مطالب مرتبط:
جزییات جدید از پروژه یوزهای ایرانی/ مقصر مرگ گورخر های در حال انقراض مسئول پروژه تکثیر یوزپلنگ ایرانی بود
برای تکثیر یوزپلنگ آسیایی تلاش علمی زیادی انجام شد
انتقال توله های یوز به پردیسان در روزهای اول میسر نبود/ بودجه احیای جمعیت یوزپلنگ ایرانی بسیار ناچیز است
برای تکثیر یوزپلنگ آسیایی تلاش علمی زیادی انجام شد
رییس محیط زیست: باید منصفانه قضاوت کنیم؛ پروژه تکثیر یوزپلنگ دستاوردهای قابل مطالعه ای داشت / در این فرایند کسی قصوری نداشته؛ باید همزمان از ظرفیت های بین المللی استفاده می شد / امیدواریم توله سوم حفظ شود
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 10:402022-05-23سياسي

تکثیر یوزپلنگ ایرانی تحت نظارت مقصر مرگ گورخرهای در حال انقراض!


ابعاد پروژه تکثیر یوزپلنگ ایرانی که به تلف شدن دو توله یوز و بحرانی شدن حال یوز مادر منتهی شده هنوز مشخص نیست و جزییات دلایل تلف شدن یوز ها تا این لحظه نه تنها رسانه ای نشده و حتی در اختیار نهاد های مدنی ذیربط نظیر انجمن یوز ایران هم قرار نگرفته است.

- تکثیر یوزپلنگ ایرانی تحت نظارت مقصر مرگ گورخرهای در حال انقراض! ابعاد پروژه تکثیر یوزپلنگ ایرانی که به تلف شدن دو توله یوز و بحرانی شدن حال یوز مادر منتهی شده هنوز مشخص نیست و جزییات دلایل تلف شدن یوز ها تا این لحظه نه تنها رسانه ای نشده و حتی در اختیار نهاد های مدنی ذیربط نظیر انجمن یوز ایران هم قرار نگرفته است.

یافته های رویداد24 نشان می دهد مدیریت پروژه مذکور طی فرآیندی به فردی رسیده که قبلا سابقه از بین بردن گونه های در حال انقراض ایرانی را داشته است.

جامعه 24 "پروژه تکثیر یوزپلنگ ایرانی با نتیجه بسیار دلسردکننده ای همراه بوده است.

از سه قلاده یوز متولد شده، دو توله یوز تلف شدند و وضعیت یوز سوم مشخص نیست.

بر اساس گزارش های غیررسمی منتشر شده حال یوزپلنگ مادر هم خوب نیست.

روز گذشته (شنبه 31 اردیبهشت) فراکسیون محیط زیست مجلس جلسه ای برای روشن شدن ابعاد این پروژه ناموفق برگزار کرد.

سمیه رفیعی رییس این فراکسیون می گوید دلایل تلف شدن توله یوز ها در جلسه مشخص نشده، اما ظاهرا یک عزل و نصب ناگهانی در مدیریت پروژه عامل شکست آن بوده است.

سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی درباره محتوا و شرکت کنندگان جلسه فراکسیون محیط زیست به رویداد24 گفته این جلسه برای روشن شدن ماجرای تلف شدن یوز ها و اینکه چه اتفاقی افتاده تشکیل شده و در آن چند فرضیه مطرح شده و متخصصان دامپزشکی، حیات وحش، سازمان محیط ریست و سازمان دامپزشکی کشور به سوالات پاسخ دادند.

او با بیان اینکه برای پروژه تکثیر یوزپلنگ یرانی بیش از 2 سال زمان صرف شده، اما خروجی قابل قبول نبوده می گوید: جمعیت یوز خیلی پایین است و بنا بر برخی گزارش ها تنها 20 قلاده است.

تلف شدن دو یوز از این تعداد، درصد بالایی از این جمعیت را شامل می شود.

این نماینده مجلس درباره دلایل تلف شدن توله یوز ها گفته دلیل واضحی در جلسه اعلام نشد و فقط اظهاراتی درباره اتفاقاتی که افتاده مطرح شده است.

این نظرات هم در مورد نحوه شیر دادن و مابقی جریان ها بود که باید مورد نقد و بررسی قرار بگیرد و جمع بندی به کمیسیون اصل نود اعلام شود.

هیچ فرضیه ای درباره دلایل تلف شدن توله یوز ها تایید نشده، چون نظر دامپزشک ها با هم متفاوت بوده است.

او می گوید سوالاتی که باید به آن پاسخ داده شود این است که آیا از قبل امکان جراحی پیش بینی شده بود؟ آیا موادی که بعد از جراحی مورد نیاز بود تامین شده بود؟ یوز مادر و توله یوز باقیمانده کجا نگهداری و چطور تیمار می شوند؟ رفیعی به اظهارات نماینده سازمان محیط زیست درباره آخرین وضعیت ایران، یوزپلنگ مادر، در جلسه هم اشاره کرده و گفته به ما گفتند حال یوز مادر خوب است و تا فاصله 5 هکتار هم رفت و آمد داشته؛ غذا خورده و دفع خوبی داشته است.

از از شرایط تیمار یوز سوم هم اعلام رضایت کردند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در مورد برنامه سازمان برای استفاده از دامپزشک خارجی گفته در ایران دامپزشک های خوبی داریم و نیازی به استفاده از دامپزشک خارجی نیست.

رفیعی در مورد متهم اصلی ماجرا و نحوه رسیدگی به اتهامات گفته ما دنبال متهم نبودیم بلکه دنبال این بودیم که عوامل شکست پروژه را کشف کنیم، چون این پروژه پروژه خوبی برای کشور بود.

بیشتر بخوانید: یوزپلنگ ایرانی در وضعیت بحرانی" مسئول پروژه یوز ایرانی که دو سال روی آن کار کرده بود، یک شبه تغییر کرداو در مورد تغییر مکان یوز سوم گفت ما در خواست صریح دادیم که توله یوز سوم در یک شرایط استریل و کاملا استاندارد قرار بگیرد.

اما دلیلی برای خروج این یوز از ایران وجود ندارد، چون زادگاهش ایران است.

رفیعی در واکنش به این سوال که شاید توان لازم برای حفاظت از این گونه های نادر در داخل کشور وجود ندارد و لازم است توله سوم به خارج منتقل شود، گفت ما خودمان اگر بی دقتی نکنیم می توانیم از این ها مراقبت کنیم.

این نماینده مجلس فرضیه های مطرح شده درباره علت تلف شدن توله ها را بازگو نکرده، اما می گوید مسئول پروژه که دو سال روی آن کار کرده بود یک شبه تغییر کرده و فردی به جای او روی کار آمده که بنا به اذعان حاضران در جلسه، سابقه درخشانی در حوزه حیات وحش نداشته است.

مدیر پروژه حفاظت یوزپلنگ ایرانی چه کسی بود؟ پروژه تکثیر در اسارت یوز جزو پروژه های اداره کل محیط زیست استان سمنان است.

گزارش ها نشان می دهد منظور سمیه رفیعی از عزل و نصب یک شبه در سازمان محیط زیست، روی کار آمدن دوباره یک مقام معزول به نام بهرام علی ظاهری است.

بهرام علی ظاهری معاون سابق محیط طبیعی ادامه کل حفاظت محیط زیست استان کرمان اواسط سال 1397 به دلیل قصور و کوتاهی در پروژه انتقال گورخر ایرانی برکنار شد.

در این پروژه پنج رأس گورخر ایرانی در پروژه انتقال از پارک ملی توران به پارک ملی کویر تلف شدند.

در همان زمان دلیل از بین رفتن گورخر های ایرانی مشخص نشد، اما بسیاری از کارشناسان از حساسیت گورخر ها به داروی بیهوشی و شرایط سخت انتقال و بیابانی و کویری بودن مسیر به عنوان دلایل این حادثه اشاره کرده بودند.

مدیر کل وقت دامپزشکی استان سمنان در آن زمان اذعان کرده بود که پروژه انتقال گورخر ها بدون اطلاع دامپزشکی انجام شده بود.

بعد از رسانه ای شدن ماجرا، عباسعلی دامن گیر مدیرکل وقت سازمان محیط زیست استان سمنان عذرخواهی کرد و گفته شد بهرامعلی ظاهری هم برکنار شده است.

اما گزارش هایی در سال 1398 منتشر شد که نشان می داد عزل او صحت نداشته است.

چنانچه خبرگزاری فارس هم در انتقاد از این مسئله نوشت: بررسی های خبرنگار فارس نشان می دهد که بهرام علی ظاهری معاون وقت محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان نه تنها از سمت خود عزل نشده، بلکه با همان سمت معاون محیط طبیعی درباره حیات وحش و کبک دری در تلویزیون گفتگو می کند.

سه سال بعد بهرامعلی ظاهری نه تنها توبیخ نشد که ارتقای مقام گرفت و در تاریخ 25 اسفند 1400 به سمت مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان منصوب شد.

مدیر انجمن یوزپلنگ ایرانی: گفتیم رایگان مشاوره می دهیم و معاینه می کنیممرتضی پورمیرزایی مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی می گوید مجلس از این انجمن برای شرکت در جلسه فراکسیون دعوتی به عمل نیاورده، اما او هم از عزل و نصب غیر کارشناسی در پروژه تکثیر یوز را تایید کرده است.

پورمیرزایی درگفتگو با رویداد24 به نقش انجمن در آغاز پروژه تکثیر یوز اشاره کرده و گفته از وقتی که این پروژه آغاز شد، انجمن یوزپلنگ ایرانی پیشنهاد هایی به سازمان محیط زیست داد و حتی هزینه سفر دو معاون سازمان و یک کارشناس را به آفریقا تقبل کرد که از برخی مکان ها بازدید کنند.

همان جا هم بر سر مشاوره و دامپزشکی رایگان به توافق رسیدیم، ولی وقتی برگشتیم ظرف چند روز آقای حمید ظهرابی (مدیرکل وقت پیشین حفاظت محیط زیست استان سمنان) ناگهان به استان فارس منتقل شد و همه چیز تغییر کرد.

بعد از این تغییرات انجمن چند باری به سازمان نامه زد و اعلام آمادگی برای کمک بیشتر کرد، ولی متاسفانه نخواستند و کاری هم نمی شد کرد.

اصلا معلوم نیست مشاوران خارجی چه کسانی هستند و چه رزومه ای دارنداو در مورد اینکه آیا در پروژه تکثیر از کارشناس خارجی هم استفاده شده یانه؟ گفت از یک سری موسسات در آفریقای جنوبی کمک هایی گرفته شده، ولی هیچ وقت نام این موسسات به صورت عمومی منتشر نشده است.

مهم این است که بدانیم این مشاور ها چه رزومه ای داشتند؟ آیا صلاحیت داشتند در چنین پروژه ای مشاوره بدهند؟ ما فقط می دانیم با آفریقایی ها و بعضی موسسات اورپایی در ارتباطند، ولی اینکه این ها چه کسانی هستند یا اینکه آیا همه مشورت ها عملی شده یا نه را نمی دانیم.

شواهد نشان می دهد یک جایی کم کاری شده؛ حالا یا در گرفتن مشورت یا در اجرای مشورت ها.

توله یوز ها را کالبدشکافی کردند، اما دلیل مرگ را نگفتند مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی درباره علت تلف شدن یوز ها هم گفته هیچ گزارشی تا الان منتشر نشده و حتی کالبدشکافی یوز اول هم توسط خودشان انجام شده و گزارش آن منتشر نشده است.

فقط گفته اند ما کم تجربه بودیم.

پورمیرزایی گفته انجمن یوزپلنگ ایرانی 20 سال است که در این حوزه فعالیت می کند و دوربین های این انجمن است که آمار ها را اعلام می کند.

از سوی دیگر انجمن از شروع پروژه تکثیر در اسارت حضور داشته و پروتکل های این پروژه را برای سازمان نوشته است.


کلید واژه ها: یوزپلنگ ایرانی - ایران - ایرانی - یوزپلنگ - تلف شدن - پروژه - انقراض - رسانه ای - بحرانی - مدیریت پروژه - از بین بردن - نظارت - انجمن - رسانه - مقصر - قرار - نهاد - لحظه - مادر - مدنی - مدیریت - جامعه - سابقه - گونه - نشان

آخرین اخبار سرویس:
مسابقات تیراندازی اهداف پروازی در خلخال برگزار شد

استخدام حسابدار ارشد، کارگر انبار و منشی مدیر عامل در تهران

استاندار تهران: قیمت خرید دام از عشایر اصلاح می شود

یادی از «محمدرضا شجریان» و «پرویز مشکاتیان» و اجرای اثری از «اسحاق انور» و در پایان گرامیداشت نام «ایران»

شناسایی 3.5 میلیون جامانده سهام عدالت در نهادهای حمایتی

جدول پخش برنامه های سیمای جهانبین 4 تیر 1401

جلسه نمایندگان با رییس قوه قضاییه در هفته پیش رو

9 خدمت الکترونیکی برای حوزه «مالکیت معنوی»

ابلاغ و اجرای طرح رتبه بندی معلمان در آینده بسیار نزدیک

استخدام نیروی امور دفتری با پورسانت در مجموعه آتیه و لابراتوار سان اپتیک

استخدام آتلیه و لابراتوار سان اپتیک

استخدام حسابدار خانم برای یک واحد نساجی در نجف آباد

استخدام جوشکار در گروه صنعتی کهرنگ در شهرک صنعتی اشترجان

استخدام نیروی تراش، شستشو و کارگر آقا و خانم در یک کارگاه ظروف مصرفی

استخدام نیرو با مدرک فوق دیپلم و لیسانس مکانیک در گروه صنعتی کهرنگ

استخدام مدرس کامپیوتر و حسابداری بصورت نیمه وقت در آموزشگاه آیین دانش

استخدام کارشناس فروش فروشگاه در شرکت مادوی در تهران

استخدام آموزشگاه آیین دانش

استخدام کارشناس صنایع آشنا به برنامه اتوکد در گروه صنعتی کهرنگ

استخدام مهندس مکانیک مسلط به مدلسازی سه بعدی در یک شرکت دانش بنیان

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در شرکت مادوی در تهران

ببینید| ترس علیرضا نیکبخت از دستگاه رباتیک برنامه دورهمی

استخدام کارمند حسابداری در گروه صنعتی کهرنگ در شهرک صنعتی اشترجان

اجتماع مردمی شیراز در محکومیت هنجارشکنان حجاب

طرح تغذیه گندم و پنبه برای انتخاب بهترین رقم با بیشترین تولید

بررسی مشکلات 40 خانواده زندانی

برگزاری تور آشنایی قضات دادگستری با جاذبه های گردشگری شهرستان نیشابور

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور: مالیات برخانه های خالی بازار اجاره مسکن را کنترل می کند

21 زندانی غیرعمد در کرمان به مناسبت هفته قوه قضاییه آزاد می شوند

مخالف استیضاح فاطمی امین هستم

موجران نباید بتوانند بیشتر از تعرفه معین افزایش قیمت داشته باشند

رییسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنند

فال قهوه یکشنبه 5 تیر 1401

استخدام مسئول تبلیغات دیجیتال در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در آذین الکترونیک پیشرو در تهران

استخدام نیرو جهت کار در تعویض روغنی در همدان

اعلام اسامی آزمون استخدامی آموزش پرورش

دستگاه قضایی به موضوع واگذاری 100 هکتار از اراضی دانشگاه بین المللی قزوین ورود کرد

عیادت سردار تنگسیری از پدر شهید آرمات/ مدیون ایثارگری شهدا و جانبازان هستیم

رییسی: بریکس به عنوان نهادی پیش رو توانسته با ارائه الگو های مناسب روند های جدیدی را در جهان شکل دهد

پرواز های فرودگاه رشت ، 4 تیر 1401

رییسی: موقعیت کم نظیر جغرافیا سیاسی ایران می تواند ایران را به شریکی پایدار جهت اتصال بریکس به گلوگاه های بریکس و بازار های مهم جهانی مبدل کند

ثمره مهم دانش اندوزی

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز شنبه

فال حافظ امروز 4 تیر 1401

به روابط عمومی با دید نازل نگاه نشود

استخدام رییس حسابداری برای گروه صنعتی کهرنگ در شهرک صنعتی اشترجان

استخدام چند ردیف شغلی در گروه صنعتی کهرنگ در شهرک صنعتی اشترجان

استخدام سوپروایزر اتاق عمل برای کلینیک مروستی در تهران

استخدام حسابدار خانم مسلط به کامپیوتر در قم

اعطای نمایندگی آتیه سازان زندگی ایرانیان در سه استان

استخدام کارشناس تحقیق، توسعه و کنترل کیفیت در شرکت سام پلیمر بنیان

استخدام منشی با بیمه در شرکت نگین شیمی ایرانیان در تهران

استخدام نیروی فنی واحد تولید برای شرکت معتبر دانش بنیان در شهریار

استخدام حسابدار برای یک باغ رستوران در شیراز

استخدام کارمند خانم مسلط به تایپ در آژانس هواپیمایی هفت ترانه جزیره

اعتماد نوشت: خاموشی داریم یا نه؟

رییس سازمان انرژی اتمی: 28 ماه در ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر تاخیر داریم

بازدید متولیان دستگاه قضایی استان از کانون اصلاح و تربیت شیراز

ائتلاف نیروهای ملی عراق برای مدیریت مرحله آتی ابتکار سیاسی ارائه کرد

غریب آبادی: بزرگ ترین آفت حقوق بشر سیاست ‎زدگی است/ حمید نوری را از دسترسی به پزشک محروم کردند

عملکرد شورای زکات در سال 1400 بررسی شد

بیش از 3 هزار پرونده قضایی در ورامین رسیدگی شده است/ تبعید در انتظار جرائم خشن

استخدام مهندس معماری در یک مجموعه طراحی و اجرای دکوراسیون در اصفهان

استخدام مدیر منابع انسانی در هلدینگ گرین وب (ایران سرور) در مشهد

پدیده موسیقی عصر جدید: خواهرم صدایم را کشف کرد/تعریف کارن همایون فر خیلی به دلم نشست/ آرزویم دیدن همایون است

اعلام نارضایتی از پروازهای حج | 60 درصد حجاج ایرانی به دو شهر مکه و مدینه انتقال یافتند

دختران شیرازی که کشف حجاب کردند ضدانقلاب نیستند

استاندار خراسان جنوبی: مشکلات مهرشهر بیرجند برطرف می شود

دانستیهای حقوقی در نیشابور را بدانیم(10)

جمهوری اسلامی نوشت: لاوروف، تنها به قاضی رفته

بیش از 5 هزار زائر ایرانی مهمان مدینه النبی هستند

بلاتکلیفی رتبه بندی معلمان نگران کننده شد

عملکرد شورای زکات در 1400 بررسی شد

فال حافظ امروز | فال روزانه 4 تیر

فال ابجد 5 تیر 1401

به نفع نمایندگان است که در حد مشورت برای وزیر جدید کار پیشنهاد بدهند، نه بیشتر/ چندین نفر از مجلس، برای تصدی در وزارت کار پیشنهاد شده اند

استخدام کارمند اداری انبار آقا برای شرکت بین المللی رونیکس در شورآباد تهران

دعوت به همکاری وکیل، کارآموز وکالت، مشاور و کارشناس حقوقی در موسسه وکیل تلفنی

استخدام موسسه وکیل تلفنی

استخدام منشی خانم آشنا به نرم افزار آفیس در یک آموزشگاه علمی

استخدام کارشناس شیمی تجزیه برای یک شرکت داروسازی در سمنان

اعطای نمایندگی بیمه باران در استان اصفهان

استخدام بیمه باران

استخدام مهندس کامپیوتر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس مکانیک ساختمان در مهندسین مشاور مدیریت توسعه پایدار فضای میرا

استخدام ناخن کار برای یک آکادمی پوست و مو در تهران

بررسی طرح ساماندهی کارکنان دستگاه های دولتی در هفته آینده

رنگ بندی جدید کرونایی در چهارمحال و بختیاری

گردشی میان صندوق های تامینی جهان؛ دانمارک بهترین و هند بدترین نظام بازنشستگی را دارد/ به صندوق های خصوصی نمی توان اعتماد کرد

اجرای ارکستر سمفونیک تهران تالار وحدت

جلسه هم اندیشی راه اندازی کارخانه فولاد میبد توسط شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

رییس جمهور آمریکا برگه تقلب خود را لو داد

روزنامه همشهری: دختران شیرازی که کشف حجاب کردند ضدانقلاب نیستند/ صف شان جداست

شرط ویژه کارمندان دولت برای تحصیل در دانشگاه جامع علمی کاربردی

روایت محسن رضایی از پیشنهادهای خیلی خطرناک هاشمی و روحانی در مورد صدام | اطلاعات سپاه چگونه تشکیل شد؟ | خاطره رضایی از انتخابش برای فرماندهی سپاه

اخبار 6:30 شبکه جام جم، 4 تیر 1401

امروز چه چیزی در انتظار شماست؟ | طالع خود را با ما دنبال کنید

نبود مناسب سازی محیط کاری، جرمِ معلول نیست

استخدام مسئول دفتر برای شرکت رشاب طرح در تهران

تکثیر یوزپلنگ ایرانی تحت نظارت مقصر مرگ گورخرهای در حال انقراض!

تکثیر یوزپلنگ ایرانی تحت نظارت مقصر مرگ گورخرهای در حال انقراض!