موضوعات داغ: - سازمان تأمين اجتماعي - تأمين اجتماعي - سرمربي استقلال - كارشناس داوري - سرمربي پرتغالي - حقوق بازنشستگان - وزير ارتباطات - دشمنان انقلاب اسلامي - سرپرست تيم استقلال - افزايش حقوق - مدارس غيرحضوري - تنديس آزادي - فوتبال بانوان آسيا 2022 هند - هدايت هاشمي - واكسن روسي - هفته بيستم - فرمان عفو - تيم ملي فوتبال چين - راهنماي خريد عطر - تيم ملي تركيه - شيت متال - سرهنگ مظفر مهديخاني - قيمت جهاني نفت

مطالب مرتبط:
تأکید رهبر انقلاب بر عدم فعالیت اقتصادی ائمه جمعه | ائمه جمعه و حوزه های علمیه روی پای خود ایستاده اند
فیلم| برخورد تریلی با قطار در چین
ببینید | اظهارنظر جنجال ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد!
نقش دستگاه قضایی در صیانت از سلامت جامعه و مجموع دستگاه های حکومتی | لزوم برخورد قاطعانه با متخلفین و مفسدین
طرفین برجام به متن نهایی نزدیک شده اند| فقط بهره مندی اقتصادی، تهران را مجاب می کند
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-15اجتماعي

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود


رییس پلیس راهور تهران از تشدید برخورد با موتورسیکلت های فاقد پلاک و پلاک مخدوش که امنیت و آسایش مردم را به مخاطره انداخته اند،خبر داد و گفت: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، احتمالا در ماه های اخیر شما هم احساس کرده باشید که تخلف موتورسیکلت ها بیشتر شده است.

کاملا واضح است موتورسیکلت هایی که پلاک مخدوش دارند، موتورهایی که وارد پیاده رو می شوند، راکبانی که کلاه کاسکت ندارند، موتورهایی که مسیرهای یکطرفه را برعکس می آیند و آنهایی که میان خودروها ویراژ می دهند در همین 3-2 ماه اخیر بیشتر شده اند.

البته واقعیت این است که پلیس و شهرداری دیگر بیشتر از این نمی توانند برای کنترل موتورسیکلت ها انرژی صرف کنند چراکه راکبان این وسیله نقلیه با فرهنگسازی در وهله نخست باید به این درک برسند که احتیاط، استفاده از وسایل ایمنی و رعایت نکات و قوانین راهنمایی و رانندگی به سود خودشان است.

با این حال آنطور که رییس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام می کند دوباره طرح برخورد جدی با متخلفان در دستور کار قرار گرفته است.

بنابراین اگر موتورسیکت شما پلاک ندارد یا پلاک آن مخدوش و ناخواناست، قبل از تردد در سطح شهر ابتدا وضعیت پلاک موتورسیکلت خودتان را روشن کنید و از ورود به سطح معابر با چنین وضعیتی جدا خودداری کنید تا درگیر سیر مراحل قانونی این تخلف نشوید.

نباید فراموش شود که در ماده720 قانون مجازات اسلامی به صراحت بیان شده که تغییر در ارقام و وضعیت ظاهری وسیله نقلیه جرم محسوب شده و مجازات از 6 ماه تا یک سال حبس را دارد.

این پیام واضح و روشن پلیس راهور به مالکان و راکبان موتورسیکلت هایی است که به دلایل مختلف در هنگام تردد در معابر خواندن شماره پلاک و شناسایی وسیله نقلیه آنها مقدور و ممکن نیست.

پلیس راهور این بار به صورت جدی تر و بدون هیچ اغماضی درحال برخورد با این قبیل وسایل نقلیه است.

حال با هدف تشدید برخورد با موتورسواران متخلف، از ابتدای ماه جاری در سطح معابر و تقاطع ها و میادین مهم و پر تردد پایتخت، کفی هایی در نقاط مختلف شهر تهران مستقر شده و از ابتدای هفته آینده با موتورهای متخلف به شدت برخورد می شود.

در این طرح با موتورسواران فاقد پلاک یا دارای پلاک مخدوش مطابق قانون برخورد شده و موتورسیکلت های آنها توسط پلیس راهور توقیف شده و به وسیله کفی ها به پارکینگ منتقل می شود و پس از انتقال موتورسیکلت به پارکینگ توسط کفی، برای فرد متخلف نیز پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی می شود.

تشدید برخورد با موتورسیکلت های پلاک مخدوش رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره موتورسیکلت های متخلف و تشدید برخورد با راکبان متخلف به همشهری می گوید: با توجه به اینکه تردد موتورسیکلت های فاقد پلاک، پلاک مخدوش و همچنین پلاک ناخوانا و استتار شده یکی از عوامل اصلی بروز تخلف هایی چون عبور از چراغ قرمز، حرکت در پیاده رو، ورود به معابر یکطرفه و.

بوده و همچنین به مباحثی چون سرقت، کیف قاپی و موارد امنیتی ارتباط مستقیم دارد، در طول یک سال و نیم گذشته برخورد با موتورسیکلت هایی که پلاک آنها قابل رویت و شناسایی نیست در قالب طرح و برنامه های جدید و مختلف با همکاری نیروی انتظامی آغاز شد و در این مدت جسته و گریخته ادامه داشت.

به گفته سردار محمدحسین حمیدی فقط در مناسبت های خاصی مانند اعیاد و عزاداری ها میزان برخوردها شدت و ضعف هایی داشته، اما هیچ وقت متوقف نشده است.

او می گوید: از اسفند سال گذشته و اوایل امسال تشدید برخورد با موتورسیکلت های فاقد پلاک و پلاک مخدوش در دستور کار و در رأس برنامه های همکاران ما در پلیس راهور قرار گرفته است و به طور متوسط روزانه 100موتورسیکلت اعمال قانون شده و با کفی به پارکینگ منتقل می شوند و فرد متخلف نیز مطابق قانون باید پاسخگوی مراجع قضایی باشد.

شیوع تردد موتورسیکلت های پلاک مخدوش سردار حمیدی دلیل تشدید برخورد با موتورسیکلت ها را افزایش و شیوع موتورسیکلت هایی اعلام می کند که پلاک آنها به دلایل مختلف ازجمله مخدوش و ناخوانا بودن قابل رویت و شناسایی نیست: زمانی که طرح موتوریار را شروع کردیم و جایگزین برخوردهای قبلی شد، بازهم موضوع اصلی این بود که اگر شخصی خودش همراهی می کرد و تمایل داشت در این طرح مشارکت داده می شد، اما اگر نمی خواست و اصرار بر ارتکاب تخلف داشت، مأموران ما موتورسیکلت را با کفی به پارکینگ منتقل می کردند.

البته به ندرت این اتفاق می افتاد و اغلب تمایل داشتند تا در طرح موتوریار مشارکت کنند و موتورسیکلت شان به پارکینگ منتقل نشود.

در آن مقطع تعداد موتورسیکلت هایی که به پارکینگ اعزام شدند بسیار محدود و تقریبا به تعداد انگشتان دست بود.

رییس پلیس راهور با بیان اینکه سال گذشته که در خلال تشدید برخورد با موتورسیکلت های متخلف، جرایم زیادی کشف و ضبط شد، می گوید: متوجه شدیم بسیاری از راکبان موتورسیکلت پلاک وسیله نقلیه را دستکاری کرده یا پوشانده اند یا برخی فاقد پلاک هستند که می تواند باعث بروز مشکلات و تخلف ها و آسیب های به مراتب بزرگ تری باشد و در نتیجه کفی ها بیشتر از قبل به کار گرفته شدند و این برخوردهای قانونی همچنان با همان شدت ادامه دارد تا در این زمینه به یک وضعیت با ثبات تری برسیم.

در واقع علت تشدید شدن استفاده از کفی ها که در گذشته جسته و گریخته مورد استفاده قرار می گرفت، این بود که شاهد شیوع تردد موتورسیکلت هایی بودیم که به دلایل مختلف ازجمله نداشتن پلاک و پلاک مخدوش و ناخوانا و نامشخص بودن اعداد پلاک، قابل شناسایی نبوده و جرایم متعددی از سوی این قبیل موتورسیکلت ها مشهود بود.

درخلال این طرح تعدادی موتورسیکلت سرقتی، سارق موتورسیکلت، کیف قاپ، موبایل قاپ و سارق شناسایی و دستگیرشده و تحویل مراجع قضایی شدند.

به عبارت دیگر این طرح تنها جنبه ترافیکی و حمل ونقلی نداشته و به لحاظ انتظامی و امنیتی هم دارای کارکرد و اهمیت است.

کاهش حوادث رییس پلیس راهور تهران در عین حال از کاهش آمار حوادث و سوانح مربوط به موتورسیکلت ها در سال1401 خبر می دهد و به همشهری می گوید: مجموع اقدامات پلیس راهور در زمینه برخورد با موتورسیکلت های متخلف به چند بخش تقسیم می شود.

یک بخش موتورسیکلت های سنگین است که بدون هیچ اغماضی حتی در تعطیلات با آنها برخورد می شود و تاکنون حدود 230دستگاه از این نوع موتورسیکلت ها توقیف شده و در پارکینگ است.

با توجه به اینکه موتورسیکلت های سنگین عمدتا قاچاق بوده و ارکان اصلی آن مخدوش است و فاقد سند و مدرک هستند، بعد از توقیف و انتقال به پارکینگ، در فرایند قضایی دوباره به دست مالک و راکب شان نمی رسند.

بخش دوم موتورهای سبک هستند که عمدتا شماره گذاری شده و مجوز شماره گذاری دارند.

در مورد موتورهای سبک یک مبحث کارها و طرح هایی مانند موتوریار، آموزش های میدانی و.

است که پلیس راهور انجام داد و منجر به اصلاح رفتار ترافیکی شد و آمارها و نتایج خوبی هم به دنبال داشت.

مورد بعدی هم طرح تشدید برخورد با متخلفان است.

درکنار اینها اصلاحات هندسی معابر با کمک و مشارکت مدیریت جدید شهرداری تهران، مانند آنچه در تونل امیرکبیر شاهد آن بودیم و همچنین ساماندهی محل پارک موتورسیکلت ها در محدوده های پر تردد مانند بازار بزرگ که همچنان درحال تکمیل این شبکه هستیم، باعث شده تا طبق آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی در 4ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته تصادفات فوتی موتورسیکلت ها حدود 4درصد، تصادفات جرحی موتورسیکلت ها حدود 9درصد و تصادفات خسارتی موتورسیکلت ها حدود 2درصد کاهش پیدا کند.

این موضوع نشان می دهد که کارها و طرح های اجرا شده تا به امروز مؤثر، مفید و تأثیرگذار بوده است.

تشکری هاشمی: شورای ترافیک شهر تهران تصمیم گیری می کند سیدجعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران موضوع موتورسیکلت ها را یکی از مباحث مهم و جدی شهر تهران می داند که لازم است درمورد آن تصمیمات آنی و کلیدی گرفته شود: هرچه اقتصاد ما با مشکلات بیشتری مواجه می شود و هرچه سفره خانوارها کوچک تر می شود، روی آوردن و استقبال مردم از وسایل نقلیه ارزان قیمت تر مانند موتورسیکلت هم افزایش پیدا می کند.

علاوه براین در سال ها و دهه های گذشته، سیاست های اشتباهی در مورد محدوده مرکزی شهر اعمال و اجرا شده است که باعث شده تا میل استفاده از موتورسیکلت درمیان مردم بیشتر شود.

در رابطه با موتورسیکلت ها دستگاه های متعددی مسئول و متولی هستند.

پلیس، وزارت صنایع و شهرداری هرکدام نقش و سهم خودشان را دارند.

به عنوان مثال سیاست های شهرداری در بحث محدوده های کنترل طرح ترافیک و مرکز شهر سیاست هایی نبوده که بتواند مشکل موتورسیکلت ها را کاهش دهد و کنترل کند.

تمام این عوامل دست به دست هم داده تا استفاده از موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه ارزان و اقتصادی که می تواند در همه جا تردد داشته باشد و لازم نیست هیچ قانونی را رعایت کند مورد استقبال عموم مردم قرار بگیرد.

او با اشاره به اینکه این موضوع باید در شورای ترافیک شهر تهران که وزارت کشور، پلیس، شهرداری و نماینده شورای اسلامی شهر تهران در آن حضور دارند، به عنوان یک موضوع مهم و جدی مطرح شود، می افزاید: اینگونه می توان برای قانونمند کردن تردد، محدود کردن و چگونگی جایگزینی موتورسیکلت ها تصمیمات آنی و کلیدی گرفت.

مهم ترین موضوعی که اکنون باید مورد توجه قرار بگیرد موتورسیکلت های کاربراتوری هستند که هم آلودگی و مخاطرات زیادی دارند و هم بزه های زیادی از طریق آنها اتفاق می افتد.

اگر موتورسیکلت های کاربراتوری به موتورسیکلت های برقی تبدیل شوند، بسیاری از این مشکلات مرتفع خواهد شد.

شهرداری تهران و شورای شهر شاید بتوانند بخشی از موضوعات مربوط به موتورسیکلت ها را پوشش دهند، اما این موضوع نیازمند بحث و بررسی و تصمیم گیری در شورای ترافیک است و می تواند یکی از دستور جلسات این شورا در جلسات آینده باشد.

به عنوان یک موضوع جدی، در کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر هم چندین جلسه روی مباحث مربوط به موتورسیکلت ها کار کرده ایم و امیدواریم در کنار شورای ترافیک بتوانیم راه حل ها و راهکارهای مناسبی برای این موضوع پیشنهاد و ارائه دهیم.

آمار تصادفات موتورسیکلت ها سال1400: 47درصد فوتی از کل 64درصد جرحی از کل سال1401: 43درصد فوتی از کل 63درصد جرحی از کل
کلید واژه ها: موتور - موتورسیکلت - پلاک مخدوش - پلاک - رییس پلیس راهور تهران - هایی - پلیس راهور تهران - رییس پلیس راهور - استفاده - مشکلات اقتصادی - برخورد - وسیله نقلیه - موتور سیکلت - تشدید - پلیس راهور - کلاه کاسکت - فرهنگسازی - رییس پلیس - پلیس - فاقد - پیاده رو - اقتصادی - شهرداری - خودروها - واقعیت - مشکلات - همشهری - تهران - آسایش - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 10 مهر 1401

پیش بینی وزش باد شدید / این استان ها بارانی می شوند

جزییات جمع آوری مدارس کانکسی و سنگی/ 81 درصد مدارس کشور ایمن شدند

اوقات شرعی گرگان؛ 10مهر

چند درصد دانش آموزان واکسن کرونا تزریق کرده اند؟

4.5 میلیون ویزیت زائرین اربعین توسط هلال احمر

سرانه فضای آموزشی قم پایین تر از میانگین کشور است

تسهیل زیارت برای سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت

نشست همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش متمرکز مازندران برگزار شد

هواشناسی فردا/باران در ارتفاعات تهران

استخدام رییس حسابداری و کارمند حسابداری در آذربایجان شرقی

تاریخچه ورود اتوبوس به تهران و ساخت ترمینال جنوب

استخدام مربی مهد کودک دو زبانه در فریماه کیدزسنتر در اهواز

تنبیه بدنی شدید دانش آموز توسط معلم

کیفیت بخشی به فعالیت های تربیتی مدارس با اجرای طرح امین

تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه فردا یکشنبه 10 مهر

مدارس زاهدان و میرجاوه به دلایل امنیتی تعطیل شدند!

استخدام فروشنده مواد غذایی در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

بررسی مشکلات دانشگاه های خراسان جنوبی با حضور استاندار

سرمای بی سابقه در استان تهران | چند روز آینده هوای تهران سردتر میشود

روایت تصویری صداوسیما از نقاط مختلف شهر تهران و ترافیک در برخی مناطق

افتتاح یک واحد آموزشی با مشارکت خیرین در دلگان

استخدام نیروی خدماتی و نظافتچی در موسسه آموزشی تهران پایتخت در تهران

هشدار زرد هواشناسی خراسان جنوبی/احتمال یخبندان

تاریخچه ورود اتوبوس به تهران و ساخت ترمینال جنوب

انتظار افزایش دما در برخی شهرهای کشور طی روزهای آینده

شرایط دریافت گواهینامه ناشنوایان و ممنوعیت های رانندگی در کشور

استخدام منشی در دیوار املاک در پردیس

سهولت جذب گردشگران در اماکن باستانی

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران

هر چیزی که میخوای درباره مالزی بدونی رو اینجا پیدا میکنی

مدارس این استان تعطیل شد

رزرو هتل آرتا قشم | امکانات هتل آرتا قشم

تعطیلی مدارس یکشنبه 10 مهر | مدارس این استان ها روز یکشنبه تعطیل شد

مدارس زاهدان و میرجاوه فردا تعطیل است

توزیع 200 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان مازندرانی

اجرای 286 وقف جدید در مازندران به گفته حیدری 99 درصد موقوفات مازندران مقید به مکان است؛ 286 وقف جدید داریم که بزرگ ترین پروژه احداث یتیم خانه در شهرستان نور است.

ترافیک سنگین در خیابان های یاسوج با بازگشایی مدارس

ارتقای ایمنی در حوزه مدیریت پسماند

تسهیل زیارت برای سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت

سیل و بی مدرسه شدن 3 میلیون کودک در پاکستان

مدارس کدام شهرها فردا یکشنبه 10 مهر تعطیل شد؟

مدارس 4 شهرستان سیستان و بلوچستان فردا تعطیل است

مدارس 4 شهرستان سیستان و بلوچستان فردا تعطیل است

مدارس زاهدان فردا یکشنبه به دلایل امنیتی تعطیل شد

مدارس 2 شهرستان استان سیستان و بلوچستان 10 مهر غیرحضوری است

افزایش دما در برخی شهر ها از 11 مهر

شهر کوالالامپور مالزی زیباترین شهر کشور مالزی

مدارس زاهدان و میرجاوه یکشنبه (10 مهر 1401) تعطیل است

مدارس زاهدان فردا یکشنبه در همه مقاطع تعطیل است

ارزیابی رتبه بندی معلمان چگونه انجام می شود؟

تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه فردا یکشنبه 10 مهر

مدارس کدام شهرها فردا یکشنبه 9 مهر تعطیل شد؟

سرما بی سابقه در استان تهران | چند روز آتی هوای تهران سردتر میشود

ارتقای ایمنی در حوزه مدیریت پسمانده شهرداری قم

یکشنبه؛ تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه به دلایل امنیتی

ببینید | اینجا تهران است؛ تازه ترین تخریب ها در ناآرامی های امروز

تصاویر تازه ترین تخریب ها در تهران در اغتشاشات

تامین سرویس برای دانش آموزان دغدغه والدین یزدی

هیاهوی بچه ها و بوی مدرسه بعد از دوسال تعطیلی وآموزش مجازی

آغاز ساخت بیش از 10 هزار واحد مسکونی در تهران

ادامه فعالیت غیرحضوری مدارس دربرخی شهرهای سیستان وبلوچستان

توسعه زیرساخت های گردشگری استان سمنان

ترافیک سنگین در جاده تهران - کرج

دعا های بی بی

تنبیه بدنی وحشتناک دانش آموز همدانی توسط معلم جغرافیا | دانش آموز بیچاره از هوش رفت!

کولیوند: رفع مشکلات امدادگران اولویت فعلی هلال احمر است

باد و باران در غالب نقاط کشور

انتصاب مهم زاکانی در شهرداری تهران | زاکانی: حمل و نقل پایتخت 300 هزار میلیارد تومان پول لازم دارد | ماموریت تازه معاون حمل و نقل عمومی چیست؟

فعالیت یک مرکز روزانه سالمند در ایلام

ابرناکی و وزش باد در لرستان

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش بینی بارش پراکنده در پایتخت

حضور دانش آموزان در مدارس بعد از مدت ها فضای مدرسه را عوض کرده است

اتمام مرمت بقعه امامزاده حسین (ع) قزوین تا پایان سال جاری

آموزش حضوی دانشگاهها ومراکز آموزش عالی در کرمان

استخدام تکنسین برق و الکترونیک و کارشناس IT در شرکت شیشه لیا در قزوین

بازدید بیش از 89 هزار نفر از موزه ها و اماکن تاریخی کشور در 8 مهر

همکاری 20 هزار طلبه در مدارس کشور در سال تحصیلی جدید

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با حکم زاکانی

شرایط دریافت گواهینامه ناشنوایان و ممنوعیت های رانندگی

تهران خنک می شود

سرانجام وام اربعین چه شد؟

حال وهوای مدارس حضوری کرمان مانند قبل از کرونا

همه چیز درمورد چشمه های آبگرم رامسر

توزیع بسته های مهر تحصیلی در لرستان

همایش طرح جامع «صفای دل» برگزار می شود

ارائه خدمات به سالمندان در 15 مرکز روزانه توانبخشی مازندران

خط گردشگری آبی آبادان و خرمشهر در آستانه فعال شدن

آغاز ساخت بیش از 10 هزار واحد مسکونی در تهران

ثبت نزدیکترین منظره از قمر یخی مشتری

آغاز سال تحصیلی در 800 مدرسه مشهد؛ امروز

وزش باد و گردو غبار محلی در آبادان و خرمشهر

نظارت محیط زیست یزد بر واردات ضایعات کاغذ و مقوا

اهدای مدال های قهرمان پرورش اندام جهان به موزه آستان قدس رضوی

پیش نویس مجوز راه اندازی مدارس قرآن حفظ محور تهیه شد

منابع مطالعه دروس عمومی و تخصصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

منابع مطالعه برای دروس عمومی آزمون های استخدامی

معرفی مدیرکل جدید ثبت احوال آذربایجانغربی

آیین تکریم و معارفه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود