موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - آژانس بين المللي انرژي اتمي - آژانس بين المللي انرژي - فرآورده هاي لبني - آژانس بين المللي - رييس سازمان - اقليم كردستان - سلام فرمانده - تجمع اعتراضي - حفاران غيرمجاز - استون هنج - خانزاده - سفر ايمن - سنگكي - پژوهشكده مطالعات فناوري - رييس اداره قرآن - گريت بيل - نمايشگاه بهاره - تالار مشاهير ليگ برتر انگليس - آگهي دولتي - طرز خوابيدن - فرماندار ساوجبلاغ

مطالب مرتبط:
خط رسانه ای ضدانقلاب در ماجرای سلمان رشدی/ آیا هر توهینی منجر به حکم سب النبی می شود؟
داور چهارم از دست ساپینتو ذله شد!/ مربی پرتغالی عصبانی اما قابل مهار بود
داور چهارم از دست ساپینتو ذله شد!/ مربی پرتغالی عصبانی اما قابل مهار بود
چرا طرفداران رضاپهلوی به هوشنگ ابتهاج حمله کردند؟
سخنان جنجالی فاطمه معتمدآریا درباره سینمای ایران!
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 13:172022-08-13سياسي

چرا ضدانقلاب از معتمدآریا عصبانی است؟


طی روزهای اخیر ویدئویی از معتمدآریا منتشر شده است که به جریان شناسی سینما طی دهه های اخیر پرداخته است.

بازنشر اظهارات معتمدآریا، سبب خشم سلطنت طلبان و دشمنان قسم خورده سینما و هویت ایران شده است.

- سینمای ایران از بدو پیدایش خود تا امروز، روند پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته است.

در دوره پیش از انقلاب که یک دوقطبی شگرف میان نسل نواندیش آن سالیان و سینمای جریان غالب را تجربه کرد و در سال های پس از انقلاب نیز طی دوره های مدیریتی مختلف، موردسنجش آزمون و خطاهای بزرگی قرار گرفت که حیات این سینما را که در جهان با مختصات خاص خود می شناختند با چالش هایی مواجه کرد.

  سینمای ایران که بیش از صدسال از عمر آن می گذرد، این روزها با واکنش های مختلفی در داخل و خارج از کشور مواجه است.

عده ای عصر کنونی را یکی از طلایی ترین ادوار حیات سینمای ملی می دانند که طی آن، سینماگران کشورمان موفق می شوند هم تراز با بزرگ ترین فیلمسازان جهان، به فتح جوایز کوچک و بزرگ جهانی برسند و از دیگرسو، عده ای، به این افتخارات به چشم یک امتیاز بزرگ نگاه نکرده و با مشکلات ریز و درشتی که سینماگران و مخاطبان آنها با آن دست و پنجه نرم می کنند، به این حقیقت اعتراف می کنند که جریان کنونی نمی تواند فرجام یک سینمای 122 ساله باشد.

  به هرجهت، سینمای ایران، در هر روزی که بر عمرش اضافه می شود، دچار مشکلات پیدا و پنهانی می شود که اجازه نمی دهد تا آن وحدت زیربنایی میان سه ضلع هنرمندان، مخاطبان و مدیران، شکلی آرمان خواهانه به خود گرفته و همواره مساله یا مسائلی، مانع این وحدت و استقبال حداکثری از طرح ها و اتفاقات مهم سینمایی می شود.

  فاطمه معتمدآریا چه گفت؟ فاطمه معتمدآریا، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران، این روزها در آستانه ورود به پنجمین دهه فعالیت حرفه ای خود است؛ بازیگری که در تمامی این سال ها، واکنش های مختلفی را از نگاه های هنری و سیاسی رایج در کشور دیده و با توجه به اینکه یکی از معتبرترین بازیگران زن سینمای ملی در تمامی این سالیان بوده و تجربه حضور در پروژه هایی با خط فکری متفاوت را در کارنامه دارد، یکی از بهترین گزینه ها برای تحلیل سینمای پس از انقلاب کشورمان است.

  طی روزهای اخیر ویدئویی از معتمدآریا منتشر شده است که به جریان شناسی سینما طی دهه های اخیر پرداخته و در گفت وگویی، متذکر شده: در سال های پس از انقلاب، سه عامل کلیدی فیلمنامه یعنی سکس، خشونت و الکل از آنها حذف شد که موجبات افتخار و رشد سینمای ایران پدید آمد.

سه عاملی که در تمام جهان معیار اصلی سینما بود، در ایران حذف شد و به جای آنها، ارتباط انسانی، فرهنگ، شعور و هویت جایگزین شد.

این اتفاق سبب شد تا سینمای ما در دهه 60 و 70 در جهان تحت عنوان سینمای ایران شناخته شود، همچنان که جهان، سینمای آمریکا را تحت عنوان سینمای هالیوود می شناسد، از سینمای ما نیز تحت عنوان سینمای ایران نام می برد.

  این بازیگر کهنه کار ادامه می دهد: از یک بی چیزی، چیزی به دست آمد که مانند نهال باید از آن نگهداری می شد.

این نگهداری تا نیمه دوم دهه 70 ادامه داشت و ما در اثر این نگهداری که طی آن بسیاری از رذایل ازجمله توهین و بی هویتی، حذف شده بود، تبدیل شدیم به سینمای شاعرانه ای چون نارونی، باشو غریبه کوچک، ناصرالدین شاه آکتور سینما.

  معتمدآریا می افزاید: در نیمه دوم دهه 70 و مشخصا از سال 76 به بعد، یک سقوط اساسی در سینمای ما اتفاق افتاد و آن اینکه، مدیران سینمایی که ما را عین کودک نگهداری کرده بودند و ما را به سن نوجوانی رسانده بودند، در اوج شکوفایی، ما را ترک کردند و زیرپای ما خالی شد و این نهال تازه رشدیافته و پر از شکوفه، میوه هایمان نارس شد.

بخش زیادی به دلیل سیاست هایی بود که اتفاق افتاد.

به ما یاد داده بودند راه رفتن را اما ما هنوز پایمان محکم نشده بود که ما را رها کردند و سینما، سلیقه ای شد و ما فهمیدیم هرکسی به اندازه توان خودش می تواند راه برود، این طور شد که ما دیگر نه مدیر دلسوزی داریم، نه مدیر بافرهنگی داریم، نه مدیری داریم که بتواند ما را کنترل و راهنمایی کند.

   2 نکته مهم سخنان معتمدآریا در صحبت های معتمدآریا دو نکته بسیار مهم است: نخست آنکه به این حقیقت اشاره کرده که حذف سه پارامتر اصلی سینمای پیش از انقلاب یعنی سکس، خشونت و الکل سبب شد سینمای ایران بتواند مسیر سعادت را پیدا کرده و به هویت خوبی در عرصه سینمای جهان دست یابد و دوم آنکه یکی از نتایج ولنگاری امروز که در سینما دیده می شود، رها کردن جریان سینما توسط مدیران بوده که نیاز به مدیریت و راهنمایی، حتی در شرایط فعلی نیز امری اجتناب پذیر درجهت اعتلای سینمای ایران است.

  بازنشر این اظهارات معتمدآریا، سبب خشم سلطنت طلبان و دشمنان قسم خورده سینما و هویت ایران شده است.

حال آنکه تفسیر معتمدآریا، بارها از زبان هنرمندان دیگر نیز بیان شده بود و درواقع، انتظار دیگری جز بیان این حقیقت ها از زبان یک مهره اصلی دنیای سینما طی چهار دهه اخیر نمی رفت.

فاطمه معتمدآریا در تمامی این سال ها، اگرچه نقدهایی به وضعیت اجتماعی و سیاسی کشور داشته است اما آیا این نقدها می تواند یک بازیگر طراز اول مملکت را از بیان حقیقت و آسیب شناسی محیطی که به شکلی حرفه ای در آن فعالیت کرده، باز دارد؟  مدیریت سینما چه بود و چه شد؟ البته که سخنان معتمدآریا در این آسیب شناسی، بیشتر در نقد جریان مدیریتی سینمای ایران است، آن هم در سال هایی که به زعم بسیاری، بندها از پای سینما باز شد و سینماگران این شهامت و جسارت را یافتند تا به مسائل کمتر پرداخته شده تا آن سالیان ورود کنند اما درنتیجه این ورود، آن سینمای شاعرانه و مفهوم گرا که هویت ملی را یدک می کشید، جای خود را به آثار نازلی داد که عمدتا شعار می دادند و نمی توانستند تصویری درست از ایران و مردمش به جهان مخابره کنند.

  در سال های پس از انقلاب و با ریل گذاری جدیدی که توسط مدیریت سینما شکل گرفت، گونه ای سینما رشد کرد که بعدها به سینمای گلخانه ای معروف شد؛ سینمایی که معتمدآریا در این سخنان، به طور تلویحی از آن حمایت کرده است.

بسیاری از مدیران آن عصر نیز هنوز به این سینمای گلخانه ای افتخار کرده و صراحتا اعلام می کنند برای نگهداری از نهالی که کاشته بودند، لازم بود گلخانه ای داشته باشند تا آن نهال را از گزند آسیب های مختلف حفظ کند.

  این جریان تا نیمه دهه 70 که این مدیران بر سر کار بودند، به رشد خود ادامه داد اما به یکباره و با تغییر شاخص ها که در اثر نمود مدیریت جدید متاثر از تغییر رییس جمهور به وجود آمد، سینما به سمت دیگری هدایت شد که بیگانگی بسیاری با دوره قبلی خود داشت.

بنابراین سینمای ایران به دو قسمت کاملا مجزا در حیات پس از انقلاب خود رسیده بود که طی آن، برخی هنرمندان، ذوق زده از تعبیر بازشدن شرایط، به سمت وسویی حرکت کردند که منافات بسیاری با سبک اجرایی و اصالت آنها داشت و برخی دیگر نیز توسط مدیران به سمتی هدایت شدند که همخوانی چندانی با سیاست سینمایی کشور طی دهه های 60 و 70 نداشت.

  شدت این التهاب اگرچه در سال های ابتدایی مشخص نبود اما شمایل آن در نیمه نخست دهه 80 یعنی در سال هایی که تولید کمدی های باسمه ای به اوج خود رسید، مشخص شد.

جریان شناسی سینما نشان می داد مخاطبان در دهه 60، برای فیلم هایی از جنس افق، صف می کشیدند، در دهه 70 برای فیلم های اکشن و در دهه 80 برای کمدی هایی که چندان نمی شد آن را در حضور اعضای خانواده دید.

  با سوددهی مطلوب این جنس کمدی، نویسندگان و کارگردانان بسیاری به این سمت گسیل داشته شدند.

سینما در دهه 80، در یک دوقطبی آشکار میان کمدی و درام های اجتماعی قرار داشت و گونه های دیگر نیز نمایندگان چندانی نداشتند.

مخاطبان پیگیر سینما به خوبی به یاد دارند که چه دوقطبی عجیبی میان فیلم های اخراجی ها و جدایی نادر از سیمین شکل گرفت.

این دوقطبی به خوبی تعارض میان ژانرهای سینمایی کشور و فقر فراوان در آن را ترسیم می کند.

   در دهه 90، جریان شبه روشنفکری و آنچه اقتباس از سینمای فرهادی نامیده می شد، به اوج خود رسید و کارگردان های بسیاری تلاش کردند با کپی برداری از المان های سینمای فرهادی، موفقیت های او در جشنواره های جهانی را برای خود رقم بزنند.

سینمای دهه 90 مانند دهه 80، در یک بی هویتی محض دست و پا می زد.

  در انتهای این دهه تا امروز، همان سینماگران مقلدان فرهادی، از این سبک فیلمسازی نیز دست کشیدند و ترجیح دادند مسیر خود را پیدا کنند.

درواقع با نگاه به جریاناتی که از نیمه دوم دهه 70 تا امروز بر سر سینمای ملی آمده، کاملا مشخص است که این سینما تا چه اندازه نیاز به یک جریان راهنما داشت و این سینما تا چه اندازه در برابر یک وادادگی بزرگ، هویت و اصالت خود را ازدست رفته دید و نتوانست هیچ گاه، دوران طلایی دهه های 60 و 70 خود را تکرار کند.

  بنابراین اصلا مهم نیست که این حقایق از زبان چه کسی بیرون می آید.

این، یک سند تاریخی است که قطعا دلسوزان سینما و پژوهشگران به آن وقوف کامل دارند، بنابراین از بازیگر طرازاولی چون فاطمه معتمدآریا انتظار نمی رود جز این تحلیل، اندیشه ای دیگر داشته باشد و اینجاست که مخالفان سینمای اصیل و هدفمند ملی باید هم به این بازیگر حمله کنند و چشم خود را روی گذشته و کارنامه وی بسته و تنها دوستدار هنرمندانی باشند که منویات آنها را با صدای بلند فریاد می زنند.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: سینما - معتمدآریا - سینمای ایران - انقلاب - ایران - روزهای اخیر - سینماگران - کشور - دوره - ضدانقلاب - حیات - اظهارات - کشورمان - دوقطبی - بازنشر - مختصات - سالیان - دشمنان - پشت سر - یکی از - آزمون - منتشر - سلطنت - طلایی - واکنش - ادوار - تراز - قرار - شوند - روند

آخرین اخبار سرویس:
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس منصوب شد

محمد مهاجری: دستاورد سفر رییسی به نیویورک صفر بود

معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منصوب شد

دستمرد 30 میلیاردی این چهره معروف؛ نمی شود هم خر بخواهی هم خرما را

نتایج آزمون استخدامی نیروی هوایی ارتش

کارت آزمون استخدامی نیروی هوایی ارتش

زمان آزمون استخدامی نیروی هوایی ارتش

استخدام تاج کنکور

استخدام مهندس مکانیک، کارگر انبار و داکیومنت من (کنترل و ثبت مدارک)

اولین گرگ قطبی شبیه سازی شده در چین متولد شد (+عکس)

استخدام بازرس سیویل و بازرس فنی تجهیزات و اسکلت فلزی در هرمزگان

بهره مندی از تجربه جهاددانشگاهی در مستندسازی دفاع مقدس

دفاع مقدس صرفا صحنه نبرد و رزم مسلحانه علیه دشمنان میهن نبود

توسعه آذرشهر با اجرای مصوبات سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی

گلایه معدن داران از فرسودگی ماشین آلات معدنی/ طبق بودجه دولت موظف به نوسازی است

تغییرات گسترده در سطح معاونان شهرداری تهران/3 ابقا، 3 جابجایی و خداحافظی با 2 معاون

اقدامات در زمینه اصلاح ساختار بودجه تاکنون رضایت بخش نبوده است

وزیر کشور: محدودیت های اینترنتی تا پایان اغتشاشات ادامه دارد

25 بقعه متبرکه استان مرکزی میزبان عزاداران رضوی

حرکت تبیینی؛ خنثی کننده توطئه جدید دشمن

خدمت موکب های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به زائران امام رضا(ع)

پیکر شهید «حسین یوسفی هریوند» از شهدای دفاع مقدس تشییع شد

جهاددانشگاهی سمنان پیشرو در مستندسازی دفاع مقدس

انتقاد تند همتی از رئسی بابت ​​ «سوغات کامیونی همراهان سفر نیویورک» او

چند عضو داعش و گروهک کومله در اغتشاشات اخیر مازندران دستگیر شدند

شهدا چراغ های فروزانی هستند که همواره بر وحدت تأکید داشتند

ورود 4 میلیون و 200 هزار زائر به مشهد

برگزاری آیین بزرگداشت روز سرباز در سمنان

مراسم زنگ ملی ایثار و مقاومت در مدارس کشور برگزار شد

فرمانده پلیس در جمع نیروهای یگان ویژه: به مسیرتان شک نکنید +فیلم

خروش مردم علیه اغتشاش گران و هنجار شکنان در سنندج

فقط برای خدا؛ اجتماع دختران فاطمی در حمایت از حجاب

جمهوری اسلامی ایران مردمی ترین نظام روی کره خاکی است

علت سفر علی باقری به نیویورک/ ایران آمادگی داشت توافق را نهایی کند اما

تغییر ذائقه دهه هشتادی ها را به رسمیت بشناسید!

اتاق فکر آشوب ها پیام حضور گسترده مردم در حمایت از انقلاب را دریافت کردند

پشت پرده های تازه ای از اغتشاشات | سازماندهی گروه های مسلح 5 نفره کشته سازی

وزیر کشور: فراجا در اغتشاشات اخیر توطئه های دشمنان را نقش بر آب کرد

غیر تو یاری ندارم

استخدام شرکت پترو پویا انرژی پاسارگاد

استخدام شرکت کامکار پندار آتی

فرماندار شیراز: اغتشاشات در شیراز به خوبی مدیریت شد

استخدام مدرس زبان انگلیسی با بیمه در موسسه سفیر گفتمان در مازندران

استخدام نیروی نگهبان در مشهد

محمد خاتمی پیشنهاد عضویت در مجمع تشخیص مصلحت را نپذیرفت / روایت فعال سیاسی اصولگرا از علت نبود حسن روحانی در ترکیب جدید «مجمع»

استخدام شرکت افست گرافیک

دشمنان در صدد این بودند که موفقیت های این دولت تحت الشعاع قرار بگیرد

استخدام شرکت نوژان سلامت آروین

حمایت بازنشستگان نیروهای مسلح از نیروهای نظامی وانتظامی

نشست شورای امنیت درباره افغانستان؛ فردا

تغییرات و اصلاحات در دوره سربازی ادامه خواهد داشت

پشت پرده های تازه ای از اغتشاشات اخیر | سازماندهی گروه های مسلح 5 نفره کشته سازی

الزام در تعویض شناسنامه های قدیمی

اقدام دیرهنگام صداوسیما همان حکایت مشهور نوشدارو بعد از مرگ سهراب است!

سازمان ملل به طالبان مهلت نداد

وعده شهردار تهران درباره حکم های یک ساله محقق شد/3 ابقا، 3 جابجایی و خداحافظی با 2 معاون

ضدانقلاب از مرگ مهسا امینی خوشحال شد/حضور مردم سنندج امیدآفرین، وحدت آفرین و دشمن شکن بود

استخدام خزانه دار و حسابدار در شرکت ژرف سازان لیان در تهران

پاپ: زاد و ولد و کودکان بیشتری داشته باشید

استخدام کارگر فنی با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت پاترا ویژن در تهران

واکنش متفاوت “سردار آزمون” به فوت مهسا امینی/ عکس

بیانیه اطلاعات سپاه پاسداران چهارمحال و بختیاری

توانمندسازی مددجویان کمیته امداد در جهاددانشگاهی اصفهان

آمادگی طالبان برای عملیاتی کردن پروژه گاز تاپی در افغانستان

یادآوری دوران دفاع مقدس ما را در ادامه راه مصمم می کند

دیدار رییس اداره تبلیغات اسلامی آزادشهر با امام جمعه اهل سنت نگین شهر

شکست عبرت آموز دیگری در فهرست ناکامی های دشمنان ملت ایران درج می شود

طرح های دریا تا 8 مهر در مازندران ادامه دارد

هشدار صریح عماد افروغ؛ شورش کور می تواند به جنگ های فرقه ای بپیوندد | مساله صرفا حجاب نیست | نظام باید عذرخواهی می کرد

قوه قضاییه با سرکردگان اغتشاشات اخیر برخورد عبرت آموزی داشته باشد

کدام افراد با رتبه علمی از رفتن به سربازی معاف می شوند؟ | شرایط دریافت امریه شرکت های دانش بنیان

آغاز اجلاس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی با حضور ایران 

حضور دختران در تجمع اعتراضی دیروز بحث برانگیز شد!

عماد افروغ: نظام باید عذرخواهی می کرد/ نیرو های امنیتی مدارا کنند

معاون اجرایی رییس جمهور در مشهد: الگوی عملی مدیریت جهادی در خراسان رضوی به ثبت رسید | راه اندازی پویش هر خانه یک زائرسرا، حرکت منحصر به فردی است

مردم بجنورد چهارشنبه به استقبال شهید تازه تفحص شده می روند

امیر سیاری: حفظ حاکمیت اراضی جمهوری اسلامی خط قرمز نیروهای مسلح است

بازدید معاون اجرایی رییس جمهور از مسیر زائران پیاده امام رضا(ع)

وزیر کشور: الگوی مقاومت دوران دفاع مقدس تنها راه شکست تحریم های ظالمانه است

راهپیمایی انزجار از اغتشاشگران در شیراز

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کردستان: همه ما از فوت «مهسا امینی» ناراحتیم/ حرکات وحشیانه مزدوران داخلی و ایادی نظام سلطه را محکوم می کنیم

آی مردم که چشم تَر دارید، چله انتقام بردارید ...

مدیرعامل جدید بنیاد ملی بازی های رایانه ای منصوب شد

مردم استان تهران چقدر واکسن زدند ؟

تاکید بر تعویض شناسنامه های قدیمی

توصیه یک عضو دولت روحانی به رییسی

پاپ دست به دامن مردم ایتالیا شد | فرزند بیاورید

عیادت سخنگوی قوه قضاییه از مجروحان فراجا در اغتشاشات اخیر

حفظ حاکمیت اراضی جمهوری اسلامی خط قرمز ارتش است

تمام زندگی ام به حضرت رقیه (س) وابسته است/ اربعین یک تجدید بیعت است

نشست کنفرانس عمومی آژانس اتمی آغاز شد

استخدام منشی خانم آشنا به office در شرکت مبلمان آوجی

خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) برای اولین بار در صحن جامع برگزار می شود

استخدام حسابدار ارشد در مجموعه لارامب در احمد آباد مستوفی

دوره تربیت آموزشیار روخوانی و روان خوانی قرآن کریم در زنجان برگزار می شود

اقشار جامعه با مسائل آشکار و پنهان کشور آشنا شوند

مشارکت 120میلیاردی مردم فارس در شور عاطفه ها

افتتاح باغ موزه دفاع مقدس در لرستان به زودی

در فضای غبارآلود فتنه برای شناخت حق باید تحلیل سیاسی داشته باشیم 

آسمانی شدن مادر شهیدان هاشمی در آران و بیدگل

چرا ضدانقلاب از معتمدآریا عصبانی است؟

چرا ضدانقلاب از معتمدآریا عصبانی است؟