مطالب مرتبط:
نقش انتخابات در بهبود رشد فرهنگ و زندگی اجتماعی جامعه
بانوان نقش بسیار مهمی در حوزه محیط زیست دارند
پژوهش های بین المللی کشورهای حوزه اکو در اولویت قرار گیرد/ کاوش های باستان شناسی افزایش یابد
در حاشیه حوزه| از برگزاری جشنواره علامه حلی در قم تا بررسی نقش زنان در حکومت مهدوی
بانوان نقش بسیار مهمی در حوزه محیط زیست دارند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 01:052020-02-18سياسي

نقش پژوهش در حوزه فرهنگ و سامان بخشی به آن


رییس «دفتر مطالعات راهبردی» ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی مساله نقش پژوهش در حوزه فرهنگ، سامان بخشی به آن و لزوم پژوهش در زمینه اقدامات فرهنگی را تشریح کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، امروزه صحبت از فرهنگ، نقش و تاثیر فرهنگ و توسعه فرهنگی در جوامع مختلف به خصوص جوامع دانشگاهی بسیار فراوان شده است که همین مساله اهمیت مسائل فرهنگی به خصوص در زمینه مباحث علمی و پژوهشی را نشان می دهد.

این اهمیت به گونه ای است که در همه امور مهم مطالعاتی و اجرایی و در حوزه های مختلف عملکردی، فرهنگ به عنوان یکی از شاخصه های اصلی مورد توجه واقع می شود.

فرهنگ هر اجتماعی از طریق مظاهر خود، هنر و معماری در طرح ها و نماها نمود می یابد.

مردم هر سرزمینی در ساخت طرح های شهری، با بهره گیری از عقاید فرهنگی و مذهبی خود، از ارزش های خویش حفاظت و از هنجارهای خود تبعیت می کنند.

مقام معظم رهبری نیز بر لزوم کار فرهنگی در تمام امور بسیار تاکید دارند و فرموده اند: فرهنگ اساس کار ملت است.

درهرمحیط کاری وزندگی وقتی برخورد فرهنگی و یا بهتر رفتار فرهنگی نباشد، به نتیجه مشخص در آن محیط دست نخواهیم یافت.

اهمیت و ضرورت پیوست نگاری فرهنگی به عنوان یکی از عناصر مهم و اساسی مهندسی فرهنگی و در کنار سند نقشه مهندسی فرهنگی از آنجا مشخص است که مقام معظم رهبری در سال 86 بر این امر تأکید کرده و فرمودند: در طرح­های گوناگونی که در کشور تنظیم می شود طرح های اقتصادی، طرح­های پولی و مالی، طرح­های عمرانی حتماً یک پیوست فرهنگی داشته باشد که آن پیوست فرهنگی مصوبه­ آن شورا( شورای عالی انقلاب فرهنگی) است.

البته همه ملزم باشند که به آن پیوست فرهنگی توجه کنند و آن را لازم الاجرا بشمارند .

همان زمان دبیر وقت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حسب فرمایشات مقام معظم رهبری، این ماموریت و وظیفه را با توجه به شرح وظایف و ماموریت­های کمیسیون فرهنگی، سابقه و تجربه تدوین پیش نویس سند نقشه مهندسی فرهنگی و شاخص­های فرهنگی آن، به این کمیسیون محول کرد که پس از آن نیز عبارت پیوست نگاری فرهنگی به آن اضافه شد، لذا کمیسیون فرهنگی با نام کمیسیون فرهنگی و پیوست نگاری فرهنگی با حفظ ماموریت­ ها و شرح وظایف قبلی، انجام ماموریت و وظیفه پیوست نگاری فرهنگی را نیز در سرلوحه فعالیت­های خویش قرار داد.

با توجه به مبانی اعتقادی، فرمایشات مقام معظم رهبری، اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی، سند نقشه مهندسی فرهنگی و شاخص­ های آن، اصول و مبانی پیوست نگاری فرهنگی مورد تصویب قرار گرفت.

البته انجام امور فرهنگی در کشور نیز باید برمبنای پژوهش و تحقیق صورت گیرد و هر کار فرهنگی باید در پس خود کارهای تحقیقاتی و پژوهشی داشته باشد که این بخش از موضوع نیز بسیار مورد اهمیت و تاکید مسوولان کشورمان قرار دارد، در هر صورت لزوم انجام فعالیت های فرهنگی در هر زمینه ای بر مبنای پژوهش و تحقیق امری بدیهی و غیرقابل انکار است که بارها نیز از سوی مسوولان کشور در سطح کلان بر آن تاکید شده است.

همان طور که بزرگان دینی ما در گذشته بر اساس تحقیق و پژوهش عمل کرده اند مسوولان جمهوری اسلامی نیز بر انجام فعالیت های فرهنگی با مبنای تحقیق و پژوهش تاکید دارند و دارا بودن پیوست فرهنگی برای طرح ها و برنامه های مختلف را ضروری می دانند.

در این زمینه با مهدی صفار دستگردی رییس دفتر مطالعات راهبردی ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی به گفت و گو نشستیم تا از جایگاه و نقش پژوهش در ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی سوال کنیم.

آنچه در گفت و گوی ما با رییس دفتر مطالعات راهبردی ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی می خوانید به شرح ذیل است: * پژوهش چگونه می تواند به حوزه فرهنگ سامان ببخشد؟ * لزوم توجه به پژوهش در حوزه فرهنگ با توجه به نیازها * بررسی اسناد بالادستی بخشی از پژوهش های حوزه فرهنگ است * اگر الزامات در مراحل پژوهش اسناد طی نشود ممکن است سیاست قابل اجرا نباشد * لزوم ترسیم وضع مطلوب در زمینه موضوعات موردنیاز فرهنگی * چگونگی به کار گیری پژوهش در امور فرهنگی کشور و نقش پژوهش در ساماندهی به فرهنگ فارس: به نظر شما به کارگیری پژوهش در بخش فرهنگ کشور را چطور می توان ارزیابی کرد؟ صفار دستگردی: اگر جمله شما را این طور تعبیر کنم که نقش پژوهش در حوزه فرهنگ و سامان بخشی به آن چیست؟ باید از منظر کارویژه و وظایفی که برای دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در نظر گرفته شده، صحبت کنم زیرا پژوهش در این مجموعه باید قطعه های تدوین سیاست را تکمیل کند و طبعاً یک پژوهش آکادمیک صرف و تک رشته ای نیست.

فارس: این اقدام در حوزه کاری شما به چه صورت انجام می شود؟ صفار دستگردی: بسته به نیازهای ما برای تدوین یک سیاست، به انواع پژوهش ها احتیاج داریم و این کار نیز اقتضائاتی را به دنبال دارد.

  فارس: می توانید واضح تر بگویید که چه نوع اقتضائاتی در این زمینه نیاز است؟ صفار دستگردی: بخش مهمی از پژوهش سیاستی، بررسی اسناد بالادستی در حیطه موضوعی است که قرار است برای آن سیاست گذاری شود.

بررسی اسناد بالادستی در حیطه موضوعات موردنیاز برای سیاست گذاری بخشی از پژوهش هاست که منظور از اسناد بالادستی بیانات حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب(دام ظله) در زمینه موضوع موردنظر است.

منظور از اسناد بالادستی بیانات حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب(دام ظله) در آن زمینه، قانون اساسی، سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، سند چشم انداز جمهوری اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب است.

اگر دقت کنید همینجا نقطه تمایز با پژوهش آکادمیک است که یا صرفاً وضع موجود را توصیف می کند یا دست بالا، با تکیه بر نظریه های موجود توصیه و تجویز می کند.

این بخش از پژوهش، عهده دار ترسیم وضع مطلوب در زمینه موضوع مورد نظر است، پژوهش های بنیادین دینی نیز ممکن است در این بخش به کار بیایند.

فارس: می توانید این مساله را به صورت مصداقی و با عنوان کردن مثال هایی بیان کنید؟ صفار دستگردی: برای مثال موضوع عفاف و حجاب را در نظر بگیرید، بررسی اسناد بالادستی و پژوهش در منابع دینی تکلیف ما را در باب وضع مطلوب جامعه اسلامی در زمینه عفاف و حجاب روشن می کند اما دیگر بخش مهم پژوهش، که با پژوهش های آکادمیک قرابت بسیار دارد، بخش بیان مسأله و مشکل است.

اینکه اصلاً برای چه دست به تدوین سیاست عفاف و حجاب می زنیم.

توصیف وضع موجود عفاف و حجاب در جامعه و فاصله احتمالی آن با وضع مطلوب و علل و عوامل این فاصله، حاصل این مرحله از پژوهش خواهد بود.

انواع پژوهش های کمی و کیفی با تکنیک ها متنوع علمی (پیمایش، مصاحبه و …) و پژوهش های به اصطلاح رصدی در این زمینه کارساز خواهند بود.

بخش مهم دیگر، تدوین و ارائه یک نظریه سیاستی یا نظریه تغییر است.

یعنی برای جبران این فاصله میان وضع مطلوب و وضع موجود، باید رفتار آحاد جامعه عوض شود.

اینکه این تغییر رفتار چگونه اتفاق می افتد مفاد این نظریه را تشکیل می دهد.

درواقع فلش و راهنمای اصلی که ذهن سیاست گذار را به سمت ارائه راه حل درست جهت می دهد از این نظریه نشأت می گیرد و برای همین اهمیت بسیاری دارد، چون ممکن است ذهن سیاست گذار را به خطا بیندازد و طبعاً سیاست اتخاذشده را به سیاستی ناکارامد و غیرقابل اجرا تبدیل کند.

البته ناکارامدی یک سیاست می تواند عوامل دیگری هم داشته باشد که با اجرای پژوهش های دقیق در پیش و پس از تدوین سیاست باید از آن احتراز کرد.

در شورایعالی انقلاب فرهنگی اسناد متعددی تدوین شده که علی القاعده مباحث بالا در موردشان مصداق پیدا می کنند.

فارس: به طور مثال چه سندی در این زمینه تدوین شده است، به صورت مصداقی بیان بفرمایید؟ صفار دستگردی: به طور مثال اسنادی مثل نقشه جامع علمی کشور که البته اختصاصاً در حیطه علمی کشور قرار می گیرد.

یا مثلاً سند تحول آموزش و پرورش یا سند دانشگاه اسلامی است که از طرفی به حوزه علم و از طرف دیگر به حوزه فرهنگ مربوطند.

یا مصوبه ساماندهی شئون مذهبی در مناسبت های دینی که برای اصلاح و ترویج رفتارهای مذهبی در مراسم مذهبی مانند عزاداری ها و … تدوین شده است.

فارس: پژوهش در سیاست گذاری فرهنگی چه بخشهای دیگری را شامل می شود؟ صفار دستگردی: پس از طی مراحل قبل، لازم است در تدوین سیاست به ذینفعان و مرتبطان به اجرای سیاست هم توجه شود و مسائل و اقتضائات آنها هم در نظر گرفته شود.

تمام کسان یا نهادهایی که به نحوی با موضوع ارتباط دارند، اعم از دستگاه های مجری یا حتی در صورت لزوم تشکل های غیر اجرایی و مردمی، باید پای کار باشند و برای اطمینان از خروجی موفق با یکدیگر همکاری کنند و تمام مسائل در نظر گرفته شوند.

فارس: دلیل این دقت و تحقیق و بررسی بر روی شرایط و الزامات هر سند چیست؟ صفار دستگردی: همان طور که اشاره شد اگر این الزامات در مراحل پژوهش اسناد طی نشوند ممکن است سیاست قابل اجرا نباشد.

بخشی از پژوهش ها نیز پژوهش های حقوقی است یعنی باید قوانین مورد نظر در یک موضوع مورد بررسی قرار گیرند تا بندهای سیاستی که تدوین می شود تداخل حقوقی با قوانین نداشته باشند.

به همین دلیل است که پژوهش در حوزه سیاست گذاری فرهنگی، پیچیده و حالت بین رشته ای دارد و با پژوهش های بسیط و تک رشته ای متفاوت است.

بخش دیگر، در خصوص به روز رسانی اسناد موجود است.

یعنی در حین اجرای سیاست ممکن است به مشکلاتی برخورد کنیم که مستلزم بازنگری در سیاست تدوین شده است و باید در این زمینه تحقیق لازم صورت بگیرد.

یا اینکه ممکن است شرایط و اوضاعی در زمان تدوین یک سیاست وجود داشته یا فناوری هایی در آن زمان متداول بوده و در گذر زمان و سالها پس از تدوین سیاست، اینها به کلی متحول شده باشند.

اینها باید مستمراً مورد بررسی قرار گیرند و در صورت لزوم پیشنهادهایی برای بازنگری در سیاست مزبور ارائه شوند.

* همکاری با دانشگاه ها برای انجام طرح های پژوهشی فارس: برای انجام هر یک از این پژوهش ها از دانشگاه ها و پژوهشگران دانشگاهی هم کمک می گیرید؟ صفار دستگردی: ما با تمام دانشگاه ها و پژوهشگرانی که بتوانند به ما در زمینه فعالیت هایمان کمک کنند و بر حسب زمینه های کاری آمادگی همکاری داریم.

فارس: بفرمایید که در حال حاضر با کدام دانشگاه ها همکاری دارید؟ صفار دستگردی: پژوهشگرانی از بسیاری از دانشگاه های کشور در تهران و غیر تهران با ما همکاری داشته اند.

فارس: دانشجویانی که با شما همکاری می کنند بیشتر در کدام مقاطع در حال تحصیل هستند؟ صفار دستگردی: طبعاً دانشجویانی که بتوانند با ما در امور پژوهشی کار کنند در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند یعنی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین دانشجویان دکتری با ما همکاری می کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فرهنگ - فرهنگی - شورایعالی انقلاب فرهنگی - پژوهش - حوزه فرهنگ - اقدامات فرهنگی - انقلاب فرهنگی - حوزه - توسعه فرهنگی - طرح ها - جوامع - اهمیت - مختلف - سامان - بهره گیری - خبرگزاری - علمی - اجتماعی - سرزمینی - خبرنگار - اقدامات - معماری - پژوهشی - انقلاب - یکی از - حفاظت - مذهبی - توسعه - گزارش - مسائل

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر شعار سال بر اقتصاد کشور/ تهدید کاهش درآمد نفتی به فرصت تبدیل شود

25 نکته در عملکرد متفاوت معلمان موفق

کارگاه تولید ماسک در شهر جندی شاپور دزفول فعال شد

این امام سجاد است که مناجات هایش را شما می بینید و می بینید چطور از معاصی می ترسد

مدح امام سجاد (ع) با نوای میثم مطیعی

از شکست آک پارتی تا پیروزی پرونیست ها در آرژانتین و شگفتی در اسپانیا

حدیث روز | حق آموزنده ادب را اینگونه به جای آورید

زیبا بروفه و بچه اش/عکس

تکذیب اعتصاب 200 زندانی زن در زندان ارومیه

سلامتی خود را قربانی باورهای نادرست نحسی سیزده به در نکنید

استاندار خراسان رضوی روز جانباز را تبریک گفت

فال روزانه 11/ 01/ 1399

بحران کرونا می تواند 18 ماه طول بکشد؛ آماده باشید

تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در پی درگذشت آیت الله سید جعفر کریمی

کرونا فرصتی است تا بهانه های مان برای خوشبختی را مرور کنیم

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه

ماجرای اعتصاب 200 زندانی زن در زندان ارومیه چه بود؟

تولید ماسک و لباس بیمارستانی به همت کانون المهدی(عج) خضر

توضیح در مورد خاکسپاری جان باختگان کرونا در گلستان

پیرمرد فقیر با یک عکس میلیونر شد + عکس

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه ها و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

کشف 5 میلیون عدد انواع اقلام بهداشتی احتکاری در اصفهان

متاسفانه تولید زباله این روزها افزایش چشمگیری داشته/ با این وضع باید منتظر ‎بحران پسا کرونا بود

مسئولیت اجتماعی بیمه در دوران کرونا

صحیفه سجادیه؛ گنجینه معارف الهی/ مبارزه با انحرافات در محراب دعا

تعطیلی مجلس عادی نیست؛ اراده هایی درصدد است مجلس تعطیل شود | چرا ستاد کرونا فقط مجلس را تعطیل کرد؟

چگونه در ایام کرونایی اعیاد شعبانیه را جشن بگیریم؟

کمک های مالی دولت باید با هدف «حفظ مشاغل» توزیع شود

مولودی خوانی| ویژه «ولادت امام سجاد(ع)»

سلامتی خود را قربانی باورهای نادرست نحسی سیزده به در نکنید

برای حل مساله کرونا نیازمند مداخلات بازدارنده تری هستیم

نابودی بیماری های فراگیر در عصر حکومت امام عصر در بیان امام سجاد(ع)

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار آشنا و علاقه مند به تاریخ ایران

دستاورد کرونا برای روحانی

حذف یارانه کشاورزان موجب تضعیف امنیت غذایی کشور می شود

وضعیت این روز های مبل جلوی تلویزیون را ببینید!

پاسداران و جانبازان درس ایثار را به آزادگان آموختند

محموله بهداشتی تولیدشده دانشجویان بسیجی برای مستضعفان آمریکا ارسال شد

آیا گذر زمان یک توهم است؟!

تنها راه موفقیت در مقابله با کرونا مشارکت دولت و مردم است

پلمب 18 واحد صنفی سمنان/کاهش 78 درصدی ترددها در استان

اطلاعیه جامعه پزشکی حزب اتحاد ملت برای مبارزه با کرونا

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری

اهدا 300 بسته بهداشتی بین خانواده شهدا و جانبازان کهگیلویه و بویراحمد

پاسداران و جانبازان درس ایثار را به آزادگان آموختند

برای حل مساله کرونا نیازمند مداخلات بازدارنده تری هستیم

تنها راه موفقیت در مقابله با کرونا مشارکت دولت و مردم است

ناجی اسیران ایرانی در بیمارستان بستری شد

در این شب های کرونایی بهانه های مان برای خوشبختی را با نگاهی نو مرور کنیم

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه ها و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری/ اقدامات سختگیرانه در روز 13 بدر

لزوم رعایت 7 نکته مهم برای جلوگیری از شیوع ویروس

در این شب های کرونایی بهانه های مان برای خوشبختی را با نگاهی نو مرور کنیم

اطلاعیه جامعه پزشکی حزب اتحاد ملت برای مبارزه با کرونا

کمک های مالی دولت باید با هدف «حفظ مشاغل» توزیع شود

آیا گذر زمان یک توهم است؟!

رساله حقوق امام سجاد(ع) ترسیم کننده مدینه فاضله است

اهدا 300 بسته بهداشتی بین خانواده شهدا و جانبازان کهگیلویه و بویراحمد

رساله حقوق امام سجاد(ع) ترسیم کننده مدینه فاضله است

حذف یارانه کشاورزان موجب تضعیف امنیت غذایی کشور می شود

دستورات آیت الله قاضی برای بهره برداری بیشتر از ماه شعبان و رمضان المبارک

جلسه کمیته تغسیل و تدفین اموات کرونایی در یاسوج برگزار شد

درگیری زندانیان جرائم خشن و خاص در زندان عادل آباد شیراز

بایدن خطاب به ترامپ: با صدای بلند فکر نکن!

روایت اخم و تخم پایداری ها در بستن لیست تهران/ریاست مجلس و ریاست جمهوری 1400 را با هم می خواهند/پایداری ها تضمینی به قالیباف داده اند؟

چند نکته مهم از سیره اخلاقی، سیاسی و اجتماعی «امام زین العابدین(ع)»

انتشار کتاب «پیش بینی های حکیمانه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری»

وعده آقای نماینده برای افزایش حقوق کادر درمانی

جلسه کمیته تغسیل و تدفین اموات کرونایی در یاسوج برگزار شد

توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های نیازمند و دارای بیمار کرونا

شناخت خدا مهمترین شرط اجابت دعا است

جامعه از دوگانگی فرهنگی مسئولان رنج می برد

نگرانی زائری از فضای پساکروناییِ ایران

جامعه از دوگانگی فرهنگی مسئولان رنج می برد

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری اقدامات سختگیرانه در روز 13 بدر

درگیری زندانیان جرائم خشن و خاص در زندان عادل آباد شیراز

حضور مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی مسیر مجلس یازدهم را در حوزه فرهنگ مشخص کرد

توپ پر اصولگرایان برای انتخابات مجلس

پارک ها و تفرجگاه های زاهدان 12 و 13 فروردین مسدود است

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه های صنعتی و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

ملاصالح قاری؛ ناجی اسیران ایرانی به دلیل تب و عفونت ریه، در بیمارستان بستری شد

آیا می توانیم تهران را به شهر مناسب برای راه رفتن تبدیل کنیم؟

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز کنترل شد/ هیچ زندانی فرار نکرده است

روایت اخم و تخم پایداری ها در بستن لیست تهران/ریاست مجلس و ریاست جمهوری 1400 را با هم می خواهند/پایداری ها تضمینی به قالیباف داده اند؟

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است و یا فرصتی عظیم؟

توپ پر اصولگرایان برای انتخابات مجلس

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری/ اتخاذ اقدامات سخت گیرانه در روز 13 بدر

اعتراض محسن رضایی به حذف یارانه کشاورزان

زمان پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان

چهل حدیث نورانی از امام سجاد(ع)

آیت الله کریمی خدمتگزاری امین بود

روحانی: مردم طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند

دولت باید بستر لازم را برای قیام مردم به قسط فراهم کند

شرح حدیث اخلاقی از امام سجاد(ع) توسط رهبر انقلاب/ آنچه مرگ انسان را به تأخیر می اندازد

درخواست چند نماینده مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم های ایران

درخواست چند نماینده مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم های ایران

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه های صنعتی و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

قطعاً ترم جاری برگزار می شود/ برگزاری مجازی تمامی دروس نظری از 16 فروردین

اخبار کوتاه روز یکشنبه گلستان

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز

نقش پژوهش در حوزه فرهنگ و سامان بخشی به آن

نقش پژوهش در حوزه فرهنگ و سامان بخشی به آن