مطالب مرتبط:
خودروهای کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض شماره گذاری معاف شدند
خودروهای کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض معاف شدند
خودروهای کم مصرف و هیبریدی و موتورسیکلت های برقی از مالیات و عوارض معاف شدند
خودروهای کم مصرف و هیبریدی معاف از مالیات شدند
خودروهای کم مصرف و هیبریدی از پرداخت مالیات معاف می شوند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 دی 1398 ساعت 13:362020-01-20اقتصادي

معاف از مالیاتِ خودروهای کم مصرف و هیبریدی


بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده، خودروهای هیبریدی و کم با مصرف با رتبه انرژی A از پرداخت مالیات و عوارض سبز معاف شدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- دوشنبه- مجلس شورای اسلامی، مواد دیگری از لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند.

بنابر ماده 31 مصوب شد؛ شماره گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها، که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مندرج در این قانون مشمول مالیات و عوارض سبز می باشد.

مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

بنابر این مصوبه نرخ مالیات و عوارض سبز برای خودروهای سواری، وانت دوکابیت، وانت تک کابین، خودروی سواری با شماره گذاری عمومی، خودروهای سنگین و موتور سیکلت ها با رتبه انرژی "A" و "B"اعم از تولید داخل، یا وارداتی صفر محاسبه شده است، این رقم برای سواری، وانت دوکابیت تولید داخل با با رتبه انرژی "C" نرخ نیم درصد، وراداتی، 1 درصد؛ وانت تک کابین، خودروی سواری با شماره گذاری عمومی تولید داخل 2 دهم درصد و وارداتی با 4 دهم درصد؛ خودروهای سنگین اعم از تولید داخل و وارداتی با نرخ صف درصد و موتور سیکلت های تولید داخل 25 درصد و وارداتی با نرخ نیم درصد محاسبه می شود.

بنابر تبصره 1 این ماده؛ مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده برای انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت های تولید داخل یا وارداتی تا پایان دی ماه، توسط سازمان تعیین و برای اجراء در سال بعد اعلام می شود.

مأخذ مزبور برای وسائط نقلیه ای که جدیداً تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات توسط سازمان تعیین و اعلام می شود.

نمایندگان در تبصره 2 این ماده مصوب کردند؛ خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت¬های برقی و تمام هیبرید پلاگین به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول مالیات و عوارض موضوع این ماده نمی باشد.

بنابر تبصره 3؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، فهرست کلیه خودروها و موتورسیکلت های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی، که در برچسب انرژی آنها درج شده است، به صورت برخط به سازمان اعلام نماید و برای اطلاع عموم، منتشر نماید.

بر اساس تبصره 4 این ماده؛ در صورتی که خودروها و موتورسیکلت های موضوع این ماده فاقد برچسب انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران باشند، مصداق وسائط نقلیه ردیف (G) تلقی می شود.

نمایندگان در تبصره 5 تصویب کردند؛ اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره گذاری و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به نحوی که سازمان اعلام می کند، به سازمان تسلیم و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت نمایند.

عدم پرداخت مذکور در مهلت مقرر، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ده درصد مالیات و عوارض موضوع این ماده و در صورت تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه های موضوع ماده (40) این قانون می شود.

در تبصره 6 این ماده؛ اشخاص حقیقی واردکننده خودرو و موتورسیکلت مکلف شدند قبل از شماره گذاری، با مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذی ربط، مالیات و عوارض متعلق به آن را به ترتیبی که سازمان تعیین می نماید پرداخت کنند.

شماره گذاری وسائط نقلیه متعلق به دولت و نیروهای نظامی و انتظامی نیز مشمول این ماده است.

در تبصره 7؛ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی) مکلف شد قبل از شماره گذاری وسائط نقلیه وارد شده توسط اشخاص حقیقی، گواهی پرداخت مالیات و عوارض را کنترل و از شماره گذاری وسائط نقلیه ای که مالیات و عوارض آنها پرداخت نشده است، خودداری نماید.

عوارض سالانه وسایل نقلیه تعیین شد عوارض های سالانه کلیه وسائط نقلیه اعم از خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت ها مشخص شد؛ بنابر این مصوبه وسائط نقلیه تولید داخل معادل یک درهزار قیمت فروش کارخانه و وسائط نقلیه وارداتی معادل یک و نیم درهزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مشمول عوارض سالانه می شوند.

مأخذ محاسبه عوارض موضوع این بند مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون است.

همچنین در بند ب ماده 31 مصوب شد؛ وسائط نقلیه در شهرهای آلوده تا ده سال پس از تولید با مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون و معادل یک بیستم نرخ های مندرج در جدول ماده مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه علاوه بر عوارض موضوع بند (الف) این ماده می شوند.

پس از سال دهم تولید، هر سال به میزان ده درصد (10%) به نرخ پایه عوارض آلایندگی وسائط نقلیه مذکور اضافه می شود تا حداکثر به دو برابر نرخ پایه افزایش یابد.

بنابر این مصوبه؛ وسائط نقلیه ای که نرخ عوارض سالانه آلایندگی آنها در جدول ذیل ماده (30) صفر می باشد، تا سپری شدن پنج سال از سال تولید، از پرداخت عوارض سالانه آلایندگی معاف می باشند و پس از آن، وسائط نقلیه سنگین با نرخی معادل یک دهم نرخ های مندرج در ردیف (D) جدول ماده (30) و سایر وسائط نقلیه با نرخی معادل یک دهم نرخهای مندرج در ردیف (C) ردیف مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می باشند.

در مورد خودروهایی که تولید یا واردات آنها متوقف می شود، مأخذ محاسبه توسط سازمان و متناسب با آخرین سال تولید یا واردات تعیین می شود.

فهرست شهرهای آلوده که وسائط نقلیه با پلاک انتظامی متعلق به شهرهای مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می شوند، حداکثر تا پایان دی ماه هر سال با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و تصویب هیأت وزیران برای اجراء در سال بعد تعیین می شوند.

نمایندگان در تبصره 1 وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) مکلف کردند با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض موضوع بندهای الف و ب این ماده را برای مالکان و استعلام برخط میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند.

بنابر تبصره 2؛ پرداخت عوارض موضوع بندهای الف و ب این ماده برعهده مالک است.

مالکان وسائط نقلیه مکلفند عوارض مذکور هر سال را تا پایان همان سال پرداخت نمایند.

چنانچه مالکیت وسائط نقلیه مذکور پس از سال تولید تغییر نماید، پرداخت عوارض سالانه و عوارض سالانه آلایندگی موضوع این ماده از سال انتقال بر عهده مالک جدید است.

بنابر مصوبه مجلس در تبصره 3؛ وسائط نقلیه ای که گواهی اسقاط دارند، در سال اسقاط، مشمول عوارض بند ب موضوع این ماده نمی شوند.

در تبصره 4 مصوب شد که کلیه وسائط نقلیه که قبل یا بعد از لازم الاجراء شدن این قانون شماره گذاری شده باشند نیز، مشمول عوارض موضوع این ماده می شوند.

نمایندگان در تبصره 5 تصویب کردند؛ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی)، منوط به تسویه عوارض بندهای الف و ب این ماده مربوط به وسائط نقلیه مورد معامله و سایر وسائط نقلیه متعلق به انتقال دهنده و انتقال گیرنده است.

بنابر تبصره 6 این ماده؛ پرداخت عوارض موضوع بندهای الف و ب این ماده هرسال، حداکثر تا پایان همان سال، موجب برخورداری از تخفیف به میزان بیست درصد (20%) است.

همچنین در تبصره 7؛ پرداخت عوارض های مذکور پس از موعد مقرر مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل ده درصد (10%) عوارض سالانه است و در صورت تأخیر بیش از یکماه، علاوه بر جریمه مذکور مشمول جریمه-ای معادل دودرصد (2%) عوارض سالانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر است.

بر اساس مصوبه مجلس در تبصره 8 ماده 31؛ در صورتی که مالک یا مالکان خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت از پرداخت عوارض موضوع این ماده به مدت پنج سال از سال مالکیت، خودداری نمایند و یا مبلغ عوارض و جریمه پرداخت نشده از پنج درصد نصاب معاملات کوچک موضوع جزء (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب 25 فروردین 1383، بیشتر شود، نیروی انتظامی موظف است براساس فهرست اعلامی وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) نسبت به توقف وسائط نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام کند.

بنابر تبصره 9 نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شهرداری ها مکلفند امکان دسترسی برخط به پایگاه اطلاعات وسائط نقلیه خود را برای وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) با رعایت طبقه بندی اطلاعات مربوطه فراهم کنند.

نمایندگان همچنین در تبصره 10وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) را موظف کردند نسبت به اطلاع رسانی در خصوص وظایف و تکالیف مالکان وسائط نقلیه به طرق مقتضی از جمله از طریق ارسال پیامک اقدام کند.

بنابر تبصره 11,آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) به تصویب هیأت وزیران می رسد.


کلید واژه ها: لایحه مالیات بر ارزش افزوده - مجلس شورای اسلامی - مالیات - مالیات بر ارزش افزوده - شورای اسلامی - سازمان ملی استاندارد ایران - ارزش افزوده - شماره گذاری - عوارض - سازمان ملی استاندارد - اسلامی - خودروهای هیبریدی - خودروهای وارداتی - شورای - هیبریدی - نمایندگان مجلس - تولیدات داخلی - پرداخت مالیات - مصوب - مجلس - ارزش - خودروی سواری - مصوبه - لایحه - شماره - سواری - انرژی - مصوبه مجلس - نمایندگان - استاندارد

آخرین اخبار سرویس:
مورد مثبتی از کرونا در لرستان نداشته ایم آماده باش مراکز درمانی

شبکه های مبارزه با آفت در زمین های کشاورزی ری آغاز به کار کردند

قیمت طلا و سکه روی ریل صعود

50 درصد اقتصاد کشور در وزارت صمت مدیریت می شود

برخی تلاش دارند ثبات بازار ارز را به هم بزنند |

استخدام تعدادی لوله PVC کار ماهر برق - تهران

استخدام نیروی برقکار ماهر جهت برقکاری در تهران

استخدام تراشکار CNC مسلط به برنامه نویسی - تهران

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در کلینیک در تهران

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در تهران محدوده فرشته

استخدام قالبساز جهت همکاری در تهران

استخدام مدیر داخلی و کارشناس فنی در فناوران شبکه امن راهبرد

استخدام تحصیلدار با موتور با ظاهری آراسته جهت شرکت پخش

مهدی میراشرفی: 5 هزار خودرو با میانگین قیمتی 25 هزار دلار تا پایان سال ترخیص می شود

استخدام آهنگر درب و پنجره ساز ماهر و نیمه ماهر - تهران

استخدام منشی خانم جهت کار در رستوران و تالار در تهران

خرید حمایتی زعفران از ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری می کند

چه کسانی سود سهام عدالت 205هزار تومانی می گیرند؟

چه کسانی سود سهام عدالت 205هزار تومانی می گیرند؟

طلا گران شد

«نیستان» و نگاهی به آداب و رسوم روستایی

نبرد کارکنان شهرداری تهران با ویروس کرونا آغاز شد

باقیمانده مطالبات زعفران کاران تا پایان امسال تسویه می شود

تعهد دولت برای پرداخت 50 درصد اصل و سود اوراق مشارکت شهرداری ها

ژل ضد عفونی 9 هزار تومانی، 90 هزار تومان فروخته می شد

استقبال از هرگونه توسعه گردشگری میان اصفهان و هندوستان

سهم لیزینگ ها در اعطای وام باید افزایش یابد

افتتاح 161 پروژه در پویش الف-ب- ایران

ماسک مورد نیاز استان قزوین تأمین می شود

رشد 33 درصدی پرداخت وام قرض الحسنه

برخی تلاش دارند ثبات بازار ارز را به هم بزنند/بانک مرکزی ثبات لازم را به بازار اعاده می کند

فرار بورس از تله شکست کرونا و FATF

سرپرست جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان معرفی شد+سوابق اجرایی

کرونا عامل کاهش 90 درصد فروش کتاب در چین | نفس های بی رمق کتابفروشی های چینی

معرفی 420 میلیاردی طرح در کردستان به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات

توزیع رایگان بسته های ویژه مقابله با کرونا در قم

استخدام منشی خانم جهت جوابگویی تلفن در تهران

استخدام منشی خانم آشنا به نرم افزار هلو در تهران

استخدام کارگر ماهر رنگ کار جهت کارگاه تولیدی کابینت در تهران

استخدام برشکار و مونتاژکار جهت همکاری در تهران

استخدام پیک موتوری جهت کار در قصابی در تهران محدوده یوسف آباد

استخدام وردست رنگ و مش کار در تهران

استخدام ناخن کار حرفه ای با سابقه در تهران

استخدام سالن کار جهت کار در رستوران در تهران

استخدام دستیار ناخن مسلط به ژلیش و سوهان کشی در تهران

استخدام ساندویچ زن ماهر جهت کار در تهران

استخدام فرکار و کمک فرکار جهت فست فود در تهران

استخدام کارشناس سئو در یک شرکت معتبر در اصفهان

بانک گردشگری تمام خدمات نظام بانکی را به مردم ارائه می کند

جلسه پیشگیری از کرونا در تاکسی

انبارهای کالای بهداشتی زیر ذره بین بازرسان تعزیرات

کرونا عامل کاهش 90 درصد فروش کتاب در چین | نفس های بی رمق کتابفروشی های چینی

مردم احتکار و گرانفروشی ماسک طبی را گزارش بدهند/ برخورد شدید با متخلفان

اعلام اسامی فرهنگیان واجد شرایط اولیه تأمین مسکن فرهنگیان

عدم وجود آفات قرنطینه ای در 650 هزارهکتار از اراضی زراعی تایید شد

پرداخت 32 درصد مطالبات زعفرانکاران/تسویه کل بدهی تا آخر سال

تامین معیشت مهمترین دغدغه مددجویان است / عید نوروز فرصت همدلی بیشتر با نیازمندان

تحریم های FATF فراتر از تحریم آمریکا است / مهلت چهار ماهه ایران برای خروج از لیست سیاه با تصویب پارلمو و CFT

اثر کرونا بر کسب وکار ها

قیمت سکه امروز 1398/12/04| صعود قیمت به کانال شش میلیون

اعطای 24 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات مرتبط با بخش مسکن |

استخدام پیتزازن ماهر جهت کار در تهران

اولویت تخصیص وام بلاعوض برای دوگانه سوزی با خودروهای عمومی است/ تاکسی های اینترنتی در اولویت بعد

شهردار تهران: باید تراکم جمعیت در واگن های مترو را کم کنیم

نوزادان هم حمایت معیشتی دریافت می کنند

اعطای 24 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات مرتبط با بخش مسکن

دلار در بانک و بازار چند؟98/12/04

استخدام وسط کار خانم به صورت نیمه وقت در تهران

بهنام محمودی: افزایش اطلاع رسانی کمک شایانی به مقابله با کرونا می کند

استخدام تایپیست، طراح و کد کار آقا و خانم با سابقه در اصصفهان

استخدام مهندس مکانیک جهت یک شرکت فنی مهندسی در یزد

لغو مجوز کاریابی مستخدم در اصفهان

علیرضا معرفت مدیرعامل بانک سامان شد

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

چرا دکتری خواندن غالباً وقت تلف کردن است؟

تدابیر ویژه تأمین اجتماعی برای مقابله با کرونا

استخدام مهندس برق جهت یک شرکت فنی مهندسی در یزد

تدابیر ویژه تأمین اجتماعی برای مقابله با کرونا

گرانی سکه و دلار ادامه دار است؟

اطلاعاتی از خودروی خودران مرموز جگوار لندروور

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارمند برنامه ریزی در تهران

استخدام اپتومتریست جهت همکاری در قم

استخدام پزشک عمومی خانم با پروانه تهران

استخدام پزشک عمومی جهت کار در درمانگاه شبانه روزی سفیران

استخدام صندوقدار جهت کار در سوپرمارکت در تهران

استخدام رزروشن آقا با تجربه در تاکسی سرویس در تهران

استخدام باغبان مجرب آشنا به فضای سبز در تهران

استخدام پرستار با سابقه کار در بیمارستان روانپزشکی - تهران

استخدام انباردار قطعات لباسشویی در تهران

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

همه قیمت ها ثابت ماند

پالایشگاه اصفهان رتبه نخست دهمین جشنواره ملی نظام پیشنهادها را کسب کرد

جمع آوری 10 میلیارد تومان زکات در بوشهر/ صندوق قرض الحسنه زکات راه اندازی شود

گزارشگر جوان بازی استقلال و ذوب آهن را گزارش می کند

قاچاق تجهیزات رایانه ای عمدتا از مرزهای دریایی و هوایی است

وزیر بهداشت: ناقلین چینی، منبع کرونای جدید در ایران / توزیع رایگان ماسک در قم از امشب

با خشکشویی آنلاین دیجی واش، زندگیتو نو کن! |

استخدام کمک انباردار جهت شرکت معتبر تولیدی - پیمانکاری در کرج

استخدام دکتر جراح دندانپزشک با پروانه تهران

ارز دولتی واردات برنج سال 99 برقرار است

معاف از مالیاتِ خودروهای کم مصرف و هیبریدی

معاف از مالیاتِ خودروهای کم مصرف و هیبریدی