مطالب مرتبط:
سنگ اندازی در مسیر تشکیل دولت لبنان
سنگ اندازی در مسیر تشکیل دولت لبنان
منابع لبنانی از نزدیک بودن تشکیل دولت جدید خبر دادند
لبنان در آستانه تولد دولت جدید/ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد
هشدار مقام حزب الله درباره از دست رفتن فرصت تشکیل کابینه لبنان
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 18:252020-01-17بين الملل

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان


عربستان در واکنش به شکست طرح های منطقه ای اش در عراق, سوریه و یمن, همچنان در تعیین نخست وزیر لبنان و آغاز بکار کابینه ای که به مقاومت نزدیک باشد کارشکنی می کند.

- عربستان در واکنش به شکست طرح های منطقه ای اش در عراق, سوریه و یمن, همچنان در تعیین نخست وزیر لبنان و آغاز بکار کابینه ای که به مقاومت نزدیک باشد کارشکنی می کند.

بر اساس گزارش رسانه های نزدیک به احزاب شیعه در لبنان؛ نمایندگان پارلمان لبنان هنوز برای انتخاب نخست وزیر اصلح به نتیجه نرسیده اند و به همین جهت فاز جدیدی از اعتراضات از روز دوشنبه در بیروت پایتخت لبنان و دیگر شهرهای این کشور آغاز شده و در این بین تلاشهای پشت پرده بعضی از کشورهای طماع منطقه بی تاثیر نبوده است.

در این بین عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری مصالح خویش را درلبنان به انتخاب نخست وزیر مورد تایید و صاحب نفوذ خود مرتبط دانسته و به همین خاطرهمچون گذشته در رویکردی نرم و تطمیعی درجریان انتخاب کابینه در پارلمان لبنان بدنبال تفرقه میان جریان های شیعی با دیگر جریانها در این کشور کوچک حاشیه دریای مدیترانه است.

عربستان پیش از این با ترفندهای صهیونیستی - امریکایی و با پرداخت میلیون ها دلار فاز جدیدی از تفرقه افکنی را در لبنان کلید زده بود تا بلکه بتواند در انتخابات زود هنگام این کشور تاثیر گذار باشد.

این رویکرد آل سعود را می توان در چارچوب واکنش آنها به شکست ها در عراق، سوریه و یمن و با هدف تضعیف محور مقاومت ارزیابی کرد.

یکی از رهبران اجرایی حزب الله لبنان اخیرا در نشستی در منطقه بعلبلک از این اقدام تحت عنوان طرح جدید عربستان سعودی و آمریکا برای ضربه زدن به حزب الله و بدنام کردن آن در لبنان نام برد.

در این جهت ابتدا بد نیست که به پاره ای از مطالبات ریاض از نخست وزیر لبنان که در سفر ماههای گذشته حریری نخست وزیر مستعفی لبنان به عربستان داشته است اشاره کرد که از آنها تحت عنوان شروط عربستان سعودی از سعد حریری یاد می شود:- عدم ائتلاف یا همکاری با حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی: حریری پیش از دعوتش به ریاض این شرط را اجرا کرده بود و همین امر دلیل مهمی برای دعوت مجدد از او برای سفر به ریاض بود.

- کاهش افق همکاری ها یا ائتلاف انتخاباتی با جریان ملی آزاد وابسته از عناصر ائتلاف هشت مارس و محدود کردن آن به دو یا سه حوزه انتخاباتی.

- بهبود روابط با گروه های 14 مارس و اتحاد این گروه ها: اطلاعات در این زمینه حاکی از آن است که عربستان توجه ویژه ای به بهبود روابط میان حریری و سمیر جعجع، رییس حزب نیروهای لبنانی دارد، اما همزمان نمی خواهد که گروه 14 مارس تحت رهبری جعجع باشد و ترجیح می دهد که این گروه همچنان تحت رهبری حریری باقی بماند.

- عربستان با اشاره به اینکه نخست وزیر به دلیل مسؤولیت و جایگاه سیاسی که دارد، نمی تواند موضعگیری های افراطی مانند جعجع یا سامی الجمیل در پیش بگیرد، از حریری می خواهد مانند سایر طرف ها یا هم پیمانان عربستان در لبنان با قدرت و با موضع گیری های شدید با حزب الله مقابله کند.

- مقابله با اقدامات محور مقاومت در لبنان و آنچه تلاش برای برهم زدن ثبات در این کشور و نفوذ ایران خوانده می شود.

- حفظ روابط مثبت با میشل عون البته با تفکیک قائل شدن بین این رابطه با روابط با جریان ملی آزاد به نحوی که این ارتباط در چارچوب های تعیین شده بوده و از موضع گیری های سیاسی و استراتژی های مد نظر سعودی ها فراتر نرود.

- تعامل با معیارهای انتخاباتی بر اساس اصل عدم کنترل حزب الله بر اکثریت پارلمانی در مجلس آتیدبیر کل حزب الله لبنان در همین زمینه در سخنرانی اخیرش به مبحث فتنه های داخلی اشاره کرده و حمایت های مالی از رسانه های مغرض برای تنش آفرینی در اوضاع لبنان را خطرناک تر از سلاح مقاومت دانست که بهانه مخالفان است.

سیدحسن نصرالله همچنین خواستار همکاری برای حل مشکلات به جای تشدید درگیری های منطقه ای شد و گفت: "باید هوشیار باشیم برخی رژیم های عربی به شکل مستقیم اختلافات خود با ایران را نزاع سنی ها علیه شیعیان عنوان می کنند؛ همانطوری که نزاع سنی ها علیه شیعیان سبب جنگ عراق علیه ایران به عنوان یکی از خطرناک ترین جنگ های منطقه شد.

"حجت الاسلام شیخ علی دعموش رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان نیز در نشستی که در منطقه بعلبلک برگزار شد از طرح جدید عربستان سعودی و آمریکا در ضربه زدن به شیعیان لبنان وحزب الله و بدنام کردن آنها پرده برداشت.

وی تاکید کرد:" آمریکا و عربستان سعودی مردم را علیه حزب الله تحریک کرده و به دنبال تخریب وجهه حزب الله هستند.

استکبار جهانی با اعمال فشار بر حامیان مقاومت و ترساندن مردم به دنبال بدبین ساختن حامیان حزب الله به این نهاد دینی ـ سیاسی است.

"این عالم شیعی لبنان با هشدار به عربستان سعودی و آمریکا پیرامون دخالت در مسائل داخلی لبنان تصریح کرد: "هر کشور، فرد یا گروهی که قصد توطئه گری علیه حزب الله و مردم لبنان را دارد بداند که ناتوان تر و ضعیف تر از آنی است که بتواند اقدامی علیه حزب الله انجام داده و یا با تهدیدهای خود مردان با شرافت و غیور لبنان را بترساند و اگر کسی گمان می کند که به وسیله انتخابات یا پس از انتخابات، توانایی محاصره، تضعیف و نابودی حزب الله را دارد به او نصیحت می کنیم که این افکار بیهوده را از سر بیرون براند.

"لازم به توضیح است که این روزها رسانه های غربی نیز در رویکرد خود دیگر از هلال شیعی سخن نمی گویند بلکه این بار این ادعاها را مطرح می کنند که شیعیان دیگر نمی خواهند زیر سطه ایران باشند و سعی دارند قومیت عربی خود را حفظ نمایند حتی این دسته از رسانه ها با تحریف واقعیت ها به حوزه مرجعیت شیعی و محدود کردن آن به مرزهای ملی وارد شده اند در حالیکه احترام شدید مردم لبنان و مخصوصا شیعیان به سید حسن نصرالله یکی از نمونه هایی است که در تضاد با این فضاسازی ها است.

تا همین چندی پیش رسانه های غربی از جمله بی بی سی برای جلوگیری از وحدت مسلمانان و قرار گرفتن آنها زیر یک پرچم آزادسازی قدس که هدف جمهوری اسلامی بوده است راهبرد اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل تسنن را در دستور کار قرار داده بودند و با طرح ادعاهایی همچون هلال شیعی و توسعه طلبی ایران در منطقه سعی داشتند رویکرد جمهوری اسلامی در بسیج و اتحاد مسلمانان جهان و تشکیل محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی را به حرکتی شیعی در تضاد با منافع اهل تسنن توصیف کرده و با این رویکرد با به حاشیه امن بردن رژیم صهیونیستی، دشمنی اعراب با رژیم اسراییل را به دشمنی با ایران تبدیل نمایند.

رسانه های غربی و به تبع آنها رسانه های وابسته به سعودی با الگوگیری از این شیوه سعی دارند در دوران پس از داعش که محور مقاومت به پیروزی های چشمگیری در منطقه و مخصوصا در لبنان دست یافته است بخت خود را این بار از طریق تفرقه افکنی در میان جناح های شیعی و دور کردن آنها از ایران بیازمایند.

به نظر می رسد عربستان سعودی و امریکا بخاطر صف بندی سیاسی و حضور حزب الله در لبنان تا کنون نتوانسته اند با اهرم زور به اهداف سیاسی خود در لبنان دست یابند، این بار با در پیش گرفتن رویکرد نرم در نحوه تقابل با رهبران لبنانی و تطمیع آنها تغییر روش داده اند و با هزینه کردن میلیونها دلار خواستار استفاده از روش های تفرقه افکنانه در بین شیعیان و ایجاد فاصله بیت حزب الله و عامه مردم این کشور هستند.

عربستان سعودی از مدتها قبل عامل اصلی دامن زدن به اختلافات شیعه و سنی و اعزام داعش به مناطق مرزی این کشور با سوریه بوده است و هم اکنون نیز تلاش می کند به تفرقه میان شیعیان این کشور و دیگر احزاب فعال در
کلید واژه ها: لبنان - نخست وزیر - نخست وزیر لبنان - عربستان - وزیر - نخست - نزدیک - منطقه - تشکیل دولت لبنان - عربستان سعودی - کشور - مقاومت - کابینه - انتخاب - واکنش - سوریه - تشکیل دولت - دولت لبنان - نمایندگان - اعتراضات - شکست - دیگر - پشت پرده - پارلمان - دوشنبه - پایتخت - مرتبط - تایید - احزاب - بیروت

آخرین اخبار سرویس:
33 نفر در کالیفرنیای آمریکا مبتلا به کرونا شدند

34 نظامی ترکیه در حمله هوایی به ادلب کشته شدند

از کمپین های موثر کرونایی ایرانیان سراسر جهان تا گشایش کانال بین المللی انتقال اقلام انسان دوستانه به ایران

آزمایش کرونای 33 نفر در کالیفرنیای آمریکا مثبت اعلام شد

کرونا به ایرلند شمالی نیز رسید

شنیده شدن صدای دو انفجار در نزدیکی »لاذقیه» سوریه

همنشینی ماه و زهره در ساعات آینده

ویروسی که بیشتر از جنگ جهانی دوم مردم را به وحشت انداخته است + فیلم

روسیه: ترکیه توافق سوچی درباره ادلب را نقض می کند

34 نظامی ترکیه در حمله هوایی به ادلب کشته شدند

گزارش هایی از کشته شدن 34 سرباز ترکیه در «ادلب» سوریه

سفیدپوستان نژادپرست در یک دهه صدها نفر را در آمریکا کشته اند

کرملین ادعای اردوغان درباره دیدار با پوتین را رد کرد

نابینا شدن 21 فلسطینی در غزه به دلیل شلیک نظامیان صهیونیست

روسیه، آمریکا را به امتناع از تمدید chr(034)استارت جدیدchr(034) متهم کرد

کتائب حزب الله عراق: آمریکا از نیروهای مقاومت می ترسد

اتحادیه اروپا خواستار پایان یافتن درگیری ها در ادلب سوریه شد

همنشینی ماه و زهره در ساعات آینده

کرونا؛ چالش جدید شهر ها

یک زن ژاپنی برای دومین بار به کرونا مبتلا شد

کتائب حزب الله عراق: آمریکا از نیروهای مقاومت می ترسد

کشته شدن ده ها نظامی ترکیه در ادلب

گزارش هایی از کشته شدن 34 سرباز ترکیه در «ادلب» سوریه

ائتلاف سعودی 174 نوبت آتش بس الحدیده را نقض کرد

تأیید نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا با منشأ«نامعلوم» در آمریکا

گزارش هایی از کشته شدن 34 سرباز ترکیه در ادلب

مکرون درباره شیوع کرونا در فرانسه هشدار داد

حزب‎الله عراق: آمریکا از نیروهای مقاومت وحشت دارد

اینستاگرام، صفحه جوان پر روحیه مبتلا به کرونا را مسدود کرد!

ائتلاف سعودی 174 نوبت آتش بس الحدیده را نقض کرد

کرملین: پوتین برنامه ای برای دیدار اردوغان در ماه مارس ندارد

ژست مضحک آمریکا به بهانه کرونا/معافیت کمک بشر دوستانه از تحریم

صادق رنجبر بخش ویژه «بیماران کرونا» بیمارستان امام رضا (ع) تبریز

کرونا، کنفرانس سالانه فیسبوک را تعطیل کرد

دیده بان حقوق بشر سوریه: کشته شدن 34 سرباز ترکیه در جریان حملات هوایی در ادلب

دیپلمات اتریشی در سفر رسمی به ایران به کرونا مبتلا شد

ائتلاف سعودی 174 مرتبه آتش بس الحدیده را نقض کرد

ژست مضحک آمریکا به بهانه کرونا/معافیت کمک بشر دوستانه از تحریم

ابتلای 33 نفر به «کرونا» در ایالت کالیفرنیا

کشته و زخمی شدن ده ها نفر از نیرو های ترکیه در ادلب

آزمایش کرونای 33 نفر در کالیفرنیای آمریکا مثبت اعلام شد

پروازهای ایران به هند ممنوع شد

یک زن ژاپنی برای دومین بار به کرونا مبتلا شد

ائتلاف سعودی 174 مرتبه آتش بس الحدیده را نقض کرد

روسیه: ارسال پهپادهای جنگی از سوی ترکیه به ادلب غیرقانونی است

«هنیه» به روسیه سفر می کند

ابتلای 33 نفر به «کرونا» در ایالت کالیفرنیا

ژست مضحک آمریکا به بهانه کرونا/معافیت کمک بشر دوستانه از تحریم

کرونا به ایرلند شمالی نیز رسید

وقوع انفجار قدرتمند در کابل

10 نکته مهمی که پیش از سفر به کشور زیبای «یونان» باید مد نظر داشته باشید

آزمایش موفقیت آمیز موشک فراصوت جدید روسیه

شکایت از مرکل به دلیل همکاری در ترور حاج قاسم

هشدار کارشناسان نسبت به شیوع کرونا در آمریکا/ابتلا 33 نفر به کرونا در کالیفرنیا

وقوع انفجار قدرتمند در کابل

دامادی که شب عروسی، عروس را طلاق داد!

لغو شرکت پاپ در مراسم مذهبی به دلیل «کسالت جزیی»

«محمد دحلان» عامل امارات در ترورهای جنوب یمن

ترکیه همچنان توافقنامه سوچی درباره ادلب را نقض می کند

نابینا شدن 19 فلسطینی در غزه به ضرب گلوله صهیونیست ها

موافقت آمریکا با اعطای معافیت برای ارسال کمک بشردوستانه به ایران

مثبت اعلام شدن آزمایش کرونای 33 نفر در کالیفرنیای آمریکا

واکنش پوتین به شایعات درباره داشتن بدل

نخستین مورد ابتلا به «کرونا» در ایرلند شمالی

موافقت آمریکا با اعطای معافیت برای ارسال کمک بشردوستانه به ایران

آزمایش کرونای 33 نفر در کالیفرنیای آمریکا مثبت اعلام شد

کرونا علیه جان یا علیه روان

نخستین مورد ابتلا به «کرونا» در ایرلند شمالی

کرونا به ایرلند شمالی نیز رسید

ادعای آمریکا درباره مبادله تجاری میان سوییس و ایران

آیا تصویر سوزاندن جسد قربانیان کرونا در چین واقعیت دارد؟

عکس/ 1400 مبتلا به کرونا در سرزمین های اشغالی!

کرونا به ایرلند شمالی هم رسید

آزمایش کرونای 33 نفر در کالیفرنیای آمریکا مثبت اعلام شد

کرونا به ایرلند شمالی هم رسید

چهار تاکتیک نبرد با کرونا

ابراز نگرانی وزیر اطلاعات نیجریه از بروز جنگ مذهبی در این کشور

نشست فوق العاده پارلمان عراق برای رای اعتماد به کابینه علاوی برگزار نشد

شکایت آلمانی ها از مرکل به دلیل همکاری در ترور شهید سردار سلیمانی

اعلام شماره تماس برای پیگیری مشکلات هموطنان

اولین مورد ابتلا به کرونا در کالیفرنیا

شیوع کرونا در آمریکا با 28 میلیون نفر بدون بیمه فاجعه بار خواهد بود

وزیران دفاع ترکیه و آمریکا درباره حملات ارتش سوریه تبادل نظر کردند

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است

روسیه پرتاب موشک فوق فراصوت از کشتی را آزمایش کرد

شهادت یکی از فرماندهان حزب الله لبنان در حمله رژیم صهیونیستی

1500 نفر به ظن کرونا در سرزمین های اشغالی قرنطینه شدند

اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند

سالمرگ آخرین شاه قاجار

دولت جدید تونس سوگند قانون اساسی یاد کرد

وزیران دفاع ترکیه و آمریکا درباره حملات ارتش سوریه تبادل نظر کردند

نخستین محموله کمک های چین برای مقابله با کرونا در راه ایران

نیویورک تایمز: اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند

نیویورک تایمز: اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند

اظهارات ترامپ درباره کرونا نشان دهنده بی اطلاعی او از سلامت جامعه است

انفجار بمب در بغداد؛ 2 غیرنظامی کشته شد

ابتلای مجدد بیمار بهبود یافته کروناویروس در ژاپن

ابراز نگرانی وزیر اطلاعات نیجریه از بروز جنگ مذهبی در این کشور

سوریه: ترکیه از تروریسم حمایت می کند

سلیمانی ترور شد، چون جان آمریکایی را تهدید می کرد!

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان