مطالب مرتبط:
نماینده مجلس: پاسخ های محیط زیست درباره مرگ توله یوزها قانع کننده نبود / دامپزشکی اعلام کرد که در زمان وضع حمل یوزپلنگ مادر، کسی از ما درخواست نکرده بود که در محل حضور داشته باشیم
تولد توله یوزها تجربه علمی ارزشمندی بود که حتما تکرار خواهد شد
آخرین وضعیت نگهداری از توله یوز باقیمانده/ ایران نباید سزارین می شد
توضیحات محیط زیست: «ایران» به توله ها توجه نمی کرد/ ریسک شیر دادن دستی را پذیرفتیم
اظهارات عجیب درباره تلف شدن توله های ایران!
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 10:322022-05-23اجتماعي

تناقض گویی و مقصریابی درخصوص توله یوزها


دیگر کمتر کسی است که خبر نداشته باشد چه بر سر این یوز ایرانی و توله هایش آمده است و حالا هم خبرها حکایت از عدم بارداری ایران می کنند.

با این حال دامپزشک معتمد سازمان حفاظت از محیط زیست می گوید ایران می تواند دوباره باردار شود.

- " :متأسفانه سطح تنوع زیستی ایران به ویژه در قرن اخیر با تهدیدهای متفاوت روبرو بوده و در برخی موارد به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

چه گونه های ارزشمندی که به دلیل جاه طلبی های انسان منقرض شده و دیگر وجود ندارند، چه تالاب هایی که رو به خاموشی نهاده و چه پوشش های گیاهی که به بیابان تبدیل شده اند! سطح پوشش جنگل های ایران روزبه روز روبه کاستی است و امروزه در معرض تخریب جدی قرار دارد.

از 10 سال گذشته تاکنون، بیش از 14 هزار حریق، 150 هزار هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی کشور را در برگرفته است.

میزان فرسایش سالانه خاک از مرز 5/1 میلیارد تن گذشته، بیش از 70 درصد مناطق حفاظت شده و بیش از 50 درصد پناهگاه های حیات وحش در اثر بهره برداری بی رویه از پوشش های گیاهی، برای احیا نیازمند مدت زمانی طولانی هستند.

خطر جدی انقراض گونه های وحشی در ایران علاوه بر آتش سوزی، به طور کل عواملی مانند انواع آلودگی ها، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، تبدیل اراضی به مناطق مسکونی، تجاوز به جنگل های طبیعی، تجارت حیوانات و گیاهان وحشی، بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی و.

از مهم ترین عوامل تهدیدکننده تنوع زیستی محسوب می شوند.

البته ورود گونه های غیربومی مانند راکون، نوتریا و.

شکار و صید غیرقانونی، ازدیاد حیواناتی چون شغال و گراز و وجود شکارچیان و قاچاقچیان هم نقش عمده ای در کاهش تنوع زیستی ایران داشته است.

تهدیداتی مثل محدودیت شدید منابع آب، رقابت تالاب ها با دیگر کاربری های مختلف برای بهره برداری از منابع آبی، تغییرات کاربری اراضی در سطح حوضه آبریز، حاشیه و درون تالاب ها، تخلیه فاضلاب های شهری، صنعتی و کشاورزی بدون تصفیه مناسب، بالا بودن میزان رسوبات جریانات آب های سطحی، خشک سالی های پیاپی و عدم برنامه ریزی و مدیریت مناسب تالاب ها، این اکوسیستم ها را در سطوح ملی و بین المللی با تهدیدات جدی مواجه ساخته است.

از میان تالاب های ثبت شده در لیست کنوانسیون رامسر، تالاب های مهمی چون ارومیه، انزلی، شادگان در وضعیت بسیار بدی قرار دارند و هم اکنون قسمت اعظم دریاچه ارومیه خشک شده است.

این در حالی است که تالاب های مذکور از تنوع بالای جانوری برخوردارند و وضعیت بد اکوسیستم یک تالاب شرایط ادامه حیات را برای گونه های جانوری و گیاهی آن سخت تر می کند.

به عنوان مثال، به دلیل رشد بیش از حد علف های هرز تالاب امیر کلاته لاهیجان، نسل ماهی کپور تینکا-تینکا در حال انقراض است.

نتیجه اینکه در دهه اخیر جمعیت پستانداران حتی در مناطق حفاظت شده کاهش چشمگیری داشته است.

بر اساس اطلاعات اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش و منابع طبیعی از میان گونه های مهره دار در ایران، از رده پستانداران، یوزپلنگ آسیایی، شیر آسیایی، خرس سیاه، گورخر ایرانی، دوپای فیروز، حفار ایرانی، از رده پرندگان، گیلانشاه خالدار، درنای سیبری، کرکس پشت سفید، خروس کولی دشتی، از رده خزندگان، لاک پشت عقابی، لاک پشت چرمی و از رده دوزیستان سمندر غارزی شدیداً در خطر انقراض قرار دارند.

تمام امکانات در جهت تکثیر یوز ایرانی! روز گذشته علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جریان همایش روز جهانی تنوع زیستی که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به لزوم توجه به راهکارهای حفاظت از تنوع زیستی کشور خاطرنشان کرد: در روز تنوع زیستی همواره موضوعاتی مطرح شده درباره چالش ها و مشکلات موجود است این در حالی است که باید راهکارها نیز بیان شود.

اگر سازمان حفاظت محیط زیست نیز روی چالش ها تمرکز کند، پذیرفتنی نیست.

او گفت: تنوع زیستی در خطر است و مسئول این موضوع سازمان حفاظت محیط زیست است و سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می کند تا وظیفه خود را در قبال تنوع زیستی انجام دهد و از ظرفیت ها به نحو احسن استفاده کند.

دیگر کمتر کسی است که خبر نداشته باشد چه بر سر یوز ایرانی و توله هایش آمده است و حالا هم خبرها حکایت از عدم بارداری ایران می کنند.

با این حال دامپزشک معتمد سازمان حفاظت از محیط زیست می گوید ایران می تواند دوباره باردار شود از دست دادن گونه های زیستی کشور یکی از موضوعات مهم و اساسی است که حالا به دغدغه اصلی دوستداران و حافظان محیط زیست تبدیل شده.

اما آن طور که از شواهد برمی آید سازمان حفاظت از محیط زیست چندان در این خصوص دغدغه ندارد.

آخرین نمونه این بی تفاوتی و عدم مدیریت، وضع حمل ایران ماده یوز ایرانی و نحوه مراقب از توله های آن است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همین موضوع گفت: در طرح تکثیر یوز ایرانی با استفاده از همه ظرفیت ها اقدامات لازم انجام شد.

متأسفانه بحث اعتبارات همه جا مطرح است و این مشکل همیشه وجود دارد.

تکلیف ما این است که از همه هوشیارتر باشیم و از ظرفیت های داخلی و اندیشمندان بین المللی و داخلی استفاده کنیم.

ما در شرایطی هستیم که ناچاریم تکثیر در اسارت را حتماً در دستور کار قرار دهیم.

باید در فضای اسارت کار علمی انجام دهیم.

این کار علمی لزوماً دستاوردی که می خواهیم را ندارد.

نباید نقاط ضعف طرح نفس این کار را تحت الشعاع قرار دهد.

او اضافه کرد: فرایندی که برای تولد توله ها طی شد ازنظر رفتارشناسی حیات وحش قابل مطالعه بود.

کل طرح از نظر علمی ارزشمند است.

امیدواریم توله سوم حفظ شود تا نتیجه طرح نیز مثبت باشد.

ضدونقیض گویی در مورد بارداری مجدد ایران دیگر کمتر کسی است که خبر نداشته باشد چه بر سر این یوز ایرانی و توله هایش آمده است و حالا هم خبرها حکایت از عدم بارداری ایران می کنند.

با این حال دامپزشک معتمد سازمان حفاظت از محیط زیست می گوید ایران می تواند دوباره باردار شود.

روز گذشته بهرنگ اکرامی با اشاره به روند زایمان ایران تمام این موضوعات را رد کرد و گفت: اگر تا دو ساعت سزارین انجام نمی شد، توله های این گونه تلف می شدند.

اکرامی با اشاره به روند تصمیم گیری برای انجام عمل سزارین ایران اظهار کرد: پس از انجام این عمل، اطلاعات برای یک دانشیار مامایی دانشگاه تهران ارسال شد و این متخصص گفت که این عمل باید حتی زودتر انجام می شد.

گفت وگویی که میان متخصصان انجام می شود با پزشکان عمومی و مردم متفاوت است.

بیشتر انتقادات توسط کسانی بوده که متخصص نبوده اند.

او اضافه کرد: ما مجوز جراحی داشتیم و وقتی زمان نداریم، نمی توانیم روی 12 سال تحقیقات ریسک کنیم.

یکی از توله ها درشت بود و در کانال چرخید و باعث تنگی شد و اگر دو ساعت می گذشت توله ها می مردند.

سزارین عملی اَگرِسیو (تهاجمی) است و رحم باز می شود.

برای انجام آن کسی می تواند نظر بدهد که بالای سر گونه باشد.

جراحی خوب انجام شد و وقتی جفت خارج شد یعنی عمل با موفقیت انجام شده است.

اکرامی افزود: بعد از 24 ساعت اگر مادر توله های خود را قبول نکند، شانس پذیرش توله ها پایین است.

چون مادر توله ها را گردن نگرفت اقدام به دادن شیر به صورت دستی کردیم.

الآن که توله ها جدا شدند ما شانس این را داریم که دو تا سه ماه دیگر دوباره برای حاملگی ایران تلاش کنیم.

با این حال شنیده ها از عفونت ایران، یوز مادر بعد از سزارین حکایت دارد و گفته می شود که حتی در صورت رهایی این یوز از عفونت و مرگ، بعید نیست که توان زادآوری را از دست بدهد.

موضوع ناکارآمدی تیم زایمان ایران تا اندازه ای مهم بود که در مجلس هم جلسه ای برای شفاف سازی دلیل اتفاق های رخ داده و مرگ توله های یوز ایرانی تشکیل شد.

طبق گفته های رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هیچ کدام از پاسخ های مطرح شده از سوی محیط زیست قانع کننده نبود پاسخ های محیط زیست قانع کننده نیست موضوع ناکارآمدی تیم زایمان ایران تا اندازه ای مهم بود که در مجلس هم جلسه ای برای شفاف سازی دلیل اتفاق های رخ داده و مرگ توله های یوز ایرانی تشکیل شد.

طبق گفته های رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هیچ کدام از پاسخ های مطرح شده از سوی محیط زیست قانع کننده نبود.

سمیه رفیعی با اشاره به جلسه روز شنبه فراکسیون محیط زیست و کمیسیون اصل 90 به منظور بررسی مرگ توله یوزپلنگ های ایران با حضور مسئولان مرتبط برگزار شد اظهار کرد: در این جلسه سوالات مشخصی از مسئولان مربوطه پرسیده شد اما از نظر ما جواب ها قانع کننده نبود و ما نمی توانستیم به راحتی مسائل مطرح شده از سوی محیط زیست را بپذیریم.

ما از 3 متخصص دامپزشکی برای حضور در جلسه دیروز دعوت کرده بودیم و هر آنچه که در جلسه ارائه می شد را با نظرات آن ها محک زدن می زدیم.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه در این جلسه یک متخصص اکولوژی (بوم شناسی) نیز حضور داشت خاطرنشان کرد: برآیند نظرهای تخصصی نشان می داد که پاسخ های مطرح شده از سوی محیط زیست قانع کننده نبود؛ ضمن اینکه از دامپزشکی کل کشور برای حضور در جلسه نیز دعوت شده بود و نماینده این سازمان در پاسخ به این پرسش صریح که در زمان وضع حمل ایران کجا بودید پاسخ خیلی جالبی دادند و گفتند که کسی از ما درخواست نکرده بود که در آن موضوع خاص در محل مربوطه حضور داشته باشیم؛ به نظر من همین یک مورد کلی ماجرا به همراه دارد.

ادامه داستان همیشگی: فرافکنی و مقصریابی در مورد توله یوزها نیز درست مثل همیشه، افراد و نهادهای ذی ربط سعی دارند با فرافکنی، تقصیر را بر گردن دیگری بیندازند و این استراتژی! البته از همان ابتدا هم قابل پیش بینی بود.

ساعاتی پس از آنکه خبر رسید دومین فرزند ایران در مسیر انتقال به تهران تلف شد، یکی از مقامات سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان روی خط تماس تلفنی با رسانه ملی، تأکید کرد که ما بخشی از خطا را می پذیریم؛ تجربه این کار را نداشتیم و حتماً دامپزشکان خطا هایی در کارشان داشته اند.

حالا اظهارنظر رسمی مبنی بر این است که دامپزشک و اداره محیط زیست استان سمنان به جهت معرفی توله ها به مادر قصور کرده است.

اما در ادامه داستان مطمئنا درمورد قصورهای دیگر نیز افشاگری خواهد شد! باید منتظر ماند!
کلید واژه ها: ایران - سازمان حفاظت از محیط زیست - حفاظت از محیط زیست - جنگل های ایران - باردار - گذشته - حفاظت - تنوع زیستی - یوز ایرانی - محیط زیست - جنگل - هزار - پوشش - دیگر - زیست - دامپزشک - بارداری - میلیارد - متفاوت - فرسایش - سالانه - سازمان - ایرانی - خاموشی - بیابان - 150 هزار - 70 درصد - کاستی - جنگلی - تالاب

آخرین اخبار سرویس:
افزایش وزش باد در مشهد/ وقوع پدیده گرد و غبار از عصر امروز

اعمال محدودیت های جدید ترافیکی در شیراز

نصب تابلو های هشدار دهنده با ممنوعیت شنا در حریم رودخانه

اشتغال به تحصیل 60 هزار دانش آموز کم توان ذهنی در رشته های کارودانش

مجازات تقلب کنندگان در امتحانات نهایی چیست؟

نگهداشت شهر در فصل تابستان ویژه تر انجام می شود/ اجرای طرح راه خدمت در شریان های اصلی و فرعی

زائران اربعین در سامانه حج و زیارت ثبت نام کنند

اطلاعیه استان فارس در رابطه با استخدام آموزش و پرورش

نزدیک به 19 هزار نفر آموزش های فنی و حرفه ای را در 3 ماهه ی نخست سال 1401 در دو بخش دولتی و خصوصی فرا گرفتند

اعزام کاروان زمینی از کهگیلویه وبویراحمد به عتبات عالیات

بهسازی معابر منطقه 10 با انجام بیش از دو هزار متر نهرسازی

مشاهده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی

بازدید مدیرکل پایش برنامه شهرداری تهران از مجموعه فرهنگی رازی و پروژه ایمن سازی گود برج میلاد

زوار اربعین در سامانه، ثبت نام کنند

کنترل آفت سفید بالک در شمال شرق تهران

کیفیت هوای بوکان در وضعیت خطرناک

گورستان های تاریخی قشم

دفاتر خدمات یا پنجره هوشمند

فولاد مبارکه؛ در مسیر تحقق صنعت سبز و توسعه پایدار

ثبت دمای 50 درجه سانتی گراد در سیستان و بلوچستان

دریا همچنان مواج است، دریانوردان مراقب باشند

آموزش طرز تهیه یک خوراک مرغ با طعمی جادویی

کانون 50 ساله پرورش فکری کودکان و نوجوانان در محله ما

مشاهده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی

شخصیت شناسی چه نقشی در زندگی های امروزی دارد؟

فعالیت کارگاه های تابستانه کانون پرورشی کودکان و نوجوانان خوزستان

همایشی برای آشنایی خانواده ها با رفتار های پرخطر دانش آموزان

پیش بینی ایجاد 8 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد قزوین

ببینید| از ثبت شگفت انگیز رعد و برق تا پیدایش آبشارها و دره هایی که آب می سازد

43 درصد متقاضیان مهارت آموزی دیپلمه هستند

مراکز خرید و فروش پرندگان در برابر بیماری ها کنترل می شوند

پیش بینی کاهش شدت گرما در جزیره کیش

12 تیر روز بدون کیسه پلاستیک در ایران نامگذاری شد

ورود هوای بسیار آلوده به کشور/ هشدار جدی هواشناسی به 7 استان ایران/ ساکنان و مسافران مراقب باشند

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در کرمانشاه

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در کرمان

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در قم

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در فارس

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در البرز

اطلاعیه استان هرمزگان در رابطه با استخدام آموزش و پرورش

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش /خراسان رضوی

برگزاری دوره های فشرده برای دانشجو معلمان ورودی سال 98 دانشگاه فرهنگیان

هوای پایتخت در مرز آلودگی

افزایش دما در بیشتر مناطق کشور

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در تهران

دمای 8 شهرستان خراسان جنوبی بالای 40 درجه

تاکنون چند نفر کارت آزمون سراسری را دریافت کردند؟+لینک دریافت کارت

تهرانی ها منتظر گرمای بیشتر باشند

تصاویر| آلودگی هوا و هجوم ریزگرد ها در آبادان

دمای تهران؛ بیشتر از حد نرمال

دمای 50 درجه سانتی گراد در سیستان و بلوچستان

جای خلی کودکان کار در مدارس

اعلام مجازات تقلب کنندگان در امتحانات نهایی

ببینید | صعود تا آشیانه عقاب؛ اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید | غاری که به احترام آب پابرهنه وارد آن می شدند

معرفی 12 تیر به عنوان روز بدون کیسه پلاستیکی در ایران

16 شهر خوزستان درگیر گرد و غبار هستند

اطلاعیه استان سیستان و بلوچستان در رابطه با استخدام آموزش و پرورش

رویداد مسیر در پارک علم و فناوری پردیس برگزار شد

چهارمحال و بختیاری آماده پذیرایی از گردشگران تابستانی

تصویر 2 پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه بیرمی استان بوشهر ثبت شد

بیان زایی آخرین مرحله فرونشست ها

هشدار به تهران و 12 استان دیگر درباره گرم شدن بیشتر هوا + جزییات

اعزام نخستین گروه زائران حج تمتع مازندران به سرزمین وحی

اجرای 10 طرح آموزشی با اعتبار 330 میلیارد در باشت

افزایش 2 تا 5 درجه ای دمای هوا در دو روز آینده در گیلان

لزوم نیاز سنجی دقیق از مناطق محروم توسط شوراها

ثبت دمای 50 درجه سانتی گراد در سیستان و بلوچستان/ موج گرما تداوم دارد

4 گیاه آپارتمانی مناسب برای فضای کم نور | اگر حیوان خانگی دارید از این گیاهان نگهداری نکنید

تداوم گرد و خاک در آبادان و خرمشهر

اخبار 10 شبکه قرآن، 6 تیر 1401

تشرف 300 زائر از مرز شلمچه به عتبات عالیات عراق

هوای شهر های مرزی کرمانشاه در وضعیت بحران

پیش بینی آخرین وضع هوای قم

معرفی 12 تیر به عنوان روز بدون کیسه پلاستیکی در ایران

دانش آموزان استثنایی بدون بیمه شناسایی می شوند

بیش از یک میلیون نفرساعت آموزش در آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد استان آموزش مهارتی برگزارشد

جزییات جدید از انتخاب رشته کنکور ارشد

استقبال دانش آموزان مدارس استثنایی هرمزگان از پویش صحن حرم، مدرسه ام

تاکسی ها باید هنوز 3 مسافر سوار کنند؟

تهران فردا بالای 40درجه می رود/ از منازل خارج نشوید

پیش بینی وضعیت آب و هوای تهران سه شنبه 7 تیر 1401

سعادت آباد، محله ای شیک و خوش آب و هوا

آلودگی هوای 17 شهر خوزستان در روز دوشنبه 6 تیرماه

هوای تبریز، ناسالم برای گروه های حساس

شناسایی دانش آموزان استثنایی بدون بیمه برای دریافت خدمات توانبخشی

1449 دانش آموز گلستانی آموزش مهارتی فرا گرفتند

کوی کوثر اراک زیر ساخت شهری ندارد

پرواز کبوتران در مکه

گرما و گرد و خاک، دو مهمان این روزهای کرمانشاه

رقابت بیش از 48 هزار داوطلب کنکور سراسری در کرمانشاه/ زنان گوی سبقت را از مردان ربودند

مجازات تقلب کنندگان در امتحانات نهایی اعلام شد

تخریب دومین ساخت و ساز غیر مجاز در منطقه پنج شهرداری با دستور قضایی

725 هزار نفر کارت آزمون سراسری را دریافت کردند

ببینید | درخواست جالب یک کودک از راننده بیل مکانیکی

برگزاری دوره های طرح اوقات فراغت در 320 پایگاه تابستانی در بوشهر

هوا در تهران و 12 استان دیگر گرم تر می شود

معرفی مدیرکل جدید دامپزشکی استان قزوین 

نگاهی به پیامدهای ممنوعیت تدریس معلمان مرد در مدارس دخترانه

استخدام شرکت رعد توان الکتریک

تناقض گویی و مقصریابی درخصوص توله یوزها

تناقض گویی و مقصریابی درخصوص توله یوزها