مطالب مرتبط:
ماسک های یک بار مصرف، مبلمان شهری می شوند | تجزیه یک ماسک 400 سال طول می کشد
سرعت اینترنت در طول 3 سال آینده چند ده برابر می شود | ماهواره های خیام دو، سه و چهار را داخل کشور تولید می کنیم
سرعت اینترنت ایران در 3 سال آینده چند 10 برابر می شود | ماهواره های خیام دو، سه و چهار را داخل کشور تولید می کنیم
تذکر امام جمعه قم به طالبان؛ نخواستیم که از سر مقابله با شما دربیاییم | واکنش به بیانیه موسوی؛ شما کوچک هستید ...
ویدئو| شعار مرگ بر ایران در افغانستان با پرچم طالبان!
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 11:372022-08-13بين الملل

سقوط افغانستان؛ یک سال بعد | جدیدترین بحران طالبان | 5پرده از افغانستان تحت سلطه طالبان


دولت آمریکا باوجود امضای قرارداد صلح با طالبان، همچنان این گروه را در دسته گروه های تروریستی حفظ کرده و به همین خاطر 7میلیارد دلار دارایی افغانستان را در بانک های آمریکایی مسدود ساخته تا طالب ها نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین‏ با گذشت یک سال از سقوط کابل، وضعیت افغانستان با آنچه طالب ها در آغاز حکومت از آن دم می زدند فاصله زیادی دارد.

گروه طالبان پس از تصرف افغانستان بارها و بارها وعده برقراری صلح، ثبات و امنیت در کشوری را داد که دهه ها درگیر جنگ بوده است.

اما اکنون در افغانستان نه خبری از صلح و امنیت هست و نه ثبات.

طالبان در طول سال گذشته ناتوانی خود در حل بحران های اقتصادی، امنیتی و سیاسی افغانستان را به خوبی نمایش داده است.

حکومت طالبان در این مدت نتوانسته با هیچ یک از کشورهای همسایه ارتباطی دوستانه برقرار کند و هیچ کشوری در جهان هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

بحران اقتصادی و وضعیت حقوق بشر در این کشور به نسبت دوران پیش از حکومت طالبان به مراتب وخیم تر شده و بحران انسانی افغانستان با نزدیک تر شدن به فصل سرما، روزبه روز نگران کننده تر می شود.

تمامی این فجایع اما زیر سایه جنگ اوکراین به فراموشی سپرده شده است.

با آغاز جنگ میان اوکراین و روسیه، به ناگاه تمامی توجه جامعه جهانی از افغانستان برداشته و بر اوکراین متمرکز شد؛ رویدادی که دست افغان ها را از کمک های جهانی کوتاه تر کرد و آرامش خاطری نسبی را برای رهبران طالبان به ارمغان آورد.

بحران اقتصادی؛ چالش اصلی طالبان اقتصاد افغانستان پیش از سلطه طالبان بر این کشور هم اقتصادی رو به زوال بود.

خشکسالی شدید و گسترده، تبعات همه گیری کرونا، رواج فساد و کاهش اعتماد به عملکرد دولت سابق افغانستان، فرار سرمایه های انسانی و ادامه درگیری ها همگی به تضعیف اقتصاد این کشور کمک کرده بود.

بلافاصله پس از سلطه طالبان، تمامی کمک های خارجی به ارزش بیش از 8میلیارد دلار در سال، برابر 40درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان به طور کامل قطع شد؛ درحالی که اقتصاد افغانستان کاملا وابسته این کمک ها بود.

علاوه بر این، آمریکا دارایی های افغانستان به ارزش 7میلیارد دلار را در بانک های خود مسدود کرد و تحریم هایی گسترده علیه افغانستان اعمال کرد؛ دارایی که با وجود مذاکرات اخیر میان آمریکا و طالبان، همچنان دور از دسترس مردم افغانستان باقی مانده است.

در نتیجه سوءمدیریت طالب ها، از آغاز حکومت آنها در افغانستان تاکنون اقتصاد این کشور 20 تا 30درصد کوچک تر شده است.

خشکسالی، محصولات کشاورزی را از بین برده و گرسنگی و فقر را افزایش داده است.

روی گرداندن سرمایه گذاران خارجی و از بین رفتن تجارت خارجی تحت تأثیر تحریم های بانکی، اقتصاد این کشور را نابود کرده است.

بخش زیادی از جمعیت 39میلیون نفری افغانستان بیکار شده و مفاهیمی نظیر معیشت و خدمات اجتماعی در این کشور تقریبا از بین رفته اند.

اکنون فقر، گرسنگی و بحران انسانی در این کشور به وخیم ترین وضعیت خود رسیده است.

براساس آمارهای سازمان ملل، گرسنگی شدید بیش از 20میلیون افغان، یعنی نزدیک به نیمی از جمعیت را در معرض خطر قرار داده است؛ رقمی که نسبت به سال گذشته افزایشی 65درصدی داشته است.

همچنین بانک جهانی در گزارش جدید خود هشدار داده که 69درصد از مردم افغانستان توان تامین غذای روزانه خود را ندارند و 16درصد از خانواده های افغان در طول روز کمتر از یک وعده غذا مصرف می کنند.

آمارهای جهانی همچنین نشان می دهند 59درصد از افغان ها نیازمند دریافت کمک آنی هستند و در صورتی که اقدامی سریع صورت نگیرد، تا پایان سال، 97درصد از جمعیت افغانستان به زیر خط فقر سقوط خواهند کرد.

در این میان، کودکان افغان اصلی ترین قربانیان به شمار می روند.

سازمان ملل اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد بیش از 1.

1میلیون کودک زیر 5سال در افغانستان در معرض سوءتغذیه شدید قرار دارند، درحالی که خدمات درمانی کارآمد و مناسبی هم برای رسیدگی به وضعیت کودکان آسیب دیده در این کشور وجود ندارد.

چالش ماندگار امنیت 11 روز پس از تصرف کابل و آغاز حکومت طالبان در افغانستان، شاخه خراسان داعش حمله ای انتحاری در فرودگاه مملو از جمعیت کابل ترتیب داد که منجر به مرگ بیش از 100نفر، ازجمله 13عضو ارتش آمریکا شد.

از همان روز بود که درگیری حکومت جدید طالبان با نیروهای داعش در داخل افغانستان آغاز شد و با گذشت یک سال از آن زمان، هنوز مشکل طالب ها با نیروهای داعش و بحران های امنیتی ناشی از فعالیت این گروه حل نشده است.

این در حالی است که طالبان دائما تهدید داعش را بی اهمیت جلوه داده و ادعای برقراری ثبات و آرامش را تکرار کرده است.

سران طالبان تا حدودی در قدرت گرفتن داعش خراسان در افغانستان نقش داشته اند.

آنها تأیید می کنند که در جریان حمله به زندان کابل و دیگر نقاط افغانستان، دست کم هزار و 800عضو داعش را هم فراری داده اند.

بیشتر این افراد دوباره به نیروهای داعش که در شرق افغانستان متمرکز هستند پیوسته اند.

بخش دیگری از اعضای این گروه در حدود هزار و 500نفر در پاکستان حضور دارند.

بخشی از ناتوانی طالبان برای مقابله با داعش، علاوه بر اختلافات داخلی قومیتی میان اعضای ارشد طالبان، همدلی تعدادی از سران طالبان در مناطق شرقی افغانستان به ویژه پشتون ها با داعش خراسان است؛ افرادی که حتی اگر قصد پیوستن به داعش را نداشته باشند، اما این گروه را ابزاری کارآمد برای تحت فشار قراردادن رهبران غیرپشتون طالبان می بینند.

همچنین تعداد زیادی از اعضای کنونی داعش خراسان، اعضای سابق طالبان هستند و این موقعیت مناسبی برای جذب طالب های ناراضی از حکومت برای داعش ایجاد می کند.

جدیدترین بحرانی که داعش برای طالبان به وجود آورده، ترور رحیم الله حقانی، روحانی برجسته و مشهور طالبان است که به خاطر سخنرانی های تندی که علیه داعش داشت بسیار مشهور بود.

داعش روز پنجشنبه مسئولیت انفجار انتحاری که منجر به مرگ حقانی شد را به عهده گرفت.

پیش از این هم داعش خراسان با ترتیب دادن 2حمله به عزاداران محرم در غرب کابل، دست کم 10نفر را شهید و 40نفر را مجروح کرد.

گروه تروریستی داعش پیش و پس از به قدرت رسیدن طالبان بارها و بارها به مدارس، مساجد و مراکز آموزشی شیعیان در غرب کابل و دیگر مناطق افغانستان حمله کرده است.

یکی از مرگبارترین حملات داعش پس از به قدرت رسیدن طالبان، حمله به مسجد شیعیان در قندهار بود که 60قربانی به جا گذاشت.

نیروهای داعش از گذشته تاکنون چالش های امنیتی زیادی را در مناطق شیعه نشین برای دولت پیشین افغانستان و حکومت طالبان به وجود آورده اند؛ مشکلی که طالب ها هنوز نتوانسته اند راه حلی برای آن بیابند.

5پرده از افغانستان، تحت سلطه طالبان مسدودشدن دارایی های افغانستان دولت آمریکا باوجود امضای قرارداد صلح با طالبان، همچنان این گروه را در دسته گروه های تروریستی حفظ کرده و به همین خاطر 7میلیارد دلار دارایی افغانستان را در بانک های آمریکایی مسدود ساخته تا طالب ها نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

همچنین کمک های مالی کشورهای غربی که اصلی ترین منبع درآمد کشور افغانستان به شمار می رفت، تعلیق شده یا به شدت کاهش پیدا کرده است.

مذاکرات اسلو که به دعوت نروژ از هیأت طالبان و غرب برای گفت وگو درباره ازسرگیری کمک های مالی به افغانستان آغاز شد، یکی از تلاش های بین المللی برای ارسال مستقیم کمک های مالی برای مردم افغانستان بوده است.

خروج غرب و تراژدی فرودگاه کابل آخرین نیروهای غربی پس از 2دهه جنگ پرهزینه و بی نتیجه، 15روز پس از اشغال کابل از افغانستان خارج شدند.

سرعت گرفتن روند خروج نیروهای غربی و شهروندان افغانی که با دولت پیشین افغانستان یا نیروهای غربی همکاری کرده بودند از افغانستان در روزهای آخر هرج و مرج شدید و صحنه های تراژیکی در فرودگاه کابل به وجود آورد و این تراژدی با حمله انتحاری داعش به فرودگاه کابل و مرگ افغان ها زیر دست و پا تکمیل شد.

بازگشت افراطی گری طالبانی در ادامه برخلاف ادعاهای اولیه طالب ها مبنی بر فاصله گرفتن آنها از شیوه های افراطی و سرکوبگرانه، زنان به سرعت از صحنه سیاست و جامعه افغانستان حذف شدند و محدودیت های شدیدی برای حضور آنها در اجتماع اعمال شد.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با سیاست هایی افراطی سابق، کار خود را در افغانستان آغاز کرد.

در ادامه طالب ها چند ساعت پس از آغاز فصل بازگشایی مدارس، بازگشت دانش آموزان دختر دوره متوسطه به مدارس را ممنوع اعلام کرد.

براساس گزارش رسانه های افغان، طی یک سال گذشته بیش از 400مدرسه خصوصی به دلیل کاهش جمعیت دانش آموزان، فقر و ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان تعطیل شده اند.

زلزله وقوع زمین لرزه ای 5.

9ریشتری در جنوب شرقی افغانستان که منجر به مرگ بیش از هزارنفر و آوارگی هزاران نفر دیگر شد، رویدادی خارج از کنترل طالبان بود اما به یکی از بزرگ ترین چالش های ژئوپلتیکی تبدیل شد که طالب ها طی یک سال گذشته با آن مواجه شدند.

انزوای افغانستان و به رسمیت شناخته نشدن طالبان از سوی دولت های جهان در کنار بحران اقتصادی فاجعه باری که از ابتدای حکومت طالبان گریبانگیر افغانستان شده بود، تبعات این زمین لرزه را چندبرابر کرده است.

کشته شدن رهبر القاعده کمتر از 2هفته از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر مشهور القاعده در افغانستان می گذرد.

الظواهری که یکی از متهمان اصلی حملات تروریستی 11سپتامبر2001 به شمار می رفت، به دستور جو بایدن و طی یک حمله پهپادی در محل اختفای خود در کابل کشته شد.

طالبان این اقدام آمریکا را محکوم کرد.


کلید واژه ها: افغانستان - طالبان - طالب - گروه های تروریستی - بانک های آمریکایی - امنیت - کشورهای همسایه - امنیتی و سیاسی - امضای قرارداد - گروه - آمریکا - گروه طالبان - دولت آمریکا - بحران - حکومت - تروریستی - سقوط - آمریکایی - گذشت - حل بحران - ناتوانی - برقراری - قرارداد - دوستانه - دسترسی - همشهری - امنیتی - دارایی - همسایه - فاصله

آخرین اخبار سرویس:
سر مهسا امینی موقع بازداشت به جدول خورده است؟ | ماجرای یک نامه جنجالی ؛ آخرین نظر پزشکی قانونی

جمعی از خانواده های شهدای حافظ امنیت خواستار محاکمه عاملان تشنج آفرینی اخیر کشور شدند

دستور فوری الکاظمی درباره اغتشاشگران

تیراندازی در مدرسه ای در کالیفرنیا / پنج نفر زخمی شدند

اظهارات تند فرانسه علیه آذربایجان

ادعای جدید روسیه درباره نقشه شوم آمریکا

استخدام ناخنکار در یک سالن زیبایی در فرمانیه

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت تهران پیشرو در تهران

انتشار جزییات دیدار مقامات اسراییل و آمریکا

شب در زمین - ایستگاه فضایی بین المللی

فعالیت های هسته ای بیگانگان در ماه!

فیلم تازه و دیده نشده از حمله توپخانه ای سپاه+ببینید

آذربایجان حمله کرد | پاسخ کوبنده ارمنستان به حملات

برنامه های اقتصادی دولت انگلیس ناتوان از حل بحران

 زخمی شدن 133 نفر در جریان درگیری های بغداد

دلقک سرنوشت کشورش را به بازی گرفت

حمله تند کره شمالی به آمریکا| رفتارهای شنیع دارد

آغز حملات راکتی در عراق

فیلم ناجور از تقدیم کردن یک دختر به امیرتتلو در ترکیه!/ ویدئو

تصاویر | قاب های جدید از مقر تروریست ها پس از حمله امروز سپاه پاسداران

دستور الکاظمی برای پیگرد عاملان حمله راکتی به منطقه سبز بغداد

کرملین: عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد یافت

دولت بایدن نقاب از چهره افکنده است

گزارش دوهان؛ سند جنایت حقوق بشری مدعیان دروغین علیه ایران

دیدار مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مشاور امنیتی تل آویو

کاخ سفید: کمک نظامی 1.1 میلیارد دلاری به اوکراین را اعلام می کنیم

دستور الکاظمی در خصوص حملات راکتی به منطقه سبز بغداد

ببینید | بازیگوشی دیدنی وال ها مقابل چشم خانواده ماهیگیر

تیراندازی هولناک به 4 بازیکن فوتبال/ حال یکی از آنها وخیم است!+جزییات

کشف فیل 12 هزار ساله | آیا فیل های باستانی شکار می شدند؟

کاخ سفید: کمک نظامی 1.1 میلیارد دلاری به اوکراین را اعلام می کنیم

قطع برق در کوبا در پی وزش طوفان

نخستین تصاویر از برخورد کاوشگر ناسا با یک سیارک منتشر شد

استیصال اوکراین درمقابل پهپادها

مهمان جدید کاخ سفید مشخص شد

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت پارس آزمای طب

تل آویو: می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشور های عربی قرار دهیم

درگیری های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

کشف کاملترین فسیل جمجمه انسان راست قامت در اوراسیا

حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی قار را اشغال کردند

رییسی از گشت ارشاد می گذرد؟

ماموریت بی سابقه ناسا / برخورد فضاپیما با سیارک برای تغییر مسیرش

روسیه:آمریکا دنیا را میدانی برای آزمایش سلاح هایش می بیند

حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی قار را اشغال کردند

روسیه در آستانه افزایش «ناآرامی های داخلی»

درگیری های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

پوتین علت بحران غذا را اعلام کرد

مدعی حقوق بشر هستیم/ مداخلات خارجی در حوزه داخلی جمهوری اسلامی مردود است

روسیه تجاوزات اسراییل علیه فلسطینیان را محکوم کرد

10 هزار گردشگر در هفته به اربیل می روند

آشفتگی دولت جدید انگلیس برای حل مشکلات اقتصادی

هشدار ایران درباره احتمال ظهور گروه های تروریستی در افغانستان

دستور الکاظمی برای دستگیری عاملان حمله راکتی به منطقه سبز

با احزاب عراقی نه مشارکت می کنم نه مذاکره و صلح

موانع اینترنت ماهواره ای در ایران

دومین حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی ساعات گذشته

133 زخمی در جریان درگیری های امروز بغداد

چین مدافع کره شمالی شد؟

کمک تسلیحاتی جدید آمریکا به اوکراین

تشدید بحران ها در انگلیس در نتیجه قمار اقتصادی لیز تراس

به هرگونه اقدام غیرقانونی یونان پاسخ لازم را می دهیم

تیراندازی و شلیک خمپاره بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان

درگیری ‍ های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد یافت

استقرار نیروی دریایی نروژ برای محافظت از تاسیسات نفت و گازی

موافقت آمریکا با فروش تانک های «آبرامز» و مهمات آن به کویت

فارس: تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پزشکی شیراز / شعار زن زندگی آزادی سر دادند / هیچ دانشجویی بازداشت نشد

دومین حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی ساعات گذشته

بانک های دولتی ترکیه از سیستم پرداخت میر روسیه خارج شدند

ارتش اسراییل مجوز ترور رهبران مقاومت در کرانه باختری را صادر کرد

تفسیر جالب دکتر بیژن پیروز از مسئله حجاب در کشور

درگیری ‍های بغداد 133 زخمی برجای گذاشت

می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشورهای عربی قرار دهیم

ترس آمریکا از روسیه

ارتش آمریکا سال گذشته 12 غیرنظامی را کشته است

جریان صدر: نه گفت وگو می کنیم نه مشارکت!

ببینید | اعلام موضع رییسی در خصوص مسائل حقوق بشر؛ ایران در جایگاه مدعی

7 کشته بر اثر تصادف خاور با پژو 206 در گیلان

واکنش رییسی به اعتراضات در کشور

کره شمالی دو موشک بالستیک شلیک کرد

تصاویر هوایی موشک باران مقر برنامه ریزی آشوب های داخلی ایران | سرنخ از اصفهان بدست آمد!

تل آویو: می توانیم فناوری هسته ای را در اختیار کشورهای عربی قرار دهیم

واکنش «ناصر کنعانی» به اتفاقات اخیر در کشور

اردوغان از پوتین چه می خواهد؟

روسیه: آمریکا دنیا را میدانی برای آزمایش سلاح هایش می بیند

راز های جدیدی درباره اهرام سه گانه مصر کشف شد | مهندسی حیرت آور این اهرام را ببینید!

عملیات در اوکراین تا تصرف کامل دونتسک ادامه خواهد داشت

مکرون؛ پیامرسان رییسی به کاخ سفید

موسسه رسانه ای الجزیره قطر و شبکه کردستان 24 اقلیم کردستان توافقنامه همکاری امضا کردند

حامد بهداد هم در شرف بازداشت قرار گرفت

هشدار سفیر آمریکا در سودان نسبت به ایجاد پایگاه نظامی روسیه در دریاری سرخ

نیروی دریایی روسیه بعد از پایان جنگ در اوکراین قوی تر می شود

اعتراضات مردمی در چک به دلیل حمایت دولت از اوکراین

جام جهانی قطر برگزار نمی شود!

نفس های آخر شاهزاده سعودی| بن سلمان او را می کشد؟

آمریکا: حملات موشکی و پهپادی ایران را محکوم می کنیم

رجانیوز: حکم جلب حامد بهداد صادر شده است!

سخنگوی وزارت خارجه: خواهان تضمین برای بهره مندی جمهوری اسلامی از مزایای اقتصادی برجام هستیم

25 شهید و مجروح در یورش اشغالگران صهیونیست به اردوگاه جنین

حزب دموکرات کردستان خواستار رجوع به شورای امنیت برای توقف حملات ایران شد

سقوط افغانستان؛ یک سال بعد | جدیدترین بحران طالبان | 5پرده از افغانستان تحت سلطه طالبان

سقوط افغانستان؛ یک سال بعد | جدیدترین بحران طالبان | 5پرده از افغانستان تحت سلطه طالبان