مطالب مرتبط:
اولین گام برای بازگشت استقلال و پرسپولیس به آسیا برداشته شد!
اولین رقیب قالیباف در انتخابات مجلس مشخص شد
اجرای اولین گام انتقال پادگان 77 ارتش مشهد به خارج از شهر
گام بزرگ کمیسیون آموزش مجلس برای ساماندهی نظارت بر دانشگاه آزاد / تلاش دانشگاه آزاد برای فرار از پاسخگویی بی نتیجه ماند
وداع با شهید ترور در معراج شهدا/ اولین عکس در شهید صیاد خدایی
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 01:172022-05-23سياسي

طرحی در مجلس: اولین گام برای توافقی شدن دستمزد برداشته می شود؟


کارگاه های زیر 10 نفر مانند کارگاه های بزرگ از سرمایه گردش بالایی برخوردار نیستند و لذا باید شرایط آنها متفاوت دیده شود.

- " کارگاه های زیر 10 نفر مانند کارگاه های بزرگ از سرمایه گردش بالایی برخوردار نیستند و لذا باید شرایط آنها متفاوت دیده شود.

عصر اقتصاد؛ فرزانه طه رانی - به نظر می رسد، دستمزدها به سمت توافقی شدن پیش می رود و کلید آن هم با یک طرح پیشنهادی زده می شود که این روزها در مجلس در حال بررسی است.

در صورت تصویب این طرح پیشنهادی دستمزد کارگران روستاییانی که در کارگاه های کمتر از 10 نفر، مشغول به کار هستند از شمولیت قانون کار خارج و به صورت توافقی تعیین خواهد شد.

این پیشنهاد که با عنوان تبصره 2، به ماده 41 قانون کار اضافه می شود؛ یک امتیاز دیگر را هم از روستاییان می گیرد و آن بهره مندی از خدمات تامین اجتماعی است.

به این صورت که سازمان تامین اجتماعی به ازای توافقی که بین کارگر و کارفرما صورت می گیرد و حق بیمه ای که پرداخت می شود؛ ارائه خدمت خواهد داد.

براساس گفته علی خدایی نماینده کارگران در شورایعالی کار این طرح از سوی خیریه ای در اصفهان به چند تن از نمایندگان پیشنهاد شده و آنها نیز پس از جمع آوری امضا طرح خروج روستاییان از شمول حداقل دستمزد را در دستور کار قرار دادند.

دلایل ارایه طرح دلایل ذکر شده برای اجرای این طرح به فراگیر شدن اشتغال در روستاها و کمک به کارگاه های کوچک روستایی اشاره دارد.

به طور خلاصه حامیان طرح می گویند این طرح باعث پیامدهای زیر خواهد شد: 1- گستردگی مشاغل غیررسمی در روستاهای کشور: یکی ازدلایل ارائه این طرح افزایش مشاغل غیررسمی در روستاهای کشور بیان شده است.

در مقدمه طرح آمده است که 88 درصد روستاییان در مشاغل غیررسمی که فاقد مزایای بیمه و بازنشستگی است؛ مشغول به کارند و جمعیت بیکاران به طور پیوسته در حال افزایش است.

2- تفاوت هزینه های تولید در مناطق روستایی و شهری: در مقدمه طرح آمده است که هزینه های تولید در روستا بیشتر از شهر است چرا که هزینه های حمل ونقل مواد اولیه، فروش مخحصولات، تامین و دسترسی به نیروی متخصص، کمبود امکانات و دوری راه در مناطق روستایی بالاتر است.

به همین علت سرمایه گذاری در روستا صرفه اقتصادی ندارد و به علت بیکاری بالا در روستاها، مهاجرت و انحطاط روستاها و مناطق محروم بیشتر شده است.

3- بدون بار مالی برای دولت: همچنین در ادامه مقدمه توجیهی طرح آمده است که این طرح بار مالی برای دولت ندارد و موجب جذب سرمایه گذاران به روستا و ایجاد اشتغال رسمی خواهد شد و از مهاجرت روستاییان جلوگیری به عمل می آورد.

با وجود مزیت شماری ها از سوی طراحان این طرح اما کارشناسان بازار کار معتقد هستند امروز بسیاری از کارگران در کارگاه های مختلف کشور از حداقل های تصویب شده و اعلام شده محروم هستند و کارفرمایان به تعهدات قانونی عمل نمی کنند.

بنابراین اینکه مشکلات را بیشتر کنیم و شرایط جدیدی را به این نابسامانی تحمیل کنیم قطعا به نفع کشور نخواهد بود و باعث استثمار کارگران روستایی خواهد شد.

تاب آوری اندک کارگاه های کوچک اصغر آهنی ها نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در گفت و گو با عصر اقتصاد با بیان اینکه این طرح هنوز در دست بررسی است و در جلسات شورای عالی کار طرح نشده است گفت: کارگاه های زیر 10 نفر لازم است یا بر اساس ماده 190 و 191 قانون کار از برخی قوانین کار مستثنی شوند یا حداقل دستمزد این کارگاه ها با کارگاه های بزرگ باید متفاوت باشد.

چراکه این کارگاه ها به لحاظ میزان سرمایه گذاری و سرمایه در گردش و نوع فعالیت با کارگاه های بزرگ متفاوت هستند و قاعدتا تاب آوری آنها نیز متفاوت خواهد بود.

او افزود: تاکنون کار کارشناسی دقیقی در این حوزه صورت نگرفته و نمی توان براساس اطلاعات دقیق، درباره میزان تاثیر تغییرات قوانین کار بر تاب آوری این کارگاه ها نظر داد.

البته وی عقیده دارد، آنچه در حال حاضر به عنوان اصلاح قانون کار در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد می تواند بسیاری از ضعف های قانون فعلی را پوشش دهد.

آهنی ها با اشاره به اینکه همه زوایا و نظرات باید گرفته شود تا قانون به طور کامل اصلاح شده و نواقص آن برطرف شود توضیح داد: کارگاه های زیر 10 نفر مانند کارگاه های بزرگ از سرمایه گردش بالایی برخوردار نیستند و لذا باید شرایط آنها متفاوت دیده شود.

امکان استثمار نیروی کار روستایی اما علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است این طرح می تواند زمینه ساز استثمار نیروی کار روستایی شود.

وی در گفت و گو با عصر اقتصاد خاطرنشان کرد: تبصره 2 که در مجلس در حال بررسی است مطمئنا رای نخواهد آورد چرا که هیچ کار کارشناسی روی آن انجام نشده است.

مراکز مطالعاتی مجلس نیز بر آسیب زا بودن این طرح تاکید داشتند.

چراکه اهدافی که طرح دنبال می کند را نمی تواند محقق کند.

به گفته خدایی تعیین دستمزد به صورت حمایتی باید صورت گیرد.

مواردی که در این طرح نوشته شده از موارد حمایتی برخوردار نیست و غیرکارشناسی است از این رو گروه های کارگری با آن مخالف هستند.

او با تاکید بر اینکه این طرح هیچ ارتباطی به منطقه ای شدن دستمزد ندارد اضافه کرد: مزد منطقه ای شرایط متفاوتی دارد.

در صورتی که مزد منطقه ای در دستور کار قرار گیرد؛ مبالغی فراتر از مزد ملی برای مناطق مصوب خواهد شد.

یعنی حداقل دستمزد مصوب خواهد شد ولی برای برخی مناطق یا برخی کارگاه ها دستمزدهای بالاتری پیش بینی می شود.

اما طرح خروج روستاییان از شمول قانون کار یک طرح غیر کارشناسی و زاییده ذهن یک خیریه در استان اصفهان است که مدت هاست با آنها درگیر هستیم.

این افراد تفکرات منطقی و علمی و مطالعه شده ای ندارند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار متذکر شد: این گروه با مراجعه به چند تن از نمایندگان مجلس، پیشنهاد اجرای این طرح را داده و نمایندگان با جمع آوری امضا طرح مزبور را برای بررسی ارسال کرده اند.

به اعتقاد او طرح خروج دستمزد روستاییان از شمول قانون کار، بدون توجه به بافت روستا و ویژگی های روستاهای مختلف، مزیت های قانونی را برای کارگران ساکن در روستا حذف می کند.

در حال حاضر برای کارگاه های کوچک روستایی، وزارت کار طبق ماده 191 قانون می تواند معافیت هایی را در نظر بگیرد.

بنابراین راه های حمایت از کارگاه های کوچک وجود دارد و نیازی به از بین بردن مزیت های قانونی کارگران نیست.

خدایی اظهار کرد: این طرح می تواند حقوق قانونی افراد را از بین ببرد.

اولین ویژگی که یک قانون باید داشته باشد جامع و مانع بودن است.

اما این طرح به هیچ وجه از چنین ویژگی برخوردار نیست.

در حال حاضر با توجه به بافت شهری کشور، برخی از صنایع مهم ما در روستاها قرار دارند.

بنابراین عملا با اجرای این طرح، عده کثیری از افرادی که به اجبار در بافت روستایی مشغول به کار هستند از شمول قانون کار خارج خواهند شد.

به طور مثال در شهرری، به فاصله 200 متر یک کارگاه شهری محسوب شده و کارگاه دیگر در همسایگی آن روستایی شناخته می شود.

این مساله به دلیل بافت شهری کشور اتفاق افتاده و در برخی مناطق کشور عملا بافت شهری و روستایی در هم تنیده هستند.

تفکیک این 2 کارگاه از نظر شمولیت قانون کار، عملا اجحاف به یک عده از کارگران خواهد بود.

او با بیان اینکه این طرح ناظر بر تعیین مزد به صورت توافقی است، تاکید کرد: ما معتقدیم توافق بین کارگر و کارفرما بدون ایجاد امنیت شغلی امکان پذیر نیست و این طرح می تواند زمینه ساز استثمار نیروی کار روستایی شود.

تجربه شکست خورده مزد دوگانه در ایران حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار نیز در گفت و گو با عصراقتصاد متذکر شد: پیش از این بارها در خصوص زیرسئوال بردن قانون کار به صورت کاملا موضعی و مقطعی بر اساس سلایق خاص در حوزه سیاست مخالفت کردیم.

او ادامه داد: به دلیل شرایط اقتصادی خاصی که در کشور وجود دارد امکان اینکه به سمت مزد توافقی و یا حتی منطقه ای و کارگارهی برویم نخواهیم داشت.

این اتفاقات می تواند مجموعه حقوق و دستمزد نیروی کار در کشور را تغییر دهد.

اگر به دنبال اصلاح قانون کار هستیم، بهتر است موارد مورد نظر را در جلسات مشترک بین کارگران، کارفرمایان و دولت مورد ارزیابی قرار دهیم.

حاج اسماعیلی یادآور شد: تجربه مزد دوگانه در ایران موفقیت آمیز نبوده بویژه آنکه در کشور شرایط طبیعی وجود ندارد و مکانیزم های نظارتی برا اجرای قانون نیز دچار مشکلات جدی است.

او عنوان کرد: امروز بسیاری از کارگران در کارگاه های مختلف کشور از حداقل های تصویب شده و اعلام شده محروم هستند و کارفرمایان به تعهدات قانونی عمل نمی کنند.

بنابراین اینکه مشکلات را بیشتر کنیم و شرایط جدیدی را به این نابسامانی تحمیل کنیم قطعا به نفع کشور نخواهد بود.

این کارشناس بازار کار افزود: محرومیت هایی که طی 2 دهه گذشته به روستاها تحمیل شده باعث مهاجرت های گسترده روستاییان به شهرها شده و امروز می بینیم افرادی که در روستا مانده اند کارها را بیشتر به صورت خویشاوندی انجام می دهند.

بنابراین نگرانی برای کارگاه های کوچک روستایی محلی از اعراب ندارد.

یعنی اینکه دولت با این دیدگاه به سمت تغییر مزد حرکت کند تا ظرفیت اشتغال در این مناطق حفظ شود؛ از پشتوانه کارشناسی برخوردار نیست.

او بیان کرد: تا زمانی که شرایط کشور به حالت طبیعی بازنگشته بهتر است از تصویب هر دوگانه سازی در دستمزد پرهیز کنیم.

در گذشته نیز خارج کردن کارگاه های 5 نفره و 10 نفره و حتی مناطق آزاد از شمول قانون کار را تجربه کرده ایم اما این اتفاقات کمکی به بازار کار نکرده است.

این نشان می دهد مولفه های دیگری در ظرفیت سازی اشتغال و رونق کسب و کار در ایران دخالت دارند و موضوع دستمزد تاثیر چندانی ندارد.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: طرح خروج روستاییان از شمول قانون کار را به نفع کشور نمی دانم و معتقدم این کار می تواند روند قانونی تعیین دستمزد را تحت تاثیر قرار دهد و نه به نفع کارگران است و نه به نفع کشور.

لذا دولت و مجلس از هر اقدامی در این حوزه لازم است پرهیز کنند.


کلید واژه ها: کارگاه - تامین اجتماعی - پیشنهاد - سازمان تامین اجتماعی - روستاییان - دستمزد - قانون کار - پیشنهادی - برخوردار - ماده 41 قانون کار - اجتماعی - دستمزد کارگران - متفاوت - سرمایه - صورت - بالایی - تامین - شرایط - قانون - یک امتیاز - گردش - مجلس - بزرگ - کارگران - فرزانه - سازمان - امتیاز - تبصره - تصویب - مشغول

آخرین اخبار سرویس:
طنز | شهرام صولتی در بغل رستم دستان!

زاینده رود و شفافیت گمشده!

یکی از شروط رتبه بندی معلمان حذف شد امروز شنبه11 تیر 1401

اسماعیلی:مشکل کاغذ برای کوتاه مدت حل شده/ وظیفه ام ترویج موسیقی سنتی است

هیچ کشوری مثل روسیه به ایران ظلم نکرده

جنگ در مقابل طالبان بغاوت است؛ مهمترین نکات قطعنامه پایانی نشست علمای طالبان در گزارش شفقنا

فرمانده کل ارتش: اگر امام زمان این جمعه بیاید در ارتش او پذیرفته می شویم؟

خداحافظ ای پرستوی مهاجر

استخدام کارگر خدمات و نظافتچی با بیمه و پاداش در شرکت نیاک پسند در تهران

نشست جهاد تبیین در ایرانشهر برگزار شد

تهیه یک بسته سیاسی از خبر درگذشت دو کولبر نوجوان

ژست دفاع از مردم تنها حربه آمریکا برای غارتگری و تسلط بر مستضعفان جهان است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح دیدار کرد

فیلم/ویژه تحول در قوه قضاییه؛ به کار گیری علم و دانش در کشف جرم و جنایت/ مستند بانکی علیه مجرمین

حمایت کیهان کلهر از وریا غفوری

ای کاش کسی می رفت مذاکره که دیپلماسی خوانده بود!

خبر مهم برای معلمان/تغییر شرایط رتبه بندی معلمان

ختم 70 دوره قرآن کریم در پویش قرائت یک صفحه از قرآن

در طلاق توافقی مرد بیشتر ضرر می کند یا زن؟

اختصاص 50 کانکس به مردم مناطق زلزله زده هرمزگان

رسیدگی به پرونده ولی الله سیف و معاونان در دادگاه تجدیدنظر

پیش بینی جایزه ملی «مریم کاظم زاده» در جشنواره مطبوعات

طرح «راهپیمایی معترضان» تصویب می شود

داستانی کنایه آمیز از مهدی نصیری

ممنوعیت فعالیت دویچه وله و صدای آمریکا در ترکیه

سازمان ملل خواستار مشارکت زنان در حکومت آینده افغانستان شد

بابایی کارنامی: اگر بانک مرکزی سیاست هایش را اصلاح نکند، تحقیق و تفحص می کنیم

تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی

امام جمعه بندرلنگه: روستای زلزله زده کلاتو را دریابید+ فیلم

خادمان بقاع متبرکه مبلغ کار خیر باشند/ جهاد تبیین جدی گرفته شود

خروج خراسان جنوبی از محرومیت، نگاه کلان مجلس و دولت را می طلبد

فرمانده کل ارتش:نقطه عطف بیانیه گام دوم آمادگی برای ظهور است

آغاز زندگی مشترک 14 زوج با طعم قناعت در بیرجند

سرپرست فرمانداری شهرستان های کرمانشاه و قصرشیرین منصوب شدند

بیت الاحزان از بین طلاب حافظ قرآن امریه سربازی می پذیرد

انقلاب اسلامی امتداد عاشورا است

وزیرکشور در گفت گو با تسنیم: دولت برای کمک به زلزله زدگان هرمزگان تمام قد در صحنه است/ زلزله زدگان در کانکس و چادرهای بزرگ 150 نفری خنک مستقر می شوند

استاندار سمنان: برنامه های مبارزه با مواد مخدر مردم محور باشد

شناسایی 16 مبتلا ی جدید کرونا در خراسان جنوبی

سخنگوی مجلس : حقوق بازنشستگان در رزوهای آینده تعیین تکلیف می شود

پایان نشست سه روزه علما در کابل؛ جهان با دولت موقت طالبان تعامل کند

جشنی برای برآورده شدن آروز ها

13 سال در انتظار آزادی

برخورد قانونی با بکارگیری اتباع فاقد مجوز اشتغال توسط واحد های صنفی

رشد بی سابقه اعتبارات فرهنگی دستگاه های اجرایی استان یزد

تامین و توزیع سیمان مورد نیاز پروژه های عمرانی استان یزد مورد بررسی قرار گرفت

یک شهر دیگر لوهانسک در آستانه سقوط قرار گرفت

بررسی عملکرد شورای عالی فضای مجازی در نظام حکمرانی رسانه ای کشور

واکنش سردار نصیری به بازنشر یک شایعه

امام جمعه بندرلنگه: روستای زلزله زده کلاتو را دریابید+ فیلم

ببینید | اظهارات جنجالی کارشناس صدا و سیما: به زودی با مضیقه زن مواجه می شویم!

آخرین خبر از رتبه بندی معلمان / اتخاذ تدابیر لازم برای اجرایی شدن آیین نامه

ارائه مشاوره رایگان خانواده در مترو | کدام ایستگاه ها این خدمات را ارائه می دهند؟

دیدگاه معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه درباره افزایش سرقت های خرد

برگزاری همایش ازدواج آسان در شاهین شهر

اجرای طرح «شوق رویش» جوانان هلال احمر در یزد

هشدار مینو محرز درباره پیک بعدی کرونا در شهریور/ از دیدن جمعیت بدون ماسک وحشت می کنم

حذف آزمون از شرایط رتبه بندی معلمان/تامین «معلم» نیازمند حمایت مجلس و دولت

ترکیه فعالیت دویچه وله و صدای آمریکا را ممنوع کرد

احداث بیمارستان صحرایی نیروی دریایی ارتش در منطقه زلزله زده هرمزگان

دونالد ترامپ به زودی وارد رقابت می شود

دیدگاه معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

جایزه ملی مریم کاظم زاده به روزنامه نگاران زن انقلاب اهدا می شود

برگزاری پنجمین همایش مجریان طرح های اشتغال زایی

ویژه نامه علمی غدیر رونمایی می شود

ضرورت بررسی فاجعه متروپل از منظر حقوق عمومی بیشتر احساس می شود

اظهارات امیر موسوی در نشست تربیتی فرماندهان مراکز آموزشی ارتش

ترکیه فعالیت دویچه وله و صدای آمریکا را ممنوع کرد

پاره شدن سیم بالابر به قیمت جان کارگر ساختمانی تمام شد

جمع آوری 46 رأس دام به عنوان زکات دام در «سیوان»

درخواست سیدحسن خمینی برای «زلزله های هرمزگان»

مقام طالبان: اشغالگران 20 سال برای انحراف فکری مردم افغانستان کار کردند

حضور متفاوت یک دانش آموز در کنکور امسال + عکس

ضرورت بررسی فاجعه ای متروپل از منظر حقوق عمومی بیشتر احساس می شود / جان انسان ها بایستی برای ما اهمیت اولیه و ویژه ای داشته باشد

طرح صیانت، کابوس کسب و کارهای آنلاین

پیام‎های اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام دستیار آرایشگر در سالن زیبایی چهره ها در تهران

11 کارگروه تخصصی شورای پدافند غیرعامل سمنان تشکیل شد

روزمره نویسی اینستاگرامی، ادامه پله نشینی زنان در محلات قدیمی؛ گفت وگو با فردین علیخواه

مدیر حوزه علمیه ایلام: قرارگاه اربعین راه اندازی می شود

اختصاص 50 کانکس برای اسکان زلزله زدگان سایه خوش

تأکید رییس کل دادگستری سمنان بر اجرای اصول ایمنی و پدافندی در دستگاه ها

دیدار فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) با رییس کل دادگستری تهران

نمایشگاه عکس «غمی دگر»برگزار می شود

برگی از تاریخ / پیام تسلیت امام خمینی به حضرت آیت الله خویی

درگاهی خبرداد: راه اندازی 10 دفتر پاسخگویی به شبهات در استان ها

رویای رییسی برای ایران 1404

روایت توطئه در اقتصاد ایران؛ از احمدی نژاد تا رییسی

دیدار فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) با رییس کل دادگستری تهران

خضریان:برای زمین خواری ها در دماوند به زودی تصمیم گیری می شود

زیباترین بازیگران زن ایرانی که تو اینستا خاطرخواه دارن کلی؛ اینا سلاطین لایک و کامنتن!

تنها دلیل اجرایی نشدن قانون رتبه بندی معلمان؟

خدمات ویژه ایران خودرو به خودروهای آسیب دیده در زلزله هرمزگان

تسریع در تحویل طرح های عمرانی استان یزد

پایان رقابت های سرنوشت ساز داوطلبان کنکور

ببینید | سارقان زیبا و دوست داشتنی ؛ ویدئویی که در شبکه های اجتماعی با استقبال بسیاری روبرو شده است

رونمایی از پنل اختصاصی فرمانداری های مازندران درشبکه دولت

افزایش حقوق بازنشستگان دچار مشکل حاد شده است!

رویای رییسی برای تبدیل به قدرت اول اقتصادی منطقه

طرحی در مجلس: اولین گام برای توافقی شدن دستمزد برداشته می شود؟

طرحی در مجلس: اولین گام برای توافقی شدن دستمزد برداشته می شود؟