موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - زائران پياده امام رضا - سازمان نظام مهندسي - بازار تجريش - رييس سازمان - سازمان نظام مهندسي ساختمان - رييس سازمان نظام مهندسي - تامين اجتماعي - كارلوس كي روش - زائران پياده - عليرضا حقيقت - ميراث فرهنگي گلستان - تبريك سال نو ميلادي - گمرك تمرچين - خانومي كه شما باشي - رييس پارلمان سوريه - حماسه - بازگشايي دانشگاه ها و مدارس - اختلالات افسردگي - بهمن - وعده و وعيد - اهداء عضو - تالاسمي

مطالب مرتبط:
چه کسانی سینما رکس را به آتش کشیدند؟
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: اجازه ورود دلالان و مافیای زعفران را به بورس کالا نمی دهیم
فیلم | وقتی شیرازی ها به جاوید اجازه حرف زدن نمی دهند | واکنش امیرجعفری به اسم «اسی قلک»
اجازه نمی دهیم هیچ سرمایه ای از مردم و بیت المال معطل بماند
اجازه ورود دلالان و مافیای زعفران را به بورس کالا نمی دهیم
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مرداد 1401 ساعت 10:572022-08-19فرهنگي

حاشیه های حادثه سینما رکس اجازه نمی دهد همه با قوت درباره اش تحقیق کنند


میترا مهتریان کارگردان مستند «سینه ما رکس» در نشست نمایش و تحلیل این فیلم در سینماتک خانه هنرمندان ایران گفت: آبادانی ها بعد از آتش سوزی سینما رکس هنوز به مرحله «بازیابی عاطفی» نرسیده اند و حق دارند بخواهند یک روز در تقویم برای یادبود این حادثه و قربانیان آن داشته باشند.

- " میترا مهتریان کارگردان مستند سینه ما رکس در نشست نمایش و تحلیل این فیلم در سینماتک خانه هنرمندان ایران گفت: آبادانی ها بعد از آتش سوزی سینما رکس هنوز به مرحله بازیابی عاطفی نرسیده اند و حق دارند بخواهند یک روز در تقویم برای یادبود این حادثه و قربانیان آن داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، فیلم مستند سینه ما رکس به کارگردانی میترا مهتریان و صادق دهقانی همزمان با چهل و چهارمین سالروز آتش سوزی سینما رکس آبادان پنجشنبه 27 مرداد در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش درآمد.

پس از نمایش فیلم، سیدرضا صائمی و سحر عصرآزاد به نقد و بررسی آن پرداختند.

در ابتدای این نشست سیدرضا صائمی با اشاره به پررنگ شدن موضوع حادثه سینما رکس آبادان در دو سه سال اخیر با انتشار کتاب سینما جهنم کریم نیکونظر و پرداختن مستندهایی به این اثر بیان کرد: من دوستان آبادانی زیادی دارم و آن ها عاشق سینما و فوتبال هستند.

وقتی این اتفاق در این شهر می افتد، بسیار دردناک است.

سینمایی که بعد از 44 سال باید برای مردم آبادان یک نوستالوژی باشد حالا به تراژدی تبدیل شده است.

این تبدیل احساس، حس اصلی من از تماشای مستند سینه ما رکس بود.

مینا مهتریان نیز در ابتدای صحبت خود بیان کرد: من از خانه هنرمندان ایران و انجمن منتقدان خانه سینما ممنونم که شرایطی برای نمایش فیلمم فراهم کردند.

این حق آبادانی هاست که آتش سوزی سینما رکس دست کم در تقویم ایران روزی را به خود اختصاص دهد.

وی در پاسخ به این سوال صائمی درباره علت نگارش عنوان فیلمش به شکل سینه ما رکس توضیح داد: این حادثه سه نسل قبل، بعد و نسل سومی را درگیر خود کرده است.

آنقدر این حادثه سینه به سینه نقل شده است که به نظرم رسید شکل نگارش عنوان فیلم در تیتراژ باید بر خالی بودن جای سینما در سینه مردم آبادان تاکید داشته باشد.

شاید در هر کشوری چنین اتفاقی می افتاد، محل سینما به موزه تبدیل می شد.

سینه همه آبادانی ها جای خالی این سینه ما را احساس می کند.

صائمی ادامه داد: نوع روایت حادثه در فیلم از جز به کل و از سوی خانواده یکی از قربانیان حادثه پیش می رود که جالب است؛ از این جهت که سویه هایی از ماجرا را برای مخاطب تشریح می کند که شاید در هر حالت دیگری مغفول می ماند و عواطف و احساساتی را همزمان با حادثه گره می زند.

مهتریان درباره انتخاب این خانواده محوری در مستندش بیان کرد: من در سال 56 خاطره ای شیرین از آبادان دارم.

یادم است ما 15 روز در منزل یکی از اقوام مهمان بودیم و هر شب به سینما می رفتیم و برادر من همان زمان علاقه مند به دختری آبادانی به نام گیتی شد.

آن ها با هم نامه نگاری می کردند اما او بعدها هیچ وقت گیتی را پیدا نکرد و من مدام فکر می کردم نکند گیتی نیز از شهدای سینما رکس باشد.

گذشت تا اینکه چند سال پیش که در آبادان بودم و با برادرم صحبت می کردم او ناگهان سراغ این ماجرا را گرفت و جرقه ای در ذهنم زده شد تا پژوهشی میدانی برای ساخت یک فیلم شروع کنم.

با همه از نسل های مختلف صحبت کردم اما از داشتن منابع دستم خالی بود اگرچه بعد از ساخته شدن فیلم، کتاب سینما جهنم کریم نیکو نظر چاپ شد که به شدت تحلیل خوبی دارد.

همچنین همان روزها تماشای دادگاهی از شبکه مستند به من کمک کرد و پیدا کردن برادر حسین تکبعلی زاده و نظایر آن همه حاصل پژوهش میدانی بود.

وی افزود: حادثه سینما رکس حاشیه هایی دارد که اجازه نمی دهد همه با قوت درباره اش تحقیق کنند و جلو بروند.

من هم در این مستند به دنبال سرمایه گذار نرفتم و در جریان پژوهش هایم به مستندی ساخته عباس امینی هم رسیدم که تعمدا نخواستم ببینم تا تحت تاثیر آن فیلم نسازم.

این فیلمساز عنوان کرد: ساواک در حادثه سینما رکس آبادان دست برده است و گفته می شود همه افراد داخل سالن پیش از آتش گرفتن سینما بر اثر سمی وارد شده به سالن فوت شده اند و گفتن حقیقت فاجعه بر خانواده ها تاثیر می گذارد زیرا دست کم می فهمند عزیزانشان با رنج و درد جان نباخته اند.

سه نفر که حتی تاکنون همدیگر را ندیده اند به این اشاره می کنند که همه مردم داخل سالن در حالتی که ابتدا سمی وارد سینما شده خفه شده اند و بعد در آتش سوزی سوخته اند و این چیزی است که تا حالا جایی گفته نشده در حالیکه می تواند به بازماندگان شهدا آرامش بدهد.

مهتریان ادامه داد: در همه جای دنیا شهرهایی که مصیبت می بینند یک دوره تاب آوری عاطفی دارند که باید به مرحله بازیابی عاطفی و بهبود برسد اما آبادانی ها همچنان در آن وضعیت اول مانده اند.

سحر عصر آزاد نیز در ادامه عنوان کرد: سینه ما رکس بر این مبنا جلو می رود که به شکل حداقلی کاراکتر های بازمانده را با سینما آشتی بدهد.

بد نیست بگویم که پدرم، ارتشی بود و ما در همان سال های فاجعه سینما رکس در آبادان زندگی می کردیم.

من کودک بودم و پدرم می گفت شهر بعد از این اتفاق بوی گوشت سوخته می داد و ما هنوز نمی توانیم مادرم را به راحتی به سینما ببریم و این تنها یکی از تاثیرات آن فاجعه بر مردم است و ترسی که برای مردم از سینما ایجاد کرده، انگار پایان ندارد.

وی افزود: به این دلیل که امکان و شرایط رفتن مستقیم به دل ماجرا سینما رکس وجود ندارد، رویکرد فیلمسازان به آن تاکنون هوشمندانه بوده است.

برداشت من این است هرچه از یک رویداد فاصله می گیریم، نگاه آسیب شناسانه و ارزشمند هنری فیلمساز به آن بیشتر می شود.

کارگردان در مستند سینه ما رکس با اشراف و آگاهی به دستمایه ها دقیق و درست تبعات فاجعه را بر خانواده ها و بر مردم یک شهر جست وجو کرده است.

هم سراغ خانواده متهم ردیف اول فاجعه می رود و هم سراغ خانواده بازمانده و در کنار آن تحلیل ها و خوانش های متفاوت مخاطبان از فیلم را منکر نمی شود.

این موضوع، اهمیت فیلم را به عنوان یک سند تاریخی مطرح می کند و امیدوارم آیندگان بتوانند با اضافه شدن مستنداتی دیگر درک درست تری نسبت به این فاجعه داشته باشند.

صائمی نیز توضیح داد: رویکرد خانم مهتریان در این مستند به ماجرای آتش سوزی سینما عاطفی و درگیر کننده بوده است.

یادم است همزمان با زلزله بم گفت و گویی با خانم میترا فردوسی روانشناس داشتم که می گفت تا سال ها بعد از زلزله در ذهن خانواده ها همان لحظه های لرزش و حادثه تکرار خواهد شد و شاید این حس شبیه به ماجرای سینما رکس آبادان برای خانواده های آسیب دیده باشد.

عصر آزاد خاطر نشان کرد: در مستند سینه ما رکس با تعداد زیادی مصاحبه و راش، اطلاعات زیادی به مخاطب داده می شود و پرهیز از شکل معمول مصاحبه ای و نمایش مصداق هایی تصویری که از محتوای صحبت ها متفاوت بود نیز زاویه دید جالب و پر چالشی را برای کارگردان اثر ایجاد کرده است؛ زیرا بسیاری از لحظات فیلم ذهن مخاطب را فراتر از دیالوگ هایی که در جریان بود می برد.

مهتریان در این باره گفت: بسیاری از تصاویر فیلم را من حتی با موبایلم از آبادان گرفته بودم و نگاه زیبایی شناسانه ام در فیلم در دوران پژوهشم صورت گرفته است.

همچنین موضوع سینما رکس خود یک زیست تجربه شده است که من را به این فرم از روایت رساند زیرا بسیاری از اندوه هایمان هیچ وقت گفته نمی شود و من بعد از این فیلم خودم دچار آسیب شدم و حتی در پاهایم مشکل حرکتی پیدا کردم.

این فیلم می تواند مقدمه ای برای فیلم های بعدی درباره حادثه سینما رکس باشد، بارها من را تهدید کردند و هشدار دادند که سراغ این موضوع نروم اما همین که حالا این فیلم را روی پرده دیدیم به نظرم اتفاق بزرگی برای من و قربانیان و خانواده های آن ها است.

خانواده رادمهر 10 نفر از عزیزانشان را در این اتفاق از دست دادند و این بسیار دردناک است.

بخش تلخش این است که می گفتند تا سال ها در خانه آقای رادمهر نه بسته شد و نه باز و همیشه نیمه باز بود.

خانواده سازش هم اصلا دلشان نمی خواست درباره فاجعه حرف بزنند، خانواده مسلمی را هم که در فیلم صحبت می کنند، وقتی پیدا کردم، فقط با صدای بلند اشک ریختند و من هم بیرون آمدم و نتوانستم تحمل کنم.

در این موقعیت حضور آقای دهقانی در کارگردانی بسیار به من کمک کرد.

خانواده مسلمی تنها خانواده ای بودند که به این دلیل که برادرشان نظامی بود و در دستگیری تکبعلی زاده نقش داشتند می توانستند جلسات بیشتری از دادگاه سینما رکس حضور یابند و این یک امتیاز برای فیلم بود.

وی درباره نقش بابک خرمدین مستندساز فقید در این پروژه نیز بیان کرد: بابک خرمدین مشاور آقای دهقان بودند و بخش هایی از فیلم را دیدند.

ما در این کار با تیم ساده ای کار کردیم اما با جان و دل پای کار بودیم.

در گفت وگوی حسین مسلمی و آقای زارعی دیالوگ های فوق العاد ای بود که چون طولانی می شد مجبور شدم بخشی از آن را حذف کنم.

بخش بعدی نشست به پرسش و پاسخ اختصاص یافت.

رضا صائمی درباره پایان بندی مستند بیان کرد: این پایان با جریان زندگی که ادامه دارد گره می خورد.

یکی از حاضران در ادامه گفت کرد که شاید در جایی این خانواده های متهمان نظیر تکبعلی زاده هستند که نیاز به دلسوزی دارند و باید به آن ها پرداخته شود.

مهتریان عنوان کرد: در بخشی از فیلم گوزن ها که در زمان وقوع فاجعه سینما رکس روی پرده بود می بینیم که بهروز وثوقی به دنبال مواد می رود و ما به طور موازی در مستند غلام تکبعلی زاده برادر متهم را داریم که معتاد است و به دنبال مواد می گردد، گوزن ها چهل سال پیش پرسه زنی آدم ها را نشان می دهد و بعد از این سال ها همچنان این پرسه زدن را داریم.

این که این آتش سوزی را همسایه کوچه بغلی مان رقم زده، برای آبادانی ها بسیار دردناک است و باید این که چه عواملی از عضو یک فرقه بودن یا هرچیز دیگری که یک نفر را مجاب به این فاجعه می کند، ریشه یابی کرد.

ما نمی توانیم در مستند لزوما مقصر را معلوم کنیم بلکه باید همه کاشت و برداشت ها و ظرایف مستند را ببینیم و این انتظار پیدا کردن مقصر از مستند مانع این دریافت ها و لذت بردن از اثر می شود.

من ادعای تحول ایجاد کردن با فیلمم ندارم اما درباره اسمشو نبری حرف زده ام و سعی کرده ام نگاهم به آن انسانی باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خانه هنرمندان ایران - خانه هنرمندان - سینما رکس - سینما - کارگردان مستند - هنرمندان - کارگردان - آتش سوزی - آبادان - قربانیان - مستند - سینما رکس آبادان - ایران - حادثه - میترا - آبادانی - سینماتک - یادبود - فیلم - سینه - خانه - روابط عمومی - تحلیل - تقویم - نمایش - عاطفی - مرحله - فیلم مستند - کارگردانی - نشست

آخرین اخبار سرویس:
رضا کیانیان در مراسم خاکسپاری پیکر «امین تارخ»؛ امین وقت این نبود بروی+فیلم

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر «امین تارخ» + فیلم

تئاترها دوباره روی صحنه می روند

پیکر امین تارخ در بهشت زهرا آرام گرفت/ شجاع نوری: تارخ هر زمانی که می رفت زود بود

سرپرست معاونت میراث فرهمگی مازندران منصوب شد

پیکر امین تارخ به قطعه هنرمندان رسید

پیکر امین تارخ به قطعه هنرمندان رسید

رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ‏، الان وقت رفتن نبود!

پیکر امین تارخ در بهشت زهرا آرام گرفت/ شجاع نوری: تارخ هر زمانی که می رفت زود بود

انتشار فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران

چند عادت عجیب و باورنکردنی پادشاه جدید انگلیس

ایفای نقش زلاتان در یک فیلم جدید+ عکس

پیکر امین تارخ تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد

پیکر امین تارخ به خاک سپرده شد

اول پول بعد اعتراض!

نازنین بیاتی خوشتیپ خوشتیه یهو شنبه یکشنبه میاد برگریزون؛ شلواره یا یقه اسکی!

14 نمایش برگزیده بچه های مسجد طهران معرفی شدند

مهران مدیری دستمزد میلیاردی را گرفت و صداوسیما را تحریم کرد!

با پایان ماه صفر اجرای آثار نمایشی ازسر گرفته می شود

درگذشت یکی از عوامل «فرار از زندان»

فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

شروع دوباره تئاتر شهر

گیتی خامنه با «لالایی» به شبکه نسیم می آید

پیام “آقای بازیگر” درباره فوت “مهسا”: کنار مردمم !

6 حقیقت جالب و باورنکردنی درباره «لئوناردو دی کاپریو»

الناز حبیبی قدش چقدر است؟ | الناز حبیبی کوتاه قد ترین بازیگر ایرانی شد

پیکر امین تارخ تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد

حضور وزیر فرهنگ در منزل زنده یاد امین تارخ

عکسای لورفته مهناز افشار و آرش در یک مکان نامعلوم؛ تیپ چهل تیکه اش رو ببین!

پیکر امین تارخ در خانه ابدی آرام گرفت

نمایی از زندگی آونگی ایرانی ها در یک داستان معمایی

واکنش «آقای بازیگر» از روی تخت بیمارستان به فوت «مهسا»

زنده یاد تارخ از مفاخر بازیگری کشور است/ حضور وزیر در منزل امین سینمای ایران

استوری جاستین بیبر برای مهسا امینی

عطش «مینا» همسر بهرام رادان تو جمع به آقاشون + عکسای دونفره جذاب!

تصویری بسیار تلخ از آرامگاه امین تارخ

مراسم تشییع پیکر امین تارخ برگزار شد

شلوار سپیده خداوردی که اول پاره بوده بعد شلوار شده | + عکسای گشت ارشاد لازم!

گزارشی از تولید فیلم های دفاع مقدسی در سال 1401

اشک های تلخ رضا کیانیان در مراسم تشییع پیکر امین تارخ/ وقت این نبود بری/ حال ما خراب است از این روزگار

راه اندازی کارخانجات تولید سرم برای رفع نیاز خوزستان+فیلم

مادر امشب مهمان عزیزی دارد/عکس

پیام های تسلیت برای درگذشت امین تارخ

رونمایی فرهاد اصلانی از همسرش | اولین عکس لو رفته از همسرفرهاد اصلانی

بازیگران زنی که کشف حجاب کردند، به این انتخاب جدید رسیده اند که تابع قوانین نباشد

تصویری از خانه ابدی امین تارخ + عکس

آقای بانفوذ نفیسه روشن که رسوندش بالای اَبرا؛ با میکاپ غلیظش همه مدلا رو پوکوند!

اگر صداوسیما نبود، الان در پایین برره بز می چراندی

سوگل طهماسبی بازیگر نجلا با کلی چیتان پیتان مدل شده توووپ؛ رفیق لُپ گلی داره غم نداره!

غش و ضعف الناز شاکردوست واسه ژذابای دو عالم که همه تو کفشونن؛ ایشون داداشه یا سوپرمن!

دنیا مدنی با میکِ خفنش همه رو به خط کرد؛ خانوم با یه لُنگ تیپ زده در حد لالیگا!

چهره بازیگر معروف زن سوژه شد +عکس

واکنش نوید محمدزاده به ماجرای مهسا امینی غوغا کرد

حمله شاعر معروف به مهران مدیری/علیرضا قزوه: اگر صداوسیما نبود،الان در پایین برره بز می چراندی

لحظه به شهادت رسیدن یک بسیجی از دوربین مداربسته +فیلم

معرفی کتاب|«مکث» حسین انتظامی بر 80 کتاب

بازیگر زن با مدل مانتویش حسابی سر و صدا کرد +عکس

خاطره انگیزترین ترانه ها چگونه پدید آمدند؟

عکس عاشقانه شهاب حسینی کنار همسر جدیدش

فیلم/ شعرخوانی احمدبابایی، در اجتماع بزرگ امت رسول الله

فیلم/ زلزله اقتصادی در قاره ی سبز

فیلم/ تصاویر دیدنی از اجتماع امت رسول الله در تهران

فیلم/ خروش مردم کرج در محکومیت هنجارشکنی اغتشاشگران

ازدواج مجدد بهاره رهنما | همسر خانم بازیگر اینبار چه کسی است ؟

ببینید: تصویری تلخ از آرامگاه امین تارخ!

همدردی نوید محمدزاده با خانواده مهسا امینی

امین تارخ با فرشته طائرپور همسایه شد/ هنرمندان برای خاکسپاری جمع شدند

واکنش نوید محمدزاده به درگذشت مهسا امینی: از هر چه سکوت و بی تفاوتی است، اظهار شرم می کنم

درگیری وحشتناک مسافر و مهماندار هواپیما | مشت مسافر به مهماندار +فیلم

مهم ترین فیلم های امین تارخ | امین تارخ با کدام فیلم به شهرت رسید؟

پست اینستاگرامی آتیلا پسیانی برای فوت امین تارخ + عکس

همسر زیبا روی امین تارخ غوغا کرد | تعداد فرزندان و سن امین تارخ

ویدئو/ قهرمانی بازیگر مشهور هالیوودی در رشته هنرهای رزمی

تصادف شدید بازیگر معروف در خیابان سعادت آباد

دستمزد نجومی مهران مدیری برای برنامه دورهمی افشا شد!

باجناق مشهور زنده یاد امین تارخ کیست؟

لیدر زن در اغتشاشات با کلت کمری!+فیلم

یک بازیگر زن دیگر هم کشف حجاب کرد + عکس

عکس/ نازنین بیاتی در کنار یک پونی دوست داشتنی

چهره کاملا متفاوت «سحر قریشی» بدون آرایش را ببینید! + عکس

آرزوی زشت حامد بهداد برای وزیر ارشاد! +عکس

ظاهر به شدت متفاوت آناهیتا همتی بعد از تراشیدن موهای سرش؛ همدردی با خانواده مهسا امینی

تیپ جنجالی «لیلا اوتادی» در کنار رختخوابش! + عکس

پوران درخشنده: قرار بود با امین تارخ دوباره کار کنم / شوکه ام!

امین تارخ هرگز به لقبی مغرور نشد (+عکس های قدیمی)

افشاگری جنجالی صداوسیما بر علیه آقای بازیگر

قطعه هنرمندان آماده میزبانی از پیکر امین تارخ

درگذشت یکی از عوامل «فرار از زندان»

امروز با سهراب سپهری : بگذاریم که احساس هوایی بخورد

«امین تارخ» بازیگری که اصالت را به رخ می کشید

سریال«بی نشان» زیر تیغ روزنامه نگاری تحقیقی

حضور وزیر ارشاد در منزل امین تارخ

سمیرا حسن پور بازیگر جیران عجیب تو میکاپ میغَلته؛ شویِ بانفوذش سینما رو دوقبضه کرده!

استایل اروپایی مهناز افشار که آدم میمونه چی بگه؛ ته اَجق وجقی رو نون کشیده!

گریه جگر سوز مهدی سلطانی برای این خاطره از امین تارخ+ عکس

بیوگرافی الیزابت امینی | از شروع بازیگری تا تصادف جدی+تصاویر

اولین عکس دیده نشده از امین تارخ با همسر جوانش | بیوگرافی کامل امین تارخ

افشای دستمزد نجومی مهران مدیری از صدا و سیما برای برنامه دورهمی

مهدی سلطانی برای درگذشت امین تارخ چه کرد؟ + عکس

خانم بازیگر با جراحی های زیبایی آدم دیگری شد!

حاشیه های حادثه سینما رکس اجازه نمی دهد همه با قوت درباره اش تحقیق کنند

حاشیه های حادثه سینما رکس اجازه نمی دهد همه با قوت درباره اش تحقیق کنند