مطالب مرتبط:
تحول بنیادین کشاورزی با دانش بنیان ها
دانش بنیان ها به کمک هوا می آیند
شناسایی فرصت های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت های دانش بنیان
شناسایی فرصت های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت های دانش بنیان
احداث خط تولید پلوس با نگاه تولید دانش بنیان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 16:122022-05-25دانش

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آخرین بخش سفر به استان گیلان، با حضور در جمع مسئولان استانی از لازمه های رونق اقتصاد دانش بنیان و خلاق گفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشستی با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان، علی خیرالدین معاون فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری، روسای دانشگاه ها، رییس پارک علم و فناوری و سایر مسئولان استان گیلان از ضرورت ها و اقدامات لازم برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان را تشریح کرد.

ستاری با بیان این که با توجه به تبیین شعار سال از سوی رهبر فرزانه انقلاب، توجه به ایجاد بسترهای توسعه اقتصاد دانش بنیان ضروری و جدی است، گفت: توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری چیزی جز فرهنگ نیست و باید با نگاهی دوباره، ظرفیت های موجود برای رونق این شکل نو از اقتصاد، شناخته و حمایت شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر شناخت پتانسیل های بومی گیلان برای هدایت و حمایت در مسیر خلق اشتغال و ارزش افزوده، عنوان کرد: استان گیلان با ظرفیت بالا در حوزه نیروی انسانی دانش آموخته، قطب کشاورزی کشاورزی صنایع خلاق و ظرفیت های سرزمینی باید بتواند در تامین امنیت راهبردی غذای کشور نقشی اثرگذار داشته باشد.

ضرورت تحول فرهنگی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تأکید بر این که اصلاح روند کنونی نیازمند رویکرد سخت افزاری نبوده و مستلزم یک تحول فرهنگی است، ادامه داد: این استان دارای ظرفیت های زیست محیطی ارزشمندی است اما آن چه که برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات جامعه نیاز داریم، توجه به سرمایه های انسانی و حمایت از ایده های نوآورانه آنان است ستاری ادامه داد: توسعه سخت افزاری، بخش پایین دستی توسعه است و اگر تحول و توسعه فرهنگی صورت بگیرد، به طوری که یک دانشجو برای این که در استان خودش کسب و کاری دانش بنیان و خلاق راه اندازی کند مورد توجه قرار بگیرد و اصلی ترین سرمایه استان خودش تلقی و از او استقبال شود، در این صورت شاهد پیشرفت چه در ساحت نرم افزاری و سخت افزاری خواهیم بود.

رییس بنیاد ملی نخبگان، تحقق شعار سال را نیازمند عزم جدی همه مسئولان و تصمیم سازان استانی و کشوری دانست و گفت: خواهشم این است که اقتصاد دانش بنیان را که با توجه به عنایت رهبر فرزانه انقلاب، به عنوان شعار سال مورد توجه و تأکید قرار گرفته است، شعار امسال است، جدی بگیریم و زمینه را برای توسعه این اقتصاد فراهم کنیم.

وی قانون جهش تولید دانش بنیان را توسط رییس جمهوری ابلاغ شد ترسیم کننده آینده اقتصاد کشور و رونق دهنده زیست بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: استفاده از ظرفیت ها و فرصت هایی که با تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید دانش بنیان ایجاد شده، به تسریع روند توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کمک می کند.

بسیاری از چالش های کشور در حوزه مجوزها، معافیت ها و اعطای زیرساخت به این حوزه متحول شده است.

ستاری با بیان این که عوارض جدی اقتصاد از جمله خام فروشی، وارادت ماشین آلات و معافیت ها مورد توجه این قانون قرار گرفته است، ادامه داد: سرمایه گذاری مستقیم بانک ها در حوزه اقتصاد دانش بنیان یکی دیگر از مواردی است که در کنار ایجاد دادگاه های تخصصی، بیمه، بورس و تسهیلات و تامین مالی در این قانون مد نظر قرار گرفته شده و این قانون، آینده 2 دهه آینده زیست بوم دانش بنیان را ترسیم می کند.

وی با اشاره به در اولویت قرار داشتن توسعه فناوری های امنیت غذا گفت: ما باید از پسماندهای کشاورزی برای تامین غذای دام و طیور برای کاهش هزیته ها و تامین امنیت حوزه راهبردی غذا بهره ببریم و آمادگی کامل داریم که از هر ایده ای در تحقق این ضرورت ها حمایت کنیم.

آن چه محصول ایجاد می کند، توسعه شرکت ها است و هنر معاونت علمی و فناوری در ایجاد زمینه و فضا برای توسعه شرکت ها است.

ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تاکید بر این که تبدیل پژوهش به محصول در قالب یک شرکت دانش بنیان یا شرکت خلاق، صورت می گیر، افزود: محصول، ماحصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است ادامه داد: این که فضاهای ناکارآمد پیشین مانند کارخانه های غیر فعال و اماکن متروکه به فضایی برای خلق و شکوفایی ایده های نوآورانه تبدیل شوند نشان دهنده عزم و انگیزه مسئولان استانی برای تحقق شعار سال و توسعه زیست بوم دانش بنیان است.

ستاری ادامه داد: تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع دانش بنیان بسیار جدی و انتظارات ایشان از مسئولان برای تحقق این حوزه به ویژه در حوزه توسعه دانش بنیان در کشاورزی بسیار بالا است.

آمادگی داریم تا از رسوخ فناوری و نوآوری به تمامی بخش های حوزه کشاورزی بهره وری و کارایی را در این حوزه راهبردی بالا ببریم.

عزم دولت در تحول حوزه کشاورزی و یارانه ها قابل تقدیر است و ما نیز در این مسیر به طور کامل و جدی آمادگی داریم تا از ظرفیت های موجود برای توسعه فناورانه حوزه کشاورزی حمایت کنیم.

حمایت از ایده های سرمایه انسانی برای حفظ و ماندگاری نخبگان ستاری با اشارا به مزایای توسعه اقتصاد دانش بنیان برای استان و حفظ سرمایه های انسانی آن گفت: آن چه استان را توسعه می دهد در دل این استان نهفته است و با برداشتن موانع، تسهیل گری ها و حذف موانع می توانیم روند تبدیل ایده های جوانان خلاق به بنیان گذاران شرکت هایی که وضعیت کشور و اقتصادش را تحول می بخشند و نخبگان غیر مقیم را به ایران بازمی گردانند، سرعت ببخشیم.

کافی است مانع آنان نباشیم و حمایت های لازم را برای تبدیل ایده هایشان به محصول و خدمت فراهم کنیم.

عزم جدی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان اسدالله عباسی استاندار گیلان در بخش دیگری از این نشست با بیان این که شرکت های دانش بنیان، مردم و مسئولین سه ضلع تحقق شعار سال هستند، ادامه داد: باید از تمامی ظرفیت ها برای بهره مندی از این ظرفیت استفاده کنیم.

در دهه گذشته رشد اقتصادی در کشورمان متوقف بوده و اکنون با نگاه جدید دولت، فرصت مناسب برای ارتقای بهره وری ایجاد شده است؛ برای تحقق این کار راهی جز حمایت و فعال کردن شرکت های دانش بنیان نداریم.

عباسی با اشاره به ظرفیت های استان گیلان گفت: این استان در بخش خدمات، صنعت، اقتصاد دریا و امنیت غذایی دارای ظرفیت بالایی است و با بیش از 100 هزار دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی، می تواند در حوزه دانش بنیان حرفی برای گفتن داشته باشد.

حمایت از ترویج کارآفرینی در دانشگاه ها علی خیر الدین معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تحقق شعار سال و توسعه اقتصاد دانش بنیان گفت: خوشبختانه امروز علاوه بر افتتاح کارخانه نوآوری، چند خانه خلاق و نوآوری، فضاهای فناوری، مراکز نوآوری، زمینه برای ترویج گفتمان دانش بنیان در استان فراهم شد.

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، این استان در توسعه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرینی دارای ظرفیت های بالایی است؛ به طوری که 350 واحد فناور و 60 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری گیلان استقرار دارند.

وی با بیان این که در راستای حمایت از حرکت دانشگاه ها به سوی فناوری و نوآوری طرح هایی از جمله دستیار و گرنت فناوری تعریف شده است، ادامه داد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در قالب این طرح به 30 هزار دانشجو 10 میلیون ریال اعتبار اعطا می شود تا در دوره های کارآفرینی شرکت کنند همچنین طرح توسعه ناحیه نوآوری استان گیلان از طرح هایی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق خواهد یافت.

افتتاح فاز دوم فضای کار اشتراکی پارک علم و فناوری گیلان و بازدید از خانه خلاق و نوآوری گیلان، از دیگر بخش های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به گیلان بود.

در بخش دوم این سفر، فضای کار اشتراکی در پارک علم و فناوری گیلان افتتاح شد.

فاز دوم در 400 متر مربع است و بیش از دو برابر به ظرفیت های کاری این مجموعه افزوده می شود که ظرفیت استقرار بیش از 20 هسته فناور و خلاق را ایجاد خواهد کرد.

ساختمان فضای کار اشتراکی پارک علم و فناوری گیلان، این ظرفیت را دارد که در طبقات فوقانی، 500 متر مربع دیگر را در اختیار این تیم ها قرار دهد.

ستاری همچنین به مرکز نوآوری مکعب رفت و از دستاوردهای این مرکز نوآوری در حوزه فناوری های آموزشی و پرورشی بازدید کرد محصول کلاسه از دل مدارس پیشگامان زاده شده یکی از محصولات این مرکز نوآوری است این محصول سیستم مدیریت مدرسه و مراکز آموزشی است که به مرور زمان توسعه یافت و تجاری سازی شد.

در این مرکز نوآوری، محصولات دیگری شامل 12 محصول فناور حوزه آموزش، در مسیر تحقیق و توسعه هستند.

این مرکز نوآوری بر روی توسعه فناوری های آموزشی تمرکز دارد و تیم های مستقر، محصولاتی چون هم ترم، بی درنگ و کوله پشتی ماژیک، کلاسه را ارائه کرده اند.

مرکز نوآوری مکعب، خلاق تا کنون بیش از 60 میلیارد ریال فروش داشته است و روند رشد ده درصدی را تجربه می کند   انتهای پیام/
کلید واژه ها: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری - فناوری - اقتصاد دانش بنیان - زیست بوم فناوری و نوآوری - دانش بنیان - استان - معاونت علمی و فناوری ریاست - استان گیلان - رییس جمهوری - معاون - جمهوری - اقتصاد - دانش - پارک علم و فناوری - توسعه - زیست بوم - ستاری - بنیان - گیلان - مسئولان - اسدالله عباسی - خبرگزاری فارس - رییس - نوآوری - رییس پارک علم - رونق - علمی - علوم تحقیقات - علم و فناوری - علم و پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
اضافه شدن دو رشته جدید به رشته های دانشگاه آزاد اسلامی نظرآباد

استخدام مدرس فیزیک و شیمی کنکور در آموزشگاه آنلاین کنکور بلدستون در تهران

فراخوان ثبت ایده در جشنواره ایده های فناورانه فنی و مهندسی

خارپشت دریایی تهدید جدی اکوسیستم های اقیانوسی است

نفرات برتر المپیاد مقدماتی اورژانس تهران معرفی شدند

استخدام مهندس مکانیک (طراحی و یا تبدیل انرژی) و مهندس شیمی - فرآیند

طراحی الگوریتم های کارآمد برای هدایت و ناوبری شناورها

اعلام آمادگی واحد الکترونیکی برای هوشمندسازی دانشگاه های بنگلادش

رقابت بیش از هشت هزار داوطلب قمی در روز دوم کنکور

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جهاد تبیین اولویت دانشگاه آزاد است/لزوم حرکت دانشگاه به سمت صنایع نوآورانه و آموزش مهارت های جدید

روز دوم برگزاری کنکور سراسری دردانشگاه صنعتی اصفهان

اولویت دهی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به ایجاد شرکت های دانش بنیان علوم انسانی، بین رشته ای و کشاورزی

رییس سازمان سنجش: جمعه، شلوغ ترین روز کنکور است/ اقدام پلیس فتا قابل تقدیر است

استفاده از سامانه خنک کن کمکی برای اولین بار در کشور

ایجاد آمادگی لازم، اولین و مهمترین اقدام در کاهش تلفات اپیدمی است

استخدام کارشناس حقوقی در یک استارت آپ حقوقی در تهران

وزیر علوم: توزیع استعدادها در رشته های مختلف متوازن نیست

قدردانی از فناوران برترِ شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

زاکانی: تهران با انباشتگی مشکلات مواجه است | باید به ایمنی شهر دقت کنیم

رقابت داوطلبان لرستانی گروه های ریاضی و علوم انسانی برای ورود به دانشگاه

کسب سه عنوان برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی

استفاده از سامانه خنک کن کمکی برای اولین بار در کشور

عملیاتی کردن آموزه های تئوریک از ویژگی های دانشکده رسانه فارس است

کنکور حذف می شود؟ +فیلم

زلفی گل: افزایش تعداد دفترچه ها و تغییر کنکور نسبت به سال گذشته / پور عباس: افزایش 10 درصدی ظرفیت پذیرش در کنکور امسال

وزیر علوم: توزیع استعدادها در رشته های مختلف متوازن نیست

انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی

رقابت 1441 داوطلب آبادانی در گروه علوم ریاضی و انسانی

رقابت بیش از 27 هزار داوطلب کنکور سراسری در استان اردبیل

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت آبسال در تهران

کنکور سراسری 1401 - دانشگاه علامه طباطبایی

کاهش آمار داوطلبان علوم ریاضی و فنی در کشور نگران کننده است

اعتراض امید عالیشاه به قانون سقف قرارداد

مهدی لطفی روز دوم برگزاری کنکور سراسری در اصفهان

تحصیل در دانشگاه های خارجی و موانع و مشکلات سر راه دانشجویان

ببینید| آب پاکی وزیر علوم روی دست داوطلبان: کنکور حذف شدنی نیست

وزیر علوم: کنکور فعلا حذف نمی شود

وزیر علوم: راهی به جز برگزاری کنکور برای جذب رشته های پرطرفدار وجود ندارد

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه امیرکبیر

رقابت 1441 داوطلبان آبادان و خرمشهر در گروه علوم ریاضی و انسانی

زمان تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف اعلام شد / شرایط اسکان دانشجویان تحصیلات تکمیلی

فیلتر برخی از اپلیکیشن ها برای اقشار خاص رفع می شود/ نیاز جدی صنعت بازی سازی به نیروی انسانی متخصص

قتل 2 استاد دانشگاه توسط یک دانشجو

رقابت داوطلبان در گروههای آموزشی علوم انسانی و ریاضی در زنجان

دومین روز کنکور 1401 در گیلان

دومین روز برگزاری کنکور سراسری 1401 در مهاباد

وزارت علوم برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه دارد

رییس دانشگاه تبریز از روند برگزاری آزمون کنکور بازدید کرد

کنکور حذف نخواهد شد

کنکور حذف نخواهد شد

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره

رقابت بیش از 14 هزار داوطلب گیلانی در 2 گروه آزمایشی، امروز

رقابت علمی در علوم انسانی و ریاضی و فنی

تلنگری که مادر خانواده را «روانشناس» و «کارآفرین» کرد/ وقتی فعل خواستن صرف می شود

نامه رییس کمیسیون اصل 90 به رییس جمهور درباره افزایش ظرفیت پزشکی

رقابت داوطلبان گروههای علوم ریاضی و علوم انسانی در کرمانشاه

ممنوعیت ثبت نام در دانشگاه ها برای مشمولان غایب

شیطنت جالب «فرزاد فرزین» گل کرد!

شیطنت جالب “فرزاد فرزین” گل کرد!

دومین روز کنکور سراسری 1401 کیش

دومین روز آزمون کنکور سراسری در ایلام

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور صدر نشین شد

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

دومین روز کنکور در گیلان با رقابت بیش از 14 هزار نفر

رتبه نخست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور

دریافت کمک هزینه 9 میلیون دلاری برای پیشبرد فناوری تشخیص سرطان

رقابت کنکوری های ریاضی و انسانی در هرمزگان

حمایت از شرکت های دانش بنیان منطقه با تشکیل ناحیه علمی و فناوری اروند

دومین روز کنکور1401؛ آغاز رقابت داوطلبان علوم انسانی و ریاضی

علاقه ذاتی و استعداد ملاک انتخاب رشته داوطلبان باشد

ارتقای کیفی خوابگاه های دانشجویان در دستور کار دانشگاه ها

558 هزار نفر در کنکور ریاضی و علوم انسانی شرکت کردند

رقابت 9 هزار داوطلب کهگیلویه و بویراحمدی در کنکور 1401

رقابت بیش از نیم میلیون داوطلب در دومین روز کنکور سراسری

صدرنشینی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور

کنکور حذف شد؟

طهرانچی: دانشگاه آزاد از کارگزار دانشیِ محض به کارگزار علمی و صنعتی تبدیل شده است

دانشگاه آزاد اسلامی از یک کارگزار دانشیِ محض، به یک کارگزار علمی و صنعتی تبدیل شد

جلبک ها جایگزینی مناسب برای سیمان سنتی

تکلیف مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص شد / وام های دانشجویی آخر تیر تسویه حساب می شوند

وزیر علوم: راهی جز برگزاری کنکور نداریم

سامانه خنک کن کمکی دانشگاه صنعتی شریف در نیروگاه شازند به بهره برداری رسید

ببینید | دلیل تازه وزیر علوم برای حذف نکردن کنکور

ارتقای کیفی خوابگاه های دانشجویان در دستور کار دانشگاه ها

آغاز رقابت 43 هزار داوطلب کنکور در گروههای آموزشی علوم انسانی و ریاضی

وزیر علوم: کنکور حذف شدنی نیست / آیا مجردها از عضویت در هیات علمی محرومند؟

کنکور حذف شدنی نیست/ اولویت انتخاب هیئت علمی، فرد متاهل و دارای دو فرزند

وزیر علوم: کنکور حذف شدنی نیست

پذیرش دانشگاه علمی کاربردی شفیعه قم تا 14 تیر تمدید شد

آغاز فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم از 20 تیرماه

دانشگاه شیراز در زمره 300 دانشگاه برتر آسیا

ویدئو| وزیر علوم: وقتی سوابق تحصیلی یکسان باشد، راهی جز کنکور نداریم!

صدرنشینی دانشگاه امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور

صدرنشینی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور

مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر بدون کنکور دانشجو می پذیرد

رقابت داوطلبان علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری

وزیر علوم: حذف کنکور مقدور نیست

آموزش عالی در هفته ای که گذشت/ از مشارکت 10 درصدی داوطلبان در رشته ریاضی کنکور تا اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی برای توسعه خوابگاه های متاهلی

کنکور سراسری در 2 گروه آزمایشی آغاز شد

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد