مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی و اپراتور کامپیوتر در تهران
همراهی طلاب در رفع آسیب های اجتماعی افتخار روحانیت است
لزوم ورود متخصصان اجتماعی دانشگاه پیام نور در شناخت مسائل اجتماعی
استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی (social media) با بیمه تکمیلی در تهران
گام برداشتن برای رفع آسیب های اجتماعی جهاد است
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 08:072022-06-28اجتماعي

ورود شهرداری تهران به رفع معضلات اجتماعی


نگاه مدیریت کنونی شهر به معضلات اجتماعی با نگاه مدیران شهری پیشین متفاوت بوده و این بار شهرداری در این حوزه وظایف و مسئولیت های قانونی خود را پذیرفته و وارد میدان شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از ایرنا، خیلی زود بزرگ می شوند، همان کودکانی که مجبور هستند با جثه های کوچکشان مصیبت های بزرگی را بر دوش کشند.

کودکانی که محل کارشان سر چهارراه ها، خیابان ها، اتوبوس و مترو، شغلشان فروش فال، آدامس، بیسکویت است.

گاهی هم با تمیزکردن شیشه خودروها بر سر چراغ قرمزها و اسپند دود کردن در میان خودروها جولان می دهند و ترسی از ویراژ ماشین ها ندارند، چراکه فقط می خواهند به هر طریقی شده پول درآورند.

از همان سن کم به آن ها یاد دادند با از بین بردن عزت نفس خود، ترحم مردم را جلب کنند تا به آن ها پول دهند، از همان کودکی یاد گرفتند از توهین و تحقیر نترسند و ترسشان فقط از صاحب کار باشد و یا در وضعیت خوشبینانه، شرمندگی در مقابل خانواده.

عده ای از آن ها صاحب کار دارند و مافیا برایشان تعیین تکلیف می کند که کجا بایستند و چه کنند، عده ای نیز برای امورات زندگی خانواده کار می کنند، برخی بازمانده از تحصیل هستند و به جای حضور در کلاس درس بر سرچهارراه ها حضور دارند اما عده ای حتی سنشان به مدرسه رفتن هم نرسیده است.

این کودکان، کودکی خود را در پس ناگواری های تلخ روزگار گم کرده اند تا در ازای آن لقمه نانی با مشقت به دست آورند.

روز به روز بر تعداد آن ها در شهر افزوده می شود و چهارراه های بیشتری را در اختیار خودشان می گیرند و چهره شهر غم انگیزتر و تاسف بار تر از قبل می شود.

آمار دقیق و جدیدی از تعدادشان در کشور موجود نیست اما همواره براساس اظهارات تمامی مسئولان گفته شده که 80 درصد کودکان کار را اتباع خارجی تشکیل می دهند.

25 خردادماه معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مرجع استانی حقوق کودک استان زنجان درباره آمار کودکان کار، گفت: آمار دقیقی در خصوص این کودکان وجود ندارد زیرا بعد از ورود طالبان به افغانستان، بسیاری از کودکان همراه والدین خود وارد کشور شدند و در پناه کشور ایران قرار گرفتند که این آمار شاید 20 برابر شده است.

فتاح احمدی این را هم افزود که بخش قابل توجهی از کودکان کار و خیابانی را کشورهای اتباع افغانستانی، پاکستانی و عراقی تشکیل داده اند که بخش زیادی از آن ها اتباع افغانستانی هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا با وجود اینکه آمار دقیقی از تعداد کودکان کار در دسترس نیست اما محمود علی گو رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور پیش از این اعلام کرده بود که بر اساس اطلاعات سازمان های مردم نهاد، فقط در تهران نزدیک به چهار هزار کودک زباله گرد وجود دارد.

در حوزه معضل کودکان کار 13 دستگاه مسئولیت دارند و نهادهای متولی نابسامانی کودکان خیابانی شامل؛ نیروی انتظامی، وزارت دادگستری، وزارت بهداشت، وزارت کار، شهرداری، سازمان بیمه، سازمان صدا و سیما، جمعیت هلال احمر، وزارت آموزش و پرورش و کمیته امداد است.

شهرداری تهران نیز یکی از دستگاه های متولی برای این امر است، هرچند که در چهار سال گذشته معضلات اجتماعی از نگاه مدیران شهری به دور مانده بود و در واقع اعتقادی به رفع آسیب های اجتماعی توسط شهرداری نداشتند، اما مدیریت فعلی شهر نگاهی خلاف جهت مدیران گذشته را در پیش گرفتند.

پیش از این علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز در اجرای چهارمین مرحله از پویش قرار خدمت، با اشاره به اینکه تا به امروز شهرداری تهران مسئولیت خود را در حوزه اجتماعی نپذیرفته است، گفت: بیش از 21 هزار معتاد متجاهر در شهر تهران داریم و در کنار آن کودکان خیابانی که بخشی از کودکان کار هستند وجود دارد و مشکلات و معضلات دیگری را نیز در ارتباط با تکدی گری ناشی از فقر روبرو هستیم و قطعا شهرداری تهران در راستای رفع این آسیب ها اقدامات موثری را با مشارکت سایر بخش ها انجام خواهد داد.

شهردار تهران با بیان اینکه متاسفانه در سالهای گذشته برخی از آقایان قائل به مسئولیت خود در حوزه آسیب های اجتماعی نبوده اند، ادامه داد: اگر چه دستگاه های دیگر از جمله بهزیستی و .

مسئولیتی در حوزه آسیب های اجتماعی دارند اما این مسئله منجر به سلب مسئولیت شهرداری نخواهد شد و از نگاه جدید همه باید دست به دست هم بدهیم تا این معضلات را برطرف کنیم.

ساماندهی کودکان کار مسئله ای نیست که تنها از عهده سازمان بهزیستی و یا شهرداری تهران برآید و هر دستگاهی باید نسبت به وظایف خود براساس چارچوب ها و قوانین مربوطه عمل کند.

رییس سازمان رفاه، خدمات مشارکت های مردمی شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره اقدامات شهرداری تهران برای ساماندهی کودکان کار، اظهار کرد: جلسات متعدد کارشناسی و تخصصی با سازمان های مردم نهاد تشکیل دادیم تا به راهبرد عملیاتی در این حوزه دست پیدا کنیم.

احمد احمدی صدر افزود: در نهایت مدلی که بعد از این جلسات احصا می شود را در حوزه ساماندهی کودکان کار ارائه می دهیم.

وی بیان کرد: برنامه ما این است که این کودکان از سطح شهر جمع آوری، ساماندهی، تقویت و حمایت شوند؛ علاوه بر این خانواده این کودکان نیز مورد حمایت قرار گیرند.

رییس سازمان رفاه، خدمات مشارکت های مردمی شهرداری تهران تصریح کرد: فرایندی که در این خصوص طی می شود باید منتهی به این شود که این کودکان دیگر نیازی به این نداشته باشند که سر چهارراه ها حضور پیدا کنند و به صورت هدفمند به کار و اشتغال بپردازند تا در آینده نقش خوبی در جامعه ایفا کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شناسایی کودکان کار از طریق عنبیه چشم به کجا رسید؟ گفت: این اقدام همچنان ادامه دارد و سازمان بهزیستی در این زمینه متولی است و شهرداری تهران نیز کمک می کند.

احمدی صدر با اشاره به اینکه شهرداری تهران جهت آموزش، توانمندسازی و ارائه خدمات به این کودکان چند فضا را در نظر گرفته است، ادامه داد: درحال حاضر 27 مرکز پرتو و 5 مرکز صبح رویش داریم که گروه های مختلف در این مراکز جهت آموزش، علم آموزی و توانمندسازی کودکان اقدام می کنند.

رییس سازمان رفاه، خدمات مشارکت های مردمی شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ساماندهی کودکان کار تفاوتی میان کودکان ایرانی و اتباع خارجی قائل هستید؟ بیان کرد: اتباع خارجی هم انسان هستند و به هر دلیلی وارد کشور ما شدند به همین دلیل نمی توانیم آنان را رها کنیم و برایشان برنامه نیز داریم.

به گفته وی تا چهار سال آینده و در مدیریت شهری فعلی قطعا اتفاقات خوبی در حوزه ساماندهی کودکان کار رقم خواهد خورد، نزدیک 20 دستگاه متولی این امر هستند و تمامی دستگاه ها باید همکاری لازم را داشته باشند امروز ما به عنوان مدیریت شهری آمدیم تا در کنار سایر دستگاه ها باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا نگاه مدیریت فعلی شهر به معضلات اجتماعی با نگاه مدیران شهری پیشین متفاوت بوده و این بار شهرداری در این حوزه وظایف و مسئولیت های قانونی خود را پذیرفته و وارد میدان شده است.

قرارگاه آسیب های اجتماعی که اولین قرارگاهی بود که در شهرداری تهران تشکیل شد بر همین موضوع تاکید دارد.

شهرداری تهران مسئولیت رفع آسیب های اجتماعی در پایتخت را با وجود اینکه از لحاظ قانونی جزو اولویت های دستگاه های دیگر است، برعهده گرفته و تمامی دستگاه های مرتبط را در این قرارگاه برای رفع معضلات اجتماعی به دور هم جمع کرده است.

ساماندهی معتادان متجاهر، تکدی گری، کودکان کار، کارتن خوابی و … جزو اهداف و برنامه های این قرارگاه است.


کلید واژه ها: معضلات اجتماعی - اجتماعی - شهرداری - خودروها - شهرداری تهران - معضلات - همان - مدیران شهری - از بین بردن - بزرگ - بیسکویت - چهارراه - عزت نفس - خیابان - اتوبوس - قرمزها - متفاوت - قانونی - مدیران - مدیریت - تابناک - تهران - تحقیر - گزارش - مصیبت - جولان - کودکی - میدان - توهین - ماشین

آخرین اخبار سرویس:
شهرک اندیشه به قزوین الحاق شد

صحت و سقم حذف رشته موسیقی برای دختران

بازتاب خبر حذف رشته موسیقی برای دختران دانش آموز در شیراز به هنرمندان رسید/ «با دل و جان پذیرای آموزش دختران هستیم»

چرا فرزندم علاقه ای به درس خواندن ندارد؟

میراحمدی: پیش بینی حضور 5 میلیون زائر ایرانی در اربعین/ امکان تردد از مرزهای خسروی، باشماق و تمرچین

واکسیناسیون 99 درصد دام های خواف برعلیه طاعون

آمادگی عراق جهت استقبال از زائرین اربعین/ برقراری امنیت توسط نیروهای مردمی

امضای تفاهم نامه «واگذاری زمین دپوی خط 10 مترو» درمنطقه 22

ببینید | استانبول پس از باران شدید غرق شد!

طرح ترافیکی در معابر شیراز جمعه 28 مرداد برگزار می شود

واکسیناسیون 95درصدی دانش آموزان کرمانشاهی/ محمدی:آماده یک مهرماه با نشاط هستیم

شناسایی قدیمی ترین سکونتگاه انسان در غار قلعه کرد آوج قزوین

صف های طولانی در مراکزتمدید گذرنامه اربعین

نشانه گذاری مسیر غار دربند رشی در رودبار

گذرنامه هایی که یک ماه اعتبار دارد، قابل تردد به عراق خواهند بود

انجام هماهنگی های لازم با کشور عراق برای تسهیل تردد زائران اربعین

واکسیناسیون 99درصد دام های خواف علیه طاعون نشخوارکنندگان

آغاز روند کاهشی دما در خراسان رضوی

زیرساخت برگزاری دوره های تربیت ارزیاب نظام رتبه بندی معلمان ایجاد شد

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق 10 میلیون، بیمه و پورسانت در البرز

تصاویر| تخریب سازه های غیر مجاز در تیسیه خمام

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پاداش و بیمه در یک شرکت معتبر در البرز

کانون پرورش فکری، باید مرکز تولید آثار فاخر باشد

استاندار کربلا: تسهیل خدمت رسانی به زائران با همکاری شهرداری تهران

تزریق واکسن کرونا برای دانش آموزان زیر 12 سال اجباری نیست/هیچ مدرسه ای در استان کرمانشاه حق استفاده از بخاری نفتی را ندارد

بازدید 2 هزار و 500 اردبیلی از مناطق عملیاتی جنوب کشور طی سال جاری

نکات کلیدی در پخت جوجه کباب خانگی بسیار لذیذ

تخریب 6 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در مراغه

تمهیدات اورژانس کشور برای راهپیمایی اربعین/ تجهیزات بیمارستان شلمچه در حال تکمیل است

واکنش یک مقام مسئول در آموزش و پرورش به حذف رشته موسیقی برای دختران در شیراز

ماجرای جانمایی یک کتیبه در دستشویی!

مدارک مورد نیاز برای رتبه بندی معلمان

آلودگی هوای سه شهر خوزستان

کسب رتبه سوم کشوری اداره تامین اجتماعی غرب تهران در میان موسسات بیمه ای

استقرار واحد های دانش بنیان در شهرک های صنعتی برخوردار استان

فراهم شدن امکان استعلام غیرحضوری گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی

استاندار کربلا: برنامه امنیتی خود را برای خدمت به زائران آغاز کرده ایم

خواستار استفاده از دانش ایرانی ها در ساخت مترو هستیم

آمادگی ناوگان حمل و نقل جاده ای فارس برای جابه جایی زائران اربعین

اجرای طرح ساماندهی داوران قرآنی در کشور / نیازمند وقف های قرآنی هستیم

اخذ سند قسمتی از پلاک مهم طاهرآباد در شهرستان پردیس

سخنگوی آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان از 26 مرداد اجرا می شود

خواندنی های تاریخ| روایت یک سنت قدیمی؛ نذر و نیاز برای شاگردان مدارس

شرکت 50 هزار نوآموز آذربایجان شرقی در طرح سنجش سلامت

استفاده از حداکثر امکانات برای اعزام زائرین اربعین

خذ سند قسمتی از پلاک مهم طاهرآباد در شهرستان پردیس

تسریع در صدور مدارک هویتی مسافران زیارت اربعین

ماجرای جانمایی یک کتیبه در دستشویی!/ میراث فرهنگی پاسخی نداد؛ شهرداری: موضوع برای چند سال قبل است

استخدام مهندس معماری در شرکت معمار سازه اعلم در تهران

دهکده طبیعت، یکی از جاذبه های مهم گردشگری

واکنش یک مقام مسئول در آموزش و پرورش به حذف رشته موسیقی برای دختران در شیراز

جانمایی یک کتیبه در دستشویی!/ میراث فرهنگی پاسخی نداد؛ شهرداری: موضوع برای چند سال قبل است

آخرین وضعیت مشمولان طرح ساماندهی و تبدیل وضعیت استخدامی معلمان

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی و کارشناس کنترل کیفیت در خراسان رضوی

استخدام حسابدار در شرکت زرنگار پخش پایتخت از البرز

جانمایی یک کتیبه تاریخی در دستشویی!/ میراث فرهنگی پاسخ نداد؛ شهرداری: موضوع برای چند سال قبل است

استخدام حسابدار در شرکت زرنگار پخش پایتخت از تهران و البرز

اعلام نحوه ثبت نام دانش آموزان در مدارس فارس

حمایت مرکز امور قرآنی اوقاف از مسابقات قرآن دانش آموزان استثنایی

اعزام بیش از 4 هزار خانواده کربلا اولی به عتبات عالیات در 5 ماهه اول سال توسط فراجا

استخدام کارشناس فنی و مهندسی و بازرس کنترل کیفیت در تهران

استخدام کارشناس فنی ومهندسی، بازرس کنترل کیفیت و نیروی نظافتچی و خدماتی

تسریع در صدور مدارک هویتی مسافران زیارت اربعین

اینفوگرافیک| خانه پهلوانان ایران را بشناسید

تردد زوار اربعین از 74 دروازه در شلمچه و چذابه

اجرای طرح ساماندهی داوران قرآنی در کشور / نیازمند وقف های قرآنی هستیم

واکاوی درمانگرانه آسیب های اجتماعی در «لبه تیغ» شبکه فارس

جانمایی یک کتیبه تاریخی در دستشویی!

خدمات ویژه شهرداری تهران در مراسم اربعین امسال

تسریع در صدور مدارک هویتی مسافران زیارت اربعین

وزش باد شدید در جنوب تهران/ کاهش نسبی دما از فردا

فراهم شدن زیرساخت های لازم به منظور برگزاری دوره های تربیت ارزیاب نظام رتبه بندی معلمان

استقرار هوای گرم تابستانه طی امروز در اردبیل

کمپین مهر، مهربانی می خواهد! موسسه خیریه نیکان ماموت

آغاز پیاده روی اربعین 1444 در عراق

استخدام مربی مهد کودک دو زبانه در فریماه کیدزسنتر در اهواز

رویداد آموزشی بقا در طبیعت در مازندران برگزار می شود

پیش بینی وزش باد شدید و اعلام هشدار سطح زرد برای فارس

موفقیت شهرداری منطقه 12 در کسب رتبه عالی در مصرف آب

رفع مشکل 5ساله میدان شهید طهرانی مقدم

هشدار مدیریت بحران برای تهران | احتمال وزش باد شدید در جنوب و غرب استان

جانمایی یک کتیبه در دستشویی؛ میراث فرهنگی پاسخ نداد/ شهرداری: موضوع برای چند سال قبل است

هشدار به تهرانی ها؛ تندباد شدید در راه است

رکوردشکنی جا به جایی مسافر در راه آهن خراسان

استخدام حسابدار با بیمه در کارخانه چسب هل در آذربایجان شرقی

استخدام بیمه البرز

جانمایی یک کتیبه تاریخی در دستشویی؛ میراث فرهنگی پاسخ نداد/ شهرداری: موضوع مربوط به چند سال قبل است

کمینه و بیشینه دمایی بیست و پنجم مرداد در استان سمنان

تسریع در صدور مدارک هویتی زائران اربعین حسینی

رتبه بندی معلمان از فردا اجرا می شود

تسریع در صدور مدارک هویتی مسافران زیارت اربعین

امکان خروج از کشور دانشجویان مشمول برای اربعین فراهم شد

هوشمندسازی پلیس، زمینه ساز خدمات رسانی شایسته به مردم

اینجا حق دارید، خودتان تصمیم بگیرید!

تمهیدات اورژانس برای راهپیمایی اربعین/ تجهیز بیمارستان 100 تخت خوابی

30 درصد مدارس تایباد تخریبی هستند

تسریع در صدور مدارک هویتی مسافران زیارت اربعین

لکه های نفتی سبب آلودگی سواحل شهرستان های جنوبی استان بوشهر شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و انجمن ام اس

معابر محلات نه گانه منطقه 16 بهسازی می شود

ورود شهرداری تهران به رفع معضلات اجتماعی

ورود شهرداری تهران به رفع معضلات اجتماعی