مطالب مرتبط:
تاسیس پلیس امنیت اقتصادی ابتکاری پیشگامانه در حوزه ارتقای فضای کسب و کار
وزیر راه: اینچه برون فرصتی برای توسعه تجارت با کشورهای حوزه خزر است
وزیر راه: اینچه برون فرصتی برای توسعه تجارت با کشورهای حوزه خزر است
پلیس امنیت اقتصادی، پیشگام در ارتقای فضای کسب و کار
وزیر راه: اینچه برون فرصتی برای توسعه تجارت با کشورهای حوزه خزر است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 11:352020-01-24اقتصادي

فضای امن اقتصادی الزام توسعه صادرات به کشورهای همسایه


در حالی که یکی از اهداف دولت برای جبران درآمدهای نفتی، دو برابر شدن افزایش صادرات به کشورهای همسایه است، اما فعالان اقتصادی معتقدند که فضای امن اقتصادی برای توسعه صادرات وجود ندارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران و موانع ایجاد شده برای صادرات نفت، درآمدزایی از طریق صادرات غیرنفتی بیش از هر دوره دیگری دارای اهمیت شده است، به طوری که  مسئولان کشور و به ویژه مسئولان حوزه های مرتبط با بازرگانی به تحقق توسعه صادرات غیرنفتی تاکید فراوانی دارند.

برای تحقق این امر باید زیرساخت های آن هم فراهم شود و اگرچه مسئولان در جلسات مختلف با فعالان بخش خصوصی و صادرکنندگان در صدد حل مشکلات این بخش هستند، بطوری که حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی، سازمان توسعه تجارت ایران را ترمینال صادرات می داند و بزرگترین وظیفه این سازمان را برقراری ارتباط با  صادرکنندگان و تجار  عنوان می کند، اما فعالان اقتصادی و صادرکنندگان معتقدند علیرغم مشکلات زیادی که برای صادرات با توجه به تحریم ها دارند، هنوز بسیاری از زیرساخت های داخلی فراهم نیست و حتی وضع برخی قوانین، مقررات  و آیین نامه ها (اگرچه نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است) مانع توسعه صادرات است.

   همچنین به گفته حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت ایران و براساس مطالعات سازمان توسعه تجارت ایران کشورهای همسایه در سال 2018 به میزان 1160 میلیارد دلار واردات داشته اند، در حالی که سهم ما از این بازار فقط 24 میلیارد دلار بوده است، با توجه به اینکه یکی از اهداف دولت جمهوری اسلامی ایران رساندن صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه از 24  به 48 میلیارد دلار است، برای این کار چه باید کرد؟  *  فضای امن اقتصادی  برای توسعه صادرات وجود ندارد کاوه زرگران عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با خبرنگار فارس در رابطه با الزامات دو برابر شدن صادرات به کشورهای همسایه گفت: اولین گام برای توسعه صادرات شفاف سازی در انتشار آمارهای تجاری است، این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون سازمان های مربوطه اطلاعات صادرات و واردات را به صورت شفاف برای عموم منتشر نمی کنند.

  این فعال اقتصادی  با بیان اینکه اقتصاد و سیاست به هم گره خورده است، گفت: لذا بررسی اینکه در تجارت در چه وضعیتی هستیم، در هاله ای از ابهام قرار داد و به دلیل فقدان اطلاعات؛  رشد صادرات به طور دقیق مشخص نیست.

  رییس اتاق مشترک ایران و برزیل گفت: برای اینکه بخش خصوصی فعالیت اقتصادی و صادرات را گسترش دهد، باید یک فضای امن و مناسبی داشته باشد، در حالی که این فضا در اقتصاد ما و حتی در برخی از کشورهای همسایه به طور کامل حس نمی شود.

  زرگران با بیان اینکه اقتصاد و سیاست با هم گره خورده است، گفت: بازار صادراتی  عراق که سال ها برای آن تلاش و سرمایه گذاری شده بود، یک مرتبه به دلیل تنش های سیاسی دستخوش تغییرات شد و حجم صادرات به این کشور کاهش  دچار کاهش  و معلوم نیست، آینده این بازار صادراتی چگونه باشد.

این در حالی است که  اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در بیست و سومین سالروز ملی صادرات بیان کرد که  همسایگان مهمترین هدف صادراتی ما هستند، زیرا 15 کشور همسایه 1100 میلیارد دلار وارد می کنند و اگر درصد کمی از این بازار را به خود اختصاص دهیم، دارای حجم بالای صادرات خواهیم شد.

  زرگران با بیان اینکه در بازارهای اوراسیا هم در حوزه مواد غذایی و کشاورزی علیرغم وجود پتانسیل بالا نتوانسته ایم، سهم خوبی را به خود اقتصاد دهیم، گفت: صرفا انعقاد یک توافقنامه موجب توسعه مسیر صادرات نمی شود، زیرا صادرات یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای است و تا زمانی که زیرساخت های لازم برای آن فراهم نشود نمی توان انتظار داشت که دستاورد مناسب و قابل توجهی در حوزه صادرات فراهم شود.

  وی با بیان اینکه برای توسعه صادرات به کشورهای مشترک المنافع CIS یا اوراسیا رعایت یک سری الزامات لازم است، گفت:  زیرا سلایق و کالاهای مصرفی آنها با سلایق و کالاهای مصرفی صادراتی کشورهایی مانند عراق کاملا متفاوت است و ما باید برای صادرات به هر کدام از این کشورها و مناطق کالاهای مناسب با آن بازار را تولید کنیم، در حالی که این موضوع در کشور ما چندان نهادینه نشده است.

  این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه بازار صادراتی روسیه در بخش مواد غذایی یک بازار  28 میلیارد دلاری است،  بیان داشت: زمانی می توان گفت که ما در حوزه صادرات به روسیه موفق عمل کرده ایم که حداقل دو میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته باشیم.

  زرگران در پاسخ به این سوال که آیا کالاهای صادراتی ما برای صادرات به کشورهای حوزه CIS و اوراسیا از کیفیت و استانداردهای لازم برخورد نیست؟، گفت: خیر اتفاقا کالاهای تولیدی ما از استاندارد و کیفیت خوبی برخوردار است، اما کالاهای ما مطابق با ذائقه و سلیقه کشورهای حوزه  CIS و اوراسیا آنها نیست.

  وی در ادامه اظهار داشت: به عنوان مثال در خصوص صادرات مرغ به این کشورها از جمله روسیه اصلا نتوانستیم خوب عمل کنیم، زیرا براساس ذائقه مردم مرغ تولیدی در کشور ما درشت است، در حالی که مصرف کنندگان روسی، مرغ سبک را می پسندند.

  رییس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه ما فکر می کنیم که با امضای تفاهم نامه صادراتمان رشد می کند، گفت: این در حالی است که برای صادرات باید از بنیان تولی،  برنامه ریزی کرد و به صورت حرفه ای و اصولی این کار را انجام داد.

  وی همچنین بیان داشت: توسعه صادرات نیازمند شرکت های هدفمند صادراتی است که متاسفانه در حال حاضر فاقد چنین وضعیتی هستیم.

  * فرصت های صادرات به روسیه را از دست دادیم در همایش روز ملی صادرات جهانگیری معاول اول رییس جمهور هم به صراحت  به این موضوع  اذعان داشت که ما فرصت های صادرات به روسیه را به دلیل نداشتن شرکت های بزرگ صادراتی از دست دادیم، بنابراین باید به راه اندازی شرکت های بزرگ صادراتی توجه شود.

  محمدرضا مودودی سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران هم معتقد است که دو برابر شدن صادرات به کشورهای همسایه اصلا معلوم نیست با چه ساز وکاری قرار است محقق شود.

  وی در این باره گفت: اساسا یک چارچوب و نقشه راه مشخص برای تجارت خارجی کشور طراحی نکرده ایم.

در مجموع در امر توسعه صادرات با یک به هم ریختگی و از هم پاشیدگی در نظام مدیریت تجاری مواجهیم و با وضع قوانین محدوده کننده و ممنوع کننده دسترسی به اهداف را سخت کرده ایم.

  این گزارش می افزاید: در حالی که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و امکان صادرات بخصوص صادرات نفت و فرآورده های نفتی برای ما بسیار محدود شده است مهمترین راهکار توسعه صادرات غیرنفتی با کشورهای همسایه است که برای توسعه صادرات و رسیدن به این اهداف باید نقشه راه مشخصی ترسیم کرد و به گفته مودودی باید در این شرایط از مکانیزم های پارتیزانی توسعه صادرات استفاده کرد.

  انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: صادرات - توسعه صادرات - اقتصادی - کشورهای همسایه - صادرات غیرنفتی - سازمان توسعه تجارت ایران - مسئولان - توسعه - سازمان توسعه تجارت - بازرگانی - تحریم های ظالمانه - فعالان بخش خصوصی - غیرنفتی - فعالان اقتصادی - خبرگزاری فارس - افزایش صادرات - همسایه - کشور - فعالان - مدرس خیابانی - صادرکنندگان - تجارت ایران - ایران - درآمدزایی - حل مشکلات - بخش خصوصی - قائم مقام - وزیر صنعت - خبرگزاری - تحقق

آخرین اخبار سرویس:
محتکران و گرانفروشان ماسک در مازندران مراقب باشند

تلاش وزارت نفت برای عرضه نفت خام در بورس انرژی

تولید ماسک با حداکثر ظرفیت کارخانه ها

محتکران و گرانفروشان ماسک در مازندران مراقب باشند

خام فروشی نقطه ضعف بزرگی اقتصاد کشور است

استخدام تعدادی چرخکار ماهر در استان قزوین

استخدام حسابدار خانم در مجموعه تولیدی فروشگاهی چشمه نور

استخدام حسابدار خانم مسلط به سازه حساب در مشهد

استخدام طراح گرافیست مسلط به زبان انگلیسی - تهران

استخدام فروشنده آقا جهت همکاری در زنجان

استخدام کارشناس فروش و تحویل دهنده در مجتمع پل گیلان

بمب خبری بامداد شنبه: بازگشت رفقای سریال فرندز قطعی شد

استخدام طراح قالب و نقشه کش در تهران

استخدام سرپرست فروش در شرکت پزشکی داده گستران دنا در فارس

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت به ثمر کویر در تهران

استخدام طراح آشنا به دستگاه چاپ دیجیتال و چاپ مدیا

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا 1398/12/03

استخدام طراح قالبهای پلاستیک آشنا به برنامه سالید و کتیا

سقوط بازار سهام در جهان و افزایش قیمت طلا با شیوع جهانی ویروس کرونا

حداقل سرمایه تاسیس بانک برون مرزی در مناطق آزاد 50 میلیون یورو شد

پروازها به چین باری و با مصوبه دولت است

آغاز جلسات تحویل سامانه املاک به سازمان امور مالیاتی/سرمایه گذاران ملک مخالف راه اندازی سامانه هستند

نشست هفتگی دولت سوریه در استان حلب

تولید ماسک با حداکثر ظرفیت کارخانه ها/ ممنوعیت صادرات تا اطلاع ثانوی

پروازهای مسافری چین ادامه ندارد/ افزایش قیمت بلیت اتوبوس ویژه ایام نوروز

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز/ هر برگه یک میلیونی چقدر سود می گیرد؟

مهم ترین مشکل کرونا ویروس از زبان وزیر بهداشت

جزییات نرخ رسمی 47 ارز/ نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت |

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز/ هر برگه یک میلیونی چقدر سود می گیرد؟

استخدام طراح و سازنده دستگاه های نانوایی سنتی و صنعتی در تهران

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در شرکت مبدل تانک در اصفهان

استخدام همکار آقا جهت کار در مسگری - زنجان

وزیر راه: پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست

استخدام همکار آقا جهت کار در قنادی - زنجان

دلار 280 تومان گران شد

مبادله با کشور حاضر در لیست سیاه FATF مبادله ای مساله ساز و مشکل ساز است/ مسئولیت زیان تحمیل شده به کشور را چه کسی به عهده خواهد گرفت؟

استخدام فروشنده خانم جهت مزون ستاره شهر - زنجان

استخدام حسابدار خانم بصورت تمام وقت در آکادمی دوبله

افت 11 هزارو واحدی شاخص بورس تهران

مشکلاتی در استعلام شماره حساب ناشران نمایشگاه کتاب

بانک های لبنان؛ سیاست افزایش تنش با همه

تلاش وزارت نفت برای عرضه نفت خام در بورس انرژی

مرز مهران بسته شد/ معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز

ساخت دستگاه تولید گاید های جراحی فک و صورت در ایران

واریز سود سهام عدالت سال 97

کرونا ویروس تاثیری بر عرضه آیفون SE 2 ندارد

کدام نهاد از دستور رییس جمهور سرپیچی می کند؟ / اولتیماتوم وزیر کشور تا پایان سال + فیلم

تصمیم FATF خللی در تجارت خارجی ایران ایجاد نمی کند

پروازها به چین باری و با مصوبه دولت است

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز/ هر برگه یک میلیونی چقدر سود می گیرد؟

سقوط 200 واحدی داوجونز و جهش قیمت طلا با شیوع جهانی ویروس کرونا

امضای تفاهنامه همکاری میان وزارتخانه های صمت و راه و قرارگاه خاتم

استخدام کارمند خانم با تحصیلات مدیریت بازرگانی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت شیرینی فروشی در خراسان رضوی

استخدام همکار آقا و خانم در یک شرکت بازرگانی

هجوم ملخ های صحرایی در گناوه اطلاع رسانی شود

سند راهبردی و طرح جامع پایلوت توسعه ی خدمات الکترونیکی روستایی در چارچوب USO تدوین شد/ مدل ها و شاخص های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد/ از توانمندی های بخش خصوصی و دانشگاه ها در اجرای پروژه ها نهایت استفاده می شود

صدری: شاخص های پشتیبانی و پاسخگویی امور مشتریان شرکت مخابرات ایران بهبود یافت

بدهی کار دست باشگاه داد | برند استقلال امروز در مزایده فروخته می شود

خام فروشی نقطه ضعف بزرگی اقتصاد کشور است

نسخه جدید مرسدس بنز GLE آماده فروش شد

افت نرخ رسمی 25 ارز

شاخص بورس در آذربایجان غربی حدود 20 هزار واحد افزایش یافت

پنج طرح تنظیم بازار ویژه ایام پایانی سال در کردستان اجرا می شود

هدایت شغلی اصلی ترین رسالت کاریابی هاست

قیمت خودروهای داخلی 3 اسفند 98/ قیمت پراید اعلام شد

عبور صنعت پتروشیمی از تحریم ها

قرارداد تولید 5 هزار تن ریل بین ذوب آهن و قرارگاه خاتم برای خط آهن چابهار

توزیع سیستمی نهاده های دامی بدون رفع نواقص، چالش برانگیز است

دلار 280 تومان گران شد

بدهی کار دست باشگاه داد | برند استقلال امروز در مزایده فروخته می شود

مبادله با کشور حاضر در لیست سیاه FATF مبادله ای مساله ساز و مشکل ساز است/ مسئولیت زیان تحمیل شده به کشور را چه کسی به عهده خواهد گرفت؟

شکایت مردم از داروخانه ها و تجهیزات پزشکی به تعزیرات حکومتی

مقایسه تورم دی و بهمن ماه به تفکیک مواد خوراکی و غیرخوراکی+ نمودار

کاهش 56 درصدی بارش ها در شهرستان چادگان

اقتصاد تحریم شده ایران دلیلی برای ترسیدن از لیست سیاه FATF ندارد

توزیع برنج 8000 تومانی در میادین تره بار

سه کشور اوپک در فکر کاهش بیشتر تولید نفت

نرخ 47 ارز بین بانکی در 3 اسفند/ جدول

سقوط 200 واحدی داوجونز و جهش قیمت طلا با شیوع جهانی ویروس کرونا

قیمت جهانی نفت برنت به 58 دلار و 50 سنت رسید

نحوه استفاده از ماسک برای مقابله با بیماری های واگیردار

جهش بیش از یک و نیم درصدی قیمت فلز زرد

چه کسانی مشمول افزایش 15 درصدی دستمزد در سال آینده هستند؟

نرخ ارز آزاد در 3 اسفند 98

استخدام سوپروایزر فروش در شرکت آمای جهان گستر در کرمان

برند استقلال به مزایده گذاشته شد!

استخدام تکنسین برق صنعتی جهت شرکت فعال در استان البرز

آب شیرین کن ها از تهران می روند؟

استخدام جوشکار co2 و جوشکار برق و کارگر ساده تولید آقا در کرج

استخدام تخته کار جهت آشپزخانه شکوهیه در قم

صرفه جویی 32 میلیارد ریالی در واحد نورد گرم

استخدام طراح و گرافیست در یک شرکت بزرگ تولیدی صنعتی در کرج

استخدام تکنسین تاسیسات برودتی و حرارتی در کرج

کرونا چقدر بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود؟/ ویروس تحریم قبل از ویروس کرونا

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 1398/12/03

استخدام نیروی تولید جهت مجموعه هلدینگ سعادت - قم

استخدام خانه دار جهت کار در هتل در مشهد

استخدام کافی من جهت کار در هتل در مشهد

فضای امن اقتصادی الزام توسعه صادرات به کشورهای همسایه

فضای امن اقتصادی الزام توسعه صادرات به کشورهای همسایه