مطالب مرتبط:
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 08:552020-02-17اقتصادي

سرگیجه در چندشنبه بازار!


پرونده سیزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی درحالی بسته شد که طرفداران این دو حوزه را چندان راضی نکرد و جامعه متخصص را بر آن داشت تا فضای این نمایشگاه را به «چندشنبه بازاری بی کیفیت و گیج کننده» تشبیه کنند.

- پرونده سیزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی درحالی بسته شد که طرفداران این دو حوزه را چندان راضی نکرد و جامعه متخصص را بر آن داشت تا فضای این نمایشگاه را به چندشنبه بازاری بی کیفیت و گیج کننده تشبیه کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری از 23 تا 26 بهمن ماه در تهران برگزار شد.

صنایع دستی و گردشگری برای نخستین بار به شکلی گسترده در یک نمایشگاه ادغام شدند.

معاون صنایع دستی در نشست خبری نمایشگاه" گفت که به خواست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این اتفاق افتاده است اما درباره علت آن دیگر توضیحی داده نشد.

هرچند این ادغام به عقیده برخی مقامات این وزارتخانه، اتفاق مبارکی بود اما آشفتگی در غرفه آرایی ها، چینش استان ها در هر سالن، پراکندگی و چندپاره شدن اجزای برخی استان ها و سنخیت نداشتن برخی محصولات با موضوع نمایشگاه، باعث شد برخی از متخصصان گردشگری و صنایع دستی و حتی بازدیدکنندگان، فضای آن را گیج کننده، درهم، آشفته و چیزی شبیه چندشنبه بازار توصیف کنند؛ فضایی که حتی نتوانست طرفداران صنایع دستی و گردشگری را از تصمیم تازه برای ادغام، راضی کند.

تبلیغات و اطلاع رسانی درباره این نمایشگاه که حداقل در حوزه گردشگری مهم ترین رویداد کشوری به حساب می آید، همانند دوره های گذشته در ضعیف ترین حالت ممکن صورت گرفت.

تا چند کیلومتر آن طرف تر از محل نمایشگاه بین المللی تهران به سختی می شد یک بنر تبلیغاتی که سریع نظر مخاطب را جلب کند، پیدا کرد.

خیابان جنوبی و جنوب غربی نمایشگاه بین المللی کامل در قُرق تبلیغات تورهای خارجی یک آژانس مسافرتی بود.

ترافیک در خیابان های منتهی به نمایشگاه بین المللی تهران در در روزهای پایان هفته، این امید را می داد که بیشتر این خودروها راهی نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری هستند اما ورودی های خلوت، حدیث دیگری را نَقل می کرد.

بیشتر بازدیدکننده ها از آنچه قرار بود در این نمایشگاه عرضه شود، اطلاعی نداشتند.

خیلی ها از طریق شبکه های اجتماعی یا بخش های خبری تلویزیون در جریان این نمایشگاه قرار گرفته بودند و از روی علاقه، خود را به آن رساندند، شاید برای همین نمایشگاه در آغاز و خاتمه، خلوت ترین روزهای خود را سپری و تنها در تعطیلات پایان هفته ازدحامی از جمعیت را تجربه کرد.

برگزارکنندگان هم با علم به این که اجرای گروه های موسیقی هر سال با استقبال مواجه شده است، امسال هم از ریتم و نوای این گروه ها، درحالی که برخلاف دروه های پیشین از همراهی زنان محلی محروم شده بودند، استفاده کرد؛ تا بازدیدکننده های بیشتری را جذب کند، به طوری که برخی از غرفه داران می گفتند: نمایشگاه شاید شلوغ و پر بازدید بود اما کیفیت نداشت و بیشتر آن ها آمده بودند تا اجرای گروه های اقوام و موسیقی محلی را تماشا کنند و یک کاسه آش و یک سیخ کباب هم بخورند.

این شکایت از ناحیه فروشندگان صنایع دستی که برای نخستین بار ادغام در نمایشگاه گردشگری را تجربه می کردند، بیشتر مطرح شد.

یکی از غرفه داران صنایع دستی می گفت، تحت تاثیر تبلیغ و تعریف دیگر هنرمندان استان به نمایشگاه تهران آمده اما در چهار روز، فروش خوبی نداشته است.

بقیه هنرمندان به همین اندازه از فروش شان ناراضی بودند، درحالی که همیشه از نمایشگاه صنایع دستی تهران تعریف می کردند.

او که برای اجاره غرفه اش در نمایشگاه بین المللی تهران حدود یک و نیم میلیون تومان پرداخته بود، از برگزارکننده یا مجری نمایشگاه ناراضی بود و می گفت که حضور در تهران برای هنرمند صنایع دستی با این حجم فروش، گران تمام می شود.

مجری نمایشگاه، این یک و نیم میلیون تومان را برای اجاره غرفه، یک میز و صندلی گرفته و هیچ خدمات دیگری نداده است، به هر وسیله دیگری نیاز داشتیم حتی لامپ باید پول می دادیم و حتی روزهای نخست برای ورود به نمایشگاه باید بلیت می خریدیم .

غرفه هایی هم بودند که در سالن جای مناسبی داشتند و قیمت اجاره شان به بیش از چهار میلیون تومان می رسید، اجاره کنندگان این غرفه ها هم نسبت به سطح خدماتی که گرفته بودند، شکایت داشتند.

این نارضایتی از برگزارکننده و کیفیت بازدیدکنندگان وقتی بیشتر به چشم می آید که اغذیه فروشی ها هم با آن صف طولانی و استقبال کننده به جرگه ناراضیان نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری بپیوندند.

دختری که سوغات شیراز را می فروخت، می گفت، کارش شرکت در نمایشگاه های این چنینی است، هر جای تهران باشد شرکت می کند، اما نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری جزو گران ترهایشان بوده است.

او برای غرفه ای 30 متری بیشتر از چهار و نیم میلیون تومان داده بود که با تعدادی سوغاتی فروش دیگر در آن حضور داشت، می گفت: درآمدی که به دست آوردیم، سر به سر با هزینه ای بود که پرداخت کردیم.

مردم آمده بودند اما بیشتر گشت می زدند.

زنی میانسال از استان کرمانشاه هم ناراحت بود که بخش زیادی از روغن ها، شیره های خرما و سوغاتی هایی که به تهران آورده را باید به شهرش برگرداند.

او فکر می کند اوضاع اقتصادی روی انگیزه و خرید مردم اثر گذاشته بود، می گفت: خیلی ها با ذوق می آمدند قیمت می پرسیدند، بعد لبخند می زندند و می رفتند.

مردم قدرت خرید ندارند.

سال های قبل این طور نبود، امسال بیشتر این صحنه ها را دیدم.

در این بین، غرفه دارانی هم بودند که با حمایت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در نمایشگاه شرکت کرده و در غرفه ای رایگان حضور داشتند، آن ها شاید راضی ترین شرکت کنندگان این نمایشگاه به حساب می آمدند، چون پولی نداده بودند، خسارتی هم متحمل نشده بودند یا رویابافی از بابت حضور پر سود در تهران نداشتند.

کیفیت پایین محصولات صنایع دستی، قیمت بالا، عرضه محصولات غیرصنایع دستی در غرفه ها یا آثار تلفیقی که صنایع دستی محسوب نمی شود، تفکیک نشدن غرفه های صنایع دستی از هتل، آژانس و ایجاد فضای تلفیقی و کمبود محصولات خلاق و متفاوت، از جمله انتقادهای وارده برخی کارشناسان صنایع دستی و بازدیدکنندگان بود.

در چهار روز برپایی نمایشگاه، حضور ناظران، بازرسان و حتی متولیان صنایع دستی در نمایشگاه نیز کمرنگ بود.

مشخص نبود معیار تعیین قیمت محصولات چه بود و چه کنترلی روی کیفیت محصولات صورت گرفته بود.

از طرفی با وجود ادغام صنایع دستی در نمایشگاه گردشگری برخی از فعالان و کارشناسان این حوزه بر این عقیده بودند که صنایع دستی به حاشیه رانده شده و حتی کارگاه های آموزشی به آن اختصاص داده نشد.

یکی از کارشناسان صنایع دستی می گفت: خیلی خوب است که صنایع دستی و گردشگری کنار هم قرار گرفته اند شاید این باعث شود مثلا هتل ها و بومگردی ها از صنایع دستی اصیل بیشتر استفاده کنند یا دست کم با آن آشنا شوند، تا محصولات اصل و تقلبی را از یکدیگر تمییز دهند؛ اما آشفتگی در غرفه ها و سالن ها باعث می شد مشخص نباشد این نمایشگاه، صنایع دستی است یا گردشگری، همه چیز درهم عرضه شد، فیروزه تراشی کنار تجهیزات هتلی قرار گرفت، حتی دقت و توجه نشد چه محصولی در کنار چه خدمات گردشگری قرار داده شود.

یک کارآفرین در زمینه توانمندسازی زنان روستایی از طریق صنایع دستی نیز نظرش بر این بود که اصالت و هویت صنایع دستی در این نمایشگاه حفظ نشده است.

او بیان کرد: به نظر می رسد یک سری هنرمند را گردهم آورده بودند تا محصولاتشان را در آستانه عید بفروشند.

تاسف آور است که در جریان این ادغام نمایشگاهی، اصالت صنایع دستی در کالاهای عرضه شده کمتر مورد توجه قرار گرفت.

خیلی ها متوجه این موضوع نمی شوند و کالایی را به اسم صنایع دستی می خرند.

باید ناظر و بازرس در نمایشگاه می بود تا اجازه نمی داد محصولات بی کیفیت و بی هویت فروخته شود.

اما در بخش گردشگری، نظر متخصصان و فعالان گردشگری بر این بود که سطح نمایشگاه نسبت به دوره های پیشین تنزل پیدا کرده است، حضور آژانس های مسافرتی و بازدیدکنندگان و هیات های خارجی به شکل محسوسی کمتر شده و نمایشگاه از حالت تخصصی خارج شده و از استانداردهای بین المللی فاصله گرفته بود و رویکرد بین المللی نداشت.

اگرچه نمایندگانی از ترکیه، اسپانیا و سوییس در جریان برگزاری نمایشگاه حضور داشتند اما کیفیت بهره برداری از آن ها همانند دوره های پیشین نبود، آنچنان که برخی از آژانس داران می گفتند اصلا متوجه حضور این نماینده ها نشدند.

گردشگری به واسطه تعلیق و لغو سفر گردشگران خارجی به ایران پس از حوادث سیاسی اخیر و کاهش حجم سفرهای داخلی به دنبال سهمیه بندی بنزین، روزهای بحرانی را می گذارند، فعالان آن انتظار بیشتری برای به بلوغ رسیدن این نمایشگاه، پس از دوازده دوره برگزاری داشتند، اما حالا در مقام منتقد ظاهر شده اند.

در نظرسنجی که برخی اصناف گردشگری مثل هتلداران راه انداخته اند، نمایشگاه امسال امتیاز پایینی را گرفته است.

نظر منتقدان نمایشگاه امسال بر این بود که گردشگری به حاشیه رانده شده و بیشتر از خدمات، لوازم و تجهیزات سفر، این صنایع دستی و غذا است که به چشم می آمد.

صاحب یکی از بومگردی ها در استان آذربایجان غربی، غیبت جامعه مختصص را نقطه ضعف نمایشگاه گردشگری امسال دانست و آن را بی رمق تر از گذشته توصیف کرد.

یکی از فعالان گردشگری در بازار چین هم می گفت: محوطه نمایشگاه چهره نامناسبی را از گردشگری ایران معرفی می کرد.

انبوهی از غرفه برپا شده بود که آجیل، خشکبار، نان روغنی، کباب، آش و ادویه و شیرینی محلی می فروخت، البته این ها هم بخشی از ظرفیت و جذابیت گردشگری است اما واقعی نیست، کار بیشتر آن ها شرکت در نمایشگاه های این چنینی است.

تعداد بومی ها و محلی هایی که حرفه شان توریسم عشایر یا خوراک است و از استان ها دعوت شده بودند تا مثلا خوراک محلی شان را معرفی کنند، به انگشتان دو دست هم نمی رسید.

در واقع ما افرادی را با عنوان عشایر در این نمایشگاه معرفی کردیم که خیلی وقت است تغییر هویت داده اند.

بی نظمی در معرفی چادرهای عشایری هم ملموس بود.

این موضوع درباره غرفه ها هم صدق می کرد.

بازدیدکنندگان زیادی را سردرگم یافتم.

خیلی ها تا وارد سالن نمی شدند نمی دانستند قرار است چه چیزی را ببینند، اطلاع رسانی نمایشگاه تا این حد ضعیف بود.

محوطه نمایشگاه را تقریبا دود کباب و بوی روغن سوخته فرا گرفته بود، شلوغ ترین غرفه های نمایشگاه شاید غذافروشی ها بودند، با این حال خیلی از بازدیدکنندگان از کیفیت خوراکی که خریده بودند، رضایت نداشتند.

یکی از آن ها به وضعیت بهداشت این غرفه ها اشاره کرد و گفت که انگار نظارتی نیست، همه چیز آلوده است.

ما فکر می کنیم غذای محلی می خوریم ولی در اصل نمی دانیم چه چیزی خریدیم.

تعداد غرفه های اغذیه فروشی بیشتر از دوره های قبل بود.

یکی از مسؤولان گردشگری که خواست نامش منتشر نشود، گفت: ما در دوره های پیشین سعی کردیم تعداد این غرفه ها را کم کنیم و به نمایشگاه گردشگری حالت تخصصی بدهیم، بنابراین بخش مجزایی را به سوغات و خوراک محلی اختصاص دادیم، اما مجری جدید چند پله پایین تر رفت، امسال تعداد غرفه های غذا و سوغات خیلی بیشتر شد، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بوی کباب و ذغال گرفته بود، ظاهرا برای این غرفه ها فراخوان داده بودند و کنترلی صورت نگرفته بود.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از دوازده دوره، مسؤولیت سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و سی وسومین نمایشگاه ملی صنایع دستی را به شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی واگذار کرد که آن هم طی فراخوانی، شرکت خصوصی را به عنوان مجری نمایشگاه ها در نظر گرفت.

تجربه نخست این شرکت خصوصی در آخرین روز برپایی نمایشگاه در نشستی با برخی غرفه داران به چالش و اعتراض کشیده شد.

بعضی از شرکت کنندگان که فضای نمایشگاه امسال را غیرتخصصی و حضور فعالان گردشگری را در آن کمرنگ ارزیابی کردند، از ظهر روز شنبه (26 بهمن ماه) غرفه هایشان را جمع آوری و خالی کردند.

با آن که ساعت نمایشگاه در آخرین روز یک ساعت بیشتر و تا 18 عصر تمدید شد اما برخی غرفه ها ساعت 16:30، تخلیه و تعطیل شده بودند و عملا آخرین روز نمایشگاه، نیمه تعطیل بود.

نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری به لحاظ حجم زباله تولیدی و هدر رفت کاغذ و نایلون نیز که با توسعه پایدار گردشگری در منافات است، انتقادهای زیادی را نیز از سوی برخی فعالان گردشگری به همراه داشت.

این نمایشگاه ها با وجود ضعف ها و انتقادها، برخی بازدیدکنندگان را به خاطر جزییات استان ها به وجود آورد، مثلا یک تاجر که برای خرید به این نمایشگاه آمده بود، می گفت: داد و ستد در این فضا جریان دارد، این واقعا جذاب است که همه چیز را از هر نقطه کشور یک جا می توان دید، فقط باید به این نمایشگاه نظم و برنامه داده شود.

و یا امید را در بعضی فعالان و سرمایه گذاران به خاطر متوقف نشدن جریان گردشگری با وجود تنش های سیاسی زنده کرد.

هرچند که کفه این خوش بینی ها و مثبت اندیشی ها در ترازوی نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی، سبک تر بود و بیشتر از آن که رنگ دفاع به این رویداد بدهد، خلاء جشنواره های شاد و نیاز مردم به آن، کمبود محتوا و اطلاعات از جزییات جاذبه های گردشگری و صنایع دستی استان ها، نبود تعامل بین حوزه ای، محرومیت از دیدگاه های کارشناسی در رویدادها و ناتوانی در شناسایی و جذب مخاطبان واقعی، را نشان می دهد.

غذا در داخل غرفه ها سرو می شد و فضای بیشتر سالن ها بوی غذا می داد
کلید واژه ها: نمایشگاه - صنایع دستی - نمایشگاه ملی صنایع دستی - صنایع دستی و گردشگری - نمایشگاه بین المللی - گردشگری - صنایع - دستی - بین المللی - نمایشگاه صنایع دستی - طرفداران - بی کیفیت - بازاری - پرونده - جامعه - کیفیت - متخصص - نشست خبری - حوزه - راضی - بسته - نخستین - گسترده - برگزار - ادغام - گزارش - تهران - میراث - اتفاق - معاون

آخرین اخبار سرویس:
سرمازدگی 80میلیارد ریال به چهارمحال و بختیاری خسارت زد

چگونه از پویش “خرید از خانه” استفاده کنیم؟

واحدهای صنفی متخلف در اهواز یک ماه پلمب می شود

قیمت خودرو کارکرده مناسب برای بودجه 100 میلیون تومان

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

چرا افزایش 50 درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟

اعلام جزییات طرح فاصله گذاری اجتماعی در بخش صنوف

آیا مسکن در سال جدید گران می شود؟

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

اگر چک مفقود شود چه اقداماتی باید انجام داد؟

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

تمدید توقف پروازهای داخلی و خارجی و فعالیت قطارها در عربستان

بازگشت کرونا به چین؛ پس از یک هفته اولین مورد ابتلا با منشاء داخلی ثبت شد

طرح مشاغل خانگی چه تعداد شغل ایجاد کرد؟

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

ترددهای بین استانی البرز روند کاهشی دارد

جریمه و توقیف خودروهایی که در مناطق گردشگری حضور یابند

تمدید اقدامات عربستان برای ممانعت از گسترش ویروس کرونا

بازگشت کرونا به چین؛ پس از یک هفته اولین مورد ابتلا با منشا داخلی ثبت شد

احمدیان: آلمان از طلای سبز سالانه 50 میلیارد دلار ارز آوری دارد / سهم ناچیز ایران از گیاهان دارویی با وجود چهار اقلیم آب وهوایی!

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

دستاورد ورزش ایران در شهریور 98

15 راهکار برای افزایش عمر یخچال فریزر

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

از «واگذاری امتیاز چاپ اسکناس به رویتر» تا «رشد سود بانک های چینی»

جریمه و توقیف خودروهایی که در مناطق گردشگری حضور یابند

چرا افزایش 50 درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟

آیا مسکن در سال جدید گران می شود؟ / طرح اقدام ملی منجر به کاهش تقاضا در بازار

چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اعمال نشد؟/حقوق بازنشستگان چقدر اضافه شد؟

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

جنگ قدرت یا کرونا؛ کدام یک باعث سقوط نفت شد؟

ورودی تفرجگاه ها و سواحل رشت برای 13 فروردین مسدود می شود

کاهش 20 درصدی قیمت محصولات یک واحد لبنی در مهاباد

برای مقابله با سیلاب چه کارهایی انجام شد؟

خطر در کمین اقتصادهای بزرگ جهان

آنچه باید رهبران دنیا در پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بدانند

نحوه پرداخت قبوض گاز

سرنوشت بازار مسکن به اوضاع بورس و ارز بستگی دارد

خطر در کمین اقتصادهای بزرگ جهان

شیوع کرونا مشتری های صنف قالیشویی را به صفر رساند/ همه در بلاتکلیفی به سر می بریم

پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند

آنچه باید رهبران دنیا در پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بدانند/از فیشینگ ها تا نابودی کسب و کارها

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

کاهش تقاضای نفت کوره کم سولفور/سوختی که روی دست تولیدکنندگان ماند

وفور کالا در فروشگاه های سراسر کشور

طرح مشاغل خانگی چه تعداد شغل ایجاد کرد؟

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

کاهش تقاضای نفت کوره کم سولفور/سوختی که روی دست تولیدکنندگان ماند

آماده ترخیص و تخلیه کالاهای پزشکی و کالاهای اساسی هستند

جدول/ با 300 میلیون تومان در کدام منطقه تهران خانه بخریم؟

تنها راهی که باعث می شود به کرونا مبتلا نشوید

فال روزانه 10/ 01/ 1399

بحرانی بدتر از رکود بزرگ 2009

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

موزیک ویدئو «دریا کجاست» با صدای آرمان گرشاسبی + دانلود

ساعت و نحوه کار شعب بانک ها تا 21 فروردین به این شکل است

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

فرماندار: ورود به مشهد فقط برای ساکنان بومی مجاز است

کاهش چشمگیر خرید چرم در کشور

افزایش متوالی قیمت طلا؟!

نیاز کشور به 50 میلیون ماسک در هفته

صفر تا صد مشخصات فنی پژو 508

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

جذابیت خرید تولید داخل را برای مردم ایجاد کنیم

افتتاح بیش از 700 پروژه ورزشی در سال 98/ تامین امکانات و تجهیزات برای روستاییان/ خیرین ورزش یار دست از حمایت برنداشتند

افتتاح بیش از 700 پروژه ورزشی در سال 98/ تامین امکانات و تجهیزات برای روستاییان/ خیرین ورزش یار دست از حمایت برنداشتند

مظنه انواع سینما خانگی در بازار + جدول

سقوط بدون ترمز قیمت نفت

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

جذابیت خرید تولید داخل را برای مردم ایجاد کنیم

آخرین مهلت دریافت وام ویژه دکتری دانشجویان اعلام شد

خسارت 800 میلیون دلاری ائتلاف سعودی به بنادر یمن

خسارت 800 میلیون دلاری ائتلاف سعودی به بنادر یمن

زمان واریز اولین یارانه معیشتی سال 99 اعلام شد

برای مقابله با سیلاب چه کارهایی انجام شد؟

آخرین مهلت دریافت وام ویژه دکتری دانشجویان اعلام شد

برگشت حدود 8 هزار خودرو به مبدأ در محور های مازندران

برگشت حدود 8 هزار خودرو به مبدأ در محور های مازندران

بیکاری بیش از 700 کارگر لرستانی به دلیل کرونا

سرنوشت بازار مسکن به اوضاع بورس و ارز بستگی دارد

بانک های باغملک تا 15 فروردین تعطیل شد

ویروس کرونا؛ ربات ضدعفونی کننده سطوح ساخته شد

جریمه و توقیف خودروهایی که در مناطق گردشگری حضور یابند

240 واحد صنفی در شوش پلمب شد

جدیدترین مدل خودرو لندروور را ببینید

مرغ مازاد تولید کنندگان خریداری و ذخیره سازی می شود

مرغ مازاد تولید کنندگان خریداری و ذخیره سازی می شود

240 واحد صنفی در شوش پلمب شد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

97 درصد مردم دشتی در طرح غربالگری بیماری کرونا مشارکت کردند

ریزش بورس های جهانی

انفجار وحشتناک یک خودرو در جایگاه CNG

ضرر هنگفت بازیکنان لیگ برتر به خاطر کرونا

آمار قربانیان کرونا در فرانسه صعودی است

نحوه پرداخت قبوض گاز

سرگیجه در چندشنبه بازار!

سرگیجه در چندشنبه بازار!