موضوعات داغ: - برنج ايراني - هوشنگ ابتهاج - رييس جمهور سابق آمريكا - كريستيانو رونالدو - ارتباطات و فناوري اطلاعات - زندگي كريستيانو - رييس جمهور سابق - سرمربي تيم ملي ايران - ارتباطات و فناوري - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - در گرگان و آق قلا - بي صدا حلزون - دو آب - گفت وگو با خبرنگاران - قهرماني آسيا - رهبري فر - مديريت بحران استانداري هرمزگان - تيم زوريا اوكراين - شاهين اهواز - فرماندار اسكو - تخريب خانه تاريخي - جرمي متئو - علي كرمي

مطالب مرتبط:
آیا زلزله های هرمزگان حاصل اقدامات نظامی هستند؟/ پاسخ استاد زلزله شناسی
زمان واریز یارانه تیرماه 1401 مشخص شد؟|آیا یارانه جاماندگان این ماه واریز می شود؟
ویدئو/ آیا می دانستید تاکنون کلاچ و ترمز را اشتباه می گرفته اید؟!
ویدئو/ آیا می دانستید تاکنون کلاچ و ترمز را اشتباه می گرفته اید؟!
آیا «دل شکسته» درمان دارد؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 15:572022-07-03سياسي

ملت؛ پیش نیاز اصلی حماسه/ آیا هستی شناسی می تواند با حماسه ارتباط برقرار کند؟


مدیرکل مرکز مطالعات برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر گفت: حماسه، گونه ای ادبی بوده و داستان های ملی و قهرمانی را شامل می شود و پیش نیاز اصلی حماسه، - " به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: حماسه، گونه ای ادبی بوده و داستان های ملی و قهرمانی را شامل می شود.

پیش نیاز اصلی حماسه، ملت است که در شاهنامه فردوسی درباره ملت ایران به اوج خودش رسید.

وی افزود: آیا می توان حماسه را با فلسفه ربط داد و پیوندی بین افراد برقرار کرد؟ آیا این پیوند علمی و منطقی خواهد بود؟ فلسفه، حوزه معرفتی بشریت با تکیه بر عقل بوده و مسئله آن هستی شناسی است.

آیا هستی شناسی می تواند با حماسه ارتباط برقرار کند؟ شاید در نگاه اول حماسه و فلسفه نتوانند ارتباطی با هم داشته باشند؛ اما در شاهنامه فردوسی مایه های فلسفه وجود داشته یعنی در شاهنامه فردوسی بین متون فارسی و غیر ایرانی ویژگی ها و تفکری عمیق وجود دارد.

مدیرکل مرکز مطالعات برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: قطعاً فردوسی حکیم بوده و در شاهنامه، پهلوانان -که مهم ترین آنان رستم است- صرفاً پهلوان به معنای جسمی و بدنی نیست؛ بلکه خرد پهلوانی در شخصیت پهلوانان شاهنامه وجود دارد و پهلوانان شاهنامه در رفتارشان حکمت و خرد را نشان می دهند.

این مسئول اضافه کرد: تفکر مبتنی بر مغز و هسته مرکزی در سخنان عمیق شخصیت های شاهنامه نمایان است.

سخنان فلسفی در شاهنامه بستری تاریخی دارد و هستی شناسانه بوده، دارای ساختار است و سخنی عمیق شناخته می شود.

ریشه های تاریخی و منطق و هستی در سخن حکیمانه و فلسفی شاهنامه کاملاً نمودار بوده و قطعاً متون ابوعلی سینا و ملاصدرا و بسیاری از متون معاصر را می توان فلسفی دانست.

شاهنامه فردوسی متن صرفاً فلسفی نیست؛ اما به دلیل اینکه فردوسی به خرد اهمیت ویژه ای قائل بوده پس سخنی عمیق است و ریشه های فلسفی در آن دیده می شود.

به همین دلیل در شاهنامه در ستایش خرد این ابیات ناب آمده است: خرد بهتر از هر چه ایزد بداد ستایش خرد را به از راه داد خرد رهنمای و خرد دلگشای خرد دست گیرد به هر دو سرای خرد تیره و مرد روشن روان نباشد همی شادمان یک زمان کسی کو خرد را ندارد ز پیش دلش گردد از کرده خویش ریش رنجبر درخشی لر گفت: وقتی متنی فلسفی نیست برای اینکه بتوان از آن برداشت فلسفی کرد باید روش شناسی و صورت بندی را برای آن به وجود آورد.

شاهنامه متن منظوم است و شعر نمی تواند به طور دقیق در پیوند با امر فلسفی باشد.

به دلیل خصوصیات شعری و برای اینکه بتوان صورت بندی فلسفی از شاهنامه داشته باشیم باید شاهنامه را از نظم خارج و به نثر تبدیل کنیم که البته فوق العاده کار دشواری است.

نثر توضیح دهنده و بیان کننده است و نظم کلام را به پیچیدگی و ابهام می برد، این را نمی شود با فلسفه پیوند داد و باید خیلی ساده تر شود و نثر باید این کار را بکند.

گزاره های خیلی روشن و مبینی باید از شاهنامه بیرون بیاوریم تا بتوانیم بعد درباره فلسفی بودن آن صحبت کنیم؛ یعنی روش شناسی اساس این بوده که به وجوه فلسفی شاهنامه برسیم، صدها کتاب درباره شاهنامه نظامی، مولانا، سعدی و حافظ نوشته شده که صرفاً ساده انگارانه هستند.

وی اضافه کرد: ابیاتی را با عنوان اندیشه های شاعران آورده ایم که بسیار ساده انگارانه هستند، این امر به بدفهمی متون منجر می شود به همین دلیل باید درباره خردنامه یا همان شاهنامه و دیگر آثار ادبی کشورمان کاملاً وسواس داشته باشیم تا به این سمت کشیده نشوند.

برخی این خرد را خردی ساده می دانند و با خرد کانتی و دکارتی، غربی و عقل ترکیبی مغایر و در تضاد می دانند.

با توجه به اینکه مبانی عمیق برخی متون را نمی شناسیم و آغاز با آمیخته کردن متون بوده و تبارشناسی متون را نمی شناسیم به این معضل برخورد می کنیم؛ بنابراین احتیاط واجب این است که نباید درباره متون ادبی و به ویژه نظم ساده انگاری کرد.

این شاهنامه پژوه بیان کرد: اسلام در ذات خود عقل گراست و به عقل اهمیت می دهد و این در مذهب تشیع کاملاً متجلی است؛ بنابراین همه این ها به نظر می رسد که در شاهنامه است.

چگونه می تواند متنی خرد تجربی و فلسفی را به ما بدهد؟ حقیقت این است که در شاهنامه متنی علمی نمی خوانیم؛ بلکه متنی را می خوانیم که ما را با خرد فردی و جمعی روبه رو می کند.

در زرتشت این خرد دیده می شود که در شاهنامه فردوسی به خوبی متجلی بوده و خرد شاهنامه فراتر از انواع خردهای مرسوم است و بعد دیگر این خرد گاهی به اخلاق وارد می شود.

در خرد فردوسی با توجه به گزار دوره فرهنگ اصیل ایرانی که به شکوه رسید، پختگی در شاهنامه وجود دارد، اسطوره حالت انسانی پیدا می کند و ایزد تبدیل به شاه می شود که اینها نشان از پختگی شاهنامه و تفکر فردوسی دارد همین پختگی است که باعث می شود اخلاق وارد شاهنامه شود.

رنجبر درخشی لر عنوان کرد: این بیت از شاهنامه یعنی: از اویی به هر دو سرای ارجمند / گسسته خرد پای دارد به بند از شاهکارهای فردوسی است.

فردی که گسسته خرد بوده، دربند و اسیر است، یعنی تفکر فلسفی گاهی انسان را اسیر می کند و گاهی آزاد، یعنی مسئله آزادی مسئله فلسفی است.

در متن شاهنامه از کیومرث که نخستین داستان شاهنامه بوده تا ادامه شاهنامه به هستی شناسی انسانی می رسیم.

کیومرث نخستین شاهی بوده که با بدی روبه رو می شود، با دیوان می جنگند، فرزندش را از دست می دهد، سوگواری می کند و در جوانی از دنیا می رود، این خلاصه ای از موقعیت انسان در هستی است که در شاهنامه آمده؛ یعنی در هستی خیلی موقعیت انسان عالی نخواهد بود، آن چیزی که در این موقعیت خطرناک یاریگر بوده و اهورامزدای پیش از اسلام و تفکر فلسفی است.

وی مطرح کرد: نگاه شاهنامه به مرگ نگاهی بنیادین و پیچیده است.

ابتدای داستان رستم و سهراب از کلمه راز استفاده می شود، هیچ کس نتوانسته به طور کامل مرگ را بفهمد؛ بنابراین چه باید بکنیم با زندگی؟ این ابعاد بسیار پیچیده ای پیدا می کند، باید بدانیم با وجود مرگ زندگی خودمان را قابل هضم و فهم و راحت تر کرده ایم، اینجاست که تفکر عمیق در شاهنامه به توقفگاهی می رسد، اینجا دیگر موضوع شاهنامه نیست، اینجا دیگر باید وارد حوزه دین شویم، باید ببینیم متون دینی درباره مرگ چه گفته اند و چه پیش بینی و توصیه کرده اند؛ چراکه حوزه دین است نه فلسفه، حوزه فلسفه فقط برای زندگی بوده و زندگی را قابل فهم و توجیه می کند.

این شاهنامه پژوه توضیح داد: تفکر شاهنامه در بستر تقدیرگرایی اتفاق می افتد، تقدیرگرایی ای که اتفاقاً با خردگرایی پیوند دارد، این تقدیرگرایی اشعری نیست؛ بلکه تقدیرگرایی عقل است، هستی را به طور کامل می شناسد و می تواند نقش انسان را در درون هستی تبیین کند، تقدیر را می داند و از آن هیچ گریزی برای انسان نیست و می گوید: ای انسان باید در این عرصه از خرد بهره ببریم و عقل گرا باشیم.

زمان در شاهنامه زمان اسطوره، حماسی و ادبی است.

حتی وقتی از تاریخ صحبت می شود بر مبنای زمان اسطوره ای صحبت می شود.

در زمان اسطوره ای با مسئله تاریخ_ دین و ادبیات روبرو می شویم؛ بنابراین باید حتماً مبنای ادبی و اسطوره را مدنظر داشته و از شاهنامه به عنوان متنی فلسفی انتظار نداشته باشیم.

رنجبر درخشی لر تبیین کرد: با توجه به گستردگی موضوع همایش حکمت اسلامی و علوم انسانی و هنر و ارائه مقالات باارزش و برجسته، امیدواریم که بتوانیم پس از دو پیش همایش که نیمه تیر و مرداد 1401 برگزار می شود نه فقط همایش را در آبان که سال های آینده نیز به طور مستمر برگزار کنیم.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: حماسه - شاهنامه فردوسی - شاهنامه - فلسفه - برقرار - فردوسی - ارتباط - توان - قهرمانی - نیاز - داستان - علوم انسانی - برنامه ریزی - پیوند - ایران - ملت ایران - ادبی - گونه - مطالعات - پیوندی - برگزار - برنامه - ایرانی - مدیرکل - فارسی - بشریت - تعالی - ویژگی - افراد - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
حمله کیهان به میرحسین موسوی: حیات سیاسی او به بن بست رسیده!

چرا موسوی به مرحله تخطئه مقابله با داعش رسیده است ؟

نانسی پلوسی و محاصره جزیره

شاهکاری جدید از صدا و سیما

یک فعال سیاسی: آقای وزیر بهداشت از مخالفان سرسخت واردات واکسن بودید، حالا به تزریق آنها افتخار می کنید؟!

حمله کیهان به میرحسین موسوی: حیات سیاسی او به بن بست رسیده!

ویژگی های قاتلان امام حسین(ع) از کلام ایشان

مدودف سخنان زلنسکی شبیه هیتلر است

تامین اجتماعی می تواند در نبود منابع مالی آیین نامه بیمه شاغلین فاقد کارفرما را اجرا نکند/ امکان تکرار تجربه تلخ «بیمه ایرانیان» وجود دارد/ گنجاندن آیین نامه در بودجه اشتباه است

تهران و واشنگتن یک تصمیم سیاسی فوری اتخاذ کنند

براری: در 4 سال با همکاری روس ها یک ماهواره پیشرفته ساختیم/ خیام از ایران کنترل و هدایت می شود

تایید ابطال انتخابات شورای شهر گرمدره

خیریه سلامت در بند نبود شفافیت

انتخاب رشته ویژه برای مدال آوران المپیادی و استعدادهای درخشان در طرح قطب نمای آکادمی همراه اول

حمله کیهان به میرحسین موسوی /پیرمرد متوهم و ساده لوحی هستی /کار بازیگران پشت صحنه است

تلاش کیهان برای مانع تراشی در برابر تیم مذاکره/ هر کس دم از توافق بزند اگر وطن فروش نیست،همسو با دشمن است

نیروهای انقلابی پشت رییسی را خالی کردند

ماجرای وساطت شهریار برای آزادی هوشنگ ابتهاج از زندان

شما که دین ندارید، پس آزاده باشید!

احیای برجام یا ادامه ماراتن دیپلماسی؟/آیا حماس پشت جهاد را خالی کرده است؟!/سران قوا و روز خبرنگار

آخرین نخست وزیر دوره پهلوی چگونه از کشور گریخت؟

شاعر بزرگ ایران زمین درگذشت

روزنامه جوان: کسانی که می گویند سیاست ناپاکی هایی دارد که نباید وارد هیات شود،سکولار هستند/هیات عزاداری اگر سیاسی نباشد، اصالتش مخدوش است

میوه فروش طواف محله آذری بانی هیئت شد

آیا روحانیون می توانند در حرفه روانشناسی موفق باشند؟

تغییرات اقلیمی و دولت های پاسخگو

ماجرای وساطت شهربار برای آزادی هوشنگ ابتهاج از زندان

فال حافظ امروز | فال روزانه 19 مرداد

فیلمی از سینه زنی جانانه جواد عزتی که وایرال شد/ ویدئو

خاطرات جالب یک فعال سیاسی از زمانی که در انفرادی بود

تصاویر/ گل مالی رییس سابق مجلس در مراسم ظهر عاشورا

تصاویر/ گل مالی رییس سابق مجلس در مراسم ظهر عاشورا

درمان دیابت نوع 1 با فناوری نانوذرات

شاگردی در مکتب سخاوت اهل بیت(ع)

هشدار کیهان نسبت به تهاجم فرهنگی ترکیه!

اظهارات جنجالی وزیر کشور درباره متروپل

هوشنگ ابتهاج، بدون ریش و سبیل (عکس قدیمی)

پیشنهاد بورل و نکته هایش

پاسخ فرزند شهید کمال ظل انوار به میرحسین موسوی/ غبار فتنه خوابید اما شما هنوز در هپروتید!

اصلاح سیاست ارز ترجیحی به نفع مردم است

ایران بر خلاف دیگر کشورها به تطهیر طالبان می پردازد!

حدیث روز | روایت امام سجاد (ع) از روز عاشورا

موانع جدید توافق در وین

این جمله را بگویید 2 سال حبس محکوم می شوید

طرز تهیه موهیتو لیمو و ریحان در 2 مرحله؛ نوشیدنی خنک و پرطرفدار کافه ها

پاسخ فرزند شهید کمال ظل انوار به میرحسین موسوی/ غبار فتنه خوابید اما شما هنوز در هپروتید!

تاکید وزیران ارتباطات ایران و قزاقستان بر توسعه همکاری های دوجانبه

هوشنگ ابتهاج درگذشت / سایه با هفت هزار سالگان سر به سر شد

آقایان مدعی اصلاحات باج را توافق ترجمه نکنید!

آخرین دستاورد دولت روحانی به فضا پرتاب شد

تحقق پیش بینی سوّم: درگذشت سایه درست در سالی که از کودکی منتظرش بود

تزریق گاز به سانتریفیوژها تیم مذاکره کننده را در موضع قدرت قرار داد

هوشنگ ابتهاج شاعر ارغوان درگذشت؛ علت مرگ سایه؟!

هوشنگ ابتهاج که بود؟ / زندگینامه

توسعه پتروپالایشگاه ها، سریع ترین راهکار خنثی سازی تحریم های نفتی

آخرین خبر مجلس از افزایش حقوق بازنشستگان

انتقاد روزنامه شرق از طرح مجلس/صیانت از حقوق عامه یا اجحاف به حیوانات؟

عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب

عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) در مسجد سلمان نهاد ریاست جمهوری

امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) درگذشت

ببینید | چه غریبانه تو با یاد وطن می نالی/ اجرایی قدیمی از ابتهاج و لطفی

تجمع ضد صهیونیستی مردم عاشورایی تهران

بهترین خبر درباره افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد/واریزی اوایل هفته آینده

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت - 18 مرداد 1401

بازنشستگان یک ریال کمتر از ماده 96 قانون تامین اجتماعی و نظر مجلس را نمی پذیرند

راه اندازی سانتریفیوژهای جدید تکلیف قانونی دولت سیزدهم بود

خبر جنجالی یک مقام آمریکایی از کلاهبرداری اوکراین

یک اصول گرا عذرخواهی کرد

مراسم عزاداری دهه دوم در مدرسه علمیه صالحیه قزوین برگزار می شود

خروج از بن بست

مردم دلخوش به احیای برجام بودند، اما دستاوردهای ظریف هم از بین رفت

مقاومت با این اقدام خیال دبیرکل حزب الله را راحت کرد

چرایی نرمش غربی ها در مذاکرات اخیر در وین

درخواست جنجالی رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران از قالیباف

بانوی مجاهد آذربایجانی: این چه عزای حسینی است که پرچم حسینی در آن نیست؟

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دار فانی را وداع گفت

افزایش حقوق بازنشستگان منتفی شد!/ مقصران را بشناسید

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دارفانی را وداع گفت

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی کمتر سیاسی

استدلال منطقی پنهان در پس این معمای ریاضی را پیدا کنید

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی غیر سیاسی

برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب + عکس ها

خطبه عقد پسر جنجالی نماینده مجلس را چه کسی خواند؟

رمز پیروزی نظام و انقلاب در مشکلات، مکتب عاشوراست

استاد فلسفه دین : معنای امر به معروف و نهی از منکر ، خشونت، قلدری و تحقیر نیست

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهرری تا ارکستر متروپولیتن!

پایان اعتراض خانم های محجبه یزدی با عذرخواهی روحانی سخنران یک حسینیه

نهایی شدن موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اوراسیا فصل جدیدی از شکوفایی اقتصادی است

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهر ری تا ارکستر متروپولیتن!

تصاویر/ عزاداری حسینی شب یازدهم محرم در ناحیه مقاومت بسیج کاشان

فیلم | توزیع غذای نذری میان مردم در روز عاشورا در کشور نامیبیا

استخدام کارشناس آموزش در موسسه فرهنگی هنری تصویرگران پویا اندیش در پاسداران

استخدام مدرس تصویرسازی و دیجیتال پینت در تصویرگران پویا اندیش در تهران

هیأت رییسه شورای ششم شهر تهران تغییر می کند؟

تصاویر مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب

فیلم | مداحی سعید حدادیان در حضور رهبر اتقلاب

فوری؛ آخرین وضعیت جسمانی محسن رضایی در بیمارستان

ماجرای توییت مخبر درباره «جانی دپ»

ملت؛ پیش نیاز اصلی حماسه/ آیا هستی شناسی می تواند با حماسه ارتباط برقرار کند؟

ملت؛ پیش نیاز اصلی حماسه/ آیا هستی شناسی می تواند با حماسه ارتباط برقرار کند؟