مطالب مرتبط:
سازمان ملل: رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان بدون احیای اقتصاد و نظام بانکی ممکن نیست
رییس جمهور: پیشرفت و اقتصاد را معطل اخم و لبخند دیگران نمی کنیم
رییس جمهور: پیشرفت و اقتصاد را معطل اخم و لبخند دیگران نمی کنیم
صدور روادید برای رییس جمهور ایران در نشست سازمان ملل؟/ وزارت خارجه آمریکا خبر داد
قول رییس سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان از ماه آینده
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 06:022022-08-13فرهنگي

نهادها و افراد ظاهرا دلسوز رییس سازمان سینمایی را تحت فشار قرار ندهند/ مشکل مخاطب سینما با اقتصاد حل می شود


مهدی صباغ زاده بر خلاف برخی سینماگران که معتقدند است سازمان سینمایی هیچ تعاملی با اهالی فرهنگ و هنر ندارد، تأکید کرد: محمد خزاعی از خانواده سینما است و معضلات آن را می شناسد و نگاه دغدغه مندی دارد.

- " مهدی صباغ زاده بر خلاف برخی سینماگران که معتقدند است سازمان سینمایی هیچ تعاملی با اهالی فرهنگ و هنر ندارد، تأکید کرد: محمد خزاعی از خانواده سینما است و معضلات آن را می شناسد و نگاه دغدغه مندی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، بر هیچکس پوشیده نیست که سینما امروز درگیر حواشی و مسائل بسیاری است که این اتفاقات نگرانی قشر عظیمی از سینماگران را به همراه داشته است و البته برخی سینماگران بر این عقیده اند که باید برای بهبود شرایط و اتفاقات بهتر به ریاست جدید سازمان که نزدیک به یک سال از ریاستش بر سازمان سینمایی می گذرد، مهلت داد.

به هر حال لازم است در این مدت که سینمای ایران همواره در تلاطم اتفاقات مختلف بوده است، نگاهی تحلیلی به عملکرد مدیریت سینما داشته باشیم و نقاط ضعف و قدرت آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

به همین بهانه با چند تن از دست اندرکاران سینمای ایران گفتگو کرده ایم.

مهدی صباغ زاده (کارگردان و تهیه کننده سینما) پاشنه ی آشیل مدیریت کنونی را عدم تعامل برخی نهادها با مدیران قانونی سینمای کشور می داند.

متن گفتگوی ایلنا با این کارگران و تهیه کننده را در ادامه می خوانید: حال که حدود یک سال از حضور محمد خزاعی در پست ریاست سازمان سینمایی می گذرد، شما عملکرد وی را چطور ارزیابی می کنید؟ البته هنوز زمان زیادی از حضور محمد خزاعی در سمت رییس سازمان سینمایی نمی گذرد، او برای حل مشکلات متعددی که در سینمای ایران وجود دارد هنوز به زمان بیشتری نیاز دارد و به شخصه می دانم که خزاعی در تلاش است تا بسیاری از مشکلات را برطرف کند و حتی قدمی در بازتر شدن فضا بردارد اما متأسفانه فضای سینمای ایران بسته تر شده و می بینیم که فیلمنامه ها و تولیدات سینمایی با مشکلات ممیزی بسیاری مواجه می شوند.

آیا به اعتقاد شما فضای بسته ای در سینمای ایران ایجاد شده که رییس سازمان سینمایی نقشی در آن ندارد؟ باید گفت که متأسفانه هر نهاد فرهنگی و غیر فرهنگی سعی دارد در مسائل سینما دخالت کند و می بینیم که این نهادها فشارهای خود را بر سینما بیشتر کرده اند و مدام درباره مسائل مختلف نظر می دهند.

البته جریانات مختلف کشور درگیر این وضعیت است و تنها مربوط به سازمان سینمایی نمی شود.

فشارهای وارد شده از نهادها مختلف به وزیر ارشاد، باعث می شود که او انتظاراتش از معاون سینمایی مدام تغییر کند و پس از آن معاون سینمایی هم مدام باید سیاست های متفاوتی در پیش بگیرد.

البته محمد خزاعی پیش از اینکه رییس سازمان سینمایی شود، تهیه کننده بوده، پس شناخت کافی از سینما دارد و به عقیده من، او می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند اما برخی کارشکنی ها اجازه نمی دهد و او هم مجبور است برخی سیاست ها را بپذیرد و تا جایی که امکان دارد برای مقابله با برخی سیاست ها تلاش کند.

اما بسیاری بر این عقیده اند که با وجود دولتی که همگرا با بدنه ی خود در سه قوای اجرایی و سیاست گذار و ناظر بر قانون است، دیگر شاهد فشارهای نامتعارف نخواهیم بود.

متأسفانه در بین برخی افراد که دانش لازم سینمایی و فرهنگی را ندارند ترس و واهمه ای وجود دارد که معتقدند؛ ممکن است با یک فیلم، اتفاقات وحشتناکی در کشور رخ دهد درحالیکه سینما اصلاً چنین قدرتی ندارد و بارها دیده ایم فیلمی سینمایی که مدت ها توقیف بوده اند، پس از آنکه به اکران رسیده اند، هیچ مشکلی در کشور ایجاد نکرده اند و هیچ خطری ازسوی آنها نه جامعه و نظام را تهدید نکرده است.

اگر افرادی که چنین دیدگاهی دارند، به تجربیات گذشته رجوع کنند، به اشتباه خود پی می برند.

اما در این میان؛ دلیل اینکه این فشارها بر خلاف پیش بینی های صورت گرفته بیشتر شده است را نمی دانم.

گرچه نمی توان این فشارها را انکار کرد، اما باوجود این نگاه و تفکر هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی دهد و تنها شرایط در جهت بدتر شدن پیش می رود.

از نظر شما تا امروز رییس سازمان سینمایی در برابر دخالت این نهادها چه واکنشی از خود نشان داده است؟ طبعا شرایط آنقدر شفاف نیست که بتوانیم اظهارنظر دقیقی داشته باشیم به همین دلیل پیش بینی درستی هم نمی توان از شرایط موجود و حتی آینده ی آن داشت.

اما با شناختی که از محمد خزاعی دارم، بر این عقیده ام که او واقعاً دلسوز سینما است و دغدغه های زیادی در این زمینه دارد خب البته ممکن است قدرت کافی برای مقابله با برخی اظهارنظرها را نداشته باشد و در بسیاری موارد مجبور به پذیرش برخی شرایط شود.

فراموش نشود که نباید و نمی توان همه مسائل و مشکلات را نشأت گرفته از فشارهای بیرونی دانست.

به عنوان مثال می توان به نگاه سازمان سینمایی نسبت به حضور فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی اشاره کرد.

اینکه امروز حضور فیلم های ایرانی تا این حد حاشیه ساز شده تا حدی ناشی از نگاه مدیران سازمان سینمایی است.

طبعا فیلم ها برای حضور در جشنواره های خارجی بهتر است مجوز لازم را دریافت کنند.

وقتی فیلمی که از سازمان سینمایی مجوز دریافت کرده، به یک رویداد خارجی رفت، حتی اگر با اظهارنظرهای مختلف مواجه شود که منجر به جوسازی علیه آن اثر و سیاست های سازمان سینمایی شود، سازمان همچنان باید از آن حمایت کند ولو آنکه با فشار نهادهای مختلف مواجه شود.

در چنین شرایطی اگر سازمان سینمایی از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کرد، صاحبان اثر می توانند با طی مراحل قانونی وظایف سازمان را یادآور شوند و موضوع را پیگیری قانونی کنند.

شما معتقدید محمد خزاعی نگاه سازنده ای به مسائل مختلف سینما دارد اما سازمان سینمایی هنوز استقلال و قدرت کافی برای نظارت بر سینما را ندارد؟ همانطور که گفتم محمد خزاعی فردی دغدغه مند با شناخت کافی از سینما و معضلات آن است ولی برخی دخالت ها با نگاه محدودکننده واقعاً آسیب زننده است.

این وضعیت تنها مربوط به سینما نمی شود، در همه زمینه ها ما شاهد چنین روندی هستیم و به نظر می رسد شناختی از وضعیت جامعه در دست نیست و برخی با تصورات خودشان انتظار دارند سیاست ها به شکل دیگری اجرایی شوند.

با این حال همه می دانیم که سینماگران هیچ گاه اقدامی علیه کشورمان نداشته اند.

طبعا گروهی از افراد و نهادها که اقدامات و تصمیمات سازمان را نمی پسندند، می توانند با گفتگو در جهت حل معضلات قدم بردارند که البته متاسفانه تا امروز اینگونه نبوده و به جای بحث، تعامل، به اعمال فشار روی آورده اند.

یکی از مباحثی که سال هاست در حوزه مدیریت سینمای ایران وجود دارد، صیانت سازمان سینمایی از مجوزهایی است که صادر می کند.

آیا سازمان سینمایی در این دوره توانسته این مطالبه سینماگران را اجرایی کند؟ بله این معضل سال هاست که در مدیریت سینمای کشورمان وجود دارد.

به نظر می رسد مجوزهای سینمایی آن کارکرد قانونی لازم را ندارند و نهادهای مختلف به راحتی قدرت این را دارند که مجوزها را نادیده بگیرند.

صداوسیما به راحتی بین فیلم ها تبعیض قائل می شود و برخی فیلم ها را تبلیغ می کند و برای برخی فیلم ها هیچ تبلیغی پخش نمی کند درحالیکه همه فیلم ها از سازمان سینمایی مجوز دارند.

در اصل نهادهای مختلفی هستند که با ادعای دلسوزی برای فرهنگ، خودسرانه عمل می کنند اما در نهایت عملکردشان نتیجه ای جز حاشیه سازی برای سینما ندارد.

حتی امروز پدیده های تازه ای را شاهد هستیم، نمونه ی آن موزه سینما است که رییس آن اعلام کرد فیلمی را که برای خانواده ها مناسب نداند، اکران نمی کند و همین کار را هم انجام داد.

باید جلوی این تصمیمات خودسرانه گرفته شود چراکه هر فیلمی که مجوز اکران وزارت ارشاد را دارد، امکان نمایش در همه سینماهای کشور را دارد.

متأسفانه بیش از چهل سال است که برای مدیریت سینما قوانین مدون و مشخصی وجود ندارد.

ما خودمان پس از 40 سال یاد گرفته ایم و فهمیده ایم که در کشور برخی خط قرمزها وجود دارند که نباید در فیلم هایمان به آن ها بپردازیم.

اما امروز نسل؛ عوض شده و انتظارات دیگری به وجود آمده است.

شاید نسل امروز شناخت نسل قبل از جامعه را نداشته باشد و دغدغه های دیگری را دنبال کند، اما نمی توان انتظار داشت که مثل گذشته با آن ها برخورد شود بلکه لازم است تکلیف همه چیز روشن باشد و همه بدانند چه خط قرمزهایی در سینما وجود دارد، چه نهادهایی برای سینما تصمیم می گیرند.

ما چاره ای نداریم جز آنکه از این وضعیت بلاتکلیف و بلبشوی شکل گرفته بیرون بیاییم.

نسل جوانی که با به روزترین آثار جهان، اخبار روز دنیا و.

آشنا است را نمی توان با رفتارهای دستوری و محدودکننده، کنترل کرد.

باید در حوزه مدیریت نگاه به روزی داشته باشیم و وزارت ارشاد باید واقعیت ها را بپذیرد.

ما به تحولات جدی در این زمینه نیاز داریم.

اما طبق تجربه ای که دارم باید بگویم کشور ما همیشه در زمینه فرهنگ بدون برنامه ریزی و با سلیقه افراد مختلفی که در قدرت بوده اند، اداره شده است.

لذا لازم است همه مسئولان در حوزه های مختلف کج سلیقگی ها را کنار بگذارند و اجازه دهند تحولات لازم در حوزه های مدیریتی رخ بدهد.

یکی از مهم ترین معضلات حال حاضر سینما میزان مخاطب است، آمار فروش فیلم ها در فصل بهار نشان می دهد که سینما در این مورد وضعیت بدی دارد.

به نظر شما چه اقدامی باید در جهت افزایش میزان مخاطبان سینمای ایران رخ دهد؟ کاهش میزان مخاطبان سینما اتفاقی طبیعی است.

سینما تحت تأثیر شرایط اقتصادی مخاطبان خود را از دست داده است.

مردمی که توان رفع نیازهای ابتدایی خود را ندارند، چگونه می توانند به سینما بروند؟ درواقع سینما متأثر از شرایط اقتصادی به این مشکل دچار شده و از دست سازمان سینمایی هم تقریباً کاری در این زمینه برنمی آید.

طرح های تشویقی، کاهش قیمت بلیت و.

اقداماتی است که نیاز به بودجه بالای سازمان سینمایی دارد.

با این حال به نظر من با در نظر گرفتن شیوع کرونا، وضعیت اقتصادی و مشکلات فراوان سینمای کشور همچنان فروش نسبتاً خوبی دارد.

بهتر شدن وضعیت سینمای کشور با بهتر شدن وضعیت اقتصاد ممکن است و این مسئله ای است که از حوزه اختیارات رییس سازمان سینمایی خارج است.

درنهایت هم امیدوارم نهادهایی که اصرار بر دخالت در عملکرد سازمان سینمایی دارند، اجازه دهند که سازمان سینمایی آزادی عمل قانونی خود را داشته باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سینما - سازمان سینمایی - سینماگران - اهالی فرهنگ و هنر - سازمان - سینمایی - مهدی صباغ زاده - اهالی فرهنگ - فرهنگ و هنر - محمد خزاعی - رییس سازمان سینمایی - خانواده - معضلات - رییس سازمان - فرهنگ - اهالی - دغدغه - ریاست - خزاعی - خلاف - زاده - مهدی - صباغ - مندی - محمد - تحت فشار - خبرنگار - نگرانی - اقتصاد - حواشی

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای سیلی خوردن بازیگر معروف از مرحوم فتحعلی اویسی

توقیف سریال آنتن / به دلیل صحنه اعتراضات دانشجویی!

اکران فیلم جنگ جهانی سوم بدون بلیت فروشی عمومی

انتخاب مقاله ادبی کارشناس مکاتبه ای کانون سمنان در گرجستان

اکران آنلاین هفت پویانمایی از تولیدات کانون

بلیت فیلم های سینما کانون ساری نیم بها شد

یک دلیل عجیب برای توقیف سریال آنتن

توقیف سریال آنتن

آنی آرنو نویسنده زن فرانسوی جایزه نوبل ادبیات 2022 را به دست آورد

آتش اعتراضات دوباره شعله ور می شود؟

سریال آنتن توقیف شد

توافق بازیگر هالیوودی متهم به قتل با خانواده مقتول

برنده نوبل ادبیات 2022 اعلام شد

تمدید مهلت ارسال آثار سوگواره ملی عکس مسیر رضا(ع)

سرود کریسمس بر صحنه تئاتر

واکنش عجیب سحر قریشی به فوت پسر نسرین مقانلو + عکس

سریال آنتن توقیف شد؟

برنده نوبل ادبیات 2022 اعلام شد

تصاویر خیره کننده از لندن و پاریس و رم از ایستگاه فضایی

برنده نوبل ادبیات 2022 اعلام شد

جایزه نوبل ادبیات 2022 به نویسنده فرانسوی رسید

جایزه نوبل ادبیات سال 2022 به چه کسی رسید

برنده نوبل ادبیات 2022: آنی ارنو، نویسنده زن فرانسوی

برنده نوبل ادبیات 2022 اعلام شد

تیپ بدون شلوار «مهناز افشار» جنجالی شد! + عکس

«آنتن» توقیف شد

اعلام برنده نوبل ادبیات 2022 / آنی ارنو نویسنده زن فرانسوی

اکران چراغ خاموش جنگ جهانی سوم

روش های جالب برای تسلط به زبان انگلیسی

لباس عروس سنتی عروس جدید شهاب حسینی | بریز و بپاش شهاب حسینی برای همسر جدیدش

نوبل ادبیات 2022 به آنی ارنو فرانسوی رسید

همسر جدید شهاب حسینی سیاه پوش شد | چهره غم انگیز ساناز خانم اشک همه را درآورد

زنان کتابخوان خطرناکند!/ از محمد مصدق تا کیم جونگ اون؛ کتاب های پرفروش ماه گذشته تحت تاثیر اعتراضات

حرکت عجیب این دختر هنگام دیدن «امیر تتلو» را ببینید!

لاغری عجیب بهنوش طباطبایی ! + عکس خانم بازیگر قبل از جراحی زیبایی !

«آنی ارنو»، برنده نوبل ادبیات 2022 شد

برنده نوبل ادبیات 2022: آنی ارنو، نویسنده فرانسوی

توقیف سریال آنتن

برنده نوبل ادبیات 2022 اعلام شد

پخش سریال پلیسی «رعد» از امشب در شبکه یک سیما

سریال پلیسی «رعد» از شبکه یک سیما روی آنتن می رود

توافق بازیگر متهم با خانواده مقتول

راه یابی گودال به جشنواره بوفالو

بازی شان پن در نقش شان پن!

فیلم| تکنولوژی باورنکردنی رستورانی در دبی مال

اعلام فراخوان سیزدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم «عمار» در کردستان

توقیف سریال آنتن / به دلیل صحنه های اعتراضات دانشجویی!

ارمنستان، دروازه اوراسیا به روایت ثریا

جکی جان و جیم کری در قاب «کمدین»

فیلم | خودروسازان در حال انباشتن خشم عمومی هستند

یک سریال نمایش خانگی دیگر توقیف شد

«دید بان» از شبکه پنج سیما

عکسهایی دیده نشده از «الناز شاکردوست»در غسالخانه!

پارسا پیروز فر با این عکس غوغا کرد | عکس متفاوت از پارسا پیروز فر

برج بابل هم فرو ریخت / محمد طبیبیان

اولین تصویر از همسر و دختر زیبا حمید لولایی بعد از برگشتن از آلمان لو رفت + تصاویر

مراسم ترحیم لوکس پسر نسرین مقانلو غوغا کرد | نسرین مقانلو جگرش سوخت

سلفی منحرف نرگس محمدی تو اتاق گریم ستایش با آقایون؛ مغزارو باید شست جور دیگر باید دید؟

فیلم| نکات آموزنده برای دهه هشتادی ها با بیان شیرین حسین یکتا

گشایش هفتمین نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خراسان

اکران فیلم جنگ جهانی سوم بدون بلیت فروشی مردمی!

بهزاد فراهانی و نقش معاویه در سریال امام علی(ع) / چگونه این نقش به او رسید؟

چادر اسلامی نماد سرافرازی بانوی ایرانی است

انتشار فراخوان مسابقه عکاسی سالمندان در آران و بیدگل

گر پدر رفت، پسر هست هنوز

فراخوان شرکت در بازارچه تولیدات دانشجویی دانشگاه علامه اعلام شد

پناهلو: سریال حلقه مفقوده سازمان سینمایی سوره بود/ «کاتب اعظم» آغازگر جریان سریال اقتباسی

زمان محاکمه بازیگر مشهور سینما مشخص شد!

الناز شاکردوست در غسالخانه چه می کرد؟

آغاز اکران بی سر و صدای «جنگ جهانی سوم» اثر هومن سیدی

سریال حلقه مفقوده سازمان سینمایی سوره بود/ «کاتب اعظم» آغازگر جریان سریال اقتباسی

تئاتر، سینما را نجات می دهد؟

روایتی هولناک از دختران نوجوان که از خانه فرار می کنند

تمدید مهلت ثبت نام در سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه

سریال جدید شهاب حسینی از چه حرف می زند؟

بهره برداری از تالار فرهنگی یاسوج تا سه سال دیگر

فیلم| آب نوشیدن مار کبرا از بطری آب معدنی در هند

شکسته شدن رکورد گران ترین رمان «جین آسین»

تجلیل از شاعران و هنرمندان استان یزد

اختتامیه چهارمین جشنواره آنلاین فیلم کوتاه «پاک کن»

داستان زندگی چهره محبوب دهه 70 که خندید و خنداند/ مردی که از بالا به پایین پرواز کرد!

روایتی هولناک از دختران نوجوان که از خانه فرار می کنند | وقتی لیلا فهمید که ...

آغاز اکران بی سر و صدای جنگ جهانی سوم

فخر فروشی سحر قریشی با تفریحات شبانه لاکچری در دبی + ویدئو

مقاله یک سمنانی در کنفرانس بین المللی گرجستان برتر شد

محاکمه کوین اسپیسی پس از 5 سال / اتهامات آزار جنسی

ماجراهای شنیدنی خواستگاری یوسف چیم از افسانه پاکرو

سریال جدید شهاب حسینی از چه حرف می زند؟ | روایتی از مفقود شدن دختر نوجوان نعیم که....

مقاله یک سمنانی در کنفرانس بین المللی گرجستان برتر شد

مهدویت در قاب سیما

اسکوروچ به صحنه تئاتر می رود

نمایش 10 فیلم خاطره انگیز سینمای کودک و نوجوان در موزه سینما

لغو آیین بزرگداشت پدر موسیقی نوین ایران

میترا رفیع بازیگر ساده بی همگان یه فرغون ژل ریخته زیر پوستش؛ با این تیپا جاش اونوره!

مریم مومن فخری بانویی که یهو شد ژگول؛ اینی که پوشیدی ما میتَنیم واسه جا نونی!

فیلم| بالا رفتن مار از دیوار آجری

کمبود فضای آموزشی در شهرستان تیران و کرون+ فیلم

جنگ جهانی سوم آغاز شد، اکران یک هفته ای بدون فروش بلیت اینترنتی

افشاگری «انجلینا جولی» درباره راز طلاقش از بردپیت

تصویری باورنکردنی از بهنوش طباطبایی که متعجب تان می کند ! + تصاویر

نهادها و افراد ظاهرا دلسوز رییس سازمان سینمایی را تحت فشار قرار ندهند/ مشکل مخاطب سینما با اقتصاد حل می شود

نهادها و افراد ظاهرا دلسوز رییس سازمان سینمایی را تحت فشار قرار ندهند/ مشکل مخاطب سینما با اقتصاد حل می شود