موضوعات داغ: - شيخ دياباته - قطعات خودرو - ايران استخدام - فائزه هاشمي - اميرعبداللهيان - آيت الله مكارم شيرازي - كتايون امير ابراهيمي - مكارم شيرازي - حسين اميرعبداللهيان - شوراي عالي امنيت ملي - روشويي - مركبات/ - بازار يابي مدرن - مشاور اردوغان - محمد بلبلي - جزيره هندورابي - لاهوري - موتورسيكلت هاي قاچاق - همسايه پيامبر - باغ موزه دفاع مقدس همدان - فرماندار فردوس - نفت مسجد سليمان شهر خودرو - مرزها

مطالب مرتبط:
دانشگاه دولتی در ساوه ساخته می شود
نگران شیوع لانگ کووید در ایران هستیم | واکسن گریزی امیکرون؛ واکسن جدید باید ساخته شود | دلیل استشمام بوی قرمه سبزی متعفن در برخی کرونایی ها
سه طرح خیرساز حوزه سلامت در دشتستان ساخته می شود
600واحد مسکونی در روستا های علی آبادکتول ساخته می شو
600واحد مسکونی در روستا های علی آبادکتول ساخته می شود
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 11:422022-08-16دانش

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است


سعید طاووسی مسرور با بیان اینکه روضه الشهداء کتابی تاریخی نیست و بیشتر شبیه رمان است، گفت: ماجراهای عجیب و غریب مانند زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) به تفصیل در آن هست و با وجود این، - ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است سعید طاووسی مسرور با بیان اینکه روضه الشهداء کتابی تاریخی نیست و بیشتر شبیه رمان است، گفت: ماجراهای عجیب و غریب مانند زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) به تفصیل در آن هست و با وجود این، برخی بزرگان حوزه و دانشگاه به آن استناد می کنند و این امر سبب می شود که مداحان هم از آن استفاده کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، سعید طاووسی مسرور، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، شامگاه 24 مرداد ماه در نشست علمی مقتل نویسی و عاشورانگاری در دوره صفویه گفت: کتاب روضه الشهداء از ملاحسین واعظ کاشفی به عنوان نقطه عطف در این دوره است که در سال 907 نوشته شد؛ یعنی دقیقا در سالی که حکومت صفویه تاسیس شد و سه سال بعد از نگارش آن نویسنده اش رحلت کرد.

وی با بیان اینکه یکی از مطالب مورد اختلاف در مورد ملاحسین واعظ کاشفی، بحث مذهب اوست، گفت: شهید مطهری در مورد او آورده که وی در ایران خود را شیعه و در عراق سنی معرفی می کرد، ولی این نظر قابل قبول نیست و او درست کاشفی را نشناخته است؛ کاشفی، جزء فرقه نقشبندیه بود که از نظر فقهی، حنفی مذهب و از نظر عقیدتی، هم سه خلیفه را قبول داشت و هم 12 امام را و در عین اینکه 12 امام را قبول داشت، با تشیع میانه خوبی نداشت و مرزبندی می کرد.

جامی هم همین طور بود.

بنابراین ملاحسین، دو رو نبود، بلکه عقاید وی مرکب از شیعه و سنی و نیز وجه غالب سنی حنفی است.

نویسنده روضه الشهدا سنی است طاووسی مسرور گفت: این کتاب در دوره صفویه از پرکاربردترین متون روضه خوانی بود و در ترویج حب اهل بیت(ع) و تشیع نقش زیادی داشت، گرچه نویسنده آن سنی بود.

یکی از قرائن سنی بودن متن روضه الشهداست، زیرا تولی و عشق به معصومین(ع) و امام حسین(ع) موج می زند، ولی تبری ندارد.

یعنی کاری به این ندارد که حزب عثمانی و سیاست های معاویه منجر به شهادت امام حسین(ع) شد.

وی با بیان اینکه وی محدث، مفسر و آشنا به علوم غریبه و نجوم بود، اظهار کرد: ادیب بودن او سبب شد تا متن جذابی خلق شود.

مرحوم حسن ذوالفقاری این کتاب را تصحیح و منابع آن را ذکر کرده است.

یکی از اغلاطی که درباره این کتاب گفته شده این است که اولین مقتل فارسی است، در صورتی که قبل از آن هم آثاری نوشته شده بود و برخی از آنها از منابع روضه هستند.

مثلا کتاب مقتل الشهدای ابوالمفاخر رازی از علمای شیعه قرن ششم و هفتم البته به شعر و منظوم است یا مقتل خوارزمی به نام نور الائمه که چون این دو اثر باقی نماندند، روضه اولین اثر فارسی ذکر شده است.

مقتلی متعلق به عاصی در سال 889 نوشته شد و از منابع روضه بوده است.

  استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تاثیر جدی این مقتل بر مقاتل بعدی، تصریح کرد: ما با ماجرای زعفر جنی و عروسی حضرت قاسم(ع) برای نخستین بار در کتاب روضه روبه رو می شویم و در مقاتل قبل از آن خبری از آن نیست؛ کاشفی رمان نویس بوده و داستان پردازی های عجیبی کرده و بعدا از روی آن تعزیه حضرت قاسم را ساختند.

بنابراین روضه الشهدا کتاب تاریخ یا مقتل به آن معنا نیست، بلکه کتاب مرثیه و روضه به معنای امروزی است.

طاووسی مسرور با بیان اینکه رویکرد وی به عاشورا عرفانی است و به خاطر جنبه داستانی آن، تفصیل داده شده است، گفت: مثلا داستان شیرین خانم را با تفصیل می خواندند که او کنیز شهربانو بود و شهربانو او را به امام حسین(ع) بخشید و امام او را آزاد کرد و او وارد کربلا شد.

بعد از اسارت به دیری رفت که یهودیان در آن بودند و آنها را مسلمان کرد و به اسرا لباس داد و بعد امام سجاد(ع) شیرین خانم را به عقد این یهودی نومسلمان درآورد یا ماجرای ذوالجناح که جزء مقدسات قرار گرفته است و بعید نیست هیئتی درست کنند با عنوان هیئت متوسلین به ذوالجناح.

اینکه اسب امام(ع) برمی گردد و زنان به دور آن حلقه می زنند در منابع تاریخی قید شده، ولی طول و تفصیل هایی که در مورد این اسب وجود دارد قصه پردازی های مرحوم کاشفی است.

نظر شهید مطهری درباره روضه الشهدا وی با بیان اینکه ذکر چنین مواردی سبب شده شهید مطهری نویسنده را فردی مزور بخواند، اضافه کرد: نباید به این کتاب به شکل یک کتاب تاریخی نگاه کنیم، بلکه رمان است و چون جذاب نوشته شده است، آن را می خوانند.

فضولی بغدادی که روضه را به ترکی ترجمه کرده است، به ترکی، فارسی، کردی و عربی مسلط بود و مقبره وی در باب القبله کربلاست، گرچه آشنایی با فارسی را از روی مقبره او حذف کرده اند.

طاووسی مسرور گفت: کتاب المنتخب طریحی متوفای 1085 از دیگر آثار دوره صفویه در این زمینه است؛ وی از علمای شیعه است و کتاب مجمع البحرین وی در لغت معروف و کتاب المنتخب را در جوانی نوشته است.

این کتاب سبب شد تا طریحی به جعل متهم شود ولی جعل او قابل اثبات نیست، زیرا شاید از شفاهیات آن دوره استفاده کرده است.

آیت الله یوسفی غروی معتقد است که طریحی هم کار خودش را قبول نداشت، زیرا وقتی جوان بود آن را نوشت و بعد به دست دیگران رسید و آنها آن را استنساخ کردند و بر آن چیزهایی افزودند.

از مطالبی که به صورت خاص در المنتخب آمده این است که شمار سپاه عمرسعد را به 70هزار نفر اضافه کرده است.

در مقاتل قاجاری به 960 هزار نفر هم می رسد.

البته نمی دانم اضافه کردن سپاه عمرسعد چه سودی دارد؟ آیا خواسته اند شدت مصیبت را بالا ببرند؟ در المنتخب از امام حسین(ع) نقل شده که یک جرعه آب به من بدهید، ولی در هیچ منبع متقدم معتبر نیامده است که امام(ع) در لحظات آخر طلب آب از حرامیان کرده باشند.

غلو در کتاب طریحی استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: عروسی حضرت قاسم را هم آورده که ظاهرا از روضه گرفته است؛ در این کتاب آمده که شخص امام حسین(ع) هفت هزار نفر را کشته که از عجایب و غرایب است، زیرا اگر یک ثانیه وقت برای کشتن هر نفر صرف شود، چندین روز زمان لازم است، در حالی که عاشورا یک روز بوده است.

فاضل دربندی هم آمار را خیلی بالا برده و برای حل آن گفته است که عاشورا 72 ساعت بود که باز مشکل حل نمی شود.

وی اضافه کرد: در منتخب قصه تاختن بر بدن امام(ع) و درآوردن لباس از تن ایشان قید شده که انسان از گفتنش شرم دارد و حتی اگر رخ داده باشد باز هم نباید بنویسند، کمااینکه در منابع متقدم چنین چیزی نبوده است.

متاسفانه وقتی انسان چارچوب نداشته باشد، هر چیزی که به ذهنش برسد می گوید، از جمله یکی از منبری ها گفته است که آب جوش روی حضرت رقیه(س) ریختند که این سخن در روضه و المنتخب طریحی و اثر فاضل دربندی نیامده یا می گویند شیری بالای سر امام(ع) آمد و برای ایشان گریه کرد که این هم در منابع نیست.

انتقاد از استناد به منابع نامعتبر استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه متاسفانه برخی فضلا و بزرگان حوزه و دانشگاه کتاب می نویسند و بعد به همین کتاب ها استناد و ارجاع می دهند، تصریح کرد: وقتی یک فاضل حوزوی چنین کاری کند، دیگر به مداحان نمی توان گفت که شما چرا از این کتاب ها می خوانید.

مثلا گفته شده است که انگشتر از دست حضرت بیرون نمی آمد و انگشت او را بریدند، در حالی که اگر انگشتر وارد دست شد و معمولا بیرون آوردن آن هم مشکلی ندارد.

وی اضافه کرد: شیخ صدوق از محمدبن مسلم از امام صادق(ع) نقل کرده که این طور نبود که دست جدم را بریده باشند و انگشتر را از دستش بیرون آوردند.

امام صادق(ع) انگشتر امام حسین(ع) را در دستشان نشان دادند و فرمودند که این قدر این انگشتر برای ما عزیز است که تبرکا فقط جمعه ها استفاده می کنم.

امام حسین(ع) که با پیراهن کهنه به میدان می رود چرا باید انگشتر به دست کند که جزء ودایع امامت است.

وقتی از روایت امام صادق(ع) سخن می گوییم، برخی می گویند روایت است و شاید درست نباشد، ولی چطور آنها برای اثبات یک مطلب به روایات متمسک می شوند.

    گزارش نادرست در تزکیه المجالس وی گفت: کتاب دیگر در این دوره تزکیه المجالس کرکی است که احتمال می دهم قبل از منتخب نوشته شده باشد.

آقابزرگ تهرانی گفته این کتاب سال 955 نوشته شد، ولی رسول جعفریان گفته که این کتاب قبل از منتخب نوشته شد.

ده مجلس دارد و بسیار متاثر از مقتل خوارزمی است که از مقاتل خوب اهل سنت است، گرچه گزارشهای ضعیفی هم دارد؛ از جمله ماجرای ناخن خر حضرت عیسی(ع) در فلان جزیره، که درست نیست.

البته در بین یهودیان هم کسانی سید هستند که به آنها کوهن گفته می شود و چون از نسل داود(ع) هستند مورد احترام اند.

اینها احکام مخصوص خودشان را دارند و خمس می گیرند.

  طاووسی مسرور اظهار کرد: علامه مجلسی مکررا در بحار از کتاب روضه الشهدا نقل کرده است.

گفته می شود علامه مجلسی صرفا بحار را جمع کرد و این سخن کاملا غلط است، زیرا برخی روایات را عمدا نیاورده است؛ از جمله این روایت که اگر کسی به یک سنی لبخند بزند، همه اعمال او باطل خواهد شد.

چون علامه قبول نداشت آن را نیاورده است.

البته ماجرای شیر در کنار جسد امام(ع) و جصاص در بحار آمده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: الشهداء - عجیب و غریب - عروسی - عضو هیئت علمی دانشگاه - مسرور - دانشگاه - نویسنده - حوزه و دانشگاه - دانشگاه علامه - تاریخی - سعید - روضه - عضو هیئت علمی - کتاب - دوره صفویه - نشست علمی - هیئت علمی - غریب - رمان - دوره - بیان - علمی - عجیب - نقطه عطف - استفاده - مداحان - بزرگان - استناد - کاشفی - علامه

آخرین اخبار سرویس:
تصویری زیبا از قمرهای سیاره نپتون+عکس

چین سه ماهواره به فضا پرتاب کرد

خبر خوش؛ دستگاه ام آر آی قابل حمل ساخته شد

جایگزین پلاستیک یکبار مصرف پیدا شد

کشف بقایای مجسمه هرکول 2000 ساله در حفاری های جدید + عکس

ببینید | ربات غول پیکر جایگزین کارگران ساختمانی

کلاس های دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی برگزار می شود

انجماد دوباره یخ های قطبی برای معکوس کردن روند بحران اقلیمی

تمدید مهلت ثبت نام دهمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی

کشف یک گروه خونی نادر جدید

تفاهم نامه همکاری بین المللی میان دانشگاه زابل و دانشگاه سالنتو ایتالیا منعقد شد

دیدار وزیر علوم، با دانشجوی دکتری ریاضی دارای معلولیت دانشگاه علم و صنعت

ساخت پای مصنوعی در هند با فناوری جدید

طرح پویش اشتغال همزمان با تحصیل دانشجویان استان اجرایی می شود

ساخت پای مصنوعی در هند با فناروی جدید

کشف یک گروه خونی نادر و جدید

روبات غول پیکر جایگزین کارگران ساختمانی

چین سه ماهواره به فضا پرتاب کرد

لغو آیین استقبال از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه امیرکبیر

ارسال شیوه نامه ای برای تدوین دروس مهارت محور به دانشگاه ها

چین سه ماهواره به فضا پرتاب کرد

نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور

بیستمین دوره مسابقات ملی بتن چگونه برگزار می شود؟/ از تجاری سازی محصولات بتنی تا جهش در ارتباط صنعت و دانشگاه

ویدئو| کره زمین از نگاه فضانوردان

واکنش اساتید به تحریم کلاس های درس در برخی دانشگاه ها/ اساتید فریب خورده در زمین معاندین بازی نکنند

گوگل 24 ساله شد

لیست دانشجویان دارای معلولیت و نوع کمک های مورد نیاز آنان در وزارت علوم تهیه می شود

نتایج دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

واکنش اساتید به تحریم کلاس های درس در برخی دانشگاه ها/ اساتید به جای بازی در زمین معاندان فریب خوردگان را آگاه کنند

کلاس های مجازی دانشگاه تبریز بدون مشکل تاکنون برگزار شده است

پروفسور کرمانشاهی سرآمد علمی کشور در سال 1401 شد

کلاس های دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی است

نودانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک تا 8 مهر ثبت نام کنند

نتایج دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

عملیات تاریخی و موفق؛ ناسا یک فضاپیما را به عمد به یک سیارک کوبید

کشف گروه خونی نادر و جدید

کلاس های دانشگاه امیرکبیر مجازی برگزار می شود

ابزارشدن زنان و توجیه شانس دو انحراف اصلی در تبلیغات / دانستن فقه تجارت پیش زمینه رزق حلال است

نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور

ساخت سازه های سه بعدی با کمک پهپاد ها

کلاس های دانشگاه زنجان در سال تحصیلی جدید حضوری است

کلاس های دانشگاه زنجان در سال تحصیلی جدید حضوری است

تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار

نماهنگ | خورشید هدایت

دانشگاه امیرکبیر تعطیل شد /رییس دانشگاه: پرتاب گاز اشک آور به خوابگاه ها صحت ندارد/ کلاس ها مجازی شد

کشف جالب یک گروه خونی جدید | تفاوت این گروه خونی با بقیه چیست؟

اعلام نتایج کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه امیرکبیر تعطیل شد /رییس دانشگاه: پرتاب گاز اشک آور به خوابگاه ها صحت ندارد/ کلاس ها مجازی شد

کشف یک گروه خونی نادر | گروه خونی کمیاب و جدید

فراخوانِ حمایت از طرح های نوآورانه ناباروری

اتحادیه دانشگاه های برتر اعضای پیمان شانگهای در ایران دایر می شود

تسهیلات ویژه سربازی در شرکت های دانش بنیان

پیشنهاد شکل گیری اتحادیه دانشگاه های برتر عضو پیمان شانگهای در دانشگاه تهران

دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی تعطیل شد /رییس دانشگاه: پرتاب گاز اشک آور به خوابگاه ها صحت ندارد/ کلاس ها مجازی شد

نتایج دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی - کاربردی اعلام شد

نتایج دوره کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

رییس دانشگاه امیرکبیر: گزارشی مبنی بر صحت پرتاب گاز اشک آور در خوابگاه ها نداریم/ کلاس های درس تا اطلاع ثانوی مجازی شد

نتایج دوره کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

کلاس های درس دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی برگزار می شود

افزایش 15 درصدی وام شهریه دانشجویان علمی کاربردی

رییس دانشگاه دانشگاه امیرکبیر: گزارشی مبنی بر پرتاب گاز اشک آور در خوابگاه ها و ورود افرادی غیر از دانشجویان به محیط خوابگاه نداریم

رییس دانشگاه دانشگاه امیرکبیر: گزارشی مبنی بر پرتاب گاز اشک آور در خوابگاه ها و ورود افرادی غیر از دانشجویان به محیط خوابگاه نداریم

پیشنهاد دانشگاه تهران به چین درباره تشکیل اتحادیه دانشگاه های عضو شانگ های

اعلام نتایج دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی

آیا راهی غیر از آتش زدن ایران وجود ندارد؟

کلاس های درس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی شد

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

اعلام نتایج دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

نتایج دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

کلاس های دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی است

کلاس های دانشگاه امیرکبیر تا اطلاع ثانوی مجازی برگزار می شود

استخدام دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

تسهیلات ویژه خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان

جزییات تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار اعلام شد

سامانه نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر فعال شد

جزییات تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار اعلام شد

موافقت با میهمانی و نقل و انتقال قریب به 5 هزار دانشجو در سال تحصیلی جدید

عسگری محمدیان ازهیئت کشتی مازندران کنار رفت

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار تمدید شد

برگزاری کلاس های حضوری دانشگاه بوعلی سینا تا 16 مهر به تعویق افتاد

نتایج نهایی ازمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار تمدید شد

کلاس های مجازی دانشجویان دانشگاه های تهران بدون هیچ مشکلی درحال برگزاری است

عسگری محمدیان ازهیئت کشتی مازندران کنار رفت

امروز مشتری در نزدیکترین فاصله با زمین قرار می گیرد

نحوه نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر

عسگری محمدیان از هیئت کشتی مازندران کنار رفت

برگزاری 4 المپیاد ورزشی نشاط را به دانشجویان تزریق کرد/ عزم وزارت علوم برای افزایش سلامت دانشجو

اساتید دانشگاه شریف اعتصاب کردند | جزییاتی مهم از اعتراضات در دانشگاه شریف

تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

نشست اول از سلسله نشست های سیره پژوهی برگزار می شود

برگزاری اجلاسیه مجاهدین در غربت در دامغان

یک گروه خونی نادر و جدید کشف شد

موافقت با میهمانی و نقل و انتقال قریب به 5 هزار دانشجو در سال تحصیلی جدید

دانش بنیان ها فرآیند های سازمانی کلان را بهبود می بخشند

سامانه نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر فعال شد

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد از امروز صبح آغاز شد

آغاز ثبت نام پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است

ماجرای زعفر جنی و عروسی قاسم(ع) ساخته یک نویسنده سنی است