مطالب مرتبط:
وجود تنها دو دانش آموز مدارس دولتی در بین 40 نفر برتر کنکور | تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه در مدارس اشرافی
بازی های کشورهای اسلامی| درخشش بیرانوند در وزنه برداری با کسب 3 طلا/ بانوی پاراتنیس روی میز برنزی شد
بازی های کشورهای اسلامی| تیم هندبال کشورمان صاحب مدال برنز شد
بازی های کشورهای اسلامی | هندبال ایران صاحب مدال برنز شد
بازیهای کشورهای اسلامی | بیرانوند در سکوی سوم ایستاد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 12:002022-08-15اجتماعي

اتلاف عمر محصلان و دانشجویان با دروس بی فایده | تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه در مدارس اشرافی


دکتر هاشمی گلپایگانی با اشاره به نتایج آزمون سراسری، ساختار ناکارآمد و بیمار آموزش و پرورش را بزرگترین عامل بی عدالتی آموزشی در کشور دانست و گفت: - تنها دو دانش آموز مدارس دولتی در بین 40 نفر برتر کنکور قرار دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه" از تهران، دکتر سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی در نشست دبیران شورای معاونان ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به بودجه 131 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش، گفت: به غیر از سرمایه ثابت چند ده هزار میلیارد تومانی ارزش ساختمان مدارس و ادارات آموزش و پرورش، با احتساب حدود 14 میلیون و 600 هزار نفر دانش آموز مدارس دولتی، سرانه هزینه برای هر دانش آموز در این مدارس از بیت المال به رقمی حدود 9 میلیون تومان در سال می رسد.

وی افزود: با محاسبه سرمایه ثابت، هزینه تحصیل یک دانش آموز در مدارس دولتی در سال به بیش از 13 میلیون تومان می رسد؛ این در حالی است که میانگین شهریه مدارس غیر دولتی در سراسر کشور به مراتب از این رقم کمتر است.

تنها دو دانش آموز مدارس دولتی در بین 40 نفر برتر کنکور عضویت هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه ظلم و بی عدالتی آموزشی یعنی دولت از جیب ملت، برای تربیت نسل آینده به شکل نامطلوبی هزینه کند، افزود: در بین 40 داوطلب برتر آزمون سراسری امسال فقط نام دو نفر از دانش آموزان مدارس دولتی به چشم می خورد یعنی دانش آموزان مدارس غیردولتی با یک پانزدهم جمعیت و با یک سوم هزینه، در کسب رتبه علمی کاملاً موفق تر نسبت به مدارس دولتی ظاهر شده اند.

وی همچنین به آمارها و گزارش های موجود از کنکور 1400 پرداخت و گفت: در گروه علوم انسانی در رشته ادبیات عمومی 37 درصد و در رشته ادبیات تخصصی 30 درصد داوطلبان صفر یا درصد منفی زده اند و میانگین نمره در این دو رشته به ترتیب 6.

8 و 10.

2 بوده و این رقم در زبان عمومی به 67 درصد با میانگین نمره 4.

4 می رسد.

عضویت هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: در گروه ریاضی، در درس ریاضی 42 درصد، فیزیک 55 درصد و شیمی 51 درصد داوطلبان صفر یا درصد منفی زده اند و 53 درصد داوطلبان گروه تجربی حتی به یک سؤال ریاضی پاسخ صحیح نداده اند.

نتایج فاجعه بار کنکور هاشمی گلپایگانی این وضعیت نابسامان را از بی کفایتی ساختاری و دولتی و از بزرگترین منکرات اجتماعی برشمرد و افزود: هرسال هنگامی که نتایج فاجعه بار کنکور منتشر می شود با یک برون فکنی به جای چاره جویی این فاجعه آموزشی که در مدارس دولتی نهادینه شده است تیغ تیز حملات متوجه مدارس غیردولتی می شود که چرا رتبه های بالاتر آورده اند پس باید آنها را محدود کرد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: سرمایه دارتر از دولت مگر وجود دارد که حدود سه برابر والدین دانش آموزان مدارس غیردولتی هزینه تحصیل دانش آموزان را می دهد ولی یک بیستم بازدهی دارد.

خرج از جیب مردم بدون خروجی مناسب علمی و ارزشی عضویت هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه از جیب همه مردم پولی خرج می شود که خروجی آن با تربیت نسل تراز، فاصله بسیار دارد، تصریح کرد: مهارت های علمی و عملی و منش اخلاقی و ارزشی تضعیف شده است درحالی که مدارس غیردولتی باصرف هزینه کمتر موفق ترند لذا باید با این بی عدالتی مضاعف و منکر نهادینه شده و ساختاری، در حق فرزندان همه مردم مبارزه کرد.

هاشمی گلپایگانی، راهکار مهم برای اصلاح وضعیت آموزش و پرورش را سپردن واقعی اداره مدارس به دست با کفایت فرهنگیان و معلمان متعهد و مجرب برشمرد و افزود: باید اداره مدارس و گزینش نیروی انسانی را بر اساس شاخص ها به خود فرهنگیان سپرد سپس بر اساس خروجی تربیتی و علمی هزینه سرانه یک دانش آموز را حداقل معادل مدارس غیر انتفاعی به مدارس پرداخت کرد تا خود هزینه نمایند.

وی افزود: این حرکت تحولی، مطمئناً گام مهمی در آموزش و تربیت این سرمایه های عظیم کشور منطبق با الگوهای فرهنگ غنی اسلامی و ملی است.

وجود مدارس اشرافی ضد عدالت آموزشی است عضویت هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) از سوی دیگر، وجود مدارس اشرافی با شهریه های چند ده میلیون تومانی را از دیگر مصادیق ضد عدالت آموزشی برشمرد و افزود: مدرسه ای مانند مدرسه مهدوی که رسماً اعتبار و افتخارش را در پذیرش از طرف بعضی از کشورهای غربی عنوان می کند.

در همین شمال شهر تهران بیش از 80 میلیون تومان شهریه می گیرد تا با سرمایه های این کشور، دانش آموز برای کشورهای بیگانه تربیت کند.

وی اضافه کرد: شیوه نمره دهی این مدرسه بر اساس نظام آموزشی فرانسه به جای از 20 از 32 تنظیم شده و دو زبان خارجی به دانش آموزان یاد می دهند تا با اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی کشور را ترک کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این نوع مدارس، مراکز آموزشی را به سکوی فراری دادن استعدادها به کشورهای غربی تبدیل کرده اند و با مجوز آموزش پرورش ظلم مضاعف و لطمه جدی به جامعه وارد می کنند.

انتقاد از سیاست جذب و گزینش آموزش و پرورش وی به سیاست جذب و گزینش آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: این وزارتخانه قصد دارد تا مهر ماه حدود30 هزار معلم را استخدام کند؛ در این فرصت کم آیا می توان معلمی که می خواهد 30 سال روی روح و فکر نسل آینده، کار و آنها را تربیت کند و باید از برترین های جامعه باشد، به خوبی شناخت و گزینش کرد؟ این کار، خودکشی فرهنگی است.

تلف کردن عمر محصلان و دانشجویان با دروس بی فایده عضویت هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، با زیر سؤال بردن برخی متون و دروس دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه ها گفت: بخش عمده ای از عمر کودکان، نوجوانان و جوانان در مدارس و دانشگاه ها هدر می رود و واقعا بود و نبود بخش قابل توجهی از دروس مدارس و دانشگاه ها نه برای زندگی محصل و دانشجو و نه سودی برای کشور دارد.

هاشمی گلپایگانی با بیان اینکه از عمر نوجوان و جوان سرمایه ای بالاتر نداریم، افزود: این سرمایه کشور که اصلا ارزش آن قابل اندازه گیری نیست در مدارس و دانشگاه ها در بی تصمیمی های گرفتار در ساختارهای لخت سیستمی به هدر می رود و اصلاح این مسائل مهم جامعه و کشور نیاز به مدیران تحول گرا و انقلابی دارد که سخنان خوب را فراتر از جلسه و سخنرانی در صحنه عمل تحقق بخشند.

وی تأکید کرد: تلف کردن وقت محصلان و دانشجویان با دروس بی فایده، یک منکر است و سیاست های آموزشی و پرورشی ما نیاز جدی به بازنگری دارد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: رویکردهای ستاد امر به معروف سیاسی نیست و در عین آمادگی برای تعامل های سازنده و اثربخش با هیچ دولتی عقد اخوت نبسته است و آماده تعامل با همه دستگاه ها هستیم.

هاشمی گلپایگانی در پایان گفت: دولت سیزدهم با شعار دولت مردمی، وقتی مردمی است که بتواند کار را به مردم خصوصا فرهیختگان واگذار نماید و خود در جایگاه راهبری و نظارت، خروجی ها مطلوب را طلب کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - دانش آموز - مدارس دولتی - مدارس - ستاد امر به معروف و نهی از منکر - امر به معروف و نهی از منکر - ستاد امر به معروف و نهی - دانش - آموزش - گلپایگانی - ستاد امر به معروف - تومان - دولتی - پرورش - میلیارد - هزار - میلیون - سرمایه - امر به معروف - سرانه هزینه - هزینه تحصیل - هاشمی - هزینه - نهی از منکر - اشاره - دانشجویان - بی عدالتی - بیت المال - کشور - محمدصالح

آخرین اخبار سرویس:
محور چالوس و آزادراه تهران - شمال یکطرفه شد

گزارش تصویری | تبدیل تصورات عجیب به واقعیت | دهکده حیوانات بازیافتی تهران کجاست؟

جاده های چالوس و هراز یکطرفه شد

نشست هم اندیشی روز روستا در فومن

زلزله خوی خسارت 20 تا 100 درصدی به 1461 واحد مسکونی وارد کرد

می خواهند مدارس کشور تعطیل شود!

تشریح برنامه های کانون پرورش فکری لرستان در هفته کودک

آزمون استخدامی تامین اجتماعی با شرکت 60 هزار داوطلب برگزار شد

از جا «کنده شدن» سخت دانش آموزان و حاضر شدن برای رفتن به مدرسه/ راهکار چیست؟

استخدام سرپرست واحد تزریق پلاستیک با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در البرز

فیلم خنده دار از روباهی که یک مدرسه را بهم ریخت!

کیفیت هوای تهران در روزجاری/تعداد روز های پاک و آلوده پایتخت

مدارک رتبه بندی 500 هزار معلم تأیید شد

ببینید | فیلم کامل تر ورود و حضور مهسا امینی به سالن پلیس امنیت اخلاقی | لحظه افتادن مهسا امینی و اتفاقات پس از آن ...

فیلمی کامل تر از ورود و حضور مهسا امینی در سالن آموزش پلیس

سرباز مرزبان گلستانی پس از تحمل 2 ماه مجروحیت به شهادت رسید

تشریح برنامه های کانون پرورش فکری لرستان در هفته ملی کودک

ویژه برنامه های هفته ملی کودک در مازندران برگزار می شود

استخدام نماینده فروش در شرکت پترو کیمیا پیوند در 6 استان کشور

هوای تهران سرد می شود

برپایی میز خدمت نیروی انتظامی در فیروزکوه

اجرای 100 ویژه برنامه همزمان با هفته کودک در سمنان

ببینید | فیلم کامل تر و جدید ورود و حضور مهسا امینی به سالن پلیس امنیت اخلاقی | لحظه افتادن مهسا امینی و اتفاقات پس از آن

بیرجند و شهرکرد خنک ترین مراکز استانی/ تداوم بارش ها در استان های شمالی کشور

فیلم کامل تر ورود و حضور مهسا امینی به سالن آموزش پلیس امنیت اخلاقی

تماشاخانه های سیار میهمان بچه ها می شود

اجرای 100 ویژه برنامه هفته کودک در سمنان

فیلم کامل تری از ورود و حضور مهسا امینی در سالن آموزش پلیس

کاهش نسبی دمای تهران طی امشب و فردا شنبه

ویژه برنامه های هفته ملی کودک در مازندران برگزار می شود

کاهش نسبی دمای هوا در تهران طی امروز و فردا

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را با افتخار اجرا کنیم

مدارک لازم جهت تعویض شناسنامه های قدیمی + تعرفه خدمات

استخدام راننده ایسوزو با بیمه در دامنه میشاب تبریز در آذربایجان شرقی

ببینید | انتشار فیلم کامل تر از ورود و حضور مهسا امینی در مرکز آموزشی پلیس امنیت اخلاقی

در این شهر به دانش آموزان به صورت رایگان دوچرخه قرض می دهند

تهران در آستانه آلودگی!

مرزهای اردبیل در امنیت کامل است

بخاری ها امسال زودتر روشن می شوند

وزیر آموزش و پرورش: کنکور عامل انحراف است

جوک های داغ در تابستان داغ / جدیدترین مطالب طنز تابستانی 1401

علت جمع آوری سطل زباله در برخی مناطق تهران | معاون شهردار: امنیتی است!

نمایشگاه نقاشی رنگین کمان کودکی

خروج سامانه خنک و بارشی از فردا در گیلان

آخرین وضعیت جاده های ترافیکی کشور

هوای تهران سرد می شود

تردد وسایل نقلیه از کرج به سمت مازندران ممنوع شد

چسب چمن مصنوعی دیواری از چه موادی تهیه شده است؟

آمار هولناک یونیسف از وضعیت آموزشی در یک کشور آفریقایی

علت جمع آوری سطل زباله در برخی مناطق تهران چیست؟ | توضیح معاون خدمات شهری در این باره

ورود صندوق ملی محیط زیست به موضوع حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

ممنوعیت تردد در جاده کرج-چالوس و آزادراه تهران-شمال

وضعیت زلزله زدگان خوی چگونه است؟ | ساخت و ساز منازل باید قبل از آغاز فصل سرما انجام شود! +ویدئو

فرمانده مرزبانی انتظامی: ورزش مولفه اساسی در تقویت قوای جسمانی مرزبانان

کیفیت هوای تهران در روزجاری/تعداد روز های پاک و آلوده پایتخت

در این شهر به دانش آموزان رایگان، دوچرخه قرض می دهند

ممنوعیت تردد در جاده کرج چالوس و آزادراه تهران-شمال

تست هوش | در این تصویر 11 حیوان پنهان شده، آنها را پیدا کنید؟

ممنوعیت تردد در جاده کرج-چالوس و آزادراه تهران-شمال

تماشاخانه های سیار میهمان بچه ها می شود

تردد وسایل نقلیه از کرج به سمت مازندران ممنوع شد

استخدام کارشناس پسیو شبکه در راهکار الکترونیک سهند در آذربایجان شرقی

اجرای طرح پیک امید در مناطق محروم آذربایجان شرقی

موزه ای که از آینده اومده

پیش بینی هوایی صاف همراه با وزش باد برای آسمان چهارمحال و بختیاری

بازدید بیش از 100 هزار نفر از موزه های استان اردبیل

خط کشی 1305 کیلومتر از راه های استان همدان

محور هراز بسته شد

آموزش روش فهم قرآن در مرکز تخصصی تفسیر جامعه القرآن اصفهان

خروج سامانه بارشی از فردا

وزیر کشور: بازسازی منازل آسیب دیده در زلزله خوی سریعا آغاز شود؛ فصل سرما در پیش است + تصاویر

افزایش ابر و کاهش دما در گلستان

وزیر آموزش و پرورش: مدارس کانکسی در حال برچیده شدن است/ رفع مشکل سرویس بهداشتی 7 هزار مدرسه

تصاویر | اسلحه عجیبی که یک زن قصد داشت در اغتشاشات استفاده کند | سلاح های خطرناکی که از اغتشاشگران کشف شد

استخدام مهندس عمران در شرکت پارتاک سازه فرسان در اصفهان

راهنمای شنگن اولی ها: نکات مهم اخذ روادید شنگن

تصاویر | سلاح های خطرناکی که از اغتشاشگران کشف شد | رونمایی از اسلحه سرد عجیبی که یک زن قصد داشت در اغتشاشات از آن استفاده کند

آخرین وضعیت جاده های ترافیکی کشور | بارش باران در برخی از محورهای گیلان و مازندران

افتتاح سه یاور شهر در تهران | افزایش ظرفیت پذیرش معتادان تا 5 هزار نفر

5 هزار دانش آموز مشهد از تحصیل بازمانده اند

تقسیط جرایم خودرو های توقیفی در پارکینگ های کردستان

رشد ابر با احتمال رگبار پراکنده در ارتفاعات هرمزگان، 15 مهر

بارش باران در این استان ها طی روزهای آینده

ترافیک سنگین در جاده چالوس | بارش باران در 2 محور منتهی به شمال کشور

بارش باران در این استان ها طی روزهای آینده

هوای تهران در آستانه آلودگی

ممنوعیت صید و شکار در مناطق حفاظت شده مهاباد

بازدید رایگان کودکان از موزه های آستان قدس رضوی

تجلیل از زحمات نیروهای فراجا در کوهپایه

کیفیت هوای تهران در 15 مهر ماه 1401/ شاخص کیفیت هوا به 100 رسید

عرضه محصولات کانون با تخفیف 20 درصدی

استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری لیفتراک با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو

امروز؛ بارش باران در 6 استان | بارندگی در 5 استان دیگر از یکشنبه

معرفی جاذبه های گردشگری جنگل حرا چابهار

روایت وزیر آموزش و پرورش از 3 سال تعطیلی مدارس/نوری: چرا صدای نهادهای بین المللی در نیامد؟

هوای تهران در آستانه آلودگی قرار گرفت

اجرای برنامه های هفته ملی کودک در سمنان

کشف باورنکردنی عاج یک ماموت 500 هزار ساله! +تصاویر

شمال کشور بارانی می شود

افتتاح یاور شهر 3 در تهران | افزایش ظرفیت پذیرش معتادان تا 5 هزار نفر

اتلاف عمر محصلان و دانشجویان با دروس بی فایده | تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه در مدارس اشرافی

اتلاف عمر محصلان و دانشجویان با دروس بی فایده | تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه در مدارس اشرافی