موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان برنامه و بودجه - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - برنامه و بودجه - كرون - ماروسك - شالي - ابهام - ايو بيسوما - شاهزاده ويليام - قربانيان تجاوز جنسي - پليس راهنمايي و رانندگي تهران - توليت حوزه علميه مروي - شهدا - واژگوني قطار - اموال دولت - عبدالرحمان جاسم

مطالب مرتبط:
رییسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور اجرای قانون حجاب و عفاف را داد
مجلس قانونی درباره عفاف و حجاب تصویب نکرده، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قانون نیست
مصوبه مجلس درخصوص «عدم صلاحیت دیوان عدالت در رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی تایید نشد
ظریف: به خاتمی گفتم مردم با رأی دادن به من، تنبیه خواهند شد کمااینکه از سال 96 به بعد به خاطر رأی به روحانی، تنبیه شدند/نماینده مجلس: 80 درصد ایرانی ها روی گوشی هایشان «فیلترشکن» نصب کرده اند/دستور رییسی درباره حجاب به «همه دستگاه ها و نهادهای فرهنگی و اجرایی»
تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور 1402
-241 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 11:452022-07-07دانش

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی درباره حجاب


شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 566 مورخ 84/5/4 در چارچوب اصول و مبانی روشهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف (مصوب جلسه 413 مورخ 76/11/14) راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف را تصویب کرد.

- مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی درباره حواب شورای عالی انقلاب فرهنگی در ولسه ۵۶۶ مورخ ۸۴/۵/۴ در چارچوب اصول و مبانی روشهای اورایی گسترش فرهنگ عفاف (مصوب ولسه ۴۱۳ مورخ ۷۶/۱۱/۱۴) راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف را تصویب کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، متن کامل این مصوبه به شرح زیر است: 1.

توسعه فرهنگ کنکاش و تفکر در مفاهیم دینی توسط جوانان به منظور پذیرش درونی و قلبی و عمل به آنها 2.

تبیین دائمی جایگاه والا و پر اعتبار زن در اسلام و مقایسه آن با سایر مکاتب به منظور احساس برتری شخصیت زن مسلمان نسبت به زنان سایر مکاتب و پرهیز از روی آوردن به جاذبه ها و شخصیت های کاذب 3.

تقویت بنیه اعتقادی، اخلاقی و اصول و مبانی تربیت برای والدین، خصوصاً مادران نسبت به امر عفاف و حجاب و ایجاد حساسیت در آنها نسبت به آسیب های ناشی از عدم رعایت آن برای خود، خانواده و فرزندان 4.

اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب، تربیت و به کارگیری نیروی انسانی شایسته نظیر مدیران، معلمین و اساتید معتقد و عامل به رعایت حجاب و عفاف در کلیه مراکز اداری و آموزشی 5.

تبیین آموزه های دینی در خصوص ضرورت رعایت اصول حیا و عفت متناسب با قابلیت ها و ویژگی های زنان و مردان و ایجاد تعادل در روابط اجتماعی آنها 6.

احیاء و ترویج سنت حسنه امر به معروف و نهی از منکر 7.

ارتقاء سطح آگاهی جوانان در خصوص ارتباطات صحیح انسانی و اخلاقی بین آنها و حفظ حدود عفاف و حجاب در جامعه و خانواده 8.

تبیین فلسفه و پیامدهای مثبت فرهنگی اجتماعی، روانی و اخلاقی عفاف و حجاب در عرصه های مختلف زندگی و اثرات منفی عدم رعایت آن در سست کردن بنیانهای اخلاقی خانواده و جامعه 9.

تبیین دیدگاه اسلام در خصوص عفاف، پوشش، حجاب و ضرورت بیان ، فلسفه، احکام و دستاوردهای مثبت رعایت آن در جامعه متناسب با شرایط سنی جوانان و نوجوانان با شیوه های جذاب 10.

توجه دادن به رعایت و نیز باور پوشش نه به عنوان یک اجبار اجتماعی بلکه به عنوان یک ارزش انسانی، دینی و معنوی و یک باور قلبی جهت مصونیت از زشتی ها و آسیب های اجتماعی 11.

افزایش آگاهی والدین نسبت به رعایت حجاب و عفاف خصوصاً در خانواده و نقش الگویی آنان در این امر 12.

اهتمام جدی نهاد خانواده نسبت به تأمین نیازهای عاطفی و شخصیتی فرزندان به ویژه دختران و تأثیر آن در شکل گیری هویت دینی و اجتماعی آنها 13.

تبیین نقش عفاف و حجاب در تقویت هویت ملی و فرهنگی جوانان و تأثیر آن بر استقلال فرهنگی و سیاسی کشور 14.

تقویت روحیه تعادل در جوانان در رویکرد آنان به مدگرایی و بیان مستدل و منطقی اثرات و پیامدهای مدگرایی افراطی و پرهیز از تقلید کورکورانه از مد های غربی و تقویت مدگرایی ملی 15.

تبیین ریشه های تاریخی و فرهنگی و نشانه های روشن از وجود حجاب و پوشش در ادیان الهی و جوامع دارای سابقه تاریخی و تمدن فرهنگی 16.

زمینه سازی اجتماعی مناسب برای دختران و پسران جهت کشف، هدایت و بروز قابلیت ها و توانمندیها و تأمین مطالبات خود به منظور جلوگیری از بروز جلوه گری های نامناسب در حیطه فرهنگ عفاف و حجاب 17.

اختصاص بخشی از موضوعات تحقیقاتی به بررسی زمینه، علل و موانع گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه و بررسی تأثیرات محصولات فرهنگی کشور بر این موضوع 18.

تشویق و ترغیب خانواده ها و جوانان به ازدواج آسان و آشنا نمودن آنان با معیارهای شرعی انتخاب همسر، حقوق و وظایف یکدیگر، تقویت روحیه ساده زیستی و قناعت پیشگی در زندگی 19.

تقویت هماهنگی بین دستگاه های ذیربط در برنامه ریزی و تأمین امکانات لازم جهت رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجود بر سر راه ازدواج جوانان 20.

توسعه فعالیت های بنیادهای ازدواج به منظور جلب مساعدت دولت و خیرین در امر ازدواج جوانان 21.

ارتقای مهارتهای فنی و حرفه ای و توانمندیهای جوانان جهت توسعه طرح های خوداشتغالی و آشنایی با بازار کار و زمینه های مختلف فعالیت به عنوان زمینه ساز ازدواج، تشکیل خانواده و نهایتاً توسعه فرهنگ عفاف 22.

اهتمام جدی مراکز فرهنگی و کلیه رسانه های کشور نسبت به ارائه الگوی مطلوب از عفاف و حجاب در محصولات فرهنگی خود (فیلم، سریال، تئاتر و…) و پرهیز از ایجاد تضاد و تناقض برای جوانان در این امر 23.

جذب، تربیت و بکارگیری نیروی انسانی آگاه و عامل به مبانی دینی عفاف و حجاب در برنامه های فرهنگی و تبلیغی 24.

جهت دهی و تقویت امر عفاف و حجاب با استفاده از قابلیت ها و ظرفیت سازمان ها، احزاب، تشکل های غیردولتی و هیئت های مذهبی در کشور 25.

هدایت تبلیغات تجاری به سوی استقلال فرهنگی و اقتصادی 26.

سازماندهی مبلغان آشنا به اصول و مبانی فرهنگ عفاف و حجاب به روش های صحیح تبلیغ و استفاده بهینه از آنها در مجامع دینی و خودجوش مردمی 27.

نظارت دقیق و همه جانبه در امر تولید و نشر کتاب، مطبوعات و مجلات سینمایی در خصوص رعایت حریم عفاف و حجاب از نظر محتوایی و شکلی 28.

تبیین ضرورت رعایت حجاب و عفاف توسط زنان و مردان در برنامه های فرهنگی، تبلیغی و هنری و پرهیز از یک سونگری 29.

الگوسازی و ایجاد گرایشات عمیق و پایدار نسبت به امر حجاب و عفاف از طریق معرفی سیره عملی معصومین (ع)، بزرگان علمی و ادبی و فرهنگی، منطبق با مقتضیات زمان و مکان و شرایط سنی جوانان 30.

تبیین عدم مغایرت پوشیدگی، حجاب و عفاف با حضور و فعالیت های اجتماعی زنان و رفع شبهه تعارض بین آن دو 31.

توسعه ارتباطات و تبادل اطلاعات بین دستگاه های مختلف آموزشی، فرهنگی و تبلیغی در جهت تبیین و تعیین حدود و ضوابط هماهنگ در رعایت عفاف و حجاب در ارائه برنامه ها و کالاهای فرهنگی 32.

تربیت و توسعه نیروی انسانی مؤمن، کارآمد و آشنا به مسائل فرهنگی ـ تبلیغی در امر عفاف و حجاب و پرهیز ازبرخورد های خشن، فیزیکی و تحقیر آمیز با متخلفین 33.

هماهنگی و وحدت رویه مستمر و پایدار در برخورد با ناهنجار ی های فرهنگی توسط دستگاه های مختلف در چارچوب قانون 34.

ارتقای سطح آگاهی وایجاد حساسیت در مدیران نسبت به توسعه فرهنگ عفاف و حاکمیت ارزش های اخلاقی در مجموعه های تحت مسئولیت آنها 35.

طراحی و اجرای فعالیت های فرهنگی در مراکز تبلیغی، آموزشی و فرهنگی در راستای توسعه امر عفاف و حجاب 36.

ترغیب مسئولین و مدیران نسبت به مناسب سازی فیزیکی و فرهنگی محیط کار در ادرات، بانک ها، مدارس، دانشگاه ها، شرکت های خصوصی برای شاغلین و مراجعین 37.

توسعه و تنوع بخشی به الگو های مناسب حجاب و تبلیغ آن توسط رسانه ها به منظور اقناع روحیه تنوع طلبی و حس زیبا شناختی جوانان ضمن ترویج و تشویق چادر به عنوان حجاب برتر و پرهیز از تحمیل و اجباری کردن یک الگوی ثابت از حجاب 38.

توجه دستگاه ها و نهاد های فرهنگساز به مد به عنوان مؤلفه ای نوین و تأثیرگذار در جهت دهی به نوع پوشش و آراستگی جوانان 39.

تشویق وترغیب و تبلیغ نماد ها و الگو های لباس ایرانی و بومی مناطق مختلف کشور و ممانعت از تبلیغ الگو های مغایر با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی 40.

اتخاذ تدابیر لازم جهت تولید و توزیع اقلام مورد نیاز جامعه در رعایت حجاب 41.

ایجاد زمینه های دسترسی عمومی به پارچه و لباس منطبق با الگو های ایرانی ـ اسلامی و حمایت از طراحان و تولید کنندگان آن 42.

ایجاد زمینه تبادل فرهنگی ملل اسلامی از طریق ارائه الگو ها ونماد های پارچه و لباس ایرانی ـ اسلامی 43.

فراهم ساختن زمینه های امکان رقابلت برای تولید کنندگان داخلی و حمایت مالی از آنها 44.

تقویت فرهنگ استفاده از پارچه و لباس های منطبق با الگو های ایرانی ـ اسلامی 45.

تهیه مقررات لازم برای جلوگیری از واردات پارچه و لباس غیر متناسب با فرهنگ عفاف و حجاب 46.

به منظور ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در امر ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف با ترکیب ذیل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد و گزارش عملکرد آن هر شش ماه یکبار به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد گردید.

1- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ( رییس کمیته)
کلید واژه ها: انقلاب فرهنگی - فرهنگ - شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورایعالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - سید محمد خاتمی - فرهنگی - انقلاب - گسترش - شورای - شورای عالی - محمد خاتمی - عالی - عفاف - مورخ - سید محمد - مصوبه - مفاهیم دینی - تصویب - ریاست - خاتمی - زن در اسلام - زن مسلمان - ولسه - محمد - مسلمان - جوانان - اورایی - مفاهیم - مقایسه

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ دیدار رییس بنیاد ملی نخبگان یا آیت ‎الله اعرافی

آب در شهرکرد گل آلود شد / ماجرای شکایت از خبرگزاری دانشجو

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب در پی درگذشت مرحوم حاج محمدتقی انصاریان

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

آخرین وضعیت کرونا در گلستان؛ روند کُند کاهشی

یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو همزمان در 19 استان برگزار شد

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در گلستان

امروز جمعه آخرین مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

آخرین مهلت نام نویسی در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

دانشگاه در خدمت حکمرانی مطلوب/ ارزیابی از شرکت کنندگان دوره های حکمرانی دانشگاه تهران آغاز شد

کشف فسیل یک حشره باستانی باتوانایی های عجیب! +تصاویر

دانشگاه آزاد هیچ فشاری را برای دولت از لحاظ منابع ایجاد نمی کند

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی /مازندران

ارائه خدمات دانشگاه شریف به همسایگانش

استخدام کارشناس سوشیال مدیا (اینستاگرام) در شرکت پویا اندیشان پیشرو پارسه

استخدام کارشناس تولید محتوا در موسسه آموزش عالی آزاد ماهان در تهران

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) در خراسان رضوی

ببینید | تصویری تماشایی از راهپیمایی فضایی با دوربین گوپرو

تحول در حوزه فرهنگی با اجرای فوق برنامه در دانشگاه اتفاق نمی افتد

همایش دختران زینبی در آبادان

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

امضای سند همکاری سازمان سینمایی و دانشگاه دولتی مسکو

عکس | جدیدترین سلفی پرسویرنس؛ غرق در غبار مریخ!

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد | زمان صدور کارنامه اعلام شد

آغاز فرآیند آزمون دانشنامه تخصصی علوم پزشکی در کشور

افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد بجنورد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در تهران

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

دانشگاه ها موظفند،تالار های خود را به مراسم ازدواج دانشجویی اختصاص دهند

اعلام پذیرفته شدگان نهایی دکتری

الهام حمیدی نزدیک به 20 سال پیر شد | چه بر سر الهام حمیدی آمده است؟

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکترا

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد/قبولی بیش از 22 هزار داوطلب

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اعلام نتیجه نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری سال 1401 اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در کرمان

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

نتیجه آزمون دکتری نیمه متمرکز 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت همکاران سیستم در تبریز

اعتبار سندی و متنی روایات نهی از متعه بیشتر از روایات ترغیب کننده است

بیوتکنولوژی در ژن ایرانی هاست

پذیرش دانشجوی بدون کنکور در مقطع کارشناسی دانشگاه قرآن و حدیث

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

لزوم توجه دانشگاه آزاد به رفع نیازهای علمی کشور

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

دانشگاه آزاد همدان به دنبال راه اندازی رشته پزشکی است

بازدید معاون رییس جمهور از چند شرکت نانوساختار

کسب مدال نقره دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم در مسابقات سوییس

فاصله گرفتن دانشگاه تهران از روش های سنتی آموزش

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اختصاص جریمه صنایع پرمصرف برق به دانش بنیان ها

استخدام کمک حسابدار با بیمه در نیکجو ابزار طب در تهران

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان سمنان افزایش می یابد

ارتقای تحول کیفی اصلی ترین رویکرد دانشگاه آزاد است

استخدام کارشناس IT در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

هشدار درباره سهمیه رشته های پزشکی در فضایی محرمانه و غیرشفاف

کارخانه تولیدی و صنعتی مدرن راه اندازی شد

افتتاح مرکز پیشرفته نانو پوشش / از تولید لنت ترمز تا ساخت دستگاه های لایه نشانی

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

برگزاری پنجمین دوره ارزیابی متقاضیان دوره های حکمرانی

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به شرایط سخت دفاع از رساله دکتری در این دانشگاه

رییس جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان معرفی شد

دانشگاه علمی کاربردی در ترم مهر افزایش شهریه ندارد

اختتامیه مسابقات سراسری بدمینتون دانشجویی کشور

اعلام علت کدورت آب چشمه کوهرنگ

تاثیر تلویزیون اینترنتی در ارتقای رتبه وبومتریکس دانشگاه تهران

هشدار در باره سهمیه یواشکی کنکور برای فرزندان اساتید دانشگاهها در رشته های پزشکی

چهارمین دوره آزمون زبان MSRT فردا برگزار می شود

تأیید انتخاب رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اعلام نتایج نظام رتبه بندی جهانی شانگهای2022

نمایی از نخبگان دانش آموز در برپا

استخدام کارشناس اداری در موسسه گسترش دانش کسری در تهران

فیلم| نمایی از کره زمین در یک ایستگاه فضایی

استخدام کارشناس شبکه در موسسه گسترش دانش کسری در تهران

تأیید انتخاب 24 نفر از رؤسای دانشگاه ها

فاصله گرفتن دانشگاه تهران از روش های سنتی آموزش

امروز آخرین مهلت ثبت نام کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

حضور 70دانشجو معلم بسیج دانشجویی قزوین در طرح «جهاد تربیتی»

افزایش رشته کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

رونمایی از آثار هنری اربعین حسینی در ایستگاه مترو میدان ولی عصر

ضرورت توسعه پردیس های فناوری در دانشگاه ها

استخدام مهندس مکانیک (نقشه کش) در شرکت مواد مهندسی مکرر در قزوین

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی درباره حجاب

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی درباره حجاب