موضوعات داغ: - سيستان و بلوچستان - استقلال و گل گهر - هفته هفتم ليگ برتر - تينا آخوندتبار - فوتبال استقلال - امير قلعه نويي - وزير ارتباطات - ايران استخدام - بازي استقلال - تيم فوتبال استقلال - گران ترين خودرو جهان - داعش در عراق - انجيله - رييس فدراسيون ناشنوايان - ناوشكن آمريكايي - 40 درصد - نصاري - جشنواره جاده ابريشم - نعيمه نظام دوست - اتحاديه بين المللي ارتباطات - دختران ميلياردر - كوهسار - امام جمعه كامفيروز

مطالب مرتبط:
دانشگاه دولتی در ساوه ساخته می شود
نگران شیوع لانگ کووید در ایران هستیم | واکسن گریزی امیکرون؛ واکسن جدید باید ساخته شود | دلیل استشمام بوی قرمه سبزی متعفن در برخی کرونایی ها
سه طرح خیرساز حوزه سلامت در دشتستان ساخته می شود
600واحد مسکونی در روستا های علی آبادکتول ساخته می شو
600واحد مسکونی در روستا های علی آبادکتول ساخته می شود
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 11:422022-08-16دانش

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است


سعید طاووسی مسرور با بیان اینکه روضه الشهداء کتابی تاریخی نیست و بیشتر شبیه رمان است، گفت: ماجراهای عجیب و غریب مانند زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) به تفصیل در آن هست و با وجود این، - ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است سعید طاووسی مسرور با بیان اینکه روضه الشهداء کتابی تاریخی نیست و بیشتر شبیه رمان است، گفت: ماجراهای عجیب و غریب مانند زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) به تفصیل در آن هست و با وجود این، برخی بزرگان حوزه و دانشگاه به آن استناد می کنند و این امر سبب می شود که مداحان هم از آن استفاده کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، سعید طاووسی مسرور، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، شامگاه 24 مرداد ماه در نشست علمی مقتل نویسی و عاشورانگاری در دوره صفویه گفت: کتاب روضه الشهداء از ملاحسین واعظ کاشفی به عنوان نقطه عطف در این دوره است که در سال 907 نوشته شد؛ یعنی دقیقا در سالی که حکومت صفویه تاسیس شد و سه سال بعد از نگارش آن نویسنده اش رحلت کرد.

وی با بیان اینکه یکی از مطالب مورد اختلاف در مورد ملاحسین واعظ کاشفی، بحث مذهب اوست، گفت: شهید مطهری در مورد او آورده که وی در ایران خود را شیعه و در عراق سنی معرفی می کرد، ولی این نظر قابل قبول نیست و او درست کاشفی را نشناخته است؛ کاشفی، جزء فرقه نقشبندیه بود که از نظر فقهی، حنفی مذهب و از نظر عقیدتی، هم سه خلیفه را قبول داشت و هم 12 امام را و در عین اینکه 12 امام را قبول داشت، با تشیع میانه خوبی نداشت و مرزبندی می کرد.

جامی هم همین طور بود.

بنابراین ملاحسین، دو رو نبود، بلکه عقاید وی مرکب از شیعه و سنی و نیز وجه غالب سنی حنفی است.

نویسنده روضه الشهدا سنی است طاووسی مسرور گفت: این کتاب در دوره صفویه از پرکاربردترین متون روضه خوانی بود و در ترویج حب اهل بیت(ع) و تشیع نقش زیادی داشت، گرچه نویسنده آن سنی بود.

یکی از قرائن سنی بودن متن روضه الشهداست، زیرا تولی و عشق به معصومین(ع) و امام حسین(ع) موج می زند، ولی تبری ندارد.

یعنی کاری به این ندارد که حزب عثمانی و سیاست های معاویه منجر به شهادت امام حسین(ع) شد.

وی با بیان اینکه وی محدث، مفسر و آشنا به علوم غریبه و نجوم بود، اظهار کرد: ادیب بودن او سبب شد تا متن جذابی خلق شود.

مرحوم حسن ذوالفقاری این کتاب را تصحیح و منابع آن را ذکر کرده است.

یکی از اغلاطی که درباره این کتاب گفته شده این است که اولین مقتل فارسی است، در صورتی که قبل از آن هم آثاری نوشته شده بود و برخی از آنها از منابع روضه هستند.

مثلا کتاب مقتل الشهدای ابوالمفاخر رازی از علمای شیعه قرن ششم و هفتم البته به شعر و منظوم است یا مقتل خوارزمی به نام نور الائمه که چون این دو اثر باقی نماندند، روضه اولین اثر فارسی ذکر شده است.

مقتلی متعلق به عاصی در سال 889 نوشته شد و از منابع روضه بوده است.

  استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تاثیر جدی این مقتل بر مقاتل بعدی، تصریح کرد: ما با ماجرای زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) برای نخستین بار در کتاب روضه روبه رو می شویم و در مقاتل قبل از آن خبری از آن نیست؛ کاشفی رمان نویس بوده و داستان پردازی های عجیبی کرده و بعدا از روی آن تعزیه حضرت قاسم را ساختند.

بنابراین روضه الشهدا کتاب تاریخ یا مقتل به آن معنا نیست، بلکه کتاب مرثیه و روضه به معنای امروزی است.

طاووسی مسرور با بیان اینکه رویکرد وی به عاشورا عرفانی است و به خاطر جنبه داستانی آن، تفصیل داده شده است، گفت: مثلا داستان شیرین خانم را با تفصیل می خواندند که او کنیز شهربانو بود و شهربانو او را به امام حسین(ع) بخشید و امام او را آزاد کرد و او وارد کربلا شد.

بعد از اسارت به دیری رفت که یهودیان در آن بودند و آنها را مسلمان کرد و به اسرا لباس داد و بعد امام سجاد(ع) شیرین خانم را به عقد این یهودی نومسلمان درآورد یا ماجرای ذوالجناح که جزء مقدسات قرار گرفته است و بعید نیست هیئتی درست کنند با عنوان هیئت متوسلین به ذوالجناح.

اینکه اسب امام(ع) برمی گردد و زنان به دور آن حلقه می زنند در منابع تاریخی قید شده، ولی طول و تفصیل هایی که در مورد این اسب وجود دارد قصه پردازی های مرحوم کاشفی است.

نظر شهید مطهری درباره روضه الشهدا وی با بیان اینکه ذکر چنین مواردی سبب شده شهید مطهری نویسنده را فردی مزور بخواند، اضافه کرد: نباید به این کتاب به شکل یک کتاب تاریخی نگاه کنیم، بلکه رمان است و چون جذاب نوشته شده است، آن را می خوانند.

فضولی بغدادی که روضه را به ترکی ترجمه کرده است، به ترکی، فارسی، کردی و عربی مسلط بود و مقبره وی در باب القبله کربلاست، گرچه آشنایی با فارسی را از روی مقبره او حذف کرده اند.

طاووسی مسرور گفت: کتاب المنتخب طریحی متوفای 1085 از دیگر آثار دوره صفویه در این زمینه است؛ وی از علمای شیعه است و کتاب مجمع البحرین وی در لغت معروف و کتاب المنتخب را در جوانی نوشته است.

این کتاب سبب شد تا طریحی به جعل متهم شود ولی جعل او قابل اثبات نیست، زیرا شاید از شفاهیات آن دوره استفاده کرده است.

آیت الله یوسفی غروی معتقد است که طریحی هم کار خودش را قبول نداشت، زیرا وقتی جوان بود آن را نوشت و بعد به دست دیگران رسید و آنها آن را استنساخ کردند و بر آن چیزهایی افزودند.

از مطالبی که به صورت خاص در المنتخب آمده این است که شمار سپاه عمرسعد را به 70هزار نفر اضافه کرده است.

در مقاتل قاجاری به 960 هزار نفر هم می رسد.

البته نمی دانم اضافه کردن سپاه عمرسعد چه سودی دارد؟ آیا خواسته اند شدت مصیبت را بالا ببرند؟ در المنتخب از امام حسین(ع) نقل شده که یک جرعه آب به من بدهید، ولی در هیچ منبع متقدم معتبر نیامده است که امام(ع) در لحظات آخر طلب آب از حرامیان کرده باشند.

غلو در کتاب طریحی استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: عروسی حضرت قاسم را هم آورده که ظاهرا از روضه گرفته است؛ در این کتاب آمده که شخص امام حسین(ع) هفت هزار نفر را کشته که از عجایب و غرایب است، زیرا اگر یک ثانیه وقت برای کشتن هر نفر صرف شود، چندین روز زمان لازم است، در حالی که عاشورا یک روز بوده است.

فاضل دربندی هم آمار را خیلی بالا برده و برای حل آن گفته است که عاشورا 72 ساعت بود که باز مشکل حل نمی شود.

وی اضافه کرد: در منتخب قصه تاختن بر بدن امام(ع) و درآوردن لباس از تن ایشان قید شده که انسان از گفتنش شرم دارد و حتی اگر رخ داده باشد باز هم نباید بنویسند، کمااینکه در منابع متقدم چنین چیزی نبوده است.

متاسفانه وقتی انسان چارچوب نداشته باشد، هر چیزی که به ذهنش برسد می گوید، از جمله یکی از منبری ها گفته است که آب جوش روی حضرت رقیه(س) ریختند که این سخن در روضه و المنتخب طریحی و اثر فاضل دربندی نیامده یا می گویند شیری بالای سر امام(ع) آمد و برای ایشان گریه کرد که این هم در منابع نیست.

انتقاد از استناد به منابع نامعتبر استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه متاسفانه برخی فضلا و بزرگان حوزه و دانشگاه کتاب می نویسند و بعد به همین کتاب ها استناد و ارجاع می دهند، تصریح کرد: وقتی یک فاضل حوزوی چنین کاری کند، دیگر به مداحان نمی توان گفت که شما چرا از این کتاب ها می خوانید.

مثلا گفته شده است که انگشتر از دست حضرت بیرون نمی آمد و انگشت او را بریدند، در حالی که اگر انگشتر وارد دست شد و معمولا بیرون آوردن آن هم مشکلی ندارد.

وی اضافه کرد: شیخ صدوق از محمدبن مسلم از امام صادق(ع) نقل کرده که این طور نبود که دست جدم را بریده باشند و انگشتر را از دستش بیرون آوردند.

امام صادق(ع) انگشتر امام حسین(ع) را در دستشان نشان دادند و فرمودند که این قدر این انگشتر برای ما عزیز است که تبرکا فقط جمعه ها استفاده می کنم.

امام حسین(ع) که با پیراهن کهنه به میدان می رود چرا باید انگشتر به دست کند که جزء ودایع امامت است.

وقتی از روایت امام صادق(ع) سخن می گوییم، برخی می گویند روایت است و شاید درست نباشد، ولی چطور آنها برای اثبات یک مطلب به روایات متمسک می شوند.

    گزارش نادرست در تزکیه المجالس وی گفت: کتاب دیگر در این دوره تزکیه المجالس کرکی است که احتمال می دهم قبل از منتخب نوشته شده باشد.

آقابزرگ تهرانی گفته این کتاب سال 955 نوشته شد، ولی رسول جعفریان گفته که این کتاب قبل از منتخب نوشته شد.

ده مجلس دارد و بسیار متاثر از مقتل خوارزمی است که از مقاتل خوب اهل سنت است، گرچه گزارشهای ضعیفی هم دارد؛ از جمله ماجرای ناخن خر حضرت عیسی(ع) در فلان جزیره، که درست نیست.

البته در بین یهودیان هم کسانی سید هستند که به آنها کوهن گفته می شود و چون از نسل داود(ع) هستند مورد احترام اند.

اینها احکام مخصوص خودشان را دارند و خمس می گیرند.

  طاووسی مسرور اظهار کرد: علامه مجلسی مکررا در بحار از کتاب روضه الشهدا نقل کرده است.

گفته می شود علامه مجلسی صرفا بحار را جمع کرد و این سخن کاملا غلط است، زیرا برخی روایات را عمدا نیاورده است؛ از جمله این روایت که اگر کسی به یک سنی لبخند بزند، همه اعمال او باطل خواهد شد.

چون علامه قبول نداشت آن را نیاورده است.

البته ماجرای شیر در کنار جسد امام(ع) و جصاص در بحار آمده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: الشهداء - عجیب و غریب - عروسی - عضو هیئت علمی دانشگاه - مسرور - دانشگاه - نویسنده - حوزه و دانشگاه - دانشگاه علامه - تاریخی - سعید - روضه - عضو هیئت علمی - کتاب - دوره صفویه - نشست علمی - هیئت علمی - غریب - رمان - دوره - بیان - علمی - عجیب - نقطه عطف - استفاده - مداحان - بزرگان - استناد - کاشفی - علامه

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| استقبال از دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه اصفهان

ستاد توسعه فناوری های نانو نمونه موفق توسعه تکنولوژی است

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد گیلان: اغتشاشات اخیر در کشور یک جنگ ترکیبی با هدف تجزیه ایران بود

دو کارنامه مهارتی و آموزشی ، لازمه فارغ التحصیلی دانشجو معلمان

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

ملاک اعتبار سنجی دانشگاه های خارجی تا پایان سال تغییر می کند

تصورات غلط از عدالت، ضدعدالت عمل می کند + صوت

برگزاری کلاس های درس حضوری دانشگاه شهید چمران اهواز

تعدادی دیگر از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران امروز آزاد می شوند

حمایت از دانش آموختگان برتر برای ایجاد کسب وکارهای دانش بنیان

10 نفر از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران امروز آزاد می شوند

رایزنی های مسئولان دانشگاه علامه برای پرونده دانشجویان بازداشتی

بازار محصولات نانوفناوری ایران ساخت با کمک کارگزاران برون مرزی در 6 کشور رونق گرفت

اسکان 3 هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی اهواز+فیلم

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت مشهد فورجینگ در خراسان رضوی

استخدام 10 عنوان شغلی در شرکت مشهد فورجینگ در خراسان رضوی

رونق بازار محصولات نانوفناوری ایران ساخت با کمک کارگزاران برون مرزی

آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری نمی شود

برنامه دوره های آزاد آموزشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه

سرعت 10 برابری چاپ سه بُعدی

اسکان 4200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه ارومیه

کیهان و سیاه چاله ملودی موسیقی کهکشانی می نوازند

ورود 37 هزار دانشجو به دانشگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی 1401

شواهد وجود آب مایع در مریخ

اسکان 4200 دانشجوی غیربومی در خوابگاه های دانشگاه ارومیه

استخدام کارمند اداری کارخانه با بیمه و سرویس در مهندسی کاهنگان مهر در البرز

استخدام مدرس خیاطی با بیمه و پاداش در موسسه طراحی لباس پارس در تهران

جامعه ایرانی متکثر است/ قانونی کارآمد است که مورد پذیرش مردم باشد

بلاتکلیفی دانشجومعلمان همدانی / مسئولان دانشگاه فرهنگیان درباره بازگشایی دانشگاه اطلاع رسانی نمی کنند

هیچ چیزی جای آموزش حضوری را نمی گیرد

واژه تسالم با مفاهیم مشابه آن بررسی می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

دانشجویان درباره «گشت ارشاد» مناظره می کنند

مقیمی: زیرساخت های قانونی برای نقد در دانشگاه فراهم است

رونمایی از ربات انسان نمای تسلا

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

دانشگاه، مرکز اندیشه ورزی و برگزاری محافل گفت وگو محور است

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا آغاز می شود

سیزدهمین نمایشگاه فنانوری نانو امروز افتتاح می شود

سیزدهمین نمایشگاه فنانوری نانو از امروز افتتاح می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا یکشنبه

رونمایی از ربات انسان نمای تسلا

رونمایی از روبات انسان نمای تسلا

پرسش مهر از 12 هزار دانش آموز سمای خراسان رضوی چه بود؟

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش در تهران

آخرین وضعیت بازگشایی خوابگاه های دانشجویی پس از اتفاقات اخیر / سرگردانی دانشجویان برای اسکان در خوابگاه ها

دانشگاه های زاهدان مجازی شد ؟

دانشگاه های زاهدان مجازی شد ؟

استقبال دانشجویان خراسان رضوی از طرح اشتغال همزمان با تحصیل

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر

اخبار دانشگاه آزاد

دانشجویان سراسر کشور امروز در کلاس ها حاضر می شوند

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد+ جزییات

فوران هایی که می توانند خطرناک باشند

تلاش جریان رسانه ای دشمن برای توسعه فضای اغتشاش و تحریک احساسات نسل جوان

سرعت 10 برابری چاپ سه بُعدی

خدمت رسانی فضاپیمای «دراگون » به تلسکوپ فضایی هابل

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیر حضور شدند

کلاس های دانشگاه زاهدان مجازی است؟

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟

اکثر دانشجویان بازداشتی آزاد شده اند

وضعیت حضوری یا غیرحضوری بودن دانشگاه ها مشخص شد

شواهد وجود آب مایع در مریخ

وزارت علوم: برخی دانشجویان بازداشتی آزاد شده اند

کلاس های درس دانشگاه سیستان و بلوچستان مجازی شد

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های دانشگاه زاهدان مجازی شد

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس این دانشگاه غیرحضوری شد

شواهد وجود آب مایع در مریخ

تسنیم : اکثر دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران آزاد شده اند

فردا ؛ برگزاری حضوری کلاس ها در دانشگاه سمنان

پایان کارِ کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویانِ علومِ پزشکی

تصاویر/ نمازجمعه 8 مهرماه در دانشگاه تهران

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران | آزادی دانشجویان به اطلاع خانواده ها می رسد

کلاس های دانشگاه حضوری می شود؟

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

اسکان بیش از 5 هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه یزد

دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر مساله محوری حرکت می کند

مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد امروز پایان می یابد

پذیرش دستیاری 25 درصد افزایش یافت

طوفان یان از ایستگاه فضایی

لزوم آموزش اخلاق مهندسی به دانشجویان در دانشگاه

لزوم استفاده از دانشجویان مبتکر در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی

پذیرش دانشجوی دستیاری 25 درصد افزایش یافت

میز دانشجو| چطور به روش های ساده و کاربردی عکس و سندها را با گوشی اسکن کنیم؟

برنامه ثبت نام حضوری بورسیه های شغلی دانشگاه یزد اعلام شد

وزیر بهداشت: راهیابی 37 هزار دانشجو به دانشگاه های علوم پزشکی| پذیرش دستیاری 25 درصد افزایش یافت

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

دانشمندان در حال زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله!

کارنامه نهایی داوطلبانی که در کنکور 1401 انتخاب رشته کرده اند، منتشر شد

رییس دانشگاه تربیت مدرس: دشمنان با مأیوس شدن از تأثیر گذاری تحریم ها، به تجزیه طلبی کشور روی آورده اند

واکنش دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به اعتراضات اخیر

گروه جهادی به مردم روستا های کمتر برخوردار دیشموک خدمات رسانی کردند

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است