موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - يارانه نقدي - باشگاه پرسپوليس - شماره بازيكنان - اتحاديه اروپا - بازيكنان پرسپوليس - افزايش حقوق بازنشستگان - خانه هاي مجردي - پرويز مشرف - خيابان مدني - آزمون آموزشياران نهضت سوادآموزي - شركت توزيع برق البرز - داماش گيلان - برنامه هاي فرهاد مجيدي - بورس نيوز - تحريم هاي تسليحاتي ايران - رغيوه - جريان هاي سياسي - كتابخانه دانشگاه آزاد - ايرانصدا - سرطان ها

مطالب مرتبط:
باقری کنی: هیچ کشوری نیست که طعم تلخ نقص حقوق بشر آمریکایی را نجشیده باشد
علی باقری: امروزه حقوق بشر دستاویز و ابزاری است برای گسترش و نهادینه سازی سلطه و یک جانبه گری که آمریکا سردمدار آن است
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه: حمله به هواپیمای مسافربری مصداق بارز حقوق بشر آمریکایی بود
ترور «سردار سلیمانی»؛ تنها مصداق تروریسم دولتی در تاریخ معاصر/ آمریکا چگونه حقوق بشر را تفسیر می کند؟
غریب آبادی: آمریکا نمی‎تواند مدعی حقوق بشر باشد/تحریم ایران از جمله اقدام‎های ناقض حقوق بشری است
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 21:572022-07-03سياسي

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست


در کنار یکجانبه گرایی دولت سلطه گر آمریکا، تحریم از مصداق های بارز نقض حقوق بشر از سوی این کشور است.

- خبرگزاری تسنیم"؛ علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از ظهر امروز یکشنبه 12 تیر طی سخنانی در چهارمین همایش بین المللی حقوق بشر آمریکایی با بیان اینکه حقوق بشر یکی از مباحث مهم در دنیای امروز است، گفت: موضوع حقوق بشر و حقوق ملت ها یک موضوع چندوجهی است؛ به این معنا که در یک نگاه اولیه موضوع حقوق بشر فقط از یک منظر حقوقی یا یک منظر اجتماعی و یا یک منظر نوعی از سبک زندگی نگاه می شود، در حالی که آن چه به نام پدیده حقوق بشر در جهان امروز با آن مواجه هستیم، ترکیبی از حقوق، سیاست، رسانه و سبک زندگی است؛ به عبارت دیگر امروزه حقوق بشر و حقوق انسان در طول دهه های گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: حقوق بشر در فلسطین که به قیمت از دست دادن جان هزاران نفر در طول ده ها سال انجامیده و به قیمت از بین رفتن زیرساخت و جان و مال مردم یمن تمام شده، از نظر غربی ها نه تنها نقض حقوق بشر محسوب نمی شود بلکه خود آنها با کمک به متجاوزان به فلسطین و یمن، نقش بسزایی در نقض حقوق این ملت ها و بلکه در نفی وجودشان و حیاتشان و ساحت زندگی آنها دارند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی به عنوان مبدع و مبتکر مردم سالاری دینی در تقابل با نظام سلطه و پرچمدار این معامله است؛ زیرا انسان از منظر اسلام و جمهوری اسلامی، زیرساخت تفکر است و در مکتب ما جان و حیات انسان، معادل با حیات و جان همه انسان هاست.

اگر یک انسان به ناحق کشته شود به معنای این است که همه انسان ها کشته می شود.

این تفکری است که انقلاب اسلامی و حکمرانی دینی و مردم سالاری دینی آن را ارائه می دهد.

در مقابل تفکر دیگری هم هست که اگر 500 هزار نفر از مردم عراق کشته شوند به خاطر اینکه منافع آمریکا در آن تأمین شود اشکالی ندارد؛ این نظری بود که وزیر خارجه وقت آمریکا مادلین آلبرایت آن را به زبان آورد.

همین نشان دهنده تفاوت دو تفکر است و این نوع تفکرات هستند که خودش را به جامعه جهانی به مردم دنیا عرضه کرده و قاعدتاً مردم، تفکری که با سرشت آنها سازگاری دارد و با هویت آنها همخوانی دارد آن را می پذیرند.

باقری کنی افزود: اما یک ترفندی که غربی ها و یکجانبه گرایی آمریکا به آن دامن می زند، این است که موضوعات را بر اساس منافع خودش به گونه ای سامان می دهد که در منظر افکار عمومی به آنها جهت داده شود.

خیلی از موضوعات همین طوری است که آنها می آیند مثلاً مقاومت را ترجمه می کنند به تروریسم، برای اینکه یک مقابله افکار عمومی با آن ایجاد کنند، در صورتی که مقاومت یعنی مبارزه با اشغالگری، مبارزه با تجاوزگری، مبارزه برای استقلال و مبارزه برای تعیین سرنوشت و همه این مبارزه ها در قالب این تفکر و گفتمان مقاومت شکل می گیرد.

در تفکر اسلامی مقاومت یک مبارزه مقدس است که ارزش این را دارد که حتی انسان جان خودش را هم بدهد ولی نظام سلطه با سامانه های رسانه ای و سلطه و سیطره بر نهادهای بین المللی این مقاومت را به تروریسم ترجمه می کند.

در حالی که تروریسم از نظر هر انسان آزادی در جهان محکوم است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: موضوع دیگر تحریم است.

تحریم یک جانبه در واقعیت یعنی هدف قرار دادن همه انسان ها بدون اینکه استثناء قائل شوند و مجازات همه انسان ها بدون اینکه هیچ جرمی مرتکب شده باشند.

دلیل تحریمی که آمریکایی ها علیه ملت های مستقل از جمله ایران در طول دهه های گذشته و به ویژه در طول یک دهه گذشته اعمال کرده اند، مجازات همه مردم بدون استثناء از مرد و کودک و جوان و مسلمان و شیعه و سنی و مسیحی و همه افراد است و همه در معرض تیر تحریم آمریکایی ها قرار دارند.

وی افزود: تحریم های غیرقانونی و ظالمانه نکته مهمی است که باید به آن توجه کنیم، اما آنها تحریم ها را به یک روایت دیگری در منظر جهانی قرار می دهند و این وظیفه ماست که واقعیت و سرشت بنیانی این نوع تجاوزگری ها که در قالب دو عرصه تحریم و تروریسم اعمال می شود را نشان دهیم.

تحریم تروریسم دو رکن اساسی حقوق بشر آمریکایی است و اگر این دوره را از آنها بگیریم شاید دیگر آنها نتوانند اینگونه سیطره خودشان را امتداد دهند.

در مقابل تفکر انقلاب اسلامی است که مبنای سیاست های آن بر اساس صیانت از حقوق انسان ها و حقوق بشر و حقوق ملت هاست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: یکی از ترفندهایی که آمریکایی ها تقریباً در طول دوران گذشته به ویژه بعد از انقلاب اسلامی علیه ملت ها به کار می گیرند، این است که با برجسته کردن یک یا دو موضوع در مورد یک نفر و دو نفر، مسأله سازی می کنند، اینکه چرا یک نفر دستگیر شده و چرا با یک شخصی این طور برخورد شده است.

این را با نظریه می دهند و آن را به مسأله ملی و منطقه ای و بین المللی تبدیل و از آن سوء استفاده می کنند.

وی افزود: وقتی ملت فلسطین مقاومت و برای حق تعیین سرنوشت خود مبارزه می کند که او را تروریست معرفی می کند و این ترفندی است که آمریکایی ها را و سیاست آنها را امتداد می دهد تا سیاست سیطره خود را تداوم دهند؛ غافل از اینکه سیطره و سلطه بر ملت ها ناقض حقوق ملت هاست و ملت ها را متوجه می کند.

باقری کنی افزود: اینکه مقام معظم رهبری اعلام کردند که قدرت آمریکا در حال افول است، یکی از زیرساخت های اساسی آن دقیقاً همین فهم ملت ها از نقض حقوق بشر توسط آمریکاست چون آمریکایی ها هیچ ارزش و شأنی برای انسان ها و حقوق ملت ها قائل نیستند و آنچه برای آنها مبنا و شاخص و ملاک است منافع خودشان است، آن هم نه منافع ملت آمریکا بلکه منافع باند قدرت و ثروت که در هیئت حاکمه آمریکا حکمرانی می کنند.

وی تأکید کرد: خیلی از سیاست های آمریکایی ها به ضرر منافع ملت آمریکاست؛ اما باند قدرت و ثروتی که در رأس حکومت هستند اقتضای منافع شان این است که از وحشیگری صهیونیست ها حمایت کنند و به هزینه ملت آمریکا قطعنامه های شورای امنیت علیه رژیم صهیونسیتی را بارها و بارها وتو کنند و در مقابل تجاوز به ملت یمن سکوت یا آن را توجیه کنند و در مقابل جنایت های متعدد و مکرر و وحشتناکی که سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان انجام دادند سرپوش بگذارند و آنها را به گونه دیگری جلوه دهند که مثلاً آنها آمده اند برای استقرار امنیت آزادی یا توسعه در حالی که واقعیت اینطور نیست.

وی ادامه داد: واقعیتی که در افغانستان با آن مواجه هستیم خلاف آن چیزی است که آنها ادعا می کردند؛ آمریکا با یک جانبه گرایی در افغانستان اینطور می خواست القا کند که با نظامی گری به دنبال توسعه و دموکراسی برای مردم افغانستان است، اما 20 سال حضور و نقش آفرینی و فعالیت آمریکایی ها و نیروهای هم پیمان آنها در افغانستان نزدیک به 50 برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور است و این واقعیتی است که رسانه های بین المللی اجازه نمی دهند به گوش همه مردم جهان برسد تا واقعیت نگاه آمریکایی ها به حقوق بشر و حقوق انسان ها روشن شود.

آنچه واقعیت است این است که بزرگ ترین نقض حقوق بشر و سیاست زده کردن حقوق بشر از سوی آمریکا صورت می گیرد.

وی افزود: برای انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران انسان به ما هو انسان موضوعیت دارد و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انسان صرف نظر از ملیت، دین، مذهب، نوع زبان و رنگ، موضوع اصلی و محوری حقوق بشر است و بر همین اساس منشور حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به مردم این است که مردم یا برادران خواهران ایرانی ما هستند، یا برادران و خواهران ایمانی ما هستند و یا خواهران و برادران انسانی ما.

به همین علت است که ما هم از حقوق مردم فلسطین و از حق تعیین سرنوشت آنها حمایت می کنیم و این مبنای تفکر انقلاب اسلامی است و این مأموریت و مسئولیتی است که این تمدن در چارچوب مردمسالاری اسلامی متوجه مردم کرده است.

باقری کنی ادامه داد: اما در مقابل سرشت زیاده خواهی و ماهیت خودبرتربینی آمریکایی ها هیچ حد و مرزی برای حکومت های مستقل قائل نیست و می توان ادعا کرد که امروز در جهان هیچ ملتی نیست که طعم تلخ حقوق بشر آمریکایی را نچشیده باشد.

زیر پا گذاشتن حقوق ملت های مستقل جزو سیاست های آمریکاست.

اساس اختلاف مواجهه آمریکا با ایران اسلامی هم همین پایداری از ایران اسلامی در صیانت از حقوق مردم است.

وی تأکید کرد: ایران اسلامی در هیچ زمانی و هیچ موضوعی و هیچ شرایطی کوچک ترین تسامحی در قبال حقوق مردم در قبال آمریکا از خود نشان نداده است.

باقری کنی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای پایبندی خودش را به حقوق انسان ها و ملت ایران به وضوح نشان داده و این برای جهانیان ثابت شده است که جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ رو دربایستی، کوچک ترین خدشه ای در قبال ملت خودش نشان نخواهد داد و این بزرگ ترین فراسرمایه ایران است.

وی افزود: تجربه 8 سال دفاع مقدس و مقاومت مردم ایران در مقابل تحریم ها این را ثابت کرده که در حق خود، پایمردی خواهند داشت و تجربه مقاومت مردم ایران برای حفظ و تثبیت و گسترش استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای این گفتمان را ثابت کرده و این رویکرد یکی از محورهای اساسی مکتب شهید سلیمانی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از اصول و شاخص های مکتب شهید سلیمانی که معیار و مبنای گفتمان مقاومت است، صیانت از حقوق ملت هاست.

برای همین تفکری که شهید سلیمانی در عرصه منطقه تحت پرچم گفتمان مقاومت ترویج داد این بود که گفتمان مقاومت در هر کشور یک مفهوم مشترک دارد و آن صیانت از حقوق ملت هاست و در همان کشور مدافع منافع آن کشور است.

این رهیافتی بود که شهید سلیمانی از رهنمودهای امامین انقلاب گرفت.

باقری کنی در پایان سخنانش گفت: گفتمان مقاومت صرفاً نفی سلطه نمی کند بلکه یک زیرساخت برای یک مردم سالاری دینی را ایجاد کرده و حتی زمانی که نظام سلطه از منطقه بیرون برود باز این گفتمان ادامه خواهد داشت.


کلید واژه ها: حقوق بشر - حقوق - نقض حقوق بشر - امروز - سبک زندگی - حقوق بشر آمریکایی - موضوع - همایش بین المللی - وزیر امور خارجه - منظر - معاون سیاسی - مصداق - زندگی - از دست دادن - تحریم - باقری - بین المللی - امور خارجه - در یک نگاه - علی باقری - بارز - خبرگزاری - آمریکایی - حقوق ملت - دست دادن - چهارمین - اجتماعی - هزاران - یکشنبه - فلسطین

آخرین اخبار سرویس:
خبر جنجالی یک مقام آمریکایی از کلاهبرداری اوکراین

یک اصول گرا عذرخواهی کرد

مراسم عزاداری دهه دوم در مدرسه علمیه صالحیه قزوین برگزار می شود

خروج از بن بست

مردم دلخوش به احیای برجام بودند، اما دستاوردهای ظریف هم از بین رفت

مقاومت با این اقدام خیال دبیرکل حزب الله را راحت کرد

چرایی نرمش غربی ها در مذاکرات اخیر در وین

درخواست جنجالی رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران از قالیباف

بانوی مجاهد آذربایجانی: این چه عزای حسینی است که پرچم حسینی در آن نیست؟

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دار فانی را وداع گفت

افزایش حقوق بازنشستگان منتفی شد!/ مقصران را بشناسید

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دارفانی را وداع گفت

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی کمتر سیاسی

استدلال منطقی پنهان در پس این معمای ریاضی را پیدا کنید

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی غیر سیاسی

برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب + عکس ها

خطبه عقد پسر جنجالی نماینده مجلس را چه کسی خواند؟

رمز پیروزی نظام و انقلاب در مشکلات، مکتب عاشوراست

استاد فلسفه دین : معنای امر به معروف و نهی از منکر ، خشونت، قلدری و تحقیر نیست

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهرری تا ارکستر متروپولیتن!

پایان اعتراض خانم های محجبه یزدی با عذرخواهی روحانی سخنران یک حسینیه

نهایی شدن موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اوراسیا فصل جدیدی از شکوفایی اقتصادی است

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهر ری تا ارکستر متروپولیتن!

تصاویر/ عزاداری حسینی شب یازدهم محرم در ناحیه مقاومت بسیج کاشان

فیلم | توزیع غذای نذری میان مردم در روز عاشورا در کشور نامیبیا

استخدام کارشناس آموزش در موسسه فرهنگی هنری تصویرگران پویا اندیش در پاسداران

استخدام مدرس تصویرسازی و دیجیتال پینت در تصویرگران پویا اندیش در تهران

هیأت رییسه شورای ششم شهر تهران تغییر می کند؟

تصاویر مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب

فیلم | مداحی سعید حدادیان در حضور رهبر اتقلاب

فوری؛ آخرین وضعیت جسمانی محسن رضایی در بیمارستان

ماجرای توییت مخبر درباره «جانی دپ»

پیام تسلیت رییسی درپی درگذشت پدر سردار سلیمانی

رونق بازارچه های مرزی راهکاری برای عبور از تحریم ها و درآمدزایی است

ماشین آفرود آقای خواننده خبرساز شد +عکس

این بار در قزوین / محسن رضایی بازهم بستری شد

فیلم | اهمیت ارتباط با امام حسین(ع)

ساخت پتروپالایشگاه ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است

واکنش مینا وحید به ویدیو نذری دادنش در روز عاشورا !

قد سیامک انصاری از خانم ها هم کوتاه تره/ سیامک انصاری نهایت جنبه ست!

تشخیص عینک اصل و فیک فقط توی یک دقیقه+ فیلم

مراسم سراینده سوته دلی که سنت یک روستا شد

چرا ماهواره ایرانی خیام توسط روسیه پرتاب شد؟

خبر جدید معاون خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان

استفاده انگلیس از ساعت هوشمند برای تشخیص چهره مهاجران

تاکنون از ظرفیت خسروی، به خوبی استفاده نشده است/ بسترهای لازم برای عبور ایمن و راحت زوار از خسروی فراهم می شود

فال ابجد 20 مرداد 1401/ فال ابجد فردا پنجشنبه 20 مرداد 1401

شب//استفاده انگلیس از ساعت هوشمند برای تشخیص چهره مهاجران

فریبا عادل خواه به مرخصی رفت | موضوع تبادل مطرح است؟

قالیباف روز ملی 14 کشور را به همتایان خود تبریک گفت

ترتیل صفحه 509 قرآن/ در قرآن تدبر کنید+فیلم، متن و مفاهیم

امروز با سعدی : سلسلهٔ موی دوست حلقه دام بلاست

رییسی پشیمان شد؟

از جراحی اقتصادی تا استیضاح برخی از وزرا در کمتر از یک سال| دولت چقدر فرصت خواهد داشت؟

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

اردوغان: واقعه کربلا درد و رنجی ابدی در دلهای ما است

سردار فدوی: سپاه دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد

علت تایید نشدن شهردار منتخب آبادان چه بود؟

خبرنگاران و اهالی رسانه فرماندهان و سرداران لشکر جهاد تبیین هستند

مسمومیت اهالی یک روستا در همدان / فوت دختر 16 ساله

پیام تسلیت ابراهیم رییسی در پی درگذشت پدر سردار سلیمانی

تشکیل حکومت یکی از اصلی ترین تکالیف ائمه(ع) بوده است

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

خبر جدید معاون خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان/ حذف 516 هزار تومان از حقوق مستمری بگیران درست است؟

خبرنگاران در تحقق توسعه استان نقش آفرین هستند

سایت رهبری عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب

عزاداری شب شهادت امام سجاد با حضور رهبر انقلاب

سفیر مالی با امیرعبداللهیان خداحافظی کرد

پیام رییس جمهور به مناسبت روز خبرنگار

ائتلاف دولت قانون: بدون تحقق پیش شرط هایمان خبری از انحلال پارلمان نخواهد بود

ادعای سفارت روسیه : ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد | اظهارات پزشکان درباره وضعیت معاون رییسی

همسر شهید سرلشکر خلبان اردستانی درگذشت

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

دولت در اجرای مصوبه تغییر نظام پرداخت یارانه تخلف کرده

ببینید | از حالا آماده باشید؛ پیش بینی آلودگی هوای شدیدتر در سال 1404 !

علت رد شهردار منتخب آبادان چه بود؟

مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد

سردار فدوی: سپاه دائم دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد | جبهه باطل ناچار است شروط جبهه حق را بپذیرد

پرتاب ماهواره خیام برگ زرین دیگری در تاریخ افتخارات علمی ⁧ایران⁩ اسلامی است

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پس از تجمع ضداسراییلی مردم تهران + متن کامل

86 درصد قبولی رشته های پرطرفدار پزشکی سال 99 از سه دهک اول بودند

اعتراف جنجالی داماد قبل بله گفتن عروس، مراسم را بهم زد!

نهضت تبلیغ باید با رویکرد جهاد تبیین انجام شود

امام جمعه اصفهان: مدیر باید به اولویت ها رسیدگی کند نه وعده های انتخاباتی

مسکو: ماهواره خیام، ساخت روسیه است

این گروه از معلمان شامل رتبه بندی نمی شوند/ امتیازات لازم برای احراز هر رتبه

تسلیت مسئولان حوزه همدان به آیت الله طه محمدی

جذب سرباز به صورت امریه در وزارت راه و شهرسازی

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

خبرنگاران و اهالی رسانه فرماندهان و سرداران لشکر جهاد تبیین هستند

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

عکس| آیین معارفه رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان کردکوی

گاف عجیب گوینده خبر در پخش اخبار نیمروزی

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت امام سجاد علیه السلام

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت امام سجاد علیه السلام

تماس تلفنی مصطفی تاجزاده با خانواده اش

رتبه بندی چقدر حقوق معلمان را بالا می برد؟

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست