مطالب مرتبط:
شتاب در اجرای طرح نوسازی و توسعه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران
اولویت شهرداری تکمیل 11 خط مترو است
اولویت مدیریت استان، توسعه اقتصادی و معیشتی روستاییان
ضرورت استفاده از منابع آبی جایگزین در صنعت و فضای سبز فارس
ارتقا کیفیت صادرات، معیار رتبه بندی صادرکنندگان نمونه خواهد بود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 01:572022-07-06اجتماعي

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است


شهردار سمنان معتقد است که بخشی از پساب شهری این شهر پس از تصفیه باید به عنوان آب پایدار برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهری استفاده شود.

- ، شاید شما هم با نگارنده هم عقیده باشید که فقدان درآمد پایدار مهم ترین چالش شهرداری سمنان در ادوار مختلف بوده است.

چالشی که در دوره جدید به شکل گسترده تر خود را نشان داده و بسیاری را درباره آینده پروژه های بزرگ شهری نگران کرده است.

مرکز استان سمنان، امروز در شرایطی است که بسیاری از مردم نگران روند اجرای پروژه های بزرگ زیرساختی در این شهر بوده و پیگیر آخرین وضعیت اجرای این پروژه ها هستند.

شاید پروژه اجرای شبکه فاضلاب شهری و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب و البته چگونگی تخصیص پساب شهری سمنان پس از تصفیه مهم ترین دغدغه مردم این شهر در حوزه های زیرساختی باشد.

موضوعی که سید علی مرتضی نژاد در گفت وگو با خبرنگار تسنیم درباره آن توضیح داده است.

آخرین وضعیت از پروژه های مهم زیرساختی مانند تقاطع غیرهمسطح شهرک روزیه، تقاطع بزرگ غیرهمسطح امام حسن (ع) و البته وضعیت نابسامان مبادی ورودی و خروجی شهر سمنان و البته برنامه های شهرداری این شهر برای این موضوعات، از مهم ترین دغدغه های شهروندان مرکز استان سمنان است که شهردار این شهر در این گفت وگو به آن پاسخ داده است.

این نخستین گفت وگوی رسانه ای شهردار سمنان پس از هشت ماه از آغاز به کارش در کسوت مدیریت شهری مرکز استان سمنان است که خبرنگار تسنیم آن را انجام داده است.

سید علی مرتضی نژاد که در روز دوازدهم شهریورماه سال گذشته پس از کش وقوس های فراوان و مطرح شدن گزینه های متعدد از سوی شورای اسلامی شهر سمنان به عنوان شهردار منتخب مرکز استان سمنان به وزارت کشور معرفی شده و حدود دو ماه بعد یعنی ششم آبان ماه 1400 با حکم وزیر کشور فعالیت رسمی خود را آغاز کرد تا امروز که بیش از هشت ماه سکان هدایت مدیریت شهری این شهر را بر عهده دارد هنوز با رسانه ای مصاحبه نکرده بود.

شهردار سمنان از ضرورت احداث تقاطع غیرهمسطح امام حسن (ع) این شهر به عنوان ورودی مطمئن برای شهرک جدید در نظر گرفته شده برای اجرای قانون نهضت ملی مسکن می گوید و معتقد است که باید اعتبارات استانی و ملی نیز برای احداث این تقاطع ضروری در مرکز استان سمنان به کمک اعتبارات شهرداری بیاید.

مرتضی نژاد در گفت وگوی خود با خبرنگار تسنیم، از برنامه مجموعه مدیریت شهری سمنان برای احداث "تونل بهشت" (تونل شهری در مرکز شهر سمنان) در راستای کاهش ترافیک در مرکز استان سخن می گوید و ساماندهی مبادی ورودی و خروجی این شهر را یکی از اولویت های کاری خود می داند.

او درباره پروژه مهم و بحث برانگیز "اجرای شبکه و تصفیه خانه فاضلاب شهری سمنان" و نحوه تخصیص آب استحصالی از این محل پس از تصفیه نیز نکات مهمی را مطرح کرده است.

مشروح نخستین گفت وگوی رسانه ای شهردار سمنان که با خبرنگار تسنیم انجام شده است را در ادامه ازنظر می گذرانید.

شهر سمنان به عنوان مرکز استان، امروز باید محل اجرای پروژه های متعدد شهری باشد؛ اما در سال های اخیر همواره شاهد کندی و حتی توقف در اجرای پروژه های عمرانی شهری در مرکز استان سمنان بوده ایم.

امروز هم به نظر می رسد پروژه های عمرانی شهرداری سمنان حال وروز خوبی ندارند.

چطور شد که به اینجا رسیدیم؟ برنامه شما در این حوزه چیست؟ در آبان ماه به طور رسمی شهردار سمنان شدم که در آن مقطع بسیاری از پروژه های شهرداری از روند مناسبی برخوردار نبودند و پیمانکاران خوب ما به جهت عدم پرداخت مطالباتشان، عمدتاً تقاضای تعیین تکلیف یا فسخ قرارداد داشتند.

البته ما هم بیکار ننشستیم و با کمک مؤثر اعضای شورای شهر در پایان سال، مبلغ کمی به پیمانکاران پرداخت شد تا بخشی کوچکی از مشکلات آنان حل شود.

در سال جدید هم با توجه به تصویب دیرهنگام بودجه، بلافاصله پس از تأیید آن در فرمانداری، فرایند قانونی گزینش پیمانکاران جدید برای پروژه ها آغازشده که عمدتاً در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

در مورد پروژه های شاخص نیز با همکاری شورای محترم، تجهیز منابع مالی مناسبی صورت گرفته تا روند اجرای آنها به ویژه در دو مورد پل شهید حاجی سلطانی شهرک روزیه و پل میدان امام حسن (ع) سرعت بگیرد.

از سال های گذشته موضوع احداث پل شهرک روزیه به عنوان یکی مطالبات اصلی ساکنان آن مطرح بوده است؛ همه می دانند که اجرای این پل چقدر در ایمن سازی ورودی شهرک روزیه چقدر مهم است؛ از طرفی وجود پارک کوهستان در شمال این شهرک ظرفیتی بسیار مهم برای حضور شهروندان سمنانی در اوقات فراغت است؛ اما مردم دغدغه تردد ایمن به شهرک روزیه و پارک کوهستان را دارند.

این پل مهم چه زمانی به بهره برداری می رسد؟با هماهنگی های صورت گرفته، ان شاءالله در دهه فجر امسال شاهد افتتاح این پروژه خواهیم بود تا شهروندان عزیزمان از یک ورودی ایمن برای این شهرک برخوردار شوند.

برخی ها درباره ضرورت احداث تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن (ع) شبهه دارند.

آیا با این حجم از مشکلات مالی و اولویت های بر زمین مانده، واقعاً پل میدان امام حسن (ع) در حال حاضر برای شهر سمنان ضرورت دارد؟تکمیل پروژه های نیمه تمام، اولویت شهرداری و شورای محترم شهر سمنان است.

همان طور که مستحضرید اخیراً عملیات اجرایی آماده سازی ساختمان های طرح جهش تولید مسکن در غرب شهرک روزیه آغازشده که اتفاقاً شهرداری سمنان عهده دار انجام آن است.

یکی از مهم ترین الزامات این شهرک جدید، تأمین ورودی و خروجی ایمن برای آن است تا اتفاقات ناگوار شهرک روزیه تکرار نشود.

استفاده از پل شهید حاجی سلطانی برای این منظور یا احداث زیر گذری جدید به شهرک گلستان باعث ایجاد مشکلات جدید برای این مناطق می شود؛ چراکه معابر شهرک روزیه و گلستان، گنجایش عبور این ترافیک جدید را ندارند.

ضمن اینکه حمل ونقل مصالح برای ساخت وساز این شهرک جدید، مخاطرات فراوانی را برای اهالی عزیز روزیه و گلستان ایجاد خواهد کرد.

لذا مناسب ترین مسیر دسترسی از پل میدان امام حسن (ع) خواهد بود که پایه های ضلع شمالی آن اجراشده و پایه های ضلع جنوبی هم در حال اجراست.

شهرداری در نظر دارد تا از خروجی شمالی این پل، مسیر دسترسی به شهرک جدید را اجرا کند.

منابع مالی این پروژه چگونه تأمین می شود؟در حوزه تأمین منابع مالی این پروژه نیز کارهای خوبی انجام گرفته است؛ اما درخواست داریم که اعتبار دولتی نیز برای این پل در نظر گرفته شود؛ چراکه ایجاد مسیر دسترسی ایمن از تعهدات راه و شهرسازی است و باید با تعامل و همکاری شهرداری و راه و شهرسازی، این پروژه را به سرانجام رساند.

یکی از مباحثی که از زمان معاونت شما در شهرداری سمنان در زمان شهرداری آقای مهندس خسروی مطرح بود؛ موضوع رفع گره ترافیکی از مرکز شهر سمنان با احداث تونل شهری از میدان سعدی به سمت میدان مشاهیر بوده است؛ اما از آن زمان تاکنون این پروژه فقط در حد حرف و شعار باقی مانده است؛ از تونل بهشت (تونل ترافیکی در مرکز شهر سمنان) چه خبر؟در سنوات گذشته، مطالعات طرح جامع حمل ونقل و ترافیک شهر سمنان در دستور کار شهرداری بوده که متأسفانه به سرانجام نرسید.

بعدازآن هم محدوده های جدیدی به شهر الحاق شده و بر این اساس مطالعات این پروژه نیازمند بازنگری است.

در همین راستا و با مجوز شورای محترم، قرارداد تکمیل این مطالعات با یکی از بهترین مشاوران کشور منعقدشده تا از دل این بررسی کلی، مشکل ترافیک میدان سعدی تا مشاهیر نیز مطالعه شده و راهکار اجرایی آن پیشنهاد شود.

من به شما اطمینان می دهم که شهرداری مصمم است تا خروجی این مطالعات را اجرایی کند.

همان طور که بسیاری از مردم، کارشناسان حتی مسئولان در سال های گذشته گفته اند؛ ورودی و خروجی شهر سمنان درخور شأن مرکز استان نیست.

آیا برای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی شهر سمنان برنامه ای دارید؟شهرداری طرح تابستانی خود را برای معرفی و بهره برداری از جاذبه های گردشگری سمنان شروع کرده است.

در این طرح کوتاه مدت، بازپیرایی بوستان ها و پارک های داخل شهر به ویژه بوستان های مسیر زائران رضوی، جمع آوری خاک و نخاله های انباشته شده در ورودی ها و ایجاد زیبایی بصری در دستور کار قرار دارد.

در بلندمدت هم با همراهی شورای شهر و مدیریت ارشد استان و پس از تعیین تکلیف وضعیت آزادراه حرم تا حرم، طرح فاخر المان ورودی سمنان اجرایی خواهد شد.

در این طرح که با محوریت شورای محترم شهرستان سمنان پیگیری می شود، علاوه بر المان ورودی، یک مجتمع بزرگ رفاهی خدماتی نیز در محدوده پل سلام اجرا خواهد شد که به عنوان پیشانی شهر سمنان عمل می کند.

پارک 17 شهریور یکی از مهم ترین پارک های مسیر زائران رضوی است که متأسفانه در دوره گذشته و پس از جمع آوری سوله موجود در آن، به حال خود رهاشده و وضعیت نامناسبی دارد.

برنامه شما برای این مکان بسیار مهم برای مسافران عبوری از مرکز استان سمنان چیست؟شهرداری سمنان در دوره جدید هیچ نقطه ای از شهر را به حال خود رها نکرده است.

برای این مکانی که فرمودید هم خوشبختانه در این نقطه، طرحی توسط شهرداری و با محوریت ایجاد فضایی مفرح تهیه و به شورای شهر ارائه شده است.

خب با نظر مثبت اعضای شورای اسلامی شهر سمنان، این پیشنهاد شهرداری مورد تصویب قرار گرفت.

اکنون هم این طرح در مرحله فراخوان قرار دارد که بلافاصله پس از گزینش پیمانکار، اجرایی می شود.

پساب شهر سمنان در اختیار شهرداری قرار دارد و مقرر بود که شهرداری سمنان با سرمایه گذاری، پروژه تصفیه خانه و اجرای شبکه فاضلاب شهری را به اتمام برساند؛ اما سال هاست که این پساب بلااستفاده است و راهی کویر می شود.

چرا؟ آینده این پروژه به کجا می رسد؟ فضای سبز شهر سمنان با کمبود آب مواجه است و به همین جهت است که توسعه و حتی نگهداری آن با مشکلات بسیاری روبه رو است.

این پساب در اواخر سال 99 در اختیار شهرداری قرارگرفته و پیش از آن در اختیار سرمایه گذار دیگری بوده که متأسفانه پیشرفت چندانی نداشته است.

به محض ورود به شهرداری در آبان 1400 و با توجه به حساسیت ویژه موضوع و نیز سیاست های شورای شهر، به دنبال تعیین تکلیف موضوع بودم تا از این آب، استفاده بهینه به عمل آید.

در همین راستا، قراردادی با یکی از شرکت های دانش بنیان بومی منعقدشده و این شرکت نیز نسبت به اصلاح برخی فرایندها ازجمله هوادهی و کلر زنی اقدام کرد تا پساب خروجی از تصفیه خانه، از آلودگی کمتری برخوردار باشد.

در گام دوم مذاکراتی با برخی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تکمیل این پروژه انجام گرفته که به زودی نهایی خواهد شد.

خوشبختانه سرمایه گذاران متعددی به دنبال ورود به این مقوله هستند که با کمک و همراهی دلسوزانه شورا و مدیریت ارشد استان، بهترین گزینه برای توسعه سمنان انتخاب خواهد شد.

برنامه شما برای تکمیل این پروژه و تخصص منابع آبی حاصل از آن چیست؟این آب پایدار برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهری ضروری است و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

البته مجموعه مدیریت شهری، بخشی از این آب را در اختیار صنایع مستقر و یا در دست احداث شهرستان سمنان قرار می دهد تا زمینه توسعه و اشتغال فراهم شود.

به منظور استفاده بهینه از منابع مالی، بخشی از طرح قبلی، اصلاح شده و تصفیه موضعی نیز در دستور کار قرارگرفته که نیاز شهری را برطرف کند.

شهروندان سمنانی به زودی خبرهای خوبی در مورد تصفیه خانه فاضلاب سمنان خواهند شنید اما درهرحال، اولویت اول ما، فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است.

انتهای پیام/363/ن
کلید واژه ها: توسعه فضای سبز - پروژه های بزرگ - سمنان - پروژه ها - پروژه - شهری - شهردار - تصفیه خانه فاضلاب - فضای سبز - مهم ترین - تصفیه - شهرداری - شهرداری سمنان - فضای سبز شهری - فاضلاب - پایدار - درآمد پایدار - شهردار سمنان - آخرین وضعیت - فاضلاب شهری - شبکه فاضلاب - توسعه - دغدغه مردم - تصفیه خانه - آب پایدار - روند - پساب - شهروندان - مردم - چالش

آخرین اخبار سرویس:
ویزای تحصیلی نیوزیلند؛ پر متقاضی ترین ویزای این کشور

اعزام نیرو از شهرداری همدان برای تنظیف شهر کربلا

شناسایی 21 هزار و 339 نفر بیسواد در ایلام

اردوگاه های دانش آموزی تعطیل می شود؟

مرز خسروی از فردا برای زائران اربعین باز است

مرز خسروی از فردا بازگشایی می شود/ توافق ایران و عراق برای تسهیل حمل و نقل زائران

شهرداری همدان خادم زوار اربعین می شود

دروازه عاشقی| سامان دهی 16 هزار داوطلب هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران اربعین

ببینید | باغبان زاگرس در دام قاچاقچیان

معاون سازمان حج و زیارت: مرز خسروی از فردا بازگشایی می شود

وزش باد شدید در جنوب کشور/ پیش بینی هوای تهران برای روزهای آینده

زائران برای خروج از مرز رسمی مهران باید گذرنامه معتبر داشته باشند

بروکر کپیتال اکستند مزایا و معایب

آژیر خطر : 5 روز نفس گیر و سیل آسا در راه این مناطق از ایران !

یاد 72 شهید دشت کربلا در حرم امام حسین (ع)+عکس و فیلم

جزییات نحوه تاثیر معدل بر اولین مرحله کنکور 1402

باد شدید در جنوب شرق کشور/ این هفته هوای ایران آرام است

هشدار به دارندگان موتورسیکلت های سنگین

اعزام کاروان راهیان نور از کلاله و مینودشت

پیش بینی وضع هوای کشور تا 5 روز آینده/ افزایش گردوخاک در غرب ایران و وضعیت هوای پایتخت

طرح هادی روستاها بازنگری و اجرا می شود

بارش پراکنده باران در ارتفاعات البرز

فرصت انتخاب رشته کنکوری ها امروز پایان می یابد/ اعلام نتایج نهایی در شهریور

رفع تصرف یک هزار و 818 متر مربع از بستر رودخانه نسارود رامسر

پیش بینی ثبت نام 230 هزار دانش آموز در مدارس استان

پیش بینی جوی آرام و پایدار در بیشتر مناطق کشور طی 5 روز آینده

دوباره زنگ آژیر قرمز سیل در ایران به صدا درآمد ! / 5 روز سیل آسا و خطرناک در این مناطق در راه است !

فرصت یک ماهه راهور برای ترخیص وسایل نقلیه توقیفی

ثبت نام بیش از 26 هزار نفر از خراسان جنوبی در سامانه سماح

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور

هوای جنوب کشور بارانی می شود

دروازه عتبات| توزیع 600 هزار پرس غذا در پایانه مرزی مهران توسط آستان قدس رضوی

استخدام مهندس مکانیک با بیمه در آرتا نمین سبز در اردبیل

آمادگی 16000 نفری داوطلبان هلال احمر جهت خدمت رسانی به زائران حسینی

شاهزاده ای که در شمال تهران تکیه عزاداری ساخت | نام «تکیه آقا» از کجا آمده است؟

اخبار 10 شبکه قرآن، 22 مرداد 1401

مرز خسروی از فردا به روی زائرین بازگشایی می شود

فردا؛ اولین کاروان زیارتی از مرز خسروی اعزام می شود

هشدار پلیس به موتورسواران؛ پوشاندن پلاک منجر به توقیف موتورسیکلت و معرفی به مراجع قضایی

سنگ نوشته تاریخی سلامگاه قبرستان خضر در خرم آباد پیدا شد

حمله هولناک پلنگ به یک روستا

استخدام مهندس معماری در یک شرکت مهندس مشاور معتبر در تبریز

دور نمایی از دریاچه زیبای شورمست

فولاد مبارکه همواره نقش ارزنده ای در توسعه فضا های آموزشی استان داشته است

دو شهر خوزستان در وضعیت قرمز کرونا

پیش بینی وضعیت جوی و دریایی هرمزگان

اصلاحات جدید آیین نامه رتبه بندی معلمان؛ چه تعداد معلم مشمول رتبه بندی هستند؟

زوار برای خروج از مرز خسروی باید گذرنامه داشته باشند

هشدار مهم هواشناسی/ سیلاب ناگهانی در راه است

فرماندار مهران: زائران برای خروج از مرز باید گذرنامه داشته باشند

کیفیت هوای پایتخت در روز جاری

فعالیت مدرسه تابستانی پایان مرداد به اتمام می رسد

استخدام سرپرست کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر در قزوین

اشتغال نخبگان قرآنی نیاز به همکاری سازمان های مختلف دارد

31 مرداد پایان فعالیت مدرسه تابستانه/ نمرات جدید می تواند جایگزین نمرات قبلی شود

پیش بینی وضع هوای کشور تا 5 روز آینده | افزایش گردوخاک در غرب ایران و وضعیت هوای پایتخت

کشف یک ساختمان اداری 5600 ساله در رباط کریم

تنفس هوای مطلوب در پایتخت

دام کلاهبرداران برای زائران اربعین/ اعلام هزینه سفر پایین تر از رقم کاروان های رسمی

بازگشایی مرز خسروی بصورت رسمی از فردا

بیشترین افت یادگیری دانش آموزان در «درس ریاضی» است

درخواست جلوگیری از ریختن فاضلاب شهر خلخال به رودخانه

باد غم های ما را خواهد برد

بررسی مجدد طرح ساماندهی، تامین و تربیت نیروی انسانی آموزشی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش

احتمال وقوق رگبار و وزش باد شدید در برخی نقاط کشور

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین - کرج

گردهمایی بزرگ یاوران رسانه ای اربعین

آغاز برنامه پایگاه تابستانی مجموعه مدارس سلام

بازگشایی مرز خسروی بصورت رسمی از فردا

وضعیت ترافیکی معابر تهران؛ شنبه، 22 مرداد 1401

وضعیت 4 بانده کردن جاده مهران پس از 9 سال

بیش از 96 روستا در چهارمحال و بختیاری بدون آب پایدار

ترافیک سنگین در آزادی، نواب و شیخ فضل الله

استخدام ویزیتور برای شرکت پخش آرشام در کرمان

استخدام کارگر ساده با بیمه در شرکت شمس عمران در اصفهان

استخدام مهندس معماری در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از مازندران

استخدام مهندس معماری در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از گلستان

استخدام مهندس معماری در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از تهران

مرز خسروی از فردا به روی زائران بازگشایی می شود

کیفیت هوای تهران مطلوب است

بازگشایی مرز خسروی بصورت رسمی از فردا

هشدار برای کنکوری ها؛ امشب آخرین مهلت انتخاب رشته است!

ترافیک فوق سنگین در آزادراه قزوین - کرج

خبر خوش از مشمولان طرح ساماندهی استخدام کارکنان | تکلیف استخدام و تبدیل وضعیت معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مشخص می شود

بازگشایی راه ارتباطی مناطق سیل زده عشایر چرام

درمان دردهای طبیعت با حیوانات؛ اینبار سگ های آبی

هواشناسی 1401/05/22؛ ورود سامانه جدید مانسون به ایران/ هشدار وقوع سیلاب ناگهانی

پدیده عجیب از لانه سازی مورچگان در دریاچه بختگان

عبور کاروانهای حج و زیارت از مرز خسروی

پیش بینی آب وهوا/ رگبار و وزش باد شدید موقتی در جنوب کشور

مرز خسروی آماده خدمت رسانی مطلوب روزانه به 100 هزار زائر اربعین است

پنجه های پیروز؛ توله یوز ایرانی خاک را لمس کرد + فیلم

توزیع 70 دستگاه پنل خورشیدی در بین عشایر آذربایجان غربی

بازگشایی مرز خسروی بصورت رسمی از فردا

45 هزار بسته ماکارونی به مددجویان بهزیستی خراسان رضوی هدیه می شود

افزایش دما در خراسان جنوبی

اغلب مناطق کشور جوی آرام دارد

هواشناسی ایران امروز شنبه 22 مرداد 1401

آخرین وضعیت تردد در پایتخت/ ترافیک سنگین در آزادی، نواب و شیخ فضل الله

فرصت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 امشب به پایان می رسد

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است