مطالب مرتبط:
ریابکوف: برنامه موشکی ایران بر اساس نیازمندی های این کشور توسعه یافته
واکنش ایران به نامه 3 عضو شورای امنیت درباره برنامه موشکی
برنامه موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت همخوانی ندارد
واکنش ایران به نامه سه عضو شورای امنیت درباره برنامه موشکی
بعد از اغتشاشات اخیر تمرکز غرب بر برنامه موشکی ایران غیر طبیعی است
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 آذر 1398 ساعت 06:002019-12-06بين الملل

ریابکوف:برنامه موشکی ایران دفاعی است


- ", معاون وزیر خارجه روسیه گفت: برنامه موشکی ایران بر اساس نیازمندی های این کشور توسعه یافته است.

سرگیی ریابکوف در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گفت: مدت توافق استارت 3 با آمریکا در ماه فوریه سال 2021 پایان می یابد و با وجود آنکه آمریکا در پایبندی به اجرای این پیمان مشکلاتی را پدیده آورده مسکو همچنان خواهان تمدید این پیمان است.

در صورت وجود اراده سیاسی می توان مشکلاتی را که درباره اجرای این پیمان وجود دارد حل و فصل کرد هرچند که زمان چندانی در اختیار نداریم.

وی که در برنامه دیدار امروز شرکت کرده بود گفت: در صورت دست نیافتن به یک توافق این پیمان خواهد مُرد و دیگر میان واشنگتن و مسکو هیچگونه معاهده ای که از رقابت تسلیحاتی به خصوص در زمینه تسلیحات هسته ای بکاهد وجود نخواهد داشت.

ما در برابر واقعیت نگران کننده جدیدی قرار خواهیم داشت و مجبور خواهیم بود که با این واقعیت تعامل کنیم.

آمریکا هم اکنون به مساله نظارت بر مسلح شدن کشور ها به دیدی فراگیرتر از گذشته می نگرد.

ما می دانیم که آمریکا از چین بار ها خواسته درباره برنامه های موشکی اش به مذاکره بپردازد.

چینی ها مذاکره در این خصوص را رد کرده اند و ما موضع همکاران چینی خود را درک می کنیم و به آن احترام می گذاریم؛ بنابراین برای اینکه شاهد پیشامد های بدتری نباشیم ما از آمریکایی ها می خواهیم که دست از توهمات خود بردارند و به صورت دوجانبه به همکاری خود با روسیه ادامه دهند.

اگر کمیته مشترک مربوط به پیمان استارت 3 فایده خود را به عنوان جایگاهی برای حل این مشکل از دست بدهد در آن صورت ما می توانیم در چارچوبی مذاکره ای گسترده تر که در برگیرنده تمامی جوانب راهبرد جهانی است عمل کنیم.

متاسفانه پس از دور نخست فعالیت این کمیته که در ماه ژوییه گذشته در ژنو صورت گرفت، مذاکرات بی نتیجه بود و ما نتوانستیم بر یک جدول کاری توافق کنیم.

ما حتی نمی دانیم که واشنگتن به گفتگو ادامه می دهد یا نه.

وضعیت نگران کننده است و رو به بحران می رود.

ما هم اکنون در خلاء به سر می بریم، اما امید خود را از دست نداده ایم.

شاید سال آینده بتوانیم تغییری در وضعیت ایجاد کنیم.

مجری الجزیره عربی از ریابکوف پرسید شما از پیشنهاد واشنگتن برای پیوستن به مذاکرات درباره برنامه موشکی سخن گفتید و خود روسیه نیز پیشنهاد کرده است که انگلیس و فرانسه نیز در این مذاکرات مشارکت داشته باشند، به نظر شما آیا زمان آن فرا نرسیده است که پیمان جدیدی تنظیم شود که این پیمان علاوه بر اینکه کشور های بزرگ را در بر بگیرد کشور هایی که به لحاظ نظامی نیز قدرتمند هستند مانند هند، پاکستان، اسراییل و ایران نیز در بر بگیرد تا ثبات راهبردی بین المللی محقق شود بویژه آنکه ما اخیراً شاهد مسابقه تسلیحاتی جدیدی هستیم؛ معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال گفت: من ایران را در این فهرست قرار نمی دهم.

زیرا ایران امروزه بیش از هر کشور دیگری در زمینه هسته ای تحت نظارت قرار دارد و جایی برای این سخن باقی نمی ماند که گفته شود ایران به سمت نظامی سازی برنامه هسته ای خود پیش می رود بلکه مساله کاملاً برعکس است.

بر کسی پنهان نیست که روسیه چند سال پیش طرحی برای ایجاد مبنایی گسترده تر جهت مذاکرات منع گسترش تسلیحات هسته ای پیشنهاد کرد.

روزی فراخواهد رسید که وجود این ساز و کار دستجمعی امری ضروری خواهد بود، اما در زمان کنونی و در سایه تنش فراگیری که ایجاد شده روسیه و آمریکا به عنوان بزرگترین کشور های دارای زرادخانه هسته ای باید به صورت دوجانبه جهت تامین ثبات راهبردی و تامین نظارت بر تسلیحات همکاری کنند.

در خصوص انگلیس و فرانسه باید بگویم من بار ها بر ضرورت پیوستن این کشور ها برای تلاش جهت جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای تاکید کرده ام.

ما به خوبی از روابط راهبردی فرانسه و انگلیس با آمریکا مطلع هستیم از این رو نمی توان با زرادخانه های هسته ای این دو کشور به صورت مجزای از زرادخانه هسته ای و سیاست نظامی پیمان ناتو تعامل کرد.

ما مدتی است که می شنویم آمریکا به دنبال توافقی است که بتواند مشکل برنامه موشکی ایران حل کند، اما بدانید که برنامه موشکی ایران بر اساس نیازمندی های دفاعی این کشور توسعه یافته است و در زمان مذاکرات هسته ای این مساله در گفتگو ها مطرح نبود، زیرا همه طرف ها از جمله آمریکا به خوبی از دشواری این مساله مطلع بودند.

ما تجربه ای تاریخی برای جلوگیری یا کاهش برنامه موشکی کشور های مشخصی نداریم.

علتی که ایران را به سمت توسعه برنامه موشکی خود سوق داده است صرفاً به این مساله مربوط می شود که تهران می خواهد توانمندی دفاعی خود را تقویت کند و امنیت ملی خود را حفظ کند و تلاش هر طرفی برای تحمیل شروط خود به ایران از طریق فشار، تهدید و تحریم، تجاوزی آشکار به حاکمیت ایران محسوب می شود.

ایرانی ها طرح های مختلفی درباره چگونگی ایجاد گفتگو و همکاری و تامین امنیت تنگه هرمز ارائه کرده اند.

این طرح ها برای ما طرح هایی مهم و واقعی محسوب می شوند و با دیدگاهی که روسیه برای ایجاد سامانه امنیت جمعی که در منطقه خلیج فارس ارائه کرده است همخوانی دارد.

این جایگزین است و این ها راه های دیپلماتیک هستند.

با این حال ما فضای سیاسی پیرامون این منطقه را درک می کنیم و هیچ زمینه ای برای آغاز چنین کاری وجود ندارد و اوضاع کلی منطقه درباره چیزی کاملاً متفاوت هشدار می دهد.

منطقه شاهد بسیج گسترده نیرو های نظامی در خود بوده است.

این منطقه قابلیت انفجار یافته است.

ما خطر این وضعیت را به خوبی درک می کنیم و به راه افتادن فرایندی سیاسی و مذاکره ای گسترده در خصوص تمامی مسائل را پیشنهاد می کنیم و من مطمئن هستم که می توان شرایطی فراهم کرد که این مساله را هم مورد بحث و گفتگو قرار داد.

مجری الجزیره عربی از معاون وزیر خارجه روسیه پرسید ایران، چین و روسیه قصد دارند در اقیانوس هند رزمایش مشترک برگزار کنند، به نظر شما این رزمایش تا چه حد می تواند اوضاع متشنج خلیج (فارس) را بدتر کند؛ ریابکوف گفت: باید به شما متذکر شوم که میان حجم حضور نظامی و رزمایش های ما با حضور نظامی و رزمایش های کشور های دیگر در این منطقه توازن برقرار نیست، ماهیت رزمایش هایی که آمریکا برگزار می کند رویکردی تنش آفرین دارد و بسیاری اوقات نه تنها به شکل تنش آفرینی عامدانه است بلکه تحریک مستقیم است.

رزمایش هایی که شما از آن سخن گفتید علیه هیچ کسی نیست و به دنبال قدرت نمایی هم نیست.

در سناریو رزمایش های ما چنین اهدافی وجود ندارد.

تمامی رزمایش هایی که روسیه در آن شرکت می کند به صورتی تنظیم می شود که زمینه ای برای متهم کردن روسیه به اینکه سناریو ها و اهدافی خصمانه در سر می پروراند نمی دهد.

ما به این مساله اهمیت بسیار زیادی می دهیم، با این حال باید باروت را خشک نگه داشت و نیرو های مسلح باید از آمادگی کامل برخوردار باشند.

مجری الجزیره عربی از ریابکوف پرسید از برجام چه مانده است؛ ریابکوف پس از خنده ای در پاسخ به این سوال گفت: از برجام تمامی مفادی که در آن گنجانده شده باقی مانده است، اما به لحاظ اجرایی، امروز سوال های ما بیش از پاسخ های ما است.

ما شاهد آن هستیم که تهران اخیراً تعهدات داوطلبانه خود را که در چارچوب برجام انجام می داد کاهش داده است.

بی تردید این مساله در پایتخت برخی کشور های مرتبط با توافق هسته ای، واکنش هایی ایجاد خواهد کرد.

منطقی که ایران بر اساس آن عمل می کند، برای مسکو مفهوم است.

ما از همکاران ایرانی خود می خواهیم که با مسئولیت و دقت نظر با این وضعیت تعامل کنند.

هرگونه گام اضافی موجب می شود که زمینه پیچیده تر شدن یا حتی فروپاشی برجام بیشتر شود.

در همین حال ما از سایر طرف های برجام چه اروپایی ها و چه چینی ها می خواهیم که ضرورت تداوم اجرای توافق هسته ای را مد نظر داشته باشند.

هیچ توجیهی در خصوص تجدید نظر در برجام یا ویران کردن این توافق از درون مورد پذیرش نیست.

صرف نظر از تمایل آمریکا و برخی کشور های خاورمیانه (به نابودی برجام)، روسیه، چین، ایران و کشور های اروپایی باید به اجرای این توافق ادامه دهند.

آیا موفق می شوند یا نه؛ این مساله دیگری است.

من به شخصه چندان از تحقق این هدف مطمئن نیستم.

هم اکنون اوضاع بسیار بدتر از آغاز سال جاری است.

ریابکوف در خصوص روابط آمریکا و روسیه گفت: مسکو برای عادی سازی روابط خود با آمریکا تمایل بسیار دارد و تفاهم های متعددی در خصوص بسیاری از مسائل صورت گرفته است، همچنین میان آمریکا و روسیه در زمینه نظامی تماس و ارتباط وجود دارد و این دو کشور هماهنگی های لازم را با هم انجام می دهند همچنان که در خصوص مبارزه با تروریسم نیز با هم هماهنگی می کنند و این مساله مهمی است.

وی افزود: با وجود این روابط بهبود نیافته است، زیرا هیچگونه تماس و ارتباطی برای حل مشکلات موجود میان دو کشور وجود ندارد.

مسکو برای بهبود این روابط کوشیده است، اما از سوی طرف دیگر هیچگونه پاسخی ندیده است.

وی ستاد های انتخاباتی آمریکا را متهم کرد که در بحرانی کردن این وضعیت نقش دارند.

معاون وزیر خارجه روسیه اتهام های دولت وفاق لیبی به روسیه در خصوص حمایت از خلیفه حفتر رد کرد و گفت: این سخنان دروغ های بی اساس رسانه ای است.

مسکو به گونه ای متفاوت رفتار می کند و با همگان در تماس است و برای ایجاد راه حلی برای مشکل لیبی در چارچوب سیاسی می کوشد.


کلید واژه ها: برنامه موشکی ایران - برنامه موشکی - معاون وزیر خارجه روسیه - برنامه - معاون وزیر خارجه - تسلیحات هسته ای - ریابکوف - تسلیحات - شبکه تلویزیونی - سرگیی ریابکوف - واقعیت - آمریکا - موشکی - توافق - ایران - معاون وزیر - وزیر خارجه - صورت - مسکو - واشنگتن - الجزیره - اختصاصی - هسته ای - معاهده - گفتگوی - پایان - امروز - توسعه - معاون - روسیه

آخرین اخبار سرویس:
شایع شدن ویروس کرونا در چین

معاون دبیرکل النجباء: تظاهرات امروز عراق سیلی به آمریکاست

ارتش سوریه یک روستا در شرق ادلب را به کنترل خود درآورد

بی بی سی: جمعیت عظیمی علیه آمریکا به خیابانهای بغداد آمدند

حمله موشکی ایران به عین الاسد هیمنه آمریکا را در منطقه شکست

قرنطینه ووهان چین به دلیل شیوع ویروس کرونا+عکس

مقام آمریکایی: تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای ایالات متحده غیرالزام آور است

تظاهرات میلیونی مردم بغداد برای اخراج تروریست های آمریکایی

تمام مسافران چینی چکاپ می شوند

واکنش روسیه به تهدید آمریکا علیه سردار قاآنی

اتحادیه اروپا هم برگزیت را امضا کرد/ پایان اتحاد لندن و بروکسل

لاوروف: ارتش سوریه بیشتر مناطق مرزی با ترکیه و عراق را در کنترل گرفته است

تصاویر/ پرسه در حوالی هرمز

ویروس ناشناخته؛ هشدار سفارت ایران به هموطنان مقیم چین

خسارت ها و تلفات آتش سوزی های جنگلی در استرالیا

تظاهرات میلیونی عراقی ها با شعار «نه به آمریکا» در بغداد

حماسه ملت عراق الگویی برای سایر ملت ها است

مرزبانان آمریکایی ملزم به بازجویی از ایرانیان شدند

میلیون های ابوالمهدی در عراق وجود دارد/آمریکا جایی در منطقه ندارد/ آمریکا همچون سقوط بهمن از بالا به پایین سرنگون می شود

ترس از ویروس کرونا به هند رسید

بایدن: رییس جمهور شوم، به برجام بازمی گردم

پاکستان از اعلام آمادگی تهران و ریاض برای مذاکره استقبال کرد

برگزاری تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در عراق

اطلاعیه سفارت ایران در پکن به ایرانیان مقیم چین درباره ویروس کرونا

حزب اپوزیسیون ونزوئلا به دنبال حمایت آمریکا برای chr(034)تکرارchr(034) انتخابات 2018

تظاهرات عراق میلیونی شد

عمران خان سخنان معاون پمپئو را احمقانه توصیف کرد

تشکیل زنجیره انسانی چند کیلومتری مردم عراق در تظاهرات میلیونی +عکس

ترامپ به دار آویخته شد

تحولات سوریه؛ عملیات نیروهای سوری در ادلب و دفع حملات تروریست ها

آمریکا رسماً فرمانده نیروی قدس را تهدید به ترور کرد!

متین ستوده به همراه گروه گریمش + عکس

تصاویر اعدام نمادین ترامپ در تظاهرات میلیونی مردم عراق در بغداد

عمران خان سخنان معاون پمپئو را احمقانه توصیف کرد

بیانیه کابل درباره خروج آمریکا از افغانستان

ترامپ: تا سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

این کوچه تهران را ملکه هلند خرید

لاوروف: ارتش سوریه بیشتر مناطق مرزی با ترکیه و عراق را در اختیار گرفته است

تظاهرات میلیونی مردم بغداد برای اخراج تروریست های آمریکایی

تظاهرات عراق میلیونی شد/عکس

ویروس ناشناخته؛ هشدار سفارت ایران به هموطنان مقیم چین

تحریم های تازه آمریکا علیه ایران

بیانیه کابل درباره خروج آمریکا از افغانستان

:: استانبول - تجمع ضد صهیونیستی در استانبول

همراهی فیس بوک و اینستاگرام با ترامپ علیه ایران

ویروس ناشناخته؛ 25 کشته و قرنطینه 8 شهر در چین

استفاده از واتس آپ برای کارکنان سازمان ملل ممنوع است

پیام تظاهرات امروز به ترامپ: در امور داخلی عراق دخالت نکن

غول های رسانه های اجتماعی سیلیکون ولی در حال پیوستن به جنگ همه جانبه ی ترامپ علیه ایران هستند/ حذف توصیفات مثبت ژنرال سلیمانی در اینستاگرام، یک تلافی جویی مضحک و کودکانه است/ این اقدامات تبعات عمیقی برای آزادی دسترسی به اطلاعات به دنبال دارد

فرمانده سنتکام: ایران به دنبال افزایش تنش ها نیست

پیام تظاهرات امروز به ترامپ: در امور داخلی عراق دخالت نکن

هجوم ملخ به مزارع آفریقا+فیلم

فرستاده آمریکا: تصمیم پارلمان عراق برای خارج کردن نیروهای ما، الزام آور نیست

مریم معصومی در آغوش همسر بازیگر مشهور + عکس

آمریکا از مردم عراق ضربه خورد

عمران خان سخنان معاون پمپئو را احمقانه توصیف کرد

ترکمان های عراق:در کنار دیگر تظاهرات کنندگان خواهان خروج نظامیان آمریکایی هستیم

حزب اپوزیسیون ونزوئلا به دنبال حمایت آمریکا برای تکرار انتخابات 2018

گسترش فعالیت شبکه «یورو نیوز» در ترکمنستان

ساده ترین رژیم لاغری در جهان به سبک ژاپنی

پیام تظاهرات امروز در بغداد چیست؟

تظاهرات عراق میلیونی شد/عکس

آیا دموکرات ها از میدان استیضاح ترامپ دست خالی برخواهند گشت؟

تمام راهکارهای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را پیگیری می کنیم

ترامپ تصویری از اوباما در حال جاسوسی از دفترش منتشر کرد

جو بایدن: سربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدند

فرمانده سنتکام: ایران به دنبال افزایش تنش ها نیست

منع استفاده از واتس آپ برای کارکنان سازمان ملل

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی

منتخب تصاویر امروز جهان- 4 بهمن

عقب نشینی اروپایی ها برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت

تظاهرات میلیونی عراقی ها در بغداد در محکومیت اشغالگری نظامی آمریکا+ فیلم

سربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدند

ترامپ: تا سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

مرزبانان آمریکایی ملزم به بازجویی از ایرانیان شدند

پیام تظاهرات امروز به ترامپ: در امور داخلی عراق دخالت نکن

این فرصت تاریخی را از دست نمی دهم

آمریکایی ها «اینجا را ترک کنید تا زنده بمانید»

قدردانی الخزعلی از مقتدی صدر

دفاع تمام قد رییس جمهور عراق از ایران

سی ان ان: میلیون ها نفر از مردم عراق علیه آمریکا تظاهرات کردند

تظاهرات عراق میلیونی شد/عکس

ترامپ تصویری از اوباما در حال جاسوسی از دفترش منتشر کرد

لاوروف: ارتش سوریه بیشتر مناطق مرزی با ترکیه و عراق را در اختیار گرفته است

خروش ملت عراق، ضد آمریکایی ها

ایران مقتدرانه پایگاه «عین الاسد» را هدف قرار داد/ آمریکا نتوانست غلطی بکند

طفره مارک اسپر از اعلام میزان جراحات سربازان آمریکایی در عین الاسد

گردان های حزب الله عراق وقوع حملات هوایی به پایگاه های خود را تکذیب کرد

توافق برگزیت به امضای رهبران اروپا رسید

پیام تظاهرات امروز در بغداد چیست؟

میهمان معروف رضا صادقی + عکس

استقبال مسلمانان روهینگیا از حکم دیوان بین المللی دادگستری

سی ان ان: میلیون ها نفر از مردم عراق علیه آمریکا دست به تظاهرات زدند

رویترز: مردم عراق شعار «نه به آمریکا، نه به استعمار» سر دادند

هشدار ترکیه درباره عواقب عدم برقراری آتش بس در لیبی

طفره مارک اسپر از اعلام میزان جراحات سربازان آمریکایی در عین الاسد

تهدید باقی است / ایران به دنبال افزایش تنش ها نیست

تصاویری از تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی مردم عراق

توافق برگزیت به امضای رهبران اروپا رسید

پیام تظاهرات امروز در بغداد چیست؟

ریابکوف:برنامه موشکی ایران دفاعی است

ریابکوف:برنامه موشکی ایران دفاعی است