مطالب مرتبط:
رفع مشکلات محرومان و تحقق عدالت اولویت اول نمایندگان مجلس باشد
راه حل مشکلات اقتصادی کشور تکیه بر اقتصاد مقاومتی است
فیلم/حضور حماسی مردم کردستان در انتخابات یازدهم مجلس
غرب درباره انتخابات ایران چه می گوید؟/ آیا اولویت مجلس یازدهم سخت گیری علیه روحانی است؟
استاندار تهران: تخلفاتی درباره خریدوفروش رأی گزارش شده /شمخانی: تلاش مجلس بعدی رفع دغدغه های مردم باشند/آشنا:به کسی رأی دهیم که لایق است نه مدعی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 07:452020-02-22سياسي

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مجلس یازدهم در برابر موجی از مطالبات اقتصادی مردمی قرار گرفته که در تمام صحنه ها تعهد خود را به نظام اسلامی نشان داده اند، - " یک اقتصاددان گفت: نمایندگان مجلس یازدهم باید با پیگیری اجرای سیاست های زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب آوری و انعطاف پذیری اقتصاد، ثبات اقتصادی را بر کشور حاکم کنند.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مجلس یازدهم در برابر موجی از مطالبات اقتصادی مردمی قرار گرفته که در تمام صحنه ها تعهد خود را به نظام اسلامی نشان داده اند، حضور مردم در انتخابات و اعتماد دوباره به نظام جمهوری اسلامی موضوع متقابلی است که به صورت پیگیری مطالبات اقتصادی مردم از سوی نمایندگانی که به مجلس راه می یابند چونان آیینه ای باید به جامعه منعکس شود، چرا که عدم توجه به معیشت مردم و رشد اقتصادی که برنامه های توسعه ای و چشم اندازهای اقتصادی ناظر به آن است اعتماد مردم را به خانه ملت کاهش می دهد.

ساسان شاه ویسی؛ اقتصاد دان و استاد دانشگاه دراین گفت و گو به بیان پاره ای از اولویت های اقتصادی جامعه و وظایف نمایندگان مجلس آتی پرداخته است.

موضوعات اقتصادی اولین و مهمترین مساله امروز کشور ماست، از نظر شما کدام اولویت های اقتصادی باید مورد توجه نمایندگان راه یافته به مجلس آتی قرار بگیرد؟ مجلس یازدهم نیازمند ورود نمایندگانی با انگیزه، استعداد، دغدغه مند و آگاه به مسائل اقتصادی کشور است، نماینده مجلس یازدهم باید به دور از شعار زدگی مطالبات مردم را دنبال کند و با آگاهی از انحرافات اقتصادی چند سال گذشته مشخصا یک سال و نیم گذشته که منجر به از دست رفتگی های اقتصادی چون کاهش ارزش پول ملی، افزایش گرانی، تورم و رکود مزمنی که چالش هایی برای تولید رقم زده شده و برای اولین بار بیش از ده درصد سرمایه ثابت را با روند منفی رو به رو کرده است که اثر بسیار بزرگ منفی و کاهنده ای در تولید ناخالص ملی به جا گذاشته و جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی را با چالش هایی مواجه کرده و نرخ بیکاری را افزایش داده است ورود کند.

به نظر می رسد مجلس یازدهم نیازمند حضور نمایندگانی دغدغه مند برای اجرای سیاست های اقتصادی ابلاغی مقام معظم رهبری است.

سیاست هایی که تاب آوری، انعطاف پذیری و ظرفیت اقتصاد کشور را افزایش می دهد و با برفراری ثبات موجب رونق تولید و اشتغال می شود.

متاسفانه سیاست های دولت در هفت سال گذشته مانع تحقق اصول و خط مشی های اقتصاد مقاومتی شده است، لذا مبنا قرار دادن الگوی اقتصاد مقاومتی در حوزه های مختلف تجارت، بازار؛ نیروی انسانی و منابع دانشی به صورتی قدرتمند و رقابت پذیر در عرصه داخلی و بین المللی سهم و قابلیت اقتصاد ایران را در اقتصاد بین الملل افزایش خواهد داد.

مقام معظم رهبری رویکرد اقتصادی ویژه ای دارند که در نامگذاری سال نو مشهود است آیا این مساله باید رکن اساسی در تصویب قوانین و نظارت بر عملکرد مجلس با توجه به انتخاب شعار اقتصادی سال باشد؟ در عین حالی که مقام معظم رهبری در سالهای گذشته شعارهایی را برای نامگذاری سال جدید از اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال، حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید انتخاب کردند تا ضرورت طراحی و تدوین قوانینی مبتنی برنام سال از سوی مجلس و دولت دنبال شود اما دولت در بودجه ریزی، نرخ تولید ملی و در نهایت تولید ثروت و رفاه عمومی حرکتی در این راستا صورت نداده است، تنها موضوع مورد نظر دولت، نگرانی از عدم ارتباط با غرب است گویی اگر نتوانیم با خارجی ها ارتباط برقرار کنیم و به آنها نفت نفروشیم سایر منابع سرشار طبیعی،دریایی، زمینی و ارتباط با کشورهای همسایه نیز از دست می رود، در هفت سال گذشته دچار تشتتی در رویکردهای اساسی مدل سازی اقتصاد ملی کشور شده ایم که مجلس آینده باید ناهمترازی اقتصادی که از سطح سیاست های کلی و راهبردها به حوزه های اجرایی تنه می زند و هم تنش می آفریند را بزداید و با ایجاد ثبات اقتصادی در مسیر اعتماد سازی توجه بازیگران اقتصادی را به سرمایه گذاری در ایران و ارتقای تولید ملی جلب کند.

مرکز پژوهش های مجلس به عنوان یک ظرفیت اثر گذار می تواند در حوزه های دانشی و جهت دهی های مبتنی بر آگاهی بخشی به اذهان عموم نمایندگان موثرتر عمل کند و با دوری از رویکردهای سیاسی، جناحی، دوره ای و محیطی به عنوان بازوان فکری و اجرایی مجلس در مسیر ایجاد ارزش افزوده اقتصادی مجلس را به تصویب قوانین ونظارت بیشتر به حرکت دربیاورد.

بی تردید هر نامزدی از امروز باید با اطلاعات لازم وکافی حوزه تخصصی اقتصادی را برای ورود به مجلس انتخاب کند تا با نگاه آسیب شناسانه کاستی های اقتصادی را جبران کند.

نماینده مجلس یازدهم باید به این موضوع آگاه باشد که کشور در جنگ اقتصادی و بزنگاه خطرناکی است که از دو سال گذشته روند پر شتابی به خود گرفته است، روندی که تاثیر تنش های اقتصادی آن در اعتراضات و نقدهای اجتماعی مشهود است از این روتغییراتی که در مجلس و چرخش نخبگانی به وجود می آید باید منجر به ورود استعدادهای جدیدی به مجلس شود و مطالبات مردمی را از طریق نمایندگان بنحو احسن پیگیری کند.

آیا دنبال کردن برنامه های توسعه ای الزام مهم برنامه کاری نمایندگان مجلس خواهد بود؟ مهمترین معروفی که امروز مورد مطالبه نمایندگان است اصلاحات اقتصادی است که باید منجر به بهبود وضعیت معیشت مردم ایران شود.

این مطالبه از امروز باید به دور از شعارزدگی، تخریب ها و انگ ها تنها به سمت دولت و استفاده از همه ظرفیت ها و منابع کشور برای بهبود معیشت مردم سوق داده شود.

نمایندگان مجلس از امروز باید بودجه ای که به شدت دچار انحراف، کسری و استقراض شده است را بشناسند و نقش دولت و مجلس را در طراحی، نظارت و اثر گذاری بر اقتصاد کلان به خوبی مورد مطالعه قرار دهند.

مهمترین دغدغه نمایندگان مجلس یازدهم اجرا برنامه ششم توسعه ای است که متاسفانه دولت از آن سخن نمی گوید و نمایندگان مجلس دهم نیز هم پای دولت برنامه توسعه ای و اصلاح ساختاری بودجه را مورد بی توجهی و بی مهری قرار دادند، تا جایی که داد رییس دیوان محاسبات از خودسری شرکت های دولتی درآمده است، شرکت های دولتی که حیاط خلوت مدیران و نمایندگان مجلس شده است، لذا نمایندگان مجلس یازدهم در اقتصاد کلان وظایفی دارند که مهمترین آنها تحقق چشم اندازهای ایران 1404 و افق مطلوبی است که مقام معظم رهبری پیش پای ما قرار دادند که اتفاقا قابل دست یابی است.

مطالبه جدی نسبت به تحقق برنامه ششمی که اواسط آن هستیم و الزام به عملیاتی سازی دامنه های کمیت پذیر برنامه ششم مثل نرخ بیکاری، اشتغال، کاهش نرخ تورم، رکود، سرمایه گذاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی که عموما تعلیق شده است اهم وظایف مهم مجلس یازدهم است.

موضوع مهم دیگری که نمایندگان مجلس باید به آن توجه داشته باشند دوری از نگاه فردی قومی و منطقه ای است.

به نظر می رسد عموم نمایندگان باید از شوهای قومی منطقه ای دست بردارند و نگاه ها و رویکردها را مبتنی بر منافع ملی تعریف کنند، با این رویکرد مجلس یازدهم تا حد قابل توجهی می تواند فرورفتگی های اقتصادی را جبران کند، این مهم بسته به بازطراحی نگرش نمایندگان مجلس به موضوع مهم منافع ملی و ورود نیروهای جوان، خبره، متخصص، تازه نفس و انقلابی است.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - مجلس یازدهم - اقتصاد مقاومتی - یازدهم - مردم - نظام اسلامی - مطالبات - مجلس - حضور مردم در انتخابات - پیگیری - نمایندگان - اسلامی - مشکلات معیشتی مردم - نظام جمهوری اسلامی - خبرگزاری - مقاومتی - نمایندگان مجلس - مشکلات معیشتی - جمهوری اسلامی - نظام - انعطاف پذیری - ثبات اقتصادی - برابر - مردمی - معیشت - رفع مشکلات - معیشت مردم - اقتصاددان - حضور مردم

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت درس روش تحقیق مقاله و رساله نویسی پیشرفته

توییتر صفحات مقام معظم رهبری را مسدود کرد

پیامدهای ویروس کرونا بر منابع درآمدی شهر تهران بررسی شد

فراکسیون های شیعه عراق اجازه تشکیل دولت به الزرفی نخواهند داد

رییس مجلس نمایندگان آمریکا با رای گیری از راه دور لوایح مخالفت کرد 

پاورپوینت تجزیه و تحلیل نقطه سر به سر

سفارش امام در ماه شعبان به نوه خود چه بود؟

پاورپوینت تبلیغات در بازاریابی بین المللی (فصل نهم کتاب بازاریابی بین المللی تألیف میرزا حسن حسینی)

برگزاری جلسات مجلس در دوران کرونایی؛ تلکنفرانس تلویزیونی با همکاری صداوسیما

اقدام خصمانه توییتر: حساب های کاربری دفتر مقام معظم رهبری بسته شدند + عکس

نبرد سخت/ قسمت دوم: اول گوشی خاموش شد...

مردم برای سیزده به در برنامه ریزی نکنند

رونمایی از کیت ایرانی تشخیص بیماری کرونا

پاورپوینت کامل کتاب آزمون سازی A Course in Language Testing

ظریف: در طول تاریخ مشاهده نشده اینگونه از یک فاجعه انسانی استفاده انتخاباتی شود

دستاوردی جدید به زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می دهد

ایران با هر اقدامی که موجب تشدید تنش در منطقه شود مخالف است

خون و آتش در سرمای دی

توییتر صفحات مقام معظم رهبری را مسدود کرد

اجباری شدن استفاده از دروس مجازی دانشگاه شهید چمران اهواز

چرا امام(ره) تعبیر «آغاز نخستین روز حکومت الله» را برای 12 فروردین به کار برد

روابط و پیوندهای روستایی – شهری در ایران دکتر عباس سعیدی

تولید انبوه کیت تشخیص کرونا ساخت وزارت دفاع

قلق ریمل زدن مژه های کوتاه و بلند

حقوق متقابل دولت و مردم

کوتاه ترین زمان پادشاهی متعلق به کدام شاه است؟ +عکس

قرنطینه 14 روزه در شهرهای بزرگ نیجریه

پاورپوینت بیوگرافی و روش سرودن شعر احمد شاملو

انقلاب به روایت گل آقا -بخش یازدهم | تذکر امام به شهید رجایی

پایگاه مردمی انقلاب اسلامی با همه پرسی 12 فروردین تثبیت شد

سخنگوی دولت: بیماری کرونا ممکن است مدت ها باشد

پاورپوینت فصل هشتم کتاب مبانی مدیریت رابینز و دی سنزو ترجمه اعرابی با موضوع رهبری و سرپرستی

کرونا در سمنان/ از فاصله گذاری اجتماعی تا اهمیت داده کاوی+ فیلم

نسیم مهر رضوی بر یزد ورزیدن گرفت/2500 بیمار و کادر درمان، میهمان سفره رضوی

مصطفی معین: در مبارزه با کرونا استفاده از کلیه ظرفیت ها با هر گرایش سیاسی نشانه عقلانیت است

پایگاه مردمی انقلاب اسلامی با همه پرسی 12 فروردین تثبیت شد

نسیم مهر رضوی بر یزد حسینیه ایران ورزیدن گرفت

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام آخر هفته

پایگاه مردمی انقلاب اسلامی با همه پرسی 12 فروردین تثبیت شد

تجهیزات مورد نیاز بخش کرونا در بیمارستان زینبیه خورموج تامین شد

پاورپوینت الگوریتم تحمل پذیر جهت ایجاد انحصار متقابل توزیع شده

اطلاعیه مهم کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درباره روز طبیعت

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام جانانیم

فضای ابری چیست؟

پاورپوینت وارائه کامل رشته حسابداری با عنوان ارزیابی متوازن ( Balanced Score Card ) و پیاده سازی BSC درگروه گلرنگ

پاورپوینت شگردهای سیاسی، قدرت و تصمیم گیری سازمانی

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام جانانیم

چرا امام(ره) تعبیر «آغاز نخستین روز حکومت الله» را برای 12 فروردین به کار برد

پاورپوینت آشنایی با پروژه پل صدر

اعتراض ایران به برگزاری انتخابات در منطقه اشغالی قره باغ

صالحی خواستار تلاش مضاعف رسانه ها برای عبور از بحران کرونا شد

تمامی ورودی روستاهای اشکذر مسدود شد

مدیرمسئول شرق: نگذاریم کرونا عده ای دیگر را بی کار کند!

یک اقدام جهادی؛ تولید مواد ضدعفونی در سایپا

پاورپوینت اخلاق جنسی

بازاندیشی در دوره ی پساکرونایی

پاورپوینت جلد دوم کتاب حسابداری صنعتی با تأکید بر مسائل مدیریتی اثر هورن گرن و همکاران

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام عشق فوق العاده

مفهوم کرونایی آینده را تحت الشعاع قرار خواهد داد

مدیریت جهادی و تفکر انقلابی مسؤولان مهم ترین اصل در جهش تولید است

وزیر بهداشت: دستاوردی جدید به زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می دهد

واکنش میرسلیم به درخواست روحانی از سیاسیون در بحران کرونا

12 فروردین؛ روز نخستِ حکومت الله در ایران

لزوم بهره گیری از نظریه های کاربردی جامعه پزشکی و پژوهشگران استان سمنان در مهار کرونا

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام عشق فوق العاده

صالحی خواستار تلاش مضاعف رسانه ها برای عبور از بحران کرونا شد

12 فروردین؛ روز نخستِ حکومت الله در ایران

یک امام جمعه براثر ابتلا به کرونا درگذشت

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام آخر هفته

رییس دفتر ترامپ به دلیل افزایش شیوع کرونا برکنار شد

امام جمعه ای که در راه مقابله با کرونا درگذشت + عکس

پاورپوینت بررسی موقعیت محل در فاز تصادفی

روایت یک روزنامه نگار از تلاش اعضای شبکه بهداشت برای اجرای طرح غربالگری

اصول استفاده از پاپیون مخصوص آقایان

پاورپوینت زندگینامه کامران دیبا و تحلیل شهرک شوشتر نو

اهمیت رای مردم از نگاه امام خمینی (س)

نمایندگان فعلی و منتخب یزد، همراهی نظام بانکی با اقشار محروم را خواستار شدند

بازیگر «فاصله ها» سراغ عکس های قدیمی رفت

مدیرمسئول شرق: نگذاریم کرونا عده ای دیگر را بی کار کند!

لزوم بهره گیری از نظریه های کاربردی جامعه پزشکی و پژوهشگران استان سمنان در مهار کرونا

دانلود آهنگ جدید امیر زورونی بنام عشق من

احتمال تعطیلی مدارس تا اردیبهشت صحت دارد؟

پزشکان و پرستاران، اجرتان با خدا

تست نماینده مجلس توسط نقی معمولی در سریال پایتخت +فیلم

تماس بیش از 7 هزار نفر با سامانه تلفن 112 در مورد آموزش کرونا

روایت ظریف از سوءاستفاده انتخاباتی ترامپ از یک فاجعه انسانی

اقدامات سپاه در مناطق سیل زده جنوب کرمان

نشریات کاغذی تا پایان طرح فاصله گذاری چاپ نمی شوند

پاورپوینت بازاریابی عصبی و بازاریابی ویروسی

دانلود آهنگ جدید امیر زورونی بنام عشق من

فعالیت7000دانشجوی بسیجی برای مبارزه با کرونا

آیا قاتل شهید حججی دستگیر شده است؟

آیا قاتل شهید حججی دستگیر شده است؟

مصطفی معین: در مبارزه با کرونا استفاده از کلیه ظرفیت ها با هر گرایش سیاسی نشانه عقلانیت است

عارف: باید نسبت به رویگردانی جوانان از انقلاب به واسطه عملکرد مسئولان نگران بود

پلمب یک واحد صنفی متخلف در محدوده جمعه بازار یاسوج/ بازداشت 2 نفر

ظریف به زبان عربی نوشت: تاریخ این فاجعه انسانی را به خود ندیده است

تنبیه جالب برای آن ها که قرنطینه را رعایت نمی کنند

قرائت حضوری کنتور آب تا زمان شیوع بیماری کرونا لغو شد/ ارائه قبض به صورت علی الحساب

پاورپوینت سازمان: تعاریف، ویژگیها و انواع آن

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است