موضوعات داغ: - كارلوس كي روش - حسين ماهيني - بازگشت به ايران - ايران استخدام - مجمع عمومي سازمان ملل - آگهي هاي استخدامي - آيت الله رييسي - مديرعامل سازمان آتش نشاني - نسرين مقانلو - اقيانوس اطلس - بيماري شغلي - شوراي معتمد پليس - سي سخت - سردار غلامرضا جلالي - ديپلماسي علمي - حشمت الله قنبري - خان امير - نخست وزير مصر - حميد رضا موحدي زاده - وار - مصطفي غلامپور - ابتلاي مردم به كرونا - كشت و صنعت و دامپروري مغان

مطالب مرتبط:
ادعای سفارت روسیه : ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده
ادعای سفارت روسیه: ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده
ببینید | سفارت روسیه در تهران: ماهواره خیام را شرکت های روسی به سفارش ایران ساختند
ماهواره خیام را شرکت های روسی ساختند؟
افشاگری بزرگ سفارت روسیه/ ماهواره خیام را شرکت های روسی ساختند
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 13:202022-08-10دانش

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!


رییس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است، گفت: این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و همچنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده های این ماهواره .

- رییس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است، گفت: این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و همچنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده های این ماهواره علاوه بر توهیز ایستگاه های فضایی مووود اقدام به تهیه ایستگاه های سیار نیز در اقصی نقاط کشور کرده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسن سالاریه در نشست خبری امروز با اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار 500 کیلومتری زمین، گفت: این ماهواره یک ماهواره سنجشی با دقت بالا برای استفاده در حوزه های مدیریت منابع، معادن، صنایع، خدمات شهری و مرزها و همچنین در حوزه های کشاورزی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این ماهواره قادر است بخش های زیادی از نیاز کشور را به لحاظ داده های سنجشی تأمین کند، ادامه داد: در سال های گذشته کشور در حوزه های سنجش از دور دستاوردهای خوبی داشته و برای عملیاتی کردن دانش های کشف شده نیاز داشتیم تا در پیک های مختلف سنجشی ماهواره ای با دقت بالا در اختیار داشته باشیم.

سالاریه با اشاره به همکاری اخیر ایران با کشور روسیه برای دسترسی به ماهواره های سنجشی با دقت بالا، یادآور شد: ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و در سال های آینده قرار است ماهواره هایی با دقت بالاتر تولید، پرتاب و مدارگذاری شود تا نیاز کشور مرتفع شود.

روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام" رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"، توضیح داد: برای آنکه یک ماهواره سنجشی در مدار قرار گیرد، ابتدا باید سفارش گیری صورت گیرد و پس از آن فرایند طراحی سیستمی، طراحی دقیق، ساخت و مدارگذاری ماهواره صورت گیرد و بعد از تزریق ماهواره به مدار و کالیبراسیون آن، تصاویر ارسالی در اختیار محققان قرار گیرد.

سالاریه با بیان اینکه ماهواره "خیام" در اواسط دهه 90 توسط محققان فضایی کشور با توجه به نیاز روز آن زمان تعریف شده بود، ادامه داد: مراحل تحقیقاتی این ماهواره انجام شد و برای اجرایی کردن آن نیاز به دسترسی به ماهواره هایی با دقت یک متر بود که این فرایند یک بازه زمانی یک تا دو ساله ای را می طلبید که پس از انجام مطالعات اولیه و اجرای طراحی مفهومی ماهواره "خیام" مشخصات فنی ماهواره تعیین شد.

وی با تأکید بر اینکه صنعت ماهواره سازی به این صورت نیست که بتوان در یک فروشگاهی وارد و آن را سفارش داد، گفت: برای سفارش یک ماهواره نیاز است تا پارامترهایی همچون تعیین مقررات، سیستم های مخابراتی، سیستم های ارتباطی و سنجشی در پیک های مختلف و همچنین کنترل وضعیت و پایداری ماهواره انجام شود.

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این مراحل در کشور انجام شده است، افزود: در دهه 90 که اقدام به ساخت این ماهواره کردیم شرکت های مختلفی در دنیا مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از شناسایی این شرکت ها در نهایت یک شرکت معتبر سازنده روسی انتخاب شد.

به گفته وی پس از سفارش این پروژه به شرکت روسی، مراحل نظارت بر پروژه در بخش های مختلف و همچنین انواع تست های آن صورت گرفت و در نهایت این ماهواره به ایران تحویل داده شد و در مدار 500 کیلومتری قرار گرفت.

داده گیری از ماهواره "خیام" سالاریه با اشاره به هزینه های ساخت ماهواره "خیام"، توضیح داد: با توجه به وزن و طیف و دقت، قیمت ماهواره های سنجشی متفاوت است و این پروژه حدود 40 میلیون دلار برآورد می شود.

وی با بیان اینکه تکنولوژی های فضایی دائما در حال توسعه است، ادامه داد: از آنجایی که صنعت فضایی دارای رقبای زیادی است، باید شرایط روز و توسعه فناوری در نظر گرفته شود و با توجه به تغییراتی که در قرارداد صورت گرفته، برای اعلام قیمت نهایی باید قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم.

رییس سازمان فضایی ایران در خصوص داده گیری از ماهواره "خیام"، توضیح داد: با توجه به پهناوری کشور در حال حاضر در چهار نوبت از این ماهواره داده گیری می شود و همچنین فرامین برای برخی عملکردها به این ماهواره صادر می شود.

سالاریه با بیان اینکه داده های این ماهواره از طریق ایستگاه ماهدشت دریافت می شود، ادامه داد: ولی ما در حال تجهیز ایستگاه های موجود و همچنین راه اندازی ایستگاه های جدید در اقصی نقاط کشور به منظور دریافت داده های این ماهواره هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین ما ایستگاه سیاری را برای این ماهواره در نظر گرفته ایم.

سالاریه با اشاره به توانمندی کشور در ساخت سنجنده ها گفت: در حال حاضر نیاز کشور در حوزه سنجشی، طیف یک متر است و صنعت فضایی ایران در 2 دهه اخیر بومی سازی این صنعت را آغاز کرده و در حال حاضر دانش فنی ساخت سنجنده های 5 تا 10 متر را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه ما برای رسیدن به سنجنده هایی با دقت یک متر و کمتر نمی توانیم منتظر بمانیم، ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل اعمال تحریم ها نمی توانیم ارتباطات بازی با دنیا داشته باشیم؛ از این رو ما نیازمند تامین این ماهواره بودیم.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: ما بعد از ماهواره "خیام" بومی سازی و ساخت سنجنده های 8 تا 4 و 5 تا 2 و در نهایت یک متر و کمتر را در دستور کار داریم.

افشای نابهنگام اخبار "خیام" از پایگاه فضایی روسیه رییس سازمان فضایی ایران در خصوص اعتراضات صورت گرفته در زمینه انتشار اخبار ماهواره "خیام" از روسیه و تاخیر ایران در انتشار این اخبار، توضیح داد: بر اساس قرار داد منعقد شده کنترل و نظارت در اختیار ایران است و همچنین ناظران شرکت سازنده از زمان ساخت تا تحویل و پرتاب نیز باید حضور داشته باشند تا به ابهامات پاسخ دهند.

سالاریه اضافه کرد: ما علاقه ای نداشتیم تا قبل از داده گیری واقعی از ماهواره "خیام" اطلاعاتی منتشر شود، چرا که باید کلیه ایرادات آن مرتفع می شد، ولی پایگاه فضایی روسیه بدون هماهنگی با ما نسبت به انتشار اخبار مربوط به ماهواره "خیام" اقدام کرد و بعد از آن ما نیز به طور مناسب اقدام به انتشار اطلاعیه هایی در این زمینه کردیم.

وی تاکید کرد: توافق ما این بود که بعد از پایداری ماهواره اخبار آن منتشر شود.

سالاریه همچنین به برخی ادعاها در خصوص جاسوسی بودن این ماهواره اشاره کرد و گفت: ماهواره "خیام" با وزن 600 کیلوگرم هرگز نمی تواند جاسوسی باشد، چرا که ماهواره های جاسوسی دارای سایز و اندازه مشخص و در مدار مشخص هستند.

وی جاسوسی بودن این ماهواره را یک ادعای کودکانه دانست و افزود: خیام یک ماهواره سنجشی، برای کاربرد در حوزه مدیریت منابع، معادن، کشاورزی و محیط زیستی بر اساس استانداردهایی طراحی و ساخته شده است.

به گفته وی، سفارش و قرارداد این ماهواره مربوط به قبل از جنگ اوکراین می شود.

سالاریه همچنین در خصوص دلایل اعمال تغییر در متن قرارداد ساخت ماهواره "خیام" توضیح داد: قراردادهای مربوط به حوزه فضایی همواره دستخوش تغییر می شود که این امر به دلیل رشد سریع فناوری های این حوزه است؛ از این رو قرارداد این ماهواره نیز دائما دستخوش تغییر بود و الحاقیه های زیادی به آن افزوده شد.

وی اضافه کرد: در قرار ماهواره تعیین زمان پرتاب بسیار مهم است که تلاش شد این زمان در متن قرارداد تعیین شود.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: در 1.

5 سال اخیر تلاش های زیادی برای نهایی شدن قرارداد صورت گرفته و حدود 300 ساعت جلسه با طرف روس برای مشخص شدن پارامترهای ماهواره "خیام" برگزار شده است.

پرتابگر خارجی سالاریه به دلایل انتخاب پایگاه سایوز اشاره کرد و گفت: ساخت ماهواره "خیام" با طراحی مفهومی و تعیین پارامترهای محققان ایرانی به شرکت خارجی واگذار شد و در کلیه مراحل بعد از ارسال مدارک و اسناد به ما و تایید آن به مرحله نهایی و پرتاب رسید.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: وقتی که این ماهواره به مرحله پرتاب رسید، شرکت سازه پایگاه فضایی دیگری را برای پرتاب به ما پیشنهاد کرد، ولی ما قبول نکردیم.

وی با بیان اینکه ما پایگاه سایوز را برای پرتاب ماهواره "خیام" انتخاب کردیم، اضافه کرد: این پایگاه در سال های اخیر شکستی در پرتاب های خود نداشته است.

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به توان کشور روسیه در حوزه فضایی، اظهار کرد: این کشور اولین کشوری است که پرتاب ماهواره و اعزام فضانورد را داشته و بسیاری از کشورهای پیشرو از تجارب روسیه برای توسعه صنعت فضایی خود الگوبرداری کرده اند.


کلید واژه ها: ماهواره - ایران - سازمان فضایی ایران - سازمان فضایی - رییس سازمان - ساخت - یکی از - در ایران - فضایی - ایستگاه - شرکت - روسی - سازمان - نظارت - سفارش - مرحله - نشست خبری - خیام - رییس - داده - اساس - سالاریه - پرتاب - گزارش - اقدام - توهیز - اشاره - امروز - خبری - قرار

آخرین اخبار سرویس:
علاقمندی مرد بوسنیایی به چتربازی در 88 سالگی

استخدام فروشنده تلفنی (حوزه آموزشی) با بیمه، پورسانت و پاداش در جردن

کشف دو ابر عطارد فراخورشیدی

وزارت علوم: کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

فیلم | کشف استثنایی دانشمندان پرتغالی در آسمان

فیلم | کشف استثنایی دانشمندان پرتغالی در فضا

حل معمای عجیب 50 ساله توسط محققان دانشگاه ویرجینیا !

تولید سردترین ماده جهان/ فوق العاده دیدنی!

برگزاری حضوری کلاس های درس در همه دانشگاه های کشور | از شنبه 9 مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

خبر مهم وزارت علوم درباره حضوری شدن دانشگاه ها

کشف فضایی نادر در یک سامانه ستاره ای فراخورشیدی

بررسی نقش انسجام گرایی در تحصیل معرفت دینی در «پژوهش های علم و دین»

ارائه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

وزیر بهداشت: 7 هزار دانشجو وارد دانشگاه های علوم پزشکی شد ند

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور از 9 مهرماه 1401 حضوری است

بهره برداری از دبیرستان دخترانه علوم و معارف دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد

گسترش فناوری های جدید و رفع معضلات کشور حاصل پژوهش است/ پژوهش و فناوری؛ زیربنای اصلی تـوسعه کشور

کلاس های درس دانشگاه شهید بهشتی از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های درس دانشگاه علامه طباطبایی از شنبه حضوری برگزار می شود

گشت ارشاد برای مردم و کشور دستاوردی نداشت

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟

کلاس درس همه دانشگاه ها از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

برگزاری اختتامیه جشنواره دانشجوی نمونه با حضور رییس جمهوری

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟ | اظهارات مهم سخنگوی وزارت علوم

برگزاری کلاس های درس همه دانشگاه ها از شنبه به صورت حضوری

فیلم | کشف استثنایی 3 اَبَرزمین در اعماق فضا

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

وزارت علوم: کلاس های درس همه دانشگاهها حضوری شد

راز چگونگی حرکت باکتری ها توسط محققان کشف شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های دانشگاه شهید بهشتی از 9 مهرماه حضوری می شود

تمام دانشگاه های هفته آینده حضوری می شوند

وزارت علوم:کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه 9 مهرماه حضوری می شود

تاریخ حذف و اضافه دانشگاه تهران اعلام شد/ برگزاری حضوری کلاس ها از نهم مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

تربیت کودکان تا جوانی سه دوره هفت ساله است

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه در بیمارستان ایرانمهر در تهران

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه علامه طباطبایی از 9 مهرماه

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

بیانیه بیش از 6000 استاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در واکنش به حوادث اخیر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

تمامی کلاس های آموزشی دانشگاه یزد حضوری تشکیل می شود

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

تجهیز و آماده سازی خوابگاه های دانشجویی چهارمحال و بختیاری

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی 3 دانشگاه

کلاس های درس تمام دانشگاه های کشور هفته آینده حضوری برگزار می شود

ابلاغ حکم معاون آموزشی، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آبادان

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

افزایش 25 درصدی جذب دانشجو در دانشکده های مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه تهران از 9 مهر

ارایه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

دانشجوی اردبیلی چگونه در المپیاد علمی پزشکی نقره ای شد؟

حسگری که روی سطح ماسک صورت قرار گرفته و بدن را پایش می کند

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه در واکنش به حوادث اخیر

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

آغاز کلاس های مقطع کارشناسی دانشگاه دامغان از 16 مهر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت آریا پلیمر پیشگام در اصفهان

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

مشکل خوابگاه دانشجویی دانشگاه کوثر بجنورد را حل کنید

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

امروز، آخرین مهلت ثبت نام جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

کلاس های دانشگاه حضوری شد؟

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه، پاداش در نواندیشان آتی نگار فرتاک در اصفهان

روایت حضور بانوان

یک ماده نانوفوتونیکی رکورد پایداری در دمای بالا را شکست

دانشگاه تهران: کلاس های درس از روز شنبه 9 مهر به صورت حضوری برگزار می شود

آغاز کلاس های درس دانشگاه تهران به صورت حضوری از روز شنبه

بومی سازی ستون های جداسازی ترکیبات دستگاه کروماتوگرافی مایع در دانشگاه قم

کلاس های حضوری دانشگاه تهران آغاز شد | از شنبه کلاس دانشگاه ها حضوری میشود

از افزایش وام های شهریه تا اعلام شرایط اسکان در خوابگاه ها

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم پزشکی بابل

تحصیل 292 دانشجو تحت حمایت بهزیستی زنجان

همای پایتخت با همسرش عزادار شد | ضجه زنی امیر جعفری و ریما رامین فر در بهشت زهرا

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

روزنامه اطلاعات: جوانان ایران نمی دانند با چه کسی باید درد دل کنند/ مردم نیازمند سخن نو و بیان مشکلات هستند

ارتقاء آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهرکرد در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران

استاد جامعه شناسی: با «خود مردم پنداری» شماری از انتلکتوئل ها مواجهیم، نه مردم/ تحلیل ناآرامی های شهریور 1401

رونمایی از تمثال شهدای دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | دانشجویی بازداشت نشد

50 ماموریت امداد هوایی در مراسم پیاده روی اربعین

امضای قرارداد همکاری برای تولید مواد مورد استفاده در باتری

30 مهر؛ مهلت ارسال مقاله ها و ایده ها به جشنواره علمی، فرهنگی دانشگاه لرستان

کلاس های دانشگاه هرمزگان تا 23 مهرماه غیرحضوری شدند

استخدام کارآموز مهاجرت با بیمه در پرستوی مهاجر لیدوما در فارس

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | چند دانشجو بازداشت شد؟

استخدام سرپرست کارگاه، کارشناس دفتر فنی و کارشناس HSE در اصفهان

انسان ها توسط موجودات فضایی، به زمین فرستاده شده اند!

معمای 50 ساله حرکت این موجودات ترسناک حل شد/ عکس

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

سردرگمی داوطلبان از برگزاری کنکور پایان یافت؛ اعلام چگونگی تاثیر معدل بر آزمون 1402

شناسایی کهکشانی کوچک در همسایگی راه شیری

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت فنی مهندسی نیرو گستر زمان در اصفهان

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!