درباره ورود کرونا به این کشور

مدیرعامل موسسه جام جم منصوب شد

آحرین جزییات از کشفیات کالا های بهداشتی احتکار شده توسط پلیس

جزییات ارائه گزارش اولیه اثرات اقتصادی کرونا به مجلس

نظر محسن رضایی درباره تحلیل چامسکی و کسینجر درباره پساکرونا

دین بخشی از راه حل مشکلات معاصر است

ویروس کرونا را وارد میدان کردند تا قدرت ایران و چین را بشکنند/ ویروس کرونا در آزمایشگاه های نظامی آمریکا ایجاد شد

توزیع اقلام بهداشتی و بسته های معیشتی توسط بسیجیان سپاه رشت توزیع می شود

هیچ درخواست کمکی از آمریکا نداشته و نخواهیم داشت | نان رسانه های مغرض فارسی زبان آغشته به خون مردم است

عمل به فتوای رهبرانقلاب درباره جان باختگان کرونا/ حکایت ترکان از 2 ویروسی که ایران با آن درگیر است ! / پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس

پیگیری برگزاری شورای عالی کار/ آیا آخر هفته تکلیف دستمزد 99 مشخص می شود؟

خیابانی در قم به نام شهدای مدافع سلامت نام گذاری می شود

اعلام جرم سازمان قضایی نیروهای مسلح علیه یک نماینده مجلس

ساخت نماهنگ نوبهاران در یزد

خاطرات روزهای کرونایی؛ شبیه سازی سریال پایتخت با فیلم همسفر گوگوش

انتقادات تند سردار غیب پرور از سریال پایتخت

اجرای دوباره طرح تفکیک پسماند از مبدا در پایتخت

اصلاح برخی از جرایم تخلفات رانندگی

اهدای یک خانه به نوجوان مجروح اردستانی

ممنوعیت تمام تجمعات در جشن نیمه شعبان

تحولات پسا کرونا: گسست یا پیوست؟

پرداخت مطالبات وزارت بهداشت و بیمه سلامت

ضدعفونی شهر مستمر انجام شود

هاشمی: حمل ونقل عمومی باید تعطیل می شد

مادر طلبه شهید غلامعلی فاضلی به فرزند شهیدش پیوست

اعلام زمان جلسه تعیین دستمزد کارگران

پاسخ کوبنده یک بسیجی به اظهارات توهین آمیز امیرعباس فخرآور

دستور رییس جمهوری برای پرداخت همه مطالبات وزارت بهداشت و بیمه سلامت تا فردا

افزایش مراجعات مردم در تهران ما را نگران می کند

تناقضی بین سلامت مردم و تصمیمات دولت نیست

ویژه برنامه «نسیم انتظار» به دور از هر تجمعی در بقاع متبرکه سراسر کشور اجرا می شود

تحولات پسا کرونا: گسست یا پیوست؟ همچنان نگران انسان و کرامت انسانی باشیم / نیاز به نقش آفرینی متفکران، اخلاق گرایان و آزادیخواهان: ابوالفضل فاتح

تعدادی از ساکنان روستای سرتنگ بیدک باشت به بیماری کرونا مبتلا شدند

25 هزار تخت‎ نقاهتگاهی در خراسان رضوی ایجاد می‎شود

ستاد مردمی مبارزه با کرونا از ظرفیت اقشار مختلف مردم برای کمک رسانی استفاده کند

برگزاری شورای عالی کار چهارشنبه 20 فروردین/ ادامه چانه زنی مزدی کارگران

دستور رییس جمهوری برای پرداخت همه مطالبات وزارت بهداشت و بیمه سلامت تا فردا

تجهیز دو بیمارستان برای دوران نقاهت بیماران کرونایی

لزوم برگزاری مجازی برنامه های جشن نیمه شعبان در شادگان

جزییات ارائه گزارش اولیه اثرات اقتصادی کرونا به مجلس

زمان ارائه گزارش اثرات اقتصادی کرونا به مجلس مشخص شد

فیلم | خدمات قرارگاه جهادی کریمه اهل بیت(ع) قم در مبارزه با کرونا

آغاز غسل دادن با آب متوفیان کرونا در تهران

کرونا در قم؛ گسترش خدمات الکترونیک همچنان دچار اما و اگر

مسئولیت جزایی و مدنی در انتظار مخلان امنیت زیستی و سلامت جامعه

کمک به تأمین داروی اوسِلتا می ویر قبل از شروع بحران کرونا

توزیع بسته های بهداشتی در محله نیار اردبیل

گلبانگ الله اکبر نیمه شعبان در تهران طنین انداز می شود

جزییات ارائه گزارش اولیه اثرات اقتصادی کرونا به مجلس

آموزش مجازی مهدویت به دانش آموزان البرز

نظر محسن رضایی درباره تحلیل چامسکی و کسینجر درباره پساکرونا

دعوت به دعای دسته جمعی شب نیمه شعبان در گیلان

بیماران کرونایی قم در جنوب تهران بستری می شوند ؟

اصلاح برخی از جرایم تخلفات رانندگی

اعتماد مردم کردستان به رسانه های استان بیشتر شده است

تجهیز دو بیمارستان برای دوران نقاهت بیماران کرونایی

موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است