موضوعات داغ: - مهران مديري - بادام زميني - برنامه ريزي - حقوق بازنشستگان - پيگيري مطالبات - شوراي عالي امنيت ملي - معاوضه بزرگ - سفر به نيويورك - نقل و انتقالات - خطوط لوله گاز - بي پولي - خواندن - نفت و گاز يمن - همشيره آيت الله مكارم شيرازي - مادربزرگ 100 ساله - صفرابسته - درخشش حامد لك - امير بيان - سامانه اصناف و صنايع - حمله سايبري عليه ايران - داوري بازي استقلال و سپاهان - درمورت - برترين گل هاي ليورپول

مطالب مرتبط:
«آیینه جادو»، آیینه تمام نمای رسانه ایرانی
فال روزانه حافظ سه شنبه 25 مرداد 1401/ مسئله ای هست که برای شما اهمیت زیادی دارد اما...
فال روزانه حافظ سه شنبه 25 مرداد 1401/ برای دفع شری شما باید...
فال حافظ روزانه | فال حافظ امروز سه شنبه 25 مرداد 1401 به همراه تفسیر دقیق
تجلیل از 200 حافظ قرآنی در هرمزگان
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 12:572022-08-16فرهنگي

«حافظ و رود جادو» در شیراز رونمایی شد


کتاب «حافظ و رود جادو» اثر فرزام پروا در سیصد و چهل و نهمین نشست علمی مرکز حافظ شناسی، کرسی پژوهشی حافظ رونمایی و نقد شد.

- کتاب حافظ و رود جادو اثر فرزام پروا در سیصد و چهل و نهمین نشست علمی مرکز حافظ شناسی، کرسی پژوهشی حافظ رونمایی و نقد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از فارس، سیصد و چهل و نهمین نشست علمی مرکز حافظ شناسی، کرسی پژوهشی حافظ که به رونمایی و نقد کتاب حافظ و رود جادو اختصاص داشت، شب گذشته، 24 مرداد در سالن غزل مجموعه تالار حافظ برگزار شد.

در این نشست که با همکاری مرکز پژوهش های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، ابتدا مسعود حسین چاری، استاد روانشناسی دانشگاه شیراز به معرفی و نقد کتاب حافظ و رود جادو پرداخت.

وی با بیان این مقدمه که این کتاب همان طور که از نامش پیداست، رازآلود است، گفت: اگر قرار باشد در آینده کسانی که با روان شناسی آشنایی ندارند، آن را بخوانند، باید شرحی بر آن نوشته شود.

حسین چاری ادامه داد: برای فهم هرمتنی باید الفبای آن یا واژگان کلیدی آن را فهم کنیم، از همین رو بر کلیدواژه هایی که پروا به کار گرفته است، تأمل خواهیم کرد و افزون بر این، برای فهم رود جادو ما مقدماتی از زبان شناسی را هم نیاز داریم.

وی با بیان اینکه در خصوص واژه هایی چون ناخودآگاه، ناخودآگاه جمعی، رود و جادو و.

در این متن باید اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم با این متن ارتباط برقرار کنیم، گفت: گاهی خود نویسنده در این کتاب دست ما را می گیرد و نشانه ای برای فهم این کلیدواژه ها به دست ما می دهد.

حسین چاری افزود: نویسنده کتاب، اسم خاص و آینه ی شفافی که حافظ نمی خواسته به کسی نشان بدهد، آینه ای که در متن کل غزلیات تکه تکه شده بوده را یافته و در کنار هم نهاده است.

همچنین این کتاب مدعی این نیست که می خواهد با روانکاوی، حافظ را بفهمد؛ بلکه می خواهد از حافظ استفاده کند برای عمق در روانکاوی و این ویژگی خوب این کتاب است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز اظهار کرد: در کتاب حافظ و رود جادو، آن عنصر غایب و همه جا حاضر، پیدا می شود و با شواهدی از خود غزلیات حافظ در برابر ما می نشیند و این نشان دهنده ی روند علمی در این کتاب است.

سپس ذهن خواننده را به این نقطه رهنمون می کند که آیا در زندگی من هم حاضر غایب هست؟ در یک کلام، رود جادو تلاش هوشیارانه ای است برای ورود به ناهوشیاری و رمزآلودی و جادویی.

سپس منصور پایمرد، حافظ پژوه و مدرس مرکز حافظ شناسی به معرفی و نقد کتاب یادشده پرداخت و افزود: کتاب حافظ و رود جادو با مقدمه ای به قلم استاد بهاء الدین خرمشاهی و پیشگفتاری و پیش درآمدی از نویسنده آغاز می شود.

استاد خرمشاهی در تعریف کتاب می نویسد: سالیان سال بود کتابی درباره ی اندیشه و هنر و درواقع شعر و شخصیت حافظ، به این ژرفی و حتی شگرفی نخوانده بودم .

کتاب نام برده ده فصل دارد که درپایان با یک پی گفتار خاتمه می یابد.

وی یادآور شد: فرزام پروا، نویسنده کتاب حافظ و رود جادو، روان پزشک و روانکاو است و از منظر تخصص خود، شعر حافظ را مورد بررسی قرار داده است که در حوزه ی مباحث حافظ پژوهی، این نگاه تازگی دارد.

 ز نظر پایمرد، کتاب حافظ و رود جاری دارای این محسنات و امتیازات نیز هست که از منظر تازه ای به موضوعات معتنابه حافظ پژوهی پرداخته است؛ بیشتر به چگونه گفتن حافظ پرداخته تا چه گفتن او؛ نویسنده کارش روشمند است و می کوشد به روشی که به آن متعهد است وفادار بماند؛ نویسنده از حوزه های مختلف دانش و هنر چون روانکاوی، زبان شناسی، ادبیات، قرآن پژوهی، موسیقی، نمایشنامه و.

برای بیان مقصود خود سود برده است.

 فصل ششم و هفتم کتاب حافظ و رود جادو از فصول خواندنی این کتاب محسوب می شود.

 پایمرد ادعای اصلی نویسنده را که حضور غایب شمس به عنوان نقطه مرکزی شعر حافظ است مورد نقد قرار داده و ضمن ارائه دلایلی در پی اثبات این نکته است که لفظ شمس در شعر حافظ غایب نیست (دوبار لفظ شمس به کار رفته است) و به استثنای شعر مولانا که شمس تخلص شعری و نام مرادش بوده است، در آثار دیگر شعرای قبل و هم عصر حافظ نیز، بسامد این لفظ بسیارکم است و گاه اصلا به کار نرفته است و حافظ در این زمینه، حتی اگر هیچ هم لفظ شمس را در شعرش به کار نبرده باشد، از یک هنجار و روال طبیعی زبانی و ادبی تبعیت کرده است.

   کتاب حافظ و رود جادو انعکاس پیوند زبان شناسی، روانکاوی و ادبیات است آخرین سخنران این نشست، جلیل اعتماد، پژوهشگر پسادکتری روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد بود که در مقدمه سخنان خود گفت: با یک اثر دوران ساز مواجه هستیم که هم بازنمای یک پژوهش اصیل در حیطه ی ادبیات و هم در حیطه روانکاوی است و بلکه انعکاس پیوند زبان شناسی، روانکاوی و ادبیات است.

وی بیان کرد: در عنوان کتاب، نویسنده از حداکثر امکانات مفهومی  استعاره رود برای بیان جاری ناخودآگاهی بهره برده است.

زیر و زبری رود، جاری بودن، از گذشته آمدن، طراوت داشتن، شکستن و صیقل دادن، اثر پذیرفتن از کف و از محیط، فراز و نشیب داشتن و .

ازجمله آن امکاناتی است که از کلمه ی رود برای فهم جریان حروف در ناخودآگاهی استفاده شده است.

اعتماد در معرفی کتاب حافظ و رود جادو گفت: کتاب با مسائلی آغاز کرده که از آن جمله درک رخداد لذت ادبی از دیوان غزل حافظ و فهم ملزومات زبانی امکان ظهور شاعری همچون حافظ است.

دعاوی این کتاب شامل چندین ادعای اصلی است که از آن جمله ناخوداگاه همچون یک زبان ساختاربندی شده است و غزل به موسیقی استحاله یافته و از مهم ترین آن ها اینکه نام شمس در دیوان حضور غیابی دارد و به شکل حروف بازگشته است .

وی اظهار کرد: برای فهم کتاب مهم است که به پیش فرض های ضمنی آن توجه داشته باشیم که یکی از آن ها از حیث معرفت شناختی است و به پارادایم حقیقت به مثابه ی ناپوشیدگی ارجاع دارد.

پس از رونمایی از کتاب حافظ و رود جادو، پروا چند دقیقه ای درباره اثر خود سخن گفت و در مقدمه بیان کرد: برای رفع نقیصه کتاب های مربوط به لکان که می توانند پیش زمینه ی مطالعه این کتاب باشد، من یک کتاب نوشته ام باعنوان درسگفتارهای لکان و یک کتاب ترجمه کرده ام با نام درسنامه ی لکان کمبریج .

نویسنده کتاب حافظ و رود جادو اظهار کرد: من چیزی را به خواننده تحمیل نکرده ام، در مقام یک روانکاو متوجه شدم که دالی از غزلیات خواجه غایب است (شمس) که نام خاص خواجه است و حذف این دال، بنابر اصل بازگشت واپس زده، فراوانی حروف شین و سین را در دیوان افزایش می دهد.

بعدا فهمیدم فراوانی بیشتر این دو حرف در غزلیات خواجه، مورد توجه استاد شفیعی کدکنی هم قرار گرفته و حل این معما را از روان شناسان خواسته بودند.

پروا بیان کرد: در بسیاری از موارد من پژوهشم را با راهنمایی خود خواجه حافظ پیش بردم.

مثلا این بیت از خواجه که می گوید: چو من ماهی کلک آرم به تحریر/ تو از نون و القلم می پرس تفسیر به من نشان داد تفسیر شعر حافظ بایستی با ارجاع به  قرآن و خصوصا حروف مقطعه انجام شود.

نویسنده حافظ و رود جادو بیان کرد: این کتاب در درجه اول روانکاوی شعر حافظ است تا روانکاوی شاعری به نام حافظ، گرچه از پژوهش اول می توان راهی کوچک به پژوهش دوم یافت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حافظ - کرسی پژوهشی حافظ - رونمایی - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی - نشست علمی - دانشگاه شیراز - اداره کل فرهنگ و ارشاد - پژوهش - کتاب - جادو - فرهنگ و ارشاد اسلامی - پژوهشی - نشست - نقد کتاب - نهمین - شیراز - دانشگاه - مرکز پژوهش های - فرهنگ و ارشاد - برگزار - کرسی - فارس - علمی - ادبیات فارسی - ارشاد اسلامی - روان شناسی - تالار حافظ - روانشناسی - پروا - روان

آخرین اخبار سرویس:
اشک های بی امان و تلخ زنان روسی در پی بسیج عمومی پوتین +فیلم

سلبریتی ها صف خود را از جریانات ضدملی جدا کنند.

بینی عروسکی سارا بهرامی بعد از عمل زیبایی | سارا بهرامی تغییر چهره 180 درجه ای داد

بررسی عملکرد یک سال مدیریت« محمد خزاعی» در سازمان سینمایی/5 قطعه آسان

روسیه اسکار را تحریم کرد!

پرونده جنایی کیومرث پوراحمد

سریال های پاییزی تلویزیون/ 4 سریال جدید را بیشتر بشناسید

مراسم ترحیم زنده یاد امین تارخ چهارشنبه در مسجد پیامبر(ص)

استخدام مدرس کودک و نوجوان در یک مجموعه معتبر در تهران

برای ساخت موسیقی فیلم ها تیر خوردم و شیمیایی شدم

فیلم| نگاهی به فعالترین اکانت های هشتگ مهسا امینی

دورهمی مهران مدیری حذف شد | شبکه نسیم بدون دورهمی کنداکتور بست

زمان انتشار کتاب بازیگر سرشناس

قصه جنگ از زبان قیصر امین پور/ما بر شانه شماییم

درباره اجرایی که از خاطرات تئاتر باقی مانده و از بین نمی رود

تکمیل محوطه سازی ورودی مجموعه تخت جمشید

اجرای نمایش «محشر» به دلیل استقبال فراوان مردم شیراز تا جمعه تمدید شد

مسابقه های کتاب خوانی هفته دفاع مقدس در سمنان برگزار می شود

مجید قناد: امین تارخ عاشق کارش بود

خبر های گوناگون 6 مهر چهارمحال و بختیاری + فیلم

جشنواره ملی تئاتر ایثار در یزد برگزار می شود

ارسال بیش از 500 اثر به دبیرخانه سومین جشنواره کتاب سال فارس

ماجرای جایزه شهدا به «مهدی فقیه» چه بود؟

بازگشت مایکل جکسون به دنیای موسیقی/ترانه هایی که تا به حال نشنیده اید!

خبرهای جدید از فصل هفتم سریال پایتخت | لیست قطعی بازیگران فصل هفتم سریال پایتخت

«کاتب اعظم» روایتی نو از قیام امام حسین بر پرده تصویر

سوگواره آخرین انتخاب در نراق برگزار شد

مادر خارجی سارا و نیکا رونمایی شد | سارا و نیکا سوژه شدند

تکمیل محوطه سازی ورودی مجموعه تخت جمشید

ترلان پروانه بازداشت شد! / علت بازداشت ترلان چه بود؟

برپایی نمایشگاه گروهی نقطه کوبی نوقلمدر نیشابور

حمایت دیدنی پنه لوپه کروز از مهسا و مردم ایران

دورهمی مهران مدیری از کنداکتور نسیم حذف شد

بازگشت سریال کیانوش عیاری روی آنتن تلویزیون

کنداکتور شبکه نسیم بدون «دورهمی» چیده شد

­سه کتاب سعید تشکری صوتی شد

مروری بر کارنامه سینمایی رضا رویگری

آنتن تلویزیون از امروز رنگ و بویی دیگر می گیرد

مهدی فخیم زاده گزینه مناسبی برای کارگردانی سریال ولایت عشق بود؟

نوستالژیا نماینده ی ایتالیا در اسکار

تصاویر/ اشک های بی امان رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ

ترلان پروانه به دلیل اغتشاش دستگیر شد؟/ اولین تصویر

آذرنگ: رسالت تئاتر یادآوری جاگذاشته های زندگی به مخاطب است/ تولید آثار دفاع مقدس حرکت روی لبه تیغ هست و نیست

تجدید چاپ «پشت و رو»، «ایران در اسناد میانرودانی» و «امپراتوری ساسانی»

11 چهره ای که در فیلم هایی با موضوع جنگ تحمیلی در یاد ماندند

حجاب سارا منجزی بازیگر معروف/ اولین تصویر پس از مرگ مهسا امینی

ویدئوی تکان دهنده از ملاقات خاص امین تارخ با خدا!

تله تئاتر قربانی سلیقه مدیران شد/ مدیر چاره اندیش برای تله تئاتر نداریم

ویدئو/ برخورد جالب بچه مهمونی با ریما رامین فر!

چهره بازیگر خانم پس از عمل بینی +عکس

خانم بازیگر مشهور چادر به سر در پیاده روی اربعین + عکس

مناظرات کم سابقه در صدا و سیما با حضور عبدالکریمی، فاضلی و شهاب طباطبایی

تقویم و اوقات شرعی ششم مهر شیراز+فیلم

آقای بازیگر: آقای تارخ حلالم کنید!

حمله آشوب گران به سینما و سینماگران

عکس/ ترلان پروانه در ماشین پلیس!

تتوی جدید سحر قریشی | تتوی عجیب و آتشین سحر قریشی

عکس/ شگفتی افسانه پاکرو از اطرافش!

انتشار نامه امام علی به مالک اشتر در استوری اعتراضی الناز شاکردوست

بی اطلاعی مادر زن مشهور امین تارخ از درگذشت دامادش

فیلم| اعترافات دختران دستگیرشده در اغتشاشات قزوین

مریم سلطانی بازیگر ساده باخانمان استایل زده پرفکت؛ وقتی کارخونه خوشگل سازی داری!!

خانومای بازیگری که مامی دارن قننند عسل؛ آدم میمونه کدوم مادره کدوم دختر انقد ژَذااابن!

بیوگرافی احسان علیخانی | میزان درامد باورنکردنی از اجرای ماه عسل!

تصاویری از امشب تهران + فیلم

نصیحت جنجالی مجری تلویزیون خطاب به مهران مدیری/توبه کن، و از مردم عذرخواهی کن!

واکنش «سیامک انصاری» به اتفاقات اخیر بعد از فوت مهسا امینی

اعتراف عجیب مریل استریپ درباره رابرت دنیرو

واکنش یک کارگردان به حرف های وزیر ارشاد +فیلم

فیلم| اعترافات آشوبگران دستگیرشده در اغتشاشات اخیر قزوین

فیلم| اعترافات آشوبگران دستگیرشده در اغتشاشات اخیر قزوین

نتفلیکس از شکایت علیه موسیقی برنده گرمی گذشت

بیوگرافی لوون هفتوان | از علت فوت تا دیپورت+تصاویر

نتفلیکس از شکایت علیه موسیقی برنده گرمی گذشت

ضرورت توجه به اصول معماری ایرانی

ایران، موفق ترین کشور 10 سال اخیر در اسکار بین المللی

تغییر چهره باورنکردنی الناز شاکردوست / الناز شاکردوست از چهره و خالکوبی عجیب دستان خود رونمایی کرد!

سریال های پاییزی تلویزیون؛ از رعد تا آتش در گلستان

«آتیلا پسیانی» در بستر بیماری است؟

شبنم مقدمی از پاچه های خود رونمایی کرد! / از شبنم مقدمی بعید بود

دستگیرشدگان اکثرا زیر 18 سال هستند / هیچ نسبتی با گروهکی هایی که بار ها وصف حالشان را شنیده بودیم، ندارند

اعتراض متفاوت «الناز شاکردوست» به وقایع اخیر

همگی تقریبا زیر 18 سال هستند / هیچ نسبتی با گروهکی هایی که بار ها وصف حالشان را شنیده بودیم، ندارند

جشنواره فرهنگ های مختلف اقلیم کردستان عراق برگزار می شود

مراسم تولد لاکچری جوانه دلشاد ! / خانم بازیگر با تم صورتی تولد گرفت

مستند ایرانی به جشنواره «ایدفا» آمستردام دعوت شد

گل سردار آزمون به سنگال + فیلم

روسیه اُسکار را تحریم کرد

پوران درخشنده و پلاکارد معنادارش

مریل استریپ: رابرت دنیرو برای 50 سال چراغ راه من بود

سیگار کشیدن عجیب فرشته حسینی + عکس لورفته

خانم بازیگر با جراحی های زیبایی آدم دیگری شد!

سریال های پاییزی تلویزیون؛ از رعد تا آتش در گلستان

فیلم هایی که در ماه اکتبر به دیزنی پلاس می آیند

روسیه اسکار را تحریم کرد

سریال یاغی به مشکل برخورد/ بازیگر جوان کشف حجاب و موهای خود را قیچی کرد!

چهره های معروف در مراسم خاکسپاری امین تارخ | گریه دردناک رضا کیانیان+تصاویر

روسیه اُسکار را تحریم کرد

توسعه روابط فرهنگی ایران و سوریه

ده پرسش از علیرضا قزوه درباره مهران مدیری | مهرداد خدیر

«حافظ و رود جادو» در شیراز رونمایی شد

«حافظ و رود جادو» در شیراز رونمایی شد