موضوعات داغ: - ميليون توماني - سه بازيكن پرسپوليس - دانشگاه شريف - بازي هاي دوستانه - مناطق مركزي - بازيكن پرسپوليس - جهاد سازندگي - ارژنگ اميرفضلي - پرداخت معوقات - تامين اجتماعي - قاوار - روستاي كوشك - بازي دوستانه استقلال - سردار سپهر - شيرينك - شكلات تلخ - روز ملي دختران - سليمان سويلو - هتل حيات شرق مشهد - مقدماتي جام جهاني 2022 در آسيا - سپاه نينوا استان گلستان - كوتوله سفيد - رييس سازمان نظام مهندسي تهران

مطالب مرتبط:
روایت باغ هایی که حالا از آنها فقط یک گودی مانده | خطر ریزش ساختمان های اطراف
مقصر ریزش ساختمان متروپل چه کسی بود؟
پایش 8 ساختمان ناایمن و پرخطر در منطقه 15
استخدام کارمند فروش و کمک انباردار در شرکت ظریف پلیمر سپاهان در اصفهان
استخدام کمک انباردار در شرکت ظریف پلیمر سپاهان در اصفهان
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 08:072022-08-15اجتماعي

روایتی از ساختمان های ناایمن در اصفهان/ خطر در ریزش کمین برخی پاساژها و ساختمان های نوساز و بلند مرتبه


مشکل ناایمن بودن ساختمان ها در برابر حوادث موضوعی است که در سال های اخیر در کشور پر رنگ و برای رفع خطر و اصلاح آن کمیته هایی با دستگاه های مختلف تشکیل شده ، - تعدادی از آنها شناسایی شده که در پیچ و خم مشکلات، اقدام برای رفع خطر و ایمن سازی مانده اند.

، مجتمع سازی در شهرهای بزرگ، امری است که با کالبد و ساختار شهرهای بزرگ گره خورده و ساخت و نگهداری از این بناها در کنار ایجاد زیرساخت های شهری از چالش های شهرهای بزرگی مانند کلان شهر اصفهان است.

قابل دور زدن بودن سیستم اداری و نظارتی در ساخت و سازهای جدید به علت عدم شفافیت قانون و کهنسال بودن برخی ساختمان های ناایمن باعث شدند که در اصفهان بناهای مرتفع و مجتمع هایی باشند که در برابر آتش سوزی، زلزله، فرونشست و فروریزش ناایمن باشند.

طبق بررسی های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان حدود 328 ساختمان ناایمن در این شهر است که بخش عمده آن را مجموعه های تجاری، اداری و حتی هتل ها تشکیل می دهند بنا به دستورالعمل وزیر کشور باید ضمن شناخت این ساختمان ها، نسبت به رفع خطر از آن ها اقدام عاجل صورت گیرد.

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه آتش نشانی اصفهان پیگیر ساختمان های ناایمن است، اظهار داشت: حادثه ای که در آبادان برای ساختمان متروپل اتفاق افتاد، با حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو کاملا متفاوت است.

یکی از این ساختمان های نوساز و یکی ساختمان قدیمی است و نحوه برخورد با آن ها و ارگان هایی که برای تصمیم گیری نهایی دخیل هستند، متفاوت است.

در صورتی که ضوابط قانونی تغییر کاربری ساختمان ها رعایت نشود، خطرآفرین استسر آتشیار مسعود عنایت زاده افزود: ساختمان پلاسکو ساختمان قدیمی سازی بود که تغییر کاربری داده بود و تغییر کاربری شرایط خاص خود را دارد.

این اتفاق در شهر ما نیز زیاد اتفاق می افتد، مخصوصا برای مراکز پزشکی که منازل و ساختمان ها را تبدیل به مطب و مجتمع پزشکی می کنند؛ اگر ضوابط در این ساختمان ها رعایت نشود، حادثه ای که برای بیمارستان سینا اطهر تهران اتفاق افتاد، برای اصفهان نیز دور از ذهن نیست.

وی بیان کرد: طبق دستور دادستان، این مراکز موظف به استعلام از آتش نشانی هستند تا با تغییر کاربری تطبیق داده شوند.

اینکه آیا بتوانند تغییر کاربری بدهند یا نه اهمیت دارد.

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با انتقاد از ماده 100 تصریح کرد: در اماکنی مانند بیمارستان که شب خواب است و بیمار بستری دارد، نیاز به دو دستگاه راه پله و آسانسور تخت و ویلچر بر دارد، اما گاهی منزل مسکونی 4 طبقه را تبدیل به مرکز پزشکی می کنند و قاضی از ما برای کاهش خطر راهکار می خواهد.

وی با اشاره به مشکلات پاساژهای قدیمی در اصفهان اضافه کرد: رفع خطر از این پاساژها به سادگی نیست.

بسیاری از این پاساژها بازدید صورت گرفته و بسیاری می پذیرند که باید رفع خطر و اصلاحات صورت گیرد، اما مشکلات دیگری دارند که تا در مرحله اجرا قرار می گیرد، کار متوقف می شود.

چون اگر بخواهیم دستگاه اطفا حریق یا دستگاه راه پله دیگر تعبیه کنیم، هزینه سرسام آوی دارد.

از مشکلات دیگر این است که مالکان پاساژ ممکن است در خارج کشور زندگی می کنند و مستاجران مغازه ها، زیر بار این هزینه و اقدام نمی روند که به حق هم است.

در این موارد مراجع قضایی باید ورود پیدا کند و دستوری صادر کند تا کار نهایی شود.

عنایت زاده با بیان اینکه اکنون شهرداری در بخش های مختلف مسئولیت اخطار را به عهده گرفته است،گفت: کار اخطار و تعیین تکلیف به عهده وزارت راه و شهرسازی است و اکنون شهرداری تنها مانده است.

تکلیف قانونی سازمان برنامه و بودجه در اختصاص اعتبار به بخش پایش و هشدار ساختمان های ناایمنمعاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به شناسایی ساختمان های ناایمن اظهار داشت: ما اکنون با دو نوع ساختمان درگیریم؛ یکی ساختمان های قدیمی و یکی ساختمان های نوساز و بلند مرتبه ناایمن.

کارگروهی با 10 تا 13 عضو برای شناسایی ساختمان های ناایمن تشکیل شده که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری رییس این کارگروه و مدیرکل راه و شهرسازی دبیر این کارگروه هستند و سایر اعضا شامل دادستان، رییس برنامه و بودجه، نظام مهندسی، بنیاد مسکن، مدیرکل بحران هستند که به فراخور موضوعی به این کارگروه کمک می کنند.

امیر زاغیان افزود: 328 ساختمان شناسایی شده توسط شهرداری نیز در قالب چنین کارگروهی در گذشته شناسایی شده و به کار خود در سه حوزه معاونت مسکن و ساختمان، مقاومت ملی، مدیریت بحران و مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ادامه می دهند.

از بعد از حادثه پلاسکو این کارگروه فعالیت خود را به صورت منسجم آغاز و این تعداد ساختمان ناایمن را شناسایی کرد.

وی بیان کرد: منطبق کردن این ساختمان ها با ضوابط بحث خاص خود را دارد، البته در قانون و مقررات پیش بینی شده چه مالک و چه مستاجر در قالب بهره بردار مطابق مبحث 22 مقررات ملی ساختمان موظف است این ساختمان ها را با شرایط استاندارد انطباق بدهد و ارگان و نهادی که باید به آن ها اخطار تخلیه یا رسیدگی بدهد و بازوی اجرایی هر شهری است، شهرداری است.

این کارگروه صرفا وظیفه شناسایی دارد و قوه اجرایی برای این کار ندارد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان تصریح کرد: عدول از اصول فنی و شهرسازی و بهداشتی مغایر با پروانه ساختمان و نقشه های ضمیمه پروانه، تشکیل پرونده تخلفات ساختمانی برای کمیسیون ماده 100 به عنوان یکی از شاخص های شناسایی ساختمان های ناایمن مدنظر است.

وی ادامه داد: کل ماجرا در مورد ساختمان های ناایمن به دو موضوع ارزیابی و تشخیص و موضوع اقدام و فرایند اجرا و ضابط قضایی خلاصه می شود.

مرحله اول آن یعنی شناسایی و احصای ساختمان ها، لیست و مکاتبات لازم صورت گرفته است.

اما تذکرات لازم که در بازدیدهای چند سال پیش به شهرداری برای ساختمان های ناایمن و برای مثال یکی از پاساژهای چهارباغ صورت گرفته، اتفاقی نیفتاده و تذکرات را رعایت نکرده است.

زاغیان تصریح کرد: براساس بند "ز" ماده 14 قانون مرکز تحقیقات راه و شهرسازی وظیفه ارزیابی ایمنی و .

را بر عهده دارد.

این بخش نامه از سوی وزارت کشور کامل است و در ماده آن16 سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرده تا اعتبارات مربوط به بخش پایش و هشدار نیز تامین کند.

پس دبیری این کارگروه با راه و شهرسازی است و اعتبارات هم باید از محل اعتبارات ماده 16 تامین کند و در نهایت در حوزه اجرا با حوزه شهرداری است که از ظرفیت سازمان آتش نشانی نیز بهره گرفته شود.

رییس اداره گشت فنی ساختمان حوزه معاونت و شهرسازی شهرداری اصفهان در پاسخ به این سوال که چه نهادی متولی ابلاغ نهایی و رسیدگی به رفع تخلف و اصلاح ساختمان های ناایمن است، اظهار داشت: قانون تمام تکالیف را مشخص کرده است و براساس بند" ز"ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور، به صراحت اعلام کرده است که ارزیابی ایمنی ساختمان های بلند مرتبه در کلان شهرها در برابر آتش سوزی، زلزله، فرونشست و فروریزش با راه و شهرسازی است.

وی افزود: وزیر کشور در تاریخ 7 خرداد ماه سال جاری روند را نیز اعلام کرده است.

براساس ارزیابی که صورت می گیرد، شهرداری موارد و زمینه های ناایمن بودن ساختمان را احصا می کند و با مهلت مقرر به مالکان، متصرفان و دست اندرکاران ساختمان ابلاغ رفع خطر دهد.

در صورت عدم رفع خطر، موارد را باید به مراجع قضایی ابلاغ کند.

موسوی زاده بیان کرد: با توجه به اینکه ارزیابی ها از سال 95 و با کارگروه تشکیل شده در شهرداری تشکیل داد، شهرداری نیز این ساختمان ها را توسط مناطق بررسی و حدود 300 ساختمان احصا شد.

در بازدید دوم که اکنون در حال انجام است، دیده شده که مالکان به این ابلاغ ها توجه نکردند و اقدامی صورت نداده اند، چون بیشتر آن ها هزینه بر است.

رییس اداره گشت فنی ساختمان حوزه معاونت و شهرسازی شهرداری اصفهان بیان کرد: جلساتی با دادگستری، فرمانداری و استانداری برگزار شده و قرار شد ابلاغ های جدید زده شود، ولی باتوجه به اینکه در بند "ز" ارزیابی را به عهده راه و شهرسازی گذاشته، باید این ارزیابی توسط راه و شهرسازی به شهرداری ابلاغ شود و ما آن را به مراجع قضایی ابلاغ کنیم.

مرجع قضایی باید وارد حکم شود و در صورت صدور حکم، شهرداری اقدام کند.

وی تصریح کرد: آمار ساختمان های ناایمن حاصل زحمت سه سال کارشناسان است که با جلسات با فرمانداری و دادستانی، مقرر شد برای دوره تکمیلی بررسی مجدد صورت گیرد.

البته چون این بررسی نیز مدت زمانی را می طلبد، قرار شد که اولویت بندی انجام شود.

اکنون این اولویت بندی در حال انجام است و به شهرداری مناطق اعلام می شود که مهلت تعیین شده را اعلام کنند و بعد از مهلت تعیین شده، اگر اقدام صورت ندهند، به مرجع قضایی معرفی شوند تا وارد حکم شود.

مرجع قضایی نیز طبیعتا مدارک و مستندات قانونی را برای ورود به حکم نیاز دارد.

انتهای پیام/163/
کلید واژه ها: ساختمان های ناایمن - ساخت - ساختمان - ایمن - آتش نشانی و خدمات ایمنی - اصفهان - زیرساخت های شهری - سازمان آتش نشانی - بزرگ - برابر - عدم شفافیت - شهر اصفهان - آتش نشانی - ایمن سازی - سازی - ریزش - مشکل - هایی - کلان شهر - فرونشست - شناسایی - نگهداری - زیرساخت - دستگاه - کهنسال - شفافیت - سازمان - ساختار - نظارتی - اداری

آخرین اخبار سرویس:
تشییع پیکر «شهید گمنام» در شهداد کرمان

تفریحات جذاب سواحل وارنا!!

چالش صدور دیرهنگام احکام بازنشستگی فرهنگیان + آخرین اخبار از همسانسازی حقوق بازنشستگان کشوری

اخذ 15 سند برای زمین های وقفی در بابلسر و فریدونکنار

افزایش کیفیت هوای تهران

ارائه خدمات بهزیستی بوشهر به 3000 ناشنوا و کم شنوا

شکوه عزاداری در تکیه 150ساله سنگان

برگزاری 200 عنوان برنامه در دهه وقف در گلستان

ورود بیش از 283 هزار زائر پیاده امام رضا(ع) به مشهد

اینجا بهشت عاشقان است/ حال و هوای مشهد در شب شهادت امام رضا(ع)

اینجا بهشت عاشقان است/ حال و هوای مشهد در شب شهادت امام رضا(ع)

عکس | رمزگشایی از معمای چشم گربه ای که در آسمان است

تکمیل جداکننده های بزرگراه شهید یاسینی

اهدای بسته های نوشت افزار بین دانش آموزان املشی

خادمان قزوینی پای کار زائران در مشهد

استخدام طراح و گرافیست و حسابدار در پشمک حاج عبدالله در آذربایجان شرقی

فردو روستایی که به شهدایش شهره است

ارائه خدمات درمانی رایگان به 9 هزار زائر در دارالشفای امام (ع)

بهسازی و ایمن سازی معابر سنندج

خانه های صلواتی مشهدی ها در دهه آخر صفر

استخدام سرپرست کارگاه در شیرینی سنتی رضا در قزوین

افزوده شدن 50اتوبوس برای جابجایی زائران حرم مطهر رضوی

حرم مطهر اخت الرضا سوگوارامام رئوف

اینجا بهشت عاشقان است/ حال و هوای مشهد در آستانه شهادت امام رضا(ع)

افزوده شدن 50اتوبوس برای جابجایی زائران حرم رضوی

اختصاص 80 درصد اتوبوس های برون شهری کشور به بازگشت زائران رضوی

فرهنگیان بازنشسته چگونه از مزایای رتبه بندی معلمان استفاده کنند؟

هشدار زرد هواشناسی برای استان تهران

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

­ صدور هشدار زرد هواشناسی برای استان تهران

آخرین خبر از ثبت مدارک در سامانه رتبه بندی معلمان

هوای مازندران از فردا صاف تا نیمه ابری

تجلیل از سربازان متاهل نیرو های مسلح استان یزد

ارائه خدمات جاده ای به مسافران در سرخه

رنگ آمیزی مدارس پایتخت با کمک دانش آموزان

پیش بینی وزش باد شدید و گرد و خاک برای اصفهان

کاروان های پیاده روی مشهد در شهرستان نیشابور (پیک نیمروزی 1401/07/04)

بالاخره احکام فرهنگیان صادر شد

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد (4 مهرماه 1401)

برگزاری کارگاه های آموزش نویسندگی در کتابخانه های عمومی لرستان

روایتی از نقش رزمندگان فارس در دوران دفاع مقدس

گردهمایی کشاورزان لوبیاکار لرستان در شهرستان ازنا

جذب 30هزار دانش آموز در مدارس سمپاد کشور

سنگرسازان بی سنگر یادواره ای به یاد شهدای دفاع مقدس

توزیع 1000بسته ملزومات تحصیل بین دانش آموزان نیازمند

اخبار 14 شبکه خبر، 4 مهر 1401

پرداخت مستمری و تسهیلات به خانواده های همدانی دارای فرزند سه قلو

اجرای طرح مهر تحصیلی واقفان و توزیع 150 بسته آموزشی در خوی

مطالعه ایجاد پوشش گیاهی در مناطق بیابانی دشت قزوین

بازنشستگان بخوانند | مزایای رتبه بندی برای معلمان بازنشسته

زائران پیاده شمس الشموس

شروع بارش باران از آبان ماه

احتمال برخاستن گرد و خاک محلی در آبادان و خرمشهر

زائران کوچک امام رضا(ع) میهمان موکب های نوجوانان شدند

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل

شرایط بازنشستگان برای استفاده از رتبه بندی معلمان

معلمان بازنشسته چطور از مزایای رتبه بندی استفاده کنند؟

‍ 11 هزار بی خانمان از منطقه یک به مددسراها منتقل شدند

رنگ آمیزی تمامی معابر منطقه 22

اسکان 92 هزار نفر در اقامتگاه های آموزش و پرورش اصفهان

فراخوان اولویت های پژوهشی سال 1401 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام شد

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

اثاث کشی تخصصی با بسته بندی با باربری سپند بار

نحوه جبران کمبود معلم در آموزش و پرورش مشخص شد

صدور 40 هزار سند تک برگی در همدان

استخدام کارآموز داروخانه در یک داروخانه معتبر در آذربایجان شرقی

وزش باد شدید و گرد و خاک در استان تهران از فردا

نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

بارش های پاییزی در اصفهان از اواسط آذرماه آغاز می شود

اعلام نتایج کنکور کاردانی به کارشناسی

جاذبه های شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی

هشدار درباره ورود گرد وخاک به تهران

ترافیک در جاده کرج-چالوس

اعلام اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی

محور های کندوان و هراز یک طرفه شدند

هوای گیلان تا 8 درجه گرم می شود

زارعی: سامانه رتبه بندی معلمان در حال حاضر فعال است/ آغاز دوره آموزشی 530 ارزیاب رتبه بندی 4 استان جنوب کشور

انتقال گرد و خاک از استان های همجوار به تهران

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

هشدار مدیریت بحران برای وقوع باد شدید و گرد و خاک در استان تهران

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی

بارش پراکنده در شمال کشور

چرا هوای تهران آلوده شد؟

صدور سند تک برگی برای 50 هکتار از اراضی موقوفه در رودان

لغو محدودیت ترافیکی در محورهای مرزی خوزستان

محل تجمع کارتن خواب های شمال تهران | انتقال آنها به گرمخانه ازگل

معلمان بازنشسته چطور از مزایای رتبه بندی استفاده کنند؟

توزیع 2 هزار بسته نوشت افزار درمناطق محروم سیستان و بلوچستان

استخدام پذیرشگر و ماما در مرکز درمان ناباروری امین پرورش در تهران

استخدام حسابدار در مرکز درمان ناباروری امین پرورش در تهران

استخدام پذیرشگر، حسابدار و ماما در مرکز درمان ناباروری امین پرورش در تهران

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1401

خبر مهم برای معلمان/اعلام نحوه محاسبه مستمری بازنشستگی فرهنگیان/مزایای رتبه بندی برای کدام بازنشستگان لحاظ می شود؟

فراخوان اولویت های پژوهشی سال 1401 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام شد.

استخدام شرکت نیروگاه صبا دهلران

فرماندار شیراز: در ناآرامی های اخیر بنرها و سطل زباله ها را از سر راه جمع کرده بودیم/ از شب اول بلافاصله مترو را تعطیل کردیم؛ زیرا می توانست مخفیگاه آشوبگران شود/ با وجود کم بودن نا آرامی ها، دو شهید دادیم

بازدید رایگان از موزه بندرعباس برای اساتید و دانشجویان

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1401

روایتی از ساختمان های ناایمن در اصفهان/ خطر در ریزش کمین برخی پاساژها و ساختمان های نوساز و بلند مرتبه

روایتی از ساختمان های ناایمن در اصفهان/ خطر در ریزش کمین برخی پاساژها و ساختمان های نوساز و بلند مرتبه