مطالب مرتبط:
عدالت تربیتی؛ پررنگ ترین و حیاتی ترین محور عدالت اجتماعی
برنامه ها و اقدامات ستاد امر به معروف: راه اندازی مرکز ملی کیفیت فرهنگی / تفکیک جنسیتی در ادارات/ تفکیک لباس منزل و بیرون در فروشگاه ها/ لزوم پوشش اسلامی برای کارمندان زن در عکس پروفایل شبکه های اجتماعی/ استانداردسازی پوشش زنان و مردان/ تولید نرم افزار نظارت بر رفتار مردم
کارگاه آشنایی با الگو های ایرانی-اسلامی در جهرم
مرور عملکرد ورزشکاران ایرانی در مسابقات کشورهای اسلامی
تبدیل قم به قطب پوشاک ایرانی اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 11:072022-08-15سياسي

نظریه عدالت اجتماعی در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت


عدالت شاخص حکومت اسلامی است و هیچ ملاحظه ای نمی تواند عدالت را تحت الشعاع قرار دهد، اما با وجود تاکیدات مذکور، در مقام عمل و در تحقق عدالت اجتماعی در جامعه با مشکلاتی مواجه هستیم.

- پس از شناسایی پرسش های اساسی، باید به سراغ نظرات اندیشمندان شاخص در این زمینه رفت.

از گذشته تا کنون، تعاریف بسیاری از مفهوم عدالت توسط اندیشمندان غربی و اسلامی ارائه شده است که می توان برای رسیدن به شاخص های مشخص، آراء و بنیان های اندیشه ای چهار تن از متفکران بزرگ معاصر یعنی امام خمینی ، شهید صدر ، شهید مطهری و شهید بهشتی در باب عدالت اجتماعی را بررسی کرده و سپس بر اساس این شاخص ها به بررسی علل این چالش ها و نیز ارائه راهبردهای پیشنهادی برای مقابله با آنها پرداخت.

    برای رسیدن به گزاره های علمی و تجربی درباره موانع تحقق عدالت اجتماعی، مطالعه و تحلیل مضمون روشمند مصاحبه ها و آثار دست اول این متفکران و آثاری که درباره آنها نگاشته شده ضروری است.

در نهایت، یافته ها و نتایج به دست آمده از فرایند مزبور حاکی از این است که برای رسیدن به عدالت اجتماعی باید یک سازکار روشن داشته باشیم.

    علاوه بر این در این آثار بر مسائلی چون اصلاح ساختاری و کارگزاری، قطع رانت و اصلاح نگرش گفتمانی به عنوان سازکارهای تحقق عدالت اجتماعی تاکید شده که در این میان اصلاح سا


برچسب ها:
آخرین اخبار سرویس:

نظریه عدالت اجتماعی در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت

نظریه عدالت اجتماعی در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت