مطالب مرتبط:
سنگ اندازی در مسیر تشکیل دولت لبنان
سنگ اندازی در مسیر تشکیل دولت لبنان
منابع لبنانی از نزدیک بودن تشکیل دولت جدید خبر دادند
لبنان در آستانه تولد دولت جدید/ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد
هشدار مقام حزب الله درباره از دست رفتن فرصت تشکیل کابینه لبنان
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 18:252020-01-17بين الملل

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان


عربستان در واکنش به شکست طرح های منطقه ای اش در عراق, سوریه و یمن, همچنان در تعیین نخست وزیر لبنان و آغاز بکار کابینه ای که به مقاومت نزدیک باشد کارشکنی می کند.

- عربستان در واکنش به شکست طرح های منطقه ای اش در عراق, سوریه و یمن, همچنان در تعیین نخست وزیر لبنان و آغاز بکار کابینه ای که به مقاومت نزدیک باشد کارشکنی می کند.

بر اساس گزارش رسانه های نزدیک به احزاب شیعه در لبنان؛ نمایندگان پارلمان لبنان هنوز برای انتخاب نخست وزیر اصلح به نتیجه نرسیده اند و به همین جهت فاز جدیدی از اعتراضات از روز دوشنبه در بیروت پایتخت لبنان و دیگر شهرهای این کشور آغاز شده و در این بین تلاشهای پشت پرده بعضی از کشورهای طماع منطقه بی تاثیر نبوده است.

در این بین عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری مصالح خویش را درلبنان به انتخاب نخست وزیر مورد تایید و صاحب نفوذ خود مرتبط دانسته و به همین خاطرهمچون گذشته در رویکردی نرم و تطمیعی درجریان انتخاب کابینه در پارلمان لبنان بدنبال تفرقه میان جریان های شیعی با دیگر جریانها در این کشور کوچک حاشیه دریای مدیترانه است.

عربستان پیش از این با ترفندهای صهیونیستی - امریکایی و با پرداخت میلیون ها دلار فاز جدیدی از تفرقه افکنی را در لبنان کلید زده بود تا بلکه بتواند در انتخابات زود هنگام این کشور تاثیر گذار باشد.

این رویکرد آل سعود را می توان در چارچوب واکنش آنها به شکست ها در عراق، سوریه و یمن و با هدف تضعیف محور مقاومت ارزیابی کرد.

یکی از رهبران اجرایی حزب الله لبنان اخیرا در نشستی در منطقه بعلبلک از این اقدام تحت عنوان طرح جدید عربستان سعودی و آمریکا برای ضربه زدن به حزب الله و بدنام کردن آن در لبنان نام برد.

در این جهت ابتدا بد نیست که به پاره ای از مطالبات ریاض از نخست وزیر لبنان که در سفر ماههای گذشته حریری نخست وزیر مستعفی لبنان به عربستان داشته است اشاره کرد که از آنها تحت عنوان شروط عربستان سعودی از سعد حریری یاد می شود:- عدم ائتلاف یا همکاری با حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی: حریری پیش از دعوتش به ریاض این شرط را اجرا کرده بود و همین امر دلیل مهمی برای دعوت مجدد از او برای سفر به ریاض بود.

- کاهش افق همکاری ها یا ائتلاف انتخاباتی با جریان ملی آزاد وابسته از عناصر ائتلاف هشت مارس و محدود کردن آن به دو یا سه حوزه انتخاباتی.

- بهبود روابط با گروه های 14 مارس و اتحاد این گروه ها: اطلاعات در این زمینه حاکی از آن است که عربستان توجه ویژه ای به بهبود روابط میان حریری و سمیر جعجع، رییس حزب نیروهای لبنانی دارد، اما همزمان نمی خواهد که گروه 14 مارس تحت رهبری جعجع باشد و ترجیح می دهد که این گروه همچنان تحت رهبری حریری باقی بماند.

- عربستان با اشاره به اینکه نخست وزیر به دلیل مسؤولیت و جایگاه سیاسی که دارد، نمی تواند موضعگیری های افراطی مانند جعجع یا سامی الجمیل در پیش بگیرد، از حریری می خواهد مانند سایر طرف ها یا هم پیمانان عربستان در لبنان با قدرت و با موضع گیری های شدید با حزب الله مقابله کند.

- مقابله با اقدامات محور مقاومت در لبنان و آنچه تلاش برای برهم زدن ثبات در این کشور و نفوذ ایران خوانده می شود.

- حفظ روابط مثبت با میشل عون البته با تفکیک قائل شدن بین این رابطه با روابط با جریان ملی آزاد به نحوی که این ارتباط در چارچوب های تعیین شده بوده و از موضع گیری های سیاسی و استراتژی های مد نظر سعودی ها فراتر نرود.

- تعامل با معیارهای انتخاباتی بر اساس اصل عدم کنترل حزب الله بر اکثریت پارلمانی در مجلس آتیدبیر کل حزب الله لبنان در همین زمینه در سخنرانی اخیرش به مبحث فتنه های داخلی اشاره کرده و حمایت های مالی از رسانه های مغرض برای تنش آفرینی در اوضاع لبنان را خطرناک تر از سلاح مقاومت دانست که بهانه مخالفان است.

سیدحسن نصرالله همچنین خواستار همکاری برای حل مشکلات به جای تشدید درگیری های منطقه ای شد و گفت: "باید هوشیار باشیم برخی رژیم های عربی به شکل مستقیم اختلافات خود با ایران را نزاع سنی ها علیه شیعیان عنوان می کنند؛ همانطوری که نزاع سنی ها علیه شیعیان سبب جنگ عراق علیه ایران به عنوان یکی از خطرناک ترین جنگ های منطقه شد.

"حجت الاسلام شیخ علی دعموش رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان نیز در نشستی که در منطقه بعلبلک برگزار شد از طرح جدید عربستان سعودی و آمریکا در ضربه زدن به شیعیان لبنان وحزب الله و بدنام کردن آنها پرده برداشت.

وی تاکید کرد:" آمریکا و عربستان سعودی مردم را علیه حزب الله تحریک کرده و به دنبال تخریب وجهه حزب الله هستند.

استکبار جهانی با اعمال فشار بر حامیان مقاومت و ترساندن مردم به دنبال بدبین ساختن حامیان حزب الله به این نهاد دینی ـ سیاسی است.

"این عالم شیعی لبنان با هشدار به عربستان سعودی و آمریکا پیرامون دخالت در مسائل داخلی لبنان تصریح کرد: "هر کشور، فرد یا گروهی که قصد توطئه گری علیه حزب الله و مردم لبنان را دارد بداند که ناتوان تر و ضعیف تر از آنی است که بتواند اقدامی علیه حزب الله انجام داده و یا با تهدیدهای خود مردان با شرافت و غیور لبنان را بترساند و اگر کسی گمان می کند که به وسیله انتخابات یا پس از انتخابات، توانایی محاصره، تضعیف و نابودی حزب الله را دارد به او نصیحت می کنیم که این افکار بیهوده را از سر بیرون براند.

"لازم به توضیح است که این روزها رسانه های غربی نیز در رویکرد خود دیگر از هلال شیعی سخن نمی گویند بلکه این بار این ادعاها را مطرح می کنند که شیعیان دیگر نمی خواهند زیر سطه ایران باشند و سعی دارند قومیت عربی خود را حفظ نمایند حتی این دسته از رسانه ها با تحریف واقعیت ها به حوزه مرجعیت شیعی و محدود کردن آن به مرزهای ملی وارد شده اند در حالیکه احترام شدید مردم لبنان و مخصوصا شیعیان به سید حسن نصرالله یکی از نمونه هایی است که در تضاد با این فضاسازی ها است.

تا همین چندی پیش رسانه های غربی از جمله بی بی سی برای جلوگیری از وحدت مسلمانان و قرار گرفتن آنها زیر یک پرچم آزادسازی قدس که هدف جمهوری اسلامی بوده است راهبرد اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل تسنن را در دستور کار قرار داده بودند و با طرح ادعاهایی همچون هلال شیعی و توسعه طلبی ایران در منطقه سعی داشتند رویکرد جمهوری اسلامی در بسیج و اتحاد مسلمانان جهان و تشکیل محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی را به حرکتی شیعی در تضاد با منافع اهل تسنن توصیف کرده و با این رویکرد با به حاشیه امن بردن رژیم صهیونیستی، دشمنی اعراب با رژیم اسراییل را به دشمنی با ایران تبدیل نمایند.

رسانه های غربی و به تبع آنها رسانه های وابسته به سعودی با الگوگیری از این شیوه سعی دارند در دوران پس از داعش که محور مقاومت به پیروزی های چشمگیری در منطقه و مخصوصا در لبنان دست یافته است بخت خود را این بار از طریق تفرقه افکنی در میان جناح های شیعی و دور کردن آنها از ایران بیازمایند.

به نظر می رسد عربستان سعودی و امریکا بخاطر صف بندی سیاسی و حضور حزب الله در لبنان تا کنون نتوانسته اند با اهرم زور به اهداف سیاسی خود در لبنان دست یابند، این بار با در پیش گرفتن رویکرد نرم در نحوه تقابل با رهبران لبنانی و تطمیع آنها تغییر روش داده اند و با هزینه کردن میلیونها دلار خواستار استفاده از روش های تفرقه افکنانه در بین شیعیان و ایجاد فاصله بیت حزب الله و عامه مردم این کشور هستند.

عربستان سعودی از مدتها قبل عامل اصلی دامن زدن به اختلافات شیعه و سنی و اعزام داعش به مناطق مرزی این کشور با سوریه بوده است و هم اکنون نیز تلاش می کند به تفرقه میان شیعیان این کشور و دیگر احزاب فعال در
کلید واژه ها: لبنان - نخست وزیر - نخست وزیر لبنان - عربستان - وزیر - نخست - نزدیک - منطقه - تشکیل دولت لبنان - عربستان سعودی - کشور - مقاومت - کابینه - انتخاب - واکنش - سوریه - تشکیل دولت - دولت لبنان - نمایندگان - اعتراضات - شکست - دیگر - پشت پرده - پارلمان - دوشنبه - پایتخت - مرتبط - تایید - احزاب - بیروت

آخرین اخبار سرویس:
ابتلای 411 نفر دیگر به ویروس کرونا در استان «هوبی» چین

گروه ویژه اقدام مالی، روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار می دهد

حقایقی جالب از دیوار چین که شاید ندانید

FATF ایران را در فهرست سیاه قرار می دهد

حذف نام سلطان قابوس از سرود ملی عمان

فرمانده رژیم صهیونیستی: اسراییل با حمله موشکی بی سابقه رو به رو خواهد شد

آمریکا «لشکر 82 هوابرد» را به خانه برمی گرداند

عراق برای 3 روز مرز های زمینی با ایران را بست

ادعای روزنامه آمریکایی: ایران در لیست سیاه FATF

یک کارشناس مسایل افغانستان: انشقاق میان عبدالله و غنی امتیازی برای طالبان است

حمایت ترکیه از شبه نظامیان سوری عامل وخامت اوضاع در ادلب است

ادعای وال استریت ژورنال: ایران در لیست سیاه FATF

وال استریت ژورنال: گروه ویژه اقدام مالی ایران را در لیست سیاه قرار می دهد

هشدار ارتش رژیم صهیونیستی درباره سرانجام ترور رهبران مقاومت در غزه

فرمانده رژیم صهیونیستی: اسراییل با حمله موشکی بی سابقه رو به رو خواهد شد

یک مقام عالی امنیتی امریکا : روسیه در انتخابات 2020 از ترامپ حمایت می کند

لباسهای محلی فاطمه گودرزی با پسر و عروسش

ترامپ: دستور افزایش تحریم ها را دادم

حمایت ترکیه از شبه نظامیان سوری عامل وخامت اوضاع در ادلب است

نخست وزیر ایرلند استعفا می دهد

دیدار فائز السراج و اردوغان در استانبول

جان کری: ترامپ دروغگو است

یک مقام عالی امنیتی امریکا : روسیه در انتخابات 2020 از ترامپ حمایت می کند

انتقاد دولت نجات ملی یمن از نماینده سازمان ملل

ترامپ تحریم های لیبی را تمدید کرد 

کره جنوبی و ویتنام برای جلوگیری از کورونا از میلیون ها نفر از شهروندانشان می خواهند در خانه هایشان بمانند

بازیگر زن ایرانی روی استیج برنامه تد تاک + عکس

روسیه به دنبال دخالت در انتخابات 2020 به نفع ترامپ است

کرونا، مردم شهر دئگو در کره جنوبی را فراری داد

کرونا، مردم چهارمین شهر بزرگ کره جنوبی را فراری داد

نیویورک تایمز: مقامات امنیتی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ هشدار دادند

ترامپ تحریم های لیبی را تمدید کرد 

جان کری: ترامپ دروغگو است

روسیه به دنبال دخالت در انتخابات 2020 به نفع ترامپ است

کره جنوبی و ویتنام برای جلوگیری از کورونا از میلیون ها نفر از شهروندانشان می خواهند در خانه هایشان بمانند

اعلام آمادگی آلمان و فرانسه برای برگزاری نشست مشترک پیرامون ادلب

نخست وزیر ایرلند استعفا می دهد

آلمان و فرانسه از روسیه خواستند که برای توقف درگیری در ادلب اقدام کند

رایزنی «پمپئو» و پادشاه عربستان درباره تحولات منطقه و جهان

اعتراض عبدالله به حمایت اتحادیه اروپا از نتایج انتخابات افغانستان

ادعای وال استریت ژورنال: FATF ایران را وارد لیست سیاه می کند

اعتراض عبدالله به حمایت اتحادیه اروپا از نتایج انتخابات افغانستان

مقام آمریکایی: هنوز تصمیمی برای استقرار پاتریوت برای ترکیه نگرفته ایم

توضیح هواپیمایی ماهان درباره پرواز به چین +تصاویر

واکنش جان کری به سخنان ترامپ

هجوم ملخ های صحرایی به عربستان

نایب رییس جدید حشدالشعبی معرفی شد

بلومبرگ: ترکیه از آمریکا chr(034)پاتریوتchr(034) درخواست کرده است

طرح 500 میلیون دلاری سازمان ملل برای حمایت از کمک های بشردوستانه در سوریه

دیدار غیرمنتظره «اردوغان» و «فائز السراج» در استانبول

هجوم ملخ های صحرایی به عربستان

«ویکتوریا کوتس» مشاور امنیت ملی ترامپ استعفا داد

نیما شاهرخ شاهی و دوستش در ارتفاعات اسپانیا + عکس

تظاهرات شهروندان فرانسه علیه اصلاح نظام بازنشستگی برای دهمین روز متوالی

مسجدی: مرزهای ایران و عراق بدون هیچ مشکلی باز است

ادعای دستگاه های اطلاعاتی آمریکا: روسیه دنبال پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات است

کرونا مرز ایران و عراق را بست

بیمارستان استقلاله یا نیمکت ذخیره؟ + کاریکاتور

ادعای دستگاه های اطلاعاتی آمریکا: روسیه می خواهد ترامپ مجدداً انتخاب شود

تظاهرات شهروندان فرانسه علیه اصلاح نظام بازنشستگی برای دهمین روز متوالی

دیدار غیرمنتظره «اردوغان» و «فائز السراج» در استانبول

مرگ تلخ یک کارگر در ساختمان + فیلم

تاکید پامپئو در ریاض بر chr(034)تعهد قویchr(034) واشنگتن نسبت به امنیت عربستان

عضو موسسه صلح ایالات متحده:طالبان قواعد بازی را تغییر داد

نایب رییس جدید حشدالشعبی معرفی شد

نتانیاهو از احداث واحدهای مسکونی جدید در سرزمینهای اشغالی خبر داد

کویت، سفر دریایی به ایران را نیز به حالت تعلیق درآورد

فوری|حمله مسلحانه به یک کافه

گفت وگوی سران آلمان، فرانسه و روسیه درباره ادلب سوریه

آلمان و فرانسه از روسیه خواستند که برای توقف درگیری در ادلب اقدام کند

تکذیب بسته شدن مرز ایران و عراق به دلیل کرونا

ترامپ سناتور آمریکایی را به نقض قانون لوگان متهم کرد

عضو موسسه صلح ایالات متحده:طالبان قواعد بازی را تغییر داد

آلمان و فرانسه از روسیه خواستند که به درگیری در ادلب پایان دهد

آلمان و فرانسه از روسیه خواستند که به درگیری در ادلب پایان دهد

ترامپ سناتور آمریکایی را به نقض قانون لوگان متهم کرد

داستان جالب درباره برج شیطان+ عکس

حمله با سلاح سرد در مسجدی در لندن +عکس

تجارت خانوادگی؛داماد ترامپ زندانیان را برای عفو انتخاب می کند

مجری سابق به خانه برمیگردیم و همسرش در خارج از کشور

چین: رسانه هایی که تبعیض نژادی را گسترش می دهند باید بهایش را بپردازند

نشست شورای همکاری خلیج فارس درباره کرونا بدون قطر

پارلمان تونس روز چهارشنبه کابینه «الفخفاخ» را بررسی می کند

در پی حمله تروریستی آلمان؛ ترکیه: این تیراندازی مظهر نژادپرستی و خصومت با اسلام است

روحانی: چرا به دروغ می گویید تحریم ها اثری ندارد؟

نتانیاهو از احداث واحدهای مسکونی جدید در سرزمینهای اشغالی خبر داد

کابل، آزادی زندانیان طالبان را تکذیب کرد 

تداوم بحران در شورای همکاری خلیج فارس حتی درخصوص کرونا

گفت وگوی تلفنی سران آلمان، روسیه و فرانسه درباره ادلب

ترامپ و جانسون به حاشیه ها پایان دادند

جانشین ابومهدی المهندس تعیین شد

ترکیه سامانه موشکی «اس- 400» روسیه را فعال می کند

حمله با سلاح سرد به نمازگران یک مسجد در لندن

تور جالب نشنال جئوگرافیک از 8 پل جذاب و هیجان انگیز دنیا + عکس

کابل، آزادی زندانیان طالبان را تکذیب کرد 

کرونا، مردم چهارمین شهر بزرگ کره جنوبی را فراری داد

آخرین تحولات ادلب| تروریست ها با بیش از 300 کشته مجبور به عقب نشینی شدند

عراق برای سه روز مرزهای زمینی خود با ایران را بست

آخرین تحولات در ادلب سوریه| تروریست ها با بیش از 300 کشته مجبور به عقب نشینی شدند

رزمایش دریایی مشترک عربستان و آمریکا در چند روز آتی

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان

کارشکنی عربستان در تشکیل دولت لبنان