موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - همسان سازي حقوق - سرمربي پرتغالي - بازيكن استقلال - تامين اجتماعي - حجت الاسلام - محمرضا عارف - وحيد عطار - شهر وين - هيأت علمي - تيم واترپلوي پرسپوليس - شيخ طعمه - ملاتونين - ليگاي اسپانيا - سازمان تروريستي - سرجيو كونسيسائو - المپيا اشتاديون - تبريك روز خبرنگار - شاخ هاي اينستاگرام

مطالب مرتبط:
خبر خوش سرپرست وزارت کار برای بازنشستگان | مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح می شود؟
جزییات یک جلسه مهم درباره اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان
جزییات یک دیدار مهم | مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح شود
دیدار بازنشستگان گیلان با اعضای هیات مدیره کانون عالی/ مصوبه ی افزایش مستمری ها اصلاح شود
اصلاح افزایش حقوق بازنشستگان کلید خورد | خبر خوش برای بازنشستگان
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 06:522022-06-28سياسي

آیا مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح شدنی است؟


هیات دولت بایستی یا همان پیشنهاد اولیه سازمان تامین اجتماعی را تصویب کند که بسیار محتمل است به همین صورت باشد یا از سازمان تامین اجتماعی به طور غیر رسمی بخواهد پیشنهاد قبلی خود را در مورد افزایش سایر سطوح پس بگیرد و مصوبه جدیدی ارائه نماید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، هیات تطبیق قوانین جایگاه قانونی برای نقض مصوبات هیات دولت ندارد ؛ این چکیده ی اطلاعیه ی شورای اطلاع رسانی دولت است که 31 خردادماه، یک روز بعد از رای هیات تطبیق قوانین مجلس صادر شد.

بدون تردید قوه مقننه و پارلمان، نقش نظارتی دارد و از این جایگاه نظارتی، اجرای قوانین و مقررات بالادستی کشور را رصد می کند و اتفاقاً تا بوده، همیشه و همواره همین بوده است؛ براساس اصول قانون اساسی و به طور مشخص اصول 85 و 138 قانون اساسی، مصوبات، آیین نامه ها و بخشنامه های دولتی حتی لوایح بودجه سالانه باید مطابق با قوانین بالادستی باشد؛ در غیر این صورت، رییس مجلس می تواند از رییس جمهور بخواهد این متون قانونی مورد بازبینی و تجدیدنظر قرار بگیرند؛ این رویه در قانون پیش بینی شده و در ارتباط با افزایش مستمری 1401 نیز همین روال قانونی در حال طی شدن است.

سی خرداد، بعد از اعتراض بازنشستگان میانه بگیر به عدم تمکین به مصوبات مزدی شورایعالی کار، هیات تطبیق قوانین مجلس به میدان آمد و رای به ابطال کلی مصوبه ی افزایش مستمری بازنشستگان داد؛ این رای وقتی توسط رییس مجلس به راس دولت ابلاغ شود، لازم الاجراست و باید در یک مهلت قانونی یک هفته یا ده روزه، مصوبه با رعایت قانون که در اینجا منظور ماده 98 قانون تامین اجتماعی است، اصلاح شود.

انتظار بازنشستگان حسن ایزدان (بازرس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در این رابطه به ایلنا می گوید: در انتظار اقدام دولت هستیم؛ انتظار داریم دولت قبل از پایان تیر مصوبه ی افزایش مستمری بازنشستگان را با اعمال ماده 96 و براساس مصوبات مزدی شورایعالی کار اصلاح کند تا بازنشستگان غیرحداقل بگیر بتوانند از حقوق قانونی خود بهره مند شوند؛ ضمن اینکه انتظار داریم با اصلاح قانونی مصوبه و لازم الاجرا شدن آن، مابه التفاوت ماه های قبل نیز به این بازنشستگان پرداخت شود.

طبق پیگیری هایی که صورت داده ایم، رییس مجلس به رییس جمهور نامه زده و خواستار اصلاح مصوبه شده است؛ بنابراین همه چیز مهیاست تا حقوق بازنشستگان اعاده شود.

برخورداری از افزایش حقوق عادلانه، حق بدیهیِ تمام بازنشستگان است.

به گفته وی، روند اداری و بوروکراتیک مساله در حال پیگیری است و دولت ملزم به پذیرش رای و نظر قانونی مجلس است؛ مجلس شورا جایگاه نظارتی دارد و از این جایگاه می تواند نسبت به بررسی مصوبات و آیین نامه های هیات وزیران اقدام کند.

واکنش دولت اما دولت چه خواهد کرد؛ اطلاعیه ی شورای اطلاع رسانی دولت، اولین و تنها واکنش دولت به رای هیات تطبیق قوانین بود؛ در روزهای پیش از سی خرداد، دولت اعلام کرد برای بهبود معیشت بازنشستگان، ارائه ی بسته های حمایتی در دستور کار قرار خواهد گرفت که البته بازنشستگان به تاکید گفتند اول قانون در ارتباط با مستمری رعایت شود و بعد سراغ بسته و حمایت و یارانه بروند.

اما بعد از سی خرداد، علیرغم مصاحبه های نمایندگان مجلس و پیگیری های تشکل های صنفی بازنشستگان، تا امروز (ششم خرداد) به جز همان اطلاعیه، هیچ واکنش رسمی دیگری از سوی دولت ندیده ایم؛ آیا دولت می تواند رای هیات تطبیق و نامه نگاری های ریاست مجلس را نادیده بگیرد؛ قانون اساسی که می گوید اصلاح الزامی است.

برای اینکه بدانیم روند حقوقی و قانونی این مساله ی مورد اختلاف چگونه است؛ به سراغ آرمین خوشوقتی (کارشناس ارشد حقوق و ورابط کار) رفتیم؛ او مساله را از منظر قوانین بالادستی تشریح کرد؛ چگونه مسائل مورد اختلاف بین مجلس و دولت وقتی پای مصوبات هیات وزیران در میان باشد، قابل حل است؟ چگونه پای هیات تطبیق قوانین مجلس به میان آمده؟ این هیات از کجای قوانین سر برآورده و حد و حدود قانونی و جایگاه آن کجاست؟ آیا آنطور که شورای اطلاع رسانی دولت مطرح کرده جایگاه قانونی برای نقض مصوبات هیات دولت ندارد ؟ جایگاه قانونی هیات تطبیق خوشوقتی گفت: برابر اصل 85 قانون اساسی، به مجلس اختیار داده شده که در موارد ضروری، اختیار وضع کردن بعضی از قوانین را به کمیسیون های داخلی خودش تفویض کند؛ در ارتباط با نحوه اجرای این اختیار و اینکه این اختیار چطور اجرا شود، قانونی داریم به اسم قانون ماده واحده نحوه اجراء اصل 85 و اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی که این قانون در رابطه با مسئولیت های رییس مجلس شورای اسلامی است و یک آیین نامه نیز در خصوص جزییات آن وجود دارد که این آیین نامه در سال 1391 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و لازم الاجراست.

او ادامه می دهد: در این آیین نامه، یک هیاتی تعریف شده به نامِ هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین که در مواردی که بررسی و تطبیق مصوبات مراجعی مثل دولت، به رییس مجلس محول می شود، رییس مجلس آنها را به این هیات ( یا حتی به کارگروه های تخصصی زیر مجموعه این هیات ) واگذار می کند.

اگر این هیات تشخیص بدهد که تمام یا قسمتی از هر مصوبه ای ( مثل مصوبه هیات وزیران که الان مورد بحث ماست) با سایر قوانین کشور مغایرت دارد، موضوع را جهت اتخاذ تصمیم به اطلاع رییس مجلس می رسانند.

حالا اگر دولت در این بین جوابیه یا پاسخی هم داشته باشد ظرف 10 روز پاسخ می دهد و جواب دولت مجددا در هیات بررسی می شود و مجددا تصمیم می گیرد اما این تصمیم دوم، نهایی و قطعی است و برای انجام شدن مراحل قانونی به اطلاع رییس مجلس می رسد.

بنابراین دولت ده روز وقت دارد تا به هیات تطبیق جواب بدهد؛ در واقع از روز صدور رای، ده روز مهلت قانونی دولت برای پاسخگویی ست اما در نهایت براساس این آیین نامه، رای رییس مجلس لازم الاجراست.

به گفته ی خوشوقتی، در این آیین نامه تاکید شده که هر قسمتی از مصوبات دولت که از سوی رییس مجلس، مغایر قانون اعلام شود، پس از اتمام یک هفته مهلت، غیرقانونی است و متخلف برابر قوانین مربوطه، تحت پیگرد قرار می گیرد.

دولت موظف به اصلاح مصوبه است این کارشناس حقوقی به مساله ی مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان هم ورود می کند: در خصوص تصمیم اخیر این هیات در رابطه با افزایش حقوق سایر سطوح سال 1401 این مراحل انجام شده و الان به مرحله ای رسیده که مصوبه دولت از سوی هیات بررسی و تطبیق، مغایر با قانون تشخیص داده شده و رییس مجلس هم در مرحله دوم ( یعنی بعد از گذشت 7 روز ) موضوع را به دولت ابلاغ کرده و قاعدتا حتی جهت انتشار به روزنامه رسمی هم ارسال کرده است.

بنابراین با این مراحلی که طی شده، قاعدتا هیات دولت بایستی یا همان پیشنهاد اولیه سازمان تامین اجتماعی را تصویب کند ( یعنی افزایش مستمری بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی در کلیه سطوح مثل سالهای پیش عینا مطابق کارگران و برابر مصوبه شورایعالی کار باشد) که بسیار محتمل است که به همین صورت باشد یا اینکه از سازمان تامین اجتماعی به طور غیر رسمی بخواهد که پیشنهاد قبلی خود را در مورد افزایش سایر سطوح پس بگیرد و مصوبه جدیدی (با نرخ مورد نظر دولت) ارائه نماید که با توجه به انتقادات اخیر بازنشستگان، این رویکرد بسیار بعید است.

خوشوقتی اضافه می کند: شخصاً پیش بینی می کنم دولت پیشنهاد قبلی سازمان تامین اجتماعی را ( مبنی بر اینکه مستمری بازنشستگان سایر سطوح همان 38 درصد و رقم ثابت 515 هزار تومان باشد) تصویب و آن را ابلاغ خواهد کرد چراکه اولاً مطابق تصریح قانون هست و ثانیاً این گروه از بازنشسته ها (بازنشستگان سایر سطوح و میانه بگیر) نیز مثل بازنشسته های حداقل بگیر، سال های متوالی حق بیمه به صندوق سازمان پرداخته اند و قاعدتاً باید به همان اندازه ای که سهم داده اند، از عواید آن بهره مند شوند و ثالثاً اکنون می بینیم با آزادسازی های اخیر، فشار اقتصادی بر مردم آنقدر زیاد شده که اگر این افزایش برای آن ها اعمال نشود، معیشت بازنشستگان دچار مشکل جدی خواهد شد.

با این حساب، هم عدالت و هم قانون حکم می کند که افزایش 38 درصدی به اضافه ی مبلغ ثابت، برای بازنشستگان غیرحداقل بگیرِ کارگری اعاده شود؛ براساس تصریح قانون، دولت نهایتاً تا نیمه ی تیرماه باید این اصلاحات را انجام دهد و مصوبه ی جدید را صادر نماید؛ امروز بازنشستگان و خانواده هایشان و تشکل های صنفی آن ها، در انتظار صدور این تصویب نامه ی جدید هستند و می گویند این انتظار نباید زیاد به درازا بکشد.

گزارش: نسرین هزاره مقدم انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - قوانین - افزایش حقوق بازنشستگان - قانون اساسی - شورای اطلاع رسانی دولت - هیات دولت - هیات - دولت - شورای اطلاع رسانی - مصوبات هیات دولت - قانون - حقوق بازنشستگان - قوانین و مقررات - اجتماعی - پیشنهاد - مصوبات - افزایش - سازمان - نظارتی - افزایش حقوق - اطلاع رسانی - تامین - اساسی - اطلاع - تطبیق - مصوبه - بازنشستگان - آیین نامه - قوه مقننه

آخرین اخبار سرویس:
یک نماینده مجلس به 2 سال حبس محکوم شد | جزییات تخلفات و اقدام عجیب نماینده

نماینده مجلس انقلابی به 2 سال حبس محکوم شد + جزییات

مشاور تیم مذاکره: بیش از هر زمانی به توافق نزدیک هستیم

اگر دوست دارید شلوار زاپ دار بپوشید، باید مالیات آن را بدهید!

فوری | یک نماینده مجلس به 2 سال حبس محکوم شد | جزییات تخلفات و اقدام عجیب نماینده

کنترل موج هفتم کرونا در آسایشگاه کهریزک

خطر در کمین معاون اول رییس جمهور؛ برکنار می شود؟

سایه روشن های ابتهاج

انصارالله: سازمان ملل باید مقاصد جدیدی به روی فرودگاه صنعا بگشاید

نماینده گرمسار و آرادان در مجلس به 2 سال حبس محکوم شد

حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نیاز به ترمیم دارد| انتقاد از افزایش محدود حقوق بازنشستگان در سال جاری

سلام مخالفان به برجام

برجام| پاسخ تند مدیرعامل خبرگزاری دولت به مجری پرحاشیه تلویزیون+ عکس

تمام شاخص های اقتصادی از اهداف برنامه توسعه ششم انحراف نامطلوب دارد

فرماندهی با کیست؛ رضایی یا مخبر؟

گزارش قوه قضاییه از نشست اهالی رسانه با اژه ای

تاکید مردم جمهوری آذربایجان بر مجازات سلمان رشدی

مصوبه سفر رییس جمهور به لرستان؛ اختصاص 15 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل تقاطع غیر هم سطح شول آباد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شهیدی پور

نماینده گرمسار و آرادان در مجلس به 2 سال حبس محکوم شد

اظهارات عجیب یک نماینده: اگر بخواهیم انتقام بگیریم در منهتن نیویورک آدم داریم!

کوشکی در برنامه «جهان آرا»ی سیما : سران فتنه در حصر لاکچری هستند، اصلا نمی دانند قیمت مرغ و گوشت چقدر است

خبر خوش؛ افزایش حقوق بازنشستگان در راه است

تصمیم ایران درباره برجام به بورل اعلام می شود

راهکار طلایی برای خوب شدن زخم

6 ایرانی مفقود شده در ارمنستان پیدا شدند

استخدام مهندس شیمی با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در کرمان

ویلیام روتو رییس جمهور کنیا شد

تیم اقتصادی با معاون اول رییس جمهور هماهنگ شوند

اقدام جدید دولت برای پیشگیری از شوک به بازار

فال ابجد 26 مرداد 1401/ فال ابجد فردا چهارشنبه 26 مرداد 1401

استخدام بیمارستان گلپایگانی قم

فکر میکنی بینایی ات عالیه؟ زیر چهار ثانیه گربه رو در تصویر پیدا کن

تاکید رییس دستگاه قضا بر ضرورت حمایت همه جانبه از فعالان اقتصادی سالم و مولّد

استخدام کارشناس حقوقی، آبدارچی و مسئول دفتر در تهران

دیدار هیات سیاسی و اقتصادی موریس با وزیر امور خارجه کشورمان

اصغرزاده، نماینده اسبق: اگر جمهوریت را از نظام ایران بگیرید فرقی با طالبانیسم نخواهد داشت

استخدام بیمارستان تهران کلینیک

ابهام درباره سرنوشت اینترنت ماهواره ای در ایران

رییس قوه قضاییه:فساد مسری است و توسعه پیدا می کند

تأکید بر بهره گیری ظرفیت از شرکت های دانش بنیان بر حل مشکلات مردم

جزییات صدور احکام و نحوه اجرای رتبه بندی معلمان اعلام شد

نظر شاکرین درباره بن بست روشنفکری دینی/ روشنفکری همان است که پیامبر برایش مبعوث شد

فیلم| نقش تبدیل اربعین زیارتی به اربعین حرکتی برای تحقق تمدن اسلامی نوین

دولت و مجلس در یک سال گذشته چگونه عمل کرده اند؟

استخدام پرسشگر میدانی با بیمه در شرکت EMRC در فارس و یزد

استخدام کمک حسابدار با بیمه، پاداش در هوشمند زمان پارت در خوزستان

شهر زنجان هوشمندسازی می شود/ایجاد تفرج گاه هایی در شان زنجانی ها

استخدام بیمارستان لاله تهران

استخدام بیمارستان روانپزشکی نیایش

استاندار تهران:پی بینی می کنیم تهران 25هزارمعتاد متجاهر داشته باشد/اولیانوف: سیگنال های دلگرم کننده ای از ایران دریافت می شود/نایب رییس مجلس: حدود 30 درصد طلاقها صوری است

میخوای بفهمی دیگران عاشق کدوم اخلاقت هستن؟ این تست تصویری رو انجام بده

این گروه از بازنشستگان مشمول افزایش حقوق شدند

دفاع بی سابقه و باورنکردنی یک احمدی نژادی از روحانی

کارشناسی داوری دیدار گل گهر - تراکتور (ویدیو)

چهره نزدیک به صدر: قوه قضاییه و مقر آن خط قرمز ماست

استخدام بیمارستان بیستون کرمانشاه

استخدام بیمارستان الیاد تهران

نشست ستاد اربعین حسینی در پیشوا

تفاهم قرارگاه خاتم برای ساخت 100 هزار واحد مسکن

منصور چاوشی سفیر ایران در بنگلادش شد

فارس من| آیا بانوان در هیأت های مذهبی نادیده گرفته می شوند؟

بارش مهر و مهرورزی زیر تیغ آفتاب

تأکید وزیر کار و بازرگانی موریس بر توسعه روابط با ایران

شباهت جالب اکبر مجلل سریال یاغی به پابلو اسکوبار بزرگترین قاچاقچی تاریخ

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا/ گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

هشدار مسافرتی سفارت ایران در بلغارستان نسبت به خرید تور وارنا

صنعاء دست به دامن سازمان ملل شد

ترتیل صفحه 515 قرآن/ ادب در پیشگاه پیامبر (ص) و ائمه (ع)+فیلم، متن و مفاهیم

استخدام بیمارستان فارابی

زاهدی وفا با هیچکدام از نمایندگان مجلس تعامل ندارد/ مدیرانی که به وزارت کار آمده اند، به دولت رییسی و کشور ضربه می زنند

استقبال امیرعبداللهیان از توسعه روابط ایران و موریس

مراسم بزرگداشت مرحوم استاد شهیدی پور برگزار شد

تصاویر/ مفروش شدن روزانه صحن های حرم حضرت معصومه(س)

انتقاد از اجرا نشدن کامل قانون ارتقای سلامت نظام اداری

واکنش تولیت آستان قدس رضوی به اظهارات سخیف یکی از سران فتنه

سفارت ایران در ایروان: 6 شهروند ایرانی مفقود شده سالم و در گرجستان هستند

موضع ضدمیرحسین تولیت آستان قدس رضوی

برجام در شرف احیا است

آیت الله حسینی بوشهری: هیات ها برای عزاداری سلیقه ای عمل نکنند

شاهد ایفای نقش پلیس بد برجامی توسط انگلیس هستیم/ غربی ها مسیر مذاکرات را منحرف نکنند

استخدام بیمارستان کمالی البرز

رونمایی از شعار اربعین 1401

افزایش پایه دستمزد منجر به خروج اجباری برخی زنان خانه دار از پوشش بیمه شده است

داوری: اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد دولت روحانی، برترین دولت می شد

همسان سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

واکسن سویه غالب اُمیکرون تایید شد

توهین و هتاکی ممنوع!

استخدام شرکت عدل آفرینان ماندگار

نماینده مجلس : افزایش قیمت و تورم فراتر از انتظار وتوان مردم بود / تیم اقتصادی کابینه به اصلاح جدی نیاز دارد

درخواست یک اتحادیه دانشجویی از قوه قضاییه درباره اظهارات موسوی

رونمایی از «غریبه ای در شهر»/ این کتاب را بخوانید عاشق حاج قاسم می شوید

تصمیمات مجمع تشخیص برای ساماندهی و تعیین تکلیف شرکت های دولتی

آغاز فعالیت جدید ستاد اربعین حوزه های علمیه

جمع آوری بیش از 200 قلاده سگ بلاصاحب در تنکابن

استخدام شرکت نقش آفرینان منظر ماندگار

سفر یک هیات 60 نفره به تهران

موکب آبیکی ها برای نخستین بار در عراق راه اندازی می شود

رایزنی سفیر جدید ایران در بنگلادش با وزیر امور خارجه

اجرای 40 پروژه آب رسانی در مناطق مرزی خراسان رضوی

آیا مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح شدنی است؟

آیا مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح شدنی است؟