مطالب مرتبط:
عادل الجبیر: توپ در زمین ایران است
صفر تا صد علم مدیریت/ چرا انقلاب صنعتی در ایران تحقق پیدا نکرد؟
فرهاد مجیدی: بازی در خارج از ایران قابل پذیرش نیست/ برای خودم و بازیکنان دلیل قانع کننده ای پیدا نکردم
استقبال از تصمیم وزارت ارتباطات برای پخش زنده پرتاب ماهواره ظفر
وزیر مشاور دولت سعودی: توپ در زمین ایران است
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 08:502020-01-25سياسي

جهش فناوری فضایی ایران با ماهواره ظفر/ به زودی به مدار زمین دست پیدا می کنیم


رییس سازمان فضایی ایران پرتاب ماهواره ظفر و قرار گیری این ماهواره در مدار زمین را جهشی قابل توجه در دستیابی ایران به فناوری فضایی عنوان کرد.

- مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر" جزییات پرتاب ماهواره ظفر که قرار است با ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شود و چشم انداز ایران در حوزه فناوری فضایی را تشریح کرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرتاب ماهواره ظفر اظهار داشت: تمامی فعالیت های اجرایی برای پرتاب این ماهواره انجام شده و این ماهواره کاملاً آماده پرتاب است.

براری با بیان اینکه چهار تیم برای آماده سازی ماهواره ظفر همکاری کرده اند، خاطرنشان کرد: هم اکنون آماده سازی پایگاه پرتاب، آماده سازی ماهواره، آماده سازی استقرار ایستگاه ماهواره و اتصال ماهواره و ماهواره بر انجام شده است.

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: تست های کاملی از ایستگاه هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات ماهواره انجام شده و همه چیز آماده پرتاب ماهواره از ایستگاه زمینی به مدار زمین است.

وی با اشاره به سه مأموریت تصویر برداری از پایش پدیده های روی زمین، ذخیره و ارسال داده ها و نیز اندازه گیری تشعشعات فضایی به عنوان مأموریت های ماهواره ظفر، یادآور شد: این ماهواره می تواند از 256 نقطه پیام ارسال کند که این پیام می تواند به صورت صوتی و یا متنی انجام شود.

براری این ویژگی را کاربردی برای استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در ماهواره ها عنوان کرد و گفت: با اجرای این مأموریت می توان از سنسورهای ماهواره برای دریافت اطلاعات روی زمین استفاده کرد و در مناطقی که امکان دریافت اطلاعات و دیتا امکان پذیر نیست، ماهواره می تواند در این مقاصد کاربرد داشته باشد.

رییس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: در زمینه اندازه گیری تشعشع نیز با توجه به اینکه تصمیم داریم به مدار زمین در لایه های ژئو و لئو دست پیدا کنیم، اطلاعاتی که از تشعشعات فضایی به دلیل پدیده های کهکشانی از این ماهواره دریافت می شود، می تواند برای متخصصان کاربردی باشد.

مسیر پرپیچ و خم فناوری را طی کرده ایم وی با بیان اینکه با ساخت ماهواره ظفر مسیر تحقیق و توسعه فناوری فضایی در کشور طی شده است، اظهار داشت: تمام تست های این ماهواره به صورت موفقیت آمیز انجام شده و هر کدام از مراحلی که در راستای ساخت این ماهواره انجام شده، یک موفقیت به حساب می آید.

در این راستا تقریباً اکثر راه و مسیرهای پرپیچ و خم فناوری را طی کرده ایم و قرارگیری ماهواره در مدار، آخرین مرحله محسوب می شود.

رییس سازمان فضایی ایران گفت: عزم مان را جزم کرده ایم که به مدار فضایی زمین دست پیدا کنیم و از این پس اقدامات فضایی در حوزه ماهواره را پیوسته دنبال خواهیم کرد تا به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم.

براری تأکید کرد: حتی اگر ماهواره در مدار قرار نگیرد، باز هم به منزله شکست نیست و ما درصد بالایی از موفقیت را در حوزه فناوری فضایی طی کرده ایم.

ماهواره پیام سه دقیقه در خلاء فعال بود وی با بیان اینکه مسیر فناوری فضایی در هر مرحله می تواند یک موفقیت محسوب شود، اظهار داشت: برای اولین بار است که می خواهیم ماهواره ایرانی را به مدار بالای 500 کیلومتر از زمین و در ارتفاع 530 کیلومتری از سطح زمین قرار دهیم.

رییس سازمان فضایی ایران گفت: در ماهواره پیام، مسیر انتخاب شده برای مدار 500 کیلومتری بود که این ماهواره با موفقیت از پایگاه بلند شد و مرحله اول پرتاب را با موفقیت طی کرد اما زمانی که به ارتفاع بالای 500 کیلومتر رسید، 40 ثانیه زمان کم آورد و با این حال سه دقیقه در خلاء فعال بود و عملکرد ارسال دیتا را انجام داد.

براری تصریح کرد: به این ترتیب ما می توانیم بگوییم این ماهواره نیز با شکست همراه نبوده و ما توانستیم این ماهواره را به مدار 500 کیلومتری زمین پرتاب کنیم.

اما هم اکنون برای ماهواره ظفر قصدمان پرتاب به بالای 500 کیلومتری زمین است که یک موفقیت در چرخه فناوری فضایی محسوب می شود.

دستیابی به ارتقاء مداری با ماهواره بر سیمرغ وی با اشاره به جزییات ماهواره بر ایرانی سیمرغ و تفاوت آن با ماهواره بر سفیر گفت: ماهواره بر سفیر، ماهواره ایرانی را در اندازه 50 کیلوگرم و در مدار 250 کیلومتری از سطح زمین با طول عمر ماندگاری 45 روز قرار داد اما ماهواره بر سیمرغ قابلیت حمل ماهواره تا 250 کیلوگرم را دارد و در مدار بالای 500 کیلومتری از سطح زمین قرار می گیرد و به نوعی با این ماهواره بر شاهد ارتقای مداری خواهیم بود.

همچنین طول عمر این ماهواره بر به 5 سال می رسد و برخلاف ماهواره بر سفیر که در مدار بیضوی زمین قرار گرفت، سیمرغ می تواند به صورت دایروی، دور کره زمین در هر 94 دقیقه بچرخد.

براری خاطرنشان کرد: طول عمر ماهواره ظفر بیش از یک و نیم سال در نظر گرفته شده که با ماهواره بر سیمرغ و با وزنی حدود 130 کیلوگرم قرار است به فضا پرتاب شود.

این یک جهش فناوری است که می تواند ایران را به یک مدار عملیاتی در سطح زمین برساند و این ماهواره یک مسیر تحقیقاتی را طی کند.

رییس سازمان فضایی ایران گفت: هر مرحله از انجام این پروژه، یک موفقیت محسوب می شود و برای طراحی و ساخت ماهواره ظفر 80 متخصص حدود سه سال زمان گذاشته و کار کرده اند.

ایران یکی از 6 کشور دنیا در ساخت پایگاه پرتاب معاون وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه ایران به دانش ساخت پایگاه پرتاب دست یافته است، گفت: هم اکنون 6 کشور در دنیا توانایی ساخت پایگاه پرتاب ماهواره را دارند که ایران یکی از آنهاست و ما موفق شده ایم که در کلاس جهانی به این دانش دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه به دانش چرخه کامل فناوری فضایی تسلط پیدا کرده ایم، اظهار داشت: پرتاب ماهواره امید در مدار 250 کیلومتری سطح زمین که حدود 14 سال پیش انجام شد، اولین گام ایران در رسیدن به فناوری فضایی بود و امروز با پرتاب ماهواره ظفر به بالای مدار 500 کیلومتری زمین، این فناوری را تثبیت می کنیم.

اگرچه خطاها و ناشناخته هایی در این مسیر وجود دارد اما با پیوستگی و تکرار این فرآیند، عزممان را جزم کرده ایم که به مدار بالای زمین دست پیدا کنیم.

سال آینده چندین ماهواره پرتاب می کنیم رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در ادامه برنامه های دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره، سال آینده برنامه پرتاب چندین ماهواره مخابراتی و سنجشی را در دستور کار داریم، گفت: قصد توقف در حوزه پرتاب ماهواره را نداریم و تمام تلاشمان این است که بتوانیم ابتدا به مدار پایین زمین که در ارتفاع 500 تا هزار کیلومتر است، دست پیدا کنیم و پس از آن ماهواره خود را در مدار ژئو که 36 هزار کیلومتری از سطح زمین است، قرار دهیم.

وی یادآور شد: تست ماهواره پیام از نظر ما موفقیت آمیز بود چرا که در دنیا نیز کمتر سابقه دارد که یک کشور در دومین پرتاب خود، ماهواره ای را به بالای 500 کیلومتری مدار زمین برساند.

براری ادامه داد: حدود 11 کشور در جهان توانمندی پرتاب و قرارگیری ماهواره در مدار را دارند که یکی از این کشورها، ایران است.

بر این اساس برنامه ما این است که ماهواره بعدی خود را در مدار 7 هزار کیلومتری زمین تست کنیم.

رییس سازمان فضایی ایران تأکید کرد: زمان تولید بعدی ماهواره ها را به کمتر از یک سال می رسانیم چرا که هم اکنون توانایی تولید ماهواره در کشور وجود دارد.

وی افزود: ایران به دنبال دستیابی به فناوری صلح آمیز فضایی است و موضوع ماهواره بر با موشک کاملاً متفاوت بوده و این دو موضوع، فناوری های متفاوتی دارند.

بنابراین تلاشمان این است که به صورت کاملاً شفاف، تکنولوژی پرتاب ماهواره و انجام پروژه های مربوط به آن را برای مردم اطلاع رسانی کنیم و معتقدیم چیز پنهانی نداریم.


کلید واژه ها: ماهواره - ماهواره ظفر - پرتاب ماهواره - پرتاب - فناوری فضایی - سازمان فضایی ایران - فضایی - ایران - سازمان فضایی - رییس سازمان - فناوری - مدار زمین - سازی - ماهواره بر سیمرغ - ایستگاه - سازمان - قرار - حوزه فناوری - مرتضی براری - آخرین وضعیت - براری - زمین - رییس - مدار - استقرار - خبرنگار - فعالیت - پایگاه - همکاری - کنترل

آخرین اخبار سرویس:
کرونا ساعت کار ادارات را دو ساعت کاهش داد

کرونا مجلس شورای اسلامی را تعطیل کرد

مقام آذری : 224 نفر مشکوک به ابتلا به کرونا در جمهوری آذربایجان در قرنطینه هستند

جشن عروسی عجیب داخل توالت زنانه ! + عکس

کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

علم الهدی: تعطیلی نماز جمعه توجیهی ندارد؛ برای تعطیلی این هفته هم با ما مشورت نکردند / بلای [کرونا]از بلاد کفر آمده

نماز جمعه این هفته در شهرستان های استان تهران برگزار نشد

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم/همه باید پیشگیری، مهار و درمان را جدی تر بگیریم

وزیر بهداشت:شاهد پیک بیماری کرونا در روزهای آتی خواهیم بود/هفته سختی را در پیش داریم/مدارس کل کشور تا دوشنبه تعطیل است

رونمایی از بزرگترین شاهنامه جهان در هند

پیام تسلیت سردار کارگر

ترخیص شهردار منطقه 13 از بیمارستان

مجادله قانونگذاران آمریکایی با پامپئو بر سر «کرونا» و ترور سردار سلیمانی

کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

لرستانی ها همواره مرد روزهای سخت و حماسه اند/ 3 انتظار از مسئولان

کاهش دو ساعته ادارات با تصمیم ستاد یا استاندار

آغاز ثبت نام آزمون داخلی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از فردا

انتقاد عباس عبدی از شایعات مجازی درباره کرونا

ظریف: راه حل کرونا، دور از سیاسی کاری است

نیمی از نمایندگان مجلس هنوز تست کرونا نداده اند

مقام آذری : 224 نفر مشکوک به ابتلا به کرونا در جمهوری آذربایجان در قرنطینه هستند

ایزد گنه ببخشد و دفع «وبا» کند

آخرین اخبار از کرونا| حداقل پنج کشور دیگر آلوده شدند

لرستانی ها همواره مرد روزهای سخت و حماسه اند/ 3 انتظار از مسئولان

شهرهای آلوده قرنطینه و ارگان های دولتی تعطیل شوند

ارسال پنجاه هزار کیت تشخیص کرونا از چین به ایران

درماندگی شورای شهر گلستان در انتخاب یک شهردار

سپاه پاسداران درگذشت پدر سرلشکر ایزدی را تسلیت گفت

انتصاب اعضای ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا

کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

کاهش دو ساعته ادارات با تصمیم ستاد یا استاندار

سیدعباس حاج احمدی، مداح پیشکسوت در گذشت

درخواست تعطیلی جلسات علنی و غیر علنی و ملاقات های مردمی مجلس شورای اسلامی

نماینده ولی فقیه در سوریه:شایعات با هدف دلسرد کردن مردم برای مقابله با کروناست

استقبال از بهار با کاشت 15 هزار مترمربع گل

کاملا از پادگان ها و مراکز نداجا مراقبت می کنیم

استقبال از پویش قرائت سوره حمد / حمله سایبری به سایت شبکه قرآن

دستورالعمل پیشگیری و کنترل ویروس کرونا به تاسیسات گردشگری و هتل های سراسر کشور ابلاغ شد

پیام تسلیت دادسرای ویژه روحانیت به دادستان کل کشور

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

تعطیلی مدارس و دانشگاه های استان ایلام

آدام شیف خواست گزارش های ترور خاشقجی از حالت سری خارج شوند

روز های سخت، اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

استاندار البرز از واحدهای تولیدی برای تولید اقلام ضروری، قدردانی کرد

انستیتو پاستور کیت تست کرونای وزارت دفاع را تایید کرده است

شهردار کرونایی منطقه 13تهران از بیمارستان مرخص شد

کاهش دوساعته ادارات برای مقابله با کرونا

تعطیلی اماکن عمومی برای مقابله با بحران ها تصمیم ملی است

خبر مهم سخنگوی دولت از ساخت کیت تست کرونا توسط وزارت دفاع / نیروهای مسلح عهده دار عفونت زدایی شدند/ماسک به اندازه کافی داریم

آمادگی نیروهای مسلح برای برپایی بیمارستان صحرایی و تولید کیت های تشخیص کرونا

برایان هوک : سیاست دولت ترامپ تغییر نظام ایران نیست

ظریف : راه حل »کرونا« همکاری همه کشورها به دور از سیاسی کردن آن است

تعطیلی مجلس تا اطلاع ثانوی

تصاویر کمتر دیده شده از مرحوم سید هادی خسروشاهی

آمادگی چین برای ارسال کمک و ارائه روش های مبارزه با کرونا

راه حل کرونا همکاری و همدلی همه کشورها به دور از سیاسی کردن آن است

راه حل کرونا همکاری و همدلی همه کشورها به دور از سیاسی کردن آن است

آخرین وضعیت پادگان های ارتش از زبان معاون بهداشت ارتش

پیام تسلیت رییس سازمان بازرسی به دادستان کل کشور

ارسال 50 هزار کیت تشخیص کرونا و دستگاه های اکسیژن ساز از چین به ایران

کاهش دوساعته ادارات برای مقابله با ⁧کرونا

آمادگی چین برای ارسال کمک و ارائه روش های مبارزه با کرونا

دومین محموله کمک های چین برای مقابله با کرونا در راه ایران

تصمیمی برای تعطیلی جلسات مجلس گرفته نشده است

علم الهدی: تعطیلی نماز جمعه مشهد بخاطر کرونا توجیه ندارد

ارسال 50 هزار کیت تشخیص کرونا و دستگاه های اکسیژن ساز از چین به ایران

روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

پل دوآب ویسیان از پروژهای قرارگاه سازندگی خاتم نیست

تسلیت سپاه درپی درگذشت پدر سرلشکر ایزدی

جلسات مجلس به دلیل کرونا تا اطلاع ثانوی برگزار نمی شود!

کاملا از پادگان ها و مراکز نداجا مراقبت می کنیم

روزهای سخت اما قابل مدیریتی را پیش رو داریم

شرایط قلبی و ریوی شجریان بهتر از قبل است

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک های تخصصی بیشتر به ایران

خنثی شدن یک حمله سایبری بزرگ به زیرساخت های کشور در روزهای اخیر

از سوء استفاده شبکه های معاند از کرونا تا جوسازی علیه علما و مراجع

پمپئو مدعی پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با کرونا شد

کاهش دوساعته ادارات برای مقابله با ⁧کرونا

استاندار البرز از واحدهای تولیدی برای تولید اقلام ضروری، قدردانی کرد

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

جهانگیری: همه باید پیشگیری، مهار و درمان کرونا را جدی تر بگیریم

بچه های وزارت دفاع کیت تست کرونا را ساخته اند و انستیتوی پاستور نیز در آزمایشات مختلف آن را تایید کرده است

ورودی های کهگیلویه و بویراحمد برای پیشگیری از شیوع کرونا کنترل می شوند

موضوع کرونا یکی از حلقه های جنگ اقتصادی علیه ایران است/بزرگنمایی کرونا محکوم است

جهانگیری: همه باید پیشگیری، مهار و درمان کرونا را جدی تر بگیریم

استقرار کاروان سلامت احسان در قم

هفته سختی پیش رو داریم/ مردم از تردد های غیرضروری جدا پرهیز کنند

«پل دوآب ویسیان» از پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نیست

کیت تست کرونای ساخت وزارت دفاع به تایید انستیتوی پاستور رسید

580 نفر طی 9 روز گذشته در بیمارستان های قم بستری شده اند

او تاریخ عظیم مکتوبات و مکاتباتِ مذاهب و نهضت های آزادی بخش بود

مداح پیشکسوت در گذشت

خدمت به فرهنگ اسلام از اقدامات ارزنده حجت الاسلام خسروشاهی است

سفیر ایران در پکن: دومین محموله کمک های چین برای مقابله با کرونا امشب راهی ایران می شود

استقبال از پویش قرائت سوره حمد / حمله سایبری به سایت شبکه قرآن

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک های تخصصی بیشتر به ایران

پیام تسلیت رییس سازمان بازرسی به دادستان کل کشور

مهناز افشار| جنجال ماجرای ازدواج مجدد + عکس مراسم ازدواج

سخنگوی دولت: دستاوردهای مقابله با کرونا در هفته های آتی بیشتر خواهد شد

ایا 15 هزار نفر در ایران مبتلا به کرونا هستند ؟

جهش فناوری فضایی ایران با ماهواره ظفر/ به زودی به مدار زمین دست پیدا می کنیم

جهش فناوری فضایی ایران با ماهواره ظفر/ به زودی به مدار زمین دست پیدا می کنیم