مطالب مرتبط:
اهدای 1202 کمک جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد قم
اسامی کاندیداهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی اعلام شد
حمایت ورزشکاران از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در سمنان
چرا عیدی مستمری بگیران کمیته امداد پرداخت نشد؟
کارآفرینی در کمیته امداد با کمترین سرمایه محقق شده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 06:052020-02-17اقتصادي

وضعیت فقرا از دوران پهلوی تا انقلاب اسلامی / خودکفایی و اشتغال مددجویان کمیته امداد بجای تامین و حمایت دولتی


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، کارآفرینی و سطح اشتغال بالا در اقتصاد یکی از مهمترین مولفه های توسعه به شمار می رود، مولفه ای که در تعیین سطح زندگی افراد جامعه و بستر سازی برای افزایش نرخ مشارکت اجتماعی بسیار موثر است.

- " معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گفت: دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد نخبگانی به شمار می روند که نام آن ها به عنوان نخبه ملی و کارآفرین دانش بنیان ثبت می شود.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، کارآفرینی و سطح اشتغال بالا در اقتصاد یکی از مهمترین مولفه های توسعه به شمار می رود، مولفه ای که در تعیین سطح زندگی افراد جامعه و بستر سازی برای افزایش نرخ مشارکت اجتماعی بسیار موثر است.

زمینه های اشتغال همواره برای گروه های برخوردار جامعه فراهم است، اما درگرماگرم فشار های اقتصادی نیازمندان و آسیب دیدگان جامعه اگر تحت پوشش های حمایتی معیشتی و آموزشی دولت ها قرار نگیرند بسیاری از استعداد های نهفته ی این قشر هیچ گاه به منصه ظهور نمی رسد و آینده ی روشنی برای این گروه از جامعه دیده نمی شود.

کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان یکی از نهاد های شناخته شده حمایتی علاوه بر حمایت های مختلف معیشتی در زمینه اشتغالزایی فعالیت هایی دارد که شاید مردم کمتر با آن آشنا باشند.

حجت الله عبدالملکی؛ معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد دراین باره با ما گفتگو کرده است.

علاوه برحمایت های معیشتی آیا کمیته امداد برنامه ای برای درآمدزایی و به نوعی خوداتکایی مدد جویان داشته است؟ رفع فقر و بی نیازی فقرا از حمایت های دولتی و حاکمیتی یکی از مهمترین اولویت های مورد نظر کمیته امداد است، مولفه هایی که بتواند علاوه بر رفع فقر و محرومیت، خانواده های کم توان و آسیب پذیر را به حدی از ثبات درآمدی برساند که در آینده پایداری اقتصادی بخشی از زندگی طبیعی معیشتی آن ها به شمار رود.

کمیته امداد امام خمینی (ره) از بدو تاسیس تا کنون در زمینه فقر زدایی از خانواده های نیازمند و توانمند سازی آن ها توفیقات قابل قبولی داشته است.

ایجاد 2 میلیون فرصت شغلی در طول حیات کمیته امداد برای خانواده های محروم که منجر به خودکفایی اقتصادی و اشتغال زایی 700 هزار خانواده تحت پوشش شده، تعداد خانوار های خود کفا را بیش از پیش افزایش داده است.

کمیته امداد تعداد خانوار های خودکفا را به سهولت اعلام نمی کند و با سخت گیری تلاش می کند میزان خودکفایی خانواده ها را افزایش دهد، تا زمانی که خودکفایی به ثبات لازم نرسد این موضوع از سوی کمیته امداد اعلام و تایید نمی شود.

هرخانوار تحت پوشش حمایت های کمیته امداد که به خودکفایی درآمدی می رسد منجر به کاهش چه میزان هزینه های حمایتی بر بودجه کشور می شود؟ تا کنون 700 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد خودکفا شده اند.

با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی هر خانواده ای که به مرز خودکفایی می رسد نزدیک به 4 میلیون از هزینه های حمایتی کشور را کاهش می دهد.

به طور میانگین خودکفایی خانوار های تحت پوشش کمیته امداد سالانه نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در بودجه عمومی کل کشور رقم می زند، لذا برنامه اشتغال امداد را می توان موضوع دو سر بردی عنوان کرد که از یک جهت باعث تقویت تولید و اشتغال محرومین و رفع نیازمندی های آن ها واز سوی دیگر منجر به صرفه جویی در منابع عمومی حمایتی می شود.

از 2 میلیون فرصت شغلی ایجاد شده تقریبا 1 میلیون و 700 هزار مورد آن طرح های اقتصادی خرد و کوچک بوده و حدود 300 هزارفرصت شغلی در حوزه حمایت های کارگری و تعامل با کارفرمایان برای ایجاد فرصت شغلی به مددجویان کمیته امداد صورت گرفته است.

استخدام مددجویان کمیته امداد در کارگاه ها و واحد های تولیدی در ازای بسته های تشویقی از جمله پرداخت وام قرض الحسنه و پرداخت حق بیمه افراد برای دوره های دو، سه و چهار ساله انجام می شود که علاوه بر افزایش تخصص این افراد منجر به ایجاد شغل پایدار برای آن ها می شود.

کمیته امداد سالانه موظف به ایجاد چند فرصت شغلی در کشور است؟ برنامه ششم توسعه پنج ساله کشور تکالیفی برای کمیته امداد مشخص کرده است براین اساس کمیته امداد امام موظف به ایجاد 70 هزار فرصت شغلی در هر سال است.

خوشبختانه امروز که سال سوم برنامه را پشت سر می گذاریم کمیته امداد موفق به عبور از حد تعیین شده در ایجاد فرصت شغلی برای مدد جویان خود شده است.

170 هزار فرصت شغلی در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه، 148 هزار فرصت شغلی در سال دوم و 130 هزار فرصت شغلی در سومین سال بالغ بر 450 هزار فرصت شغلی رقم زده است، در حالی که ما از سقف تکلیفی خود در قانون برنامه ششم عبور کردیم.

ایجاد فرصت های شغلی بیشتر از سوی کمیته امداد علاوه بر درآمد زایی و ایجاد اشتغال به روند رشد تولید و تقویت اقتصاد خانواده های مددجویان کمک شایان توجهی کرده است.

وضعیت امداد رسانی قبل و بعد از انقلاب به خانوار های فقیر و کم درآمد چه تغییراتی کرده است؟ بعد از پیروزی انقلاب وضعیت فقر در کشور متفاوت از گذشته شده بنحوی که طبقه محروم جامعه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با خطر مرگ ناشی از گرسنگی دست و پنجه نرم می کردند در حالی که مددجویان بعد از انقلاب اسلامی وضعیتی به مراتب مطلوب تر از آن زمان دارند.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی سوء تغذیه عامل مهمی در مرگ ومیر طبقه ضعیف جامعه به شمار می رفت در حالی که دغدغه اصلی کمیته امداد در آغاز دهه پنجم انقلاب دغدغه نجات محرومان ازمرگ ناشی از گرسنگی نیست، بلکه از این مساله به طور کامل عبور کردیم، دغدغه کنونی کمیته امداد ایجاد اشتغال برای مدد جویان، تامین مسکن و آموزش مناسب و رشد فرهنگی و معنوی است.

آیا کمیته امداد برنامه خاصی برای اشتغال و فعالیت های اقتصادی مدد جویان با استعداد و نخبه اندیشیده است؟ بسیاری از مدد جویان کمیته امداد افراد با استعدادی هستند که از نظر فکری و فرهنگی در جایگاه های بالایی قرار دارند، اما از لحاظ درآمدی ومعیشتی در تنگنا به سرمی برند.

جوانانی که با کسب رتبه های بالای کنکور جزء استعداد های کشور به شمار می روند که تعدادی از آن ها تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان هستند که نام آن ها به عنوان نخبه ملی ثبت شده است.

دانشجویان نخبه تحت پوشش کمیته امداد با دریافت حمایت های لازم در مشاغل نوین و دانش بنیان کسب و کار های متفاوتی راه اندازی کرده اند، کسب و کار هایی که نوآوری مشخصه برجسته آن است.

کمیته امداد برنامه های ویژه ای در راستای حمایت از اعضای دانش بنیان و فرزندان مستعد تحت پوشش با راه اندازی صندوق حمایت ازطرح های اشتغال نوین دانش بنیان و نوآورانه طراحی کرده که از بهار امسال مسوولیت اصلی حمایت از طرح های دانش بنیان به صورت ویژه دنبال شده است.

حدود 70 هزار دانشجو تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، دانشجویانی از مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا که امید می رود حضور فعال آن ها در جامعه منجربه توزیع نظامات اقتصادی عادلانه در کشور شود، مساله ای که ناعادلانه بودن آن پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کلید خورده است.

کمیته امداد ورود جدی به کسب و کار های حوزه آی تی دارد، این حوزه به دلیل درآمد زایی آن مورد توجه بسیاری از نخبگان تحت پوشش کمیته است، نخبگان خلاقی که می توانند دراین بخش رویکرد های متفاوت و طرح های جدیدی ارائه دهند.

طی دو سال گذشته هزاران نفر از مدد جویان کمیته امداد تحت آموزش های نوین و استعداد سنجی های مختلفی قرار گرفتند، چرا که موضوع شناخت استعداد ها و قابلیت های مدد جویان می تواند سرمایه های ذهنی پنهان آن ها را فعال کند و ارزش افزوده قابل توجهی به اقتصاد سرریز کند.

مددجویان کمیته امداد طرح های دانش بنیان کشاورزی و تولید با روش های پیشرفته و حوزه های آی تی و آی سی تی و مشاغلی مبتنی بر فناوری اطلاعات را به دقت دنبال می کنند.

در حوزه صنعتی تمایل به ورود به برخی از صنعت ها با فناوری بالا بسیار افزایش داشته است، بخش نساجی، تولید لوازم خانگی دانش بنیان مثل گهواره های هوشمند نوزادان و طراحی اپلیکیشن های بازاریابی و فروش محصولات و ورود به بخش تجهیزات روشنایی ال ای دی ها که طرح های دانش بنیان محسوب می شوند در کنار علاقمندی به موضوعات مرتبط با نانو تکنولوژی موضوعاتی است که مددجویان در آن وارد شده اند.

تولید انرژی های پاکی، چون طرح های خورشیدی حرارتی در دو سال اخیر فعالیت های اشتغال مدد جویان کمیته امداد را از بخش سنتی به بخش دانش بنیان و مدرن تغییر داده است.


کلید واژه ها: کمیته امداد - اقتصاد - اشتغال - مشارکت اجتماعی - کارآفرین - اقتصادی - مولفه - افزایش نرخ - مددجویان کمیته امداد - کارآفرینی - تعیین سطح - خودکفایی - دانش - خبرگزاری - امداد - کمیته - جامعه - اشتغال مددجویان - اجتماعی - انقلاب اسلامی - گروه - افزایش - مشارکت - یکی از - توسعه - افراد - زندگی - دانش بنیان - دانشجویان - نیازمندان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش درآمد بازی های ابری در بحران کرونا/فرصتی برای سرمایه گذاری

کشورهای اوپک پلاس 18 فروردین نشست ویدئو کنفرانسی برگزار می کنند

واحدهای تولیدی استان همدان با قدرت کار خود را ادامه می دهند

«کرونا» سد راه تجار خراسان رضوی/ قطار صادرات در مرز ترکمنستان متوقف شد

دامداران پردیس برای فروش شیر و دریافت نقدینگی از کارخانجات لبنی با مشکل روبه رو هستند

کاهش 25 درصدی فروش نفت آمریکا

افزایش شمار بیکاران در آمریکا به شدت افزایش می یابد

نرخ تورم در ترکیه 11.86 درصد اعلام شد

1630 روستا در خراسان جنوبی از نعمت برق برخوردار است

وعده کمک 160 میلیارد دلاری بانک جهانی به کشورها برای مقابله با کرونا

آغاز حمل مستقیم غلات از کشتی توسط قطار

توسعه فروشگاه های اینترنتی ضرورتی اجتناب ناپذیر در استان

ادامه تعطیلی و زمان بازگشایی صنوف/تشکر اتاق اصناف از بازاریان

کاهش 66 درصدی هزینه استفاده از اینترنت سامانه های آموزش مجازی دانشگاه الزهرا

ادامه تعطیلی و زمان بازگشایی صنوف/تشکر اتاق اصناف از بازاریان

کرونا و خطر چاقی؛ روزانه 20 دقیقه در خانه ورزش کنیم

تولید بیش از پانزده میلیون انواع ماسک در کشور

جلسه کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا در تبریز برگزار شد

صادرات کیوی مازندران به 7 کشور جهان

انواع خودرو هیبریدی در بازار چند؟

هلال احمر ، مامور غربالگری اصناف قزوین

سهام عدالت | چند نفر در کشور مشمول دریافت سود سهام عدالت می شوند؟

همکاری 35 هزار واحد صنفی قزوین در مبارزه با کرونا

چه کسانی واجد دریافت وام کرونا هستند؟/ مراقب سودجویان باشید

36 دیتابیس فاقد هویت شناسایی شد

مخالفت شهردار تهران با واگذاری شهر آفتاب و شهروند در ازای بدهی شهرداری

نحوه شناسایی واجدان شرایط تسهیلات کرونا

موانع جهش تولید کدامند؟

21 میلیون نفر را در مبادی خروجی و ورودی شهر ها تب سنجی کردیم/ هزار دستگاه ونتیلاتور به صورت اورژانسی نیازمندیم که 100 تایش را خیرین تقبل کرده اند/ هلال احمر از 27 اسفند و با ابلاغ وزیر وارد گود شد/ آماده دریافت و توزیع کمک های مردمی هستیم

مرحله دوم فروش اینترنتی ازفردا

10 هزار شیلد بیمارستانی توسط خیران در مراکز درمانی توزیع شد

سرنوشت خودروهای وارداتی چه شد؟

گوگل موقعیت مکانی کاربران را برای مهار کرونا منتشر می کند

گوگل موقعیت مکانی کاربران را برای مهار کرونا منتشر می کند

کمک یک میلیارد دلاری بانک جهانی به هند برای مقابله با کرونا

کرونا و خطر چاقی؛ روزانه 20 دقیقه در خانه ورزش کنیم

«کرونا» در حال تحمیل نرخ بیکاری فراتر از بحران 1930 به آمریکا

رنو لاگونا کوپه بخریم یا رنو تلیسمان؟

قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد/ بزرگترین کاهش قیمت در پنج سال اخیر

تحویل 7هزار واحد مسکونی احداثی به سیل زدگان لرستان

افت قیمت نفت در پی تردیدها درباره توافق مسکو-ریاض

ببینید | هجوم مردم نیویورک به فروشگاه ها برای خرید کالاهای ضروری به روایت شبکه سعودی

کشورهای اوپک پلاس 18 فروردین نشست ویدئو کنفرانسی برگزار می کنند

نیکوکاری شغلی بدون تعطیلی/ یاری 3.5 میلیارد تومانی خیرین فارس

10 هزار شیلد بیمارستانی توسط خیران در مراکز درمانی توزیع شد

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مناطق عشایری کرمان

جزییات اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب پذیر

احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

اجرای مصوبات ستاد کرونا تا بیستم فروردین از سوی شهروندان اصفهانی ضروری است

تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد؟

پالایش متقاضیان اینترنتی طرح اقدام ملی مسکن در حال انجام

نانی که کرونا آجر می کند

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مناطق عشایری کرمان

افزایش حجم آب دریاچه ارومیه/ دریاچه ارومیه جان دوباره به خود گرفت

پرداخت بسته معیشتی به دستفروشان و کارگران روزمزد مازندران

راه اندازی پویش کمک های 50 هزار ریالی برای مقابله با کرونا

جمهوری آذربایجان منع رفت و آمد عمومی اعلام کرد

ورق برای طلا برگشت

موانع جهش تولید کدامند؟

کرونا برای 2 هزار نفر شغل جور کرد!

انعقاد قرارداد برای خرید 250 تن گوشت مرغ منجمد با تشکل های استان

موانع جهش تولید کدامند؟

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟/بازگشایی با نظر ستاد ملی کرونا

گوگل موقعیت مکانی کاربران را برای مهار کرونا منتشر می کند

کویت از نشست اوپک برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت حمایت کرد

قیمت ارز، دلار، سکه، طلا و یورو در 15 فروردین 99

بازگشت به چرخه تولید 9 کارخانه در استان خراسان جنوبی

کمک یک میلیارد دلاری بانک جهانی به هند برای مقابله با کرونا

بلاروس بدنبال خرید نفت چهار دلاری از روسیه است

تداوم برنامه های نوروزی شبکه های استانی تا ماه رمضان

قیمت مسکن در روزهای کرونایی تهران

21 میلیون نفر را در مبادی خروجی و ورودی شهرها تب سنجی کردیم/ هزار دستگاه ونتیلاتور به صورت اورژانسی نیازمندیم که 100 تایش را خیرین تقبل کرده اند/ آماده دریافت و توزیع کمک های مردمی هستیم

ممانعت از ورود 30 خودروی غیربومی به شهر آبگرم استان قزوین

کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

انعقاد قرارداد برای خرید 250 تن گوشت مرغ منجمد با تشکل های استان

«سونی» صندوق 100 میلیون دلاری کمک به قربانیان کرونا راه انداخت

نانی که کرونا آجر می کند

واحدهایی که در این ایام تعطیل بودند تا 23 فروردین تعطیل خواهند بود

کویت از نشست اوپک برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت حمایت کرد

افزایش 115 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی/اعلام محورهای دارای بیشترین تردد

پاسخ به چرایی عدم اجرای الگوی کشت/ دلایل تکرار هر ساله سناریوی زیان کشاورزان و هدر رفت منابع تولید

وضعیت فعلی بازار نفت برای عربستان قابل تحمل نیست/ دغدغه انرژی در دنیای پسا کرونا

کرونا معاملات بازار مسکن را متوقف کرد

طرح غربالگری کرونا برای کارتن خواب های استان البرز اجرا شد

نانی که کرونا آجر می کند

اشتغالزایی2 هزار نفری کرونا در بخش مشاغل خانگی

راه اندازی پویش کمک های 50 هزار ریالی شهروندان

قیمت عجیب گل محمدی درپرسپولیس: 9میلیاردتومان!

جابجایی 217 میلیون دلاری کالا از گمرک ریلی آستارا

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟

قیمت انواع خودرو هیبریدی در بازار+ جدول

ماجرای داروی ژاپنی درمان کرونا

حذف قبوض کاغذی و حاشیه های فراوان

رشد 56 درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا در سال 98

چند میلیون نفر سود سهام عدالت گرفتند؟

افزایش درآمد بازی های ابری در بحران کرونا/فرصتی برای سرمایه گذاری

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟

کنسرتی رایگان برای 2 میلیون و 700 هزار مخاطب

اخرین قیمت خانه در تهران جمعه 15 فروردین + جدول

وضعیت فقرا از دوران پهلوی تا انقلاب اسلامی / خودکفایی و اشتغال مددجویان کمیته امداد بجای تامین و حمایت دولتی

وضعیت فقرا از دوران پهلوی تا انقلاب اسلامی / خودکفایی و اشتغال مددجویان کمیته امداد بجای تامین و حمایت دولتی