موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - استرس و اضطراب - رامين راستاد - شخصيت شناسي - افزايش حقوق - مدافعان حرم - عليرضا منصوريان - ترانه عليدوستي - وزارت ارشاد - خودرو پرنده - مراسم مذهبي باداراك - فاضل اسكندر - دروازه بان اسبق پرسپوليس - خانه ميران - سرهنگ احمدعلي دماوندي - سهميه ايثارگري - سامانه تصميم - دشت الله - شهرام منتصري - چه خوبه برگشتي - اميد طهماسبي زاده

مطالب مرتبط:
از فرصت های رسانه و فضای مجازی برای جهاد تبیین استفاده کنیم
نامه دادستان انتظامی نظام پزشکی به رییس رسانه ملی/ پخش دوباره «طبیب» خواسته جامعه پزشکی کشور است
انتخاب دبیر؛ فضای مجازی برای توسعه کشور
وزیر کشور برای بررسی وضعیت زلزله زدگان وارد بندر لنگه شد
بررسی عملکرد تیم ملی بسکتبال برابر قزاقستان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 19:022022-07-02سياسي

بررسی عملکرد شورای عالی فضای مجازی در نظام حکمرانی رسانه ای کشور


در کنفرانس «شورای عالی فضای مجازی و مسأله حاکمیت دیجیتال»، عملکرد 11 ساله شورای عالی فضای مجازی در حوزه حاکمیت فضای دیجیتال و دستاوردها و نقظه ضعف های آن بررسی شد.

- "، کارشناسان و فعالان فضای مجازی در کنفرانس شورای عالی فضای مجازی و مسأله حاکمیت دیجیتال که روزهای 8 و 9 تیرماه در محل اندیشکده حکمرانی شریف برگزار شد، به بررسی عملکرد 11 ساله شورای عالی فضای مجازی در حوزه حاکمیت فضای دیجیتال و دستاوردها و نقظه ضعف های آن پرداختند.

شورای عالی فضای مجازی در تحقق تنها 18 درصد از اهدافش موفق بوده است! در اولین نشست که با عنوان شورای عالی فضای مجازی نوآوری در همگرایی و ناکامی در حکمرانی با حضور محمدرضا ولوی عضو هیأت علمی دانشگاه، عبدالحسین کلانتری رییس سابق پژوهشکده فضای مجازی و جلیل محبی معاون حقوقی سابق مرکز پژوهش های مجلس و با دبیری محمد صادق امامیان رییس هیأت مدیره اندیشکده حکمرانی شریف برگزار شد، اعضا به نقد نهادی شورای عالی فضای مجازی در محقق کردن اهداف آن پرداختند.

محمدرضا ولوی که اولین سخنران این نشست بود در تعریف حکمرانی دیجیتال گفت: مهم ترین مسئله در حکمرانی دیجیتال توجه به سه پرامتر است.

اولین پارامتر مشرعیت است از این نظر که شورا به عنوان حکمرانی تا چه اندازه مقبولیت و قدرت دارد.

کارآمدی و نفوذ از دیگر پارامترهای مهم در حکمرانی دیجیتال است، این پارامترها همگی به هم وابسته هستند و مشکل و چالش جدی امروز در فضای مجازی در هم تنیدگی در این سه پارامتر است.

وی در خصوص بررسی علمکرد شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در سال 98 با کمک پرسشنامه ای از جمعی از خبرگان یک ارزیابی انجام دادم و این سوال را مطرح کردم که شورای عالی فضای مجازی در تحقق سیاست هایش با توجه به احکامی که برای آن در نظر گرفته شده است چقدر موفق بوده است.

طبق نتایج این پرسشنامه تنها 18 درصد معتقد بودند که شورا توانسته سیاست ها و اهدافش را محقق کند.

ولوی تاکید کرد: همین آمار نشان می دهد که شورای عالی فضای مجازی ضعف هایی در مدیریت خود دارد.

شورای عالی فضای مجازی باید مسئولیت توسعه فضای مجازی را بپذیرد و برای همین مرکز ملی شورای عالی فضای مجازی ذیل شورای عالی فضای مجازی به وجود آمده است.

در حال حاضر شورای عالی فضای مجازی نه اعتبار دارد و نه سازوکارهایش به صورت شفاف مشخص است.

دیدگاه های سیاسی بر تصمیمات شورا غلبه دارد عبدالحسین کلانتری، رییس سابق پژوهشکده فضای مجازی شورای عالی از دیگر حاضران در این نشست بود.

کلانتری با اشاره به احکام شکل گیری شورای عالی فضای مجازی گفت: نقطه کانونی فعالیت این شورا تصمیم گیری و سیاست گذاری و هماهنگی بین بخش های مختلف درگیر در فضای مجازی است.

وی یکی دیگر از مواردی که باعث ضعف جایگاه شورای عالی فضای مجازی در حکمرانی فضای دیجیتال شده است را غلبه دیدگاه های سیاسی بر تصمیمات شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد و گفت: وقتی می گوییم غلبه دیدگاه های سیاسی بر تصمیمات شورای عالی فضای مجازی وجود دارد یعنی اینکه وقتی طرحی مانند طرح صیانت از فضای مجازی مطرح می شود به دلیل پررنگ بودن نگاه های سیاسی در چنین طرحی صدای همه کاربران بلند وی شود و همین امر باعث می شود تصمیم گیری در مورد چنین طرحی که در خیلی از کشورهای اروپایی هم اجرا شده است به سختی امکان پذیر شود.

کلانتری در ادامه اظهارتش به ابهام در مدل حکمرانی در فضای مجازی اشاره کرد و توضیح داد: عده ای به حق به دنبال استقلال در فضای مجازی هستند و می خواهند پلتفرم های بومی را گسترش دهند و در مقابل عده ای دیگر هستند که باز هم به حق به دنبال آزادی در فضای مجازی هستند.

حکمرانی در کشور وجود نداشته تا این دو دیدگاه را با یکدگیر هماهنگ کند.

این استاد دانشگاه در خصوص عدم انسجام و ناهماهنگی بخش هایی از نظام در فضای مجازی گفت: عدم تمکین بخش های مختلف به تصمیمات شورای عالی فضای مجازی و از طرفی عدم اشراف حکمران ها نسبت به وظایف خود در حکمرانی فضای مجازی و در اخر تعداد پایین برگزاری جلسات شورا و عدم تنفیظ اختیارات به شورای معین باعث شده است تا شورای عالی فضای مجازی در حکمرانی فضای دیجیتال فرصت های بسیاری را از دست بدهد.

تصمیمات شورا ضمانت اجرا ندارد در ادامه این نشست جلیل محبی، معاون حقوقی سابق مرکز پژوهش های مجلس گفت: در شرایطی که دولت به خاطر ساختار عریض و طویلش نمی تواند هم پایه تغییرات کاری انجام دهد و از سمتی مجلس هم نمی تواند در برابر تغییرات سریع فضای مجازی قوانین مناسبی وضع کند، در چنین فضایی ولایت فقیه برای اینکه کار روی زمین نماند ابتکار به خرج می دهد و دستور به ایجاد شورایی مانند شورای عالی فضای مجازی را می دهد.

محبی در پاسخ به این سوال که آیا شورای عالی فضای مجازی تا کنون در زمینه حکمرانی فضای دیجیتال کارآمد فعالیت کرده یا نه گفت: برای اینکه شورای عالی فضای مجازی به جایگاه اصلی خود در زمینه حکمرانی فضای دیجیتال برسد هیچ چاره ای وجود ندارد جز اینکه ضمانت اجرایی قانونی از سمت مجلس داشته باشد و از طرفی ضمانت کیفری هم از سوی دادگاه و دادگستری داشته باشد.

محبی در پایان تاکید کرد: باید عبارت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی از سوی شورای عالی فضای مجازی تعیین تکلیف شود و از سوی دیگر موازی کاری ها در فضای مجازی بین وزارت ارشاد با وزارت ارتباطات و صداوسیما و خود شورای عالی فضای مجازی به صورت شفاف مشخص شود.

شورای عالی فضای مجازی و نظام تنظیم گری نشست دوم رویداد اندیشکده حکمرانی شریف با حضور صادق عباسی شاهکوه رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، علی رهبری رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و به دبیری حسین میرزاپور دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به موضوع شورای عالی فضای مجازی و نظام تنظیم گری پرداخت.

ارتباط شورای عالی فضای مجازی با تنظیم گران از دیگر مواردی است که همواره مورد بحث بوده است.

شورای عالی فضای مجازی از حل اختلافات حوزه فرکانس و ویدئوی آنلاین عاجز مانده است صادق عباسی شاهکوه، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابتدای نشست گفت: شورای عالی فضای مجازی نباید خود یک تنظیم گر باشد چرا که هر حوزه ای در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنظیم گر مخصوص به خود را دارد.

وی ادامه داد: در سال 90 شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد تا بتواند خلاءهای قانونی که رگولاتورهای کشور با آن روبه رو هستند را از بین ببرد.

در واقع بین تنظیم گران مختف این حوزه وارد شود و با هماهنگی مشکلات آن ها را رفع کند.

شورای عالی فضای مجازی باید هماهنگ کننده بین تنظیم گران باشد و آن ها را زیر چتر حمایتی خود نگه دارد.

او با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی تا کنون نتوانسته این وظیفه خود را به درستی انجام دهد اعلام کرد: در حوزه ای مانند فرکانس یا فعالیت تولیدکنندگان محتوای ویدویی آنلاین یعنی VODها اختلاف هایی بین سازمان تنظیم مقرارت ارتباطات رادیوی، ساترا و وزارت ارشاد وجوود داشت ولی شورای عالی فضای مجازی به جای اینکه تلاش کند تا بین تنظیم گران مختلف درگیر با این ماجرا هماهنگی ایجاد کند تمام تمرکزش را روی وزارت ارتباطات گذاشت و به دیگر دستگاه ها و نهادهای دیگر کاری نداشت.

عباسی تاکید کرد: شورا باید سیاست گذار باشد و در موارد تنظیم گری و جزییات کار وارد نشود.

کار شورای عالی فضای مجازی تنظیم گری نیست در همین زمینه علی رهبری، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت گفت: دخالت های شورای عالی فضای مجازی در بخش تنظیم گری باید در حد هماهنگی کلان باشد.

با توجه به اعضای شورای عالی فضای مجازی که در آن از دولت، صداوسیما، ناجا و نهادهای امنیتی و … عضو هستند بنابراین کار شورای عالی فضای مجازی نمی تواند تنظیم گری باشد؛ بلکه این شورا با توجه به جایگاه و اعضایش باید هماهنگی کلان برای استفاده حداکثری از فضای مجازی را انجام دهد.

رهبری با اشاره به چالش های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بانک مرکز بر سر اجرای امضای الکترونیکی اظهار داشت: در این ماجرا بانک مرکزی برای اینکه حاضر نبود نظر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای گرفتن مجوز را قبول کند شکایت خود را به مرکز ملی فضای مجازی برد و مرکز هم به جای حمایت از تنظیم گر این بخش یعنی مرکز توسعه تجارت الکترونیک جلوی ما ایستاد، در حالی که باید به عنوان یک سیاست گذار از تنظیم گر بازار حمایت می کرد.

رهبری ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی مستقل از مجلس و دولت باید خودش را از تنظیم گری فضای مجازی کنار بکشد.

اگر شورا به صورت ریز وارد جزییات کار تنظیم گران شود، کار این تنظیم گران را زیر سوال می برد و باعث می شود فعالان حوزه، تنظیم گران اصلی بازار را دور بزنند.

سیاست گذار یا تنظیم گر نشست سوم رویداد حکمرانی شریف در مورد شورای عالی فضای مجازی و مسئله حاکمیت دیجیتال به آشفتگی نهادی؛ سیاستگدار، هماهنگ کننده یا تنظیم گر با حضور محمد حسن انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و محمد شریفخانی معاون سابق فضای مجازی صدا و سیما اختصاص یافت.

گزارش جهرمی مبنی بر تحقق 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات غلط بود در این نشست انتظاری، با انتقاد به ساختار شورای عالی فضای مجازی گفت: به ساختار شورای عالی فضای مجازی اجازه داده نشده است که کار کند.

جریان های سیاسی و اجتماعی با دیدگاه های خاصی روی ساختار این شورا تاثیرگذار بوده اند و شاید همین عوامل باعث شده که ما در بخش حکمرانی در فضای دیجیتال ضعیف عمل کنیم.

وی ادامه داد: در رابطه با شبکه ملی اطلاعات در دی ماه سال 92 بعد از جمع بندی در کمیسیون های مختلف در نهایت دو مصوبه تعریف شبکه ملی اطلاعات و الزامات آن تصویب شد.

مصوبه را به استحضار مقام معظم رهبری هم رساندیدم که ایشان گفتند خوب است و نتیجه را به من اعلام کنید.

اجرای این مصوبه به وزارت ارتباطات ابلاع شد تا طبق این مصوبه طرح بدهند؛ اما این اتفاق توسط اقای واعظی که در آن زمان وزیر ارتباطات بود رخ نداد.

انتظاری در این خصوص اظهار داشت: واعظی در مقام وزیر ارتباطات دولت اول حسن روحانی باوری به شبکه ملی اطلاعات نداشت و همین باعث شد اجرای شبکه ملی اطلاعات تا سال 95 به طول انجامید و با وجود پیگیری های شورا باز هم اجرای مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد شبکه ملی اطلاعات به اجرا گذاشته نشد.

وی در ادمه صحبت های خود تاکید کرد: اجرای مصوبه شبکه ملی اطلاعات تا سال 98 هم به همان منوال قبل در عدم پیاده سازی آن پیگیری می شد، تا اینکه محمدجواد جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوم حسن روحانی در گزارشی به دفتر مقام رهبری اعلام کرد که 80 درصد شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

انتظاری در ادامه در توضیح این اتفاق گفت: با ارائه این گزارش دفتر رهبری از ما خواست تا گزارش ادعای وزارت ارتباطات در این زمینه را بررسی کنیم.

در نهایت بعد از بررسی های لازم، اعلام کردیم که گزارش وزارت ارتباطات در این زمینه صحیح نیست.

همچنین گفتیم که در سال های گذشته شاید در بخش ارتباطات پیشرفت هایی داشتیم؛ اما در زمینه اطلاعات مطلق پیشرفتی صورت نگرفته است.

مشکل اصلی عدم توفیق شورا در نبود اراده اعضای آن است در ادامه این نشست سوم، محمد شریف خانی وجود شواریی مانند شورای عالی فضای مجازی را یک اتفاق میمون و مبارک دانست که باعث دلگرمی فعالان حوزه مجازی شده است.

او با اشاره به اینکه تا قبل از تشکیل شورای عالی فضای مجازی، قوانین مشخصی برای حوزه فضای مجازی وجود نداشته است گفت: قبل از تشکیل شورای عالی فضای مجازی قانون های نیم بندی در این حوزه داشتیم.

مانند قانون تشکیل کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه یا کمیته فیلترینگ تا بتواند تا حدی حکمرانی دیجیتال را در کشور پیاده سازی کند ولی مسلما این نهادها توانایی حکمرانی در فضای مجازی را نداشتند.

در نهایت شورای عالی فضای مجازی شکل گرفت تا به درستی حکمرانی در فضای دیجیتال شکل بگیرد.

وی ادامه داد: هرچند بسیاری معتقدند شورا بعد از 11 سال هنوز نتوانسته در زمینه حکمرانی فضای دیجیتال موفق عمل کند و این شرایط را به مشکلات ساختاری ارتباطات می دهند؛ اما مشکل اصلی در اراده افرادی است که در این شورا کار می کنند از افراد حقیقی ان گرفته تا حقوقی.

شریفخانی در پایان اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی برای اینکه شرایط فعالیت خود را بهبود ببخشد و بیشتر در فضای حکمرانی دیجیتال کارآمد باشد باید به تنظیم گر تنظیم گران تبدیل شود.

شورای عالی فضای مجازی در بزنگاه ها منفعل بوده است نشست چهارم به موضوع شورای عالی فضای مجازی و بحران های دیجیتال اختصاص داشت.

این نشست با حضور مجتبی توانگر رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، محمد کشوری مدیر گروه علمی- تحلیلی طیف، محمد مهدی حبیبی رییس هیأت مدیره فضای مجازی پاک و محمد حسین حمیدی عضو هیأت مدیره شرکت حرکت اول برگزار شد.

تعامل شورا با بخش های مختلف حاکمیت ضعیف بوده است مجتبی توانگر، درباره عملکرد شورای عالی فضای مجازی گفت: یکی از اشکال های اساسی در علمکرد شورا این است که دستورات آن الزام قانونی ندارد که این مسأله منجر به عدم اقدام دستگاه قضایی پس از اجرایی نشدن مصوبات شورا شده است.

در مورد طرح صیانت، ابتدا طرحی آماده شده بود که ظاهرا نظر شورای عالی فضای مجازی را نیز خواسته بودند اما اشکالات جدی مطرح شد و تصمیم گرفتند از درون مجلس کار را پیش ببرند.

چارچوب های طرح صیانت در شورا شکل نگرفته است.

رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس افزود: شورای عالی فضای مجازی باید چارجوبی برای مدیریت فضای مجازی در دستگاه های مختلف مانند قوه قضاییه، وزارت ICT و مجلس به عنوان مرجع قانون گذاری کشور تعیین می کرد.

باید هر قانون گذاری در چارچوب های تعیین شده شورا انجام شود.

او عدم تعامل با بخش های مختلف کشور از جمله مجلس و صنوف را یکی دیگر از آسیب های شورا نام برد و اظهار داشت: شورا با بخش های مختلف مانند مجلس و بخش خصوصی به خوبی تعامل نمی کند.

مثلا هجدهم اردیبهشت ماه امسال، سند توسعه فناوری های بلاک چین و دارایی های دیجیتال که در کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس تهیه شده بود را به شورای عالی فضای مجازی فرستادیم ولی هنوز پاسخی نداده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفت: در بحث های اقتصادی باید نگاه اقتصادی بر نگاه فنی غلبه داشته باشد.

احتمالا در شورا نگاه فنی – امنیتی غلبه دارد و این را در بحث های فیلترینگ و امنیت سایبری و صیانت می بینیم.

اگر شورا این نگاه را کنار بگذارد، وظیفه چنین نهادی در همه جای دنیا مشخص است.

با نگاه تحدیدمحور نمی توان فضا را مدیریت کرد.

محمدحسین حمیدی، عضو هیات مدیره شرکت حرکت اول به اولویت بندی های شورای عالی فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: شورا در دوره اول نقش فعال تری داشت و هر چه گذشت غیرفعال تر شد.

یکی از ایرادهای شورا این است که در مورد موضوعات غیرکلیدی که اهمیت کمتری دارند مصوبه می دهد اما در ارتباط با مسائل داغ و حیاتی سکوت می کند.

احساس می کنم در سال های اخیر شورا نقش فعالی ایفا نکرده است.

وی ادامه داد: نه ممکن است و نه باید شورا تمامی قسمت های فضای مجازی را مدیریت کند.

شورا نیاز دارد نقش خود را بازتعریف کند.

نقش شورا باید نقش پدر و رهبر باشد و این با قانون حل نمی شود.

ساختار حکمرانی کشور، شورای عالی فضای مجازی را در خود نپذیرفته است محمد کشوری، مدیرعامل گروه طیف نیز به بررسی عملکرد شورای عالی فضای مجازی پرداخت و بیان کرد: دو دوره فعالیت شورا، تفاوت های محسوسی با هم دارند.

دو سال ابتدایی شورا خیلی طوفانی شروع کرد و در تصمیم های نهادهای تخصصی تاثیر زیادی داشت.

اما باور دارم در همان زمان هم در موقعیت هایی منفعل بود.

در برخی قضایا مانند فیلترینگ وی چت در سال 91 شورا واکنشی نشان نداد.

در مورد ممنوعیت تماس تصویری رایتل که از خارج شورا انجام شد باز هم شورا کاری نکرد.

در ارتباط با IP TVها تا سال 96 اقدامی صورت نگرفت.

کشوری ادامه داد: علت این مساله جایگاه شورا است که به نوعی یک همه کاره هیچ کاره است.

وقتی نهادی را رهبری تشکیل می دهد، افراد فکر می کنند همه کاری می شود کرد.

متن احکام که معمولا تفسیرپذیر است.

شورا برای سیاست گذاری تشکیل شده اما مقرره گذاری هم می کند.

اگر شورا از لاک انفعال بیرون بیاید می تواند موثر باشد.

محمدمهدی حبیبی، رییس هیات مدیره NGO فضای مجازی پاک نیز گفت: راه حل های مانند شورا به درد مدیریت قدرت می خورد اما از آن مهم تر تولید قدرت است.

در 10 سال اخیر دچار مشکل شدیم چون قدرت نداریم.

مثلا سرویس های پایه در کشور ضعیف است و پلتفرم های خارجی فضا را اشغال کرده اند، در نتیجه سلبی و امنیتی با فضای مجازی برخورد می شود.

او اضافه کرد: مصوبات شورا ضمانت اجرایی ندارند و همه این را قبول دارند اما مشکل این است که هنوز ساختار حکمرانی کشور شورای عالی فضای مجازی را نپذیرفته و نبود این ضمانت اجرایی ساختاری و نهادی است.

هنوز بین حکمرانان ما تصویر دقیقی از وظیفه شورا شکل نگرفته است.

برخی می گویند قانون گذاری و سیاست گذاری را بدهیم به شورا و برخی هم نظرشان روی مجلس و دولت است.


کلید واژه ها: شورای عالی فضای مجازی - فضای مجازی - شورای عالی - مجازی - شورای - عالی - دیجیتال - حاکمیت - فضای دیجیتال - حکمرانی - عملکرد - دستاوردها - مرکز پژوهش های مجلس - بررسی - کنفرانس - مرکز پژوهش های - عضو هیأت علمی - پژوهش - کارشناسان - محمد صادق - رییس هیأت - جلیل محبی - هیأت علمی - رییس - پژوهشکده - اندیشکده - محمد - حوزه - هیأت - رسانه ای

آخرین اخبار سرویس:
واکنش رییسی به انتقادات اصلاح طلبان

استخدام حسابدار در شرکت طراحان کنترل شرق پاژ در خراسان رضوی

برگزاری 20 ختم کامل قرآن در ماه محرم در ملایر

عکس | تجمع اعتراض آمیز مردم همدان در پی اهانت به حبیب حرم

خط پایان ساماندهی ابزارهای پرداخت

فیلم | لحظاتی از گفت وگوی سردار دل ها با خبرنگاران

اگر توییتر فیلتر است چرا مسؤولان استفاده می کنند؟

روند اشتغال زایی در کشور مناسب نیست| انتقاد از وضعیت اجرای قوانین حوزه اشتغال

استخدام آشپز در یک شرکت معتبر تولیدی در شهر صنعتی البرز

عرفان اسلامی بر محور ولایت می چرخد

مدیران مهدوی چه ویژگی هایی دارند

البرز، میزبان پیکر4 شهید گمنام دفاع مقدس

تصاویر / مراسم سوگواری دومین شب هیئت هنر و رسانه قم در دهه دوم محرم 1444

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام نشانه ای از خنثی سازی تحریم ها است

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در اصفهان

تصاویر/ مجلس عزای نوجوان حسینی در مشهد مقدس

دوره روانشناسی و مشاوره اسلامی در تهران برگزار می شود

استخدام مسئول امور اداری با بیمه و پاداش در شرکت اطلس فولاد مازندران

سنگ روی سنگ ، بند نمی شود / پیشنهاد خطرناک حسین شریعتمداری

رییسی: عده ای زخم زبان می زنند ... | برخی معنای حضور بین مردم را درست درک نکردند

هشدار گروسی درباره وضع نیروگاه هسته ای زاپوریژیا اوکراین

ببینید | لحظه ترور و کشته شدن عضو ارشد طالبان

فیلم | فداکاری های عاشقان اهل بیت(ع) در مسیر ولایت

تصاویر/ مراسم عزاداری دهه دوم محرم در حرم حضرت معصومه(س)

تصاویر/ مراسم عزاداری حسینی شب سیزدهم محرم هیئت رزمندگان اسلام کاشان

استوری موشن | میگن امام رضا(ع) میدونه

تصاویر/ حضور رییس جمهور در میان نمازگزاران مسجد تاریخی امام خمینی (ره) کرمان

تصاویر/ دیدار رییس جمهور با اقشار مختلف مردم کرمان

تصاویر/ دسته عزاداری طلاب و روحانیون شیراز به مناسبت سومین روز شهادت سید الشهدا(ع)

تصاویر/ مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم و سرداران پر افتخار مقاومت در اصفهان

داشتن روتین پوستی برای درخشیدن و جذابیت

تصاویر / مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم در استان قزوین

تصاویر/ اهدا دو اثر برجسته خوشنویس مطرح کشور به موزه رضوی

استخدام انباردار در شرکت آجر گستر امیران نما از تهران

تصاویر/ نشست معرفی و بررسی کتاب «عقیله» در رواق کتاب حرم مطهر رضوی

تصاویر/ طرح ملی ضیافت ایثار (بصیرت افزایی دانشجویان شاهد و ایثارگر سراسر کشور)

گریم جنجالی رامین راستاد در نقش خامنه ای | انگار آقای خامنه ای زنده شدن

فیلم| آیین 100ساله عزاداری 13محرم در یزد

تصاویر/ ورود رییس جمهور به استان کرمان

پاسخ کوبنده یک نماینده به صدر

استخدام حسابدار در شرکت سامان مسکن نقش جهان در هرمزگان

برگزاری آیین وصال مادر شهید پرویز پوردل در اهواز

زاکانی: اهانت کنندگان به مدافعان حرم بر طبل رسوایی خود می کوبند

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی: هدایت جامعه توسط امام «لطف» است 

البرز، میزبان پیکرهای مطهر 4 شهید گمنام دفاع مقدس

خودکفایی، استقلال و عزت کشور در گرو تقویت رونق تولید است

البرز، میزبان پیکرهای مطهر 4 شهید گمنام دفاع مقدس

تغییر بزرگدر عراق؛ این چهره برای همیشه رفت

شخصیت شناسی : بگو فرم انگشتان پات چطوری تا رازهای پنهان شخصیتت را برات فاش کنم

شخصیت شناسی : مدل فرم انگشتان پات رو بگو تا رازهای پنهان شخصیتت را برات بگم

نخست وزیر عراق همه را غافلگیر کرد

تاکید وزیر کشور بر اجرای کامل طرح جامع گلزار شهدای کرمان

تغییرات شور دوم طرح بانکداری با هدف جلب حمایت دولت انجام شده است

هشدار برجامی عباس عبدی به رییسی: باج ندهید!

عضو هیات تفحص از خودروسازان: قاطعانه مقابل ایجاد انحصار در واردات خودرو ایستاده ایم

استخدام نیروی خدمات و مهندس مکانیک در شرکت سبزپژوهان اسپادانا در اصفهان

استخدام ASP.NET Full Stack Developer در یک شرکت معتبر در تهران

دوره معرفتی ـ تشکیلاتی «اسلام ناب» افتتاح شد

اطلاع رسانی های امیدبخش خنثی کننده سیاه نمایی های دشمن خواهد بود

توضیحات تکمیلی شهردار منطقه 18 در مورد تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغی

هم اندیشی روسای انجمن های حسابداری سراسر کشور در رشت

فیلم تبلیغاتی ترامپ: ما کشور در حال افول هستیم+فیلم

برخی سعی کردند دولت را به حاشیه ها بکشانند | به دولتمردان تأکید کردم به هیچ عنوان گرفتار حاشیه ها نشوید

خودکفایی، استقلال و عزت کشور را در گرو تقویت رونق تولید است

پاسخ معاون آموزش حوزه به سوالات خبرگزاری حوزه پیرامون طرح جدید دروس سطوح عالی

استخدام ادمین اینستاگرام با بیمه در کانون آگهی و تبلیغات نگاه آرمانی

واعظ آشتیانی: انتخابات فدراسیون مهندسی شده است

نادری: سرانه پزشک در 15 رشته تخصصی کمتر از 4 به ازای 100 هزار نفر است/ابتهاج در رشت به خاک سپرده می شود/مسکو: سوییس دیگر کشوری بی طرف نیست

عجیب اما واقعی/ روایت جالب یک احمدی نژادی درباره حسن روحانی

تو چیدمان داینینگ روم موندی؟ فکر نکن کم چیزیه، بپا نکته کوچولو موچولوها از دستِت در نره

بی برنامگی در وزارت کار به اوج خود رسیده است

پرستاران تمدید طرحی و شرکتی به کارگیری می شوند

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید متناسب با تورم صورت بگیرد

«داعشی ها» از نسل معاویه و یزید بودند/ پیروان مکتب عاشورا در رکاب رهبری و سردار سلیمانی صحنه نبرد را دگرگون کردند

خاطره احمدی نژاد آخرین اَبَرماه 1401 در گیلان

رسیدگی به مناطق محروم اصفهان در دستور کار است| جذب سرمایه گذار در شهرستانها

صنعاء خطاب به ائتلاف سعودی: هزینه صلح بسیار کمتر از هزینه جنگ است

گزینه پیشنهادی برای ریاست شورا کیست؟/سروری: پس فردا انتخابات برگزار می کنیم

دسته عزاداری طلاب و روحانیون در سومین روز شهادت امام حسین(ع)

وعده سازمان برنامه برای تضمین سرمایه گذاری در بازار سرمایه عملیاتی نشد| عملکرد دولت در بورس خوب نبود

نشست وزیر جهاد با کشاورزان کرمانی/پورابراهیمی: خسارت کشاورزان جبران شود

دسته عزاداری طلاب و روحانیون شیراز در سومین روز شهادت امام حسین(ع)

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد | از دسته سینه زنی شهر ری تا ارکستر متروپولیتن

استخدام نگهبان با بیمه و بیمه تکمیلی در بیمارستان ایرانمهر در تهران

دعوت از موکب داران برای راه اندازی موکب ویژه بانوان

زاکانی: اهانت کنندگان به مدافعان حرم بر طبل رسوایی خود می کوبند

عکس/ جنجال پر سر و صدای سیگاری بودن رضا صادقی با یک هوادار

گزینه پیشنهادی برای ریاست شورا کیست؟/سروری:پس فردا انتخابات برگزار می کنیم

ترتیل صفحه 511 قرآن/ پیروزی آشکار+فیلم، متن و مفاهیم

آیت الله عراقی: ریشه بسیاری از مشکلات باور نداشتن به مردم است

عکس/ جنجال پر سر و صدای سیگاری بودن رضا صادقی با یک هوادار

انتقاد تند یک روحانی: 5 سال است که گریه می کنم!/ به روز سیاه نشسته ایم

عبدی، به رییسی هشدار داد

استخدام کمک حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در شهرک غرب

شهردار شیراز استعفا کرد/«سعید مصفا» به عنوان سرپرست جدید شهرداری شیراز انتخاب شد

آیین سنتی عزاداری مسجد ملا اسماعیل یزد

ببینید | شعار تکراری رییسی یک سال پس از انتخابات: به دنبال اصلاح بسترهای فسادزا هستم!

وزارت ارشاد: فاقد نظام رسانه ای واحد هستیم، هرکسی می تواند خود را خبرنگار معرفی کند/ هیچ خبرنگاری بدون دریافت اینترنت خبرنگاری نخواهد ماند

دعوا و فحش ناجور بچه مهمونی به مهمان برنامه/ سرش رو عین گاو انداخته بود پایین!

جزییات متن اصلاح شده آیین نامه رتبه بندی معلمان

بررسی عملکرد شورای عالی فضای مجازی در نظام حکمرانی رسانه ای کشور

بررسی عملکرد شورای عالی فضای مجازی در نظام حکمرانی رسانه ای کشور