مطالب مرتبط:
دولت ظرف یکسال گذشته مدام تصمیم های یک شبه گرفته و لغو کرده است/ به اسم دور زدن تحریم ها هزینه سنگینی به نسل فعلی و نسل های آینده تحمیل شد
فعال سیاسی اصلاح طلب : به اسم دور زدن تحریم ها ، جیب مافیای داخلی و خارجی را پر می کنیم / تصمیم های یک شبه می گیرند و لغو می کنند
فعال سیاسی اصلاح طلب: به اسم دور زدن تحریم ها، جیب مافیای داخلی و خارجی را پر می کنیم
جان دادن بیماران ایرانی با اسم رمز حقوق بشر آمریکایی!
توافق پایدار مستلزم لغو تحریم ها با ضمانت های لازم است
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 10 تیر 1401 ساعت 23:472022-07-01سياسي

به اسم دورزدن تحریم ها هزینه سنگینی به مردم تحمیل شد


دولت آمد 57 درصد به حقوق کارگران اضافه کرد و در انتهای سال 1400 آنان خوشحال شدند که 57 درصد حقوق شان اضافه شده است اما هنوز اردیبهشت نشده می گفتند کاش اضافه نمی کردید و با این افزایش قیمت ها مطلقا به جایی نمی رسد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، سعید شریعتی در گفت وگو با ایلنا، درباره اینکه امروز دولت در آستانه یکسالگی روی کار آمدنش قرار دارد عملکردش را چگونه می توان ارزیابی کرد، گفت: ما به عنوان اصلاح طلبان بخصوص در حزب متبوع مان اعلام کردیم حداقل باید یکسال به دولت فرصت داد علاوه بر اینکه مدارا کنیم مدیریت اجرایی کشور را در اختیار بگیرد بتواند کارگزاران، مدیران و نیروهای خودش را منصوب کند تا بتواند برنامه و وعده هایش را آرام آرام به منصه ظهور بگذارد.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران خاطرنشان کرد: معقتدم یکسالگی دولت که تا یک ماه دیگر اتفاق می افتد فرصت خوبی است در حد همین یکسال عملکردش را نقد ارزیابی کنیم.

ببنیم آیا این دولت در جهت رشد، توسعه، پیشرفت، رفاه و مطالبات عموم جامعه قدم برداشته است و یا در آینده حرکتش به کدام سمت و سو خواهد رفت.

لذا امروز فرصت خوبی است که صاحب نظران به دور از رویکردهای سیاسی، تبلیغاتی، پروپاگاندا و کارهایی که مناسب وضعیت انتخاباتی است تا وضعیت جاری و اداره امور؛ بنشینند نقد و ارزیابی دولت را انجام دهند.

وی ادامه داد: نقد دولت از دو جهت کلی می تواند صورت گیرد؛ حال من کاری به ادعای برنامه 7 هزار صفحه ای که گفته شد برای اداره وجود دارد ندارم، از ابتدا هم چیز جدی به نظر نمی رسید اما وعده هایی در بخش های مختلف داده شده است؛ به طور مثال در حوزه مسکن اعلام کرده بودند در 4 سال 4 میلیون مسکن خواهند ساخت.

به انبوه سازان مسکن تسهیلات می دهند.

به دهک های پایین جامعه در حوزه مسکن کمک می کنند .

در بازارهای مالی از هدایت سرمایه ها به سمت ازر ، طلا و زمین جلوگیری می کنند و بر صادرات و چند نرخی بودن ارز نظارت خواهند کرد و یک فهرست بلند در این زمینه وجود دارد.

شریعتی بیان کرد: یک اقدامی که در نقد دولت می توان انجام داد این است که منصفانه و بدون این که گرایشی به جریان خاصی وجود داشته باشد برنامه هایش را به لحاظ محتوایی بررسی و مشاهده کنیم آیا این برنامه ها به لحاظ محتوایی در بخش های مختلف سازگاری دارند یا خیر.

به طور مثال هنگامی که شما اصلاح چند نرخی بودن ارز را در دستور کار قرار می دهید، یعنی همین جراحی اقتصادی که به قول خودشان انجام می دهند لاجرم در عمر 4 ساله دولت با شعار خروج از حالت رکود سازگاری نخواهد داشت و در عمل نمی توانیم دو شعار را باهم جمع کنیم و به کاهش تورم برسیم.

وی افزود: جراحی اقتصادی و تک نرخی شدن ارز در یک دوره 4 ساله و در شرایط رکود تورمی که کشور ما به سر می برد امکان پذیر نیست و تشدیدکننده رکود است و تورم را افزایش می دهد چرا که کشور ما به طور کلی در وضعیت رکود تورمی، تحریم و عدم دسترسی به منابع بودجه ای به سر می برد مشخص است در یک چنین شرایطی شما نمی توانید از تک نرخی شدن و حذف ارز ترجیحی تحت عنوان اصلاحات اقتصادی نام ببرید.

توجه داشته باشید نمی گویم جراحی اقتصادی کار خوب یا بدی است بلکه مقصود این است که با آن شعارهایی که می گویند تورم را کنترل و کشور را از رکود خارجی می کنیم، سازگاری ندارد.

این یک جبهه نقد است فارغ از این که بخواهیم بگویم این دستاوردها چه بوده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: آقای رییسی در مناظرات انتخاباتی این وعده ها را داده است، وزرای ایشان در جلسه رای اعتماد مطالبی را بیان کردند که اگر بررسی کنیم بعد از یکسال می توانیم نشان دهیم که عموما این وعده ها و شعارها با یکدیگر تضاد دارد و قابل جمع نیستند و سازگاری درونی ندارند.

وی با اشاره به این که وعده ساخت یک میلیون مسکن در شرایطی داده می شود که ناترازی بودجه وجود دارد، گفت: اگر از فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت و درآمدهای پیش بینی شده و درآمدهای حاصل از مالیات مبتنی بر یک فعالیت رونق اقتصادی در کشور این منابع تامین شود که معتقدم نمی شود بازهم به ساخت یک میلیون نمی رسید، زیرا آن یک و نیم میلیون بشکه نفتی که قرار بود بفروشیم از اوایل اردیبهشت به کمتر از 500 هزار رسیده است از سوی دیگر با تخفیفاتی هم که می دهیم هرگز به بالای 100 دلار نمی توانیم بفروشیم.

از طرفی دیگر هنگامی که تولید ناخالص ملی پایین است، سهم مالیات دولت هم تحقق پیدا نمی کند.

در خود بودجه 1401 هم حدود 300 هزار میلیارد کسری بودجه وجود دارد بنابراین نمی توان منابع لازم برای تحقق نهضت ملی مسکن سازی یک میلیون مسکن را فراهم شود.

شریعتی افزود: برای راه اندازی ساخت مسکن مگر این که چاپ پول بدون پشتوانه داشته باشیم همان کاری که احمدی نژاد کرد و 40 هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه در زمان مسکن مهر چاپ کرد و ضربه سنگینی به اقتصاد کشور زد، این اتفاق لاجرم می افتد!مشاهده می کنید این ها قابل جمع نیست یعنی نمی شود هم تورم را جمع کنید هم پول بدون پشتوانه چاپ کنید.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ادامه داد: جبهه دوم نقد، روندها است، روندهایی که وعده دادند.

واقع بینانه اگر نگاه کنید دولت فرمان را در دست گرفته یک تغییراتی داده و یک اراده هایی کرده است من کاری ندارم چه اتفاقی افتاده است.

ممکن است بگویند تمامی مشکلات امروز به گردن دولت قبل بوده است چیزی که باید توجه داشته باشند این است که امروز یکسال است که دولت را دست دارند، به طور کلی نمی گویند مشکلات را جبران کردید و یا مثلا ممکلت را به اوج رفاه و سعادت رساندید در اینجور موارد روندها را بررسی می کنیم.

وی ادامه داد: یکسال است که دولت در دست دولتمردان جدید است، سوال می کنیم تورم را از 37 درصد تحویل گرفتید در حال حاضر کجا هستیم؟ نمی گویم رساندید به 2 درصد ، بالاخره شاخص ها مشخص است.

دلار را 23 تومان تحویل گرفتید امروز کجاست؟ نزدیک 25 درصد روی دلار ظرف یکسال گذشته رفته است.

حرف این است یکسری شاخص ها باید بر مبنای آمارهای موجود بر اساس روندی مقایسه شود تا ببینیم این روند به سمت بهبود است یا بد است؟ آنچه که مشهود این است که دولت در تمام بازارها به دلیل تورم و تحریم و رکود هیچ کدام شان را نتوانسته حل کند .

این فعال سیاسی افزود: بازارها بهم پیوسته هستند و این ادعا را هم نمی توانیم داشته باشیم که تحریم ها را خنثی کرده ایم، خنثی کردن تحریم ها معنایش این است که ما سرمایه ها و دارایی ها را به ثمن بخس می فروشیم این خلاصه تحریم دور زدن و خنثی سازی تحریم است.

شما ناچار هستید برای این که تحریم ها را دور بزنید نفت را 30 الی 40 زیر قیمت جهانی بفروشی! یعنی دارایی های نسل های بعد را بفروشی برای این که تحریم ها را خنثی کنید به جای این که از مسیر مذاکره و دیپلماسی و برجام مشکلات را حل کنید لقمه را دور سر خودمان می چرخانیم و هزینه سنگینی را به این نسل و نسل های آینده تحمیل می کنیم که در این میان کلی رانت و فساد شکل می دهیم و جیب یکسری مافیای داخلی و خارجی را پر می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت آمد 57 درصد به حقوق کارگران اضافه کرد و در انتهای سال 1400 آنان خوشحال شدند که 57 درصد حقوق شان اضافه شده است اما اردیبهشت نشده می گفتند کاش اضافه نمی کردید و با این افزایش قیمت ها مطلقا به جایی نمی رسند.

شما نگاه کنید کدام دولتی با خودش اینگونه رفتار می کند؟ به وضعیت بازنشستگان که بحرانی است نگاه کنید! شما بی ثباتی ها را در همه جای تصمیم گیری ها مشاهده می کنید؛ به طور مثال در بحث خودرو، لوازم خانگی، فولاد و برق چه تغیییر و تحولی رخ داده است؟ تصمیم های یک شبه می گیرند و لغو می کنند.

تصمیم های ناکارآمد می گیرند و لغو می کنند! در این بخش بحث از نقد شاخص ها و نتایج عملکردها و تصمیم هایی است که در همین دولت گرفته شده است و ارتباط با دولت قبلی ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: این دولت نشان داد با وضعیتی که امروز کشور با آن درگیر است در آینده ما به کدام سمت و سو خواهیم رفت.

یعنی سال دیگر این زمان ما چگونه درباره این دولت بحث می کنیم.

افق امیدوار کننده ای را مشاهده نمی کنیم ولو این که همین امروز آقای باقری و رابرت مالی اعلام کنند توافق برجام را اجرایی و عملیاتی می کنیم که آن هم بی نتیجه بوده است.

وی تاکید کرد: بله برجام دستاورد خوبی است به هرحال امتیازات مثبت دارد، هرچند که توافق امروز دیر و پر از ضرر است و روزی 300 میلیون دلار ما عدم نفع در یکسال و نیم گذشته داشته ایم در صورتی که می توانستیم در بهمن 1399 این توافق را انجام دهیم و امروز هنوز اواسط تیر 1401 هستیم و این اتفاق نیفتاده است و هنور نتوانسته ایم روزی یک میلیون بشکه نفت بفروشیم و چه ضرری دیدیم اما اگر صورت گیرد اتفاق خوبی است.

شریعتی تاکید کرد: انعقاد برجام به تنهایی کافی نیست، دولت باید برای استفاده از آن برنامه منسجم داشته باشد که در توان این دولت و دستگاه های برنامه ریزش نمی بینم چنین برنامه ای وجود داشته باشند.

وی ادامه داد: در دوره آقای روحانی سال های 92 تا 96 شاهد بودیم کل دولت و دستگاه اجرایی برنامه داشتند اگر توافق صورت گرفت ما چه می کنیم اما امروز ما هیچ کدام را مشاهده نمی کنیم.

امروز برجام را پذیرفتیم بعد از آن چه خواهیم کرد؟ فقط می گویند معیشت مردم را به برجام و گره نمی زنیم که این اتفاق افتاده است.


کلید واژه ها: حزب اتحاد ملت ایران - دولت - دورزدن تحریم ها - افزایش قیمت ها - مدیریت اجرایی - حزب اتحاد ملت - توان - حقوق کارگران - افزایش قیمت - اصلاح طلبان - شورای مرکزی - سعید شریعتی - اتحاد ملت - ملت ایران - اردیبهشت - فرصت - درصد - حقوق - آرام - تحریم ها - کارگران - ارزیابی - گفت وگو - قیمت ها - برنامه - شریعتی - افزایش - مدیران - آستانه - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد روزنامه شرق از طرح مجلس/صیانت از حقوق عامه یا اجحاف به حیوانات؟

عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب

عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) در مسجد سلمان نهاد ریاست جمهوری

امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) درگذشت

ببینید | چه غریبانه تو با یاد وطن می نالی/ اجرایی قدیمی از ابتهاج و لطفی

تجمع ضد صهیونیستی مردم عاشورایی تهران

بهترین خبر درباره افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد/واریزی اوایل هفته آینده

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت - 18 مرداد 1401

بازنشستگان یک ریال کمتر از ماده 96 قانون تامین اجتماعی و نظر مجلس را نمی پذیرند

راه اندازی سانتریفیوژهای جدید تکلیف قانونی دولت سیزدهم بود

خبر جنجالی یک مقام آمریکایی از کلاهبرداری اوکراین

یک اصول گرا عذرخواهی کرد

مراسم عزاداری دهه دوم در مدرسه علمیه صالحیه قزوین برگزار می شود

خروج از بن بست

مردم دلخوش به احیای برجام بودند، اما دستاوردهای ظریف هم از بین رفت

مقاومت با این اقدام خیال دبیرکل حزب الله را راحت کرد

چرایی نرمش غربی ها در مذاکرات اخیر در وین

درخواست جنجالی رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران از قالیباف

بانوی مجاهد آذربایجانی: این چه عزای حسینی است که پرچم حسینی در آن نیست؟

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دار فانی را وداع گفت

افزایش حقوق بازنشستگان منتفی شد!/ مقصران را بشناسید

درگذشت همسر شهید اردستانی

همسر شهید سرلشکر اردستانی دارفانی را وداع گفت

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی کمتر سیاسی

استدلال منطقی پنهان در پس این معمای ریاضی را پیدا کنید

عبدالرضا داوری؛ پیش نهادِ «ایزد نشان» به جای «آیت الله»/ نقدی غیر سیاسی

برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب + عکس ها

خطبه عقد پسر جنجالی نماینده مجلس را چه کسی خواند؟

رمز پیروزی نظام و انقلاب در مشکلات، مکتب عاشوراست

استاد فلسفه دین : معنای امر به معروف و نهی از منکر ، خشونت، قلدری و تحقیر نیست

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهرری تا ارکستر متروپولیتن!

پایان اعتراض خانم های محجبه یزدی با عذرخواهی روحانی سخنران یک حسینیه

نهایی شدن موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اوراسیا فصل جدیدی از شکوفایی اقتصادی است

ماجرای نوحه ای که به یک سمفونی جهانی تبدیل شد/از دسته سینه زنی شهر ری تا ارکستر متروپولیتن!

تصاویر/ عزاداری حسینی شب یازدهم محرم در ناحیه مقاومت بسیج کاشان

فیلم | توزیع غذای نذری میان مردم در روز عاشورا در کشور نامیبیا

استخدام کارشناس آموزش در موسسه فرهنگی هنری تصویرگران پویا اندیش در پاسداران

استخدام مدرس تصویرسازی و دیجیتال پینت در تصویرگران پویا اندیش در تهران

هیأت رییسه شورای ششم شهر تهران تغییر می کند؟

تصاویر مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب

فیلم | مداحی سعید حدادیان در حضور رهبر اتقلاب

فوری؛ آخرین وضعیت جسمانی محسن رضایی در بیمارستان

ماجرای توییت مخبر درباره «جانی دپ»

پیام تسلیت رییسی درپی درگذشت پدر سردار سلیمانی

رونق بازارچه های مرزی راهکاری برای عبور از تحریم ها و درآمدزایی است

ماشین آفرود آقای خواننده خبرساز شد +عکس

این بار در قزوین / محسن رضایی بازهم بستری شد

فیلم | اهمیت ارتباط با امام حسین(ع)

ساخت پتروپالایشگاه ها ابزار دفاعی برای مبارزه با تحریم است

واکنش مینا وحید به ویدیو نذری دادنش در روز عاشورا !

قد سیامک انصاری از خانم ها هم کوتاه تره/ سیامک انصاری نهایت جنبه ست!

تشخیص عینک اصل و فیک فقط توی یک دقیقه+ فیلم

مراسم سراینده سوته دلی که سنت یک روستا شد

چرا ماهواره ایرانی خیام توسط روسیه پرتاب شد؟

خبر جدید معاون خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان

استفاده انگلیس از ساعت هوشمند برای تشخیص چهره مهاجران

تاکنون از ظرفیت خسروی، به خوبی استفاده نشده است/ بسترهای لازم برای عبور ایمن و راحت زوار از خسروی فراهم می شود

فال ابجد 20 مرداد 1401/ فال ابجد فردا پنجشنبه 20 مرداد 1401

شب//استفاده انگلیس از ساعت هوشمند برای تشخیص چهره مهاجران

فریبا عادل خواه به مرخصی رفت | موضوع تبادل مطرح است؟

قالیباف روز ملی 14 کشور را به همتایان خود تبریک گفت

ترتیل صفحه 509 قرآن/ در قرآن تدبر کنید+فیلم، متن و مفاهیم

امروز با سعدی : سلسلهٔ موی دوست حلقه دام بلاست

رییسی پشیمان شد؟

از جراحی اقتصادی تا استیضاح برخی از وزرا در کمتر از یک سال| دولت چقدر فرصت خواهد داشت؟

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

اردوغان: واقعه کربلا درد و رنجی ابدی در دلهای ما است

سردار فدوی: سپاه دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد

علت تایید نشدن شهردار منتخب آبادان چه بود؟

خبرنگاران و اهالی رسانه فرماندهان و سرداران لشکر جهاد تبیین هستند

مسمومیت اهالی یک روستا در همدان / فوت دختر 16 ساله

پیام تسلیت ابراهیم رییسی در پی درگذشت پدر سردار سلیمانی

تشکیل حکومت یکی از اصلی ترین تکالیف ائمه(ع) بوده است

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

خبر جدید معاون خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان/ حذف 516 هزار تومان از حقوق مستمری بگیران درست است؟

خبرنگاران در تحقق توسعه استان نقش آفرین هستند

سایت رهبری عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر انقلاب

عزاداری شب شهادت امام سجاد با حضور رهبر انقلاب

سفیر مالی با امیرعبداللهیان خداحافظی کرد

پیام رییس جمهور به مناسبت روز خبرنگار

ائتلاف دولت قانون: بدون تحقق پیش شرط هایمان خبری از انحلال پارلمان نخواهد بود

ادعای سفارت روسیه : ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد | اظهارات پزشکان درباره وضعیت معاون رییسی

همسر شهید سرلشکر خلبان اردستانی درگذشت

محسن رضایی در بیمارستان بستری شد

دولت در اجرای مصوبه تغییر نظام پرداخت یارانه تخلف کرده

ببینید | از حالا آماده باشید؛ پیش بینی آلودگی هوای شدیدتر در سال 1404 !

علت رد شهردار منتخب آبادان چه بود؟

مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد

سردار فدوی: سپاه دائم دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد | جبهه باطل ناچار است شروط جبهه حق را بپذیرد

پرتاب ماهواره خیام برگ زرین دیگری در تاریخ افتخارات علمی ⁧ایران⁩ اسلامی است

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پس از تجمع ضداسراییلی مردم تهران + متن کامل

86 درصد قبولی رشته های پرطرفدار پزشکی سال 99 از سه دهک اول بودند

اعتراف جنجالی داماد قبل بله گفتن عروس، مراسم را بهم زد!

نهضت تبلیغ باید با رویکرد جهاد تبیین انجام شود

امام جمعه اصفهان: مدیر باید به اولویت ها رسیدگی کند نه وعده های انتخاباتی

مسکو: ماهواره خیام، ساخت روسیه است

این گروه از معلمان شامل رتبه بندی نمی شوند/ امتیازات لازم برای احراز هر رتبه

تسلیت مسئولان حوزه همدان به آیت الله طه محمدی

به اسم دورزدن تحریم ها هزینه سنگینی به مردم تحمیل شد

به اسم دورزدن تحریم ها هزینه سنگینی به مردم تحمیل شد