مطالب مرتبط:
خسارت 750 میلیارد تومانی کشاورزان سیستان و بلوچستان
خسارت جانی در سیل چابهار نداشتیم/ از زحمات نیرو های نظامی، امنیتی و قضایی سپاسگزاریم/ مشکل برق تمام روستا ها ظرف 48 ساعت رفع شد/ استمرار امداد رسانی زمینی و هوایی
ربیعی: برای جبران خسارت سیل سیستان و بلوچستان تصمیم گیری شد
سیلاب به 33 پایگاه اورژانس سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد
نماینده بروجرد: نباید به بهانه سند، پرداخت خسارت به کشاورزان سیل زده به تعویق بیفتد
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:302020-01-21سياسي

بخشی نگری، ضایعه ای بسیار خسارت بار


وزیر نیرو، بخشی نگری را ضایعه ای بسیار خسارت بار در نظام حکمرانی کشور دانست و گفت: این موضوع مسئله ای بسیار حیاتی بوده که بخش مهمی از مشکلات امروز ما نتیجه حل نشدن آن است.

- " به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر امروز در همایش ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد آینده پژوهی ارزش های اجتماعی در دانشگاه خاتم اظهار داشت: هر گونه درخشش و موفقیتی در آینده ما نیز تابع میزان حل کردن این موضوع است، مسئله ای که به نظام ارزش های کاری و شغلی کارکنان و حتی ارشدترین مدیران سازمان ها در کشور نیز بدل شده است.

وی اظهار داشت: بخشی نگری، نوعی از نظام اداره سازمان ها، روحیه و منش در مدیران و کارکنان سازمان ها، رویکرد غالب بر قوانین و رویه ها، و ساختار حاکم بر مناسبات بین سازمان هاست.

اردکانیان گفت: ترکیبی از عوامل اقتصادی (بالاخص فقدان نظام بازار و قیمت های بازاری، به علاوه اقتصاد دولتی بزرگ)، عوامل سیاسی (فقدان نظام حزبی)، عوامل حقوقی (نقصان در قوانین)، کاستی شاخص های ارزیابی عملکرد مبتنی بر مسئولیت مشترک، فقدان طرح آمایش سرزمین و کمبود دانش درباره عرصه ها و سازکار های میان بخشی، سبب ضعف مفرط در زمینه تعریف سیاست ها، برنامه ها و طرح های میان بخشی شده است.

وی درباره علل توسعه بخشی نگری اظهار کرد: روحیه و منش قدرت طلبی در حیطه شخصی، کوتاه مدت نگری و بخشی نگری در انسان های کشور های توسعه یافته نیز هست، اما ساز و کار هایی در این کشور ها فعال است که افراد را مجبور می کند فعالیت میان بخشی داشته باشند و بر اثر همین الزام، به تدریج روش ها، منش ها و فواید کار میان بخشی را می آموزند و در خود نهادینه می کنند.

وی با بیان اینکه کار میان بخشی و گریز از بخشی نگری در جریان زندگی تحت الزاماتی در این افراد نهادینه می شود، گفت: هنوز جهان به طور کلی تحت تأثیر مقدار زیادی بخشی نگری است، هر چند سطح و عمق این معضل در ایران بسیار زیاد است.

اردکانیان با برشمردن این الزام ها اعم از ساز و کار قیمت و ضرورت بهره وری اقتصادی تاکید کرد: بدون از نظر دور داشتن نقصان های بازار آزاد، باید ظرفیت پیام دهی قیمت به تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و سیاستمداران و مدیران ارشد را به رسمیت شناخت.

بسیاری از ناهماهنگی هایی که بر اثر استفاده از قیمت های یارانه ای و غیرواقعی پدید می آیند در اقتصاد های شفاف بازار آزاد، ناممکن می شود.

وی افزود: تولید بسیاری از کالا ها و انجام بسیاری از اقدامات در اقتصاد های تحت نظام بازار آزاد و در جایی که قیمت عمل می کند، ناممکن می شود و بنابراین کارکرد میان بخشی دولت از طریق ساز و کار قیمت محقق می شود.

وزیر نیرو گفت: نقصان های شدید ساز و کار قیمت در اقتصاد ایران، آن دسته هماهنگی ها و الزامات برای کار میان بخشی را که دست پنهان بازار لازم می سازد، مختل و بی اثر می کند.

وی با ارایه تعریفی از آمایش سرزمین درباره ضرورت آن گفت: این سند باید مشخص کند که در چه مناطقی، با چه قابلیت هایی می توان چگونه فعالیت های اقتصادی ای را توسعه داد.

وی خاطرنشان کرد: چنین سندی که محدودیت ها و قابلیت های توسعه در هر منطقه را روشن کند وجود ندارد و بنابراین توسعه فعالیت های اقتصادی و بالاخص طرح های عمرانی به موازنه های قدرت سیاسی گره خورده است و از همین رو پرآب برترین صنایع در خشک ترین مناطق ساخته شده اند و منطق توسعه طرح های عمرانی با جغرافیا، اقلیم و ظرفیت های توسعه ای سرزمین ناسازگار است.

وی در عین حال تصریح کرد: اقتصاد دولتی بزرگ با اختیارات گسترده برای نهاد های حاکمیتی، در کنار فقدان ساز و کار های برآمده از نظام قیمت های بازاری و نبود آمایش سرزمین، نیروی عظیمی ایجاد کرده که مخرب نیز هست.

به گفته وزیر نیرو، ضعف نهاد های مدنی هم قدرت نظارت بر این اقتصاد بزرگ دولتی را نامؤثر کرده است.

وی با بیان اینکه مسئولیت مشترک که یکی از سرمنشأ های توسعه عمل میان بخشی است باید در ساختار حقوقی کشور رد پای آشکار داشته باشد، گفت: وضعیت در حال حاضر به گونه ای است که برای مثال، وزیر نیرو بابت کمبود و کسری مخازن آب زیرزمینی مؤاخذه می شود و وزیر کشاورزی به علت کم بودن تولید برخی محصولات پرآب بر مورد سؤال قرار می گیرد.

این دو با هم در تناقض هستند.

نمی شود وزیر آب پاسخ گوی کسری مخازن باشد و در همان حال وزیر کشاورزی پاسخ گوی کاهش کشت محصولاتی باشد که یکی از علل کسری مخازن آب زیرزمینی هستند؛ این دو با هم تناقض دارند.

وی ادامه داد: اگر هر مدیر بر اساس شاخص هایی متناقض با شاخص های ارزیابی سایر مدیران قضاوت شود، هر کسی می کوشد در حیطه مدیریتی خود موفق باشد و نتیجه، بخشی نگری است.

اردکانیان گفت: اگر وزرای آب و کشاورزی بر اساس شاخص های توأمان و ترکیبی مبتنی بر اثر متقابل امنیت غذایی و پایداری محیط زیستی و منابع آب ارزیابی و قضاوت شوند، انگیزه بسیار بیشتری برای فعالیت میان بخشی شکل می گیرد.

وی درباره تبعات فقدان نظام حزبی گفت: ضعف احزاب و برنیامدن مدیران ارشد از بدنه حزبی، سبب می شود که هر مدیر ارشد نظیر وزرا - برنامه ای جداگانه برای خود داشته باشد و این برنامه حزب نیست که در سطح دولت یا مجلس دنبال می شود.

احزاب برای هر یک از وزارتخانه ها یا سازمان ها برنامه دارند و انتظار می رود حزب برای افزایش سرمایه اجتماعی، ارتقای بخت انتخاب مجدد در انتخابات و صیانت از هویت و پایگاه اجتماعی اش، برنامه مدونی داشته باشد که مانع بخشی نگری وزرا شود.

به گفته اردکانیان، فقدان احزاب سبب می شود عملاً این هماهنگی میان بخشی ضروری برای اداره کارآمد کشور صورت نگیرد.

وی یکی از بزرگ ترین مشکلات کشور را ضعیف بودن پیوند های میان مراکز پژوهشی و دستگاه اداری و اجرایی عنوان کرد و افزود: این مشکل در کشور های توسعه یافته از طریق وجود تعداد زیادی اندیشکده (تینک تنک) که مسائل نظام حکمرانی را در سطح دانشگاه ها و مراکز علمی طرح می کنند و نظریه های علمی و نتایج پژوهشی را به عرصه دولت می کشانند، کم وبیش رفع می شود.

در ایران برای استفاده از چنین ظرفیت هایی توانمند نشده ایم و از همین رو عرصه های میان بخشی در ساز و کار های علمی، طرح و بررسی نشده و به عرصه حکمرانی راه نمی یابند.

وی خاطرنشان کرد: همه این عوامل سبب می شوند سازمان هایی به شدت بخشی نگر شکل بگیرند که به تدریج در دل خود بروکرات ها و مدیران خوکرده به عادات بد بخشی نگری را پرورش می دهند.

وی افزود: بخشی نگری به تدریج سازمان ها را نسبت به یکدیگر بدبین ساخته و از گسترش اعتماد و سرمایه اجتماعی بین سازمانی جلوگیری می کند.

این گونه می شود که در فرهنگ سازمانی ایران، مدیران به عوض همکار به رقبا و گاه خصم سازمانی یکدیگر بدل می شوند.

وی گفت: ما همواره به زبان های مختلف از خلاء تفکر، برنامه ریزی، سازماندهی و ارزیابی عملکرد مبتنی بر میان بخشی نگری نالیده ایم، اما به اندازه کفایت درباره ساز و کار های پیدایش این وضعیت و عوامل تداوم بخش آن دانش تولید نکرده ایم و حتی می توان گفت: این موضوع به عنوان مسئله ای حساس و تعیین کننده در سرنوشت توسعه کشور طرح نشده است.

اردکانیان تاکید کرد: تا زمانی که هر عرصه ای مجزا از بقیه و بخشی نگرانه مدیریت شود، راه پایداری به سوی توسعه نخواهیم داشت.


کلید واژه ها: سازمان ها - سازمان - بخشی نگری - پایگاه اطلاع رسانی - نظام - کارکنان - فرهنگ سازمانی - مدیران - اطلاع رسانی - آینده پژوهی - آینده - ضایعه - موضوع - خسارت - بازار - امروز - وزارت نیرو - نظام بازار - همایش ملی - نیرو - ارزش - کشور - اجتماعی - اقتصادی - دانشگاه - مناسبات - حکمرانی - سازمانی - ساختار - قوانین

آخرین اخبار سرویس:
تجلیل از برگزیدگان سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی

لاریجانی: ایران همواره تلاش کرده لبنان کشوری مستقل و آزاد باشد

آیت الله مصباح یزدی: سیاسیون ما هنوز به رشد لازم نرسیده اند

چمران: در لیست شورای ائتلاف اولویت با حضور جوانان کار آزموده بود

شریعتمداری: نگاه به نتیجه بخشی از تکلیف است

روحانی: «پمپئو»مشغول دیوار کشی است

چرا آمریکایی ها با برگزاری انتخابات در ایران مشکل دارند؟

رییسی: انقلاب ما مبتنی بر خواست، اراده و رای مردم است

متهم متواری خودش را به دادگاه رساند

بار «گل» روی دوش کودکان

کرباسچی: نمی توانیم در انتخابات شرکت نکنیم

جلیلی: هر رأی درست؛ یک موشک نقطه زن بر قلب تحریم هاست

از سوپ هم اندیشی تا اجاره مانکن زنده

عکس عاشقانه نیما کرمی و همسرش

حمایت دانشگاه امیرکبیر از صاحبان ایده در حوزه جذب دانشجویان خارجی

مردم در مبارزه با فساد اقتصادی همکاری کنند

نامزدهای انتخابات مجلس چه می گویند؛ از داوطلبی که حقوق بالا دوست دارد تا کارِ سیاسی با طعم سوپ

تبلیغات درختی یک نماینده مجلس + عکس

حمایت حزب موتلفه از 7 داوطلب انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری

کردستانی ها به اهل بیت(ع) عشق و علاقه دارند

به دنبال قوه قضاییه قوی هستیم، نه یک دستگاه قضایی بزرگ

شهروندان به پارکبان ها پول ندهند

میزگرد بررسی رویکرد تبلیغات انتخاباتی در ایرنا مرکز شهرکرد برگزار شد

بیش از پنج هزار نفر، کار برگزاری انتخابات در چابهار را برعهده دارند

روحانیون افسران جریان فکری اسلام در جبهه جنگ نرم هستند

تکرار نکردن اشتباه، هنر بزرگ انسان است

بار «گل» روی دوش کودکان

رقابت 140 کاندیدا در استان البرز/ استقرار 1200 شعبه اخذ رأی

تماشای آنلاین مستند «بزم رزم» در فیلم گردی

بیست و دومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسلامی منتشر شد

وقتی همت زنانه گُل می کند| روایت بانویی از بازتوانی تا کارآفرینی!

پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته شدگان آبان ماه بر عهده دولت است/ همه اطلاعات در اختیار شورای امنیت کشور است

پایان فعالیت بخش مسابقه زنده نهمین جشنواره مد و لباس فجر

اعطاء لوح و تندیس صنعت سبز به شرکت پتروشیمی مارون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور

نامزدهایی که شعار قانون مداری سر می دهند از شفافیت مالی گریزانند

خدمات شبانه روزی به 2 هزار و 300 نفر متکدی و بی خانمان

ویدئو / روحانی: از دو قطبی کردن فضا فاصله بگیریم

تشییع شهید مدافع حرم chr(034)شهیدقدرت موسویchr(034) در سمنان

انتقاد تند زیباکلام از اصلاح طلبان و کارگزاران

اظهارات مهم وزیر دفاع درباره ساخت 310 قطعه سامانه های راداری، موشکی، هوایی و دریایی

کرباسچی: علی مطهری را شهید انتخابات می دانیم /مرعشی: نباید صحنه سیاسی را ترک کنیم/محسن هاشمی: عنوان یاران هاشمی انتخابی ژورنالیستی بود

وعده یک کاندیدا برای «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان»

متهم متواری خودش را به دادگاه رساند

ورود کلیه نامزدها انتخاباتی به عرصه تبلیغات ورامین

انتخابات سرنوشت ساز است بازاریان مشارکت کنند

بازرسان انتخابات اصل بیطرفی را رعایت کنند

شهروندان نباید به پارکبان ها پول بدهند

رقابت 100 نفر از فرهنگیان در مسابقات قرآن و معارف اسلامی دهاقان

ورود نامزد جدید در رقابت های حوزه انتخابیه نوشهر ، چالوس و کلاردشت صحت ندارد

ائتلاف مهر ایران و حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی به میدان آمدند

نقش رسانه ها در شور انتخاباتی

لاریجانی: سوریه از محورهای مهم مقاومت است/مبارزه با تروریسم را مسئله ای مهم می دانیم/تجار ایرانی مایل به همکاری با تجار سوری هستند

ارائه آموزش های عمومی به جامعه ضروری است

تولید 135 قلم دارو به همت متخصصان داخلی

مشارکت در انتخابات نماد اعتماد و انسجام است

حضرت آیت الله سبحانی توییت کرد: به نامزد مومن، معتقد به خدا و کاردان رای دهیم

گزارش خبرگزاری فرانسه از فضای انتخابات ایران/ مجلس تندروها عذابی برای دولت روحانی در سال پایانی حیات آن خواهد بود

معرکه گیری کاندیداها در بازار تهران

120 بازرس بر سلامت انتخابات مهاباد نظارت می کنند

فضای تبلیغات انتخابات مجلس در مازندران آرام است

نسخه موثر فقرزدایی از وجوه مهم اقتصاد مقاومتی است

تصاویر/ نشست خبری رییس ستاد مرکزی اعتکاف

استخدام راننده جهت توزیع در شرکت نوین چرم در تهران

انتظارات به حقی از نمایندگان قزوین در مجلس داریم

استخدام بسته بند خانم جهت پوشاک بچه گانه در محدوده برلنِ تهران

تاکید دادستان کل کشور در برخورد با آمرین و عاملین ترور سردار سلیمانی و ابومهدی

زیرساخت های لازم برای برگزاری انتخابات در لردگان و خانمیرزا فراهم است

بنیاد مستضعفان در خراسان جنوبی به نفع مردم تصمیم می گیرد

ازسرگیری بازشماری آرای جنجال برانگیز افغانستان/ تهدید عبدالله عبدالله برای تشکیل دولت موازی

افتتاحیه نمایشگاه کسب و کار مجازی در حوزه کودک

سالانه 30 هزار بستری سوختگی در کشور/تعداد کم تخت های سوختگی

نشست «زنان خبرنگار؛ افق های پیش رو» برگزار شد

همایش رای اولی ها در سمنان

بازار داغ تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس در پاکدشت

16 نامزد در حوزه انتخابیه محلات و دلیحات برای انتخابات خانه ملت رقابت دارند

انتقاد رییس جمهور از دوقطبی سازی در کشور +فیلم

لیست یاران هاشمی، انتخابی ژورنالیستی بوده است

لیست یاران هاشمی منتسب به خانواده آیت الله هاشمی نیست

انتقاد تند صادق زیباکلام از اصلاح طلبان و کارگزاران

کیش، زیباترین پیوند دریا و خشکی در ایران

اردوهای راهیان نور یکی از الگوهای گردشگری اسلامی است

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی بصورت تمام وقت در تهران

مناظره 3 نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در دانشگاه بجنورد

دادگاه با تبدیل قرار بازداشت «سحر تبر» موافقت نکرد

باید کارآمدی و اثربخشی خود را آشکار کنیم

362 شعبه، رای حوزه انتخابیه خرم آباد و چگنی را جمع آوری می کنند

حجه الاسلام مهدی همازاده: حکم موسیقی و هنر از استحباب شروع می شود

دانلود آهنگ جدید مهشاد بنام دل دیوونه

تشییع شهید مدافع حرم شهیدقدرت موسوی در سمنان

همایش رأی اولی ها در سمنان

لاریجانی: سوریه از محورهای مهم مقاومت است/مبارزه با تروریسم را مسئله ای مهم می دانیم/تجار ایرانی مایل به همکاری با تجار سوری هستند

اولین تصاویر از آماده سازی صندوق های اخذ رای انتخابات مجلس

استخدام کارشناس اداری و کارگزینی در یک شرکت معتبر در مازندران

شهروندان به پارکبان ها پول ندهند

استخدام فیزیوتراپ آقا جهت همکاری در محدوده غربِ تهران

استخدام پرستار و یا بهیار خانم در ساختمان پزشکان

برگزاری اردوهای راهیان نور با نگاه «جبهه مقاومت»، «پیشرفت و آبادانی»

رییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته شدگان آبان ماه بر عهده دولت است

«سحر تبر» در زندان می ماند + عکس

تبلیغات نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس در استان مرکزی

بخشی نگری، ضایعه ای بسیار خسارت بار

بخشی نگری، ضایعه ای بسیار خسارت بار