مطالب مرتبط:
کاهش کیفیت هوا در شرق و غرب کشور | خنک ترین شهر ایران کجاست؟
سرعت اینترنت ایران در 3 سال آینده چند 10 برابر می شود | ماهواره های خیام دو، سه و چهار را داخل کشور تولید می کنیم
سرعت اینترنت ایران در 3 سال آینده چند 10 برابر می شود | تست ماهواره بر جدید در آینده نزدیک | ساخت ماهواره های خیام 2، 3 و 4 در کشور
احتمال وقوع مجدد سیل در این مناطق | هشدار هواشناسی
پیش بینی وضع هوای کشور تا 5 روز آینده | افزایش گردوخاک در غرب ایران و وضعیت هوای پایتخت
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 11:572022-08-13بين الملل

 زلزله 9 ریشتری این مناطق ایران را تهدید می کند | اعلام اسامی کم لرزه ترین شهرهای کشور | خطر وقوع سونامی در سواحل ایران چقدر جدی است؟


استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: در سال 2013 خانم اشمیتز آلمانی و همکارانش تحقیقی درخصوص زلزله در منطقه مکران ایران منتشر و در آن احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری را هم مطرح کردند.

- همشهری آنلاین ـ لاله غزالی: زلزله های 6 ریشتری هرمزگان و زلزله هایی که اخیرا در دریای عمان رخ داد، تلنگری بود که به یادمان بیاورد این رخداد زمین شناسی شهرهای نزدیک دریا و تاسیسات ساحلی را نیز تهدید می کند و حتی تصاویری همچون سونامی ژاپن را به ذهن بسیاری از ما آورد.

اما آیا ممکن است سونامی هم در سواحل ایران رخ دهد؟ آیا زلزله ای به بزرگی 9 ریشتر همچون زلزله ژاپن ما را تهدید می کند؟ اساسا لرزه خیزترین و امن ترین مناطق و شهرهای ایران در برابر زلزله کجاها هستند؟ دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به سوالات همشهری آنلاین در این خصوص پاسخ داده است.

از نظر زمین شناسی چه اتفاقی در منطقه هرمزگان رخ داده که در ماه های اخیر شاهد زلزله های پی درپی 6 ریشتر و بیشتر در آن بودیم؟ این مسئله 2 دلیل کشوری و محلی دارد.

اگر در مقطعی می بینیم تعداد زلزله ها در یک منطقه زیاد می شود، باید به مقطعی نگاه کنیم که تعداد آنها به طور نسبی کم بوده است.

اگر به 3 سال ماقبل این زلزله ها در همان ناحیه نگاه کنیم، می بینیم که تعداد زلزله های متوسط ـ با بزرگای 5 و 6 ریشتر ـ و زلزله های شدید ـ بالای 6 ریشتر ـ در آنجا به اندازه کافی رخ نداده است.

چرا به اندازه کافی؟ باید حتما زلزله بیاید؟ بله، چون میزانی از کوتاه شدگی در پوسته ایران دارد اتفاق می افتد که در سال حدود 3 سانتیمتر است.

90 درصد این میزان کوتاه شدگی باید به صورت بدون لرزش و 10 درصد هم به صورت لرزش زمین خود را نشان دهد، یعنی باید زلزله اتفاق بیفتد.

معنی این 10 درصد در کوتاه شدگی پوسته ایران این است که در هر دهه باید 2 زلزله با بزرگای 7 ریشتر یا بیشتر و در هر سال 2 زلزله با بزرگای 6 تا 7 ریشتر داشته باشیم.

ممکن است چند سال این زلزله ها با این بزرگا رخ ندهند و همین باعث می شود ناگهان در یک سال تعداد زلزله های با بزرگای متوسط بیشتر از انتظار رخ دهد.

اما اگر به یک بازه 10 یا 20 ساله نگاه کنید، در تعداد کلی زلزله ها تغییر زیادی نمی بینید.

وقتی به سال های 2019 تا 2021 نگاه می کنیم، می بینیم زلزله های متناسب با آن 10 درصد کوتاه شدگی پوسته ایران ـ که باید رخ دهد، ـ رخ نداده و این مسئله در سال 2022 جبران شده است.

این دلیل کلی زیاد شدن تعداد زلزله های متوسطی است که در ماه های اخیر در جنوب ایران رخ داده است.

اما دلیل محلی اش این است که منطقه تنگه هرمز و منتهی الیه جنوب شرق زاگرس مناطقی هستند که هم بیشترین تغییر شکل پوسته زمین در ایران در آنها اتفاق افتاده است و هم ریتم زلزله ها در آنها بیشتر است.

بنابراین انتظار داریم در این مناطق بیشتر از شهرهایی مثل تهران یا تبریز و یا مشهد زلزله رخ دهد.

ما در فلات ایران لرزه خیزتر از منطقه تنگه هرمز و شهری پرلرزه تر از بندرعباس نداریم.

ممکن بود رها شدن استرس 3 ساله ای که در آن منطقه جمع شده است یکجا اتفاق بیفتد؟ یعنی به جای 3 تا زلزله 6 ریشتری، زلزله ای 7 یا 8 ریشتری رخ دهد؟ بله، در منطقه تنگه هرمز زلزله 7 و حتی تا 5/7 ریشتر هم مورد انتظار است، اما خیلی دیر به دیر، مثلا در هر صد سال یک بار چون در این منطقه گنبدهای نمکی فراوان وجود دارد و لایه های نمک باعث می شود تغییر شکل در گسل ها به صورت تدریجی اتفاق بیفتد.

به عبارتی، تکتونیک نمک در آن منطقه باعث متعدد بودن زلزله ها و جلوگیری از وقوع زلزله ای با بزرگای بیش از 7 ریشتر می شود.

الان که این زلزله های 6 ریشتری در منطقه تنگه هرمز رخ داده است، چطور؟ با توجه به آنچه گفتید، الان دیگر نباید انتظار زلزله بالای 7 ریشتر را داشته باشیم.

هنوز هم احتمال وقوع چنین زلزله ای در این منطقه هست چون کسی نمی تواند بگوید چه مقدار استرس در آنجا جمع شده است و چقدر از آن آزاد شده است.

می شود حدس هایی زد اما دقیق نمی توان گفت.

بنابراین، باید نگاه محافظه کارانه را در این خصوص حفظ کرد.

قاعدتا سواحل دور از کوه ها و چین خوردگی های روی زمین نباید از نظر زلزله امن باشند؟ نه، اتفاقا بزرگ ترین زلزله های تاریخ بیشترین آسیب های خود را به سواحل وارد کرده اند.

نمونه آن زلزله 22 می 1960 در والدیویای شیلی است که با بزرگای 5/9 ریشتر بزرگ ترین زلزله ثبت شده تاریخ است.

نمونه دیگر، زلزله 2011 ژاپن با بزرگای 9 ریشتر است که بزرگ ترین زلزله در تاریخ این کشور هم است.

علت وقوع زلزله هایی با این بزرگی در سواحل چیست؟ بعضی از سواحل دریاها و اقیانوس ها نزدیک پهنه های فرورانش قرار دارند که محل رخ دادن بزرگ ترین زلزله های مورد انتظار نیز همین پهنه ها هستند، یعنی زلزله در محل فرورانش ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای اتفاق می افتد.

پهنه های فرورانش عمدتا نزدیک سواحل دنیا قرار دارند، مثل سواحل اقیانوس آرام.

در ایران هم ساحل مُکران در جنوب شرقی کشور ـ بین جاسک و چابهار ـ است که این ویژگی را دارد.

این ساحل فرورانشی است و اتفاقا بزرگ ترین زلزله ثبت شده ایران هم در سال 1345 با بزرگی 8 ریشتر در آن رخ داده است.

اگر سواحل ایران اینقدر خطرناک اند چرا زیرساخت های مهمی مثل نیروگاه هسته ای بوشهر در آنجا ساخته شده اند؟ کلا همه نیروگاه ها، هسته ای و غیرهسته ای، در سواحل (رودخانه، دریاچه، دریا و اقیانوس) ساخته می شوند که بتوان از آب برای خنک کردن تاسیساتشان استفاده کرد.

در مورد نیروگاه بوشهر هم موقعی که محل آن انتخاب شد، به این نکته توجه شده بود، نه کم زلزله بودن منطقه.

با توجه به اینکه کانون تعدادی از زلزله های اخیر در دریا بوده، مثلا زلزله 5/5 ریشتری 10 مرداد در دریای عمان، آیا احتمال وقوع سونامی برای سواحل جنوبی ایران وجود دارد؟ تعیین کانون زلزله می تواند به علاوه و منهای 5 تا 10 کیلومتر خطا داشته باشد، بنابراین کانون زلزله هایی که در دریا اتفاق می افتد، ممکن است ساحل باشد.

اما زلزله در دریا هم می تواند اتفاق بیفتد، به دلیل شکستگی ها و گسل هایی که کف دریا وجود دارد.

در نزدیکی سواحل دریای عمان و خلیج فارس در ایران هم گسل وجود دارد.

مثلا در 30 کیلومتری ساحل ایران در دریای عمان، مرز فرورانش ورقه اقیانوس هند و دریای عربی به زیر فلات ایران قرار دارد.

اما سونامی با یک جابه جایی قائم در محل گسل های کف دریا اتفاق می افتد.

این جابه جایی می تواند هم بر اثر گسلش و هم زمین لغزش رخ دهد.

بنابراین، گسل های نزدیک ساحل ایران یا زمین لغزش در کف دریا ـ به دلیل وقوع زلزله یا هر چیز دیگری ـ هم می توانند در چنین شرایطی باعث وقوع سونامی شوند.

نکته دیگر اینکه سونامی در ایران، نه فقط به دلیل وقوع زلزله در آب های نزدیک آن، بلکه حتی وقوع زلزله در سواحل هند یا ماداگاسکار هم می تواند رخ دهد.

سونامی احتمالی در ایران چقدر می تواند خطرناک باشد؟ ممکن است سونامی ای مثل سونامی ژاپن در کشور ما هم رخ دهد؟ بله، زلزله 8 ریشتری که در نوامبر 1945در منطقه گواتر در مرز ایران و پاکستان اتفاق افتاد و موجب سونامی شد، حدود 4 هزار کشته به جا گذاشت، هر چند بیشتر کشته ها متعلق به پاکستان بودند.

البته چنین زلزله ای در نزدیکی ساحل مکران در ایران زود به زود اتفاق نمی افتد، بلکه در هر قرن ممکن است شاهد یک یا دوتا از آن باشیم اما همین ها هم می توانند بسیار مخرب باشند، مخصوصا اگر تاسیسات ساحلی و جمعیت بدون امکانات ایمنی در ساحل داشته باشیم.

بنابراین، اگر زندگی را در سواحلی مثل مکران توسعه می دهیم، باید امنیت جمعیت ساکن در آن را هم از نظر سونامی تامین کنیم.

ما باید احتمال وقوع زلزله و سونامی را در چنین مناطقی ـ کم یا زیاد ـ در نظر بگیریم.

این امنیت را چطور می توان تامین کرد؟ در این زمینه باید همان کارهایی را انجام داد که در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن و آمریکا و اخیرا شیلی انجام شده است.

برای سونامی مواردی مثل ارتفاع امواج و میزان پیشروی آنها در ساحل قابل محاسبه است و می توان پیش بینی کرد چه خطراتی ساحل و ساحل نشینان را تهدید می کند.

البته این کارها تا حدی برای سواحل جنوب شرقی ایران انجام شده است.

شهرداری جایی مثل چابهار باید در تمام ملاحظات توسعه منطقه ساحلی، اسکله صیادی و غیرصیادی و.

مسئله زلزله و سونامی را مدنظر قرار دهد.

من ساحل والدیویای شیلی را در سال 2017 رفته و دیده ام؛ منطقه ای که سونامی بزرگ را هم تجربه کرده است.

در آنجا اول اینکه حریم ها مشخص شده است، یعنی مشخص است که هر منطقه از ساحل زون چندم خطر از نظر سونامی است؛ از درجه بالای خطر تا کمترین.

بعد اینکه در زون یک و 2 خطر سونامی، اجازه ساخت و ساز داده نمی شود.

بنابراین در مناطق ساحلی در معرض خطر سونامی هم می توان توسعه انجام داد و حتی شهرهای بزرگ ساخت اما باید ملاحظات مرتبط با سونامی همیشه در آنها باشد.

نمی شود که تا لب ساحل ساخت و ساز انجام دهیم و وقتی سونامی آمد و موج آن همه چیز را خراب کرد تازه به فکر بیفتیم.

خوشبختانه در یکی دو سال اخیر حرکت های خوبی درخصوص ملاحظات ایمنی زلزله و سونامی از سوی ساکنان چابهار و دانشگاهیان آن می بینیم.

در این منطقه زلزله بزرگ تر از 8 ریشتر هم ممکن است رخ دهد؟ در سال 2013 خانم اشمیتز آلمانی و همکارانش تحقیقی درخصوص زلزله در منطقه مکران ایران منتشر و در آن احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری را هم مطرح کردند.

گرچه این اتفاق می تواند نادر باشد و هر 2، 3 هزار سال یک بار اتفاق بیفتد، اما الان می تواند زمان بازگشت چنین زلزله ای باشد.

از نظر زمین شناسی کدام مناطق ایران امن تر از بقیه مناطق اند؟ مثلا گفته می شود در مناطق کویری زمین لرزه یا اتفاق نمی افتد یا با ریشتر پایین رخ می دهد.

در کشوری که این همه سابقه زمین لرزه دارد و با توجه به اینکه زلزله می تواند تا 100 یا 200 کیلومتر از کانون خود را هم تحت تاثیر قرار دهد، صحبت از جای امن کار مشکلی است.

اما می توانیم این را بگوییم که کجاها لرزه خیز و کجاها کم لرزه است.

در خود کویر ـ و نه حاشیه آن ـ مثل کویر لوت و بیابان مرکزی ایران میزان تغییر شکل پوسته زمین خیلی کم است.

اما حاشیه کویر در ایران اتفاقا لرزه خیز است، مثل گلباف و بم در کرمان.

پرتلفات ترین زلزله قرن اخیر در ایران هم در حاشیه کویر رخ داده است؛ زلزله 1382 بم.

پس در واقع مناطق مسکونی کویر در ایران خطرناک است و غیرمسکونی ها امن.

بله، اما چرا؟ چون مردم در حاشیه کویر ساکن می شوند؛ جایی که مرز کوه و دشت است و آب و امکان کشاورزی دارد، مثل بم، جیرفت و شهداد؛ اما لرزه خیز است.

وجود آب در این مناطق خود نشان دهنده وجود گسل در آنجاست.

به عبارتی، آن چیزی که دلیل وجود آب در آن مناطق است، دلیل رخ دادن زلزله هم است.

مناطق مسکونی کم لرزه در ایران کجاها هستند؟ یک نوار در ایران هست که ما زمین شناس ها به آن نوار سنندج ـ سیرجان می گوییم و مناطق مسکونی کم لرزه تر کشورمان روی آن قرار دارند.

این نوار از شمال غرب کشور از شهرهایی مانند سنندج و میاندوآب شروع می شود، وسط آن شهرهایی همچون همدان، گلپایگان و اصفهان هستند و انتهای آن در جنوب شرق کشور به محدوده شهر سیرجان می رسد.

این نوار در واقع بین رشته کوه های زاگرس و منطقه ایران مرکزی قرار دارد.

در مورد این نوار باید به یک نکته توجه کرد و آن فرونشست زمین است.

وقتی جمعیت زیادی در مناطق کم لرزه مثل اصفهان ساکن می شوند، آب بیش از حد مجاز از زمین برداشت می شود و همین باعث فرونشست زمین می شود.

نکته دیگر اینکه اگر در فاصله 150 کیلومتری مناطق پرجمعیت هم زلزله بزرگی رخ دهد، می تواند برای این مناطق خطرناک باشد.

یک منطقه نسبتا کم لرزه هم در جنوب اهواز داریم، در دشت خوزستان.

این زون زمین شناسی شهرهای آبادان و خرمشهر در ایران، بصره در عراق و همچنین کویت را شامل می شود، یعنی سواحل شمال غرب خلیج فارس.

حالا شما این مناطق ساحلی را مقایسه کنید با مناطقی مثل بندرعباس و بندرلنگه که در 6 ماه اخیر در آنها 4 زلزله 6 ریشتری و بالای 6 ریشتری را شاهد بودیم.

اما از گسل مهم و تاریخی اهواز ـ که طاقدیس اهواز هم روی آن قرار دارد ـ به سمت بالا، چین خوردگی های زاگرس کم کم خودشان را نشان می دهند و در مناطقی مثل دزفول و شوش می بینیم که طاقدیس ها به سطح زمین آمده اند و کنار هر طاقدیس یک گسل فعال هم هست.


کلید واژه ها: زلزله - ایران - ریشتر - سونامی - پژوهشگاه - تهدید - شهرهای ایران - مهندسی زلزله - احتمال وقوع - اعلام اسامی - مناطق - سواحل - استاد - زلزله ژاپن - بین المللی - زمین شناسی - دریای عمان - مهدی زارع - لرزه - دریا - ژاپن - تاسیسات - هرمزگان - یادمان - آنلاین - همشهری - مهندسی - احتمال - آلمانی - مکران

آخرین اخبار سرویس:
ویدئویی از کره زمین از نگاه فضانوردان

رییس جمهور اوکراین: حرفی با پوتین ندارم

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت جدی کوشان آرین در زعفرانیه

سر مهسا امینی موقع بازداشت به جدول خورده است؟ | ماجرای یک نامه جنجالی ؛ آخرین نظر پزشکی قانونی

جمعی از خانواده های شهدای حافظ امنیت خواستار محاکمه عاملان تشنج آفرینی اخیر کشور شدند

دستور فوری الکاظمی درباره اغتشاشگران

تیراندازی در مدرسه ای در کالیفرنیا / پنج نفر زخمی شدند

اظهارات تند فرانسه علیه آذربایجان

ادعای جدید روسیه درباره نقشه شوم آمریکا

استخدام ناخنکار در یک سالن زیبایی در فرمانیه

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت تهران پیشرو در تهران

انتشار جزییات دیدار مقامات اسراییل و آمریکا

شب در زمین - ایستگاه فضایی بین المللی

فعالیت های هسته ای بیگانگان در ماه!

فیلم تازه و دیده نشده از حمله توپخانه ای سپاه+ببینید

آذربایجان حمله کرد | پاسخ کوبنده ارمنستان به حملات

برنامه های اقتصادی دولت انگلیس ناتوان از حل بحران

 زخمی شدن 133 نفر در جریان درگیری های بغداد

دلقک سرنوشت کشورش را به بازی گرفت

حمله تند کره شمالی به آمریکا| رفتارهای شنیع دارد

آغز حملات راکتی در عراق

فیلم ناجور از تقدیم کردن یک دختر به امیرتتلو در ترکیه!/ ویدئو

تصاویر | قاب های جدید از مقر تروریست ها پس از حمله امروز سپاه پاسداران

دستور الکاظمی برای پیگرد عاملان حمله راکتی به منطقه سبز بغداد

کرملین: عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد یافت

دولت بایدن نقاب از چهره افکنده است

گزارش دوهان؛ سند جنایت حقوق بشری مدعیان دروغین علیه ایران

دیدار مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مشاور امنیتی تل آویو

کاخ سفید: کمک نظامی 1.1 میلیارد دلاری به اوکراین را اعلام می کنیم

دستور الکاظمی در خصوص حملات راکتی به منطقه سبز بغداد

ببینید | بازیگوشی دیدنی وال ها مقابل چشم خانواده ماهیگیر

تیراندازی هولناک به 4 بازیکن فوتبال/ حال یکی از آنها وخیم است!+جزییات

کشف فیل 12 هزار ساله | آیا فیل های باستانی شکار می شدند؟

کاخ سفید: کمک نظامی 1.1 میلیارد دلاری به اوکراین را اعلام می کنیم

قطع برق در کوبا در پی وزش طوفان

نخستین تصاویر از برخورد کاوشگر ناسا با یک سیارک منتشر شد

استیصال اوکراین درمقابل پهپادها

مهمان جدید کاخ سفید مشخص شد

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت پارس آزمای طب

تل آویو: می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشور های عربی قرار دهیم

درگیری های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

کشف کاملترین فسیل جمجمه انسان راست قامت در اوراسیا

حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی قار را اشغال کردند

رییسی از گشت ارشاد می گذرد؟

ماموریت بی سابقه ناسا / برخورد فضاپیما با سیارک برای تغییر مسیرش

روسیه:آمریکا دنیا را میدانی برای آزمایش سلاح هایش می بیند

حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی قار را اشغال کردند

روسیه در آستانه افزایش «ناآرامی های داخلی»

درگیری های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

پوتین علت بحران غذا را اعلام کرد

مدعی حقوق بشر هستیم/ مداخلات خارجی در حوزه داخلی جمهوری اسلامی مردود است

روسیه تجاوزات اسراییل علیه فلسطینیان را محکوم کرد

10 هزار گردشگر در هفته به اربیل می روند

آشفتگی دولت جدید انگلیس برای حل مشکلات اقتصادی

هشدار ایران درباره احتمال ظهور گروه های تروریستی در افغانستان

دستور الکاظمی برای دستگیری عاملان حمله راکتی به منطقه سبز

با احزاب عراقی نه مشارکت می کنم نه مذاکره و صلح

موانع اینترنت ماهواره ای در ایران

دومین حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی ساعات گذشته

133 زخمی در جریان درگیری های امروز بغداد

چین مدافع کره شمالی شد؟

کمک تسلیحاتی جدید آمریکا به اوکراین

تشدید بحران ها در انگلیس در نتیجه قمار اقتصادی لیز تراس

به هرگونه اقدام غیرقانونی یونان پاسخ لازم را می دهیم

تیراندازی و شلیک خمپاره بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان

درگیری ‍ های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد یافت

استقرار نیروی دریایی نروژ برای محافظت از تاسیسات نفت و گازی

موافقت آمریکا با فروش تانک های «آبرامز» و مهمات آن به کویت

فارس: تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پزشکی شیراز / شعار زن زندگی آزادی سر دادند / هیچ دانشجویی بازداشت نشد

دومین حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی ساعات گذشته

بانک های دولتی ترکیه از سیستم پرداخت میر روسیه خارج شدند

ارتش اسراییل مجوز ترور رهبران مقاومت در کرانه باختری را صادر کرد

تفسیر جالب دکتر بیژن پیروز از مسئله حجاب در کشور

درگیری ‍های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشورهای عربی قرار دهیم

ترس آمریکا از روسیه

ارتش آمریکا سال گذشته 12 غیرنظامی را کشته است

جریان صدر: نه گفت وگو می کنیم نه مشارکت!

ببینید | اعلام موضع رییسی در خصوص مسائل حقوق بشر؛ ایران در جایگاه مدعی

7 کشته بر اثر تصادف خاور با پژو 206 در گیلان

واکنش رییسی به اعتراضات در کشور

کره شمالی دو موشک بالستیک شلیک کرد

تصاویر هوایی موشک باران مقر برنامه ریزی آشوب های داخلی ایران | سرنخ از اصفهان بدست آمد!

تل آویو: می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشورهای عربی قرار دهیم

واکنش «ناصر کنعانی» به اتفاقات اخیر در کشور

اردوغان از پوتین چه می خواهد؟

روسیه: آمریکا دنیا را میدانی برای آزمایش سلاح هایش می بیند

راز های جدیدی درباره اهرام سه گانه مصر کشف شد | مهندسی حیرت آور این اهرام را ببینید!

عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد داشت

مکرون؛ پیامرسان رییسی به کاخ سفید

موسسه رسانه ای الجزیره قطر و شبکه کردستان 24 اقلیم کردستان توافقنامه همکاری امضا کردند

حامد بهداد هم در شرف بازداشت قرار گرفت

هشدار سفیر آمریکا در سودان نسبت به ایجاد پایگاه نظامی روسیه در دریاری سرخ

نیروی دریایی روسیه بعد از پایان جنگ در اوکراین قوی تر می شود

اعتراضات مردمی در چک به دلیل حمایت دولت از اوکراین

جام جهانی قطر برگزار نمی شود!

نفس های آخر شاهزاده سعودی| بن سلمان او را می کشد؟

آمریکا: حملات موشکی و پهپادی ایران را محکوم می کنیم

رجانیوز: حکم جلب حامد بهداد صادر شده است!

 زلزله 9 ریشتری این مناطق ایران را تهدید می کند | اعلام اسامی کم لرزه ترین شهرهای کشور | خطر وقوع سونامی در سواحل ایران چقدر جدی است؟

 زلزله 9 ریشتری این مناطق ایران را تهدید می کند | اعلام اسامی کم لرزه ترین شهرهای کشور | خطر وقوع سونامی در سواحل ایران چقدر جدی است؟