مطالب مرتبط:
تصاویر/ گرامیداشت حماسه دوم بهمن در ارومیه
اولین همایش ملی گام دوم انقلاب اسلامی و رسالت دانشگاه ها در اصفهان برگزار شد
اجمالی|نشست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی برگزار شد
23 حزب فعال استان مرکزی به ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی پیوستند/همه به نفع دو نفر کنار می کشند
امام جمعه کرمانشاه: انقلاب اسلامی «ما می توانیم» ملت ایران را به دنیا ثابت کرد
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 17:152020-01-22سياسي

حماسه دوم بهمن 57 برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی


دوم بهمن 57، سندی ماندگار در تاریخ آذربایجان غربی است که یادآور حماسه تاریخی به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه است.

- دوم بهمن 57 ارومیه میدانگاه نبرد مسلحانه نیرو های مردمی و چماق داران و مزدوران رژیم شاه بود؛ نبردی که در آن به روایت تاریخ برای نخستین بار نیرو های رژیم شاه برای مبارزه با مردم تانک و سلاح های سنگین ارتش را به خیابان ها آورد و این گونه شد که ارومیه در مبارزه با رژیم طاغوت در لیست اولین ها قرار گرفت.

دوم بهمن سال 57 روزی بود که مسجد اعظم ارومیه توسط طاغوتیان به توپ بسته شد.

مردم ارومیه و آذربایجان غربی از دوم بهمن به عنوان واقعه بزرگ مسجد اعظم ارومیه یاد می کنند، واقعه ای که تنها به یک درگیری خیابانی به مدت چند ساعت تیراندازی بین انقلابیان ارومیه به فرماندهی مرحوم حجت الاسلام حسنی و نیرو های نظامی محمدرضا پهلوی خلاصه نمی شد بلکه نقطه عطفی در تاریخ ایران است و نقش بزرگی در تسریع پیروزی انقلاب ایفا کرد.

از جمله اقداماتی که انقلابیان این شهر برای مقابله با عوامل طاغوت می توان ذکر کرد، استقرار در گنبد مسجد اعظم، سنگربندی خیابان، ایجاد مانع برای حرکت نیرو های زرهی، ایجاد سنگر در پشت بام یکی از بانک های مستقر در نزدیکی مسجد، قطع درختان بزرگ و انداختن آن در مسیر تانک ها برای جلوگیری از پیشروی خودرو های زرهی است که در این نوشته حجت الاسلام حسنی مجاهدنستوه و مبارز خستگی ناپذیر آذربایجان غربی در کتاب خاطرات خود، به بیان این حماسه پرداخته اند؛ بنابراین این روز سندی ماندگار در تاریخ آذربایجان غربی است که یادآور حماسه تاریخی به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه و مردمی است که نخستین قیام مسلحانه خود را با رهبری مجاهد نستوه حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی به پا کردند.

مبارزات مسلحانه مرحوم حاج غلامرضا حسنی در سرنگونی رژیم طاغوت تا حدی بود که امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند:"همه باید مثل آقای حسنی مسلح شویم" جمله معروف امام راحل در خصوص امام جمعه ارومیه مهر تاییدی بر حماسه دوم بهمن 57 این دیدار است، نقش و تاثیر این جنگ مسلحانه در تقویت حرکت انقلابی مردم ایران به حدی بود که حضرت امام خمینی (ره) فرمود: همه باید مثل آقای حسنی مسلح شویم.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در مورد دلاوری ها و رشادت های مردم آذربایجان غربی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی می فرمایند:" مردم مؤمن و صمیمی این منطقه در تاریخ معاصر ایران از مشروطه تا امروز، از امتحان های دشواری سرافراز بیرون آمده اند که ناکام گذاشتن توطئه های "ضد انقلاب و فتنه جویان و تحریک شدگان" و ایثار و حماسه آفرینی در دوران دفاع مقدس، دو جلوه بارز آن به شمار می رودمردم مؤمن و صمیمی این منطقه در تاریخ معاصر ایران از مشروطه تا امروز، از امتحان های دشواری سرافراز بیرون آمده اند که ناکام گذاشتن توطئه های "ضد انقلاب و فتنه جویان و تحریک شدگان" و ایثار و حماسه آفرینی در دوران دفاع مقدس، دو جلوه بارز آن به شمار می رود.

" در بخشی از خاطرات مجاهد نستوه آذربایجان در مورد حماسه دوم بهمن 57 آمده است: همه امکانات و تجهیزات را در جهت استحکام بخشی به پایگاه نظامی مسجد اعظم به کار گرفتیم و همراه با 40 تا 50 نفر مسلح و جمعی از مردم آماده نبرد شدیم.

ناگهان صدای غرش تانک ها از دور به گوش رسید و افراد مسلح ما در پشت سنگر های خود قرار گرفتند؛ تانک ها درختان و سایر موانع را شکستند و به محوطه نزدیک شدند؛ 6 تانک بود و تعداد زیادی نیرو های پیاده نظام ارتش آنان را همراهی می کرد.

من در پشت بام کنار گنبد قرار گرفته بودم و در حالی که یک کلاشینکف در دستم بود، می خواستم ببینم واکنش راکبان تانک ها چه خواهد شد که ناگهان تانک اولی که در جلو حرکت می کرد، یک توپ به سمت گنبد شلیک کرد؛ نمی دانم هدف اصلی همان گنبد بود یا می خواست مرا بزند.

گلوله توپ درست از یک متری بالای سرم عبور و به گنبد اصابت کرد و بعد از آن طرف گنبد خارج شد.

در کتاب خاطره های مرحوم حسنی در ادامه ماجرای به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه آمده است: تانک سومی، چهارمی، پنجمی و ششمی آمدند و بین تقاطع خیابان پهلوی و عسگرآبادی (خیابان امام و بعثت امروزی) قرار گرفتند و ما پنج نفر در بام بودیم.

من، پسرم، حاج موسی، حاج محمد و یک نفر دیگر که اسمش را فراموش کرده ام و چند نفر دیگر هم در بام بانک بودند؛ بقیه افراد مسلح به همراه مردم از زمین و اطراف تانک ها را محاصره کردند و مرتب به طرفشان تیراندازی کردند، بطوریکه زمین گیر و مجبور به عقب نشینی شدند.

این حماسه بر اساس نقل شاهدان آن روز دو شهید از نیرو های انقلابی را بر جای گذاشت که مراسم تشییع پیکر آن ها نیز بعد از ظهر همان روز به وسیله مردم انقلابی و در حالیکه افراد مسلح ارومیه با هدایت حجت الاسلام حسنی آن ها را همراهی می کردند با شور خاصی انجام شد.

تعدادی از نیرو های نظامی وابسته به رژیم طاغوت نیز در درگیری مسلحانه دوم بهمن 57 ارومیه کشته شدند.

در حماسه تاریخی دوم بهمن 57 ارومیه، مردم برای اولین بار با چشم خود شکست و فرار تانک ها را دیدند، شور و غوغای عجیبی در شهر پیچید و واقعا مردم باورشان شد که می توانند با امکانات کم در برابر یک رژیم جهنمی و تا دندان مسلح بایستند.

بهمن فاسونیه چی یکی از مبارزین و شاهد رویداد مهم دوم بهمن 57 می گوید: آغاز جنگ مسلحانه دوم بهمن 57 در دی سال 56 توسط مجاهد نستوه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی و پدر بنده حاج حمید فاسونیه چی زده شد.

او می افزاید: مجاهد نستوه غلامرضا حسنی بر این عقیده بود که اگر ما می خواهیم انقلابی پیروز داشته باشیم باید تمامی نیرو ها و مردم مسلح باشند تا بتوانند با رژیم شاهنشاهی مبارزه کنند.

آیت الله قریشی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری می گوید: قیام مسلحانه مردم ارومیه علیه رژیم ستمشاهی در دوم بهمن 57 نقطه عطفی در تاریخ پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است و این قیام تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب داشت.

41 سال است که حماسه دوم بهمن 57 همچون برگ زرینی در دفتر تاریخ انقلاب اسلامی خود نمایی می کند و 41 سال است که از مجاهدت های مردی می گوییم که تاریخ وامدار این شیر مرد است.

شیر مردی که به درازای تاریخ برای عزت و سربلندی انقلاب اسلامی جانانه کوشید و با مبارزات مسلحانه خود برگ زرینی را در دفتر حماسه ها و رشادت های خود رقم زد.

رشادت ها، جان فشانی ها و مبارزات حاج شیخ غلامرضا حسنی (ملقب به ملاحسنی) بگونه ای در تار و پود تاریخ انقلاب اسلامی تنیده شده است که به هر گوشه ای از آن می نگریم مجاهدت های وی خود نمایی می کند به طوریکه خطه شهید پرور آذربایجان بدون نام و یاد حسنی معنا و مفهمومی ندارد.

عبدالحق حسنی، فرزند مجاهد نستوه آذربایجان نیز در مورد نقش این مجاهد نستوه در مدیریت کردن نیرو های مردمی و انقلابی می گوید:رهبریت انقلاب اسلامی در آذربایجان غربی و به ویژه ارومیه، شخص حاج آقا حسنی بودند.

وی گفت:مرحوم حاج آقا حسنی در همه موارد به صورت خودجوش و با بسیج کردن نیرو های مردمی به مبارزه با نیرو های ضد انقلاب و طاغوت می رفت و با داشتن ایده و ابتکار پیروز میدان بودند.

فرزند مجاهد نستوه آذربایجان با اشاره به نقش پدر در زمان بعداز پیروزی انقلاب اسلامی گفت:یکی از ویژگی های پدر بنده در استان تقویت وحدت بین اقوام و ادیان مختلف بود.

فعالیت سیاسی حاج غلامرضا حسنی در دوران نوجوانی و جوانی حجت الاسلام و المسلمین حاج غلامرضا حسنی اواخر تیرماه سال 1306 در روستای "بزرگ آباد" واقع در 30 کیلومتری شرق ارومیه دیده به جهان گشود و پس از آن که پدرش را در سن دوازده سالگی از دست داد، با مادرش که نقش یک مربی دینی بر عهده داشت، زندگی کرد و پس از کلاس ششم به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی تحصیلات علوم دینی خود را در مدرسه علمیه ارومیه آغاز و سپس در سال 1330 جهت تکمیل دروس و کسب معارف و اخلاق از محضر بزرگان حوزه راهی شهر مقدس قم شد و نزد اساتیدی همچون حضرت امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی، آیت الله حاج رضا صدر و شهید محمد مفتح کسب دانش و معرفت نمود.


کلید واژه ها: ارومیه - آذربایجان غربی - تاریخ - بهمن - آذربایجان - رژیم شاه - انقلاب اسلامی - محمدرضا پهلوی - نیرو - مسجد - مبارزه - خیابان - انقلاب - رژیم - مردم - تاریخ انقلاب - تاریخ ایران - واقعه - حماسه - طاغوت - رژیم طاغوت - تیراندازی - خیابان ها - نبرد - فرماندهی - بزرگ - برگ زرین - خیابانی - محمدرضا - ماندگار

آخرین اخبار سرویس:
نماینده باید چهار سال کنار مردم باشد

ایران رتبه پنجم سدسازی در دنیا

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا: تحریم را پشت سر می گذاریم

روحانی فرا رسیدن روز ملی کشور «برونیی دارالسلام» را تبریک گفت

اولین آمار غیررسمی از آرای حوزه انتخابیه تهران/ قالیباف صدرنشین شد

جهت دریافت طرح ترافیک خبرنگاری کلیک کنید

نتایج غیررسمی انتخابات مجلس در تهران اعلام شد / قالیباف صدرنشین ،آقاتهرانی و نادران در رده های بعدی + اسامی

استخدام کارشناس مکاترونیک در یک شرکت معتبر در تهران

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه شازند

استخدام منشی خانم در موسسه حقوقی پارتیکان مهر در اصفهان

آغاز ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران

ویدئو/ پیام حضرت آیت الله سبحانی پیرامون مقابله با کرونا

پیشتازی آیت الله یزدی در انتخابات میان دوره ای خبرگان

استخدام نیروی فعال در زمینه برق و الکترونیک با حداکثر سن 30 سال

استخدام کارمند خانم برای شرکت ساختمانی در قم

فیلم| سلفی افتخار مردم استان بوشهر در انتخابات

استخدام تعدادی نیروی نصاب کولر گازی و کارآموز در البرز

متینیان، نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس یازدهم شد

اعلام نتایج پذیرفته شدگان امریه سربازی اعزام اردیبهشت ماه

انتخابات مجلس یازدهم در سمیرم به دور دوم کشیده شد

محمد سمیعی مهمان این هفته «چراغ مطالعه» می شود

استخدام همکار کارآموز خانم یا آقا گرافیست در خراسان رضوی

گمانه زنی نتایج انتخابات غیرقانونی است

استخدام فروشگاه کفش مستر ماهان

نتایج شمارش آرا در 5 حوزه انتخابیه استان گلستان/شادمهر نماینده گنبد کاووس شد

نماینده حوزه ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد مشخص شد

دخل و خرج های انتخاباتی زیر ذره بین قانون

پیشتازی اصولگرایان؛ سرتیتر و تحلیل برخی رسانه های عربی

قدردانی استاندار آذربایجان شرقی از حضور مردم در انتخابات

اهدا گواهی قدمت و ثبت در خاطرات جمعی به کانون زبان ایران

استخدام یک نفر منشی خانم در آموزشگاه مهرگان

نتیجه غیر رسمی از حوزه انتخابیه تهران: قالیباف ولیست وحدت صدرنشین شد

اولین آمار غیررسمی از 30 نفر اول حوزه انتخابیه تهران / قالیباف صدرنشین شد

آخرین نتایج انتخابات مجلس در برخی حوزه ها تا ساعت 10:45 شنبه + جدول

دادستان مازندران اعلام کرد: رای نفر دوم در ساری قطعی نشده است/ تکذیب گمانه ها

عکس |حماسه حضور مردم ارومیه

استخدام آشپز حرفه ای خانم یا آقا و کانترکار جهت کار در تهران

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم کامپیوتر در مشهد

روابط محترمانه مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی از زبان سفیر ایران در بغداد

استخدام تعمیرکار مکانیک نیمه ماهر جهت وردست در تهران

«علی جدی» نماینده منتخب مردم شیروان شد

ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران آغاز شد

اعلام اسامی نامزد های منتخب در کهگیلویه و بویراحمد

دکتر شهریاری و فداحسین مالکی به عنوان نمایندگان زاهدان انتخاب شدند

مشارکت حدود 58 درصدی مردم گلستان/ اعلام نتایج 5 حوزه انتخابیه

مشارکت در انتخابات بد نبود/ نظام و دولت پیام حضور مردم را دریافت کنند

نتایج انتخابات در برخی حوزه های انتخابیه استان کرمان مشخص شد

اعلام اسامی منتخبین مجلس یازدهم در برخی حوزه های انتخابیه

داودی نماینده مردم سراب شد

نتایج آرای کلانشهر ها حداکثر تا روز یکشنبه اعلام می شود

احمد دنیا مالی منتخب مردم بندرانزلی شد

نماینده باید چهار سال کنار مردم باشد

مصطفی طاهری راهی مجلس شد/ باقری و محمدی به دور دوم رفتند

غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان شد

ثبت اثر انگشت در شهرداری تهران ممنوع شد

پیشتازی اصولگرایان.. سرتیتر و تحلیل برخی رسانه های عربی

محمدیاری نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شد/ کام تلخ شکری و تلاش پایاپای فتح اللهی

نتایج قطعی شمارش آرا در 55 حوزه انتخابیه اعلام شد

مشارکت پایین کلیدواژه رسانه های معاند برای کمرنگ جلوه دادن انتخابات

قالیباف رای آورد + نتایج آرای انتخابات مجلس یازدهم

برگزاری جشن میلاد امام باقر (ع) در حرم امام رضا (ع)

قالیباف و یارانش پیشتاز در انتخابات مجلس یازدهم

استخدام نگهبان آقا جهت کار در یک موسسه در مشهد

کلیه مدارس علمیه خواهران استان قم امروز تعطیل است

استاندار چهارمحال و بختیاری از حضور مردم در انتخابات تشکر کرد

تشکر پورابراهیمی از حضور گسترده مردم کرمان در انتخابات مجلس یازدهم

آیت الله جنتی 93 ساله شد

اولین آمار غیررسمی از آرای حوزه انتخابیه تهران/ قالیباف صدرنشین شد

منتخبین مردم در خراسان جنوبی مشخص شدند

دادستان مازندران اعلام کرد: رای نفر در ساری قطعی نشده است/ تکذیب گمانه ها

اعلام فراخوان جشنواره عکس اماکن متبرکه در کردستان

تحلیل رسانه های خارجی از نتایج انتخابات مجلس

دادستان مازندران اعلام کرد: رای نفر دوم بالاترین رای در ساری قطعی نشده است/ تکذیب گمانه ها

رضایی کوچی در جهرم و خفر بیشترین رای را کسب کرد

لیست بیمارستان های پذیرش کننده بیماران کروناویروس اعلام شد

مشارکت 67درصدی مردم اسفراین در انتخابات/حسین پور نماینده منتخب مردم شهرستان

نماینده مردم اهر و هریس مشخص شد

اسامی نمایندگان منتخب 6 حوزه انتخابیه در همدان اعلام شد

برگزاری انتخابات در فارس با کمترین مشکل

5 بیمارستان البرز بیماران احتمالی کرونا را پذیرش می کند

علت تأخیر در اعلام نتایج/ نتیجه قطعی پنج حوزه اعلام شده است

لیست بیمارستان های منتخب کشور برای مقابله با کرونا

گفت وگو، مستلزم به رسمیت شناختن «دیگری» است

دستگاه تولید گایدهای جراحی فک و صورت در ایران ساخته شد

موسی احمدی نماینده حوزه انتخابیه کنگان، دیر، جم و عسلویه شد

نتایج 19 حوزه انتخابیه

احمد محرم زاده از حوزه انتخابیه اهر و هریس به مجلس راه یافت

لیست بیمارستان های منتخب کشور برای مقابله با کرونا

استاندار گلستان نتایج شمارش آرا در 5 حوزه انتخابیه استان را ...

استاندار گلستان نتایج شمارش آرا در 5 حوزه انتخابیه استان را ...

جدیدترین آمار از منتخبین مجلس یازدهم را ببینید

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اسامی برخی منتخبان حوزه های انتخابیه اعلام شد

نمایندگان چهار حوزه انتخابیه استان یزد مشخص شدند

نتایج اولیه انتخابات در استان کرمانشاه اعلام شد

ویترین روزنامه ها/ امیدواری «دنیای اقتصاد» برای بازگشت ایران از لیست سیاه اف آی تی اف/ تجربه جهانی چگونگی مقابله با «کرونا» به روایت «همشهری»/ نگاه آسیب شناسانه «آفتاب یزد» به حاکم شدن ترس ناشی از کرونا در جامعه

قالیباف در تهران صدرنشین شد/ آرای 200 هزار صندوق شمارش شد/آقاتهرانی و نادران در رده های بعدی/چند میلیون نفر در تهران رأی دادند؟

انتشار اولین نسخه گاهنامه پژوهشی مدرسه علمیه امام صادق(ع)

6 حوزه انتخابیه استان همدان تعیین تکلیف شد

استخدام گل فروشی اریکا

حماسه دوم بهمن 57 برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی

حماسه دوم بهمن 57 برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی