مطالب مرتبط:
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 08:552020-02-17اقتصادي

سرگیجه در چندشنبه بازار!


پرونده سیزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی درحالی بسته شد که طرفداران این دو حوزه را چندان راضی نکرد و جامعه متخصص را بر آن داشت تا فضای این نمایشگاه را به «چندشنبه بازاری بی کیفیت و گیج کننده» تشبیه کنند.

- پرونده سیزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی درحالی بسته شد که طرفداران این دو حوزه را چندان راضی نکرد و جامعه متخصص را بر آن داشت تا فضای این نمایشگاه را به چندشنبه بازاری بی کیفیت و گیج کننده تشبیه کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری از 23 تا 26 بهمن ماه در تهران برگزار شد.

صنایع دستی و گردشگری برای نخستین بار به شکلی گسترده در یک نمایشگاه ادغام شدند.

معاون صنایع دستی در نشست خبری نمایشگاه" گفت که به خواست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این اتفاق افتاده است اما درباره علت آن دیگر توضیحی داده نشد.

هرچند این ادغام به عقیده برخی مقامات این وزارتخانه، اتفاق مبارکی بود اما آشفتگی در غرفه آرایی ها، چینش استان ها در هر سالن، پراکندگی و چندپاره شدن اجزای برخی استان ها و سنخیت نداشتن برخی محصولات با موضوع نمایشگاه، باعث شد برخی از متخصصان گردشگری و صنایع دستی و حتی بازدیدکنندگان، فضای آن را گیج کننده، درهم، آشفته و چیزی شبیه چندشنبه بازار توصیف کنند؛ فضایی که حتی نتوانست طرفداران صنایع دستی و گردشگری را از تصمیم تازه برای ادغام، راضی کند.

تبلیغات و اطلاع رسانی درباره این نمایشگاه که حداقل در حوزه گردشگری مهم ترین رویداد کشوری به حساب می آید، همانند دوره های گذشته در ضعیف ترین حالت ممکن صورت گرفت.

تا چند کیلومتر آن طرف تر از محل نمایشگاه بین المللی تهران به سختی می شد یک بنر تبلیغاتی که سریع نظر مخاطب را جلب کند، پیدا کرد.

خیابان جنوبی و جنوب غربی نمایشگاه بین المللی کامل در قُرق تبلیغات تورهای خارجی یک آژانس مسافرتی بود.

ترافیک در خیابان های منتهی به نمایشگاه بین المللی تهران در در روزهای پایان هفته، این امید را می داد که بیشتر این خودروها راهی نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری هستند اما ورودی های خلوت، حدیث دیگری را نَقل می کرد.

بیشتر بازدیدکننده ها از آنچه قرار بود در این نمایشگاه عرضه شود، اطلاعی نداشتند.

خیلی ها از طریق شبکه های اجتماعی یا بخش های خبری تلویزیون در جریان این نمایشگاه قرار گرفته بودند و از روی علاقه، خود را به آن رساندند، شاید برای همین نمایشگاه در آغاز و خاتمه، خلوت ترین روزهای خود را سپری و تنها در تعطیلات پایان هفته ازدحامی از جمعیت را تجربه کرد.

برگزارکنندگان هم با علم به این که اجرای گروه های موسیقی هر سال با استقبال مواجه شده است، امسال هم از ریتم و نوای این گروه ها، درحالی که برخلاف دروه های پیشین از همراهی زنان محلی محروم شده بودند، استفاده کرد؛ تا بازدیدکننده های بیشتری را جذب کند، به طوری که برخی از غرفه داران می گفتند: نمایشگاه شاید شلوغ و پر بازدید بود اما کیفیت نداشت و بیشتر آن ها آمده بودند تا اجرای گروه های اقوام و موسیقی محلی را تماشا کنند و یک کاسه آش و یک سیخ کباب هم بخورند.

این شکایت از ناحیه فروشندگان صنایع دستی که برای نخستین بار ادغام در نمایشگاه گردشگری را تجربه می کردند، بیشتر مطرح شد.

یکی از غرفه داران صنایع دستی می گفت، تحت تاثیر تبلیغ و تعریف دیگر هنرمندان استان به نمایشگاه تهران آمده اما در چهار روز، فروش خوبی نداشته است.

بقیه هنرمندان به همین اندازه از فروش شان ناراضی بودند، درحالی که همیشه از نمایشگاه صنایع دستی تهران تعریف می کردند.

او که برای اجاره غرفه اش در نمایشگاه بین المللی تهران حدود یک و نیم میلیون تومان پرداخته بود، از برگزارکننده یا مجری نمایشگاه ناراضی بود و می گفت که حضور در تهران برای هنرمند صنایع دستی با این حجم فروش، گران تمام می شود.

مجری نمایشگاه، این یک و نیم میلیون تومان را برای اجاره غرفه، یک میز و صندلی گرفته و هیچ خدمات دیگری نداده است، به هر وسیله دیگری نیاز داشتیم حتی لامپ باید پول می دادیم و حتی روزهای نخست برای ورود به نمایشگاه باید بلیت می خریدیم .

غرفه هایی هم بودند که در سالن جای مناسبی داشتند و قیمت اجاره شان به بیش از چهار میلیون تومان می رسید، اجاره کنندگان این غرفه ها هم نسبت به سطح خدماتی که گرفته بودند، شکایت داشتند.

این نارضایتی از برگزارکننده و کیفیت بازدیدکنندگان وقتی بیشتر به چشم می آید که اغذیه فروشی ها هم با آن صف طولانی و استقبال کننده به جرگه ناراضیان نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری بپیوندند.

دختری که سوغات شیراز را می فروخت، می گفت، کارش شرکت در نمایشگاه های این چنینی است، هر جای تهران باشد شرکت می کند، اما نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری جزو گران ترهایشان بوده است.

او برای غرفه ای 30 متری بیشتر از چهار و نیم میلیون تومان داده بود که با تعدادی سوغاتی فروش دیگر در آن حضور داشت، می گفت: درآمدی که به دست آوردیم، سر به سر با هزینه ای بود که پرداخت کردیم.

مردم آمده بودند اما بیشتر گشت می زدند.

زنی میانسال از استان کرمانشاه هم ناراحت بود که بخش زیادی از روغن ها، شیره های خرما و سوغاتی هایی که به تهران آورده را باید به شهرش برگرداند.

او فکر می کند اوضاع اقتصادی روی انگیزه و خرید مردم اثر گذاشته بود، می گفت: خیلی ها با ذوق می آمدند قیمت می پرسیدند، بعد لبخند می زندند و می رفتند.

مردم قدرت خرید ندارند.

سال های قبل این طور نبود، امسال بیشتر این صحنه ها را دیدم.

در این بین، غرفه دارانی هم بودند که با حمایت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در نمایشگاه شرکت کرده و در غرفه ای رایگان حضور داشتند، آن ها شاید راضی ترین شرکت کنندگان این نمایشگاه به حساب می آمدند، چون پولی نداده بودند، خسارتی هم متحمل نشده بودند یا رویابافی از بابت حضور پر سود در تهران نداشتند.

کیفیت پایین محصولات صنایع دستی، قیمت بالا، عرضه محصولات غیرصنایع دستی در غرفه ها یا آثار تلفیقی که صنایع دستی محسوب نمی شود، تفکیک نشدن غرفه های صنایع دستی از هتل، آژانس و ایجاد فضای تلفیقی و کمبود محصولات خلاق و متفاوت، از جمله انتقادهای وارده برخی کارشناسان صنایع دستی و بازدیدکنندگان بود.

در چهار روز برپایی نمایشگاه، حضور ناظران، بازرسان و حتی متولیان صنایع دستی در نمایشگاه نیز کمرنگ بود.

مشخص نبود معیار تعیین قیمت محصولات چه بود و چه کنترلی روی کیفیت محصولات صورت گرفته بود.

از طرفی با وجود ادغام صنایع دستی در نمایشگاه گردشگری برخی از فعالان و کارشناسان این حوزه بر این عقیده بودند که صنایع دستی به حاشیه رانده شده و حتی کارگاه های آموزشی به آن اختصاص داده نشد.

یکی از کارشناسان صنایع دستی می گفت: خیلی خوب است که صنایع دستی و گردشگری کنار هم قرار گرفته اند شاید این باعث شود مثلا هتل ها و بومگردی ها از صنایع دستی اصیل بیشتر استفاده کنند یا دست کم با آن آشنا شوند، تا محصولات اصل و تقلبی را از یکدیگر تمییز دهند؛ اما آشفتگی در غرفه ها و سالن ها باعث می شد مشخص نباشد این نمایشگاه، صنایع دستی است یا گردشگری، همه چیز درهم عرضه شد، فیروزه تراشی کنار تجهیزات هتلی قرار گرفت، حتی دقت و توجه نشد چه محصولی در کنار چه خدمات گردشگری قرار داده شود.

یک کارآفرین در زمینه توانمندسازی زنان روستایی از طریق صنایع دستی نیز نظرش بر این بود که اصالت و هویت صنایع دستی در این نمایشگاه حفظ نشده است.

او بیان کرد: به نظر می رسد یک سری هنرمند را گردهم آورده بودند تا محصولاتشان را در آستانه عید بفروشند.

تاسف آور است که در جریان این ادغام نمایشگاهی، اصالت صنایع دستی در کالاهای عرضه شده کمتر مورد توجه قرار گرفت.

خیلی ها متوجه این موضوع نمی شوند و کالایی را به اسم صنایع دستی می خرند.

باید ناظر و بازرس در نمایشگاه می بود تا اجازه نمی داد محصولات بی کیفیت و بی هویت فروخته شود.

اما در بخش گردشگری، نظر متخصصان و فعالان گردشگری بر این بود که سطح نمایشگاه نسبت به دوره های پیشین تنزل پیدا کرده است، حضور آژانس های مسافرتی و بازدیدکنندگان و هیات های خارجی به شکل محسوسی کمتر شده و نمایشگاه از حالت تخصصی خارج شده و از استانداردهای بین المللی فاصله گرفته بود و رویکرد بین المللی نداشت.

اگرچه نمایندگانی از ترکیه، اسپانیا و سوییس در جریان برگزاری نمایشگاه حضور داشتند اما کیفیت بهره برداری از آن ها همانند دوره های پیشین نبود، آنچنان که برخی از آژانس داران می گفتند اصلا متوجه حضور این نماینده ها نشدند.

گردشگری به واسطه تعلیق و لغو سفر گردشگران خارجی به ایران پس از حوادث سیاسی اخیر و کاهش حجم سفرهای داخلی به دنبال سهمیه بندی بنزین، روزهای بحرانی را می گذارند، فعالان آن انتظار بیشتری برای به بلوغ رسیدن این نمایشگاه، پس از دوازده دوره برگزاری داشتند، اما حالا در مقام منتقد ظاهر شده اند.

در نظرسنجی که برخی اصناف گردشگری مثل هتلداران راه انداخته اند، نمایشگاه امسال امتیاز پایینی را گرفته است.

نظر منتقدان نمایشگاه امسال بر این بود که گردشگری به حاشیه رانده شده و بیشتر از خدمات، لوازم و تجهیزات سفر، این صنایع دستی و غذا است که به چشم می آمد.

صاحب یکی از بومگردی ها در استان آذربایجان غربی، غیبت جامعه مختصص را نقطه ضعف نمایشگاه گردشگری امسال دانست و آن را بی رمق تر از گذشته توصیف کرد.

یکی از فعالان گردشگری در بازار چین هم می گفت: محوطه نمایشگاه چهره نامناسبی را از گردشگری ایران معرفی می کرد.

انبوهی از غرفه برپا شده بود که آجیل، خشکبار، نان روغنی، کباب، آش و ادویه و شیرینی محلی می فروخت، البته این ها هم بخشی از ظرفیت و جذابیت گردشگری است اما واقعی نیست، کار بیشتر آن ها شرکت در نمایشگاه های این چنینی است.

تعداد بومی ها و محلی هایی که حرفه شان توریسم عشایر یا خوراک است و از استان ها دعوت شده بودند تا مثلا خوراک محلی شان را معرفی کنند، به انگشتان دو دست هم نمی رسید.

در واقع ما افرادی را با عنوان عشایر در این نمایشگاه معرفی کردیم که خیلی وقت است تغییر هویت داده اند.

بی نظمی در معرفی چادرهای عشایری هم ملموس بود.

این موضوع درباره غرفه ها هم صدق می کرد.

بازدیدکنندگان زیادی را سردرگم یافتم.

خیلی ها تا وارد سالن نمی شدند نمی دانستند قرار است چه چیزی را ببینند، اطلاع رسانی نمایشگاه تا این حد ضعیف بود.

محوطه نمایشگاه را تقریبا دود کباب و بوی روغن سوخته فرا گرفته بود، شلوغ ترین غرفه های نمایشگاه شاید غذافروشی ها بودند، با این حال خیلی از بازدیدکنندگان از کیفیت خوراکی که خریده بودند، رضایت نداشتند.

یکی از آن ها به وضعیت بهداشت این غرفه ها اشاره کرد و گفت که انگار نظارتی نیست، همه چیز آلوده است.

ما فکر می کنیم غذای محلی می خوریم ولی در اصل نمی دانیم چه چیزی خریدیم.

تعداد غرفه های اغذیه فروشی بیشتر از دوره های قبل بود.

یکی از مسؤولان گردشگری که خواست نامش منتشر نشود، گفت: ما در دوره های پیشین سعی کردیم تعداد این غرفه ها را کم کنیم و به نمایشگاه گردشگری حالت تخصصی بدهیم، بنابراین بخش مجزایی را به سوغات و خوراک محلی اختصاص دادیم، اما مجری جدید چند پله پایین تر رفت، امسال تعداد غرفه های غذا و سوغات خیلی بیشتر شد، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بوی کباب و ذغال گرفته بود، ظاهرا برای این غرفه ها فراخوان داده بودند و کنترلی صورت نگرفته بود.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از دوازده دوره، مسؤولیت سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی را به شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی واگذار کرد که آن هم طی فراخوانی، شرکت خصوصی را به عنوان مجری نمایشگاه ها در نظر گرفت.

تجربه نخست این شرکت خصوصی در آخرین روز برپایی نمایشگاه در نشستی با برخی غرفه داران به چالش و اعتراض کشیده شد.

بعضی از شرکت کنندگان که فضای نمایشگاه امسال را غیرتخصصی و حضور فعالان گردشگری را در آن کمرنگ ارزیابی کردند، از ظهر روز شنبه (26 بهمن ماه) غرفه هایشان را جمع آوری و خالی کردند.

با آن که ساعت نمایشگاه در آخرین روز یک ساعت بیشتر و تا 18 عصر تمدید شد اما برخی غرفه ها ساعت 16:30، تخلیه و تعطیل شده بودند و عملا آخرین روز نمایشگاه، نیمه تعطیل بود.

نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری به لحاظ حجم زباله تولیدی و هدر رفت کاغذ و نایلون نیز که با توسعه پایدار گردشگری در منافات است، انتقادهای زیادی را نیز از سوی برخی فعالان گردشگری به همراه داشت.

این نمایشگاه ها با وجود ضعف ها و انتقادها، برخی بازدیدکنندگان را به خاطر جزییات استان ها به وجود آورد، مثلا یک تاجر که برای خرید به این نمایشگاه آمده بود، می گفت: داد و ستد در این فضا جریان دارد، این واقعا جذاب است که همه چیز را از هر نقطه کشور یک جا می توان دید، فقط باید به این نمایشگاه نظم و برنامه داده شود.

و یا امید را در بعضی فعالان و سرمایه گذاران به خاطر متوقف نشدن جریان گردشگری با وجود تنش های سیاسی زنده کرد.

هرچند که کفه این خوش بینی ها و مثبت اندیشی ها در ترازوی نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی، سبک تر بود و بیشتر از آن که رنگ دفاع به این رویداد بدهد، خلاء جشنواره های شاد و نیاز مردم به آن، کمبود محتوا و اطلاعات از جزییات جاذبه های گردشگری و صنایع دستی استان ها، نبود تعامل بین حوزه ای، محرومیت از دیدگاه های کارشناسی در رویدادها و ناتوانی در شناسایی و جذب مخاطبان واقعی، را نشان می دهد.

غذا در داخل غرفه ها سرو می شد و فضای بیشتر سالن ها بوی غذا می داد
کلید واژه ها: نمایشگاه - صنایع دستی - نمایشگاه ملی صنایع دستی - صنایع دستی و گردشگری - نمایشگاه بین المللی - گردشگری - صنایع - دستی - بین المللی - نمایشگاه صنایع دستی - طرفداران - بی کیفیت - بازاری - پرونده - جامعه - کیفیت - متخصص - نشست خبری - حوزه - راضی - بسته - نخستین - گسترده - برگزار - ادغام - گزارش - تهران - میراث - اتفاق - معاون

آخرین اخبار سرویس:
ممنوعیت صادرات برنج جدید در هند و پاکستان

امکان راه اندازی سبد هوشمند کالا با استفاده از زیرساخت های کارت ملی

ایجاد محرک های سفر بعد از مهار ویروس کرونا

هیچ مورد کرونایی در افراد بی خانمان استان مرکزی مشاهده نشده است

سرانه مصرف میوه ایرانیان چقدر است؟

چرا کریستیانو پولدارترین فوتبالیست دنیا است؟

فروش دلار درب منازل به کجا رسید؟

وضعیت بارشها تا نیمه نخستین ماه سال

صدور 113 پروانه کاربرد علامت استاندارد در گلستان

وزیرصنعت: تولید ماسک به 4 میلیون قطعه افزایش می یابد

تویوتا و محصولاتی که فقط برای اماراتی ها تولید می کند! (+تصاویر)

هیچ مورد کرونایی در افراد بی خانمان استان مرکزی مشاهده نشده است

کارلِکس دیزاین؛ از شاسی بلند G تا قایق لوکس مرسدس بنز! (+تصاویر)

کارآفرینی سازمانی عاملی مهم در تحقق شعار جهش تولید

محدودیت ترافیکی در کاشان تا 20 فروردین ادامه می یابد

این واحدهای صنفی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند

12 ساعت کارِ ممتد در واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی موجب خستگی مفرط می شود

وزیرصنعت: تولید ماسک به 4 میلیون قطعه افزایش می یابد

چرا انتقال بنتانکور به بارسلونا شدنی نیست؟

نابودی میلیون ها شغل در سراسر جهان به علت رکود اقتصادی ناشی از کرونا

آخرین آمار از میزان بدهی بانک ها + اینفوگرافی

صدور 113 پروانه کاربرد علامت استاندارد در گلستان

تاثیر فعالیت در صنایع کاشی و سرامیک بر ریه کارگران

آفریقا؛ محل سکونت سه گونه انسا ن نما

درخواست هتلداران برای تعویق اقساط تسهیلات

افزایش حقوق تمام بازنشستگان لشکری و کشوری

محدودیت ترافیکی در کاشان تا 20 فروردین ادامه می یابد

کرونا بازار کار آمریکا را به هم ریخت

تجارت ایران و اوراسیا به 1.4 میلیارد دلار رسید

کمک 52 میلیارد تومانی مردم به مراکز نیکوکاری تهران

تعمیق کاهش تولید نفت افت تقاضا تاثیر ندارد

نرخ کرایه مترو و اتوبوس افزایش می یابد

کشف 7میلیون ماسک، 74میلیون دستکش و 467هزار لیتر الکل در بازرسی تعزیرات

اعلام نتیجه نهایی تست داروی Favipiravir تا 5 روز دیگر

سرانه مصرف میوه ایرانیان چقدر است؟

فردا برای صنوف متضرر از تعطیلی تصمیم گیری می شود

پرداخت حقوق کارگران بیمار شده در اثر کرونا برعهده کیست؟

اعلام ساعت کار اصناف در طرح فاصله گذاری + اینفوگرافی

سوریه برای مقابله با کرونا صادرات برخی اقلام را ممنوع اعلام کرد

تولید ماسک به 4 میلیون قطعه در روز می رسد /ذخیره سازی کالا برای ماه مبارک رمضان انجام شده است

چگونه 10 هزار فالوور واقعی و اورجینال دریافت کنیم؟ + لینک دانلود

روحانی: همه فعالیت های اقتصادی باید بعد از 20 فروردین آغاز شود

شروط سه گانه برای ادامه فعالیت کارخانه های گیلان / حفظ تولید منوط به سلامت کارگران است

کرونا 11 هزار و 500 آموزشگا ه آزاد فنی و حرفه ای را ورشکسته خواهد کرد/ وام های بلاعوض و کم بهره پرداخت کنید

کلنگ زنی طرح تولید الکل اتانول شیروان

روحانی: همه فعالیت های اقتصادی باید بعد از 20 فروردین آغاز شود

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ پرداخت بخشی از بدهی دولت با واگذاری املاک و سهام

یک نکته درباره سهمیه بنزین اردیبهشت

ایجاد محرک های سفر بعد از مهار ویروس کرونا

سوریه برای مقابله با کرونا صادرات برخی اقلام را ممنوع اعلام کرد

«کیف پول» الکترونیک بانک صادرات ایران در اپلیکیشن «صاپ» بزودی عملیاتی می شود

تجارت با کدام کشورها برقرار است ؟

تخصیص بیش از 28 هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم سالجاری/ توجیهی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد

شرکت های واردکننده موبایل تا چه زمانی تعطیل هستند؟

ابراز نگرانی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران

تاثیر جالب کرونا/بازگشت به دوران قبل از نیمار!

پیش بینی مبارزه با علف هرز در 90 هزار هکتار از مزارع غلات

چتر حمایتی بانک مرکزی بر سر فعالان حوزه گردشگری

افزایش 800 هزار تومانی حقوق تمام بازنشستگان کشوری و لشکری

ریزش های جدید ملخ صحرایی مهاجر در سیستان وبلوچستان

ظرفیت تولید2.5میلیون ماسک و30هزار لیتر ضدعفونی کننده در بخش تعاون

اعلام ساعات خدمت رسانی بانک دی به مشتریان تا 20 فروردین

خدمات بانکداری الکترونیکی در روزهای کرونایی بیشتر به چشم می آید

افزایش میانگین 800 هزار تومانی حقوق تمام بازنشستگان

پرترافیک ترین خیابان های امروز صبح تهران کدام بودند ؟

مقایسه خودرو BYD S6 و جک S5 اتوماتیک

طرح خودکفایی در تولید کالاهای اساسی در جلسه امروز مجلس بررسی شد

آب سد قزل داش راز و جرگلان رها شد

تاثیر جالب کرونا/بازگشت به دوران قبل از نیمار!

اردستان رتبه نخست غربالگری کرونا در استان اصفهان شد

مظنه انواع خودروی میتسوبیشی در بازار تهران + جدول

نرخ طرح ترافیک سال 99 نسبت به سال 98 چقدر تغییر می کند؟ +جدول

تعمیق کاهش تولید نفت افت تقاضا تاثیر ندارد

شرکتهای گروه فولاد مبارکه پیشتاز در مهار کرونا ویروس

رشد 11.7 درصدی تولید در مجتمع فولاد سبا

تحقق 100درصدی اهداف ناحیه نورد سرد

تحقق 98 درصدی برنامه تولید سالانه در نورد گرم

پیشنهادی برای تسهیل در پرداخت اجاره بهای واحدهای صنفی

کرایه مترو و اتوبوس 23 درصد گران می شود

مصرف بنزین در ایران 50 میلیون لیتر کاهش یافت

آب سد قزل داش راز و جرگلان رها شد

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به کانال 40هزار تومان

تولید بیش از 6/6 میلیون تن تختال در دستور کار ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم

آب سد قزل داش راز و جرگلان رها شد

اردستان رتبه نخست غربالگری کرونا در استان اصفهان شد

رییس پلیس تهران: افزایش 30 تا 70 درصدی تجمعات در برخی از نقاط/ آزادی 7 هزار معتاد متجاهر پیش از عید

دوازدهمین روز از پویش معرفی ده کتاب با اعظم سعادتمند

مسکن ملی ثبت نامی ها از اردیبهشت کلنگ می خورد

هدف عربستان از جنگ قیمت نفت، زمین زدن «شیل» بود

ابتکار مردم ووهان: خرید از روی دیوارهای پلاستیکی (+عکس)

فولاد مبارکه معین کشور در مقابله با ویروس کرونا

شرکت فولاد اکسین در ابتدای سال جهش تولید رکورد دار ورود اسلب روزانه

افزایش 800 هزار تومانی حقوق تمام بازنشستگان کشوری و لشکری

بررسی طرح خودکفایی استان ها در تولید کالاهای اساسی

پاسخ رییس جمهور به نامه وزیر بهداشت

ابراز نگرانی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران

حقوق بازنشستگان افزایش می یابد + جزییات

آخرین خبرها از تعطیلی اصناف و ورود و خروج خودروها در استان یزد

قیمت طلا و سکه باوجود تعطیلی بازار چطور تعیین می شود؟

آژانس بین المللی انرژی: نفت ارزان 50 میلیون نفر را بیکار می کند

سرگیجه در چندشنبه بازار!

سرگیجه در چندشنبه بازار!