مطالب مرتبط:
حمله تند مجتبی جباری به فتح الله زاد در حمایت از زرینچه: این هایی که با یک قران می خری، با دوزار می فروشنت آقای دکتر شوالیه!
فیلم | شگفتی هایی درباره کاخ کرملین
روش هایی برای تقویت شنوایی
حمله تند مجتبی جباری به فتح الله زاد در حمایت از زرینچه: این هایی که با یک قران می خری، با دوزار می فروشنت آقای دکتر شوالیه!
100 هزار کلاس درس به کمک وزارت نفت استانداردسازی می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:202019-12-11اجتماعي

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد


کوه و کوهستان از دیرباز در ذهن بشر به عنوان نمادی استوار و محکم حک شده است.

اما کوه تنها نماد استقامت و استواری نبوده و همگام شدن و زیستن در دل آن چه درس ها که به آدمی نمی دهد.

- ایسنا/بوشهر کوه و کوهستان از دیرباز در ذهن بشر به عنوان نمادی استوار و محکم حک شده است.

اما کوه تنها نماد استقامت و استواری نبوده و همگام شدن و زیستن در دل آن چه درس ها که به آدمی نمی دهد.

سال 2002 سازمان ملل متحد روز 11 دسامبر، مصادف با 20 آذر را به عنوان روز جهانی کوهستان و کوهنوردی عنوان کرده است.

این روز را بهانه ای قرار داده و پای درد دل چند کوهنورد نشستیم تا از رهگذر آن به برخی مسائل و مشکلاتی که کوهنوردان سرزمینمان دارند، پی ببریم.

سرپرست یکی از باشگاه های کوهنوردی در استان بوشهر که تجربه های شاخصی در صعودهای مختلف در سطح کشور داشته به ایسنا می گوید: بیشتر ورزش ها از سوی ارگان یا نهادی خاص حمایت نمی شوند و کوهنوردی هم یکی از همین ورزش ها است؛ در واقع کل برنامه های کوهنوردی به صورت دلی بوده و جزء ورزش های قهرمانی و مدال آور نیز به شمار نمی رود.

این کوهنورد با اشاره به هزینه ی گزاف تجهیزات کوهنوردی اذعان می دارد: مشکل بزرگ کوهنوردان گران بودن تجهیزات کوهنوردی است که باعث می شود بسیاری از افراد علاقه مند نتوانند آن گونه که مشتاق و راغب هستند این ورزش را دنبال کنند؛ این چنین که با شرایط اقتصادی کنونی، اگر یک کوهنورد بخواهد از صفر شروع کند، هزینه ی تکمیل کردن تجهیزاتش بین 15 تا 20 میلیون تومان می شود.

آرزوی صعودهای خارجی وی در ادامه می گوید: هزینه های تأمین تجهیزات یک بحث است و هزینه ی صعود بحثی دیگر.

در مورد صعودهای خارجی که در حال حاضر با این وضعیت گرانی ها می توان گفت میلیاردی است و برای بیشتر کوهنوردان به یک آرزو تبدیل شده است.

این ورزشکار با بیان اینکه چشم انداز کوهنوردی ایران با تمام سختی ها و مشکلاتی که دارد، بسیار عالی بوده، خاطرنشان می کند: مردم ایران همواره نشان داده اند اگر به چیزی علاقه مند باشند، با تمام کمبود امکانات آن را به بهترین نحو انجام می دهند و از این نظر با صعودهایی که تاکنون دیده شده، آینده ی کوهنوردی ایران بسیار روشن است.

کوهنوردی رتبه و مقام ندارد یک کوهنورد فسایی که طی دو سال اخیر به 16 قله صعود کرده و در شهریور ماه سال جاری نیز موفق به صعود قله ی "آرارات" در بام کشور ترکیه شده است، اظهار می دارد: کوهنوردی ورزشی است که رتبه و مقامی ندارد و ما کوهنوردان فقط به صفای کوهستان که یادآور یکرنگی وجود انسان ها است و در شلوغی شهر گم شده دلخوشیم و من نیز کوهنوردی را برای دل خود و با هدف خودشناسی و خداشناسی، ماجراجویی، تمرین اوج گرفتن برای رسیدن به حس آرامش و نزدیکی به خالق خود و بخشیدن و بخشیده شدن انتخاب کرده ام.

هیچ پاسخ دلگرم کننده ای نگرفته ایم وی می افزاید: از زمانی که شروع به کوهنوردی کرده ام، تمام مخارج و هزینه ها را خود تقبل کرده و یک تنه آن ها را پرداخت کرده ام.

در طی این مدت هیچ حمایتی توسط نهاد یا ارگانی خاص و حتی هیأت کوهنوردی برای ما صورت نگرفته و ما پس از هر بار مراجعه، هیچ پاسخ دلگرم کننده ای دریافت نکرده ایم.

وی همچنین تصریح می کند: ما تا به اکنون تمام سختی های این ورزش را برای افتخار کشورمان به جان خریده ایم و اگر نهادی باشد که از ما کوهنوردان حمایت کند، زحماتش را بی پاسخ نخواهیم گذاشت.

کوهنوردی هم به سمت چشم و هم چشمی کشیده شده وی در پایان با ناراحتی بیان می کند: کوهنوردی از سالیان گذشته جایگاه خود را نزد ایرانیان پیدا کرده که هر روز نیز علاقه مندان بیشتری را به سوی خود جذب می کند اما مدتی است که کوهنوردی نیز همچون بسیاری مسائل دیگر در ایران، به سمت چشم و هم چشمی و ابداعاتی که برخی کوهنوردان به وجود آورده اند کشیده شده که این اصلاً وجهه ی مناسبی نداشته و بسیار تأسف بار است.

امیدوارم روزی برسد که همه برای دل خودشان کوهنوردی کنند.

کوهنوردی برای جوانانی که مدت زیادی نیست این ورزش را در برنامه ی هفتگی و ماهانه ی خود قرار داده اند تجربه ای بس شیرین و دلچسب به ارمغان آورده است.

کوهنوردی احساس لذت را تقویت می کند محسن یکی از علاقه مندان به کوهنوردی است.

او که چندی است به عضویت یک گروه درآمده معتقد است: کوهنوردی یک سری احساس لذت را در ادم تقویت می کند که کمتر ورزشی می تواند این حس ها را یک جا با هم داشته باشد؛ انسان را فوق العاده صبور بار آورده و به او یاد می دهد رسیدن به هدف در گرو صبر و استقامت است.

از یک طرف ادم را عارف بار آورده و از بند تعلقات زندگی دنیوی جدا می کند و از طرف دیگر حس کار تیمی و وابسته بودن به جامعه را در او تقویت می کند؛ به او گوشزد می کند هدف صعود تیمی و جمعی است و نه شخصی.

محسن درباره ی دیگر مزایای ورزش محبوبش می افزاید: ورزش کوهنوردی نظم شخصی و گروهی را بیشتر کرده و به ادم یاد می دهد که همیشه باید از مسیر هدف لذت ببرد و نه خود هدف؛ مثل زندگی (لذت رسیدن به وصال از خود وصال شیرین تر است).

کوه زرق و برق انسان ها را از بین می برد مجید نیز در تأیید صحبت های همنوردش ادامه می دهد: ماهیت کوهستان حس شیرین کمک به همنوع را در کوهنوردان زنده کرده و باعث از بین رفتن تفاوت و زرق و برق انسان ها می شود و خیلی زیبا همه را در یک سطح و با یک هدف مشترک نشان می دهد.

جز این ها، کوهنوردی حس پویایی و ناایستا بودن را در انسان بیدار می کند و به او می فهماند که هیچ وقت نباید تسلیم شد و کم آورد، حتی در اوج ناامیدی.

اما انجام این ورزش با تمام حس دلپذیرش صرفاً به محدودیت های مالی و آنچه پیش تر شرحش رفت ختم نمی شود.

کوهنوردی فارغ از گروهی یا انفرادی بودنش، برای زنان نیز محدودیت هایی بیشتر و متفاوت تر ایجاد کرده؛ محدودیت هایی که ریشه در سنت و فرهنگ جامعه ی ایرانی دارند.

به اولین صعودم حس خیلی نابی دارم مرجان که علاوه بر کوهنوری، به شنا و دوچرخه سواری نیز می پردازد، تجربیاتش را چنین بازگو می کند: وقتی اولین بار می خواستم به کوه بروم تجهیزات کوهنوردی به همراه نداشتم و قله ای که قرار بود برویم کاملاً برفی بود و چون دختر هم بودم و تصور می شد از عهده ی این کار برنمی آیم، سرپرست گروهمان می خواست از آمدنم ممانعت کند اما وقتی ذوق و اصرارم را دید کوتاه آمد.

من به اولین صعودم حس خیلی نابی دارم و همان تجربه ی اول به خودم قول دادم که سرسختانه این راه را ادامه دهم و همیشه هم سعی کردم جوری کوهنوردی کنم که جنسیتم محدودیتی برایم ایجاد نکند؛ به طوری که الان بعد از گذشت مدتی کم، اعتماد مدیر و سرپرست را به خودم جلب کرده ام.

مشقت های کوهنوردی و شرایط عرفی ندا که همنوردی دیگر است، مشقت های کوهنوردی را بیشتر ناشی از محدودیت های خانوادگی و شرایط عرفی و فرهنگی می داند: خانواده ی مادری من مذهبی هستند و پیش آمده که یکی از اقوام با ذهنیتی بیمارگونه با خانواده ام در مورد فعالیت های ورزشی که انجام می دهم صحبت کرده و حرف هایی زده اند که واقعا خجالت آور بوده است.

نگاه جنسیت زده آزاردهنده است مهتاب نیز می گوید: گاهی بابت کوه رفتن و ورزش های این چنینی که جامعه احساس می کند بیشتر مردانه هستند حرف هایی شنیده ام که حتی از پوشیدن کفش اسپورت هم دلزده میشدم اما بعد با خودم می گفتم مردم که همه چیز را نمی دانند و من هم قرار نیست با حرف مردم تصمیم و سبک زندگی ام را عوض کنم.

ولی این را هم بگویم اگر این دید بسته و این حرف و حدیث ها وجود نداشت امثال من خیلی راحت تر به علایقشان از جمله ورزش و کوهنوردی می پرداختند.

این نگاه جنسیت زده آزاردهنده است؛ جامعه باید بداند که جنسیت مانع ورزش و کوه پیمایی و حتی سنگ نوردی و خیلی کارهای دیگر نیست.

با همه این مشکلات و مواردی که گفته شد همچنان کوهنوردی از ورزش ها یا از جمله تفریحات مفرح است.

برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی محسوب می شود.

ماجراجویان کوهنورد می توانند در میان طبیعت به سطح بالایی از هیجان برسند؛ چه این ماجراجویی طبیعت گردی در جنگل های نزدیک باشد و چه کوهنوردی یک هفته ای در کوهستان های برفی.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کوهنورد - کوهستان - نماد - کوهنوردی - سازمان ملل متحد - استان بوشهر - بوشهر - ایسنا - سازمان ملل - کوهنوردان - سازمان - باشگاه - سرپرست - حمایت - استان - جهانی - مسائل - مختلف - ارگان - بهانه - کشور - هایی - قرار - ورزش

آخرین اخبار سرویس:
مشکلات روستاهای درمیان بررسی شد

مشاهدهٔ گربهٔ وحشی در منطقهٔ حفاظت شدهٔ باشگل

رکورد بارندگی در 10 نقطه سیستان و بلوچستان شکسته شد

جذب 15درصدی دانش آموزان درمدارس غیردولتی نیاز به برنامه مدون دارد

تلاش برای رفع محرومیت از روستاهای مرزی خراسان جنوبی

تصاویر جالب از حیوانات در حال حرکت

در هوای برفی و بارانی چگونه رانندگی کنیم؟

تکرار خاطره بد اهوازی ها؛ باران با طعم فاضلاب

تلاش برای رفع محرومیت از روستاهای مرزی خراسان جنوبی

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

بارش برف راه دسترسی 98 روستا در آذربایجان غربی را مسدود کرد

احداث 300 مدرسه در استان کرمان به زودی

یخبندان در 27 استان

کشف عجیب روح در کنار تخت!+ تصاویر

پوشش دانش آموزی مدارس غیردولتی 11.83 است

تصاویر | رویایی ترین کتابخانه کودکان | کودکان اینجا غرق در رنگ و نقش می شوند

طبیعت چشم نواز برفی در گیلان +عکس

آذرکیش: براساس سند تحول بنیادین، به دنبال تقویت و توسعه کمی و کیفی هنرستان ها در کشور هستیم

ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی نداشتن مطالعه است

تصاویر/ تهیه لباس از پوست ماهی

علاقه مندان زنجانی با دلی سیر اسکی کردند

سامانه جامع گردشگری تهران تا اسفند راه اندازی می شود

حفاظت از تاسیسات وشبکه های آبرسانی

راهنمای سفر ارزان به استانبول +تصاویر

اعزام 280دانش آموز صومعه سرا وتولماتی به مناطق عملیاتی جنوب کشور

بحث ساخت مدرسه توسط ایران در سوریه مطرح نشد

مدارس برنامه عملیاتی خود را برای جبران تعطیلی مدارس اعلام کنند

تصاویر | رویایی ترین کتابخانه کوکان | کودکان اینجا غرق در رنگ و نقش می شوند

پوشش دانش آموزی مدارس غیردولتی 11.83 است

اعزام 280دانش آموز صومعه سرا وتولماتی به مناطق عملیاتی جنوب کشور

هوای پاک موضوع درس دانش آموزان مهابادی شد

ادامه بارش ها تا فردا در خوزستان

حقوق و پاداش پایان سال کارگران شهرداری رشت در موعد مقرر پرداخت شود

افزایش غلظت آلاینده ها در چهار شهر کشور

پوشش دانش آموزی مدارس غیردولتی کشور 11.83 است

اعزام 280دانش آموز صومعه سرا وتولماتی به مناطق عملیاتی جنوب کشور

درخواست شهرداری از تهرانی ها برای کمک به برف روبی معابر فرعی

مراحل آموزش رانندگی

اطلاعیه هواشناسی درباره آلودگی هوا در تهران و سه شهر دیگر

پوشش دانش آموزی مدارس غیر دولتی کشور 11.83 است

آماده باش در خوزستان/ احتمال بارش سیل آسا و جاری شدن سیلاب

مرگبارترین جاده های کشور را بشناسید + تصاویر

کنکوری هستی حتما این مطلب رو بخون

هوای پاک موضوع درس دانش آموزان مهابادی شد

افزایش غلظت آلاینده ها در برخی کلانشهرها

ترانسیلوانیا یا قلعه برن معروف به قلعه دراکولا کجاست؟

امدادرسانی هلال احمر گیلان در پی بارش برف

ترانسیلوانیا یا قلعه برن معروف به قلعه دراکولا کجاست؟

رکورد بلندمدت بارندگی در 10 نقطه سیستان و بلوچستان شکسته شد

استایل جدید مهناز افشار در خارج از کشور+عکس

بارش برف در برخی جاده های فارس؛ هم اکنون

نجات دریاچه کیو از آلودگی

امدادرسانی هلال احمر گیلان در پی بارش برف

اعزام 280 دانش آموز بهمیی به مناطق عملیاتی جنوب

بارش برف مسیرهای کوهستانی استان تهران را لغزنده کرد

برپایی یادمان یاس کبود در جهرم

یاری رساندن دوستداران محیط زیست به پرندگان درمهاباد

300 مدرسه در استان کرمان احداث می شود

دمای قم به 4- درجه می رسد

بحث ساخت مدرسه توسط ایران در سوریه مطرح نشده است

حذف سهمیه سوخت تاکسی های فاقد پروانه از اول اسفند

آلبوم| تخریب خیابان 400 ساله «شارع الشیوخ» اهواز

بارش برف مسیرهای کوهستانی استان تهران را لغزنده کرد

آبشارهای فصلی در شهرستان سیروان + گزارش

خلق نقاشی با استفاده از خاکستر آتش فشان/ عکس

300 مدرسه در استان کرمان احداث می شود

فعال تر شدن قرنطینه انسانی در مرزهای کشور برای پیشگیری از کرونا

عملیات بیابان زدایی در 100 هکتار از اراضی نظرآباد انجام می شود

راه دسترسی 99 روستا در آذربایجان ‎غربی همچنان بسته است

بسته شدن راه ارتباطی بیش از 100 روستا در آذربایجانغربی

بسته توییتگرام خراسان جنوبی، 5 بهمن 98

عملیات بیابان زدایی در 100 هکتار از اراضی نظرآباد انجام می شود

کاهش موانع بصری از لازمه های روان سازی ترافیک کلانشهرها است

کاهش دمای استان زنجان تا 12 درجه زیر صفر

مدیران خوزستان ممنوع الخروج شدند

خودکشی وحشتناک در ایستگاه متروی نیروی هوایی تهران

عکس های برگزیده حیات وحش هفته

درختانی که قطع نشده بود

سیل مهربانی دانش آموزان قزوین برای کمک به سیل زدگان سیستانی

کهکشانی پوشیده از غبار قرمز

حضور 2 هزار فلامینگو در تالاب انزلی

چهره زمستانی اردبیل در نخستین روزهای بهمن ماه

برج میلاد باید مخاطب خاص پیدا کند

اولین همایش هنرجویان جوان ناجی هنر برگزار شد

چهره زمستانی اردبیل در نخستین روزهای بهمن

آبادان، سومین شهر کشور در جذب سوادآموز

تورهای سفرمارکت در کمتر از 4 ماه 3000 تایی شد

هواشناسی| یخبندان در 27 استان

کاهش آلودگی صوتی در تهران

آمادگی برای اسکان فرهنگیان در نوروز 99 تا سقف 13 میلیون نفر روز

شهروندان مراقب یخ زدگی کنتور های آب باشند

درمان سرطان تاریخی منطقه خلازیر در سال آینده

دل های بزرگ و خواسته های اندک/ همسایگان قلب زمین را دریابیم

مسابقه تلویزیونی«کوچه های آشتی کنون» با مشارکت محلات شهر یزد برگزار می شود

اختصاص سوخت به سرویس مدارس بر اساس پیمایش

گذرهای تاریخی تبریز ظرفیتی بزرگ برای توسعه گردشگری فرهنگی

دوستداران محیط زیست در روزهای برفی مهاباد به یاری پرندگان شتافتند

تجلیل از تاکسیران قزوینی

نقش بی بدیل آموزش های همگانی در کاهش آسیب های اجتماعی

تغییر زمان المپیادهای علمی به دلیل بارندگی های اخیر

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد