مطالب مرتبط:
افزوده شدن 100 هزار دانشجو به دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی  کشور
فیلم | ورود موج سرمای بی سابقه در کشور
راهکار های قدرتمند شدن کشور به روایت روحانی
خرد جمعی مهمترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی
خراسان رضوی، صاحب بیشترین مراکز یادگیری محلی در کشور
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 17:052020-01-22فرهنگي

آسیب های سایه نویسی در فضای علمی و سیاسی کشور


در نشست نقد کتاب «سایه نویسی و اخلاق اصالت»، آسیب های سایه نویسی در فضای علمی و سیاسی کشور بررسی شد.

- در نشست نقد کتاب سایه نویسی و اخلاق اصالت ، آسیب های سایه نویسی در فضای علمی و سیاسی کشور بررسی شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا بر اساس خبر رسیده، نشست نقد کتاب سایه نویسی و اخلاق اصالت تالیف جان سی.

نپ و آزالیا ام هولبرت با ترجمه احسان شاه قاسمی با حضور محسن جوادی - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی -، عیسی علیزاده - معاون فرهنگی جهاددانشگاهی -، عادل تقوی - رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاه - ، علیرضا دهقان - استاد ارتباطات و اخلاق رسانه دانشگاه تهران - و مترجم کتاب برگزار شد.

احسان شاه قاسمی - مترجم کتاب و عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران - با تشکر از سازمان جهاد دانشگاهی برای چاپ این کتاب در کمتر از 10 ماه گفت: به عنوان پژوهشگری که کل وقت و انرژی ام را بر روی ترجمه منابع رشته ام گذاشته ام در حال حاضر کتاب هایی را در دست ناشران مختلف دارم که شش سال است منتظر چاپ هستند.

ارزش این کار جهاد دانشگاهی وقتی مشخص می شود که دشواری های چاپ و کاغذ را در نظر بگیریم.

او سپس ترجمه این کتاب را گامی در جهت فراهم آوردن مبانی نظری اخلاق پژوهش در علم دانست و اظهار کرد: اگر محیط علمی ما اخلاقی تر شود، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

همیشه گفته ام بسیاری از مشکلات کشور از دانشگاه آغاز می شود.

فصل یک کتاب به معرفی این اندیشه و چارچوب اخلاقی مورد استفاده در فصول بعدی می پردازد.

فصل دوم تاریخچه سایه نویسی را از اولین سایه نویسان شناخته شده تا متخصصان ارتباطات امروزی کنکاش می کند.

فصل های بعدی سایه نویسی را در زمینه های گوناگون، از ارتباطات سیاسی و سازمانی تا نشریات آکادمیک و پزشکی و زمینه های حقوقی، پزشکی، موسیقی، و حتی معماری تحلیل می کند.

همچنین زمینه های دیگری مثل ارتباطات مذهبی و شخصی، که سایه نویسی در آن ها نیز رایج است، بررسی می شود.

شاه قاسمی درباره مولفان کتاب نیز گفت: جان سی.

نپ، یکی از نویسندگان این اثر، بیش از یک دهه مدیریت یک شرکت ارتباطات در آتلانتا را بر عهده داشته و به شرکت های بزرگ، سازمان های حرفه ای، اتحادیه های کارگری، شرکت های پزشکی، و نهادهای آموزشی خدمات ارائه داده است، موضوع این کتاب را از دیدگاه های مختلف بررسی می کند.

نپ در عین رهبری تیمی حرفه ای از مشاوران و نویسندگان، شخصاً با تعداد زیادی از مدیران اجرایی و مسئولان دولتی برای سایه نویسی سخنرانی ها، بیانیه های مطبوعاتی، نامه نگاری به سهامداران، سرمقالات مطبوعاتی و دیگر اشکال ارتباطی همکاری داشته است.

نپ، در ابتدای مسیر شغلی خود و زمانی که به عنوان مدیر مطبوعاتی یکی از نامزدهای کنگره ایالات متحده فعالیت می کرده به خوبی با فضای سخت و پرچالش ارتباطات سیاسی آشنا شده است.

این تجربیات سیاسی بعدها زمینه ساز فعالیت های آکادمیک او در تأسیس و ریاست مراکز اخلاق و رهبری در دو دانشگاه بود.

او افزود: آزالیا ام.

هولبرت زمانی به اخلاق ارتباطات علاقه مند شد که به عنوان مدیر پروژه در یک مرکز اخلاق و رهبری دانشگاهی فعالیت می کرد.

یکی از پروژه های او طرحی برای پیشگیری از صداقت نداشتن آکادمیک از سوی دانشجویان و استادان بود.

او پژوهشی گسترده انجام داد تا گرایش ها و فرآیندهای مسائلی مانند سرقت ادبی، تألیف مقالات علمی به وسیله شخص سوم، و دیگر مسائل مشابه را دریابد.

با استفاده از این پژوهش، هولبرت راه کارهایی طراحی و اجرا کرد که با استفاده از آن ها درک دانشجویان و استادان از مشکلات اخلاقی نبود صداقت آکادمیک را افزایش دهد.

رابطه متناقص سایه نویسی و اخلاق اصالت در ادامه نشست محسن جوادی - استاد فلسفه اخلاق دانشگاه قم و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اظهار کرد: متن کتاب روان ترجمه شده و از این جهت کار جدی و خوبی انجام شده است.

موضوع کتاب سایه نویسی است و رابطه آن با اخلاق اصالت یک رابطه متناقض است.

سایه نویسی دو مشکل اخلاقی ایجاد می کند؛ فرد درباره خودش تصور نادرستی پیدا می کند و فکر می کند این کار مال خودش است.

مشکل دیگری که به وجود می آید، دیگرفریبی است.

بحث های مختلفی در این باره میان فرگه و راسل و کسان دیگری در این باره بوده است.

این که شما کتابی را که مال شما نیست به نام خودتان بزنید با این که اتومبیل فرد دیگری را به نام خودتان معرفی می کنید، خیلی فرق دارد.

برخی می گویند سایه نویسی مشکلی نیست چون برای مثال وقتی وزیر صحبت می کند، مردم می دانند که این سخنرانی مال او نیست.

اما این مسئله را در تمام عرصه ها نمی توانیم بگوییم.

بحث اصالت در این جا این است که هر فرد می خواهد بگوید من منم و من با بقیه یکی نیستم.

او افزود: کتاب در مرحله بعدی در حوزه های مختلف مسئله سایه نویسی را بررسی می کند و مثال های زیادی از حوزه های مختلف دانشگاهی، سیاسی، پزشکی، حقوقی و غیره را عرضه می کند.

نویسنده ها یک نظریه اخلاقی ترکیبی را عرضه می کنند که در آن نتیجه سایه نویسی مهم نیست بلکه آن اتفاقی مهم است که باعث سایه نویسی می شود.

در این جا شش وجه به عنوان وجوه اخلاقی در نظر گرفته می شود که بر اساس آن می توان درباره اخلاقی بودن یا نبودن یک سایه نویسی خاص بحث کرد.

شش مولفه عبارت است از این که آیا متنی سایه نویسی هست یا نه، آیا جایگزینی وجود دارد؟، سایه نویسی منافع چه کسانی را به خطر می اندازد؟، در فرآیند سایه نویسی چقدر اخلاق را زیر پا می گذاریم؟، آیا سایه نویسی انسان را دچار خودفریبی می کند یا نه؟.

جوادی خاطرنشان کرد: نظریه ای که پشت کتاب هست، یک نظریه ترکیبی است و چون خود این افراد در این حوزه فعال بوده اند، به جای نگاه کلی از بالا، یک نگاه عملی تر به سایه نویسی دارد.

این نظریه ها جدیدا طرفدار پیدا کرده اند.

او در ادامه بیان کرد: یکی از نکات خوبی که در این کتاب عرضه شده، این است که چالشی وجود دارد میان آن چه نهادها از ما می خواهند و آن چه اخلاق از ما می خواهد.

در هر حال فکر می کنم این کتاب یک کتاب خواندنی است که دانشجویان و استادانی از رشته ها و حوزه های مختلف می توانند از آن بهره بگیرند.

دکتر جوادی در پایان از زحمات دست اندرکاران نشر این کتاب در سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی تشکر کرد.

ناتوانی نمایندگان مجلس و مجریان تلویزیون از تلفظ درست یک واژه سپس علیرضا دهقان - استاد ارتباطات و اخلاق رسانه دانشگاه تهران - گفت: سایه نویسی موضوع بسیار مهمی است و من خودم دنبال فرصتی بودم که درباره این مسائل صحبت کنم.

ذهن من از سایه نویسی بیشتر معطوف به کارهای آکادمیک است اما حسن این کتاب این است که ما را به سرزمینی بسیار فراتر و گسترده تر از کسانی می برد که در جلو دانشگاه نوشته ای را به خودشان آویزان کرده اند و پیشنهاد نگارش مقاله و کتاب می کنند.

چنین چیزی در کم جایی در دنیا می تواند وجود داشته باشد.

اما همان طور که گفتم، این کتاب ما را متوجه می کند که این مسئله بسیار گسترده تر از این چیزهاست و به تقلب و جعل و مقاله بازی و کتاب بازی در دانشگاه ختم نمی شود.

من می خواهم تاکید کنم که این موارد را در سیاست و فرهنگ کشور خودمان به خوبی می بینیم.

جای تاسف است که گه گاه می بینیم نمایندگان مجلس و مسئولان بلندپایه و حتی مجریان تلویزیون از تلفظ درست یک واژه ناتوانند و این واقعا ناراحت کننده است.

دهقان با آوردن مثال هایی از وضعیت سایه نویسی در ایران، افزود: کتاب در موقع بسیار مناسبی منتشر شده است که ما در وضعیت بسیار بدی از حفظ اخلاق آکادمیک و فراتر از آن هستیم.

گسترش این پدیده در جامعه معاصر می تواند پدیده ای زیانبارتر شود.

افراد ضعیف با کمک سایه نویسی اعتبار پیدا می کنند و در دستگاه های اجرایی نفوذ می کنند و ناتوانی آن ها که منجر به تصمیم گیری های نادرست می شود به کشور آسیب می رساند.

نتیجه دوم این است که از بی اخلاقی قبح زدایی می کند و کم کم افراد ضعیف وارد دانشگاه می شوند و آدم های قوی را بیرون می کنند و نتیجه آن هم متاسفانه زوال عمومی عقل همگانی خواهد بود.

بحث بعدی که مهم است، نشر است.

آیا ناشران درجه بندی شده اند؟ آیا کسی که کتاب چاپ می کند آن را داوری کرده یا صرفا چون کسی ناشر است حق دارد هر چه را دوست دارد منتشر کند؟ وزارت ارشاد می تواند با طراحی یک برنامه، ناشران را از نظر اخلاقی و حرفه ای رده بندی کند.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: سایه نویسی می تواند یک شغل لازم و سازمان یافته و حتی مشروع باشد.

اما از آن سو، سایه نویسی یک عمل غیراخلاقی و غیرقانونی است.

سایه نویسی در دو سر این پیوستار حرکت می کند که معمولا در سویه غیراخلاقی عمل می کند اما ادعا دارد در سوی اخلاقی پیوستار عمل می کند.

یکی از محاسن این کتاب این است که معیارهایی را هم به ما عرضه کرده است.

یکی از معیارهای خوب برای قضاوت، معیار جایگزین پذیری است: اگر کسی که برای او سایه نویسی کرده اند، خودش می تواند این متن را بنویسد؟ پاسخ بله یا نه به این پرسش می تواند بر قضاوت اخلاقی ما درباره سایه نویسی اثر بگذارد.

به رسمیت نشناختن سایه نویسی امر شبهه ناکی است عادل تقوی - رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی- هم در این نشست تاکید کرد: سایه نویسی گرچه در ساختار سیاسی پذیرفته شده است اما تا زمانی که سایه نویسان در سازمان ها جایگاه رسمی ندارند، این کار یک کار شبهه ناک است.

پذیرفته نیست که کسی در حوزه ای تخصص نداشته باشد اما سخنرانی های او را به صورت حرفه ای برای او بنویسند.

این باعث می شود فردی نالایق بر موقعیتی مهم مسلط باشد و اشکالات او آشکار نشود، و این به آن مجموعه و کل کشور آسیب می رساند.

دغدغه مالی توجیهی برای سایه نویسی نیست سپس عیسی علیزاده - معاون فرهنگی جهاددانشگاهی - بحثی را درباره اصالت مطرح کرد و پرسید: آیا می توان کتابی نوشت که همه بخش های آن ها را خود فرد نوشته باشد؟ این ناممکن است.

اما مسئله سایه نویسی این است که این شیوه کار، کار فکری افراد دیگر را استثمار می کند.

سایه نویسی از این جهت با نگارش و تالیف متفاوت است که سایه نویسی نگارش را از حالت اصیل آن خارج می کند.

یک مورد را مثال می زنم.

فرض کنید من سخنرانی ام را از اینترنت کپی کنم، این موضوع با این که سخنرانی ام را کس دیگری بنویسد تفاوتی نداشته باشد.

نکته بعدی این است که خود سایه نویس هم مرتکب بی اخلاقی می شود و دغدغه های مالی توجیهی برای سایه نویسی نیست.


کلید واژه ها: دانشگاه - فضای علمی - دانشگاه تهران - کتاب - سایه - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - معاون فرهنگی - نقد کتاب - اخلاق - سازمان جهاد دانشگاهی - فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - علمی - ارتباطات - فرهنگ - سیاسی - جهاد دانشگاهی - فرهنگی - عضو هیات علمی - جهاددانشگاهی - نشست - آسیب - فرهنگ و ارشاد - جهاد - سازمان - کشور - علیرضا دهقان - ارشاد اسلامی - رییس سازمان - معاون

آخرین اخبار سرویس:
بهاره رهنما | عکس لورفته از دوران حاملگی از همسر دومش در کانادا + فیلم

ماجرای اهدای اعضای بدن یکی از شخصیت های کلیدی سریال «پایتخت»

دلیل بستری شدن محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مشخص شد

شکست بازیگر «کاپیتان امریکا» در گیشه سینمای هالیوود

عکسهای جنجالی و لو رفته از مدلینگ پرستو صالحی + تصاویر و بیو گرافی

عکسهای جنجالی و لو رفته از مدلینگ پرستو صالحی + تصاویر و بیو گرافی

داستان قسمت 36 سریال ترکی استانبول ظالم

تصویر سال هفدهم کلید خورد/ نمایش «سوهانک» عباس کیارستمی

سورپرایز پایتختی ها لو رفت! آهنگ ویژه بهنام بانی در سریال پایتخت 6

ویدیو مصاحبه کامل برزو ارجمند در دورهمی 2 اسفند 98 / دانلود

پارمیس زند همسر برزو ارجمند کیست؟ / بیوگرافی | جدیدترین عکس های خانوادگی

پرستو صالحی برای بار دوم ازدواج خود را علنی کرد + تصاویر و بیوگرافی

بازیگر «بازی تاج و تخت» به ویچر پیوست

عکسهای جنجالی و لو رفته از مدلینگ پرستو صالحی + تصاویر و بیو گرافی

شعر خوانی به سبک رپ توسط مجری شبکه یک

علی انصاریان در دورهمی مدیری لو رفت + فیلم

پیرزنی که 19 سال در یک توالت عمومی زندگی کرد!

شعر خوانی به سبک رپ توسط مجری شبکه یک + فیلم

جزییات جدید ازسرنوشت متفاوت باباپنجعلی در پایتخت

سودابه بیضایی در روز هشتم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس) عکسیاتو

کرونا باعث تعطیلی کنسرت، سینما و تئاتر می شود؟

تازه ترین خبر درباره سلامتی شجریان

توییت همایون شجریان که طرفداران پدرش را بسیار نگران کرد

توییت همایون شجریان که طرفداران پدرش را بسیار نگران کرد

عکسهای جنجالی و دیده نشده از احمد مهرانفر و همسرش + تصاویر و بیوگرافی

عرضه «کیارستمی و عصای گمشده» در بازار فیلم برلین

منکران امام زمان (عج) چه عاقبتی دارند؟/ شایعه مهاجرت محسن یگانه تکذیب شد/ کارگردان «گشت ارشاد» در «دورهمی»

تجلیل از کارگردان «جزیره سگ ها» در جشنواره انسی

عکسهای جنجالی و دیده نشده از احمد مهرانفر و همسرش + تصاویر و بیوگرافی

عکسهای جنجالی و دیده نشده از احمد مهرانفر و همسرش + تصاویر و بیوگرافی

همایون شجریان اینطور طرفداران پدرش را نگران کرد

فیلم| بحران ویروس کرونا

نمایش فیلم های ایرانی در بازار جشنواره برلین

ماجرای اهدای اعضای بدن یکی از شخصیت های کلیدی سریال «پایتخت»

داوود گنجه ای: حال استاد شجریان بحرانی نیست

تازه ترین خبر درباره سلامتی شجریان از زبان داوود گنجه ای

تقاضا برای اکران نوروزی «آشغال های دوست داشتنی»

بهنام بانی هم با اهالی سریال «پایتخت» همراه شد + جزییات

لو رفتن پاداش های نجومی کیمیا علیزاده جنجالی شد + فیلم و تصاویر

تقاضای امیریوسفی برای اکران نوروزی «آشغال های دوست داشتنی اصل»

بهنام بانی بازیگر شد/ پای آقای خواننده به پایتخت 6 باز شد + عکس

جایگاه «انگل» و «جدایی نادر از سیمین» از نظر منتقدان برتر سینمای جهان

حضور پرشور مردم شهرستان های استان تهران پای صندوق های رای گیری + فیلم

بازیگر زن در مهمانی های خانوادگی جیب بری می کرد!

حاشیه های ادامه دار جشنواره فیلم فجر/ رقابت داغ میان متقاضیان اکران نوروز

فیلیپینی بازیگر معروف طنز به دشمن + فیلم

بهنام بانی بازیگر شد/ پای آقای خواننده به پایتخت 6 باز شد + عکس

تازه ترین خبر درباره سلامتی شجریان از زبان داوود گنجه ای

لو رفتن پاداش های نجومی کیمیا علیزاده جنجالی شد + فیلم و تصاویر

بازیگر زنی که در مهمانی های خانوادگی جیب بری می کرد!

رادیو هنر؛ اعتراف مجری «من و تو» روی آنتن زنده/ سورپرایزی که حاشیه ساز شد

کرونا سینما و تئاتر را تعطیل می کند ؟>

تصویر سال با وصیت نامه کیارستمی آغاز شد

بازیگر زن در مهمانی های خانوادگی جیب بری می کرد!

بوسه مهناز افشار بر گونه بازیگر تئاتر جنجالی شد/عکس

بازیگر زن در مهمانی های خانوادگی جیب بری می کرد!

گلشیفته فراهانی| ویدیو لورفته از رقص جنجالی + تصاویر

بوسه مهناز افشار بر گونه بازیگر تئاتر جنجالی شد/عکس

#سلفی_افتخار2 | فیلم های ارسالی مردم به خبرگزاری فارس از صفوف رای

تقاضای امیریوسفی برای اکران نوروزی «آشغال های دوست داشتنی اصل»

گریه عجیب امیرحسین آرمان در پشت صحنه سریال مانکن + فیلم و عکس

کرونا باعث تعطیلی کنسرت، سینما و تئاتر می شود؟

#سلفی_افتخار1 | فیلم های ارسالی مردم از صفوف رای به خبرگزاری فارس

کرونا باعث تعطیلی کنسرت، سینما و تئاتر می شود؟

توصیه کارگردان «بی صدا حلزون» برای حمایت از ناشنوایان/قعرنشینی فیلم «مهدی فخیم زاده» در گیشه

اعلام برنامه chr(034)جشنواره جشنواره هاchr(034) و chr(034)ویژه چهل سال تهرانchr(034) جشنواره فیلم تصویر

نقش های خوب و بد 9 سوپراستار سینما/ از دی کاپریو تا آل پاچینو و نیکول کیدمن

بازیگر زن در مهمانی های خانوادگی جیب بری می کرد!

پرتره خاص از خانم بازیگر

آل پاچینو روی فرش سبز شکار نازی ها

فیلم| قهرمانان عراق

#سلفی_افتخار| فیلم های ارسالی مردم از صفوف رای به خبرگزاری فارس

جنجال تصاویر لو رفته از الناز شاکر دوست در ورزشگاه + تصاویر

جدال مجری و کارشناس برنامه در برنامه زنده بر سر رای !+فیلم

اعلام نامزدهای مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر اکبر رادی

چه نمایش هایی در اسفند 98 روی صحنه می روند؟ /تسخیر نمایش های آخرین ماه سال توسط سلبریتی ها

نگاهی به گفت وگوهای برگزیده روزنامه ایران در جشنواره موسیقی فجر

اعلام برنامه جشنواره جشنواره ها و ویژه چهل سال تهران جشنواره فیلم تصویر

جنجال تصاویر لو رفته از الناز شاکر دوست در ورزشگاه + تصاویر

خانم مجری تلویزیون خودش در خانه حلق آویز کرد + عکس

تنها برگمن برتر از اصغر فرهادی است/ رتبه مشترک با فیلم «انگل»

مهمان امشب برنامه «دورهمی» +عکس

جنجال تصاویر لو رفته از الناز شاکر دوست در ورزشگاه + تصاویر

آلبوم مینیاتور از جمال ظهوریان به انتشار رسید

آغاز chr(034)تصویر سالchr(034) با رونمایی chr(034)وصیت نامه عباس کیارستمیchr(034)

رقص حسین یاری با موسیقی مازیار فلاحی/ فیلم

توزیع کننده فیلم اسکاری کره : ترامپ توانایی خواندن ندارد

مهمان امشب برنامه «دورهمی» +عکس

پدر نقالی ایران درگذشت + عکس

مهمان امشب «دورهمی» بازیگر «قهوه تلخ» است

آغاز تصویر سال با رونمایی وصیت نامه عباس کیارستمی

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

جشن تولد 1 سالگی دختر مهران غفوریان! عکس

بوسه مهناز افشار بر گونه بازیگر تئاتر جنجالی شد + عکس

بازیگر سینما و تئاتر: قدر مردم ایران را باید دانست

تست عجیب بازیگری مهران مدیری از علی انصاریان/ فیلم

پیشکسوت نقالی ایران درگذشت

بوسه مهناز افشار بر گونه بازیگر تئاتر جنجالی شد + عکس

مهمان امشب «دورهمی» بازیگر «قهوه تلخ» است

جایگاه «انگل» و «جدایی» از نظر منتقدان

آسیب های سایه نویسی در فضای علمی و سیاسی کشور

آسیب های سایه نویسی در فضای علمی و سیاسی کشور