مطالب مرتبط:
جدید ترین اخبار کرونا در ایران| شیوع ساب واریانت های جدید در موج هفتم/ چرا تزریق واکسن باید تداوم یابد؟ + نقشه
ساکنان دو منطقه 12 و 14 از کدام بحران های شهری رنج می برند؟ | مشکلات قبلی مردم هنوز پابرجاست
سود ایران از جام جهانی| صادرات به قطر افزایش پیدا می کند
پسر “دنیا جهانبخت” کپی مهراد جم | عکسی که همه را متعجب کرد + تصویر
تصویری از پسر دنیا جهانبخت و مهراد جم که برق از سرتان می پراند | شباهت عجیبی به مهراد جم + عکس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 10:172022-08-16دانش

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟


انتخاب رشته کنکور 1401 شب گذشته به پایان رسید و کارشناسان نگرانی هایی را از روند تکراری انتخاب رشته هایی پردرآمد و نبود رشته های کاربردی و کم استقبال مطرح می کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 شب گذشته به پایان رسید.

کنکوری که امسال از 8تیر آغاز شد و یک میلیون و 489هزار و 220داوطلب در آن شرکت داشتند، یک میلیون و 157هزار داوطلب هم برای انتخاب رشته مجاز شدند.

هر چند که با وجود تعدد رشته های دانشگاهی، بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از این افراد، انتخاب های محدودی دارند، رشته های پردرآمد و پولساز یا حداقل دارای ظرفیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی.

این در حالی است که برخی رشته های متناسب با نیاز روز جهانی هم در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می شود که در فهرست رشته های دانشگاهی ایران نیست و یا اگر هست، استقبال چندانی از آنها نمی شود.

به گفته کارشناسان، سیاست های برنامه ریزان دانشگاهی در کشورهای دنیا براساس نیاز روز دنیا و حتی ادغام دروس بین رشته ای پیش رفته است، مثل علوم انسانی با ریاضی یا مهندسی با پزشکی که می تواند منجر به تولید الگوهای مختلف برای پیش بینی رفتارهای انسانی یا پیش بینی بازارهای اقتصادی و مالی و.

باشد.

اما آنها افزایش رشته های دانشگاهی را هم به شیوه کنونی مناسب نمی دانند و معتقدند که با وجود نگاه به انتهای مسیر در انتخاب رشته های دانشگاهی برای داشتن شغلی پردرآمد، مهم ترین اصل خانواده ها و فرزندان آنهاست و تا زمانی که چنین ملاک هایی مطرح است، نمی توان خروجی دانشگاه ها را مناسب با تغییر و اصلاح جامعه درنظر گرفت، چراکه مدرک گرایی هیچ نفعی برای جامعه نخواهد داشت.

برخی رشته های دانشگاهی کپی و بدون کاربرد هستند رشته های آکادمیک مشابه در ایران و سایر کشورها به لحاظ شیوه تدریس و محتوای آموزشی یکسان نیست.

به عنوان مثال رشته های مرتبط با اقتصاد در کل دنیا پررنگ است و بیشتر مباحث آن مربوط به درس های ریاضی است اما در ایران این رشته ها توصیفی و جزو علوم انسانی به شمار می روند که چندان هم استقبالی از آنها نمی شود.

این نکته ای است که علی اصغر شریفی، رییس آکادمی کنکور به آن اشاره می کند و به همشهری می گوید: اهمیت این موضوع را هم از این زاویه باید دید که روسای جمهور برخی کشورها دکترای اقتصاد دارند یا ریاضی خوانده اند، حتی کسانی که نوبل های اقتصادی را برنده می شوند عمدتا ریاضی دان ها هستند، اما مباحث اقتصاد در ایران زیرمجموعه علوم انسانی دارند و شامل واحدهای ریاضی نمی شوند.

او درباره اینکه چه رشته های پرطرفداری در دنیا وجود دارد که در ایران تدریس نمی شود، بیان می کند: هم اکنون رشته مهندسی بحث دیتاساینس (علم داده ها و پردازش نتیجه گیری از داده ها) بسیار پررنگ و پرطرفدار است و درسی است که در دانشگاه های سایر کشورها تدریس می شود، اما در ایران وجود ندارد.

رشته دیگری هم تحت عنوان تحلیل ریاضی بازارهای مالی در مقطع کارشناسی است که ما نداریم.

او در پاسخ به این سؤال که چه میزان ضرورت دارد این رشته ها در دانشگاه های ایران هم تدریس شود، بیان می کند: فلسفه آمدن یک رشته به دانشگاه نیاز همان کشور است.

قدمت دانشگاهی در ایران کمتر از 100سال است اما در برخی کشورها به 500تا 800سال می رسد.

آنها از گذشته های دور نیاز به ایجاد رشته های خاص را احساس کردند و به فهرست رشته های دانشگاه افزودند.

به عنوان مثال شما رشته جغرافی را درنظر بگیرید که در میان دانشجویان ایرانی، به هیچ عنوان رشته پرطرفداری نیست اما در کشورهای دیگر ازجمله جغرافیای سیاسی و اقتصادی از زمان جنگ جهانی اول جزو رشته های خاص و پرطرفدار آکادمیک بوده و سیاست های کشورگشایی آنها را تعیین می کرده است.

اما در ایران در حد شناسایی یک منطقه سیل خیز یا دلایل آمدن سیلاب مطرح است و از آن هم استقبال نمی شود.

البته او معتقد است که حتی تدریس برخی رشته های مشابه با دانشگاه های خارجی هم تنها یک کپی برداری معمولی از آنهاست و فاصله زیادی از لحاظ آموزشی دارند.

به گفته شریفی، مشکل اصلی اینجاست که برای خانواده ها و فرزندانشان نگاه به انتهای مسیر در ابتدای مسیر انتخاب رشته وجود دارد: به عنوان مثال اگر علوم انسانی حقوق و روانشناسی جزو رشته های پرطرفدار هستند این به معنای بسیار خوب بودن این رشته ها نیست.

یا اگر همه دوست دارند که پزشکی بخوانند دلیل این نیست که پزشکی تنها رشته جذاب دانشگاهی است، بلکه ظرفیت های شغلی و درآمدزایی در آینده ملاک اول انتخاب این رشته ها شده است.

او تأکید می کند: نکته مهم اینجاست که رویکرد کنونی جهان به لحاظ آموزشی پروژه های مشترک بین رشته ای است.

مثلا علوم انسانی با ریاضی یا مهندسی با پزشکی که در کشور ما وجود ندارد و اگر هم هست با معیار استاندارد جهانی فاصله زیادی دارند.

دنیا به این نتیجه رسیده که در جامعه شناسی و علوم انسانی پایه ریاضی اهمیت زیادی دارد چرا که بدون آن نمی توان پیش بینی از رفتارهای انسانی براساس مدل سازی و آمار داشت.

استقبال کم از رشته های امدادی و مدیریت بحران رشته های کاردانی تا کارشناسی ارشد در حوزه های امداد و نجات یا حوادث بحران چندسالی است که در دانشگاه های علمی - کاربردی سازمان هلال احمر برقرار شده است اما استقبال از آنها چندان زیاد نیست چرا که در بحث اشتغال و جذب سازمانی امتیازی برای فارغ التحصیلان این مراکز آموزشی وجود ندارد.

مهدی ولی پور، رییس سازمان امدادونجات در این باره به همشهری می گوید: چند سالی است که جمعیت هلال احمر مجوز جذب دانشجو در رشته های مرتبط با فعالیت های خودش را دریافت کرده و در بسیاری از استان ها این رشته ها در حال تدریس است.

در خود وزارت علوم هم دوره های لیسانس و فوق لیسانس در رشته های مدیریت سوانح تعریف شده است.

ایران اقلیم حادثه خیزی دارد و در حوزه مدیریت بحران طی دهه های اخیر تجارب خوبی کسب شده و می توان رشته های جدید در این حوزه تعریف کرد تا به صورت علمی و آکادمیک آموزش داده شوند.

او درباره میزان استقبال از چنین رشته هایی و آینده شغلی آنها بیان می کند: با وجوداینکه اکنون در رشته های مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با نیازهای امداد و نجات پذیرش دانشجو وجود دارد اما استقبال از آنها مناسب نیست، چرا که بازار کاری برای آنها تعریف نشده است.

از سوی دیگر رشته مدیریت بحران عمر چندان طولانی در حوزه آموزشی ندارد.

باید جذابیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی و خروجی آن تبیین شود تا میزان استقبال از آنها هم افزایش پیدا کند.

ضمن اینکه ظرفیت اشتغال در سازمان مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر و دستگاه های دیگر امدادی ازجمله آتش نشانی و اورژانس، پدافند غیرعامل و.

هم برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.

مدرک گرایی به نفع جامعه نیست بسیاری از رشته های کاربردی مورد نیاز دنیا در ایران وجود ندارد اما این به معنای آن نیست که الزاما در کشورمان به آنها نیاز داشته باشیم.

حمید سوری، رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب به همشهری می گوید: در رشته های دانشگاهی به 2نکته باید توجه کرد، ابتدا تربیت افراد و دوم اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی تا چه میزان توانایی تغییر در جامعه و اصلاح امور را دارند.

برچسب افراد تحصیلکرده در ایران زیاد است اما اینکه آنها چطور آموزش دیده اند و چقدر کارایی دارند که در صحنه های عملی به درد جامعه بخورند مهم است.

او معتقد است آموزش ها باید متناسب با نیاز جامعه باشد و به جای تمرکز صرف بر بحث های تئوریک و نظری، کارهای عملی در عرصه های مختلف هم در اولویت قرار بگیرند: در بحث انتخاب رشته کنکور باید به گونه ای عمل شود که به جای جذب استعدادها در رشته های پولساز و درآمدزا، متخصصانی در رشته های مختلف تربیت شوند که برای حل مسئله و بحران های مختلف میان جامعه و به دنبال مسئله باشند.

او ادامه می دهد: درباره برخی رشته های دانشگاهی در کشور ما یک مثال جالب وجود دارد که به آن دکترای اژدهاشناسی می گوییم.

داستان آن هم از این قرار است که فردی در داخل کشور هیچ دانشگاهی قبول نمی شد، او به چین سفر کرد و به طور اتفاقی دانشگاهی را دید که بدون کنکور دانشجوی اژدهاشناسی پذیرش می کرد، ثبت نام کرد و درس خواند و پس از چند سال هم به کشور بازگشت.

اما هیچ کاری پیدا نکرد و یک مسئول تصمیم گرفت به خاطر این شخص رشته اژدهاشناسی در دانشگاهی راه اندازی کند.

نخستین مقطع هم کارشناسی بود، اما چون برای فارغ التحصیلان شغلی فراهم نبود، مقاطع بالاتر هم برای این رشته درنظر گرفتند که استادانی برای دانشجویان جدید وجود داشته باشد.

اتفاقی که منجر به اصطلاح سیکل نامعیوب رشته های بدون کارایی و نیازمندی جامعه در کشور شده است.

او معتقد است که در دانشگاه های ایران بسیاری از رشته ها به همین شکل اژدهاشناسی ادامه دارند و افراد فقط آموزش می بینند اما فقط هدردادن منابع کشور است چرا که نمی توانند بار مشکلات را کاهش دهند: برای رفع این مسئله نیاز داریم که ابتدا استادان را برای حل مسائل جامعه آموزش دهیم و بیش از اینکه به عنوان رشته فکر کنیم به محتوای رشته توجه داشته باشیم.

به گفته سوری مدت هاست که شغل و درآمد محدود به رشته های خاص دانشگاهی شده و بر این اساس استعدادهای اصلی جامعه به سمت این رشته ها رفته اند: درباره علوم پایه این مشکل وجود دارد.

افراد سراغ رشته هایی می روند که نه استعداد دارند و نه علاقه و به دلیل نگرانی بابت اشتغال و معیشت ترجیح می دهند که رشته های علوم پزشکی یا مهندسی را انتخاب کنند.

به نوعی می توان گفت که سود شخصی در انتخاب رشته مدنظر است و فایده ای برای جامعه ندارد.

البته نمی توان به آن انتقاد کرد و این حق افراد است که نسبت به آینده خود نگران باشند.

سوری تأکید می کند: نظام آموزشی ما نیاز به تحول اساسی دارد و مدرک گرایی به نفع جامعه نیست و در عمل نمی تواند کمک کننده باشد، اما همچنان در حال تربیت متخصصان اژدهاشناسی هستیم.


کلید واژه ها: انتخاب رشته - رشته - رشته های دانشگاهی - انتخاب رشته کنکور - انتخاب - دانشگاه - رشته های پرطرفدار - دانشگاه های ایران - کنکور 1401 - کنکور - استقبال - میلیون - داوطلب - تدریس - پایان - گذشته - ایران - کارشناسان - دانشجویان - دنیا - پرطرفدار - هایی - کاربردی - متناسب - همشهری - نگرانی - تکراری - جهانی - گزارش - ظرفیت

آخرین اخبار سرویس:
برقراری کلاس های درس حضوری دانشگاه شهید چمران اهواز

ثبت نام خوابگاه نودانشجویان شهید چمران اهواز از امروز

انتخاب پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از میان دانشجویان دکتری

حمیدرضا نیکومرام استقبال از نودانشجویان دانشگاه اصفهان

فیلم| استقبال از دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه اصفهان

ستاد توسعه فناوری های نانو نمونه موفق توسعه تکنولوژی است

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد گیلان: اغتشاشات اخیر در کشور یک جنگ ترکیبی با هدف تجزیه ایران بود

دو کارنامه مهارتی و آموزشی ، لازمه فارغ التحصیلی دانشجو معلمان

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

ملاک اعتبار سنجی دانشگاه های خارجی تا پایان سال تغییر می کند

تصورات غلط از عدالت، ضدعدالت عمل می کند + صوت

برگزاری کلاس های درس حضوری دانشگاه شهید چمران اهواز

تعدادی دیگر از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران امروز آزاد می شوند

حمایت از دانش آموختگان برتر برای ایجاد کسب وکارهای دانش بنیان

10 نفر از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران امروز آزاد می شوند

رایزنی های مسئولان دانشگاه علامه برای پرونده دانشجویان بازداشتی

بازار محصولات نانوفناوری ایران ساخت با کمک کارگزاران برون مرزی در 6 کشور رونق گرفت

اسکان 3 هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی اهواز+فیلم

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت مشهد فورجینگ در خراسان رضوی

استخدام 10 عنوان شغلی در شرکت مشهد فورجینگ در خراسان رضوی

رونق بازار محصولات نانوفناوری ایران ساخت با کمک کارگزاران برون مرزی

آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری نمی شود

برنامه دوره های آزاد آموزشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه

سرعت 10 برابری چاپ سه بُعدی

اسکان 4200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه ارومیه

کیهان و سیاه چاله ملودی موسیقی کهکشانی می نوازند

ورود 37 هزار دانشجو به دانشگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی 1401

شواهد وجود آب مایع در مریخ

اسکان 4200 دانشجوی غیربومی در خوابگاه های دانشگاه ارومیه

استخدام کارمند اداری کارخانه با بیمه و سرویس در مهندسی کاهنگان مهر در البرز

استخدام مدرس خیاطی با بیمه و پاداش در موسسه طراحی لباس پارس در تهران

جامعه ایرانی متکثر است/ قانونی کارآمد است که مورد پذیرش مردم باشد

بلاتکلیفی دانشجومعلمان همدانی / مسئولان دانشگاه فرهنگیان درباره بازگشایی دانشگاه اطلاع رسانی نمی کنند

هیچ چیزی جای آموزش حضوری را نمی گیرد

واژه تسالم با مفاهیم مشابه آن بررسی می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

دانشجویان درباره «گشت ارشاد» مناظره می کنند

مقیمی: زیرساخت های قانونی برای نقد در دانشگاه فراهم است

رونمایی از ربات انسان نمای تسلا

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا

دانشگاه، مرکز اندیشه ورزی و برگزاری محافل گفت وگو محور است

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا آغاز می شود

سیزدهمین نمایشگاه فنانوری نانو امروز افتتاح می شود

سیزدهمین نمایشگاه فنانوری نانو از امروز افتتاح می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از فردا یکشنبه

رونمایی از ربات انسان نمای تسلا

رونمایی از روبات انسان نمای تسلا

پرسش مهر از 12 هزار دانش آموز سمای خراسان رضوی چه بود؟

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش در تهران

آخرین وضعیت بازگشایی خوابگاه های دانشجویی پس از اتفاقات اخیر / سرگردانی دانشجویان برای اسکان در خوابگاه ها

دانشگاه های زاهدان مجازی شد ؟

دانشگاه های زاهدان مجازی شد ؟

استقبال دانشجویان خراسان رضوی از طرح اشتغال همزمان با تحصیل

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر

اخبار دانشگاه آزاد

دانشجویان سراسر کشور امروز در کلاس ها حاضر می شوند

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکوری رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد+ جزییات

فوران هایی که می توانند خطرناک باشند

تلاش جریان رسانه ای دشمن برای توسعه فضای اغتشاش و تحریک احساسات نسل جوان

سرعت 10 برابری چاپ سه بُعدی

خدمت رسانی فضاپیمای «دراگون » به تلسکوپ فضایی هابل

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیر حضور شدند

کلاس های دانشگاه زاهدان مجازی است؟

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟

اکثر دانشجویان بازداشتی آزاد شده اند

وضعیت حضوری یا غیرحضوری بودن دانشگاه ها مشخص شد

شواهد وجود آب مایع در مریخ

وزارت علوم: برخی دانشجویان بازداشتی آزاد شده اند

کلاس های درس دانشگاه سیستان و بلوچستان مجازی شد

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های دانشگاه زاهدان مجازی شد

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

کلاس های درس این دانشگاه غیرحضوری شد

شواهد وجود آب مایع در مریخ

تسنیم : اکثر دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران آزاد شده اند

فردا ؛ برگزاری حضوری کلاس ها در دانشگاه سمنان

پایان کارِ کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویانِ علومِ پزشکی

تصاویر/ نمازجمعه 8 مهرماه در دانشگاه تهران

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران | آزادی دانشجویان به اطلاع خانواده ها می رسد

کلاس های دانشگاه حضوری می شود؟

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

اسکان بیش از 5 هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه یزد

دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر مساله محوری حرکت می کند

مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد امروز پایان می یابد

پذیرش دستیاری 25 درصد افزایش یافت

طوفان یان از ایستگاه فضایی

لزوم آموزش اخلاق مهندسی به دانشجویان در دانشگاه

لزوم استفاده از دانشجویان مبتکر در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی

پذیرش دانشجوی دستیاری 25 درصد افزایش یافت

میز دانشجو| چطور به روش های ساده و کاربردی عکس و سندها را با گوشی اسکن کنیم؟

برنامه ثبت نام حضوری بورسیه های شغلی دانشگاه یزد اعلام شد

وزیر بهداشت: راهیابی 37 هزار دانشجو به دانشگاه های علوم پزشکی| پذیرش دستیاری 25 درصد افزایش یافت

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

دانشمندان در حال زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله!

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟