مطالب مرتبط:
نماینده مجلس باید درد مردم را بفهمد/ اجتناب از هزینه های میلیاردی در انتخابات
ایرنا نقش موثری در افزایش مشارکت مردم در انتخابات مجلس دارد
مطهری: مجلس باید از همه اقشار نماینده داشته باشد نه اینکه 290 آیت الله وارد مجلس کنیم / نماینده ای در 13 سالگی به جبهه رفته؛ 8 سال اسیر بوده و 50 درصد جانبازی دارد، اما با گزارش محلی رقبایش، رد صلاحیت شده / در مجلس اول، مجاهدین خلق هم کاندیدا داشتند؛ مگر مردم اشتباه کردند؟
این که از هم اکنون دو سوم کرسی های مجلس برای یک جناح سیاسی باشد، دیگر رقابت معنایی ندارد / عده ای به رای مردم باور ندارند و می دانند در هر همه پرسی ای بازنده خواهند بود
ایرنا نقش موثری در افزایش مشارکت مردم در انتخابات مجلس دارد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 بهمن 1398 ساعت 22:002020-01-28سياسي

مجلس انقلابی و کارآمد؛ لازمه مردم سالاری دینیِ کارآمد


مشارکت مردمی در انقلاب، فقط یک آرمان نظری نبود، بلکه تحقق عینی نیز یافت.

انقلاب، موجب گذار جامعه ی ایران از استبداد سلطنتی به آزادی دینی شد.

- خبرگزاری فارس،گروه دیدگاه؛ علیرضا معاف در یادداشتی با پرداختن به ویژگی های مجلس انقلابی و کارآمد، نوشت: 1- مقدمه جمله حکیمانه امام خمینی مبنی بر انکه مجلس در راس امور است بیش از انکه یک جمله إخباری باشد یک گزاره إنشایی است بدان معنا که باید مجلسی سر کار بیاید که بتواند در راس امور کشور قرارگرفته و مقدرات کشور را ریل گذاری کند.

اگر مجلس بخواهد در راس امور باشد باید مجلسی قوی، مستقل، محکم، مستحکم و در یک کلام انقلابی و کارآمد باشد.

کارآمدی مجلس در سالهای اخیر به دغدغه جدی خردمندان و خواص و همچنین مردم تبدیل شده است.

نقش آفرینی موثر، نتیجه بخش و اثربخش مجلس در بزنگاههای کشور نظیر تصمیمات برجامی و بنزینی این سوال جدی را در ذهن بسیاری از مردم ایجاد کرده است که چرا مجلس شورای اسلامی کارآمدی لازم را ندارد.

تحقق مجلسی که عصاره فضائل ملت و در راس امور باشد نیاز به خوانش مجدد مولفه های مجلس کارآمد، متدین و انقلابی دارد.

2- کارآمدی مردم سالاری دینی در حالی که در جامعه ی پیشاانقلاب، مردم سالاری، یک خیال خام و دست نیافتنی بود و همگان می دانستند که انتخابات، فرمایشی و صوری ست و رأی مردم، کمترین تأثیری در سرنوشت شان ندارد، با وقوع انقلاب، ناگهان و یکباره، ورق برگشت و ره صدساله، یک شبه پیموده شد.

انقلاب اسلامی، نه تنها خود مصداق انقلاب اجتماعی تمام عیار بود و به صورتی شگفت انگیر و آرمانی، همه ی ظرفیّت های اجتماعی و مردمی را به صحنه آورد و جامعه را به طور کامل، در راستای برانداختن سلطنت و برپایی حکومت دینی، بسیج کرد، بلکه در مراحل بعدی نیز از مراجعه به مردم و تعهد به اراده ی اجتماعی ، غفلت نکرد.

انقلاب، از سال نخست پیروزی، مراجعه به مردم را در دستور کار خویش قرار داد و هرگز مجال نداد مردم از صحنه و میدان نقش آفرینی و تعیین کنندگی سیاسی و اجتماعی خارج شوند، و به حوزه ی زندگی شخصی و دغدغه های روزمره و نازل، بسنده کنند.

برای انقلاب و از نظر انقلاب، در صحنه بودن و ایفای نقش مردم، یک ارزش مستمر و بنیادین بود، تا آنجاکه انقلاب، تداوم حیات خویش را، مشروط به حضور مردم کرد و کنارگیری و حاشیه‎ نشینی آنها را، برابر با زوال و نابودی خود انگاشت.

ما هم با تاریخ بیگانه ایم و هم حافظه ی تاریخی قوی و پُرگنجایشی نداریم، وگرنه نباید فراموش می کردیم که در حکومت پهلوی، وضع مشارکت مردم و منزلت اراده و خواست مردم در سرنوشت سیاسی و اجتماعی شان چگونه بود.

باید به چهل سال گذشته بازگردیم و تاریخ برای یکبار دیگر، برای امروز و برای به دست آوردن تحلیل واقع بینانه ای از دستاوردها و نتایج انقلاب، بخوانیم.

واقعیّت حاکی از این است که در اثر انقلاب، شأن مردم از هیچ کاره ، به همه کاره تغییر یافت و مردم و اراده ی آنها، از حاشیه به متن کشیده شد.

دیکتاتوری سلطنتی که در شخص شاه، متمرکز بود و تمام قدرت ها و اختیارات را از همگان سلب کرده بود، کمترین جایی برای تحقق و اعمال اراده ی اجتماعی باقی نگذاشته بود، به طوری که همه ، هیچ انگاشته می شدند.

خواست مردم، باید در امتداد خواست شاه قرار داشت، بلکه مردم حقّ نداشتند در عرض شاه، خواست و میلی داشته باشد و امری را مطالبه کنند.

آنچه که اهمّیّت داشت، اراده ی ملوکانه بود، نه اراده ی مردم .

اراده ی مردم، بی ارزش و بی اعتبار بود و هیچ امری را در ساخت سیاسی و اجتماعی، تعیین نمی کرد.

البته این که شاه، اراده ی اجتماعی را هیچ می انگاشت و به آن بها نمی داد، بی جهت نبود، چون او به خوبی می دانست که چنانچه مجال و مهلتی به اراده ی اجتماعی بدهد و امکان تحقق آن را فراهم نماید، به ناچار باید از قدرت، کناره گیری کند و با سلطنت وداع نماید.

پس میدان و مجال ظهور به اراده ی اجتماعی دادن، همان و فروپاشی حکومت پهلوی، همان.

بنابراین، هیچ انگاری اراده ی اجتماعی ، بی دلیل نبود و از محاسبات و حدس های ذهنی شخص شاه درباره ی نسبت مردم با او و حکومت خودکامه اش برمی خاست.

با این حال، او برای همیشه نتوان در برابر اراده ی اجتماعی مقاومت کند و به سرکوب آن ادامه دهد، چون این اراده، آنچنان قوی و مقتدر بود که هر آنچه در مقابلش قرار داشت را ویران می کرد و به هر حال، راهی در تاریخ برای خود می گُشود تا تحقق عینی یابد.

و چنین نیز شد؛ در سال پنجاه و هفت، اراده ی اجتماعی بیش از گذشته، به صحنه ی بازی سیاسی آمد و یکه تازانه و قدرتمندانه، شاه را به چالش طلبید و در نهایت، او را به عقب راند.

به این ترتیب، باید انقلاب کبیر اسلامی را، عالی ترین و راقی ترین تجلّی اراده ی اجتماعی مردم ایران شمرد که حتّی در مقایسه با سایر انقلاب های معاصر نیز، پیش روانه تر و کمال یافته تر است.

مردم سالاری برخاسته از انقلاب اسلامی، سه خصوصیّت عمده دارد: نخست این که از نظر اثرگذاری بر ساخت سیاسی و اجتماعی، واقعی/ حقیقی/ صادقانه/ تعیین کننده/ تغییردهنده است، نه نمایشی/ صوری/ دروغین/ ساختگی/ فرمایشی ؛ دوّم این که از نظر کمّیّت مشارکت و حضور مردمی، حداکثری/ بیشینه/ حدّ اعلاء است، نه حداقلّی/ ناچیز/ اندک ؛ سوّم این که از نظر ریشه و سرچشمه ی ایدئولوژیک، قُدسی/ الهی/ دینی است، نه سکولار/ شیطانی/ طاغوتی .

چنین ترکیب و هندسه ای در هیج جای جهان معاصر، شبیه و نظیر ندارد و به راستی، منحصر به انقلاب اسلامی ایران است.

انقلاب ایران، که عهد تاریخی تازه ای را پیش روی انسان معاصر نهاد، سلسله مفاهیم متفاوت و بی سابقه ای را نیز خَلق کرد و آن گاه در جهت تحقق عملی و عینی شان کوشید، که مردم سالاری دینی، از این جمله است.

مردم سالاری دینی که مجرا و سازوکار خاص و متفاوتی برای مشارکت اجتماعی ست، سه خصوصیّت یاد شده در متن خود دارد و به همین واسطه، هرگز نمی توان آن را با مردم سالاری سکولار که در غرب شایع است، مقایسه کرد.

به تعبیر مغز متفکّر انقلاب، علامه ی شهید آیت الله مرتضی مطهری، باید چنین گفت که مردم سالاری غربی، حیوانیّت رهاشده است و مردم سالاری دینی، انسانیّت رها شده .

نمی توان و نباید از کارنامه ی پُر درخشش و خیره کننده ی انقلاب درباره ی مردم سالاری و مشارکت اجتماعی سخن گفت، ولی به نقش خاصی که امام خمینی و رهبر انقلاب در این باره ایفا کردند، اشاره ای نکرد.

واقعیّت آن است که چنانچه عنان و زمام کار به دست اینان نبود، مردم سالاری حتّی به فرض محال تحقق انقلاب نیز، وضع دیگری داشت و هرگز بدین صورت، ستایش آمیز و درخور تقدیر نبود.

از این جمله، دفاع های قاطعانه و دشمن ساز رهبر انقلاب، مثال زدنی ست: این که ایشان در برابر جریانی که خواستار دست کاری در شرایط و زمینه های انتخابات بود، مقاومت کرد و انتخابات را حقّ مردم و از آن مردم دانست و کمترین مداخله ای در آن نکرد؛ این که ایشان در مقابل کسانی که به بهانه ها و اغراض سیاسی کارانه ای می خواستند برپایی انتخابات را به تأخیر انداختند، ایستاد و تصریح کرد که انتخابات، باید حتّی بدون یک روز تأخیر برگزار شود؛ این که ایشان به زیاده خواهی نیروهای فتنه گر در سال هشتادوهشت، پاسخ مثبت ندارد و در برابر لشکرکشی خیابانی ، آراء مردم را نادیده گرفت و از جمهوریّت ، عقب نشینی نکرد؛ این که ایشان، رأی مردم را حقّ الناس شمرد و بدان حُرمت شرعی و دینی بخشید و نظام اسلامی را امانت دار رأی مردم معرفی کرد که هرگز به آن خیانت نکرده و نخواهد کرد؛ این که ایشان تصریح کرد که مردم سالاری را صادقانه پذیرفته به آن باور دارد و به آن باور دارد و هرگز با آن مواجهه ی سیاست بازانه و اقتضایی ندارد؛ و .

.

اینها و واقعیّت های دیگری از این دست که ما از آنها بی خبریم؛ گواه آن است که چنانچه بازیگر اصلی این میدان، رهبر انقلاب نبود، چه بسا انقلاب در مسیر دیگری قرار می گرفت و نسبت دیگری با مردم سالاری می داشت.

مردم سالاری دینی، ریشه های ایدئولوژیک دارد، یعنی ایمانی/ اعتقادی/ دینی است.

از این رو، مشارکت اجتماعی در الگوی اسلامی و انقلابی، داوطلبانه/ خودجوش/ اختیاری/ ارادی است، نه تحمیلی/ اجباری/ قهری/ تحکّمی .

پس این که مشارکت اجتماعی در ایران پساانقلاب، از پایین و مهندسی نشده است، نه از بالا و فرمایشی ، به این حقیقت بازمی گردد که چنین مشارکتی، از نوعی الزام باطنی/ قلبی/ درونی برمی خیرد و حاصل غلیان و فاعلیّت حس مسئولیّت ایمانی و تعهد الهی ا ست.

برخلاف چنین رویّه ای، مردم سالاری ها و مشارکت های سکولار، یا بر انگیزه های مادّی/ معیشتی/ این جهانی/ خودخواهانه تکیه دارند، یا بر انگیزه های دیوان سالارانه/ بوروکراتیک/ اداری .

مردم سالاری دینی، به سبب این که ریشه در دین دارد و دین نیز داعیّه ی جهان شمولی دارد و انسان مسلمان، قائل به جهان وطنی ست، حتّی در چارچوب تنگ انگیزه های ملّی/ قومی/ وطنی نیز محصور نمی شود.

در این فلسفه ی اجتماعی، انسان به این سبب که انسان است و برخوردار از فطرت الهی و متعهد به شریعت خدایی، برداشتی از عالَم و منزلت خویش در آن دارد که بسیار وسیع و پهن دامنه است.

پس این که از حوزه ی شخصی اش پا فراتر می نهد و نسبت به آنچه که در جامعه می گذرد، احساس مسئولیّت می کند و جامعه را نیز در بُعد محلّی، محدود نمی کند و به جامعه ی انسانی و جهانی می نگرد، همه و همه، برخاسته از جهان بینی الهی است.

در دوره ی پساانقلاب، سرمایه ی اجتماعی و ثروت های معنوی ناظر به زندگی جمعی ، افزایش چشمگیری یافت.

انقلاب به دلیل این که امر اجتماعی را بر امر سیاسی ، مقدّم شمرد و اراده ی اجتماعی را در سایه ی اراده ی تشریعی الهی قرار داد، موجبات رشد فزاینده و شتابان امر اجتماعی را فراهم کرد و جهان اجتماعی را از اندوخته های هویّتی و ذخایر معنایی ، انباشته کرد.

در دوره ی پساانقلاب، امر اجتماعی، امر سیاسی را تعیین و به خود مشروط کرد و اراده ی مردم بر سیاست، غلبه یافت، به صورتی که پا نهادن به قلمرو قدرت سیاسی، وابسته به اراده و خواست مردم شد.

از سوی دیگر، جوهر و سرشت الهی انقلاب، هیچ چیزی را در عرض رضایت و حکم خدای متعال قرار نداد و مردم سالاری را به خودبنیادی انسان، تعبیر نکرد، بلکه بر هدایت الهی و تقیّد مردم سالاری به دین ، تأکید کرد.

تجربه موفق انتخابات در مردم سالاری دینی مطابق اصل ششم قانون اساسی، در جمهوری اسلامی، امور کشور باید با اتکای به آرای عمومی اداره شود.

مطابق اصل بیست و ششم قانون اساسی، گروه های سیاسی و صنفی آزادند، و هیچ کس را نمی توان از شرکت در آنها منع، یا به شرکت در از آنها مجبور کرد.

پس از انقلاب، مشارکت مردمی، بر اساس تفکّر اسلامی، تئوریزه شد.

[1] عنصر جمهوریّت، نه یک انتخاب تصادفی یا قهری، بلکه ناشی از الزام نظری بود.

التزام انقلاب به جمهوریّت، منشأ دینی دارد، نه بیرونی/ سکولار/ ضمیمه شده به دین.

مردم سالاری دینی، ریشه های عمیق ایدئولوژیک در سنّت فکری بومی/ اسلامی دارد.

مردم سالاری دینی؛ راه سوّم در میان دیکتاتوری سلطنتی و دموکراسی سکولار بود.

در گفتمان انقلاب، مردم، ولیّ نعمت حاکمان هستند.

در صحنه بودن مردم، خواست همیشگی انقلاب بوده است.

انقلاب با جهشی برق آسا، دیکتاتوری سلطنتی/ اختناق و استبداد/ تحقیر و حاشیه‎ نشینی را به مردم سالاری دینی/ مردم گرایی خداپسندانه تبدیل کرد.

[2] در انقلاب، دو راهی یا حکم دین یا مشارکت مردم، شکسته شد.

مردم سالاری دینی، راه سوّمی در برابر دیکتاتوری سلطنتی و دموکراسی غیر دینی است.

در منطق دینی انقلاب، ظلم/ جور/ استبداد/ خودکامگی نسبت به مردم، مشروع نیست.

در نظام اسلامی، قهر/ غلبه/ تغّلب/ فریب/ خدعه/ نیرنگ/ اعمال زور، معنا ندارد.

[3] در منطق دینی انقلاب، مردم نسبت به حاکمیّت سیاسی، حقّ دارند.

در دولت دینی، روش اصالی و اوّلی، استدلال و اقناع است، نه تحکّم و تحمیل و زور.

دولت دینی، حداکثری/ تمامیّت خواه/ متمرکز/ جامع القوا/ نافی مشارکت مردم نیست.

انقلاب، مشارکت مردم را از نقطه ی زیر صفر، به حدّ اعلا رساند.

مردم سالاری دینی، مشارکت در چارچوب هدایت الهی است.

[4] انقلاب بنا به دلایل اعتقادی، رأی مردم را حقّ الناس می شمارد.

انقلاب بنا به دلایل اعتقادی، رأی مردم را امانت می شمارد.

نظریه ی مردم سالاری دینی، سخن تازه/ فکر نو/ حرف مبدعانه ی انقلاب است.

مشارکت مردمی در انقلاب، فقط یک آرمان نظری نبود، بلکه تحقق عینی نیز یافت.

انقلاب، موجب گذار جامعه ی ایران از استبداد سلطنتی به آزادی دینی شد.

انقلاب در هیچ لحظه ای، تهی از مشارکت مردمی نبوده است.

پس از انقلاب، بدون هیچ وقفه ای، مردم در سطح سیاسی و اجتماعی، فعّال و تعیین کننده شدند.

انقلاب در طول چهار دهه ی گذشته، همواره خواهان حضور مردم بوده است.

[5] مردم سالاری تحقق یافته در انقلاب، در تاریخ ایران، استثنایی ست.

دلیل ماندگاری انقلاب با وجود بحران های ویرانگر، اجتماعی بودن/ مردمی بودن/ بدنه ی اجتماعی داشتن آن است.

[6] مردم سالاری تحقق یافته در انقلاب، صادقانه است، نه سرمایه سالار/ پول محور، موقتی/ دوره ای و اقتضایی/ گُزینشی.

جمهوری اسلامی، چیزی غیر از مردم نیست.

انقلاب، نسبت این همانی با مردم دارد.

جمهوری اسلامی، واقعیّتی جز مردم ندارد.

نسبت این همانی انقلاب با مردم، یعنی حاکمان، از مردم و در خدمت مردم هستند.

جمهوریّت برخاسته از انقلاب، واقعی/ اکثری و صادقانه/ راستین است.

تعهد عملی تمام عیار انقلاب به نتایج و لوازم مردم سالاری، مثال زدنی بوده است.

رمز پیروزی و بقای انقلاب، یکی انگیزه ی الهی ایجاد حکومت اسلامی ست؛ و دیگری وحدت و اجتماع ملّت.

[7] رمز پیروزی و بقای انقلاب، اجتماع ملّت بر مَدار انگیزه ی الهی ایجاد حکومت اسلامی ست.

سرّ ایجاد و استمرار انقلاب، همبستگی اجتماعی مردم بر مَدار مقصد الهی برپایی حکومت اسلامی ست.

اقتدار/ استحکام/ مقاومت جمهوری اسلامی در برابر توطئه ها/ دشمنی ها/ کارشکنی ها، حاصل پشتوانه ی مردمی/ جمعی/ اجتماعی آن است.

تمام نهادهای انقلاب، ریشه های مستحکم مردمی دارند.

شکل گیری نهادهای انقلاب، حاصل احساس مسئولیّت مردم نسبت به سرنوشت انقلاب است.

چهل سال، حضور مستمر و فزاینده ی مردم در راهپیمایی های سالیانه ی انقلاب، در دنیا نظیر ندارد.

استمرار حضور مردم در راهپیمایی هایی سالیانه ی انقلاب، عمیق باور آنها به انقلاب را نشان می دهد.

مردم سالاری در انقلاب، مستمر، صادقانه و حداکثری بوده است.

در اثر انقلاب، اراده ی مردم، جایگزین اراده ی ملوکانه شد.

[8] انقلاب، خواست مردم را جایگزین خودکامگی شاه کرد.

انقلاب، سایه ی خودکامگی های شاه را از اراده ی مردم برچید.

انقلاب، مردمی را که هیچ کاره بودند، همه کار کرد.

انقلاب، مردم را از حاشیه ی سیاست، به متن سوق داد.

در سیاست پیش از انقلاب، مردم هیچ کاره بودند.

به تعبیر رهبر انقلاب، نظام جمهوری اسلامی، چیزی جز ملّت ایران نیست.

نظام اسلامی، تبلور اراده ی مردم است، نه یک نظام بوروکراتیک و اشرافی بریده از مردم.

نظام جمهوری اسلامی، تجسّم ساختاری خواست مردم است.

در اثر انقلاب، مردم از تماشاگران سیاست، به تعیین کنندگان آن تبدیل شدند.

انقلاب، شکاف میان مردم و حکومت را به اتحاد این دو تبدیل کرد.

نیرومندی بدنه ی اجتماعی انقلاب، سرّ اقتدار آن در برابر بیگانگان است.

قوّت جنبه ی مردمی انقلاب، آن را از تهدیدهای بنیان برافکن، عبور داده است.

انتخابات های مربوط به نهادهای حاکمیّت.

انقلاب چه در استقرار اصل حاکمیّت و چه در گزینش حاکمان و نهادهای حاکمیّتی، مبتنی بر رأی مردم بوده است.

  تکثّر نیروها و جریان های سیاسی که در موقعیّت انتخاب شدن قرار می گیرند، نشانه ی واقعی بودن مردم سالاری دینی است.

وقوع چرخش های سیاسی ناگهانی، نشان دهنده ی انتخابات آزاد/ مهندسی نشده/ سازمان نیافته/ برنامه ریزی نشده بوده است.

وجود نوسانات سیاسی گسترده و اساسی در نهادهای حاکمیّتی در دوره های مختلف، حاکی از واقعیّت داشتن مردم سالاری بوده است.

تغییرات سیاسی ناشی از انتخابات، گواه وفاداری و صدق انقلاب نسبت به مردم سالاری است.

روند انتخابات در دوره ی انقلاب، هیچ گاه متوقف نشده است.

روند انتخابات در دوره ی انقلاب، متداوم/ مستمر/ همیشگی بوده است.

  جمهوری اسلامی، هیچ گاه در آراء مردم، خیانت نکرده است.

پیروزی جریان مخالف دولت مستقر به عنوان مجری انتخابات، نشان دهنده ی سلامت انتخابات است.

این که ولیّ فقیه، رأی مردم را از لحاظ شرعی، حقّ الناس قلمداد می کند، خصوصیّت منحصر به فرد انتخابات در ایران است.

از جمله دلایل اعتبار و سلامت انتخابات در ایران، حقّ الناس شمرده شدن رأی مردم از لحاظ دینی است.

انقلاب، انتخابات فرمایشی/ تشریفاتی/ فرمایشی را برچید و انتخابات حقیقی/ واقعی/ اثرگذار را حاکم کرد.

  برگزاری سی و شش انتخابات در طول چهل سال گذشته، نشانه ی تعهد عملی انقلاب به مشارکت مردمی ست.

[9]   تجربه ی مردم سالاری در ایران پساانقلاب و غرب دموکراسی غربی، بیگانه با دین و در برابر دین است.

در غرب، میان دین و دموکراسی، همگرایی برقرار نشده است.

دموکراسی غربی، حیوانیّت رها شده است.

دموکراسی غربی، صورت عینی نفسانیّت جمعی ست.

دموکراسی غربی، مظهر تفکّر اومانیستی است.

دموکراسی غربی، دموکراسی فارغ از اخلاق و ارزش های انسانی ست.

ذات نظام سرمایه داری، حتّی دموکراسی سکولار را نیز برنمی تابد.

نظام سرمایه داری در غرب، دموکراسی را به منافع خود، محدود کرده است.

نظام سرمایه داری با در اختیار داشتن رسانه ها، جایی برای دموکراسی واقعی، باقی نگذاشته است.

حقیقت و پشت پرده ی دموکراسی غربی، سرمایه سالاری ست، نه مردم سالاری.

تمام سازوکارهای دموکراسی در غرب، زیر سیطره ی نظام سرمایه داری است.

دموکراسی در غرب، متعهد به منافع سرمایه سالاران صهیونیست است.

نظام سرمایه داری، امکان وجود و اثرگذاری هرگونه تفکّر مستقل را زدوده است.

در مقایسه با انتخابات کشورهای دیگر، حتّی آمریکا و فرانسه به عنوان نمادهای دموکراسی نظام لیبرالی، میزان مشارکت در ایران، بیشتر است.

ایران، صدرنشین/ قلّه نشین/ سرآمد مردم سالاری در جهان است.

میانگین درصد مشارکت در انتخابات پارلمانی ایران، از میانگین کشورهای غربی، بالاتر است.

در یک قرن اخیر، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همیشه نیمی از مردم شرکت نکرده اند.

درصد مشارکت مردم برای انتخاب اعضای کنگره نیز، همیشه بین 30 تا 40 درصد در نوسان بوده است.

میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی فرانسه نیز،  بین 40 تا 60 درصد است.

  در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، 55٫7 درصد واجدان شرایط رأی دهی در آمریکا، به پای صندوق های رأی رفته اند.

این عدد نسبت به سال 2012، رشد اندکی داشته، اما به رکورد سال 2008 که 58.

3 درصد بود، نرسیده است.

از جمله کشورهای توسعه یافته که مشارکت انتخاباتی در آنها، کمتر از ایران است، می توان به فرانسه (67.

9 درصد)، آلمان (66٫1 درصد)، اتریش (65٫9 درصد)، انگلیس (65٫4 درصد)، کانادا (62.

1 درصد) و ژاپن (52 درصد) اشاره کرد.

در غرب، سیاست گریزی و بی تفاوتی سیاسی، رایج شده است.

غیر سیاسی شدن جامعه ی غربی، ناشی از واقعیّت نداشتن دموکراسی است.

در انتخابات های پارلمانی ایران، درصد مشارکت از 51 درصد تا 71 درصد، متغیّر بوده است.

  حضور 85 درصدی مردم در انتخابات، اتّفاقی ست که در هیچ یک از کشورهای مهد دموکراسی، رخ نداده است.

مشارکت مردم ایران در انتخابات سال 96، به میزان 73 درصد بود، این عدد، بالاتر از میزان مشارکت مردم بسیاری از کشورهای توسعه یافته، از جمله ایالات متحده است.

از سال 92 تا 96، درصد مشارکت مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری، روی 73 درصد، ثابت مانده است.

مشارکت سیاسی مردم ایران، حدّ نصاب های رایج را درهم شکسته است.

کمترین مشارکت مردم در انتخابات ایران، برابر با بالاترین مشارکت در امریکاست.

میانگین مشارکت مردم در هیچ یک از انتخابات ها، کمتر از پنجاه درصد نبوده است.

  3- مولفه ها و شاخصه های مجلس کارآمد برای تدقیق و فهم عمیق شاخصه های مجلس مستقل، قوی و کارآمد باید نقاط نزاع گفتمانی و نقاط تعارض عملکردی مجلس کارآمد با مجلس ناکارآمد را تبیین نمود.

در طرح واره جدولی ذیل هشتاد و چهار مولفه مجلس کارآمد و در مقابل آن مجلس ناکارآمد را بازخوانی می کنیم.

طبعا برایند این مولفه ها مردم را در تشخیص مصادیق یاری خواهد نمود.

  [1].

احدی شرعاً نمی تواند به کسی، کورکورانه و بدون تحقیق،‏‎ ‎‏رأی بدهد.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 18؛ ص 336؛ 22 بهمن 1362).

[2].

هر چه به سر این ملّت مظلوم در طول زمان، پس از مشروطیّت تا دوره ی‏‎ ‎‏آخر انتصابات ستمشاهی آمد، به طور قاطع، از مجلس های فاسد بود که ملّت در انتخاب‏‎ ‎‏نمایندگانش، یا هیچ دخالت نداشت، یا دخالت بسیار ناچیزی داشت.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 18؛ ص 334؛ 22 بهمن 1362).

ما در دوره ی قبل از انقلاب، دیکتاتوری و در حاشیه بودن مردم ، و بی اعتنایی به مردم را در امر حکومت دیده ایم.

مردم قبل از انقلاب، هیچ نقشی در مدیریّت کشور و تعیین مدیران نداشته اند؛ چنان که پادشاهان و اطرافیان شان، می آمدند و می رفتند، امّا مردم، فقط تماشاچی بودند.

انقلاب اسلامی آمد و مردم را از حاشیه به متن آورد و مردم شدند صاحب اختیار(حضرت آیت الله حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای؛ در مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ی ریاست جمهوری؛ 12 مرداد 1396).

[3].

در نظام اسلامی، قدرتی که از قهر و غلبه و اعمال زور و تغلّب حاصل شده باشد، مشروع نیست، بلکه قدرت باید برخاسته از اختیار و اراده ی مردم باشد.

(همو؛ شب ظلمانی شاهنشاهی؛ تهران: انشارات انقلاب اسلامی، 1395، ص 5.

/ در مراسم سالروز رحلت امام خینی؛ 14 خرداد 1393).

[4].

آرای مردم در مقابل حکم خدا، رأی نیست؛ ضلالت است.

ما می خواهیم که احکام‏‎ ‎‏اسلام، در همه جا جریان پیدا بکند و احکام خدای تبارک و تعالی حکومت کند.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 8؛ ص 280؛ 4 تیر 1358).

[5].

از آغاز انقلاب تاکنون، یکی از اهداف شوم و پلیدی که همواره مورد توجّه‏‎ ‎‏استکبار جهانی و نوکران خارجی و داخلی آنان بوده است، دور کردن مردم از صحنه های‏‎ ‎‏انقلاب و گسستن پیوندهای پولادین آنان با آرمان های اجتماعی ـ سیاسی اسلام بوده‏‎ ‎‏است.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 21؛ ص 8؛ 11 فروردین 1367).

‎‏ همه، مسئول سرنوشت کشور و اسلام می باشند؛‏‎ ‎‏چه در نسل حاضر و چه در نسل های آتیه.

و چه بسا که در بعض مقاطع، عدم‏‎ ‎‏حضور و مسامحه، گناهی باشد که در رأس گناهان کبیره است.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 21؛ ص 421؛ 15 خرداد 1368).

اگر بخواهید در مقابل دنیا، اظهار حیات ‎‏بکنید [.

]، باید مشارکت کنید.

اگر‏‎ ‎‏ـ خدای نخواسته ـ از عدم مشارکت شما، یک لطمه ای بر جمهوری اسلامی وارد بشود،‏‎ ‎‏[.

] مسئول‏‎ ‎‏پیش خدا هستیم.

مسئله، مسئله ی ریاست جمهور نیست؛ مسئله، مسئله ی اسلام است.

‏(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 19؛ ص 327؛ 8 مرداد 1364).

‎‏ اگر خدای نخواسته‏‎ ‎‏بر اسلام یا کشور اسلامی، از ناحیه ی عدم دخالت در سرنوشت جامعه، لطمه و صدمه ای‏‎ ‎‏وارد شود، یک یک تمام ملّت در پیشگاه خدای قهّار توانا، مسئول خواهیم بود.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 18؛ ص 335؛ 22 بهمن 1362).

[6].

مردم نباید کنار بروند، اگر مردم کنار بروند، همه شکست می خوریم.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 18؛ ص 242؛ 20 آذر 1362).

[7].

بی تردید، رمز بقای انقلاب اسلامی، همان رمز پیروزی است؛ و رمز پیروزی را ملّت می داند و نسل های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن، انگیزه ی الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی؛ و اجتماع ملّت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد.

(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه ی امام؛ ج 21، ص 404).

[8].

انقلاب، حکومت پادشاهی را که حاکمیّت شخصی بود، ریشه کن کرد و به جای آن، حاکمیّت مردمی را به وجود آورد.

در آن دوره، شاه را صاحب مملکت می شمردند، اما انقلاب، مملکت را به صاحبان اصلی اش که ملّتند، برگرداند، و این مردم هستند که با حضور و انتخاب خود، تعیین کننده اند(حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای؛ در دیدار مردم در حرم مطهر رضوی؛ 1 فروردین 1395).

[9] .

از اوّل انقلاب تا امروز، نصاب شرکت مردم در انتخابات، پایین نیفتاده و تنزّل نکرده است، بلکه رقم مشارکت، در مقایسه با انتخاب های دنیا، رقم بالا و نصاب برجسته است.

معنای شرکت وسیع مردم در انتخابات این است که نظام اسلامی، توفیق یافته مردم سالاری دینی را تثبیت و نهادینه کند؛ مردم سالاری، به یک جریان عادی تبدیل شده است.

این برای کشوری که در طول قرن های متمادّی، با حکّام مستبد و دیکتاتور، گذران می کرده است، چیز کمی نیست، و باید قدر آن را دانست.

این نعمت بزرگ را ناسپاسی نکنیم؛ همچنان که در سال هشتادوهشت، عدّه ای این نعمت الهی را ناسپاسی کردند، و همچنین این که کسانی، انتخابات را ناسالم می شمارند(حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای؛ در دیدار مردم در حرم مطهر رضوی؛ 1 فروردین 1393).

 
کلید واژه ها: مجلس - انقلابی - کشور - مردم - مشارکت مردمی - مردم سالاری - امام خمینی - ریل گذاری - دینی - خبرگزاری - تصمیمات - کارآمدی - مشارکت - سالاری - خمینی - ایران - مردمی - جامعه - آزادی - دغدغه - آرمان - ویژگی - نظری - معنا - امام - خواص - سوال - تحقق - کلام - معاف

آخرین اخبار سرویس:
سخنگوی دولت: تلاش می کنیم کمترین آسیب در جلسه FATF متوجه کشور شود

در انتخابات حضوری هوشمندانه، هوشیارانه و فعال داشته باشیم

رونمایی از خودروهای جدید تولید داخل در حاشیه هیات دولت

واکنش دادستانی قم به منتقدین برخوردهای ولنتاینی

ظریف: نیاز داریم مردم بهترین حضور را در انتخابات داشته باشند

تخلف تبلیغاتی نامزدهای مجلس در برخی مناطق مازندران

کسی که می گوید تحریم اثر ندارد حامی آمریکاست

کدخدایی: شاهد مشارکت 50 درصدی در انتخابات خواهیم بود

فیلم| به کمپین سلفی افتخار بپیوندید

تصویب لایحه اصلاح قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه ‏های کشور

یک میلیون و 480هزار لرستانی واجد شرایط رای دادن در انتخابات

اعلام موضع آیت الله ناصری در انتخابات مجلس/ حمایت از تمام نامزدهای مؤمن انقلابی

اردبیل میزبان برگزاری آزمون شفاهی حافظان زیر 10 سال

چه کسانی تذکر انتخاباتی گرفتند/ تمهدیدات لازم برای روستاهای محاصره در برف در روز رای گیری

کاندیداها برای خدمت به مردم با یکدیگر رقابت کنند

390 نفر از 60 کشور؛ متقاضی شرکت در مسابقات بین المللی قرآن ایران

جوانان، مخاطب برگزاری مسابقات بین المللی قرآن هستند

حمایت 260 نفر از امنا و معتمدین محلات تهران از «لیست وحدت»

25 درصد نامزدهای انتخابات مجلس در استان بوشهر انصراف دادند

تعیین 60 مدرسه شهری و روستایی به عنوان شعب اخذ رای در ابهر

فعال بودن 6 هزار معدن در کشور/ اکتشافات عمقی مورد توجه است

مردم به کاندیدای مطلوب چه اصلاح طلب باشد و چه اصولگرا، رای بدهند

مشارکت مردم در صحنه انتخابات سند پایداری نظام است

مراکز بهاران زودتر تعیین تکلیف شوند

ربیعی: آمار کشته شدگان آبان در چند روز آینده اعلام می شود

نامه دولت به رحمانی فضلی و شمخانی برای تعیین تکلیف اعلام آمار کشته شدگان حوادث آبان

ادعای العرب نزدیک به سعودی: همزمانی سفر لاریجانی به لبنان با چهلمین روز ترور سردار سلیمانی اتفاقی نیست / گویا ایران مسئولیت سر و سامان دادن دوباره به حشد الشعبی عراق را به سیدحسن نصرالله سپرده

جهرمی به بیان جزییات حملات سایبری هفته گذشته پرداخت

شکوفا شدن استعدادهای دانش آموزان با اجرای شیوه های نوین آموزش در کشور

اگر کارت ملی ندارید و میخواهید در انتخابات شرکت کنید؛ بخوانید

در دانشگاه سمنان به روی صنعتگران و دانش آموزان باز می شود/برپایی70 غرفه برای پذیرایی از مخاطبین

340 نامزد انتخاباتی در استان اصفهان انصراف دادند

4 فرزند حاج قاسم سلیمانی بر سر مزار پدر

واکنش جهانگیری به نامه ای که متهم محیط زیست درباره برخوردهای نامتعارف منتشر کرد

گزارشگر سازمان ملل : ترور سردار سلیمانی نقض قوانین بین المللی است

علوی: امنیت در کشور برای انتخابات حفظ شده است

سرلشکر باقری: انتخاب آگاهانه مجلس را در راس امور قرار خواهد داد/ حضور مردم همواره خنثی کننده توطئه های رنگارنگ دشمن بوده است

برخورد با 32 واحد صنفی بدلیل فروش اقلام ولنتاین در قم

جهرمی: حملات سایبری هفته گذشته، اثر زیادی روی کارکرد ما نداشت

افشای توهین منجر به درگیری روخو و زلاتان در رختکن منچستریونایتد

ثبت 120 مورد تخلفات انتخاباتی در قزوین

واکنش جهانگیری به نامه یکی از متهمان محیط زیستی /جای گله وجود دارد اما بعد از انتخابات

تمام تلاشم را برای رفع مشکلات کارکنان خواهم کرد

نماهنگ عربی «الرّد الحاسم»در خونخواهی شهدای جنایت تروریستی آمریکا

ویدئو/متهم کردن سناتور دموکرات به دلیل دیدار با وزیر امور خارجه ایران

کسب گدایان حرفه ای یکی از کسب های حرام محسوب می شود

برگزاری جشن میلاد کوثر در زندان مهاباد

آخرین اخبار انتخاباتی استان کرمانشاه

استخدام منشی در مجموعه رستورانهای بین المللی میلینیوم کیش

ایده ها و پیشنهادهای شورای پژوهش و هوشمندسازی در منطقه21 مورد بررسی قرار می گیرند

آمادگی یگان ویژه برای تامین آرامش رای دهندگان

چند نکته جادویی برای تمیز کردن آشپزخانه

ادعای العرب نزدیک به سعودی: همزمانی سفر لاریجانی به لبنان با چهلمین روز ترور سردار سلیمانی اتفاقی نیست / گویا ایران مسئولیت سر و سامان دادن دوباره به حشد الشعبی عراق را به سیدحسن نصرالله سپرده

رییس دولت اصلاحات از هیچ لیستی حمایت نمی کند

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

امام جمعه پاوه: مردم با حضور در انتخابات دشمنان را مایوس می کنند

زنان ایلامی از نمایندگان آینده چه می خواهند؟

پیش بینی 16 صندوق سیار اخذ رای برای روستاهای سیروان

برخورد 19 ماشین رالی در مسابقات اتومبیل رانی

جایگاه نشریه های ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی

حوزه دانش خود را درباره فضای مجازی و شبهات موجود در این زمینه تقویت کند

استخدام مهندس معمار خانم مسلط به نقشه کشی و 3dmax در تهران

استخدام پذیرش ترجیحا بازنشسته آقا و خانه دار خانم در سوییت آپارتمان

استخدام پرستا یا بهیار خانم جهت شیفت شب درمانگاه در تهران

شناسنامه شاخص های عدالت جنسیتی رونمایی شد

استخدام تعدادی نیروی ساده و نیمه ماهر جهت MDF در اصفهان

انیمیشن| انتخاب من؛ تغییر نجومی اموال

استخدام منشی جهت انجام امور اداری در یک مرکز ترک اعتیاد

مناظره انتخاباتی نامزدهای مجلس در دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار می شود

ظریف: درباره جعبه سیاه هواپیما حرف های مرا تقطیع کردند/ دیدار با سناتورها اتفاق جدیدی نیست

روحانی: مشکلات کشور با وحدت، همدلی، انسجام و همکاری حل می شود

ربیعی: آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه ظرف چند روز آینده اعلام می شود

بیش از 390 نفر متقاضی شرکت در مسابقات بین المللی قرآن ایران

ساختمانهای قزوین 16 سانتیمتر نشست دارد

نگاهی به «شورای نگهبان در آمریکا»

کتاب «وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی» منتشر می شود

تقی پور: مجلس دهم سواد سایبری ندارد

الهیان: مجلسِ امروز دچار زوال حکمرانی شده / مجلس دهم به شفافیت آرا رای نداد چون مردم را نامحرم دانست

پس از انقلاب مساجد به عنوان روش و سبک حاکمیت دینی فعال شدند

واکنش جهانگیری به نامه یکی از متهمان محیط زیستی /جای گله وجود دارد اما بعد از انتخابات

دوم اسفند مردم با حضور در پای صندوق های رأی افتخار بیافرینند / شکستن تحریم و حصر ایران مهمترین وظیفه است

پاکسازی شهر بعد از هر انتخابات گزینه ای که نباید فراموش شود

استخدام فروشنده خانم جهت کار در مشهد

شرکت در انتخابات واجب است | با حضور خود نظام را تقویت و دشمن را ناامید کنیم

راه برون رفت از مشکلات حضور مؤثر و انتخاب درست است

حمله با کوکتل مولوتف به یک ستاد انتخاباتی در تهران!

واکنش جهانگیری به نامه منتشر شده از سوی یکی از متهمان محیط زیستی

در دانشگاه سمنان به روی صنعتگران و دانش آموزان باز می شود/برپایی70 غرفه برای پذیرایی از مخاطبین

مجلس آینده با رویکرد اقتصادی شکل می گیرد

قطعی نبودن اعزام نماینده استانداری به شهرستانها

مجلس شورای ملی چگونه سردار سپه را شاه ایران کرد؟

اقتصاد ایران؛ چاهی که برای نامزدهای انتخابات نان دارد/ بازی «دفاع از حقوق کارگران»، از انتخاباتی به انتخابات دیگر

نامه دولت به رحمانی فضلی و شمخانی برای تعیین تکلیف اعلام آمار کشته شدگان حوادث آبان

ربیعی: آمار کشته شدگان آبان در چند روز آینده اعلام می شود

واکنش جهانگیری به نامه منتشر شده از سوی یکی از متهمان محیط زیستی: روز یکشنبه حتما در دولت این موضوع را مطرح می کنیم / اگر لازم باشد در دولت افرادی را مامور می کنیم تا با رییس قوه قضاییه گفت وگو کنند

تلاش برای ایجاد وحدت رویه در امور مربوط به پدیدآوری، طراحی، احداث و نگهداری از تجهیزات ترافیکی

مشارکت مردم چهارمحال و بختیاری در انتخابات همواره حداکثری بوده است

گفت وگوی عوامل «دست فرمون» با مخاطبان

افزایش مشارکت در انتخابات؛ نه به کارزار فشار حداکثری بدخواهان

دیجیتال سازی 11 درصد منابع کتابخانه ملی

مجلس انقلابی و کارآمد؛ لازمه مردم سالاری دینیِ کارآمد

مجلس انقلابی و کارآمد؛ لازمه مردم سالاری دینیِ کارآمد