مطالب مرتبط:
کیهان نوشت:لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود
لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود
عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان دنبال چه می گردند؟
سازمان ملل: ادعاهای آمریکا و عربستان علیه ایران قابل اثبات نیست
آمریکا و عربستان در قعر فهرست آب و هوایی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:362019-12-11بين الملل

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعدالله زارعی طی یادداشتی در ستون یادداشت روز روزنامه کیهان نوشت: انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، - انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، سعدالدین حریری در واکنش به شکست برنامه های اقتصادی دولت خود، استعفا می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعدالله زارعی طی یادداشتی در ستون یادداشت روز روزنامه کیهان نوشت: انتخاب نخست وزیر در لبنان به یک شوی تلویزیونی شباهت بیشتری دارد، سعدالدین حریری در واکنش به شکست برنامه های اقتصادی دولت خود، استعفا می دهد.

خود او افرادی را به عنوان نخست وزیر مناسب معرفی می کند، بعد از چند روز رایزنی میان رهبران المستقبل از یک سو و گروه ها و نهاد ها از سوی دیگر، اعلام می شود حریری و مفتی اهل سنت با این انتخاب مخالفند.

پس از آن زمزمه کاندیداتوری دوباره حریری برای پست نخست وزیری به گوش می رسد، تجمیع کنندگان در میدان مخالفت می کنند و سعدالدین حریری می گوید برای قبول دوباره مسئولیت شرایطی دارد! معرفی کاندیدا هایی مثل محمد الصفدی، بهیج طباره و سمیرالخطیب از سوی جریان المستقبل و شخص سعد حریری در واقع برای حل مشکل دولت صورت نمی گیرد، بلکه هدف آن است که جلوی رسیدن رییس جمهور و پارلمان به تصمیم درباره نخست وزیری جدید را بگیرند.

جریان آمریکایی- سعودی در ماجرای انتخاب نخست وزیر، لبنان را بر سر دوراهی قرار داده است؛ تعلیق سیاسی و یا تن دادن به دولتی که فراقانونی باشد! در عین حال می توان گفت: هدف اصلی حتی تشکیل دولتی که فراقانونی باشد هم نیست، بلکه هدف اصلی آن است که شرایط داخلی لبنان به حالت تعلیق درآید و ساختار سیاسی و توافقات پیشین فرو بپاشد.

جناح غرب می داند که اگر عون کنار رود، پارلمان منحل شود و دولت کنونی از میان برود و در این فضا بنا بر انتخاب رییس جمهور جدید، پارلمان جدید و دولت جدید باشد، اتفاق مهمی در ساحت سیاسی- حقوقی لبنان روی نمی دهد.

چرا که باز هم در انتخابات، جریان مقاومت- اعم از شیعیان، مسیحیان، دروز ها و سنی های هوادار مقاومت- بر کرسی ها می نشینند؛ بنابراین در این فضا اصلاً موضوع این نیست که غربی ها می خواهند دولت حریری را احیا نمایند، موضوع به علاقه جدی غرب برای تغییر در فضای سیاسی و از این طریق تغییر در حکومت باز می گردد و اگر سعد حریری هم از یک دولت فراقانون با روکش دولت تکنوکرات سخن می گوید در واقع برای منفعل کردن جریان مقابل در برابر تعلیق سیاسی است.

چراکه تعلیق سیاسی همان تعلیق ساختار هایی نظیر پارلمان است و دولت تکنوکرات به معنای حذف نقش پارلمان در انتخاب نخست وزیر و وزراء است.

در روز های اخیر شخصیت های مختلفی برای سکانداری قوه مجریه مطرح گردیدند و حریری در آغاز کار وانمود می کرد از آنان حمایت می کند.

اما با وجود پذیرش فوری طیف هشت مارس و از جمله پذیرش سیدحسن نصرالله، میشل عون رییس جمهور و نبیه بری رییس پارلمان هر کدام از این کاندیدا ها یک روز پیش از معرفی به پارلمان برای گرفتن رأی اعتماد که در همه این موارد رأی اعتماد مجلس، حتمی بود، از کاندیداتوری انصراف داده و گفتند شیخ عبداللطیف دریان مفتی اهل سنت خواسته است از نخست وزیری سعدالدین حریری حمایت شود! جالب این است که سعد حریری 13 روز پس از شروع اعتراضات خیابانی در لبنان استعفا داد و این علی رغم تأکید رییس جمهور و سید حسن نصرالله بر باقی ماندن او در این سمت صورت گرفت و از آن پس هم، حزب الله و عون، سعد حریری را علی رغم همه کاستی هایی که دارد، مناسب ترین فرد برای احراز پست اعلام کرده اند و در واقع مانعی بر سر راه بازگشت او به قدرت وجود نداشته است.

آنچه به طور مشترک از سوی حریری و شیخ دریان مطرح می شود، موضع دو جریان دیگر هم هست؛ نخست وزیران سابق لبنان نجیب میقاتی، کامل سلام و فؤاد سینیوره که همه از شخصیت های حزب المستقبل هستند، هر بار که فردی ولو از همین حزب کاندیدا شده با او از در مخالفت درآمده اند.

دسته دیگر رهبران تجمعات ضد دولتی یعنی -جنبلاط، جمیل و جعجع- هستند آنان نیز هرگاه سخن از نخست وزیر جدید به میان آمده، تجمعات اعتراضی را به سمت منزل او گسیل کرده و او را وادار به کناره گیری کرده اند.

پس کاملاً واضح است که آنچه در روز ها و هفته های اخیر در لبنان می گذرد ربطی به موضوع مبارزه با فساد که خود این ها در طول این 20-30 سال سردمدار آن بوده اند، ندارد.

این یک پروژه است که با هدف تعلیق سیاسی لبنان دنبال می شود.

راز آن هم این است که آمریکا، سعودی و.

به این جمع بندی رسیده اند که هر دولتی که در این فضا در لبنان سر کار بیاید ناگزیر از مراعات با حزب الله به دلیل پایگاه وسیع مردمی آن است و از نظر آنان چنین دولتی نباشد، بهتر است.

حدود دو سال پیش دو جیم از سه جیم شرور لبنان- جمیل، جعجع و جنبلاط- در سفر به ریاض به بن سلمان گفتند حریری نه تنها هیچ فایده ای برای شما ندارد بلکه به عنصری تبدیل شده که ناگزیر با حزب الله هماهنگ می شود و آنچه از طریق این دولت به مقصد می رسد، بار حزب الله و آنچه بر زمین می ماند بار عربستان و وفاداران به آن است.

این موضوع سبب شد بن سلمان، حریری را از بیروت فرا بخواند و وادار به استعفا کند.

موضوع مهم این است که نه فقط لبنان بلکه سوریه، فلسطین و عراق هم باید به حالت تعلیق درآید چرا که در هیچ کدام از این کشورها، شرایط آن طوری که آمریکا و عربستان و.

می خواهند، پیش نمی رود.

از منظر آمریکایی ها، سعودی ها و.

باید حزب الله در لبنان و دولت در عراق را با مخمصه ای داخلی مواجه کرد به گونه ای که هر قطعه از این جغرافیای غرب آسیا گرفتار مصائب و مشکلات خود باشد و به اطراف خود کاری نداشته باشد.

آمریکایی ها گمان می کردند وقتی اعتراضات خیابانی به سمت حزب الله و دبیر کل فهیم آن کمانه کند آنان یا از موضع اقتدار وارد شده و با طرف مقابل خود در میدان ها و خیابان ها درگیر می شوند که اگر درگیر شوند به پایگاه اجتماعی خود و فلسفه وجودی خویش آسیب وارد کرده اند و یا اینکه وضعیت انفعالی به خود گرفته و زمین را به حریف واگذار می نماید که در این صورت باید به هر چیزی از جمله دست شستن از سلاح خود تن بدهند.

همه می دانند که تبدیل جنبش انقلابی حزب الله به یک حزب صرفاً سیاسی، سال هاست که در دستور کار مجامع غربی قرار دارد، اینکه می آیند و وانمود می کنند که فقط با شاخه نظامی حزب الله مخالف بوده و آن را مصداق تروریزم می دانند، یک بازی سیاسی است چرا که اصلاً حزب الله همه اش نظامی است هر چند هیچ کدام از نیروهایش غیرفرهنگی و غیرفعال در فضای اجتماعی هم نیستند.

حزب الله شاخه نظامی ندارد، یکی از کارکرد های همه اعضای حزب الله، نظامی است.

در این میان حزب الله لبنان نه از موضع برخورد و نه از موضع انفعال وارد شد.

حزب الله نیروهایش را از ورود به میادین و خیابان ها منع کرد و گفت: مخالفتی با نیرو های شرکت کننده در میادین ندارد و عملاً با این کار امکان درگیری با خود را از بین برد.

در عین حال حزب الله منفعل هم نشد و زیر بار تشکیل دولتی فراقانونی نرفت، در این میان شخصیت های 14 مارس وانمود کردند که زمان در حال از دست رفتن است، اما حزب الله با آسودگی خیال نشان داد که نگران زمان نیست.

برای مثال سعد حریری پس از آنکه سمیر خطیب را از شرکت در جلسه دوشنبه پارلمان منع کرد؛ درخواست تعویق رأی گیری پارلمان تا روز پنجشنبه همین هفته کرد، اما حزب الله و عون گفتند همان دوشنبه هفته بعد مناسب تر است.

میادین لبنان اگر به کلاف سردرگم تبدیل شده، این سردرگمی برای کسانی است که همه امکانات و حیثیت خود را به میدان آوردند تا لبنان نصرالله را به لبنان بن سلمان تبدیل کنند و حالا ناگزیر شده اند خودشان با خودشان درگیر شوند.


کلید واژه ها: برنامه های اقتصادی دولت - نخست وزیر - برنامه های اقتصادی - یادداشت - روزنامه کیهان - سعدالله زارعی - انتخاب - یادداشت روز - حریری - لبنان - سعدالدین - نخست - وزیر - خبرگزاری - آمریکا و عربستان - روزنامه - اقتصادی - برنامه - استعفا - کاندیداتوری - سیاسی - زارعی - واکنش - گزارش - کیهان - شکست - دولت - عربستان - اهل سنت - رایزنی

آخرین اخبار سرویس:
ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

وضعیت مناطق سیل زده به روایت تصویر

اظهار نظر جدید سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

تظاهرکنندگان عراقی به بستن راه ها و پل ها ادامه دادند

آغاز اقدامات زیرساختی آستان قدس رضوی در 35روستای سیل زده سیستان

عمان: برگزار کنندگان نشست برلین به دنبال منافع خود بودند

تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای حذف مقتدی صدر

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

فیلم | توضیحات وزیر راه و شهرسازی درباره سفر به اوکراین و پیگیری پرونده سقوط هواپیما

فیلم/ واکنش قاطع ظریف به فرافکنی های واشنگتن

مداخله سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

رایزنی ماکرون و رییس جمهور چین در خصوص «برنامه هسته ای ایران»

تازه ترین نظرسنجی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پارلمان کویت پروتکل الحاقی توافقنامه تقسیم منطقه نفتی حایل با عربستان را تصویب کرد

آخرین اخبار از جعبه سیاه هواپیمای اوکراین

معرفی 9 نامزد نهایی نامگذاری کاوشگر مارس 2020 از سوی ناسا

نتانیاهو درباره ایران به مکرون راهکار داد

شاخص بورس داوجونز بیش از 100 واحد سقوط کرد

گازتا: مذاکره پنهان یوونتوس و دورتموند بر سر امره جان

هدی زین العبدین در شب آخر سریالش + عکس

ترامپ و غنی دیدار کردند

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

ممنوعیت مسافرتی جدید ترامپ علیه 7 کشور

عمان: برگزار کنندگان نشست برلین به دنبال منافع خود بودند

ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

دوخت لباس با پوست ماهی در چین

هشدار عضو جنبش فتح به رژیم صهیونیستی درباره الحاق «غور الاردن»

نیروهای حفتر فرودگاه بین المللی معیتیقه را بمباران کردند

ترامپ و غنی دیدار کردند

آلودگی آب آشامیدنی به مواد شیمیایی پایدار در ایالات متحده

آمریکا فعلاً با الحاق دره رود اردن به اسراییل مخالف است

چرا مذاکره نکردن با آمریکا به نفع ایران است؟

تمهیدات انگلیس برای مقابله با ویروس کرونا

تلاش ترامپ برای اندک جلوه دادن حجم خسارات حمله موشکی سپاه / زخمی شدن نیروهایمان جدی نبود

آمار تازه پنتاگون از تلفات نیروهای آمریکایی در حمله موشکی ایران

گفت وگوی رؤسای جمهور چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران

مداخله سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

تکذیب هک شدن گوشی رییس آمازون

وزیر خارجه عربستان: برای گفت وگو با ایران مشکل نداریم

آغاز دادگاه تجدیدنظر در رابطه با بدهی انگلیس به ایران در لندن

عین الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

ماکرون و جین پینگ درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند

آلودگی آب آشامیدنی در آمریکا به مواد شیمیایی پایدار

اگر توان نظامی داشته باشیم، دشمن سر جای خود می نشیند

جانشین ابومهدی المهندس تعیین شد

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

(تصاویر) شایع شدن ویروس اسرارآمیز در چین

گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و چین درباره برنامه هسته ای ایران

پاشنه آشیل سعودی ها در خلیج فارس +نمودار

چالش های سخت دولت جدید لبنان

اعتراف عمران خان به اشتباه پاکستان در همراهی آمریکا

بیروت روی انبار باروت

ماشین خوابی رانندگان شهرستانی

شباهت باورنکردنی سارا خویینی و دخترش +عکس

جهانگیری انتصاب نخست وزیر جدید روسیه را تبریک گفت

اعتصاب ساکنان جزایر یونان به دلیل افزایش مهاجران در اردوگاه ها

وزیر خارجه ترکیه: تنش های بین آمریکا و ایران بسیار نگران کننده است

عربستان:پیشنهاد میانجیگری میان تهران و ریاض را داده اند

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و چین درباره برنامه هسته ای ایران

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

نظرسنجی «سی ان ان»؛ سندرز از بایدن سه درصد پیش افتاد

40 عضو طالبان در افغانستان تسلیم نیروهای دولتی شدند

چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران رایزنی کردند

تغییر جمعیت کشورها تا 100 سال آینده

زیر خارجه سعودی: آماده مذاکره با ایران هستیم

آغاز تمرینات نظامی مشترک عربستان و مصر در آب های دریای سرخ

استیضاح، موضوع اصلی پرسش ها از ترامپ در داووس

دروغ ترامپ درباره آسیب نظامیان آمریکایی در عین الاسد +فیلم

عکس | گاف عجیب حساب کاربری کاخ سفید درباره ایران و عراق

اعتزاض به ترامپ به سبک سوییسی! +عکس

آنکارا: تنش های بین آمریکا و ایران بسیار نگران کننده است

ماکرون و جین پینگ درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند

محتوای دیدار «برهم صالح» و «ترامپ» چه بود؟

دادگاه تجدید نظر شکایت ایران از بریتانیا

استیضاح، موضوع اصلی پرسش ها از ترامپ در داووس

چین تمایلی به حضور در مذاکرات سه جانبه تسلیحاتی ندارد

ماکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

امین حیایی و گلزار در پیست دیزین + عکس

آنچه در کنگره برای برکناری من می بینید نیرنگ است

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران

گفت وگوی رؤسای جمهور چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران

ترامپ به آسیب نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران اعتراف کرد

از گفت وگو با ایران استقبال می کنیم

ایده هک شدن تلفن «جف بزوس» توسط ولیعهد سعودی، مسخره است

اعتصاب در جزایر یونانی در اعتراض به افزایش مهاجران در اردوگاه ها

آغاز تمرینات نظامی مشترک عربستان و مصر در آب های دریای سرخ

حماس: تل آویو با تحمیل وضعیت موجود دنبال ایجاد دولت یهودی نژادپرست است

وزیر خارجه عربستان: کشورهای زیادی پیشنهاد وساطت میان عربستان- ایران را مطرح کرده اند

ترامپ: دستاوردهای بی نظیر من دموکرات ها را دیوانه کرده است

جمعه روز دفاع از حاکمیت عراق

تصویری خاص از بهاره رهنما که صدای همه را درآورد! +عکس

ترامپ به آسیب نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران اعتراف کرد

چین تمایلی به حضور در مذاکرات سه جانبه تسلیحاتی ندارد

گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و چین درباره برنامه هسته ای ایران

کدام کشور مسئولیت حمله موشکی به مأرب را می پذیرد؟

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود