مطالب مرتبط:
قائم مقام وزیر علوم: ایران رتبه 62 نوآوری جهان را در اختیار دارد
استان زنجان در سال جاری به جهت میزان رشد و جهش رتبه کنکور، با هشت پله صعود در مقام نخست کشور قرار گرفته است
اداره کشور بدون کوپن به قیمت رانت و تورم سنگین
قایم مقام وزیر علوم: ایران رتبه 62 نوآوری جهان را در اختیار دارد
رتبه 62 نوآوری جهان به ایران رسید
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 ساعت 15:452020-01-23دانش

اداره هیچ سازمانی به سختی اداره دانشگاه نیست/ رتبه 61 کشور در نوآوری


قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروزه اداره هیچ سازمانی در کشور به سختی اداره دانشگاه نیست.

- ایسنا/خراسان رضوی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروزه اداره هیچ سازمانی در کشور به سختی اداره دانشگاه نیست.

عبدالرضا باقری صبح امروز 3 بهمن ماه، در همایش نظام حقوقی دانشگاه ها و دانشگاه جامع علمی کاربردی در تعامل با نهادهای اداری، قضایی و نظارتی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه به اقتضای همه مسئولیت هایی که برعهده دارد به عنوان یک نهاد علمی و فرهنگی ویژه، اثرگذار و ممتاز است.

وی افزود: طبق گفته حضرت امام خمینی "دانشگاه مبداء همه تحولات است" و در همه شئونات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه به صورت کوتاه مدت و بلندمدت و به دلیل ویژگی های مهمی که دارد اثرگذار است.

به صورت میانگین حدود 700 استاد در مراکز دانشگاه های ما بدون هیچ چشم داشتی عمر خود را صرف تدریس و تربیت فرزندان کشور می کنند.

دانشگاه علمی کاربردی با 250 هزار دانشجو بالاترین آمار تعداد دانشجویان را دارد.

سایر دانشگاه ها هم بین 2هزار تا 30 هزار دانشجو دارند.

اداره یک دانشگاه حساس ترین مسئولیت است قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: جوانان ما حتما مسئولیت های مهم اداری جامعه را در آینده برعهده دارند.

این موضوع و همچنین اقتضای سنی جوانان موضوعات مهمی هستند که باید در کنار انعطافی که لازم است در ضوابط، مقررات و قوانین برای این سازمان، مهم در نظر گرفته شوند.

به دلیل پیچیدگی هایی که وجود دارد، حساس ترین مسئولیت مربوط به اداره یک دانشگاه است و فرآیند انتخاب مسئول آن هم به کمک مقام های عالی کشور صورت می گیرد.

باقری خاطرنشان کرد: در همه دانشگاه های دنیا، دانشگاه ها در چارچوب مقررات خاص خود اداره می شوند.

ما نیز از ابتدای انقلاب تا کنون 4 مصوبه مهم برای اداره دانشگاه ها داشته ایم و این مصوبات مبنای مقرره گذاری و طرح ضوابط و مقررات در دانشگاه هاست.

مبنای عملکردهای ما نیز بر طبق همین چهار مصوبه است.

وی بیان کرد: یکی از این قوانین که قانون تشکیل هیات های امنا است، اجازه می دهد هریک از وزارت خانه های علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هیات امنا با استفاده از ضوابط و قوانین تشکیل دهند.

وظایف و اختیارات هیات امنا هم در همین قانون مورد توجه قرار می گیرد.

نکته دیگری که در این مصوبه وجود دارد این است که دانشگاه تنها دستگاه کشور است که بودجه متعلق به آن در قالب کمک است که این مورد یکی از اختیارات مهم و مناسبی است که دانشگاه ها از آن برخوردار هستند.

باقری تشریح کرد: قانون بعد مربوط به قوانین اهداف و مسائل مربوط به تشکیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در آن ذکر شده هریک از دانشگاه ها و موسسات، دارای یک شخصیت حقوقی مستقل هستند درحالی که سایر موسسات اینطور نیستند؛ بنابراین مسئولیت اداره هر دانشگاه برعهده رییس آن دانشگاه است و حتی نقش ستاد وزارت هم برای پشتیبانی و حمایت از دانشگاه ها است.

این قانون هم جزء موضوعات کلی است و مسئولیت ضوابط و مقررات هر دانشگاه بر عهده بالاترین مقام دانشگاه یعنی رییس دانشگاه یا رییس امور موسسه است.

وی افزود: قانون سومی که در اختیار داریم قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور است.

گفته شده که دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و.

دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی بدون رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های دولتی به ویژه قانون مناسبات عمومی کشور، قانون مدیریت خدمات کشور و.

هستند و فقط در چهار چوب مصوبات و آیین نامه های مالی و مالیاتی اداره می شوند که به تصویب هیات امنا می رسد و درنهایت توسط وزیر علوم یا وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اداره می شود.

در تبصره یک این قانون مجددا تاکید شده که اعتبارات اختصاص یافته توسط دولت به این مراکز و موسسه ها به عنوان کمک تلقی می شود و بعد از پرداخت توسط خزانه به عنوان هزینه قطعی منظور می شوند.

دانشگاه ها کمترین تخلفات مالی و اداری را دارند باقری گفت: دانشگاه ها به عنوان یک مرکز علمی از اختیارات خود به نحو مطلوب استفاده کردند.

آنها تلاش کردند با رعایت همه مناسبات و در چهارچوب آیین نامه ها عمل کنند.

تبصره یک خیلی مهم است و نشان دهنده این مطلب است که اختیارات دانشگاه ها در زمینه مالی بسیار فوق العاده است.

دانشگاه ها و مراکز عالی دستگاه هایی هستند که کمترین تخلفات مالی یا اداری را داشتند و دانشگاه ها به عنوان یک مرکز علمی از اختیارات خود هم به نحو مطلوب استفاده کردند.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: مصوبه چهارم مرتبط به شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در آنجا هم به دانشگاه ها، وزارت علوم و بهداشت اختیار داده شده که هیات عالی تجدید نظر زیر نظر وزیر و با حضور حقوق دانان برجسته تشکیل شود و به تخلفات یا شکایت های مربوط به دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی مربوط به تخلفات آموزشی و اداری رسیدگی کند.

باقری خاطرنشان کرد: یکی از سیاست هایی که در دوره آقای غلامی وجود داشته تعامل با همه دستگاه هایی است که در عرصه آموزش عالی مداخله دارند و به دلیل همین تعامل بسیار خوبی که باهمه این دستگاه ها وجود دارد، رؤسای دانشگاه های ما به بهترین نحو ممکن دانشگاه ها را اداره کردند و کمترین تخلفات و مشکلات به وجود آمده است.

وی افزود: آموزش عالی کشور یکی از دستگاه هایی است که در 40 سال گذشته بیشترین توفیق را در بین دستگاه های اداری کشور داشته است.

دانشگاه ها و مجموعه های فناوری ما به شدت به سمت شرایطی رفتند که پاسخگوی نیازهای روز کشور باشند.

امروزه ما تقریبا تمام نیروی متخصص مورد نیاز کشور را به غیر از رشته های انگشت شماری در داخل کشور تامین می کنیم.

رتبه 61 کشور در نوآوری قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شاخص جهانی کشور در نوآوری هر ساله در دنیا منتشر می شود و طبق آن در آغاز دولت یازدهم رتبه ما 120 بوده و درحال حاضر 61 است.

که این موفقیت را مرهون سیاست های درست قوه مقننه و دولت در دانشگاه ها و پارک ها بودیم البته هنوز این شاخص خیلی مطلوب نیست.

افزایش 70 درصدی بودجه پارک های علم و فناوری باقری گفت: تعداد پارک های علم و فناوری در سال 92 حدودا 3600 مرکز بوده که طبق آمار ما تا پایان سال 97 به 7760 واحد فناور رسیده است که از این تعداد بیش از 1600 واحد این پارک ها به شرکت های دانش بنیان تبدیل شدند.

بودجه پارک های علم و فناوری در ابتدای دولت 139میلیارد بوده که درحال حاضر 240 میلیارد تومان است که حدودا 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد افرادی که در این مراکز شاغل هستند و همه در بخش غیر دولتی و با استفاده از ثروت خلق شده توسط خود آنها به 57 هزار نفر رسیده است.

مدرک تحصیلی این افراد عمدتا از کارشناسی به بالا است.

کسب درآمد 10 هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: میزان فروش شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری در ابتدای سال 92 ، 452 میلیارد تومان بود که امروزه بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است.

این شرکت ها حدودا 70 میلیون دلار هم صادرات داشتند.

براساس آمارها، پارک ها و مراکز رشد به ازای هر 40 میلیون تومان پولی که از دولت و منابع عمومی دریافت کردند یک شغل دانش بنیان ایجاد کردند.

وجود 35 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور وی خاطرنشان کرد: رویکرد و تغییر مسیری که امروزه در دانشگاه های کشور اتفاق افتاده یکی از مهمترین موضوعات در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری است.

امروزه شرایط به گونه ای است که ماموریت های هر دانشگاه متفاوت است و نگاه ما در ستاد وزارت این است که دانشگاه ها باید بر اساس ضوابط و مقررات خود عمل کنند.

امروز ما در جهت تامین نیروی انسانی نه تنها در داخل کشور خوب عمل می کنیم بلکه حدود 35هزار دانشجوی خارجی در بخش های مختلف نیز تربیت می کنیم که امیدواریم تا پایان برنامه این آمار به 67 هزار نفر برسد.

این تغییرات سریع در جامعه و مواجهه دانشگاه ها با مسئولیت های جدید ضرورت انعطاف پذیری قوانین و مقررات را بیشتر می کند.

اداره هیچ سازمانی به سختی اداره دانشگاه نیست باقری ادامه داد: باتوجه به جایگاه حساس رییس دانشگاه انتظار ما از دستگاه ها این است که همواره مددکار و کمک دانشگاه ها باشند تا ما بتوانیم افرادی تربیت کنیم که بتوانند به جامعه به درستی خدمت کنند.

ماموریت های دانشگاه های ما این روزها علاوه بر ماموریت های ملی، بین المللی نیز هست و آنها باید بتوانند با دانشگاه های بزرگ دنیا تعامل کنند و دانش و فناوری هایی جدید را به کشور بیاورند.

مسئولان دانشگاه های ما باید وقت فکر کردن داشته باشند نه اینکه درگیر مسائل روزمره و جاری اداری باشند.

امروزه اداره هیچ سازمانی در کشور به سختی اداره دانشگاه نیست.

لذا امیدوارم همه ما یار و مددکار رییسان دانشگاه برای اجرای قوانین و مقررات باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - اداره - دانشگاه جامع علمی کاربردی - سازمانی - دانشگاه ها - قائم مقام - امروز - تحقیقات - حضرت امام خمینی - فرهنگی - کشور - فناوری - دانشگاه جامع - علمی کاربردی - نظام حقوقی - امام خمینی - صبح امروز - حضرت امام - مقام - صورت - وزیر - نهاد - علمی - میانگین - پردیسان - اقتصادی - کاربردی - برگزار - نظارتی

آخرین اخبار سرویس:
39 مورد مشکوک به کرونا در آذربایجان غربی

رضاگلزار| ماجرای عکس جنجالی و بیوگرافی + عکس

آموزش مجازی در دستور کار دانشگاه مازندران

شیلا خداداد| عکس لورفته بوسه جنجالی شد + بیوگرافی

مبتلا شدن 8نفر به کرونا در آذربایجان شرقی

ستاد دانشجویی مبارزه با کرونا در یزد شروع به کار کرد

مبتلا شدن 8 نفر به کرونا در آذربایجان شرقی

بسیج دانشجویی پیگیر مطالبات دانشجویان خارجی دانشگاه شهیدچمران اهواز است

نگذارید قوانین خاک بخورد! / شماره ششم نشریه دانشجویی《شهربانو》منتشر شد

سامانه ثبت نام آزمون فلوشیپ صبح فردا 10 اسفند ماه بسته می شود

کلاس های درس مراکز علمی کاربردی استان کرمان تا 16 اسفندماه تعطیل شدند

تولید 25 برابری هیدروژن با نور و زنگ زدگی!

چند نکته برای مقابله روان شناختی با کرونا

امضای تفاهم نامه همکاری دانشکده گردشگری ترکیه و دانشگاه آزاد واحد اردبیل

تولید 25 برابری هیدروژن با نور و زنگ زدگی!

سامانه ثبت نام آزمون فلوشیپ فردا صبح 10 اسفند ماه بسته می شود

دکتر سلیمانی: پناهندگی را در شأن خودم نمی دیدم

ساماندهی وضعیت ماسک در کشور/تعهد تولیدکنندگان برای توزیع شبانه روزی

عکسهای جنجالی شیلا خداداد با همسرش + بیوگرافی

فعالیت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان تا 17 اسفند تعطیل شد

دکتر سلیمانی: پناهندگی را در شان خودم نمیدیدم

ضدعفونی کردن دانشگاه آزاد اسلامی پیشوا برای پیشگیری از کرونا

پذیرش 371 دانشجوی جدید در دانشگاه علوم پزشکی لرستان

دانشمندان یک فوتون را سه قسمت کردند

دانشجویان مازندرانی مایع ضدعفونی کننده 77درصد تولید کردند

کلاس های درس دانشگاه آزاد لرستان تا 17 اسفند تعطیل شد

کلاس های درس دانشگاه آزاد لرستان تا 17 اسفند تعطیل شد

تایید ابتلای سه کردستانی به ویروس کرونا

3 نفر به آمار مبتلایان کرونا در خوزستان افزوده شد

دانشمندان یک فوتون را سه قسمت کردند

3 نفر به آمار مبتلایان کرونا در خوزستان افزوده شد

تعداد فوتی ها بر اثر ویروس کرونا زیر 20 نفر و تعداد بستری ها 580 نفر

کلاس های درس دانشگاه آزاد لرستان تا 17 اسفندماه تعطیل است

مستند ویدئویی با موضوع کرونا به همت بسیج دانشجویی اصفهان تولید شد

کلاس های درس دانشگاه آزاد لرستان تا 17 اسفندماه تعطیل است

آخرین اخبار کرونا

سومین جلسه بررسی وضعیت کرونا در اردبیل به ریاست استاندار تشکیل شد

هزار عضو هیأت علمی در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه آزاد جذب شدند

تعطیلی کلاس های حضوری دانشگاه شیراز تا پایان 16 اسفند

راه اندازی دو واحد تولید «ماسک» در کرمانشاه/ تولید روزانه 4 هزار ماسک در استان

کلاس های درس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان تا 17 اسفندماه تعطیل است

اولین تولید محتوای تصویری قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا از سوی گروه جهادی شهید مهدی عسگری

راه اندازی سامانه تلفنی 3113 ستاد مبارزه با کرونا +گزارش

کلاس های دانشگاه خوارزمی غیر حضوری و مجازی شد

شیلا خداداد| عکسهای دیده نشده با همسرش + بیوگرافی

تشکیل قرارگاه دانشجویی مقابله با کروناویروس در لرستان / هدف، کمک به فعالان حوزه بهداشت و درمان است

هیات علمی و کارکنان دانشگاه تهران باید روز شنبه در محل کار حاضر شوند

مایع ضدعفونی کننده سطوح از سوی هسته دارویی واحد پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی بوشهر تولید شد

هزار هیأت علمی علوم پزشکی در دانشگاه آزاد جذب می شوند

قرارگاه جهادگران رضوی جهت مشارکت برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرد

اعلام اسامی نهایی پذیرفته شدگان آزمون استخدام پیمانی سال 1398

جایگزین حریرچی مشحص شد

فناوری جدید تولید سریع هیدروژن با زنگ زدگی

قدرتمندترین انفجار گیتی

ابلاغیه رییس دانشگاه تهران درباره ادامه فعالیت ها در هفته آینده

قدرتمندترین انفجار گیتی

لغو کلاس های حضوری دانشگاه پیام نور

قدرتمندترین انفجار گیتی

ابلاغیه رییس دانشگاه تهران درباره ادامه فعالیت ها در هفته آینده

جذب هزار عضو هیات علمی در رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

کلاس های دانشگاه دامغان تا اطلاع ثانوی مجازی برگزار می شود

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور ارشد پزشکی

جذب هزار عضو هیات علمی در رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

3 بیمار مشکوک به کرونا در تبریز بستری شدند

فعالیت های آموزشی دانشگاه گیلان تا 15 اسفند تعطیل شد

کلاس های آموزشی دانشگاه امام خمینی تا آخر هفته جاری تعطیل شد

گروه جهادی سفیران سلامت دانشگاه علوم پزشکی قم به جنگ کرونا می رود

دستورالعمل عمومی پیشگیری از ابتلا به ویروس کویید 19 ترجمه و منتشر شد

ایجاد سامانه تلفنی برای پاسخگویی به سوالات در مورد کرونا توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران

مریخ می لرزد

بازگشت دانشجویان خارجی دانشگاه رازی بدون کرونا به عراق

راه اندازی «کارتابل فرهنگی» برای فعالیت دانشجویان علوم پزشکی

بازگشت دانشجویان خارجی دانشگاه رازی بدون کرونا به عراق

گرایی: برای تغییر وزن تابع تصمیم کادرفنی هستم

قربانیان کرونا را می توان بدون غسل و تکفین دفن کرد

فردا 10 اسفند؛ پایان مهلت دانشگاه ها برای دریافت وام های دانشجویی

مهلت دانشگاه ها برای دریافت مبالغ وام های دانشجویی فردا 10 اسفند به پایان می رسد

یک هفته خبرساز! / از تعطیلی دانشگاه ها به خاطر کرونا تا سیل در لرستان

کلاس های دانشگاهی غیرحضوری شد / از لغو تک تک آزمون های کشوری اسفندماه تا اعلام تاریخ برگزاری

اولین کنفرانس فلسفه تجربی اروپا برگزار می شود

اولین کنفرانس فلسفه تجربی اروپا برگزار می شود

مهلت ثبت نام در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی امشب 9 اسفند پایان می یابد

امشب 9 اسفند ماه، مهلت ثبت نام در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی پایان می یابد

دانشجویان خارجی دانشگاه رازی بدون کرونا به عراق بازگشتند

فراخوان ثبت نام نیرو های جهادی برای آموزش پیشگیری از کرونا در اصفهان منتشر شد

یک هفته خبرساز! / از تعطیلی دانشگاه ها به خاطر شیوع کرونا گرفته تا سیل در لرستان

دانشجویان دانشگاه های مرکزی خواستار تعطیلی دانشگاه ها هستند

کلاس های دانشگاهی غیرحضوری شد / از لغو تک تک آزمون های کشوری اسفندماه تا اعلام تاریخ جدید برگزاری آن ها

جدایی آموزش پزشکی از بدنه آموزش عالی اصلاح شود / رتبه اول استان فارس در سرمایه اجتماعی

برخورد مرگبار پژو با عابران پیاده در اهواز

دانشگاه علامه طباطبایی، پیگیر وضعیت بازداشت ضیاء نبوی

فارس من| ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد

بهنوش بختیاری بعد از جنجال کرونایی + عکس جدید

قربانیان کرونا را می توان بدون غسل و تکفین دفن کرد

فارس من|دانشگاه ها در صورت نبود امکان برگزاری کلاس حضوری، می توانند کلاس غیرحضوری برگزار کنند

قربانیان کرونا را می توان بدون غسل و تکفین دفن کرد

کشف قابلیت سکونت در یک سیاره فراخورشیدی

آخرین وضعیت تعطیلی دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری برای مقابله با کرونا

کلاس های آموزشی تا پایان سال غیرحضوری برگزار می شود / تعطیلی خوابگاه ها تا اطلاع ثانوی

می توان chr(034)مغزchr(034) را برنامه نویسی کرد؟

اداره هیچ سازمانی به سختی اداره دانشگاه نیست/ رتبه 61 کشور در نوآوری

اداره هیچ سازمانی به سختی اداره دانشگاه نیست/ رتبه 61 کشور در نوآوری