مطالب مرتبط:
کیهان نوشت:لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود
لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود
عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان دنبال چه می گردند؟
سازمان ملل: ادعاهای آمریکا و عربستان علیه ایران قابل اثبات نیست
آمریکا و عربستان در قعر فهرست آب و هوایی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:362019-12-11بين الملل

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعدالله زارعی طی یادداشتی در ستون یادداشت روز روزنامه کیهان نوشت: انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، - انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، سعدالدین حریری در واکنش به شکست برنامه های اقتصادی دولت خود، استعفا می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعدالله زارعی طی یادداشتی در ستون یادداشت روز روزنامه کیهان نوشت: انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، سعدالدین حریری در واکنش به شکست برنامه های اقتصادی دولت خود، استعفا می دهد.

خود او افرادی را به عنوان نخست وزیر مناسب معرفی می کند، بعد از چند روز رایزنی میان رهبران المستقبل از یک سو و گروه ها و نهاد ها از سوی دیگر، اعلام می شود حریری و مفتی اهل سنت با این انتخاب مخالفند.

پس از آن زمزمه کاندیداتوری دوباره حریری برای پست نخست وزیری به گوش می رسد، تجمیع کنندگان در میدان مخالفت می کنند و سعدالدین حریری می گوید برای قبول دوباره مسئولیت شرایطی دارد! معرفی کاندیدا هایی مثل محمد الصفدی، بهیج طباره و سمیرالخطیب از سوی جریان المستقبل و شخص سعد حریری در واقع برای حل مشکل دولت صورت نمی گیرد، بلکه هدف آن است که جلوی رسیدن رییس جمهور و پارلمان به تصمیم درباره نخست وزیری جدید را بگیرند.

جریان آمریکایی- سعودی در ماجرای انتخاب نخست وزیر، لبنان را بر سر دوراهی قرار داده است؛ تعلیق سیاسی و یا تن دادن به دولتی که فراقانونی باشد! در عین حال می توان گفت: هدف اصلی حتی تشکیل دولتی که فراقانونی باشد هم نیست، بلکه هدف اصلی آن است که شرایط داخلی لبنان به حالت تعلیق درآید و ساختار سیاسی و توافقات پیشین فرو بپاشد.

جناح غرب می داند که اگر عون کنار رود، پارلمان منحل شود و دولت کنونی از میان برود و در این فضا بنا بر انتخاب رییس جمهور جدید، پارلمان جدید و دولت جدید باشد، اتفاق مهمی در ساحت سیاسی- حقوقی لبنان روی نمی دهد.

چرا که باز هم در انتخابات، جریان مقاومت- اعم از شیعیان، مسیحیان، دروز ها و سنی های هوادار مقاومت- بر کرسی ها می نشینند؛ بنابراین در این فضا اصلاً موضوع این نیست که غربی ها می خواهند دولت حریری را احیا نمایند، موضوع به علاقه جدی غرب برای تغییر در فضای سیاسی و از این طریق تغییر در حکومت باز می گردد و اگر سعد حریری هم از یک دولت فراقانون با روکش دولت تکنوکرات سخن می گوید در واقع برای منفعل کردن جریان مقابل در برابر تعلیق سیاسی است.

چراکه تعلیق سیاسی همان تعلیق ساختار هایی نظیر پارلمان است و دولت تکنوکرات به معنای حذف نقش پارلمان در انتخاب نخست وزیر و وزراء است.

در روز های اخیر شخصیت های مختلفی برای سکانداری قوه مجریه مطرح گردیدند و حریری در آغاز کار وانمود می کرد از آنان حمایت می کند.

اما با وجود پذیرش فوری طیف هشت مارس و از جمله پذیرش سیدحسن نصرالله، میشل عون رییس جمهور و نبیه بری رییس پارلمان هر کدام از این کاندیدا ها یک روز پیش از معرفی به پارلمان برای گرفتن رأی اعتماد که در همه این موارد رأی اعتماد مجلس، حتمی بود، از کاندیداتوری انصراف داده و گفتند شیخ عبداللطیف دریان مفتی اهل سنت خواسته است از نخست وزیری سعدالدین حریری حمایت شود! جالب این است که سعد حریری 13 روز پس از شروع اعتراضات خیابانی در لبنان استعفا داد و این علی رغم تأکید رییس جمهور و سید حسن نصرالله بر باقی ماندن او در این سمت صورت گرفت و از آن پس هم، حزب الله و عون، سعد حریری را علی رغم همه کاستی هایی که دارد، مناسب ترین فرد برای احراز پست اعلام کرده اند و در واقع مانعی بر سر راه بازگشت او به قدرت وجود نداشته است.

آنچه به طور مشترک از سوی حریری و شیخ دریان مطرح می شود، موضع دو جریان دیگر هم هست؛ نخست وزیران سابق لبنان نجیب میقاتی، کامل سلام و فؤاد سینیوره که همه از شخصیت های حزب المستقبل هستند، هر بار که فردی ولو از همین حزب کاندیدا شده با او از در مخالفت درآمده اند.

دسته دیگر رهبران تجمعات ضد دولتی یعنی -جنبلاط، جمیل و جعجع- هستند آنان نیز هرگاه سخن از نخست وزیر جدید به میان آمده، تجمعات اعتراضی را به سمت منزل او گسیل کرده و او را وادار به کناره گیری کرده اند.

پس کاملاً واضح است که آنچه در روز ها و هفته های اخیر در لبنان می گذرد ربطی به موضوع مبارزه با فساد که خود این ها در طول این 20-30 سال سردمدار آن بوده اند، ندارد.

این یک پروژه است که با هدف تعلیق سیاسی لبنان دنبال می شود.

راز آن هم این است که آمریکا، سعودی و.

به این جمع بندی رسیده اند که هر دولتی که در این فضا در لبنان سر کار بیاید ناگزیر از مراعات با حزب الله به دلیل پایگاه وسیع مردمی آن است و از نظر آنان چنین دولتی نباشد، بهتر است.

حدود دو سال پیش دو جیم از سه جیم شرور لبنان- جمیل، جعجع و جنبلاط- در سفر به ریاض به بن سلمان گفتند حریری نه تنها هیچ فایده ای برای شما ندارد بلکه به عنصری تبدیل شده که ناگزیر با حزب الله هماهنگ می شود و آنچه از طریق این دولت به مقصد می رسد، بار حزب الله و آنچه بر زمین می ماند بار عربستان و وفاداران به آن است.

این موضوع سبب شد بن سلمان، حریری را از بیروت فرا بخواند و وادار به استعفا کند.

موضوع مهم این است که نه فقط لبنان بلکه سوریه، فلسطین و عراق هم باید به حالت تعلیق درآید چرا که در هیچ کدام از این کشورها، شرایط آن طوری که آمریکا و عربستان و.

می خواهند، پیش نمی رود.

از منظر آمریکایی ها، سعودی ها و.

باید حزب الله در لبنان و دولت در عراق را با مخمصه ای داخلی مواجه کرد به گونه ای که هر قطعه از این جغرافیای غرب آسیا گرفتار مصائب و مشکلات خود باشد و به اطراف خود کاری نداشته باشد.

آمریکایی ها گمان می کردند وقتی اعتراضات خیابانی به سمت حزب الله و دبیر کل فهیم آن کمانه کند آنان یا از موضع اقتدار وارد شده و با طرف مقابل خود در میدان ها و خیابان ها درگیر می شوند که اگر درگیر شوند به پایگاه اجتماعی خود و فلسفه وجودی خویش آسیب وارد کرده اند و یا اینکه وضعیت انفعالی به خود گرفته و زمین را به حریف واگذار می نماید که در این صورت باید به هر چیزی از جمله دست شستن از سلاح خود تن بدهند.

همه می دانند که تبدیل جنبش انقلابی حزب الله به یک حزب صرفاً سیاسی، سال هاست که در دستور کار مجامع غربی قرار دارد، اینکه می آیند و وانمود می کنند که فقط با شاخه نظامی حزب الله مخالف بوده و آن را مصداق تروریزم می دانند، یک بازی سیاسی است چرا که اصلاً حزب الله همه اش نظامی است هر چند هیچ کدام از نیروهایش غیرفرهنگی و غیرفعال در فضای اجتماعی هم نیستند.

حزب الله شاخه نظامی ندارد، یکی از کارکرد های همه اعضای حزب الله، نظامی است.

در این میان حزب الله لبنان نه از موضع برخورد و نه از موضع انفعال وارد شد.

حزب الله نیروهایش را از ورود به میادین و خیابان ها منع کرد و گفت: مخالفتی با نیرو های شرکت کننده در میادین ندارد و عملاً با این کار امکان درگیری با خود را از بین برد.

در عین حال حزب الله منفعل هم نشد و زیر بار تشکیل دولتی فراقانونی نرفت، در این میان شخصیت های 14 مارس وانمود کردند که زمان در حال از دست رفتن است، اما حزب الله با آسودگی خیال نشان داد که نگران زمان نیست.

برای مثال سعد حریری پس از آنکه سمیر خطیب را از شرکت در جلسه دوشنبه پارلمان منع کرد؛ درخواست تعویق رأی گیری پارلمان تا روز پنجشنبه همین هفته کرد، اما حزب الله و عون گفتند همان دوشنبه هفته بعد مناسب تر است.

میادین لبنان اگر به کلاف سردرگم تبدیل شده، این سردرگمی برای کسانی است که همه امکانات و حیثیت خود را به میدان آوردند تا لبنان نصرالله را به لبنان بن سلمان تبدیل کنند و حالا ناگزیر شده اند خودشان با خودشان درگیر شوند.


کلید واژه ها: برنامه های اقتصادی دولت - نخست وزیر - برنامه های اقتصادی - یادداشت - روزنامه کیهان - سعدالله زارعی - انتخاب - یادداشت روز - حریری - لبنان - سعدالدین - نخست - وزیر - خبرگزاری - آمریکا و عربستان - روزنامه - اقتصادی - برنامه - استعفا - کاندیداتوری - سیاسی - زارعی - واکنش - گزارش - کیهان - شکست - دولت - عربستان - اهل سنت - رایزنی

آخرین اخبار سرویس:
هشدار مقام سابق تونسی درباره اقدامات عربستان و امارات علیه «مغرب»

افراد ناشناس مسیر دسترسی عراق به گذرگاه مهران را مسدود کردند

مردم افغانستان اعتمادی به توافق صلح آمریکا و طالبان ندارند

حضور آمریکا در عراق به معنای تغذیه تروریسم است

رفتار اسراییل با فلسطینی ها وحشتناک است

پایان کنفرانس برلین درباره لیبی/ تثبیت تحریم تسلیحاتی

تأکید رأی الیوم بر اقتدار موشکی ایران در برابر «پاتریوت» آمریکا

کاتص: به دنبال عادی سازی روابط با اعراب هستیم

وقوع 3 انفجار در بغداد

ترامپ نگران است پاسخ ایران شانس انتخاب دوباره او را کاهش دهد

آمریکا برای حمایت از ناآرامی در ایران، شرکت های فناوری را پشتیبانی می کند

«نفتالی بنت» می خواهد در صدر فهرست جنایتکاران اسراییلی باشد

افزایش 400 درصدی شکنجه اسرای فلسطینی

اروپا موظف است فلسطین را به رسمیت بشناسد

«عناصر خرابکار» جاده کربلاء به نجف را مسدود کردند

تاسیس بزرگترین پایگاه حشدالشعبی در پاسخ به تعرضات آمریکا

روایت روس ها از ماجراجویی آمریکا در منطقه؛ چرا «سردار» ترور شد؟

نخست وزیر جدید عراق بعد از «تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی»، معرفی می شود

معاون حزب الله طیف های مربوطه را به تشکیل دولت لبنان فراخواند

اوضاع بغداد تحت کنترل است

بازگشت ناآرامی و آشوب به بغداد

«الیاس الفخفاخ» مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد

چطور یک اندیشکده ضدایرانی، جانسون را خرید؟

ناآرامی و آشوب به بغداد بازگشت

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا

انفجار در سودان جان 7 تن را گرفت

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا

«الیاس فخفاخ» مامور تشکیل کابینه تونس شد

شلیک با «مکانیسم ماشه»/ آیا قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل دوباره تصویب می شود؟ +فیلم

دومین گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

شلیک با «مکانیسم ماشه»/ آیا قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل دوباره تصویب می شود؟ +فیلم

رکورد «آقای ترور جهان» در قتل بی صدای دانشمندان مسلمان

پمپئو با سرکرده شورشیان ونزوئلا دیدار کرد

رییس جمهور تونس «الیاس فخفاخ» را مامور تشکیل کابینه کرد

تصویر ناسا از جدیدترین کهکشان هستی

هواپیمای اوکراینی 3 دقیقه پس از پرواز از رادار محو شده است / در چه فاصله ای بعد از پرواز کاپیتان جواب برج مراقبت را نداد؟

تاکید سران عشایر عراق بر اخراج اشغالگران آمریکایی

اهمیت مدیترانه شرقی ارتباطی با منابع انرژی ندارد/ نقش مثلث ایران، روسیه و چین در منطقه

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا

چطور یک اندیشکده ضدایرانی، جانسون را خرید؟

تروییکای اروپا از اولین هایی بود که تعهداتش را تحت فشار آمریکا کاهش داد

سرکرده جدید داعش کیست؟ +عکس

دومین گزارش مقدماتی سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

«محمد توفیق علاوی» نخست وزیر جدید عراق می شود

سرکرده جدید داعش کیست؟

جنگ شتر ها در ازمیر ترکیه +عکس

الیاس الفخفاخ مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد

نتانیاهو: با کشورهایی در ارتباطیم که خوابش را هم نمی دیدیم

الیاس الفخفاخ مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد

نتانیاهو: با کشورهایی در ارتباطیم که خوابش را هم نمی دیدیم

رایزنی ائتلاف های شیعی پارلمان عراق درباره تشکیل دولت جدید

هندبال قهرمانی آسیا| نتایج روز نخست مرحله دوم مشخص شد + برنامه روز دوم

برهم صالح «علاوی» را به عنوان نخست وزیر عراق معرفی خواهد کرد

پوتین پیش نویس اصلاحات قانون اساسی روسیه را به دوما ارایه داد

معاون اشراف فرماندهی کل سپاه: در پایگاه عین الاسد تا امروز حداقل 134 نفر کشته و 245 نفر زخمی شده اند

انتقاد تند روسیه از اقدام آمریکا علیه حق غنی سازی ایران/ هوک دسیسه چینی می کند

آیا نفت لیبی در کنفرانس برلین تقسیم شد؟

رهبر جدید داعش کیست

اصالت نقاشی ونگوگ از چهره خودش تایید شد/ عکس

سقوط مرگبار پل عابر پیاده در اندونزی

بازداشت شهروند آمریکایی در لبنان

چین از هر تلاشی که باعث حفظ برجام شود استقبال می کند

استخدام زنان در ارتش عربستان برای اولین بار + تصاویر

رایزنی حکیم با گروه های سیاسی عراق درباره تشکیل دولت جدید

نتانیاهو: با کشورهایی در ارتباط هستیم که در خواب هم نمی دیدیم

روداو: برهم صالح «محمد علاوی» را نخست وزیر عراق معرفی می کند

روسیه اقدامات آمریکا علیه حق ایران برای غنی سازی اورانیوم را دسیسه خواند

«محمد توفیق» علاوی نخست وزیر جدید عراق شد

روسیه اقدامات آمریکا علیه حق ایران برای غنی سازی اورانیوم را دسیسه خواند

«محمد توفیق» علاوی نخست وزیر جدید عراق می شود

نتانیاهو: با کشورهایی در ارتباط هستیم که خوابش را هم نمی دیدیم

ابراز آمادگی الجزایر برای میزبانی مذاکرات میان لیبیایی ها

حدود نیمی از آمریکایی ها خواستار محکومیت و برکناری ترامپ

پامپئو با رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار کرد

سفیر آمریکا در لیبی با سراج و حفتر دیدار کرد

تجربه ای که زیردریایی هسته ای آمریکا را نجات داد! (+تصاویر)

حرکات عجیب ترامپ انگلیس در برلین +عکس

در سال گذشته 560 حمله را خنثی کرده ایم

گزینه تازه برای نخست وزیری عراق

تشکر پلیس از وزارت ورزش

تشکر نتانیاهو از هندوراس و کلمبیا به خاطر تحریم حزب الله

انصارالله مسئولیت حمله موشکی به مأرب را نپذیرفت

حمله هوایی متجاوزان سعودی به شهر صرواح

گمانه زنی ها در باره نخست وزیر آینده عراق ادامه دارد

تفاهم انگلیس و مصر در زمینه همکاری های اقتصادی

اسراییل نمی خواهد رییس جمهوری اوکراین در مراسم یادبود هولوکاست سخنرانی کند

«محمد توفیق» علاوی نخست وزیر جدید عراق شد

دادستان کل روسیه به دستور پوتین از سمت خود برکنار شد

نامزد نخست وزیری عراق به زودی معرفی می شود

بازگشت ناآرامی و آشوب به بغداد

دولت وفاق ملی انتقال شبه نظامیان از سوریه به لیبی را رد نکرد

سرکرده شورشیان ونزوئلا به بروکسل سفر می کند

سرکرده جدید داعش کیست | خبرگزاری فارس

سرکرده جدید داعش کیست+عکس

برهم صالح «محمد علاوی» را نخست وزیر عراق معرفی می کند

سرکرده جدید داعش کیست

تجربه ای که زیردریایی اتمی آمریکا را نجات داد! (+تصاویر)

ادعای بورل درباره مکانیسم ماشه/ میخواهیم برجام را حفظ کنیم

اوو مورالس گزینه ریاست جمهوری بولیوی را معرفی کرد

اتحادیه اروپا کاهش مجدد کمک های مالی به ترکیه را تکذیب کرد

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود