موضوعات داغ: - سازمان تأمين اجتماعي - تأمين اجتماعي - سرمربي استقلال - كارشناس داوري - سرمربي پرتغالي - حقوق بازنشستگان - وزير ارتباطات - دشمنان انقلاب اسلامي - سرپرست تيم استقلال - افزايش حقوق - مدارس غيرحضوري - تنديس آزادي - فوتبال بانوان آسيا 2022 هند - هدايت هاشمي - واكسن روسي - هفته بيستم - فرمان عفو - تيم ملي فوتبال چين - راهنماي خريد عطر - تيم ملي تركيه - شيت متال - سرهنگ مظفر مهديخاني - قيمت جهاني نفت

مطالب مرتبط:
ساپینتو ترکیب مجیدی را تغییر نداد!/ استقلال با دو جابه جایی اجباری روبروی سپاهان
دختری که دست بردار نبود و تاب جدایی نداشت | سمج ترین دوست دختر دنیا را بشناسید
آغاز طرح ملی ضیافت ایثار دانشجویان دختر شهدا، جانبازان و ایثارگران در مشهد الرضا
تجاوز جنسی به دختر جوان در ماشین در حال حرکت!
آغاز مسابقات ورزشی دانش آموزان دختر مدارس استثنایی کشور
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 06:022022-08-13اجتماعي

جابه جایی برخی واژه ها در خوانش های جدید الواح هخامنشی/ دختر مرموز سیستانی جیره اش بیشتر از دختر داریوش بود


متاسفانه شاهد تغییراتی در خوانش الواح هخامنشی هستیم که برخی از واژه ها را با معنای واژه ای دیگر عوض می کنند و شیوه خوانش نیز نشان دهنده ی نا آشنایی درست با شیوه ی نگارش ایلامی به خط میخی میان دو رودی است.

- " عبدالمجید ارفعی معتقد است: متاسفانه شاهد تغییراتی در خوانش الواح هخامنشی هستیم که برخی از واژه ها را با معنای واژه ای دیگر عوض می کنند و شیوه خوانش نیز نشان دهنده ی نا آشنایی درست با شیوه ی نگارش ایلامی به خط میخی میان دو رودی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، باستان شناسان در کاوش های سال های 1312 و 1313 مجموعه ای بزرگ از هزاران گل نبشته را در دو اتاق از استحکامات تخت جمشید کشف کردند.

بخش بزرگی از این گل نبشته ها سندهای حسابدارای ایالت پارس از امپراتوری بزرگ هخامنشیان را در سال های 13 تا 28 پادشاهی داریوش بزرگ (509 تا 494 ق.

م.

) دربرمی گیرند.

خوانش این گل نبشته ها آگاهی ارزشمندی از آنچه در زمان داریوش در ایالت پارس می گذشت را در اختیار ما می گذارد.

این اطلاعات موضوعاتی از جمله جابجایی، دریافت، ذخیره سازی کالاهایی مانند گندم، جو، آرد، اشربه، توت، خرما، بز، گوسفند و… برای مصرف انسان و دام و بذر برای کاشت و پرداخت دستمزد به کارگزاران دولتی از شاه تا خدمتکاران، کارگران و چهارپایان مستقر در محل یا در حال سفر، پرداخت هزینه های سفر، نامه ها و گزارش های عملکرد روزانه و سالانه… را دربرمی گیرد.

این الواح با موافقت دولت وقتِ ایران برای مطالعه و بررسی به دانشگاه شیکاگو امانت داده شد.

الواح در 50 صندوق چوبی که شامل حدود 2000 جعبه مقوایی و چند پیت نفتی که در تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) به پارافینِ مذاب آغشته شده بودند، از طریق بوشهر به آمریکا فرستاده شدند.

در قرارداد و موافقت نامه طرفین آمده است که ایران لوح هایی گلی را برای رمزگشایی و خواندن، به امانت به دانشگاه شیکاگو که مشغول کاوش در تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) بود، می سپارد و مؤسسه ی شرقی دانشگاه موظف است دو نسخه از مستندات خود را به دولت ایران بدهد.

مطالعات گل نبشته ها پس از پارافین زدایی از سال 1937 میلادی آغاز می شود.

مسئولیت خواندن در مرحله نخست به استادی آلمانی- آمریکایی به نام آرنولد پوبل (Poebel) سپرده شد که تخصص او در حوزه زبان سومری بود.

او سه شاگرد داشت که از آن جمله می توان به جورج کامرون و ریچارد هَلِک اشاره کرد.

این گروه تا زمان آغاز جنگ جهانی حدود 400 گل نبشته را خواندند و متوجه شدند زبان بیشتر این گل نبشته ها ایلامی است.

در ابتدای کار نمی دانستند که گل نبشته ها به کدام پادشاه هخامنشی تعلق دارند.

ابتدا گمان می کردند که به خشایارشا یا اردشیر اول مربوط است، تا سرانجام به گل نبشته ای متعلق به سال بیست ودوم پادشاهی برخوردند.

با توجه به این که در آن گل نبشته ماه سیزدهم بود، یعنی سالی کبیسه ای و بر اساس متن های به دست آمده از میان دو رود دریافتند که متعلق به داریوش بزرگ اند.

پس از مدتی یک گل نبشته ی دیگر خوانده شد که نام داریوش به عنوان پادشاه در آن آمده بود.

با آغاز جنگ جهانی دوم گروه از هم پاشیده می شود و تنها جرج کامرون در مؤسسه می ماند که بیشتر سرگرم رمزگشایی و خوانش گل نبشته های گنجینه های تخت جمشید شد تا سرانجام آن ها را در سال 1948 (1327) به چاپ رساند.

ریچارد هلک نیز پس از پایان دوره ی سربازی به مؤسسه برمی گردد و از آن پس تا روز مرگ سرگرم خوانش و رمزگشایی گل نبشته های بارو بود.

در سال 1969 (1348) کتاب متن های گل نبشته های باروی تخت جمشید هلک منتشر شد که دربردارنده ی متن 2078 گل نبشته بود متن 1956 از خوانش ها و رمزگشایی های خودش و متن 131 گل نبشته از خوانش های گروه نخستین همگان می توانند این کتاب را رایگان از اینترنت نسخه برداری کنند.

در سال های پایانی زندگانی اش هلک 2586 دیگر را رمزگشایی می کند.

او در سال 1978 سی و سه متن گزینش شده را در مجلّه ای فرانسوی به نام DAFI به چاپ می رساند.

عبدالمجید ارفعی (پژوهشگر و متخصص زبان های باستانی اکدی و ایلامی) این افتخار را داشت تا شاگرد هلک باشد و تاکنون متن 647 گل نبشته از خوانش های او را با ترجمه ی فارسی و انگلیسی منتشر کند.

او می گوید: به زودی دیگر خوانش های ایشان را نیز منتشر خواهم کرد.

ارفعی با اشاره به اینکه این روزها شاهد تغییراتی در خوانش الواح هخامنشی هستیم که شیوه خوانش آنها متفاوت است، گفت: به شیوه ی نگارش ایلامی، نگارش زبان به خط میخی میان دو رودی از میان حدود 900 شکلی که برای نگارش سومری و اکَّدی استفاده می شد تنها 131 برای بیان هجاها و برخی از واژگان و اندکی بیشتر در دوره های پیشتر و 24 شکل برای عدد ها و دو شکل هجا را در کاربردی ویژه برای شناسه ی شخص نرینه استفاده می شد.

برای نمونه می توان گفت، هنگام خوانش متن شماره ی PF 1845 (شماره ای که کُد می نامد)، واژه ی سَوور (sawur) را سَووایر (sawuir) می خواند و نیز به هنگام خوانش همین متن، دستور گیرنده را دستور دهنده می خواند و دستور دهنده را دستور گیرنده.

این اشتباهات در خوانش و ترجمه نشان از آن دارد که آشنایی چندانی با این گل نبشته ها ندارند و تلاش های چهل و چند ساله شادروان هلک که پیش رویشان است را سرسری و به نادرستی برای دیگران بازگو می کنند.

در شرح همین متن، سّوور که در همواره با واژه ی گِشتین (GEŠTIN شراب ) به کار برده شده است، چرا و چگونه به سرکه تفسیر می شود.

این متخصص زبان های باستانی اکدی و ایلامی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی و باتوجه به خوانش هایی که سال ها پیش توسط استادان انجام شده، این نیاز احساس می شود که دوباره خوانی از روی آن الواح داشته باشیم، گفت: من نمی گویم هر آنچه توسط ریچارد هَلِک و سایر استادان خوانده شده درست است و دیگر نمی شود روی آن حرفی زد اما معتقد هستم کسی می تواند که سال ها روی این گل نبشته ها کار کرده باشد اگر کسی بدون تجربه چندین ساله بخواهد درصدد بازخوانی برآید و آگاهی لازم را هم نداشته باشد و بخواهد نوعی مطابق میل خود برخی چیزها را تغییر دهد، قطعا کژی و نادرستی بسیار خواهد داشت و اعتباری هم در دنیا نخواهد داشت.

خوانش الواح به روش هایی نادرست وی درخصوص چگونگی در دست گرفتن و خوانش الواح هخامنشی نیز گفت: خواندن خط میخی بدون آنکه یک نور از سمت چپ به لوح بتابد امکان ندارد.

نه من و نه هیچ یک از استادانم هنگام خواندن یک گل نبشته دستکشی به دست نمی کردیم و هیچگاه هم بدون داشتن نوری از سمت چپ، خواه نور خورشید، خواه نور چراغی، گاه با ذره بین و گاه بی ذره بین، نمی توانستیم گل نبشته ای را بخوانیم چراکه نیازمند سایه خط ها هستیم.

ارفعی خاطرنشان کرد: شاید ناآگاهی من باشد امّا من تاکنون هیچ گزارشی ندیدم که بعد از مرگ استادم ریچارد هَلِک طی 42 سال گذشته کتیبه دیگری از آنچه در مؤسسه ی شرقی دانشگاه شیکاگو است، خوانده شده باشد.

فقط یکبار دیدم که 3 کتیبه توسط گروهی سه نفره که گفته شده، از آنِ شخصی نامبرده نشده است، خوانده شده است.

چرا در بازگرداندن هزاران الواح هخامنشی تعلل می شود؟ او که یکی از کتیبه خوانان ایرانی است و برخی از لوح های گلی تخت جمشید با تلاش وی ترجمه شده است، به ماجراهایی که این روزها در خصوص بازپس گیری الواح هخامنشی در جریان است، اشاره کرد و گفت: این الواح تاکنون در چهار مرحله به ایران برگردانده شده است؛ سال 1327 شمسی (179 قطعه)، سال 1331 شمسی (37هزار خُرده قطعه)، سال 1383 شمسی (300 قطعه) و سال 1398 شمسی (1783 قطعه) و همچنان حدود 17 هزار گل نبشته سالم و قطعات شکسته از الواح هخامنشی در اختیار موسسه شرقی شیکاگو قرار دارد.

چرا در سال 1398 هنگامی که بخش دیگری از الواح با موافقت های صورت گرفته از موسسه شرقی شیکاگو باز پس فرستاده شد، کسی نپرسید چرا فقط 1783 قطعه بازگردانده شد؟ چرا مسئولان ایرانی نخواستند همه الواح بازگردد؟ چرا به مؤسسه ی شرقی گفته شد که خزانه داری تنها برای خروج 1783 مجوز صادر کرده؟ مجوز خروج این تعداد لوح توسط خرانه داری آمریکا صادر شده بود یا مسئولان مؤسسه ی شرقی درخواست خروج این تعداد لوح را داده بودند؟ خزانه داری آمریکا نمی تواند در مقابل رای دیوان عالی این کشور ایستادگی کند و وقتی دیوان عالی رای به خروج تمام الواح و بازپس دادن آن ها به ایران داده، پس چرا این همه تعلل از سوی مسئولان مؤسسه ی شرقی و ما صورت می گیرد؟ آیا مسئولان مؤسسه ی شرقی، خزانه داری آمریکا را بهانه کرده اند؟ هیچکس این سوالات را نپرسید و همه به به و چه چه کردند.

آن ها با سربلندی 1783 لوح را تحویل دادند و ما هم متاسفانه با سربلندی 1783 را تحویل گرفتیم درحالی که باید هر 17 هزار لوح را تحویل می گرفتیم.

اگر مؤسسه ی شرقی مستندسازی و عکسبرداری را بهانه می کنندُ و حاضر نشدند و نیستند تا مستندات انجام شده پس از درگذشت هلک را در اختیار پژوهشگاه میراث فرهنگی بگذارند یا نمی توانستند این کار را در ایران انجام دهند.

شاید هم ما نمی خواستیم دل نازکی را به درد آوریم.

خاطراتی از خوانش الواح ارفعی در ادامه با اشاره به خاطرات خود از خوانش الواح هخامنشی گفت: در خوانش هایمان گهگاه به موضوعی برمی خوریم که برایمان جالب است.

در یکی از الواح از دختری یاد شده که از سیستان می آمد و جیره سفر او از دختر داریوش هم بیشتر بود.

برایم سوال برانگیز شد که این دختر کیست که جیره سفرش حتا از دختر داریوش هم بیشتر است.

نمی دانیم این دختر چه مقامی داشت.

در خوانش هایمان متوجه شدیم که زنان و مردان در دوره داریوش با یکدیگر کار می کردند ولی هرگاه گروهی دارای رییسی (iršara) باشد، آن رییس همواره یک زن است به جز یک مرد در شیراز و دستمزد زنان کارفرما (رییس) بیشتر از مردان بود.

به طور مثال اگر مردها سه پیمانه دستمزد ماهانه دریافت می کردند، زن ها 5 پیمانه (هر پیمانه اندکی کمتر از 10 لیتر بود) دستمزدجیره می گرفتند.

ارفعی اذعان داشت: در یک از کتیبه آشکارا عنوان شده است که داریوش شاه دستور داده تا از اموال شخصی خود، 100 گوسفند به همسرش بدهند و این بدان معناست که شاه از اموال شخصی خود به همسرش می بخشید و با اموال کشوری کاری نداشت.

گفتگو: معصومه دیودار انتهای پیام/
کلید واژه ها: الواح هخامنشی - هخامنشی - واژه - شیوه - بزرگ - الواح - باستان شناسان - آشنایی - داریوش - ایلامی - نگارش - دهنده - هخامنشیان - عبدالمجید - استحکامات - امپراتوری - تخت جمشید - نشان - رودی - شاهد - دیگر - درست - دختر - میان - سیستانی - خبرنگار - پادشاهی - هزاران - باستان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 10 مهر 1401

پیش بینی وزش باد شدید / این استان ها بارانی می شوند

جزییات جمع آوری مدارس کانکسی و سنگی/ 81 درصد مدارس کشور ایمن شدند

اوقات شرعی گرگان؛ 10مهر

چند درصد دانش آموزان واکسن کرونا تزریق کرده اند؟

4.5 میلیون ویزیت زائرین اربعین توسط هلال احمر

سرانه فضای آموزشی قم پایین تر از میانگین کشور است

تسهیل زیارت برای سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت

نشست همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش متمرکز مازندران برگزار شد

هواشناسی فردا/باران در ارتفاعات تهران

استخدام رییس حسابداری و کارمند حسابداری در آذربایجان شرقی

تاریخچه ورود اتوبوس به تهران و ساخت ترمینال جنوب

استخدام مربی مهد کودک دو زبانه در فریماه کیدزسنتر در اهواز

تنبیه بدنی شدید دانش آموز توسط معلم

کیفیت بخشی به فعالیت های تربیتی مدارس با اجرای طرح امین

تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه فردا یکشنبه 10 مهر

مدارس زاهدان و میرجاوه به دلایل امنیتی تعطیل شدند!

استخدام فروشنده مواد غذایی در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

بررسی مشکلات دانشگاه های خراسان جنوبی با حضور استاندار

سرمای بی سابقه در استان تهران | چند روز آینده هوای تهران سردتر میشود

روایت تصویری صداوسیما از نقاط مختلف شهر تهران و ترافیک در برخی مناطق

افتتاح یک واحد آموزشی با مشارکت خیرین در دلگان

استخدام نیروی خدماتی و نظافتچی در موسسه آموزشی تهران پایتخت در تهران

هشدار زرد هواشناسی خراسان جنوبی/احتمال یخبندان

تاریخچه ورود اتوبوس به تهران و ساخت ترمینال جنوب

انتظار افزایش دما در برخی شهرهای کشور طی روزهای آینده

شرایط دریافت گواهینامه ناشنوایان و ممنوعیت های رانندگی در کشور

استخدام منشی در دیوار املاک در پردیس

سهولت جذب گردشگران در اماکن باستانی

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران

هر چیزی که میخوای درباره مالزی بدونی رو اینجا پیدا میکنی

مدارس این استان تعطیل شد

رزرو هتل آرتا قشم | امکانات هتل آرتا قشم

تعطیلی مدارس یکشنبه 10 مهر | مدارس این استان ها روز یکشنبه تعطیل شد

مدارس زاهدان و میرجاوه فردا تعطیل است

توزیع 200 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان مازندرانی

اجرای 286 وقف جدید در مازندران به گفته حیدری 99 درصد موقوفات مازندران مقید به مکان است؛ 286 وقف جدید داریم که بزرگ ترین پروژه احداث یتیم خانه در شهرستان نور است.

ترافیک سنگین در خیابان های یاسوج با بازگشایی مدارس

ارتقای ایمنی در حوزه مدیریت پسماند

تسهیل زیارت برای سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت

سیل و بی مدرسه شدن 3 میلیون کودک در پاکستان

مدارس کدام شهرها فردا یکشنبه 10 مهر تعطیل شد؟

مدارس 4 شهرستان سیستان و بلوچستان فردا تعطیل است

مدارس 4 شهرستان سیستان و بلوچستان فردا تعطیل است

مدارس زاهدان فردا یکشنبه به دلایل امنیتی تعطیل شد

مدارس 2 شهرستان استان سیستان و بلوچستان 10 مهر غیرحضوری است

افزایش دما در برخی شهر ها از 11 مهر

شهر کوالالامپور مالزی زیباترین شهر کشور مالزی

مدارس زاهدان و میرجاوه یکشنبه (10 مهر 1401) تعطیل است

مدارس زاهدان فردا یکشنبه در همه مقاطع تعطیل است

ارزیابی رتبه بندی معلمان چگونه انجام می شود؟

تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه فردا یکشنبه 10 مهر

مدارس کدام شهرها فردا یکشنبه 9 مهر تعطیل شد؟

سرما بی سابقه در استان تهران | چند روز آتی هوای تهران سردتر میشود

ارتقای ایمنی در حوزه مدیریت پسمانده شهرداری قم

یکشنبه؛ تعطیلی مدارس زاهدان و میرجاوه به دلایل امنیتی

ببینید | اینجا تهران است؛ تازه ترین تخریب ها در ناآرامی های امروز

تصاویر تازه ترین تخریب ها در تهران در اغتشاشات

تامین سرویس برای دانش آموزان دغدغه والدین یزدی

هیاهوی بچه ها و بوی مدرسه بعد از دوسال تعطیلی وآموزش مجازی

آغاز ساخت بیش از 10 هزار واحد مسکونی در تهران

ادامه فعالیت غیرحضوری مدارس دربرخی شهرهای سیستان وبلوچستان

توسعه زیرساخت های گردشگری استان سمنان

ترافیک سنگین در جاده تهران - کرج

دعا های بی بی

تنبیه بدنی وحشتناک دانش آموز همدانی توسط معلم جغرافیا | دانش آموز بیچاره از هوش رفت!

کولیوند: رفع مشکلات امدادگران اولویت فعلی هلال احمر است

باد و باران در غالب نقاط کشور

انتصاب مهم زاکانی در شهرداری تهران | زاکانی: حمل و نقل پایتخت 300 هزار میلیارد تومان پول لازم دارد | ماموریت تازه معاون حمل و نقل عمومی چیست؟

فعالیت یک مرکز روزانه سالمند در ایلام

ابرناکی و وزش باد در لرستان

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش بینی بارش پراکنده در پایتخت

حضور دانش آموزان در مدارس بعد از مدت ها فضای مدرسه را عوض کرده است

اتمام مرمت بقعه امامزاده حسین (ع) قزوین تا پایان سال جاری

آموزش حضوی دانشگاهها ومراکز آموزش عالی در کرمان

استخدام تکنسین برق و الکترونیک و کارشناس IT در شرکت شیشه لیا در قزوین

بازدید بیش از 89 هزار نفر از موزه ها و اماکن تاریخی کشور در 8 مهر

همکاری 20 هزار طلبه در مدارس کشور در سال تحصیلی جدید

انتصاب مدیرعامل سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با حکم زاکانی

شرایط دریافت گواهینامه ناشنوایان و ممنوعیت های رانندگی

تهران خنک می شود

سرانجام وام اربعین چه شد؟

حال وهوای مدارس حضوری کرمان مانند قبل از کرونا

همه چیز درمورد چشمه های آبگرم رامسر

توزیع بسته های مهر تحصیلی در لرستان

همایش طرح جامع «صفای دل» برگزار می شود

ارائه خدمات به سالمندان در 15 مرکز روزانه توانبخشی مازندران

خط گردشگری آبی آبادان و خرمشهر در آستانه فعال شدن

آغاز ساخت بیش از 10 هزار واحد مسکونی در تهران

ثبت نزدیکترین منظره از قمر یخی مشتری

آغاز سال تحصیلی در 800 مدرسه مشهد؛ امروز

وزش باد و گردو غبار محلی در آبادان و خرمشهر

نظارت محیط زیست یزد بر واردات ضایعات کاغذ و مقوا

اهدای مدال های قهرمان پرورش اندام جهان به موزه آستان قدس رضوی

پیش نویس مجوز راه اندازی مدارس قرآن حفظ محور تهیه شد

منابع مطالعه دروس عمومی و تخصصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

منابع مطالعه برای دروس عمومی آزمون های استخدامی

معرفی مدیرکل جدید ثبت احوال آذربایجانغربی

آیین تکریم و معارفه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد

جابه جایی برخی واژه ها در خوانش های جدید الواح هخامنشی/ دختر مرموز سیستانی جیره اش بیشتر از دختر داریوش بود

جابه جایی برخی واژه ها در خوانش های جدید الواح هخامنشی/ دختر مرموز سیستانی جیره اش بیشتر از دختر داریوش بود