مطالب مرتبط:
حمله تند مجتبی جباری به فتح الله زاد در حمایت از زرینچه: این هایی که با یک قران می خری، با دوزار می فروشنت آقای دکتر شوالیه!
فیلم | شگفتی هایی درباره کاخ کرملین
روش هایی برای تقویت شنوایی
حمله تند مجتبی جباری به فتح الله زاد در حمایت از زرینچه: این هایی که با یک قران می خری، با دوزار می فروشنت آقای دکتر شوالیه!
100 هزار کلاس درس به کمک وزارت نفت استانداردسازی می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:202019-12-11اجتماعي

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد


کوه و کوهستان از دیرباز در ذهن بشر به عنوان نمادی استوار و محکم حک شده است.

اما کوه تنها نماد استقامت و استواری نبوده و همگام شدن و زیستن در دل آن چه درس ها که به آدمی نمی دهد.

- ایسنا/بوشهر کوه و کوهستان از دیرباز در ذهن بشر به عنوان نمادی استوار و محکم حک شده است.

اما کوه تنها نماد استقامت و استواری نبوده و همگام شدن و زیستن در دل آن چه درس ها که به آدمی نمی دهد.

سال 2002 سازمان ملل متحد روز 11 دسامبر، مصادف با 20 آذر را به عنوان روز جهانی کوهستان و کوهنوردی عنوان کرده است.

این روز را بهانه ای قرار داده و پای درد دل چند کوهنورد نشستیم تا از رهگذر آن به برخی مسائل و مشکلاتی که کوهنوردان سرزمینمان دارند، پی ببریم.

سرپرست یکی از باشگاه های کوهنوردی در استان بوشهر که تجربه های شاخصی در صعودهای مختلف در سطح کشور داشته به ایسنا می گوید: بیشتر ورزش ها از سوی ارگان یا نهادی خاص حمایت نمی شوند و کوهنوردی هم یکی از همین ورزش ها است؛ در واقع کل برنامه های کوهنوردی به صورت دلی بوده و جزء ورزش های قهرمانی و مدال آور نیز به شمار نمی رود.

این کوهنورد با اشاره به هزینه ی گزاف تجهیزات کوهنوردی اذعان می دارد: مشکل بزرگ کوهنوردان گران بودن تجهیزات کوهنوردی است که باعث می شود بسیاری از افراد علاقه مند نتوانند آن گونه که مشتاق و راغب هستند این ورزش را دنبال کنند؛ این چنین که با شرایط اقتصادی کنونی، اگر یک کوهنورد بخواهد از صفر شروع کند، هزینه ی تکمیل کردن تجهیزاتش بین 15 تا 20 میلیون تومان می شود.

آرزوی صعودهای خارجی وی در ادامه می گوید: هزینه های تأمین تجهیزات یک بحث است و هزینه ی صعود بحثی دیگر.

در مورد صعودهای خارجی که در حال حاضر با این وضعیت گرانی ها می توان گفت میلیاردی است و برای بیشتر کوهنوردان به یک آرزو تبدیل شده است.

این ورزشکار با بیان اینکه چشم انداز کوهنوردی ایران با تمام سختی ها و مشکلاتی که دارد، بسیار عالی بوده، خاطرنشان می کند: مردم ایران همواره نشان داده اند اگر به چیزی علاقه مند باشند، با تمام کمبود امکانات آن را به بهترین نحو انجام می دهند و از این نظر با صعودهایی که تاکنون دیده شده، آینده ی کوهنوردی ایران بسیار روشن است.

کوهنوردی رتبه و مقام ندارد یک کوهنورد فسایی که طی دو سال اخیر به 16 قله صعود کرده و در شهریور ماه سال جاری نیز موفق به صعود قله ی "آرارات" در بام کشور ترکیه شده است، اظهار می دارد: کوهنوردی ورزشی است که رتبه و مقامی ندارد و ما کوهنوردان فقط به صفای کوهستان که یادآور یکرنگی وجود انسان ها است و در شلوغی شهر گم شده دلخوشیم و من نیز کوهنوردی را برای دل خود و با هدف خودشناسی و خداشناسی، ماجراجویی، تمرین اوج گرفتن برای رسیدن به حس آرامش و نزدیکی به خالق خود و بخشیدن و بخشیده شدن انتخاب کرده ام.

هیچ پاسخ دلگرم کننده ای نگرفته ایم وی می افزاید: از زمانی که شروع به کوهنوردی کرده ام، تمام مخارج و هزینه ها را خود تقبل کرده و یک تنه آن ها را پرداخت کرده ام.

در طی این مدت هیچ حمایتی توسط نهاد یا ارگانی خاص و حتی هیأت کوهنوردی برای ما صورت نگرفته و ما پس از هر بار مراجعه، هیچ پاسخ دلگرم کننده ای دریافت نکرده ایم.

وی همچنین تصریح می کند: ما تا به اکنون تمام سختی های این ورزش را برای افتخار کشورمان به جان خریده ایم و اگر نهادی باشد که از ما کوهنوردان حمایت کند، زحماتش را بی پاسخ نخواهیم گذاشت.

کوهنوردی هم به سمت چشم و هم چشمی کشیده شده وی در پایان با ناراحتی بیان می کند: کوهنوردی از سالیان گذشته جایگاه خود را نزد ایرانیان پیدا کرده که هر روز نیز علاقه مندان بیشتری را به سوی خود جذب می کند اما مدتی است که کوهنوردی نیز همچون بسیاری مسائل دیگر در ایران، به سمت چشم و هم چشمی و ابداعاتی که برخی کوهنوردان به وجود آورده اند کشیده شده که این اصلاً وجهه ی مناسبی نداشته و بسیار تأسف بار است.

امیدوارم روزی برسد که همه برای دل خودشان کوهنوردی کنند.

کوهنوردی برای جوانانی که مدت زیادی نیست این ورزش را در برنامه ی هفتگی و ماهانه ی خود قرار داده اند تجربه ای بس شیرین و دلچسب به ارمغان آورده است.

کوهنوردی احساس لذت را تقویت می کند محسن یکی از علاقه مندان به کوهنوردی است.

او که چندی است به عضویت یک گروه درآمده معتقد است: کوهنوردی یک سری احساس لذت را در ادم تقویت می کند که کمتر ورزشی می تواند این حس ها را یک جا با هم داشته باشد؛ انسان را فوق العاده صبور بار آورده و به او یاد می دهد رسیدن به هدف در گرو صبر و استقامت است.

از یک طرف ادم را عارف بار آورده و از بند تعلقات زندگی دنیوی جدا می کند و از طرف دیگر حس کار تیمی و وابسته بودن به جامعه را در او تقویت می کند؛ به او گوشزد می کند هدف صعود تیمی و جمعی است و نه شخصی.

محسن درباره ی دیگر مزایای ورزش محبوبش می افزاید: ورزش کوهنوردی نظم شخصی و گروهی را بیشتر کرده و به ادم یاد می دهد که همیشه باید از مسیر هدف لذت ببرد و نه خود هدف؛ مثل زندگی (لذت رسیدن به وصال از خود وصال شیرین تر است).

کوه زرق و برق انسان ها را از بین می برد مجید نیز در تأیید صحبت های همنوردش ادامه می دهد: ماهیت کوهستان حس شیرین کمک به همنوع را در کوهنوردان زنده کرده و باعث از بین رفتن تفاوت و زرق و برق انسان ها می شود و خیلی زیبا همه را در یک سطح و با یک هدف مشترک نشان می دهد.

جز این ها، کوهنوردی حس پویایی و ناایستا بودن را در انسان بیدار می کند و به او می فهماند که هیچ وقت نباید تسلیم شد و کم آورد، حتی در اوج ناامیدی.

اما انجام این ورزش با تمام حس دلپذیرش صرفاً به محدودیت های مالی و آنچه پیش تر شرحش رفت ختم نمی شود.

کوهنوردی فارغ از گروهی یا انفرادی بودنش، برای زنان نیز محدودیت هایی بیشتر و متفاوت تر ایجاد کرده؛ محدودیت هایی که ریشه در سنت و فرهنگ جامعه ی ایرانی دارند.

به اولین صعودم حس خیلی نابی دارم مرجان که علاوه بر کوهنوری، به شنا و دوچرخه سواری نیز می پردازد، تجربیاتش را چنین بازگو می کند: وقتی اولین بار می خواستم به کوه بروم تجهیزات کوهنوردی به همراه نداشتم و قله ای که قرار بود برویم کاملاً برفی بود و چون دختر هم بودم و تصور می شد از عهده ی این کار برنمی آیم، سرپرست گروهمان می خواست از آمدنم ممانعت کند اما وقتی ذوق و اصرارم را دید کوتاه آمد.

من به اولین صعودم حس خیلی نابی دارم و همان تجربه ی اول به خودم قول دادم که سرسختانه این راه را ادامه دهم و همیشه هم سعی کردم جوری کوهنوردی کنم که جنسیتم محدودیتی برایم ایجاد نکند؛ به طوری که الان بعد از گذشت مدتی کم، اعتماد مدیر و سرپرست را به خودم جلب کرده ام.

مشقت های کوهنوردی و شرایط عرفی ندا که همنوردی دیگر است، مشقت های کوهنوردی را بیشتر ناشی از محدودیت های خانوادگی و شرایط عرفی و فرهنگی می داند: خانواده ی مادری من مذهبی هستند و پیش آمده که یکی از اقوام با ذهنیتی بیمارگونه با خانواده ام در مورد فعالیت های ورزشی که انجام می دهم صحبت کرده و حرف هایی زده اند که واقعا خجالت آور بوده است.

نگاه جنسیت زده آزاردهنده است مهتاب نیز می گوید: گاهی بابت کوه رفتن و ورزش های این چنینی که جامعه احساس می کند بیشتر مردانه هستند حرف هایی شنیده ام که حتی از پوشیدن کفش اسپورت هم دلزده میشدم اما بعد با خودم می گفتم مردم که همه چیز را نمی دانند و من هم قرار نیست با حرف مردم تصمیم و سبک زندگی ام را عوض کنم.

ولی این را هم بگویم اگر این دید بسته و این حرف و حدیث ها وجود نداشت امثال من خیلی راحت تر به علایقشان از جمله ورزش و کوهنوردی می پرداختند.

این نگاه جنسیت زده آزاردهنده است؛ جامعه باید بداند که جنسیت مانع ورزش و کوه پیمایی و حتی سنگ نوردی و خیلی کارهای دیگر نیست.

با همه این مشکلات و مواردی که گفته شد همچنان کوهنوردی از ورزش ها یا از جمله تفریحات مفرح است.

برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی محسوب می شود.

ماجراجویان کوهنورد می توانند در میان طبیعت به سطح بالایی از هیجان برسند؛ چه این ماجراجویی طبیعت گردی در جنگل های نزدیک باشد و چه کوهنوردی یک هفته ای در کوهستان های برفی.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کوهنورد - کوهستان - نماد - کوهنوردی - سازمان ملل متحد - استان بوشهر - بوشهر - ایسنا - سازمان ملل - کوهنوردان - سازمان - باشگاه - سرپرست - حمایت - استان - جهانی - مسائل - مختلف - ارگان - بهانه - کشور - هایی - قرار - ورزش

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار:خرمشهر توان مالی برای میزبانی جشنواره قرآنی را ندارد

هشدار و توصیه پلیس

جاذبه های گردشگری مشهور مشهد

هواشناسی خراسان رضوی نسبت به کولاک و اختلال در حمل و نقل جاده ای هشدار داد

35 نیروی شهرداری تهران به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اعزام شدند

زمستان، مهاجرت معتادان به هرمزگان را افزایش داد

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری ها به مناطق سیل زده

تداوم بارش باران و برف تا روزهای پایانی هفته جاری

برقراری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان بیکار شده سیستان و بلوچستان

تداوم بارش باران و برف تا روزهای پایانی هفته جاری

ارتفاعات زیبای تالش و روستای سرسبز خطبه سرا+تصاویر

بهره مندی حدود 82 هزار فارسی از آموزش های هلال احمر

توزیع بیش از 6 هزار جلد کتاب کنکوری بین دانش آموزان کم برخوردار خوزستان

هوای مشهد و تبریز ناسالم است

تصاویر | بارش برف مانع رفت و آمد در شمال تهران

امدادرسانی راهداران آذربایجان شرقی به 63 خودرو گرفتار در برف

لزوم افزایش گیت های پایانه مرز خسروی

200 کلاس درس امسال در کرمانشاه هوشمند می شود

جامه سفید برف بر قامت فریدونشهر در غرب استان

176 پروژه نیمه کاره آموزشی در مازندران وجود دارد

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

لزوم نقش آفرینی هیأت های مذهبی در کاهش ناهنجاری های اجتماعی

بارش ها رکورد را جا به جا کرد

سیستان وبلوچستان| نیاز 40 میلیاردی برای ساخت 56 مدرسه آسیب دیده در سیل

استخدام کارشناس سیستمها و روشها در شرکت رایکا آلتون تسمه/قزوین

امسال اردبیل هوای ناسالم نداشته است

هوای مشهد و تبریز ناسالم است

هفته ای بارانی در پیش است

اینفوگرافیک/خطر وقوع سیل و طوفان در کدام استان ها وجود دارد؟

اختصاص 14.7 هزار میلیارد ریال برای رتبه بندی معلمان

پاسخ به ابهامات طرح مسکن فرهنگیان

پیش بینی بارندگی خراسان شمالی از بعدازظهر امروز

تمامی محورهای مواصلاتی خوزستان باز و تردد برقرار است

تداوم بارش باران و برف تا روزهای پایانی هفته جاری

خطر وقوع سیل و طوفان در کدام استان ها وجود دارد؟

راه ارتباطی 55 روستا در زنجان مسدود است

جزییات لایحه عوارض ورود به محدوده های ترافیکی

تلاش 4 هزار امدادگر برای خدمت رسانی به سیل زدگان 26 استان

پروازهای فرودگاه تبریز طبق برنامه

کتاب منجر به توانمندی جامعه هدف بهزیستی می شود

پیش بینی بارش برف و باران در کهگیلویه و بویراحمد

پایش میزان آلودگی 143 واحد صنعتی در شهر بندرعباس

امداد فرهنگی کانون در مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

176 پروژه نیمه کاره آموزشی در مازندران وجود دارد

فراموشی فضای سبز استاندارد در مدیریت شهری مازندران

استخدام منشی در یک شرکت معتبر در تهران

رکورد 140 ساله گرمای هوا در مسکو شکسته شد

143 روز آلوده از ابتدای امسال در اهواز

امداد فرهنگی کانون پرورش فکری در مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

176 پروژه نیمه کاره آموزشی در مازندران وجود دارد

تلاش 4 هزار امدادگر برای خدمت رسانی به سیل زدگان 26 استان

تصاویر | بارش برف مانع رفت و آمد در شمال تهران

اجرای طرح مدیریت مورد در تمام مقاطع تحصیلی فارس

اشتغال مجدد 80 نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری در لرستان

اعلام هشدار نارنجی جوی در زنجان

اعلام هشدار نارنجی جوی در زنجان

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت تولیدی در پارک وی-تهران

راه ارتباطی 55 روستا در زنجان مسدود است

آماده باش برای برف 10 سانتیمتری در تهران

حضور روحانی در مناطق سیل زده/ ارسال 10 نفربر ارتش به روستا های سیل زده/ توزیع رایگان 45 تن سبوس و 20 تن جو بین دامداران هرمزگانی/ بیشتر مدارس سیستان و بلوچستان دایر است

تعطیلی 51 مدرسه بخش گافر و پارامون بشاگرد

میثم ربانی خانقاه عکس| حریر سفید بر تن گردنه حیران آستارا

بارندگی های بیش از حد نرمال در خراسان شمالی طی اسفندماه امسال

تقدیردستگاه قضاازشهروندی که ازتخریب زیستگاه لاک پشت هاجلوگیری کرد

827 مدرسه در تهران در وضعیت قرمز ایمنی

143 روز آلوده از ابتدای امسال در اهواز

هشدار آبگرفتگی معابر عمومی

امداد فرهنگی کانون در مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

بررسی مشکلات حوزه تعلیم و تربیت در «مدرسه ایران»

طرح یاریگر زندگی در فارس

وزیر آموزش و پرورش: 30 درصد مدارس نیاز به نوسازی و مقاوم سازی دارد

آغاز امداد فرهنگی کانون پرورش فکری در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

فراموشی فضای سبز استاندارد در مدیریت شهری مازندران

کشف سنگ قبر یک زن 2 متری در چناران +عکس

دوره آموزشی حفاظت از بناهای تاریخی در قزوین برگزار شد

امدادرسانی راهداری آذربایجان شرقی به 62 خودروی گرفتار در برف

استخدام رییس حسابداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت در تهران

امداد فرهنگی کانون پرورش فکری در مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

انیمیشن کوتاه عق زدن

آلاینده های محیطی با ظرفیت های فناورانه شرکت های دانش بنیان کاهش می یابد

دانه بازیافتی به پرندگان بدهید!

بارش برف و باران در خراسان رضوی

پیش بینی باران، باد و مه در خوزستان

پویش مهربانی در مدارس خراسان رضوی آغاز شد

اجرای طرح ملی کاهش آلودگی هوا از 5 بهمن

بازدید از موزه ایذه شنبه و یکشنبه رایگان است

پاییز زمستانی برای مناطق کوهستانی مازندران

معاینه فنی خودروها در قزوین با 50 درصد تخفیف انجام می شود

جشنواره هوای پاک در بام هنر بوستان جنگلی سرخه حصار برگزار شد

بهره برداری از300 کیلووات نیروگاه خورشیدی در ساختمان ها و بوستان های 5 منطقه تا پایان

فراموشی فضای سبز استاندارد در مدیریت شهری مازندران

تفاهم نامه همکاری بین تبلیغات اسلامی و اوقاف و امور خیریه بوشهر منعقد شد

آغاز پویش مهربانی در مدارس خراسان رضوی

سامانه بارشی از امروز تا دوشنبه در تهران فعال است

دوره آموزشی حفاظت از بناهای تاریخی در قزوین برگزار شد

ورزشکاران در حوزه حفظ محیط زیست مطالبه گر باشند

مسابقات تیراندازی داخل سالن محیط بانان تهرانی

برف در فشم

مهلت ثبت نام جذب مدرس کانون زبان ایران تا 12 بهمن

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد

درس هایی که زیستن در دل کوه به آدمی می دهد