مطالب مرتبط:
واکنش حزب مجمع ایثارگران به نتیجه بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان
بررسی زدگی نمایندگان تایید صلاحیت شده مجلس.بزودی....
بررسی زندگی نمایندگان تایید صلاحیت شده مجلس به تفکیک استان. < >
نماینده مجلس: آیا حقوق نمایندگان رد صلاحیت شده در 4 ماه آینده حلال است؟
اسامی تایید صلاحیت شدگان برای انتخابات مجلس در استان فارس تا به امروز
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 19:452020-01-17سياسي

اعتراض «حزب مجمع ایثارگران» به رد صلاحیت گسترده نمایندگان مجلس و نامزدهای انتخابات


حزب مجمع ایثارگران با صدور بیانیه ای به نتیجه بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان و آن چه «رد صلاحیت نمایندگان منتقد و نامزدهای دلسوز مجلس» خوانده، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ در ابتدای این بیانیه آمده است: رد صلاحیت گسترده، غیرقانونی و غیرشرعی خیل عظیم نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، همانا نقض آشکار حاکمیت ملی و دخالت بی¬رویه و ضد قانون اساسی در تعیین سرنوشت ملت رشید ایران است.

رویه جاری که شدت یافته¬تر از رویه های پیشین است، چیزی جز تعرض آشکار به کرامت ذاتی انسان و خیانت در امانت از سوی مسئولین ذیربط نیست.

مطابق قانون اساسی، استقرار حاکمیت مردم به عنوان شرط ضروری استقرار هر نهاد حاکمیتی دیگر اعم از خبرگان رهبری و متضمن پیشگیری از هرگونه فساد ناشی از قدرت متمرکز است.

البته مشکلات ساختاری قانون اساسی، خطر پدیده قدرت متمرکز فسادآور، بی¬مهار و غیرپاسخگو و پیدایش دولت پنهان را هم فراهم آورده که می¬تواند مقدرات کشور را یکپارچه در دست بگیرد.

این بیانیه یادآور شد: خبرگان اول قانون اساسی روش محوری پیاده¬سازی ارزشهای دینی و خدایی را بعد از تأمین معاش و دنیای مردم، امکان¬پذیر دانسته و بر همین اساس جامعه را برساخته عقل، علم، عدالت و آزادی از طریق مشارکت فعال و مستقیم مردم می¬دانستند تا بساط فقر، جهل، ظلم و استبداد برچیده شده و عزتمندی ملت حاصل شود.

بنابراین قانون اساسی ساختار سیاسی نظام را بر بنیاد مشارکت، رفراندوم و به نمایندگی از طرف مردم تعریف کرده است لیکن کارکرد مجلس شورای اسلامی زمانی میسر است که با ابزار وضع آزادانه قانون، تصویب برنامه و بودجه کارآمد و نظارت مستمر، جلوی هدررفت منابع و سرمایه های ملی و انسانی و طبیعی و میراثی کشور را بگیرد.

در این میان فلسفه وجودی شورای نگهبان نیز متضمن همین معناست یعنی صیانت از قانون اساسی و احقاق حقوق ملت و پیشگیری از تضییع حق آزادی انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان با تمسک به قانون و نه مستمسک قرار دادن نظارت استصوابی برای تضییع حقوق آنان.

متاسفانه شورای نگهبان با اعمال سلایق یک¬طرفه و اتخاذ رویه های ناصواب، تحقق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را نامیسر کرده است.

حزب مجمع ایثارگران در ادامه این بیانیه هشدار داده است: امروز مجلس در جایگاه اصلی خود قرار ندارد و قدرت مجلس از سوی نهادهای مختلف محدود می¬شود یعنی در حوزه قانونگذاری بسیاری از نهادها از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و اخیرا شورای هماهنگی سران قوا به جای مجلس تصمیم می¬گیرند و در حوزه نظارت هم اجازه ورود به نمایندگان مجلس در بسیاری از حوزه¬ها داده نمی¬شود.

این محدودیت¬ها بی¬اعتمادی به مجلس را در میان مردم دامن می¬زند و امید مردم به ایجاد تغییرات مورد نیاز و ضروری را مبدل به یاس می¬کند.

این بیانیه تصریح کرد: هنوز از حماسه پرشکوه حضور مردم در مراسم سوگواری فرمانده منادی وحدت و اقتدارآفرین با اخلاص، شهید حاج قاسم سلیمانی زمانی نگذشته است که شورای نگهبان با رد وسیع صلاحیت نیروهای سیاسی، موجب از دست رفتن جدی آن سرمایه شده است.

حاج¬قاسم هیچگاه حاضر نشد به منازعات و مرزبندی های سیاسی و درجه¬بندی شهروندان در صحنه اجتماعی وارد شود و امنیت را در خدمت وحدت و اقتدار ملی قرار داده بود.

او سرباز وارد سپاه شد، سرباز زندگی کرد و سرباز شهید شد و حاصلش آبرویی بود که مردم با حضورش در مراسم تشییع جنازه به او دادند همانگونه که او با جهادش به مردم ما آبرو داده بود.

اکنون با این اقدام نهادهای نظارتی در ردصلاحیت گسترده نامزدها و شاخصین احزاب و نمایندگان سرشناس مجلس، آب سردی بر فضای راکد انتخاباتی ریخته شد و انگیزه و شوق شرکت در انتخابات را زایل کرد.

در این بیانیه آمده است: انتخابات آزاد نشانه وجود مردم¬سالاری است و هنگامی می¬توان به برگزاری یک انتخابات آزاد امیدوار بود که نظام انتخاباتی بر تحزب و نقش پررنگ احزاب سیاسی مبتنی باشد.

متاسفانه اکنون نه تنها احزاب سیاسی در انتخابات محور نیستند بلکه در میان ردصلاحیت-شدگان، چهره¬های فعال و حتی دبیران کل احزاب سیاسی را می¬توان شاهد بود.

احزاب برای قانونی شدن روند دشواری را طی می¬کنند و دبیران کل و فعالان ارکان حزبی در کمیسیون ماده 10 احزاب تایید صلاحیت می¬شوند اما اینک این فعالان حزبی در معرض ردصلاحیت از سوی شورای نگهبان قرار دارند.

این رویه هرگز به برگزاری یک انتخابات آزاد رقابتی و تشکیل یک مجلس کارآمد و قوی منجر نخواهد شد.

انتخابات با محوریت احزاب سیاسی، موجب تقویت جمهوریت نظام می¬شود.

حزب مجمع ایثارگران هشدار داد: در این دوره شاهد یک بدعت جدی در امر تایید صلاحیتها بوده¬ایم و هیات¬های اجرایی در غالب شهرها به مثابه بازوی اجرایی شورای نگهبان عمل کردند.

ردصلاحیت جمعی از نامزدهای انتخاباتی در هیاتهای اجرایی آن هم با منطق شورای نگهبان، اتفاقی است که برای اولین بار در این دوره شاهد آن بوده¬ایم.

تضعیف نقش فرمانداران در تعیین اعضای هیات¬های اجرایی و انفعال وزارت کشور در مقابل شورای نگهبان موجب شد که در این دوره روند ردصلاحیت گسترده نامزدهای منتقد از درون هیاتهای اجرایی آغاز شود.

در ادامه بیانیه مجمع ایثارگران با ابراز همدردی و شریک دانستن خود در سوگواری این روزهای ملت ایران، صریحاً خواستار تغییر سریع راهبردها وسیاست ها و روشهای غلط و تخریبی و بحران-آفرین در کشور شده و تاکید کرده : مهندسی انتخابات، تخریب¬کننده اعتماد و سرمایه اجتماعی و به هرشکل به معنای محروم کردن جامعه از استعداد های متنوع انسان های توانمند است.

جامعه شایسته¬سالار نمی¬تواند نخبگان جامعه را کنار گذاشته و نظام را با بحران کارآمدی مواجه کند؛ بحرانی که ریشه تمامی انواع منابع مشروعیت¬ساز در نظام سیاسی و حاکمیتی را می¬خشکاند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است: امروز تامین سلامت انتخابات و بازگشت به تعریف نظام انتخاباتی شایسته¬سالار، مهمترین مصداق تحقق حق¬الناس است.

بر اساس ادبیات دینی، خداوند از حق خویش می-گذرد اما نسبت به تعدی به حقوق مردم کوچکترین گذشتی ندارد.

تحقق حق¬الناس خود ترویج کننده معروفی است که معروف های دیگر را به منصه ظهور می¬رساند.

حزب مجمع ایثارگران تاکید کرده است: کنار گذاشتن اداره امور کشور با رویکرد امنیتی و بازگشت به رویکرد اجتماعی، ایجاد نظام اداری شایسته¬سالار، توجه به نظام سیاسی برآمده از احزاب، مطبوعات و رسانه های آزاد، نهاد های مردمی سازمان یافته؛ ضرورت فوری و اجتناب¬ناپذیر برای نجات کشور از بحرانهای اجتماعی و سیاسی رو به افزایش امروز است.

در ادامه این بیانیه آمده است: کنار گذاشن تفسیر ضد ملی و مغایر با قانون اساسی نظارت استصوابی شورای نگهبان و رویه نادرست حذف و رد جناحی صلاحیت¬ها و تضعیف رقابت آزاد انتخاباتی ضروری است.

نتیجه تداوم وضعیت موجود چوب حراج زدن بر اعتماد ملی و ایجاد هرچه بیشتر گسست دولت-ملت و بی¬توجهی به جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی به عنوان رأس امور کشور است.

حزب مجمع ایثارگران در ادامه اعلام کرده است: اگر تاکنون برای برگزاری تجمعات و تظاهرات مردم معترض در جهت بیان آزادانه انتقادات و اعتراضات مسالمت¬آمیز، بسترسازی می¬شد و ایجاد سازوکار امن برای این گونه تجمعات فراهم می¬شد یقینا مردم ما در تجمعات گوناگون مخالفت خود را با این شیوه نظارت و برگزاری انتخابات اعلام می¬کردند.

حتی اگر امکان برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی و شیوه اعمال آن از سوی شورای نگهبان وجود داشت بدون تردید اثبات می¬شد که غالب مردم ایران با آن مخالفند.

اگر حاکمیت جز این فکر می¬کرد، حتما اقدام به برگزاری رفراندم می-کرد.

حزب مجمع ایثارگران خاطرنشان کرده است که تا این مرحله از انتخابات، تقریبا تمامی نامزدهای خود را در نتیجه اعمال نظارت استصوابی شورای نگهبان از دست داده است و ایثارگران که نماد جهاد و مبارزه و تلاش بی¬وقفه برای تثبیت انقلاب اسلامی هستند، اینک قربانی سلایق سیاسی حاکم بر نهادهای حاکمیتی می¬شوند.

با این حساب، ایثارگران حتی اگر عزم مشارکت فعال در انتخابات را هم داشته باشند، کسی را برای انتخاب کردن ندارند.

مسئولیت این وضعیت با نهادها و مراکزی است که به جای دامن زدن به فضای رقابتی و پرشور کردن فضای انتخابات، دست به رد نامزدهای با سلایق سیاسی متفاوت زده¬ و انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات را از آنان گرفته¬اند.

در پایان این بیانیه آمده است: ما ایثارگران تاکید می¬کنیم که دعوت از مردم به مشارکت در انتخابات به تنهایی نتیجه¬بخش نیست بلکه نیازمند بسترسازی برای حضور همه سلائق سیاسی در صحنه رقابت انتخاباتی و امکان انتخاب افرادی است که همه اقشار مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب می¬کنند.

از سوی دیگر اعلام می¬کنیم حمایت از خواسته ها و منافع مردم و به رسمیت شناختن تمامی حقوق و آزادیهای اجتماعی- سیاسی مصرح در قانون اساسی و مخالفت شدید حاکمیت با دخالت غیرقانونی نهادهای نظامی در فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، می¬تواند به ترمیم و بازسازی فاصله میان مردم و حکومت بیانجامد.

حزب مجمع ایثارگران 27 دیماه 1398 انتهای پیام
کلید واژه ها: نامزدهای انتخابات - قانون اساسی - بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان - مجمع ایثارگران - رد صلاحیت - صلاحیت - قانون - نمایندگان - ایثارگران - حاکمیت - انتخابات - اساسی - استقرار - بررسی صلاحیت ها - نمایندگان مجلس - انتخابات مجلس - بیانیه - مجلس - گسترده - خبرگان رهبری - شورای نگهبان - بررسی صلاحیت - شورای - غیرقانونی - فساد - مجمع - قدرت - مسئولین - غیرشرعی - پیشگیری

آخرین اخبار سرویس:
لایحه بودجه 99 از فردا در صحن علنی مجلس بررسی می شود

عرضه قلیان در فردیس ممنوع شد

حمایت از نخبگان علمی، لازمه قوی شدن کشور در عرصه اقتصاد است

انتخاب بانک پارسیان به عنوان عضو شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی

آخرین وضعیت جسمانی شجریان در بیمارستان

استخدام نیروی کار جهت همکاری در بستنی بین المللی در قم

نخستین سینمای روباز غرب کشور در سنندج راه اندازی می شود

کدام نمایندگان خوزستان در انتخابات پیروز شدند؟

استاندار اردبیل : مدیریت افکار عمومی در ارتباط با کرونا ضروری است

لغو تمامی نشست های دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران

سبد معیشت فردا مصوب می شود/ آخرین پیشنهادها برای تعیین حداقل مزد

بررسی ارتباط چشمی و اهمیت آن در ارائه یک سخنرانی موفق

لغو آزمون های غیر حضوری حوزه علمیه قم تا 8 اسفندماه

نخستین سینمای روباز غرب کشور در سنندج راه اندازی می شود

14 احمدی نژادی در مجلس یازدهم

روحیه جهادی و انقلابی نسخه نجات بخش ایران در برابر بحران ها است

نمونه آزمایش 17 بیمار مشکوک ایلامی به تهران ارسال شد

استخدام نیروی خانم فتوشاپ کار در آتلیه در یزد

منشور روحانیت خطوط قرمز حوزه را مشخص کرده است

نمایندگان مجلس آذربایجان شرقی چه سرنوشتی پیدا کرده اند؟

نخستین سینمای روباز غرب کشور در سنندج راه اندازی می شود

اقدامات پیشگیری از گسترش کرونا به شهرداری انزلی ابلاغ شده است

استاندار اردبیل : مدیریت افکار عمومی در ارتباط با کرونا ضروری است

گل 5 اسفند

مدارس علمیه خوزستان تا پایان هفته تعطیل شد

دردسر کرونا برای نمایندگان مجلس/دمای بدن در مبادی ورودی پارلمان کنترل می شود

نظام جدید حوزوی نویدبخش ارتباط حوزه با علوم جدید است

لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای فقط حرف می زند

آخرین وضعیت جسمی شجریان از زبان دوست و فرزندش

کرونا نجیب تر از آنفلوانزا/ قدرت پنهان ویروس چینی

برگزاری گردهمایی ملی منجمان آماتور به تعویق افتاد

دستور رییس جمهور به وزیر بهداشت برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا

دستورات روحانی برای تسریع در امدادرسانی و ارائه خدمات به زلزله زدگان آذربایجان غربی

دستورات روحانی برای تسریع در امدادرسانی و ارائه خدمات به زلزله زدگان آذربایجان غربی

تلاوت ترتیل صفحه 310 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

جلسات دو شیفته بررسی بودجه در مجلس از فردا آغاز می شود

استخدام تعدادی فروشنده خانم و آقا با تجربه - تهران

عملکرد مسئولان اصلاح طلب و اعتدالی در زمان اعلام فوتی ها موجب کاهش مشارکت شد

سردار قاسم سلیمانی هم زمانی به خاطر تیپش در گزینش سپاه رد شد !

مشارکت 42/57 درصدی مردم در انتخابات مجلس

دلایل افت مشارکت در انتخابات

ضرورت اطلاع رسانی علمی و درست به مردم

کمپین مقابله با کرونا و مسأله میانجی های اجتماعی

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

هشدار به انتشاردهندگان اخبار جعلی درباره کروناویروس در فارس

تذکر به 30 هیات علمی به دلیل رکود علمی/ قطع همکاری با 2 نفر

پاسخ تصویری خبرگزاری فارس به شایعه سازی خارجی درباره جلسه درس خارج فقه امروز رهبر انقلاب

دانشگاه سیستان و بلوچستان به منظور پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل شد

تعطیلی کلاس های دانشگاه شیراز

روحانی دستورات لازم را برای مقابله همه جانبه با «کرونا» صادر کرد

پاسخ تصویری خبرگزاری فارس به شایعه سازی خارجی درباره جلسه درس خارج فقه امروز رهبر انقلاب

هما بسیار بزرگ و پر ریشه است/ هیچ برند تجاری در ایران، اعتبار هما را ندارد

از تپه های تفتیده ایلام؛ تا آرزوی موفقیت و شهادت ؛

توصیه های رییس نظام پزشکی اصفهان به شهروندان

تقویم نجومی 5 اسفند 98 | وضعیت قمر در عقرب امروز

سیاست بدون اخلاق «کرونای سیاسی» است

آسمان و ریسمان بافی اصلاح طلبان برای فرار از شکست

لغو آزمون های غیر حضوری حوزه علمیه قم تا 8 اسفندماه

رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است

از سرگیری دروس خارج آیت الله هادوی تهرانی در شهر قم

دانشگاه سیستان و بلوچستان به منظور پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل شد

پیکر مطهر سرباز شهید احمد توکلی در قرچک تشییع می شود

530 میلیارد تومان برای مقابله با کرونا

همراهی سفیر چین با مردم ایران در مقابله با کرونا+ویدئو

سوءاستفاده ضد انقلاب از فاصله آیت الله خامنه ای با طلاب در جلسه درس امروز

مشارکت 25.24 درصدی مردم شیراز در انتخابات/ کارمندان رکورد دار کاندیداتوری مجلس در فارس

میرسلیم: قول میدهم تا پای جان به عهد خود وفادار بمانم

ملاقات های خوبی با وزرای خارجه هلند و اتریش انجام شد

آیا به سربازان وظیفه عیدی تعلق می گیرد؟

شرایط و مرجع تصمیم گیری درباره تعطیلی دانشگاه ها

انتخاب آیت الله دژکام به عنوان نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری

ست کردن مانتو جین

گزارش توییتری ظریف از دیدارهایش با وزرای خارجه هلند و اتریش

واعظی: بازسازی مناطق زلزله زده استان آذربایجان غربی در کوتاه ترین زمان انجام گیرد

تحریم آمریکا مانند کرونا است، ترسش بیشتر از واقعیت آن است

تصاویر | افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه مقام معظم رهبری و ارتباط آن با کرونا

تلاوت ترتیل صفحه 310 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

میزگرد بررسی «دانشگاه کارآفرین»؛ دانشگاه کلاسیک امروز دیگر کارآیی ندارد/یک انقلاب علم و فناوری در انتظار کشور است

همراهی سفیر چین با مردم ایران در مقابله با کرونا+ویدئو

سرنوشت نمایندگان مجلس دهم چه شد؟ /تغییر 81 درصدی در نمایندگان/ مردم 2 برابر شورای نگهبان رد صلاحیت کردند!

دور اول مذاکرات وزیرخارجه اتریش با ظریف آغاز شد

واعظی: بازسازی مناطق زلزله زده استان آذربایجان غربی در کوتاه ترین زمان انجام گیرد

توییت مهم معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درخصوص کرونا

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری آقا در کرج

استخدام کارشناس روابط عمومی در تهران

مدارس و دانشگاه ها در خراسان جنوبی تعطیل شد

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت فن آوری فراساحلی دلتا در هرمزگان

145 هزار فرهنگی فاقد شرایط لازم برای دریافت مسکن فرهنگیان

استخدام کارمند جمع آوری اطلاعات در یک شرکت معتبر در مشهد

ظریف بر اهمیت حفظ برجام در دیدار با وزرای خارجه اتریش و هلند تاکید کرد

توییت ظریف از دیدارهایش با همتایان هلندی و اتریشی در تهران

تصاویر | افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه مقام معظم رهبری و ارتباط آن با کرونا

مقایسه آراء نمایندگان تهران در مجالس دهم و یازدهم

پیکر مطهر سرباز شهید احمد توکلی در قرچک تشییع می شود

ویدئویی که سفیر چین برای همبستگی با ایران منتشر کرد

تمامی دستگاه های مازندران برای مقابله با کرونا بسیج شدند

قالیباف 72 درصد آرای مردم تهران را کسب کرد

تمامی دستگاه های مازندران برای مقابله با کرونا بسیج شدند

واعظی: بازسازی مناطق زلزله زده استان آذربایجان غربی در کوتاه ترین زمان انجام گیرد

اولین ویدئوی دکتر قالیباف بعد از اعلام نتایج انتخابات/ فیلم

اعتراض «حزب مجمع ایثارگران» به رد صلاحیت گسترده نمایندگان مجلس و نامزدهای انتخابات

اعتراض «حزب مجمع ایثارگران» به رد صلاحیت گسترده نمایندگان مجلس و نامزدهای انتخابات