مطالب مرتبط:
کشوری هستیم فاقد آزادی بیان با اقتصاد رو به فروپاشی | جرم و جنایت بیداد می کند
دربی پرتغالی در ورزشگاه آزادی | ترکیب احتمالی استقلال مقابل سپاهان با رونمایی از ستاره های جدید
آزادی 16 نفر از زندانیان مالی و جرایم غیرعمد در مشگین شهر
آزادی 16 نفر از زندانیان مالی و جرایم غیرعمد
آزادی صادرات آفت کش ها
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مرداد 1401 ساعت 21:272022-08-12سياسي

آزادی، لازمه ساختار عادلانه است


یک پژوهشگر فلسفه اخلاق با بیان اینکه آزادی، سنگ بنای ساختار عادلانه است، گفت: اگر آزادی را به رسمیت نشناسیم، نمی توانیم به سوی ساختار عادلانه برویم و در ساختارهای ناعادلانه، - همیشه در جایی، آزادی قربانی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از اصفهان، حسین دباغ، دکترای فلسفه اخلاق و مدرس دانشگاه آکسفورد در نشستی با عنوان عدالت ساختاری و ساختار عادلانه در جامعه دینی که شب گذشته، 20 مردادماه به همت سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در فضای مجازی برگزار شد، اظهار کرد: جامعه ای دارای سیاست ها، قوانین و ساختار اجتماعی ناعادلانه است که در آن، منافع و موقعیت اجتماعی افراد از پس امری تصادفی آمده باشد؛ یعنی انتخاب خود افراد نباشد و ساختار جامعه به گونه ای باشد که افرادی بر اساس بعضی از اختلافات، تصادفی به منافع و موقعیتی رسیده باشند.

وی افزود: این اختلافات می تواند جنسیت، رنگ پوست، محل تولد، نژاد و هر چیزی باشد که فرد در انتخاب آنها نقشی ندارد.

کم و بیش اکثر فیلسوفان معتقدند ساختاری که بر این اختلافات دلخواهانه بنا می شود، ناعادلانه است؛ چون انتخاب اولیه، این ویژگی ها نبوده است.

امر ناعادلانه در درجه اول، به امری اطلاق می شود که منفعتی به وجود بیاورد یا بستاند.

دین نیز می تواند یکی از مواردی باشد که ساختار ناعادلانه به وجود آورد یا منفعتی را از ما دریغ کند.

این پژوهشگر فلسفه اخلاق تأکید کرد: وقتی درباره تفاوت های بیولوژیکی یا نژادی و قومی صحبت کردم، اسم دین را نیاوردم.

شاید به من اعتراض کنید که دین واقعاً مثل نژاد نیست، چون نژاد، قومیت و بسیاری از مسائل بیولوژیکی تغییرناپذیرند، ولی دین این طور نیست؛ افراد زیادی بوده و هستند که دین خود را تغییر داده، یا به صورت کلی از دین خارج شده اند.

وی ادامه داد: استدلال من بیشتر بر عموم افرادی مبتنی است که وقتی در خانواده ای با دین خاصی به دنیا می آیند، با همان دین زندگی می کنند.

روانشناسی عموم انسان ها در این کره خاکی، همین است.

کمتر کسانی هستند که بخواهند این باورها را با زلزله معرفتی عوض کنند، ولی شاید بپرسید، پس افرادی که دین خود را عوض کرده اند، چطور؟ در پاسخ باید گفت، افرادی که در جامعه ای زندگی می کنند و امکان دارد به دلیل ساختارهای ناعادلانه و غیراخلاقی، دست به تغییر بزنند، به ناچار مرتکب چنین عملی می شوند.

آمارها نشان می دهد، ایرانی هایی که به انگلستان و آلمان پناهنده می شوند، مهم ترین کاری که انجام می دهند، این است که دست به تغییر دین می زنند و دین مسیحیت اختیار می کنند تا راحت تر مهاجرت کنند.

تغییر دین در نتیجه ساختار ناعادلانه رخ می دهد دباغ اضافه کرد: شاید گفته شود این افراد به ناچار و به دلیل ساختارهایی که دست خودشان بوده، چنین کرده اند.

این نکته دقیقی است.

افرادی که از دین خارج شده اند، مانند کسانی که بر دین خانواده خود باقی مانده اند، از سر اجبار به چنین کاری دست زده اند و اگر ساختارها عادلانه بود، شاید چنین کاری نمی کردند.

در این صورت، ادعای من دوباره تأیید خواهد شد که اتفاقاً این افراد هم به یک معنا درون جبری قرار داشته اند که چنین کرده اند.

اگر در جامعه ای با دین اکثریت که ساختار عادلانه ای ندارد، به دنیا بیایید، برتری اخلاقی ندارید و اگر منفعتی می برید، بر اثر ساختار ناعادلانه است.

وی با بیان اینکه هنگام سخن گفتن از عدالت، باید دو نوع آن را از هم تفکیک کنیم، گفت: بسیاری از قدما وقتی از عدالت صحبت می کردند، مقصودشان معنای فردی واژه بود.

یعنی عدالتی که در رفتار و اعمال خودش را نشان می دهد.

در این شرایط، رفتاری عادلانه محسوب می شود که از نظر اخلاقی درست است.

این نکته را به طور خاص در آثار ارسطو می توان مشاهده کرد.

به یک معنا می توان گفت، برای این افراد، عدالت، مسئله اعمال و شخصیت افراد بود.

مدرس دانشگاه آکسفورد درباره نوع دوم عدالت، گفت: می توان پا را فراتر گذاشت و گفت، مسئله فقط شخصیت و رفتار نیست و می توان درباره عدالتی که در نظام ساختاری یک جامعه وجود دارد، صحبت کرد.

این ساختار لزوماً و همواره در دولت ها نیست و می توان ساختار خانواده، دانشگاه و دیگر ساختارهای اجتماعی را نیز در نظر گرفت.

این نوع عدالت، یک پله بالاتر از عدالت فردی قرار دارد و تمرکز من بر عدالت مؤسساتی است؛ یعنی عدالتی که در ساختارهای نظام جامعه، مؤسسات و نهادهای ما شکل گرفته است.

وی درباره معنای عدالت، بیان کرد: درک و تعریف ما از عدالت، مخصوصاً زمانی که در یک جامعه دینی زندگی می کنیم، بسیار مهم است.

یکی از تعریف ها، به همان تعریف ارسطویی برمی گردد: عدالت یعنی قرار دادن امور در جای خودشان.

این تعریف از سوی بسیاری از بزرگان ما ذکر شده و برای مثال، شاید آن را در نهج البلاغه دیده باشید.

تعریف مذکور یک مفروض مهم درباره عدالت دارد و آن اینکه، جایی شایسته برای امور وجود دارد که باید امور را در آن قرار دهیم و در این صورت، رفتار ما عادلانه خواهد بود.

وقتی این تعریف را در یک جامعه دینی اتخاذ می کنید، مفروضات سخن شما مشخص می شود، چون این جایگاه شایسته را که امور باید در آن قرار بگیرند، از دین می گیرید و دین به شما می گوید که جای اصلی امور در کجاست.

دباغ افزود: شاید ادعا شود اگر فردی مطابق با فرائض و شعائر دینی عمل کند، در مرتبه شخصی فرد عادلی باشد، ولی در ساختار جامعه چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

در منابع شیعی، از حسین بن علی(ع) نقل است که: اگر دین ندارید، آزاده باشید.

، ولی درباره آزاده بودن، این تفسیر صورت گرفته که مطابق ارزش ها و کرامت انسانی رفتار کنید.

یعنی اگر دین ندارید، بر مبنای ارزش های انسانی رفتار کنید.

وی تصریح کرد: در این روایت و استدلال، فرض بر این است که می توان معیارهایی داشت که فراتر از دین قرار می گیرد و لزوماً از دین برنخاسته است.

یکی از معیار های آزاده بودن در تقسیمی که بنده ارائه می دهم، عادلانه رفتار کردن است.

شما می توانید دین نداشته باشید، ولی همچنان عادل باشید.

یعنی عدالت معیار خود را جایی بیرون از دین می گیرد.

این پژوهشگر فلسفه اخلاق با تأکید بر اینکه در فرض این روایت، دیندار بودن با آزاده بودن یکی است، گفت: این فرض را می توان مورد مداقه قرار داد.

گفتیم که می توان مطابق شعائر دینی عمل کرد و به ارزش های انسانی نیز پایبند بود، ولی همچنان که در ساختاری ناعادلانه زندگی و مطابق آن رفتار می کنید، به نحو ساختاری فرد عادلی نیستید و به ساختارهای ناعادلانه کمک می کنید.

به این معنا، لزوماً یک فرد دیندار همیشه آزاده نیست و عادلانه رفتار نمی کند.

اگر در یک جامعه دینی زندگی کردید و دین شما در اکثریت بود، گمان نکنید که بر نهج صواب هستید.

مادامی که ساختارهای جامعه شما اقلیتی را سرکوب کند و شما آن ساختارها را بازتولید کنید، ناعادلانه رفتار کرده اید.

وی اضافه کرد: در گذشته، افراد زیادی که در نظام های ناعادلانه زندگی می کردند، بر این تصور بودند که چون به فقه و شریعت خود عمل می کنند، فرد عادلی هستند.

این افراد گمان می کردند که نباید با نظام های ناعادلانه، اصطلاحاً پنجه در پنجه شد و باید اجازه داد تا رفتار خود را ادامه دهند.

حتماً این شعر سعدی را شنیده اید که می گوید: ای روبهک چرا ننشینی به جای خویش/ با شیر پنجه کردی و دیدی سزای خویش/ خونت برای قالی سلطان بریختند/ ابله چرا نخفتی بر بوریای خویش .

یعنی نیازی نیست با نظام های ناعادلانه مقابله کنید، همین که در شخصیت خود فرد عادلی هستید، کافی است.

دباغ به منشأ این ناعدالتی ها پرداخت و گفت: وقتی در جامعه ای با ساختار ناعادلانه زندگی می کنیم، این ناعدالتی ها از خلأ نیامده اند، یا نظام حاکم بر جامعه آن را ساخته است و یا واحدهای کوچکتر مانند خانواده.

مادامی که این ساختارها را در جامعه تکرار کنیم، پایدارتر می شوند.

این ساختارهای ناعادلانه ممکن است از دو جنبه بر ما فشار بیاورند.

یکی از جنبه حکومت اقتدارگرا یا سرکوب گر که این ساختارها را بر ما اجبار می کند و دوم اینکه، گاهی اوقات این ساختارها از طریق خود جامعه یعنی خانواده، دانشگاه و.

بر ما فشار وارد می کنند.

در هر صورت، باید به هر دو اهمیت بدهیم.

سلب آزادی نافی مسئولیت اجتماعی نیست وی افزود: یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در جوامع سرکوبگر و توتالیتر رخ می دهد، این است که افراد گمان می کنند به دلیل جامعه سرکوبگر است که آزادی از آنها سلب شده و مسئولیت اجتماعی در قبال ساختارهای ناعادلانه ندارند.

یعنی چون آزادی در کار نیست، مسئولیتی هم وجود ندارد.

این شیوه استدلال را باید شکست.

درست است که ساختارهای ناعادلانه بر ما هوار می شود، ولی تا حدی هم می توانیم مسئولیت بپذیریم، درباره آنها فکر کنیم، به نقد و بررسی شان بپردازیم و به آنها واکنش نشان دهیم؛ البته نه در سطح کلان، بلکه در سطوح پایین مانند خانواده.

یعنی لازم نیست از بالا به پایین، دست به اصلاح ساختارها بزنیم، بلکه می توانیم از سطح پایین شروع کنیم.

اگر در جامعه، نسبت به خانواده و همسایه خود تلاش می کنیم جلوی ساختارهای ناعادلانه را بگیریم و آنها را نقد کنیم، قدم بزرگی برداشته ایم، چون متوجه شده ایم بالاخره در جایی مسئول هستیم.

شهروند اخلاقی، شهروند مسئول است.

در جوامع سرکوبگر و اقتدارگرا، دشوار است که برای افراد مسئولیت زیادی قائل شویم، ولی فرض کنیم که مسئولیت حداقلی، راهی رو به جلو خواهد بود.

مدرس دانشگاه آکسفورد با اشاره به سخنان قبلی خود، گفت: ما باید به عدالت بپردازیم و در این خصوص حساسیت اخلاقی داشته باشیم، به ویژه اگر این ناعدالتی، ساختاری باشد، چون اولاً عدالت فی نفسه امر پسندیده ای است و اگر به عدالت بپردازیم، به خوبی ها پرداخته ایم.

دوماً، فراتر از اینکه عدالت نفس خوبی دارد، می تواند نتایج نیکویی نیز برای جامعه به دنبال داشته باشد.

یکی از مهم ترین نتایج، مسئله اعتماد و اطمینان است.

در جامعه ای که ساختار عادلانه دارد، افراد اعتماد بیشتری به یکدیگر دارند.

در ساختار ناعادلانه، وقتی من در اقلیت هستم و شما را می بینم که به دلیل اکثریت بودن منافع بیشتری دارید، به شما اعتماد نخواهم کرد؛ همچنین به دولت و ساختاری که این بی عدالتی را ترویج می کند.

وی تأکید کرد: این مسئله ای به غایت مهم است، چون در شرایط خاص و اورژانسی که جامعه با بحران مواجه می شود، یکی از اموری که به آن چنگ می زنیم، بحث اعتماد است.

اگر به ساختار اعتماد کنید و ساختار چیزی را برای شما توصیه کند، به آن عمل می کنید، ولی اگر در ساختاری ناعادلانه باشید، نه به دولت اعتماد می کنید و نه به دیگر شهروندان.

اگر شهروندان به هم اعتماد نداشته باشند، این مسئله می تواند در طولانی مدت، تار و پود جامعه را از هم بشکافد و بحران اخلاقی به وجود آورد.

پس مسئله عدالت فقط در این خلاصه نمی شود که مفهوم خوبی است، بلکه می تواند نتایج بسیار مؤثری برای جامعه داشته باشد و به همین دلیل، باید نسبت به ساختارهای عادلانه حساس باشیم.

دباغ تصریح کرد: وقتی به ساختارها حساس می شویم، اول از همه باید درباره آن حرف بزنیم.

یعنی درباره ساختارهای ناعادلانه، نقد و گفت وگو کنیم و در این فرایند، از اقلیت هایی بهره ببریم که در بیشتر مواقع، حقوقشان پایمال شده است.

این گفت وگوها باعث می شود بر ساختارهای ناعادلانه، نور افکنده شود و از حالت ناآگاهانه بیرون بیایند.

این قدم بسیار مهمی است، چون برای حل ناعدالتی ها باید ابتدا آنها را مشخص کنیم.

وی ساختارهای ناعادلانه را به دو نوع کلی تقسیم کرد و گفت: نوع اول، ساختار ناعادلانه ای است که فیلسوفان سیاست، نام آن را ساختار سرکوب گذاشته اند.

در سرکوب جامعه، چه از ناحیه دولت و حکومت باشد و چه از ناحیه خانواده یا موارد دیگر، جلوی رشد و توسعه افراد گرفته می شود، چون فرصت برابر در اختیار آنها قرار نمی گیرد.

وقتی فرصت برابری به افراد نمی دهید، اقلیتی را سرکوب کرده اید و اجازه رشد و توسعه به آنها نمی دهید.

این رشد و توسعه نسبت بسیار مهمی با مفهوم آزادی دارد.

این پژوهشگر فلسفه اخلاق به نوع دوم ساختارهای ناعادلانه پرداخت و بیان کرد: تا وقتی به افراد، آزادی برای رشد ندهیم، به تعبیر فیلسوفان سیاسی، آنها را ذیل ساختار ناعادلانه دیگری به نام ساختار سلطه قرار می دهیم.

سلطه، موقعیتی است که آزادی افراد در تصمیم گیری را از آنها سلب می کند و می تواند در انواع جامعه ها پدید بیاید.

پس مفهوم آزادی که اینجا از آن سخن به میان آمد، بسیار مهم است.

گویی آزادی، سنگ بنای ساختار عادلانه است.

اگر آزادی را به رسمیت نشناسیم، نمی توانیم به سوی ساختار عادلانه برویم.

گویی در ساختارهای ناعادلانه همیشه در جایی، آزادی قربانی می شود.

وی در پاسخ به پرسش چه باید کرد ، گفت: من یک راه حل نهایی در اختیار ندارم و شما نیز به هر کس که ادعای داشتن یک راه حل نهایی دارد، شک کنید.

چیزی که از ذهن من می گذرد، تلاشی است که می توان با نقد آن مسئله را جلوتر برد.

در درجه اول، وقتی با مسئله ساختارهای ناعادلانه روبرو می شویم، یکی از کارهایی که باید انجام دهیم، مشارکت افرادی است که در اقلیت قرار دارند.

باید افرادی را که در اقلیت هستند، در کارها مشارکت داد و در سیاست ها و قوانین، این مشارکت را لحاظ کرد.

اگر این مشارکت در سیاست ها و قوانین ما وجود ندارد، می توانیم از خانواده و همسایه خود شروع کنیم، با اقلیت ها ارتباط بگیریم و آنها را از جامعه بیرون نرانیم.

دباغ تصریح کرد: نکته دوم، مسئله فقر است و من این واژه را به معنای اعم آن به کار می برم.

وقتی درباره فقر صحبت می کنید، جنبه اقتصادی اولین چیزی است که به ذهن تان می آید، ولی علاوه بر فقر اقتصادی، می توان فقر فرهنگی، آموزشی و.

را هم لحاظ کرد.

اساساً فقر که در مقابل توسعه و فرصت برابر قرار دارد، در بیشتر موارد به دلیل ساختارهای ناعادلانه است.

فیلسوفان معتقدند در کشورهایی که عدالت بیشتر رعایت می شود، فقر و قحطی کمتر خواهد بود.

مسئله، فقط فقر اقتصادی نیست و فقر فرهنگی و آموزشی هم مطرح است.

مادامی که به افراد فرصت برابر ندهید، مخصوصاً در مسئله آموزش، افرادی که فرصت درس خواندن نداشته اند، در سنین بزرگسالی به مشکلات عدیده ای برمی خورند و اگر پیامدگرایانه به آن نگاه کنید، برای شما آسیب زا خواهد بود.

اگر بتوانیم تا حد ممکن با فقر مبارزه کنیم، ریشه بسیاری از ناعدالتی ها را حل خواهیم کرد.

مسعود احمدی انتهای پیام
کلید واژه ها: ساختار - عادلانه - آزادی - اختلافات - جامعه - افراد - دانشگاه آکسفورد - اجتماعی - موقعیت اجتماعی - تصادفی - موقعیت - مدرس دانشگاه - ایران اسلامی - عدالت - اخلاق - فلسفه - فضای مجازی - دانشگاه - پژوهشگر - آکسفورد - انتخاب - قوانین - برگزار - اسلامی - سازمان - قربانی - گزارش - رسمیت - سیاست - ایران

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه موقت ورامین: دشمن از جنگ نظامی در کشور ما ناامید شده است

اسلام به زودی به روزگار نکبت بار دشمنان پایان می دهد/ لزوم برپایی کرسی های آزاد اندیشی

امام جمعه موقت ورامین: دشمن از جنگ نظامی در کشور ما ناامید شده است

امام جمعه زاهدان: دشمن نوجوانان فلسطینی را به خاک و خون کشید

بیست و هفتمین یادواره شهدای محله کاظم آباد بابلسر برگزار می شود

رییس جمهور در پیامی درگذشت حاج محسن لبّانی را تسلیت گفت

حجاب عامل بازدارنده در مقابل تهاجم فرهنگی غرب است

بازسازی پیست های دوومیدانی در دستور کار قرار دارد

نقش آفرینی فولادمردان در خط مقدم نبرد با دشمن

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران

نهادهای فرهنگی چه کاری برای نسلی که انقلاب و دفاع مقدس را ندیده، انجام داده اند

10 راهکار برای فراموشی و عبور از یک رابطه بعد از جدایی

برگزاری یادواره شهدا در گل تپه

هشدار درباره افزایش بی سابقه شبهه افکنی در ذهن نوجوانان

دشمن هرگزدست از توطئه علیه نظام اسلامی برنخواهد داشت

حضور رییس جمهور در سارمان ملل نشان از قدرت ایران است.

دستگاه های متولی در امر جهاد تبیین برنامه ریزی دقیق انجام دهند

قانون با سلبریتی های بی تدبیر برخورد کند/ خاموش شدن آتش اغتشاشات با حضور مردم

قانون با سلبریتی های بی تدبیر برخورد کند/ خاموش شدن آتش اغتشاشات با حضور مردم

شورای تامین سیستان و بلوچستان: اوضاع زاهدان در کنترل نیروهای امنیتی است

تاکید بر ارتقای سطح علمی و تربیتی دانش آموزان همزمان با آغاز بهار علم و دانش

تلاش دست نشانده های معاندین، برای ناامن کردن زاهدان

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه فتنه قاطعانه برخورد کند

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه فتنه قاطعانه برخورد کند

ناآرامی و تجمع در زاهدان| خبرگزاری دولت: به کلانتری حمله و آن را به رگبار بستند| چندین نفر کشته شدند

حضور رییس جمهور در سارمان ملل نشان از قدرت ایران است .

دشمنان با دروغ به دنبال بمباران باور ها و قطع امید های ملت ما هستند

امام جمعه خرم آباد: دشمن به دنبال تنزل دادن قدر و منزلت بانوان است

توزیع بیش از چهار هزاربسته لبنیاتی بین نیازمندان در جاسک

ضبط گذرنامه مهران مدیری در بدو ورود

تکلیف جاماندگان مشخص شد؛ چه کسانی سهام عدالت می گیرند؟

مبارزه با منافقان تاکید قرآن کریم است

مهران مدیری به کشور برگشت

لزوم تلاش عملی و اختصاص بودجه لازم برای تحقق همه جانبه جهاد تبیین

امام جمعه زنجان: در سال های 77 و 88 فتنه هایی پیچیده تر از اغتشاشات اخیر در کشور رخ داد

نام مهسا امینی در برگه نماینده پارلمان لبنان

اطلاعیه مهم شورای تامین سیستان و بلوچستان

آذری جهرمی: فیلتر کردن نتیجه ندارد

میدان مناظره علمی برای نسل جوان باز شود

حضور به موقع علیه دسیسه های دشمن

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت حاج محسن لبانی

تست شخصیت: در نگاه اول چه چیزی توجه شما را جلب کرد؟

جنجال دختری به نام هلیا/ هلیا نوه مصباح یزدی است؟

با هنجار شکنان باید برخورد قانونی شود

مهران مدیری به کشور برگشت؛ گذرنامه اش ضبط شد | مدیری بازداشت می شود؟

حضور به موقع علیه دسیسه های دشمنان

امام جمعه موقت زاهدان: هوشیاری ملت ایران فتنه اخیر را خنثی کرد

دومای روسیه در جریان الحاق دونباس قرار گرفته است

غرب دچار معیارهای دوگانه و تناقض شده است

مهران مدیری به کشور بازگشت

تسلیت رییسی به مناسبت درگذشت حاج محسن لبانی، یار دیرین امام و رهبری

به کجا رساندیدمان؟!

پیک زیارتی مشهد یک مسئله ملی است

معرفی جاذبه های موزه قصر آیینه شهر یزد

357 زندانی جرایم غیرعمد از زندان های استان کردستان در هفته دفاع مقدس آزاد شدند

تاکید بر تشکیل دولت لبنان بدون دخالت خارجی

تجدید میثاق نوجوانان و جوانان با شهدا

توزیع بیش از چهار هزاربسته لبنیاتی بین نیازمندان درجاسک

مهران مدیری به کشور برگشت | گذرنامه مهران مدیری ضبط شد | مدیری بازداشت می شود؟

سفارت ایران در لیسبون نخستین شناسنامه فرزند مادر ایرانی را صادر کرد

تجربه جدید کتابخوانی دیجیتال با دستگاه کتابخوان

امام جمعه دماوند: آتش بیاران معرکه فتنه باید تعقیب و مجازات شوند

خواب غفلت نهادهای فرهنگی با وجود روی آوردن دشمن به جنگ نرم

مصوبات گردهمایی اتحادیه تشکل های قرآنی اعلام شد

زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند

خیابان ها خاموش نیستند چون تصویر آینده برای بسیاری تیره است | شرط آرامش در فردای اعتراضات | کسی انتظار ندارد نظام سیاسی ناگهان واقعیت ها را تغییر دهد

مهران مدیری به کشور بازگشت/ ضبط گذرنامه در بدو ورود

فضای مجازی قانونمند شود

رییس جمهور درگذشت حاج محسن لبانی را تسلیت گفت

بیانیه مشترک دانشگاه های استان مرکزی در محکومیت اغتشاشات اخیر

مهران مدیری به کشور بازگشت

نیازمند تقویت اعتماد بین مردم و مسئولان هستیم

دشمنان به غرور ملی و دینی ایرانی ها پی بردند

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت حاج محسن لبانی

لزوم تلاش عملی واختصاص بودجه لازم برای تحقق همه جانبه جهاد تبیین

راهبرد ما در تولید صنایع نظامی؛ گفتمان پیشرفت و مقاومت است

پیام تسلیت رییس جمهور درپی درگذشت آقای حاج محسن لبّانی

تصاویر/ جلسه قرارگاه تثبیت اعتقادی خوزستان

مهران مدیری به ایران برگشت + عکس

مهران مدیری وارد کشور شد/ گذرنامه مدیری ضبط شد

مهران مدیری به ایران برگشت

مسئولان فقط می خواهند اعتراضات را «جمع» کنند/ مردم باید حرف آخر را بزنند

امام جمعه بندرعباس: دستگاه قضا با سران اغتشاشات باید با اشد مجازات برخورد کند

امام جمعه ایلام: امروز انقلاب اسلامی مقتدرتر از گذشته به پیش می رود

گزیده خطبه های نماز جمعه شهر های کهگیلویه وبویراحمد

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه اغتشاشات برخورد قاطع کند

انتقادواعتراض قانونی آری؛ آشوب و ناآرامی هرگز

تسلیت رییسی به مناسبت درگذشت حاج محسن لبانی

نصراللهی: عملیات رسانه ای دشمن در اغتشاشات مغایرت های زیاد با واقعیت داشت

آب پاکی نماینده ویژه آمریکا روی دست ایران

دستگاه قضا با آشوبگران قاطعانه برخورد کند

قوه قضاییه آشوب گران را به جای خود بنشاند

بیانیه پایانی مجمع مدیران عامل تشکل های قرآنی کشور

فرمانده قرارگاه شمال شرق ارتش: اجازه تعرض به خاک ایران از سوی هیچ کشوری را نمی د هیم

امام جمعه همدان: آشوب در جامعه مضرات تحریم را تقویت می کند

چشم رسانه سعودی کم سو شد/ دروغ جدید این بار درباره سخنرانی رییس جمهور + تصاویر

اکثر دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران آزاد شده اند

کنعانی: حق ایران برای دفاع از امنیت ملی از مبدا هر قلمرویی محفوظ است

آیت الله دری نجف آبادی: فرهنگ دفاع مقدس نسخه شفابخش ملت برای عبور از مشکلات است

تجربه 88 مانع از گسترش حوادث اخیر شد!

آزادی، لازمه ساختار عادلانه است

آزادی، لازمه ساختار عادلانه است