موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - همسان سازي حقوق - همسان سازي حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - باشگاه سپاهان - ادوار فيليپ - كافي نت - فدراسيون جهاني واليبال - احمد وحيدي - رشته رزمي MMA - نمهيل - 22 بهمن - نفت مسجدسيلمان - حسينيه امام - جمع آوري گازهاي همراه - واكسيناسيون بيماران دياليزي - تشديد نظارت بر بازار - انفجار هسته اي

مطالب مرتبط:
مهلت یک ماهه مجلس به وزارت بهداشت برای راه اندازی صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج
ببینید | حمایت مجلس از توقیف «برادران لیلا» توسط ارشاد | سخنگوی کمیسیون فرهنگی: وزارت ارشاد به وظیفه طبیعی و قانونی خودش عمل کرد
باشگاه پرسپولیس فقط مدرسه فوتبال پرسپولیس را قانونی می داند
برنامه هفتم در مسیر مسأله محوری حرکت کند
استقلالی ها در مسیر «کلبا»
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 تیر 1401 ساعت 09:272022-06-23سياسي

مسیر صعب موسفیدها برای گرفتن یک حق قانونی


حتی بعد از ابطال مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان در هیات تطبیق قوانین مجلس در سی ام خردادماه، باز هم مساله بی تفاوتی دولت یا به عبارت درست تر دولت ها به بزرگ ترین صندوق بیمه ای کشور، - روز نو :افزایش 57.

4درصدی مستمری بازنشستگان کارگری حداقل بگیر براساس تصمیم شورای عالی کار و به تبع آن ماده 111 قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری سایر سطوح به میزان 10درصد، براساس بودجه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان صندوق ها، چکیده مصوبه ای است که روز پانزدهم خرداد ماه اعلام شد و انتقادات و اعتراضات وسیعی را در کشور به دنبال داشت.

نمی توان حقوق یک گروه را مطابق با مصوبه شورای عالی کار افزایش داد و حقوق گروه دیگر را براساس بودجه دولت .

این بخشی از انتقادات محمدحسن زدا سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی به مصوبه خرداد ماه دولت در ارتباط با افزایش مستمری بازنشستگان است.

جامعه هدف اصلی این مصوبه و اعتراضات و انتقادات، بازنشستگان سایر سطوح هستند که براساس آمارها، تعدادشان حدود یک میلیون و 300هزار نفر است اما افزایش 10درصدی مستمری میانه بگیران، غیر از این گروه پرتعداد به نوعی ناظر بر سرنوشت میلیون ها کارگر متخصص و غیرحداقل بگیر نیز هست؛ کارگرانی که در فردای بازنشستگی، میانه بگیر و سایر سطوح محسوب می شوند و نمی خواهند از امروز پایه بدعتی جدید گذاشته شود به این معنا که ماده 96 قانون تامین اجتماعی به کلی از حیز انتفاع ساقط و در بایگانی های دولت خاک بخورد.

مصوبه ای که ابطال شد انتقاد به افزایش 10درصدی، وجوه و ابعاد مختلف دارد.

انتقاد بازنشستگان بدون تردید از بعد معیشتی مطرح می شود.

بازنشستگان می گویند چرا وقتی تورم بالای 50درصد است و درحالی که 30 سال انباشته هر فرد باید ارزش افزوده درخوری تولید کند، به 10درصد افزایش مستمری بسنده کنند اما کارشناسان به مساله مهم تری معترضند؛ به هم خوردن معادلات بیمه ای و اکچوئری یا به عبارتی، به هم ریختگی توازن پرداخت و دریافت.

یک سازمان بیمه ای باید به نسبتی که از یک جامعه هم گروه دریافت می کند، به هم ترازان آنها پرداخت کند و در عین حال باید نسبت سطوح مستمری با کف، همواره حفظ شود.

فردی که زمان بازنشستگی 2 برابر حداقل حقوق مستمری دارد، باید این نسبت 2 برابری تا پایان زمان مستمری بگیری برقرار بماند.

زدا در این رابطه می گوید: اگر دولت اصل را بر این گذاشته که سازمان را مایملک خود قرار بدهد پس یک ردیف اختصاصی هم در بودجه برای سازمان تامین اجتماعی ببیند و از محل درآمدهای عمومی به آن کمک کند.

تکلیف خود را به سازمان بدهد و یک ردیف در بودجه بگذارد.

اگر قرار است بودجه اختصاصی ندهند و فقط در تصمیم گیری ها مداخله کنند این خلاف بیمه گری است.

سازمان تامین اجتماعی باید براساس اصول و قواعد بیمه گری اداره شود و نه حمایت .

تعهدت را انجام نده چون من بدهی خود را نمی پردازم مساله همین است.

حتی بعد از ابطال مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان در هیات تطبیق قوانین مجلس در سی ام خردادماه، باز هم مساله بی تفاوتی دولت یا به عبارت درست تر دولت ها به بزرگ ترین صندوق بیمه ای کشور، یکی از مهم ترین دغدغه ها در بحران بیمه ای امروز است.

براساس به روز ترین محاسبات، دولت تا امروز بیش از 450هزار میلیارد تومان به صندوق تامین اجتماعی بدهکار است و پرداخت این بدهی سنگین، می تواند بزرگ ترین کمک به سازمان باشد تا بتواند سر وقت و منطبق با قانون، به تعهدات خود در قبال جامعه بزرگ بیمه شدگان عمل کند اما دولت می خواهد از یک طرف این بدهی را نپردازد و از سوی دیگر با محدود کردن افزایش مستمری ها، بحران منابع سازمان را مهار کند.

به گفته علیرضا حیدری کارشناس رفاه و تامین اجتماعی و نایب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، دولت نمی تواند به سازمان حکم کند تعهداتت را انجام نده چون من بدهی خود را نمی پردازم! پس مساله اصلی، تلاش دولت برای عدم پرداخت بدهی های خود است که اگر پرداخت شود، اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری ها به اندازه هزینه های زندگی بدون مانع قابلیت اجرا خواهد داشت.

حال ابطال مصوبه غیرقانونی افزایش مستمری بازنشستگان توسط هیات تطبیق قوانین مجلس، برای دولت الزام آور است و دولت باید در مصوبه ای اصلاح شده، تصمیمات مزدی شورای عالی کار و پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی را برای تمام بازنشستگان اجرایی کند اما مسیر این اصلاحات چگونه خواهد بود و معنای این ابطال چیست؟ حیدری در این رابطه می گوید: مرسوم است تمام دستورالعمل ها، آیین نامه ها و بخشنامه هایی که توسط هیات وزیران (نه دستگاه های اجرایی) مصوب می شود، چون در حکم شبه قانون است از مسیر تطبیق قوانین عبور کند که اگر اشکال یا ایرادی داشته باشد، به هیات وزیران برای اصلاح عودت داده شود.

این متون شبه قانون اگر با قانون مغایرت داشته باشد، کامل ابطال می شود، همین اتفاقی که برای مستمری بازنشستگان رخ داد اما باید دقت داشته باشیم که معنای ابطال یک مصوبه ، تصویب چیزی دیگر نیست بلکه به این معناست که صرفاً به دلیل عدم انطباق با قانون باطل شده و باید قانون اجرا شود اما اینکه دولت دوباره چه مصوبه ای بدهد، موضوع جداگانه ای است.

او ادامه می دهد: هیات تطبیق قوانین اعلام کرده مصوبه دولت به دلیل تغایر با قانون باید ابطال شود اما نگفته اجرای مصوبه شورای عالی کار، همان اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی است.

نکته ظریف ماجرا اینجاست بنابراین باید منتظر باشیم ببینیم دولت دوباره چه مصوبه ای صادر خواهد کرد و نکته اینجاست که همه مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان ابطال شده است.

مواردی بوده که هیات تطبیق قوانین، فقط یک بند یا یک جز از آیین نامه یا مصوبه دولت را ابطال کرده اما در مورد مستمری بازنشستگان، کل مصوبه باطل شده است.

اجرای ماده 96 تامین اجتماعی، تکلیف قانونی است یک انتظار از دولت، احیای افزایش 57.

4درصدی برای حداقل بگیران و 38درصدی به اضافه مبلغ ثابت برای سایر سطوح است.

انتظار دیگر، پرداخت بدهی های دولت به سازمان است.

دولت اگر قصد دارد از تعادل بیمه ای سازمان حفاظت کند، باید به پرداخت بدهی مندرج در قانون بودجه در عمل متعهد بماند.

حیدری می گوید: اجرای ماده 96 در هر حال، یک تکلیف قانونی است.

تامین اجتماعی روش های قانونی بسیاری برای حفظ و افزایش منابع دارد.

باید براساس مصوبات شورای عالی کار از کارگاه ها حق بیمه وصول کند، از فرارهای بیمه ای جلوگیری کند، کارگران فاقد بیمه را زیر چتر بیمه بیاورد و در عین حال، حوزه های سرمایه گذاری خود را تقویت کند.

اینها همه با هم یک پکیج یا بسته کاری را تشکیل می دهند.

اجرای قانون 96 هیچ ربطی به کم آوردن منابع ندارد.

اگر سازمان منابع کم می آورد باید اصلاحات را جای دیگر به عمل بیاورد، ضمن اینکه امسال در بودجه، پرداخت 150هزار میلیارد تومان از بدهی دولت دیده شده است.

سهم دولت و افزایش آن مطابق با نرخ رشد دستمزدها، باید به سازمان پرداخت شود.

در مجموع سازمان باید برای وصول مطالبات تلاش کند نه اینکه بگوید چون نمی توانم بگیرم تعهداتم را انجام نمی دهم.

به هر حال حالا باید منتظر باشیم ببینیم مصوبه جدید دولت در زمینه اجرای ماده 96 چه خواهد بود.

دولت با تامین اجتماعی نامهربانی نکند علی دهقان کیا رییس کانون بازنشستگان کارگری تهران نیز درباره سرنوشت مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان می گوید: انتظار داریم دولت به قانون تمکین کرده و در کمترین زمان ممکن مصوبه را با استناد به ماده 96 قانون تامین اجتماعی و براساس تصمیمات مزدی شورای عالی کار اصلاح کند.

اگر دولت در این مدت زمانی دست به اصلاح زد که چه بهتر وگرنه قانون لازم الاجراست و ریاست مجلس راساً به موضوع ورود می کند.

اصلاح مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی قطعی است و چون و چرا ندارد.

وی با بیان اینکه دولت با سازمان تامین اجتماعی نامهربانی می کند، می گوید: هیات دولت بهتر است به جای مداخله در روند افزایش مستمری ها و ممانعت از اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی، بدهی های سنگین و انباشته شده خود به سازمان را بپردازد.

میزان بدهی ها بیش از 450هزار میلیارد تومان است.

دولت نه تنها به این تکلیف عمل نمی کند بلکه در مسیر اجرای قانون سنگ اندازی می کند.

او اضافه می کند: دولت مانع اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی شده و نباید مقابل رای هیات تطبیق قوانین مجلس بایستد.

نمی شود دولت هم واضع قانون باشد هم مجری قانون باشد و هم برای همه چیز تکلیف تعیین کند.

امیدواری به تسلیم دولت در برابر قانون بدون تردید راهکار افزایش منابع ریالی سازمان و حفظ تعادل این بیمه گر، انجماد و پایین نگه داشتن مستمری بازنشستگان نیست.

چه از نگاه معیشتی بازنشستگان به قضیه نگاه کنیم و چه از زاویه کارشناسی بیمه ای، باز هم تکلیف بدون چون و چرای دولت در هر شرایطی، فراهم کردن زمینه های اجرایی ماده 96 قانون تامین اجتماعی است.

رای هیات تطبیق باید به احیای مصوبات مزدی شورای عالی کار منجر شود.

نمایندگان مجلس از مهلت یک هفته ای دولت برای اصلاح مصوبه خبر داده اند و آخر هفته آینده، پایان مهلت قانونی برای اصلاح مصوبه دولت است.

بازنشستگان سه ماه از سال را با مستمری خلاف قانون گذراندند حال انتظار دارند که از ماه چهارم به بعد، قانون برای آنها اجرا شود.

زدا: اگر قرار است دولت بودجه اختصاصی ندهند و فقط در تصمیم گیری ها مداخله کنند این خلاف بیمه گری است.

سازمان تامین اجتماعی باید براساس اصول و قواعد بیمه گری اداره شود، نه حمایت حیدری: سهم دولت و افزایش آن مطابق با نرخ رشد دستمزدها، باید به تامین اجتماعی پرداخت شود و سازمان باید برای وصول مطالبات تلاش کند نه اینکه بگوید چون نمی توانم بگیرم تعهداتم را انجام نمی دهم
کلید واژه ها: بازنشستگان - افزایش - شورای عالی کار - مصوبه - تامین اجتماعی - مستمری - افزایش حقوق بازنشستگان - دولت - سازمان تامین اجتماعی - شورای عالی - قانون تامین اجتماعی - انتقادات - خرداد - حقوق بازنشستگان - اجتماعی - حقوق - افزایش حقوق - محمدحسن زدا - تامین - شورای - بودجه - قانون - صندوق - بزرگ ترین - بی تفاوتی - کشور - گروه - اعتراضات - عالی - بیمه ای

آخرین اخبار سرویس:
دعوت امیرعبداللهیان از اردوغان برای سفر به ایران

صوت | شهید بهشتی در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی

واکنش رییسی به عملکرد صندوق های قرض الحسنه

امیرعبداللهیان درباره کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر چه گفت

اینکه بگوییم ما جمهوری اسلامی هستیم، پس هر کاری که دلمان میخواهد بکنیم، نه! ما با دیگران هیچ فرقی نداریم/ دستگاه قضایی نباید تحت تأثیر ضابط باشد

بازنشستگان منتظر خبر خوش سرپرست وزارت کار هستند | مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان لغو می شود؟

استخدام مدرپ با حقوق ثابت، پاداش و بیمه در شرکت آریان کیمیا تک در تهران

انتشار نخستین تصویر از شهید بهشتی در فیلم سینمایی «ضد»

واکنش اصول گرایان و اصلاح طلبان به برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه

روایت کشتار حجاج در کتاب «ماجرای دو حج خونین»

دو نماینده به وزیر صمت پیامک تهدید داده بودند؟ / از مجلس انکار ؛ از «فارس» اصرار

ببینید | توضیحات نماینده عصبانی درباره فریادهایش در صحن علنی مجلس

موانع فعالیت 26 واحد تولیدی با پیگیری دادگستری بوشهر برطرف شد

قانون ودیعه در بیش از 40 کشور دنیا اجرا می شود | پیش بینی ایجاد 30 هزار شغل را داریم

نظارت بر 675 مرجع قضایی تا رسیدگی به 7 هزار نامه و شکایت مردمی

از پیشنهاد روسیه برای تشکیل ساختار همکاری در دریای خزر حمایت می کنیم

درخواست ویژه رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی از رییس مجلس

جنایت وحشیانه جدید روسیه علیه غیرنظامیان در اوکراین| اصابت موشک روسیه به یک مرکز خرید+ ویدئو

آمدم ای شاه پناهم بده حاصل شعر، آهنگ سازی و خوانندگی حرفه ای است/مطلع و مقطع شعری جذاب

تک تک افراد جامعه، یک ظرفیت در حوزه پیشگیری از اعتیاد محسوب می شوند

رسیدگی های قضایی کوتاه می شود

مدیر بایگانی، موزه و اسناد تاریخی قوه قضاییه: ایجاد موزه قضایی در دستورکار است

تصاویر/ گرامیداشت شهدای هفتم تیر در مدرسه علمیه کمالیه خرم آباد

تدریس مکتب شهید چمران در دانشگاه ها

آیین گرامیداشت سالروز شهدای هفتم تیر در آبادان

سوالات مصاحبه استخدامی قوه قضاییه سری هفدهم

همسر شهید رضایی نژاد: هناس هربار من را تحت تأثیر قرار می دهد و تداعی کننده گذشته است

فردا/ آغاز رقابت داوطلبان کنکور 1401 در خراسان رضوی در رشته هنر

ببینید | توضیحات نماینده عصبانی درباره فریادهایش در نطق صحن علنی مجلس

شناسایی آسیب پذیری و نقاط ضعف یک فرآیند دائمی است

رباط کریم رتبه نخست جمع آوری زکات در استان تهران را کسب کرد

گزارش سانحه قطار مشهد ـ یزد/ پیمانکار با چه مجوزی ایستگاه موقّت را برچیده است؟

باقری با دبیرکل وزارت خارجه قطر دیدار کرد

تصاویر/ دیدار معاون نهاد ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با آیت الله اعرافی

میرسلیم : پیگیر تخلفات قالیباف در شهرداری هستم

جزییات جدید از تصویب کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

ایرادات شورای نگهبان به طرح «مدیریت یکپارچه سازی اطلاعات» رفع شد

استخدام کارشناس متریال پایپینگ در گروه صنعتی مثلث نفتانیر در تهران

فیلم| اعتراف نماینده مجلس به بی خبری دولت در حوزه مسکن و اجاره بها

پزشکیان: از برادرانمان هم دشمن ساختیم

پیام تسلیت استاندار گیلان در پی درگذشت مادر شهیدان پیش بین

ادعای «المیادین» در «خبر فوری» / توافق با خروج سپاه از فهرست آمریکایی گروه های تروریستی

دستورالعمل امام جواد (ع) برای همراهی اهل بیت (ع)

رییسی: صندوق های قرض الحسنه، مصداق عمل خیر و کمک مومنانه به همنوعان است

هشدار یک باستان شناس نسبت به بی توجهی به آثار تاریخی حوزه مشترک فرهنگی ایران و عراق

ابعاد مغفول مانده زندگی آیت الله بهشتی در «بهشتی برای ملت»

امنیت نظام بر پایه خون شهدا و رشادت های جانبازان و ایثارگران است

توافق کامل شهرداری و وزارت دفاع درباره پروژه شاخه غربی یادگار امام (ره)

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد: «کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع» در حال بررسی «سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر» است

دستگاه های مسئول بهزیستی زنجان را در نگهداری معتادان متجاهر همراهی کنند

نظر وزیر ارتباطات درباره شایعه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

باقری با دبیرکل وزارت خارجه قطر دیدار کرد

آغاز یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری اعضای سازمان همکاری های اسلامی

صحت انتخابات اتاق های بازرگانی تایید شد

صندوق های قرض الحسنه، مصداق عمل خیر و کمک مومنانه به همنوعان است

راز سربلندی جمهوری اسلامی در مقابل همه حوادث ایستادگی و نهراسیدن از دشمنان است

دو محکوم به قصاص آزاد شدند

عبور دولت-ملت از میدان مین ترکیبی

همایش رهروان غدیر برگزار می شود

مرکز پژوهش های مجلس برنامه های متعددی برای استفاده از نخبگان دارد

برگزاری سومین نمایشگاه شهر هوشمند از تاریخ 12 الی 14 تیر ماه سال 1401

شناسایی عوامل تیراندازی مراسم عزا در باغملک

شناورهای ایرانی را بیخ گوش رژیم صهیونیستی اسکورت کردیم | با اهتزاز پرچم ایران در منطقه حساب کار دست دشمنان می آید

نشست وزرای خارجه کشور های ساحلی خزر

نمایندگان مجلس،نمی گذاریم خون شهدای هسته ای پایمال شود

چرا جهاد با اموال برای برخی دشوار می شود؟

زیارت نیابتی با خواندن یک صفحه قرآن

صدور کیفرخواست برای مشاور احمدی نژاد

برنامه جدید پلیس برای برخورد بدحجاب ها

امضای 20 نماینده برای استیضاح وزیر راه

مذاکرات دوحه با سرعت بیشتر جلو می رود

50درصد پرونده های شورای حل اختلاف قزوین مصالحه شد

فرهنگ و جوانان اولویت نخست فرمانداری اردستان

اعلام آمادگی شهرداری تهران برای مبارزه با مواد مخدر

شناورهای ایرانی را بیخ گوش رژیم صهیونیستی اسکورت کردیم

کتاب اسرار نهضت امام حسین منتشر شد

فیلم| یادواره سردار عارف جبهه ها

استخدام شرکت قارچ کارمانیا

استخدام شرکت دیباکو

تورم ظالمانه ترین مالیاتی است که حکومت ازفقرا به نفع اغنیا دریافت می کند

استخدام شرکت زرکاوان ارسباران

خرکشی در حاشیه تهران

هانی زاده: یکی از مطالبات مهم ایران اجرایی کردن کنوانسیون حقوقی دریای خزر است

چند رویداد کوتاه از شهرستان بردسکن

نشست وزرای خارجه حاشیه دریای خزر آغاز شد

اعطای کسری خدمت به دانشجویان دارای ایده و طرح نظامی

آخرین مصوبات ستاد هماهنگی گروه های فرهنگی در جام جهانی 2022

تصاویر/ نشست مدیران مدارس علمیه استان گلستان در مدرسه علمیه سفیران هدایت گرگان

راه اندازی پلیس یگان شهری برای مقابله با ساخت وسازهای غیرمجاز

تمام خیانت ها از اینجا آغاز می شود

ببینید| خاطره هاشمی رفسنجانی از لحظه شنیدن خبر ترور مقام معظم رهبری

مستندات تخلفات شهرداری در دوران قالیباف را در اختیار دستگاه قضایی گذاشتم/ علت تاخیر در رسیدگی به پرونده جنبه ساختاری دارد

رایگان کردن برخی خدمات قضایی در مناطق محروم/ بهبود وضع معیشتی کارکنان قوه قضاییه

حمله تند آیت الله خاتمی به آنان که «می گویند بین شاه و جمهوری اسلامی ، شاه را انتخاب می کنیم»

به یاد شهید عدالت و قضاوت

جزییاتی از ترور شهید بهشتی توسط منافقین

مرتضوی: برنامه هفت ساله برای نجات تالاب انزلی پیش بینی شده است

آغاز همکاری های منطقه آزاد کیش و سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه اقتصاد دریامحور

تصاویر / نخستین گردهمایی فعالان عرصه تبیین با حضور امام جمعه قزوین

توریل خطی پیش می رود

مسیر صعب موسفیدها برای گرفتن یک حق قانونی

مسیر صعب موسفیدها برای گرفتن یک حق قانونی